Veilingen verwachten prijsdaling groente ■art zakelijk Portugese belastingambtenaren staken Nog geen metaal-cao Wellicht nieuwe verlaging disconto Marktberichten Beunhazerij verzekerings-bedrijf toch aangepakt? L ECONOMIE /oeding lonsumenten die vergelijkende onderzoeken naar levensmidde len lezen, laten zich vaak beïn vloeden door de testresultaten. Konsumenten Kontakt schrijft dat in zijn jaarverslag over 1979. jUit een enquête is gebleken dat >70 procent van de abonnees op jrhet consumentenblad Koop- ikracht zijn koopgedrag wijzigt ^haar aanleiding van voedingson- lerzoeken in dit maandblad. In le meeste gevallen stapt men ver op een goedkoper merk le vensmiddel. Staatslening Iet bedrag van de 9,5 procent staatslening 1980 per 1986/1990, waarop de inschrijving maandag 29 juli openstond, is vastgesteld op 875 miljoen gulden. )e koers van de uitgifte van de le ning is bepaald op 101 procent. De inschrijvingen op deze lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 101 procent worden ten volle toegewezen. 'an de bedragen waarvoor is inge schreven tegen een koers van 101 procent wordt 78 procent toege wezen. Dit jaar werd reeds voor bijna 4,3 miljard in 's rijks schat kist gestort via inschrijvingen op openbare staatsleningen. j[LM pe passagetarieven van de KLM- vluchten vanuit Nederland zul- ~j len met ingang van 1 oktober niet worden verhoogd. In enkele ge nvallen zal mogelijk sprake kun nen zijn van tariefsverlagingen. De tarieven van de bij de IATA aangesloten luchtvaartmaat schappijen zijn de afgelopen week besproken op een in Genè- ve gehouden vergadering. Cen traal daarbij stond de doorbere kening van de gestegen brand stofkosten op de tarieven. Het niet verhogen van de KLM-tarie- ven voor vluchten vanuit Neder land is het gevolg van de harde Nederlandse gulden. Confectie 3ij het Soester confectiebedrijf Pribor NV dreigt het voltallig personeel (53) te worden ontsla gen, omdat de firma tot sluiting wil overgaan. De sluiting van Pribor zou te ma ken hebben met de moeilijke si tuatie in de textielbranche. On der meer omzetproblemen en fi nanciën spelen hierbij een rol. Het is nog niet bekend wanneer het bedrijf dicht zal gaan. Meer werk General Electric Plastics BV neemt voor het eind van dit jaar een be sluit over de uitbreidingsplannen van de fabriek in Bergen op r Zoom. Dit blijkt uit antwoorden van het kabinet op vragen van onder meer het VVD-kamerlid Nijpels. Volgens de drie betrok ken bewindslieden verkeert het bedrijf momenteel in de eindfase van de besluitvorming. Uitbreiding van de fabriek in Ber gen op Zoom zou ongeveer 400 nieuwe arbeidsplaatsen in de fa briek zelf opleveren. Het gaat hierbij om hoogwaardig werk. Daarnaast levert uitbreiding nog eens 1200 arbeidsplaatsen op bi j toeleverende bedrijven. kindercrèche )e op Schiphol gevestigde buiten landse luchtvaartmaatschappij en hebben de directie van de NV luchthaven Schiphol gevraagd een kindercrèche voor kinderen van vrouwelijke personeelsleden op de luchthaven te vestigen. Het verzoek is gedaan door de ver eniging van stationmanagers van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen op Schiphol, SAOC, waarin 45 buitenlandse lucht vaartmaatschappijen zijn verte genwoordigd. (Van onze correspondent) LISSABON - In Portugal staken de belastingambtenaren voor onbe paalde tijd. Wat als muziek in Ne derlandse oren klinkt, is voor Portugezen echter minder pret tig. Portugal is misschien wel het enige land waar de belasting plichtige voor het betalen van zijn belasting in de rij moet staan. Niet geheel