Sparta lonkt naar Jansen plak Italiaanse schermers 'weggetikt' Russische handbaldames grijpen gouden Dieren in ban van schaakkamp Annie Borckink wil wielertitel Van de Kerkhof niet naar Lazio Poloegajevski tekent vrede met Kortsjnoi Grimbergen triomfator van Rijnsburgse ronde Jan Theunissen laat Roetert geen kans.... WOENSDAG 30 JULI 1980 SPORT PAGINA 13 de DDR met 15-15 had bedwongen, via een beter doelgemiddelde tweede. De Tsjechische coach Keckskemethy, die in augustus in Nederlandse dienst treedt, was met zijn team minder succesvol. Het werd een vijfde plaats. Op de 23-10- overwinning tegen Congo na, pakten de Tsjechische dames geen enkele zege. Alleen was er nog een puntendeling te gen Hongarije (10-10). MOSKOU (ANP) - Do ploeg van de Sowjet-Unie heeft gisteren geen enkele moeite gehad de olympische schermtitel op het wapen sabel te verdedi gen. Met 9-2 werd Italië, tradi tioneel de voornaamste te genstander van de Russen, in de finale weggetikt. Het brons ging naar de equipe uit Hon garije, die in de beslissende wedstrijd met 9-6 van Polen Ook in 1964, 1968, 1972 en 1976 stonden de schermers uit de Sowjet-Unie en Italië in de eindstrijd tegenover elkaar. Alleen in München slaagden de azzurri er in het goud te bemachtigen. naars van goud en zilver in de individuele wedstrijd in de gelederen, waren de Sowjets ook dit keer superieur. Mi- chele Maffei was de enige Ita liaan die twee zeges op zijn naam schreef. De Italianen, die er tot dusver weinig van maakten, konden op de voorlaatste dag van het olym pisch schermtoernooi hun eerste medaille incasseren. De eindstand: 1. Sowjet-Unie, 2. Italië, 3. Hongarije, 4. Polen, 5. Roemenië, 6. Oost-Duitsland. De laatste uitslagen: Finale: Sowje^-Uriie-Italië 9-2. Om de derde plaats: Hongarije- Polen 9-6, om de vijfde plaats: Roemenië-Oost-Duitsland 9-6. MOSKOU (GPD) - In het olympisch zaal- handbaltoernooi is de eerste beslissing gevallen. De dames van de Sowjet-Unie prolongeerden gisteren via een duidelij ke 18-13-zege op Oost-Duitsland de olympische titel. Het damestoernooi was in Moskou een mini-gebeuren. Slechts zes damesteams traden aan. Daarbij vijf, die er alles te zoeken hadden, namelijk Rusland, Joe goslavië, Oost-Duitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije, alle de wereldtop vormend. Congo Brazzaville had er na tuurlijk niets te zoeken, hetgeen duide lijk tot uitdrukking kwam in de negatie ve doelcijfers van 46-159. De Russische dames gaven in dit toernooi geen punt af. Tegen Oost-Duitsland, de drievoudig wereldkampioen (1971, 1975 en 1978), was de fysiek sterke thuisclub slechts één keer in gevaar. Dat was kort voor rust, toen de Oostduitse dames sterk inliepen om de rust in te gaan met een kleine achterstand (6-7). Na de her vatting sloegen de Russinnen in enkele minuten hard toe en kwamen daarna niet meer in gevaar. De Russische ploeg had de overmacht vooral te danken aari veel meer lengte in de ploeg (176 cm gemiddeld tegen 172 cm). Bovendien schuwde de ploeg, waarin de levensgevaarlijke, maar ook keiharde Turtschina de 200 interlands volmaakte, erg hard ingrijpen niet. Dit bleek onder meer uit de 10 strafminuten die de Russinnen kregen, tegen 6 straf minuten voor de DDR. Door het verlies van Oost-Duitsland werd Joegoslavië, dat eerder