"In hele maatschappij te kampen met slechte hygiënische toestanden Straatverlichting kan goedkoper Wérk in woonwagenkamp werd grote desillusie Ex-sjah waardig begraven Goed jazzprogramma in nieuwe seizoen Gemeente doet niets aan geluidsoverlast Prinses Beatrixlaan WOENSDAG 30 JULI 1980 VARIA PAGINA 15 (Van onze correspondent Harm Botje) CAIRO - Egypte heeft de verdre ven sjah van Iran gisteren waar dig begraven. Zo'n honderddui zend Egyptenaren stonden langs de drie kilometer lange route, terwijl het oude kanon op de ci tadel van Cairo saluutschoten af vuurde. De sjah is met volledige militaire eer in zijn graf bijgezet, de kist bedekt met de keizerlijke Iraanse vlag terwijl buiten de immense Rifai-moskee een mili taire band het keizerlijke volks lied speelde en vervolgens de tap toe blies en er opnieuw saluut schoten klonken. Voorop in de rouwstoet liepen de Egyptische president Sadat en zijn vrouw, een huilende keizerin Farah Diba en haar kinderen en de tweelingzuster van de sjah, prinses Ashraf. Sadat had islamitische staatshoof den of hun vertegenwoordigers met zoveel woorden verboden naar Cairo te komen. „Egypte heeft als enig islamitisch land de sjah verwelkomd", zei Sadat zondag voor de Egyptische tele visie, „En Egypte zal hem alleen uitgeleide doen". Een uitzonde ring werd gemaakt voor Sadats vriend, koning Hassan II van Ma rokko, die zijn minister voor pa leiszaken, generaal Hafizullah Alawi. naar Cairo had gestuurd. Voorts waren er de Amerikaanse ex-president Richard Nixon, ex- koning Constantijn van Grie kenland en familieleden en ver wanten van Farah Diba. De grote afwezige was eigenlijk de Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer en de ex-president van de Newyorkse Chase Manhattan Bank, David Rockefeller, die de sjah ook tijdens zijn ballingschap met veel overgave hadden ge steund en wier komst naar Cairo in de Egyptische hoofdstad al gemeen werd verwacht. Wie in Cairo niet langs de route stond of woonde, keek naar de televisie, die de gehele gebeurte nis direct versloeg. Cairo was dan Mevrouw Zwart van GGD Leiden: 99 LEIDEN - Niet alleen op scholen heersen 'slechte' hygiëni sche toestanden, maar in onze hele maatschappij hebben we te kampen met minder wordende netheid. Dit is de mening van mevrouw Zwart, directeur van de Genees kundige en Gezondheidsdienst in Leiden. Heel erg verontrust over de bewe ring in het jaarverslag van de schoolartsendienst in Ede-Wa- geningen over de steeds slechter wordende hygiënische situaties op met name lagere scholen, is zij niet. "Het is niets nieuws", vertelt ze. "Op de scholen kunnen we er juist nog iets aan doen. Na de vakantie hebben we altijd even een opleving van gevallen met hoofdluis, maar met goede be strijdingsmiddelen neemt dat elk jaar af. De overdreven hygiënische toe standen van vroeger, gelden te genwoordig veel minder. Welke huisvrouw doet er nog mee aan de 'grote' schoonmaak en wie be zit er nog zondagse en doorde weekse kleding? Nee we zijn al lemaal wat makkelijker gewor den en dat heeft ook zijn voorde len. Hoewel we vroeger wat te helder waren, betekent dat niet dat we nu maar wat aan kunnen rotzooien. Papieren handdoekjes propageren we juist uit hygië nisch oogpunt. Het zou dan leuk zijn als ze ook in de daarvoor be stemde bakken terecht kwamen, dat geldt eveneens voor koffie- bekers en toiletpapier. Daar ma ken we zo'n troep van dat het voor een schoonmaakploeg ook niet erg bemoedigend is om daar eens hard tegenaan te gaan. Wij hebben de reputatie dat we ons minder vaak wassen dan andere culturen. Ik weet niet in hoeverre dat ontaard in een vuil lijf. Echte