ten onrechte eisen de stakende ambtenaren behalve salarisverhoging een verbetering van hun werkomstandigheden „om het publiek beter van dienst te kunnen zijn". In Portugal wor den de belastingen aan een lo ketje betaald. Dat loket is alleen open binnen bepaalde vooraf vastgestelde termijnen. De belas- tirigplichtige ontvangt via de post zijn aanslncbiliet en moet dan op straffe van een flinke boete bin nen die termijn aan het loket van het desbetreffende kantoor be talen. Het aantal gelukkige belas tingplichtigen is meestal zo groot, dat het kantoor ervan uit puilt. De rij wachtenden zet zich voort tot op de straat. Een po litieagent staat erbij om de orde te bewaken en toe te zien dat nie mand voor zijn beurt gaat. Het Portugese belastingsysteem is een volstrekt onoverzichtelijk geheel. Het is een labyrint waar niet alleen de belastingbetaler, maar ook de Staat zelf in verloren gaat. Het aantal ontduikingen is dan ook enorm. Volgens sommi ge schattingen wordt meer dan 40 procent van de te betalen belas ting ontdoken. Wie in Portugal ziin belasting betaalt, is hele Ha- Maar er wordt aan gewerkt. De vooruitstrevende Portugese grondwet, het belangrijkste pro- dukt van de Anjerrevolutie van 1974, schrijft voor dat er maar één belasting op het persoonlijk in komen geheven mag worden. Dat grondwetsartikel betekent een grondige sanering van de belas tingbureaucratie. Om daar een begin mee te maken, heeft men in Portugal dit jaar het „belasting nummer" ingevoerd. Zonder nummer kan geen belasting wor den betaald. Maar uiteraard kan ook niets van de Staat ontvangen worden. Zelfs de banken - die staatseigendom zijn - mogen geen rente meer uitkeren aan re keninghouders zonder belas tingnummer. Uiteraard moest natuurlijk wel iedereen zelf het nummer in drievoud aanvragen. Opnieuw dus lange rijen voor de loketten. Hoewel een nummer meer of min der nog niet veel verschil lijkt uit te maken, blijkt er bij de wanbe talers wel de schrik in te zitten. Kort na het invoeren van het nummer kondigde de minister van financiën een tijdelijke am nestie voor belastingontduikers aan. De maatregel bleek zo n suc ces dat de termijn moest worden verlengd, omdat er geen aangifte formulieren meer voorradig wa: ren. Deze week loopt echter ook de verlengde termijn af tot wan hoop van de ontduikers die nu door de staking getroffen wor den. DEN HAAG (ANP) - Sla en andere groenten, die de afgelopen dagen duurder zijn geweest dan normaal is voor deze tijd van het jaar, zullen de komende weken in prijs dalen. Dit is de verwachtingen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Sla, die de vorige week van vrijdag op de veiling in Utrecht een re- cordprijs van 2,60 per krop haalde, bracht begin deze week nog veilingprijzen van ruim een gulden op, want neerkomt op een winkelprijs van 1.50 of 1.60. Door het koude en natte weer in de eerste helft van deze maand heeft de sla niet goed kunnen groeien. Daardoor was het aan bod, juist toen het warme weer van de laatste dagen de vraag op dreef, klein. De aanvoer wordt nu echter weer groter: Daardoor, aldus de ver wachting van het Centraal Bu reau, zullen de prijzen wel ver minderen, al zullen ze nog „be hoorlijk" blijven. Voor de telers hebben de hoge sla- prijzen nog wat goedgemaakt van het slechte voorseizoen: tot in Juni haalden ze maar de helft van de kostprijs. Komkommers zijn ook erg g stevig aan de prijs. Begin deze week de den ze aan de veilig 80 cent per stuk, terwijl 30 of 40 normaal zou zijn. Tomaten, veilingprijs 1.60 per kilo, zijn ook duurder dan an ders. Die