in het toernooi ROTTERDAM (GPD) - Sparta stelt naarstige pogingen in het werk om Wim Jansen na afloop van de Amerikaanse voetbalcompetitie terug te halen naar Rotterdam. Het door trainer Barry Hughes geopperde idee werd gretig overgenomen door het bestuur van Sparta. Dit niet in het minst omdat men in de veronderstelling leeft dat de veel voudige international als publiektrekker zou kunnen functioneren. Jansen, die niets meer voor Feye- noord voelt zolang Peter Stephan daar de scepter zwaait, heeft de zaak inmiddels doorverwezen naar Cor Coster, die zijn belangen behartigt. Wim Jansen heeft het bestuur van Sparta wel laten blij ken dat een tijdelijke terugkeer in de Maasstad hem goed zou pit- Piket en Bakker kanshebbers titel DIEREN - In de sporthal Theothorne in het Gelderse Dieren is gisteren het toernooi om het open Nederlands schaakkampioenschap geopend. Vandaag wordt de eerste ronde afgewerkt, terwijl zaterdag 9 augustus de finishvlag valt. Onder de deelnemers bevinden zich uiteraard weer tal rijke hoofdklasse-spelers, waarbij internationaal meester Paul van der Sterren op papier hoge ogen zal gooien. De Nederlandse damestop wordt sterk vertegenwoordigd door titelhoudster Erica Belle uit Velp en door Hanneke van Parreren uit Amsterdam. John van der Wiel uit Lei den zal zijn titel niet kunnen verdedigen, aangezien hij deelneemt aan een toernooi in Zwitserland. In totaal zullen ongeveer 300 schakers uit binnen- en buitenland de strijd om de open Nederlandse titel en de daaraan verbonden eerste prijs van 2000 gulden met elkaar uitvechten. De Leidse schakers zijn op het toernooi traditiegetrouw sterk vertegen woordigd. Bakker en Joop Piket uit Leiderdorp zullen wellicht in het voorste gelid kunnen meedraaien, terwijl ook hun plaatsgenoten Wiebes en Van de Berg aan de start zullen verschijnen. In de reservegroep zullen Jeroen en Marcel Piket voor enig stuntwerk kunnen zorgen. Selier en Barendse uit Leiderdorp completeren tezamen met Overeem uit Oegst- geest hier het Leidse deelnemersveld. Sparta heeft ten aanzien van Wim Jansen concurrentie te duchten van FC Utrecht en het door Ernst Happel getrainde Standard Luik. René Lazio Roma ziet af van een transfer van René van de Kerkhof van PSV naar de' Romeinse tweede divisie club. Gisteravond maakte de clubleiding bekend ctat ze geen heil ziet in de overgang van de 28-jarige vleugelspeler. Lazio dat door de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond in ver band met het omkoopschandaal werd teruggezet naar de tweede divisie, mag in zijn team geen buitenlanders opstellen. Na am pele pogingen Van de Kerkhof onder te brengen bij een eerste divisieclub - pogingen die op niets uitliepen - heeft de clublei- De jacht is in Rijnsburg ingezet. Henk Grimbergen won uiteindelijk de wielerronde. KNAU-coach ?vaar. Dat was kort Oostduitse dames rust in te gaan met ld (6-7). Na de her- ussinnen in enkele n kwamen daarna de ploeg (176 cm gemiddeld tegen 172 cm). Bovendien schuwde de ploeg, waarin de levensgevaarlijke, maar ook keiharde Turtschina de 200 interlands volmaakte, erg hard ingrijpen niet. Dit bleek onder meer uit de 10 strafminuten die de Russinnen kregen, tegen 6 straf minuten voor de DDR. Door het verlies van Oost-Duitsland werd Joegoslavië, dat eerder in het