klachten van de schoolartsen heb ik daarover nog nooit gehad. Waar meer aandacht aan moet worden geschonken is aan de slechte eetgewoonten. Gevulde koeken, patat frites en allerlei snoepwaar staan te vaak voor een volledige maaltijd. De weerstand van het lichaam wordt dan min der. Tesamen met de 'slechte' hy giënische toestanden zijn we op die manier veel vatbaarder voor allerlei ziekten. We beseffen on- LEIDEN - Een 22-jarige man uit Leiden is gistermiddag in de V en D betrapt bij het stelen van een stereo radiocassetterecorder. De recorder is 450 gulden waard. voldoende dat uniek zijn en c moeten houden' Rijnzichtbrug bevangen door warmte LEIDEN - De Rijnzichtbrug tussen Morsweg en Haagweg is gister middag om half zes bevangen door de warmte. Met geen moge lijkheid was de brug dicht te krij gen. leek het. Na vijf minuten, op het moment dat een enorme verkeersstremming dreigde, kon het euvel toch nog worden verholpen. Evenementen Culturele Raad Ex-keizerin Farah Diba en president Sadat van Egypte brengen t laatste groet b ij de kist met het stoffelijk overschot van de ex-sjah van Iro ook vrijwel uitgestorven. De in drukwekkende plechtigheid heeft, zo viel te horen, de Egypte- naren een gevoel van trots en voldaanheid gegeven. Ook in oppositionele kringen in de Egyptische hoofdstad werd Sa dat uitbundig geprezen. „Het ge heel was een groots gebaar", al dus een prominent lid van de linkse oppositie dinsdag. „En het getuigt van grote moed de begra fenis op deze manier te laten plaatsvinden". Dat is de algeme ne opinie in Cairo en Sadat kan wat dat betreft terugzien op een succesvol en spectaculair eve nement. LEIDEN - Uit een gisteren gepresenteerd rapport "Licht in Leiden" blijkt dat een aanzienlijke ener giebesparing mogelijk is bij de openbare verlichting in de gemeente Leiden. Het gemeentebestuur heeft op grond van dit. rapport besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van energiebespa ring. Tot dusver is het Energiebedrijf Rijnland er vanuit gegaan dat het huidige verlichtingsniveau in Leiden gehandhaafd moet blijven. Tegen de achtergrond van de snel stijgende energieprijzen is het nemen van besparingsmaatregelen echter zonder meer noodza kelijk. Uit het rapport "Licht in Leiden", dat de heer J. G de Visser in het kader van zijn HTS-studie heeft opgesteld, blijkt dat aanzienlijke energiebesparin gen mogelijk zijn door nieuwe technische vindingen. Het op de voet volgen door het energiebedrijf van de ontwikkelingen met betrekking tot armaturen en lampen heeft in de Leidse openbare verlichting al duidelijk resultaat gehad. In sommige delen van de stad heeft dit tot aanzienlijke besparingen geleid. In voorstellen om te komen tot een verdere energiebe sparing wordt de nadruk gelegd op het kiezen van energie-arme lampen. Het grootste deel van de openbare verlichting bestaat momenteel uit kwiklampen. De gloeilampen nemen met ongeveer 23% een grote plaats in. Slechts een klein deel van de openbare verlichting bestaat uit natrium-larnpen die een hoge lichtopbrengst hebben en verhoudingsge wijs veel minder energie gebruiken. De gloeilampen horen, volgens het rapport, niet meer in de straatverlichting thuis en dienen hoe dan ook vervangen te worden. Via lage- en hoge-druk na- triumlampen kan met dezelfde lichtopbrengst een aanzienlijke stroombesparing worden bereikt. Deze lampen zijn nog maar enkele jaren op de markt en nog steeds in ontwikkeling. Ondanks de hoge prijs van de lampen zullen ze in gebruik goedkoper zijn. De lage-druk natriumlampen (o.a. toegepast in de Willem de Zwijgerlaan en Sumatrastraat) worden wel afgewezen