beide kasgroenten, tomanten en komkommers, zullen volgens het Centraal Bureau ook wel duur blijven. Ook zij hebben door het donkere weer van juni en be gin juli geleden. Bovendien zijn nogal wat telers, onder de indruk van de slechte prijzen die ze vorig jaar haalden, van deze beide ge wassen overgestapt op paprika's aubergines en radijsjes. Daar door zijn radijsjes nu veel goed koper dan anders, terwijl papri ka's en aubergines, die niet van het slechte weer hebben geleden, normaal in prijs zijn. Andijvie met ruim een gulden, spi nazie met een gulden tot 1.30 aan de veiling, waren de afgelopen dagen wel duurder dan normaal, maar bereikten toch niet de bui tengewone hoogten van sla en komkommers. Binnen veertien dagen zullen er wel normalere prijzen voor worden neergeteld, verwacht het Centraal Bureau, en met bloemkool kan dat zelfs al eerder het geval zijn. SMYRNA - Het plaatsje Smyrna in de Amerikaanse staat Delaware is getroffen dooreen watersnoodramp. De provinciale weg is door het vele water volledig onbegaanbaarGevreesd wordt dat de dam in een naburig binnenkort breektDe overlastH.i.p nnlr rijt mpni%oQtnumnt l ij. yjuwtuu.E Luvy tö uuvi uei veie waier voueaig onoegaanöaar. (Jevreesd. wordt dai binnenkort breekt. De overlast, die ook dit wegrestaurant onder water heeft gezet dende zware regenval s veroorzaakt door aanhou- ZOETERMEER (ANP) - Werk gevers en werknemers in de metaal zijn er gisteren nog niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over een cao voor de metaalindus trie. Zij kwamen voor de vier de maal bij elkaar. Volgens een woordvoerder van de FME, de organisatie van werkgevers in de metaal, wordt het overleg op 20 au gustus voortgezet. Er werden geen mededelingen gedaan over de inhoud van het ge sprek. Ook van de kant van de vakbonden wilde men niets zeggen. Werkgevers en werknemers in de metaal kwamen voor het laatst bij elkaar op 10 juni. In dat gesprek werden zij het eens over een aantal punten. Onder meer werd overeen stemming bereikt over het toepassen van een volledige prijscompensatie per 1 janua ri 1981, 1 juli 1981 en 1 januari 1982. De cao zou lopen tot 31 december 1981. AMSTERDAM (ANP) - Geld marktkringen houden ernstig re kening met een discontoverla ging van de Nederlandsche Bank aan het eind van deze week. Ge wezen wordt op de sterke positie van de Nederlandse gulden ten opzichte van de mark. De gulden noteerde gisteren ten opzichte van de mark 1.0915 en is sinds ruim een jaar niet meer zo hoog geweest. Voor guldensleningen, die een rela tief hoog rentepercentage bezit ten, bestaat internationale be langstelling. Deze internationale belangstelling wordt door geld marktkringen in verband ge bracht met de betrekkelijk gun stig geachte Nederlandse eco nomie en betalingsbalans. Dit vooral door onze aardgasreser- Duitsland, sche vooruitzichten somberder worden, moet veel energie im porteren. Dit is met name de re den, dat de koersverhouding zich ten gunste van de gulden heeft gewijzigd. Groenteveiling, zy-u f-8U Snijbonene I 5.20 II 2.60, spitskool 0.52-0,56, bospeen I 1,73-2.04. was- peen AI per kist 5,20-7,90, All 3.20-8,60, BI 3,20-9,50, Cl 5,90, CII 2,50-4,20, Aanvoer 151 ton Breekpeen AI per kist 4,40-16,80, sla (natuur) I 0,38-0,76, spinazie 0.25-0,46, uien per kg 0,49, peterselie (krul) 0,36-0,49, sel derij bos 0,21-0,30, bloemkool 6 per bak I 0.96-1.37. 6 II 0,68-0,72, 8 I 0,64-1.09. 