toernooi Wim Jansen (links op archieffoto) komt mogelijk terug na Niet naar de Kuipmaar naar het Kasteel. Het bestuur i Jansen als publiekstrekker inlijven. BUENOS AIRES (ANP) - De vijfde partij tussen Viktor Kortsjnoi en Lev Poloegajevski duurde 4 uur en 50 minuten. Beide spelers hadden voor de resterende negen zetten nog slechts vijf minuten over. De vijfde partij had in grote lijnen hetzelfde verloop als de eerste, toen Kortsjnoi ook de En gelse opening hanteerde. Vanaf de tiende zet liep de partij echter anders. Kortsjnoi wierp de dame in de strijd, riskant maar er ging dreiging van uit. In de 22ste zet werden twee pionnen uitgewis seld, hetgeen Poloegajevski meer ruimte gaf voor zijn torens en dame. De spelers kwamen echter in tijdnood voor de laatste vijftien zetten had ieder nog een kwar tier. Kortsjnoi bleef met gedegen spel op de goede lijn. Hij offerde een toren voor een paard om daardoor de aanval te kunnen openen op de zwarte koning. Poloegajevski liet zich niet ver rassen en pareerde de aanval van zijn ex-landgenoot goed. Kortsj- Tennis jeugd sterk in Nice NICE (ANP) - Nanette Schutte in ds meisjesgroep tot en met 18 jaar, Alice Lembeck (16 jaar), Eric Wilborts (16 jaar) en Bernard van poelgeest in dezelfde leef tijdsklasse hebben zich tijdens het Europees kampioenschap tennis voor de jeugd in Nice voor de kwartfinales geplaatst. Schutte versloeg de Zweedse Jek- sel met 7-6, 4-6 en 7-5. Lembeck won van de Frangaise Galeja 7-5, 4-6 en 6-2. Wilborts zegevierde over de Rus Pikkeliek met 6-0 en 6-2 en Van Poelgeest won met 6-4,7-6 van de Joegoslaaf Pripik. noi moest zich na de 31ste zet te vreden stellen met remise. Hij had overigens in de resterende negen zetten niet verder kunnen komen dan 'eeuwig schaak'. Kortsjnoi - Poloegajevski-remise. De partij: Kortsjnoi (wit) Poloega jevski (zwart): 1. c2 - c4, c7 - c5,-2. PG1 - f3, PB8 - c6,3. d2 - d4, c5 x d4, 4. PF3 x d4, PG8 - f6,5. PB 1 - c3, e7 - e6,6. PD4 - b5, LF8 - b4,7. LC1 - f4,0 - 0, 8. LF4 - c7, DD8 - e7, 9. LC7 - d6, LB4 x d6,10. DDI x d6, DE7 - d8,11.0 - 0 - 0, a7 - a6.12. PB5 - d4, Pf6 - c8, 13. PD4 x c6, b7 x c6,14. DD6 - d4, d7 - d6, 15. c4 - c5, d6 - d5, 16. F2 - f4, PE8- f6,17. e2 - e4, a6 - a5,18. g2 - g3, LC8 - a6, 19. LF1 x a6, TA8 x a6, 20. TD1 - d2 DD8 - b8, 21. TH1 - el, TA6 - a7, 22. e4 x d5, c6 x d5, 23. a2 - a3, TA7 - b7,24. TD2 - c2, TB7- b3,25. f4 - f5, TF8 - e8, 26. TC2 - e2, TE8 - c8, 27. f5 x e6, f7 x e6, 28. te2 - f2, DB8 - a7, 29. TF2 x f6, g7 x f6, 30. DD4 - g4 Kg8 - h8, 31. Dg4xe6 DA7 x c5, ....Remise.. UTRECHT (GPD) - Olympisch schaatskampioene Annie Borc kink, kernploeglid Ina Steen- brugge, marathonschaatser Ko Gieling en de beste sprinter van het vorige schaatsseizoen Jan van de Roemer, komen 6, 7 en 8 augustus in actie bij de Neder landse wielerkampioenschappen op de baan in het Utrechtse sta dion Galgewaard. Annie Borckink komt uit op de sprint dames en samen met col lega Ina Steenbrugge op de ach tervolging. Gieling gaat het pro- RIJNSBURG - Henk Grimbergen is de grote winnaar geworden van de Rijnsburgse Burchtronde en alle extra prijzen die hiermee verband houden. Hij sleepte er niet alleen vele premies mee in de wacht, maar ook de Bleichrodt- trofee en een 14-daagse vakantie reis. Tweede werd Piet Kralt en derde