vanwege het oranje-gele licht maar zijn uit energie oogpunt zeer aan te bevelen. Naast de toepassing van andere lampen zullen ook lamp-armaturen vervangen dienen te worden. Het tijdstip van in- en uitschakelen kan eveneens een fikse besparing opleveren. Het college wil verder na gaan wat de mogelijkheden zijn van het dimmen van de openbare verlichting zodat 's nachts een lager energieverbruik kan worden bereikt. Voor woon straten wordt bovendien een lager lichtniveau rede lijk geacht. Over een vermindering van het lichtni veau wil men echter pas denken als alle andere be sparingsmogelijkheden optimaal zijn benut. ALPHEN AAN DEN RIJN - Be kende namen bij de jazz- en klas sieke concerten en mindere kwa liteit bij het cabaret. Dat is de hoofdlijn van het nieuwe pro gramma van de Culturele Raad van Alphen, dat eind september weer begint. Voor die lijn is, althans wat de jazz- en klassieke concerten betreft, bewust gekozen, zo vertelt An- nemarie van Vliet van de afdeling sociaal-culturele zaken. "Bij de jazzconcerten was de opkomst het afgelopen jaar ongeveer hon derd mensen per concert, en bij de klassieke concerten zestig. Over die opkomst zijn we niet zo enthousiast, en bij de opzet van dit programma hebben we daar toch wel rekening mee gehou den. Voor de jazz hebben we nu vier concerten met populaire namen en bij de klassieke concer ten hebben we ook vier klinken de namen. Daarom hebben we die serie ook de meesterserie ge noemd", aldus Annemarie van Vliet. En inderdaad kan het klassieke programma met Reinbert de Leeuw, Emmy Verhey. Anner Bijlsma en Frans Bruggen een meesterserie genoemd worden. Voor de jazz staan ondermeer het Monty Alexander trio, Phil Woods en de Chris Barber Jazz band op het programma. Arie Groenevelt: beleidsnota desnoods alleen verdedigen HILVERSUM (ANP) - Ook als andere FNV-bonden zich af wijzend opstellen tegenover het jongste plan van de indus triebond FNV, dan zal de in dustriebond dit plan des noods alleen moeten verde digen. Tenslotte is de industrie de kurk waarop onze economie drijft, dan moet je toch leuke dingen kunnen doen. Aldus de voorzitter van de in dustriebond FNV, Arie Groe nevelt, gisteren in het KRO- televisieprogramma Brand punt. Hij reageerde op de kri tiek van collega-vakbonds voorzitters op het recente plan van de industriebond, een teruggang in koopkracht te accepteren in ruil voor meer werkgelegenheid. Groenevelt zei echter te ver wachten dat ook andere vak bonden tot het inzicht zullen komen, dat verlies van koop kracht voor de werknemers een noodzaak is om de werk gelegenheid op peil te hou den. Reinbert de Leeuw Een schrille tegenstelling met het cabaretprogramma, dat geen toppers vermeldt. "Dat is niet met bpzet, het was gewoon heel erg moeilijk om bekende cabare tiers te krijgen. Don Quishocking was volgeboekt, Gerard Cox is met een musical bezig en Neer- lands Hoop is opgeheven. We hebben nu geen echte publiek strekker, en we verwachten ook echt niet méér mensen dan vorig seizoen. Het zal zelfs, zo denken we, wel ietsje teruglopen. Maar daar zijn we niet zo benauwd voor", aldus Annemarie van Vliet. ALPHEN AAN DEN RIJN- Bur gemeester en wethouders van Alphen zijn niet van plan iets te doen aan de geluidshinder in de Seringenstraat. Het college vindt dat de problemen binnen aan vaardbare grenzen blijven en dat bovendien de geluidshinder in de Opbouwwerker Roger Heeneman ontslagen LEIDEN - "Wat ik wilde was een goede organisatie opzet ten, waar de woonwagenbewoners niet tevergeefs zouden aankloppen. Het team van De Rolleman leende zich daar niet voor. Het functioneerde gewoon niet." Gedesillusioneerd