8 II 0,35-0,40, 10 I 0,67, aan voer. 3700 stuks. LEIDEN - Groenteveiling: aardappelen 22-24. andijvie 1,20-1,49, snijbonen 4,10-5,10, stambonen 4,20-4,60, postelein 40, prei 90-1,05, rabarber 32-38, spinazie 19-60, uien 48-60, meloenen 2,00-3,50, bloemkool 1x6 1.95, bloemkool 8 st 1,15, sla 95-1,19. De eerste spruiten op de vei ling Leiden werden aangevoerd door de firma v.d. Ende te Berkel en gekocht door G. Collé voor f2,30 per kg. Koud terug van vakantie, blijkt er leven in de brouwerij van mijn lievehngsbedrijfstak, de verzekeringsbranche. Ik zeg lievelings- bedrijfstak. omdat het verzekeringswezen zich hier na de oorlog heeft ontwikkeld tot een jungle, waar de bezoeker als waar voor zijn geld niet zelden risico's krijgt in plaats van zekerheid. Bij gebrek aan overheidscontrole is de handel in verzekeringen een waar toevluchtsoord geworden voor mensen met minder nobele motieven. God noch gebod hebben er greep op. Ik ben nog niet zo lang geleden zelf uit mijn droom ontwaakt en durf hem nu ook rustig te vertellen, want ik bevind me in het goede gezelschap van een commissie van terzake kundigen van de Sociaal-Economi sche Raad. Die commissie heeft deze week een ontwerp-advies aan de rege ring af gekregen, over de manier waarop de beunhazerij in het verzekeringsbedrijf het beste kan worden aangepakt. Vooropgesteld: je hebt er natuurlijk goeie onder, maar de wildgroei heeft inmiddels een dermate vlucht genomen, dat uiterste waak zaamheid geboden is. "Lopend" door een aantal telefoonboeken en Gouden Gidsen wordt de lezer bedolven onder de r i die zich als tussenpersoon aanbieden. Met een minimum aan de dan ook niet verplichte diploma's en vakkennis, en een maximum aan ondernemingslust en gesle penheid blijken bij alle malaise in het bedrijfsleven de bomen in het verzekeringsbedrijf nog immer tot in de hemel te groeien. De geïnteresseerde, maar niet persoonlijk betrokken toeschouwer levert dat een schouwspel op dat qua sensatie niet onder doet voor een avonturenfilm. Oorzaak van dit alles is natuurlijk het gegeven dat de gemiddelde Nederlander zich in deze donkere dagen graag van de wieg tot het graf verzekerd wil weten van materiele geneugten op momenten dat de nood daar is. Dus sluit hij bij de colporteur aan de deur voor zijn pasgeboren baby een studieverzekering af, die hem op het tijdstip dat de uitkering plaats heeft net voldoende oplevert om een schooltas met een paar boeken te kopen, want inflatie, daar hadden zijn agent en hij het niet over gehad. Zeg niet dat ik overdrijf, want ik heb het voorval giechelig doch begripvol aangehoord, juist toen mijn "all-in-diefstalverzeke- ring" niet wenste uit te keren toen ik daadwerkelijk werd besto len. Dat overkomt me geen tweede keer, heb ik mezelf toen ingeprent en toen het moment van het afsluiten van een levensverzekering daar was, heb ik me, zo goed en zo kwaad als een consument dat kan doen, door een berg van folders, boeken en polissen heenge- werkt, alvorens een besluit te nemen. Alibi van de in zijn eer en betrouwbaarheid aangetaste tussenpersoon is immers altijd dat de gedeputeerde beter had kunnen weten, dat het toch allemaal in de folder stond en doorgepraat was. Voor mijn levensverzekering liet ik na de documentatieperiode ("Uw geld uw leven" van Vincent Bakker is in dit opzicht een aanbevelingswaardig boekwerkje), een drietal tussenpersonen al dan niet thuis opdraven met een verzoek tot het maken van een offerte. Een paar weken later gaat er dan een wereld voor je open. Alle drie kregen ze hetzelfde huiswerk, maar alle drie kwamen ze met verschillende antwoorden. Te betalen premies lopen zo sterk uiteen, dat er zelfs van een dubbele prijs sprake was, wanneer de uitkomsten