Johan v.d. Laan. Hoewel Henk Grimbergen in deze vierde en laatste etappe van de Burchtronde als zesde finishte had hij in de overige drie ronden al zoveel punten verzameld, dat beren als stayer en Jan van de Roemer stapt op de tandem. In tegenstelling tot vorig jaar wordt er bij de beroepsrenners ook weer een sprintkampioenschap verreden. Oorspronkelijk had zich daarvoor alleen de aan staande prof Peter Heeren ge meld, maar later kwamen nog vijf inschrijvingen binnen op het bondsbureau. Favoriet is Theo Smit. En dat zegt alles over de kwaliteit van het zestal beroeps renners dat om het goud, zilver en brons strijdt. Sterk bezet zijn al leen de stayernummers en de ding van Lazio gisteravond de knoop doorgehakt. Inmiddels is René van de Kerkhof in Eindhoven teruggekeerd, waar hij maandag j.l. een gesprek had met de nieuwe manager van PSV Kees Ploegsma. Van de Kerkhof staat bij PSV onder contract, omdat de Eindhovense eredivi sieclub nog steeds geen transfer som voor zijn international heeft ontvangen. Van Lazio zal deze zeker niet meer binnen komen. Brady Liam Brady, de middenveldspeler van Arsenal, heeft bij het Ita liaanse Juventus een contract voor drie jaar getekend. Met in gang van 1 augustus zal Brady speelgerechtigd zijn voor de Ita lianen. Hoewel het juiste trans ferbedrag niet bekend werd ge maakt moet Juventus ongeveer een miljoen gulden voor Brady neertellen. De loting voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker zal plaats hebben op zaterdag 2 augustus, na afloop van de vriendschappelijke wedstrijd Noordwijk-Telstar, in de be stuurskamer van Noord wijk. De die prijzen hem niet meer konden ontglippen. Winnaar van deze laatste ronde werd Piet Kralt. Tweede werd Johan v.d. Laan en derde Kees de Mooij. De einduitslag van de jeugd van 13-15 jaar was: 1. Wim Brussee, 2. Marcel van Delft en 3. Peter Paauw. Bij de jeugd van 10-12 jaar werd eerste Gerard v.d. Meij, tweede Jolanda Grimbergen (dochter van Henk Grimbergen) en derde Gerard Schuurwater. De leiders- prijs ging naar Jaap Klok. achtervolging bij de beroepsren- Wereldkampioen Oosterbosch heeft zich niet gemeld, wel Roy Schuiten, Herman Ponsteen, Jos Lammertink en Jan Hordijk. Bert Oosterbosch beslist later, in overleg met Peter Post, of hij wel aan het wereldkampioenschap in het Franse Besancon deelneemt. De ploegleider wil eerst afwach ten hoe de Brabander zich her stelt van de Tour-inspannin gen. Bij de baankampioenschappen in Galgewaard wordt alleen op de wedstrijd begint om 18.30 uur, de loting zal om ongeveer 20.30 uur zijn. Aan de eerste ronde nemen deel: de clubs uit de eerste divisie en de volgende amateurclubs: Caesar, Desk, Rheden, Rohda, Xerxes, ACV, Arnemuiden, Deto en Noordwijk. De eerste ronde wordt gespeeld in het weekeinde van 6/7 september. De tweede ronde is op 15/16 november. Dan zullen ook de eredivisieploegen deelnemen. neemt ontslag DEN HAAG - Rob Pauwel, bondscoach bij de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) die trainer is op de onderdelen speerwerpen, ko gelstoten, discuswerpen en kogelslingeren heeft met in gang van 1 augustus zijn ont slag genomen. Pauwel. die reeds twee jaar in dienst is van de KNAU, wil zich in eer ste instantie concentreren op zijn studie lichamelijke op voeding, maar betreurt