zit opbouwwer ker Roger Heeneman thuis. Zijn werkgever, de Stichting Samen levingsopbouw Woonwagen- werk, heeft hem al maanden ge leden te kennen gegeven dat hij zich niet meer op het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein mag laten zien. Kortgeleden deed één van de bestuursleden daar nog een schepje bovenop: hij vroeg het ontslag van Roger aan, per 1 september. De andere be stuursleden - waarneming, vakanties - weten nog van niets. Geruisloos moet Roger van het woonwagencentrum worden af gevoerd. Het centrum waar hij zich voor honderd procent zou hebben ingespannen. Idealis tisch begonnen moest hij al na een jaar constateren dat het niet ging, dat hij "volkomen stuk liep". Roger nu: "Mijn grootste probleem was dat er niet met ver eende krachten werd gewerkt. Sommige medewerkers konden nauwelijks interesse voor hun werk opbrengen; kwamen dan niet opdagen. Roger schetst in het kort de werksituatie om er la ter in het gesprek uitgebreid op terug te komen. Maar wat er óók aan mankeerde: "Er was geen beleid, geen lei draad van de Stichting. Het was op het clubhuis een rommeltje toen ik daar kwam. Zodra de deur van een kast openging lag de in houd al op de grond. Er was niet eens fatsoenlijk serviesgoed. Hy giëne ontbrak volkomen." En wat meer inhoudelijk: "Het clubwerk was weinig meer dan kralen rijgen, plakken en kralen rijgen. Afgewisseld met disco avonden voor jongeren tot zes tien jaar." Als alle werkers er hun schouders onder hadden gezet was er wel iets van de grond gekomen, denkt Roger. Maar het tegen overgestelde bleek waar. "Ik werkte als enige beroepskracht met drie WSW-medewerkers (mensen die via de Wet Sociale Werkvoorziening aan passend werk worden geholpen, red.). Daarbij voerden belangentegen stellingen de boventoon, waar voor ik onmogelijk de verant woording kon aanvaarden. En dat is meerdere malen zonder re sultaat in het overleg met het be stuur aan de orde geweest" somt Roger op. Met stemverheffing: "Er moet toch een prestatie worden geleverd als je daar met een paar man in zo'n clubhuis zit en door de overheid wordt betaald. De WSW is ten slotte niet bedoeld om er eeuwig in te blijven hangen, maar om een kans te krijgen weer in het nor male arbeidsproces terug te ke ren. "Waarmee Roger niet wil beweren dat WSW-ers in het op bouwwerk geen goeie krachten kunnen zijn. "Maar dan moet je wël over die mensen kunnen be schikken." Roger begon in het woonwagenkamp al met een ach terstand. Hij kon er in de zomer van 1978 pas beginnen na diverse moeilijkheden over zijn aanstel ling te hebben overwonnen. De Stichting kon eigenlijk niet om hem heen. Roger is in het woon- wagenwerk lang geen onbeken de. Hij is zelf woonwagenbewo ner - zijn wagen staat achter het Stationsplein - en was destijds betrokken bij de actie om meer standplaatsen te krijgen in de re gio. Een actie, die onder zijn lei ding resulteerde in een bezetting van het Stadhuisplein. Roger schrijft bijdragen voor Het Wiel, blad voor woonwagenbewoners. Dan is er nog zijn lidmaatschap van de Provinciale Werkgroep Woonwagenbeleid. Eenmaal goed en wel begonnen op het Trekvaartplein bleek een taakomschrijving te ontbreken, van werkbegeleiding was ook geen sprake. Wat hij deed. Aller eerst probeerde Roger het vrou wen- en bejaarden werk in het centrum vorm te geven. Zo wist hij een aantal bejaarden zover te krijgen dat ze het Dienstencen trum in Leiden-noord geregeld toekomst nog zal afnemen als ge volg van de aanleg van rijksweg 11 en de wegen in de nieuwe wijk Kerk en Zanen. Eén van de bewoners van de Serin genstraat de heer C. Troch had onlangs zijn