van de een met die van de ander werden vergeleken. De een viel al snel af omdat hij na herhaald verzoek vriendelijk bleef wijzen op de absolute overbodigheid van het vooraf inzien van de definitieve polis. De ander was weliswaar goedkoop, maar was zo vasthoudend in het aansmeren van allerlei in mijn ogen overbodige versieringen die de premie onnodig duurder maak ten, dat ik ook hem vriendelijk doch beslist de deur wees, zodat voor de derde werd gekozen. Of dat uiteindelijk een juiste keuze is geweest, zal hopelijk r blijken, maar twijfel blijft op zijn plaats. Wordt dat SER-advies straks door de regering overgenomen, dan brengt dat een omvangrijke grote schoonmaak. Diploma's wor den vereist, ook een officiële erkenning en controle op de Uitvoe ring en misschien wel het belangrijkste: een bedenktijd voor de klant van zeven dagen. Want contracten worden door veel tus senpersonen voordatje het weet uit de binnenzak getoverd en de betrouwbare Parker is snel aangereikt. Zeker nu de administratie in toenemende mate is geautomatiseerd hebben verzekeringsagenten als het goed gaat (en dat gaat het meestal) niet méér te doen, dan afsluitprovisie te incasseren en jaarlijks hun deel van de premie te vangen. De maatschappij zorgt voor de rest. Die situatie heeft er al toe geleid dat veel bedrijven, die jaarlijks kapitalen aan verzekeringen uitgeven, een eigen bv hebben op gericht, waarin ze hun verzekeringen hebben ondergebracht, om zo in elk geval een deel van de premie in eigen zak te houden. Zoals gezegd: een weliswaar boeiende, maar veel leed veroorza kende bedrijfstak verliest well icht straks door nieuwe wetgeving zijn kleur, maar zoals de voorstellen er nu uitzien hoeven de goeie niet onder de kwaaie te lijden. ÏVCTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 1T5.20 156,00 73,00 74,00 4530,00 4510.00 70,50 311,50 172.70 171 60 175,00 75.50 109.00 1150,00 36,50 380,00 76.00 109.80 1130,00 80,00 61.80 37.50 96.00 370.00e Tilb. Hvp. bh Tw. Kcbelf. VRG Gcm. Bez. Wegener C rert. Wassancn C'. Wijk en Her. 133,00e 215,00 120.80 119.00 43.20 38!50e 120.20 79,80 BELEGGINGS INSTITUTEN 102,20 133,50 138.50 Madison F Massachus 21.80 21.80 Dppcnhnmer 14.00b Value Line 14 60b Vance, Sand. 14.00 14,00 GOUD EN ZILVER Goud onbew. 39200 - 39900. vorige 38880 - BUITENLANDS GELD B?fgb?h?fr.d(100) 6357 Duitse Mark 1100» 107.75 »VUH 50.50 116,00 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak trok zich vandaag weinig aan van een weer hoger Wall Street en het verder aantrekken van de dollar. Was er in de vroeger och tenduren, wat de belangrijkste fondsen betreft, nog sprake van een licht aantrekkende tendens, tegen het middaguur waren de winstjes weer meer dan verdwe nen. Wel in trek bij de actieve waarden bleef Westland-Utrecht Hypotheekbank, waarvoor 6 meer werd geboden op 261. Van de internationals was de groot ste verliezer Kon. Olie met een te ruggang van bijna 1 op 171,70. De grote banken moes ten alle enig terrein prijsgeven. D<- Friesch-Groningsche Hypo theekbank was in het voetspoor van de Westland-Utrecht iets ho ger en wel een halve gulden tegen het middaguur op 74.50. De verzekeringswaarden konden zich handhaven, evenals de uit gevers. De bouwmaatschappijen toonden kleine winsten. Groot grutter Ahold lag goed in de markt met een vooruitgang van rond de gulden op 72. Di- staatsfondsen markt was op nieuw fractioneel hoger gestemd. De nieuwe 9,5 pet, 10-jarige le ning noteerde 100.90, een dubbel tje beneden de uitgiflekoers

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19