te vens het vertrek van bonds- coördinator Bob Boverman, wiens zijde hij steeds heeft gekozen. niet-olympische nummers ge streden, de amateurs hebben in verband met Moskou de sprint, achtervolging en 1 kilometer tijdrit eerder afgewerkt. Onder die vroege wedstrijden lijdt het kampioenschap in Utrecht enigszins, want de niet-uitverko- renen voor Moskou (Koppert, Vonk, Van Egmond) zijn zo te leurgesteld, dat ze niets meer te maken willen hebben met het baanwielrennen en zich volledig op de weg hebben gericht. Vooral de klassementswedstrijd over 30 kilometer is daardoor matig be zet. KATWIJK - De tennistoernooien van LTV (Katwijk) en SW (Voorhout) verlopen mede door de zomerse omstandigheden voorspoedig. De partijen kunnen zodoende zonder problemen worden afgewerkt. In Katwijk liet de pas van een schouderbles sure herstelde Jan Theunissen zien dat hij in het herenenkelspel B een gooi wil doen naar een eer volle klassering. Door het wegvallen van enkele spelers, die hun medewerking aan het Katwijkse toernooi had den toegezegd zijn de wedstrijd schema's nogal gewijzigd. En niet steeds zo dat de kenners daar vrede mee kunnen hebben. Jan Theunissen bijvoorbeeld stak gisteren na zijn overtuigende ze ge op Roetert (6-3, 6-2), niet on der stoelen of banken dat hij wei nig gelukkig was met een con frontatie in de tweede ronde met de sterke winnaar van het toer nooi in Hazerswoude, de Indiër Vijay Paul. Maar goed, Jan Theu nissen heeft in deze krachtme ting niets te verliezen en hij weet waar het zwakke punt in de wa penrusting van de Indiër zit. In de backhand, die af en toe wel ver vaarlijk kan uitschieten, maar die veel en veel minder secuur is dan de "swinging" topspin forehand. Robert Jan van der Feen, als num mer twee geplaatst, verspeelde tegen Harm sen met 6-7 de eerste set. Maar daarna was zijn alom gevreesde vastheidspel duidelijk teveel voor Harmsen. Laatstge noemde wist geen antwoord te vinden op de diep geslagen dri ves van de man, die voorlopig op de Munnik nog de dienst uit maakt. Pieter Verdegaal had geen proble men met De la Bretoniere. al bood die betere tegenstand dan de score aangeeft' 6-16-4. De ex- Tsjech Swoboda, in Hillegom een imponerende overwinnaar van de nog steeds moeilijk te kloppen Blommendaal, maakte tegen Kannebley geen fout: 6-3,6-4. Hij zal nu echter wel alles uit de kast moeten halen om zich te handha ven tegen Erik Jan Schreuder. Pieter Verdegaal hoeft zich wei nig illusies meer te maken, nu zijn volgende opponent Groen heet. En die heeft een reputatie in het herenenkelspel B, die er niet om liegt. Een hele goede prestatie leverde Jan Pieter Hop tegen Jan Hase- noot door de tennisleraar zelfs geen set toe te staan: 6-4, 6-3. Hij krijgt nu de veteraan Blommen- daal tegenover zich en dat zal wel andere koek worden. R. v.d. Schans won van E. Wiekei: 6-2, 6-4. In het herenenkelspel C kreeg Jan de Mooy een w.o. tegen P. van Duyvenvoorde. De kansen van de als nummer twee geplaatste Pieter Parlevliet zijn door het Amerikaanse atleten praten met twee monden MOSKOU (ANP) - Na de huldiging van de Amerikaanse atleten die door de boycot van de Spelen te Moskou moesten thuisblijven, hebben verscheidene Ameri kaanse sportploegen zich op een congres in Washington voor de eerste keer min of meer