beklag gedaan over de geluidshinder die veroorzaakt wordt door het verkeer op de Prinses Beatrixlaan. Uit metingen van de gemeente bleek dat het geluidsniveau in de Seringenstraat soms 64 decibel bedraagt, wat hoger is dan de door het rijk als grenswaarde aanvaarde 60 decibel. Echter, wanneer zo'n grenswaarde tech nisch of financieel niet te bereke- schoven naar 65 dB. Uit bespre kingen met de inspectie van volksgezondheid is gebleken dat de gemeente in dit geval de 65-dB grens mag hanteren. Volgens het college zijn er twee mogelijkheden om de geluids hinder wat te beperken: asfalte ren. dat een verlaging van het geluidsniveau met 2 a 3 dB geeft, of minder verkeer toelaten. De eerste oplossing biedt volgens het college te weinig soelaas, de tweede oplossing ligt al in het verschiet Wanneer de rijksweg 11 (Leiden-Alphen-Bodegraven) cr eenmaal ligt en de wegen in Kerk en Zanen klaar zijn, zal er belangrijk minder verkeer door de Prinses Beatrixlaan komen, waardoor de herrie automatisch minder wordt. Ambassadeur VS w eg uit Roger Heeneman: clubwerk weinig meer dan kralen rijgen, plakken en kralen rijgen. gingen bezoeken. De trachtte hij via de kinderen (cre che) te bereiken. Roger "Maar dat kost veel werk. zoveel in spanning en voorbereiding waarvan de bewoners niets zien. Er wordt dan gedacht datje niets doet. Dat maakt het werk extra moeilijk. Bovendien werd er nogal eens gekeken naar wat er nog niet was bereikt. Maar datje vaak weken van zeventig uur maakt, zag kennelijk niemand." Hij mag er niet komen. Roger heeft dus geen zicht op de huidi ge gebeurtenissen in "De Rolle man". Wel weet hij dat aan het fenomeen WSW-ers een einde is gekomen. Mede door zijn in spanningen zijn er formatieplaat sen gekomen. Daardoor konden er beroepskrachten worden aan getrokken Een bewoonster van het centrum, ze wil onbekend blijven ("Ik wil Roger geen trap negeven") zegt dat er niets veranderd is. Sinds drie maanden is er een cultureel werkster. Met inspraak van de bewoners (en na een strenge se lectie tijdens welke vragen als 'bent u homofiel? konden wor den gesteld) werd ze aangeno men. De bewoonster "We had den veel verwachtingen van Ro ger, ook al gezien z'n verleden. Maar ik denk dat hij teveel achter z'n bureau is blijven zitten. Er kwam zo weinig van de grond. Bovendien hadden we het idee dat 'ie meer achter het bestuur van de Stichting stond als achter ons. Dat hij niet durfde te schel den tegen ze uit angst voor z'n baantje." De Stichting Samenlevingopbouw wil ook niets liever dan zwijgen en zand over de kwestie-Heen e- man. Secretaris mevrouw Van Straelen: "Het enige dat ik kan zeggen is dat de heei Heeneman niet meer kan functioneren. Hij neemt een formatie-plaats in be slag en hij moet weg."Roger ten slotte: "Het is geen geweldige prestatie om. als er een daad moet worden gesteld, een opbouw werker te ontslaan. Zeker niet in een situatie als deze, waarin fei ten naar de hand zijn gezet." Ethiopië WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten hebben hun am bassadeur in Addis Abeba terug geroepen. Dit besluit dat is ge- nomer op verzoek van de Ethio pische regering, vormt een nieuw bewijs van de verslechtering in de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Ethiopië. Ethiopië wordt sinds september 1974 geregeerd door militairen. Toen zetten zij keizer Haile Selas sie af. In hun buitenlandse beleid voeren zij een koen die atei k op de Sowjet-Unie en haar bondge noten is georiënteerd. Zo hielpen ettelijke contingenten Cubaanse soldaten het leger in de strijd te gen Somalië.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15