openlijk uitgelaten over het boycotbesluit van de regering van hun land. De atletiekploeg gaf een perscom muniqué uit, waarin de leden verklaarden "trots en vereerd te zijn door het Amerikaanse volk erkend en door het congres met een medaille geeerd te zijn". Ze vroegen zich echter ook af "of een boycot van de Olympische Spe len wel de beste manier is om het streven naar de wereldvrede te steunen". Verder had de ploeg duidelijk kri tiek op de wijze waarop het boy cotbesluit is genomen, namelijk zonder dat de sporters betrokken zijn geweest in het overleg. De atleten vrezen dat de boycot voor de sport nadelige gevolgen zal hebben. "We moeten ook denken aan al die jonge Ameri kaanse sportlieden, die hoopten geselecteerd te worden voor de olympische ploeg. Zij vragen zich nu af of er ooit nog wel Spelen gehouden zullen worden". wegvallen van Van Duyvenvoor de natuurlijk wel sterk gestegen. Een w.o. kreeg ook Bilderdijk te gen Crepin, die geen rekening had gehouden met zijn vakantie plannen. B. Pröpper won van H. Ruigrok: $-4, 7-6. Voorhout In Voorhout, waar Eytel Homan niet meer van de partij kan zijn vanwege zijn promotie naar de B- Categorie, voert Ebno Zimmer man de lijst van deelnemers in het herenenkelspel C aan. Als nummer twee is geplaatst Frans Grimbeken, wat terecht mag he ten gezien zijn resultaten op het sterk bezette toernooi in Noord- wijk vorige week. Waar hij de fi nale haalde in C bij de heren. Gis teren gaf hij H. van Linge weinig kansen: 6-1, 6-2. Een verrassing was wel dat Fred van Trigt, no 3 geplaatst, al in zijn eerste optre den werd uitgeschakeld door Humphrey Stuyver, 5-7, 4-6. De jeugdige Stuijver lijkt voor het herenenkelspel D, waarin hij voor heeft ingeschreven en zich nog mag inschrijven, beslist te sterk. Stuyver sr. zag zijn winst gedachten in het gemengd dub belspel tegen de Leidsche Hout combinatie Uvonne Westerhout/ Ed Hedeman na een veelbelo vende start (6-4) verstoord door het ineens weer uitschieten van Hedeman aan het net 0-6. Beslo ten werd in onderling overleg om de derde set vandaag af te spelen. FRANK BONTE Russen halen goud op foutenfestival MOSKOU (ANP)-De springruiter equipe van de Sowjet-Unie heeft met de tegenstanders in de lan- denwedstrijd geen problemen gehad. De aanduiding 'oostblok- kampioenschappen met Mexi caanse deelneming', paste beter bij het gisteren gehouden spring- evenement, waarbij een olym pisch record aan foutsprongen werd gevestigd. Vooral de Roemeense, Bulgaarse en Hongaarse ruiters maakten vele brokken. Van de dertien hindernissen op het 750 meter lange parcours bleven er in de eerste ronde, als zij rondgingen, vaak slechts drie of vier overeind. Het Sowjet-kwartct Viktor Asma- jev met Reiss. Wastjetslav Sjoe- kanov met Topki maakte op het ruim opgezette en vrij gemakke lijke parcours de minste fouten. Oefenprogramma van Noordwijk NOORDWIJK - In de maand augustus speelt de voetbalvereniging Noordwijk een aantal oefenwedstrijden tegen bekende clubs, zowel uit het betaald voetbal als uit de hoofdklasse van de op zondag spelende elftallen. Het programma ziet er als volgt uit zaterdag 2 augustus: Noordwijk-Tel star; zaterdag 9 augustus: Noordwijk-Aalsmeer; dinsdag 12 augustus: Noordwijk-Feyenoord; dinsdag 19 augustus Noordwijk-FC Amster dam; zaterdag 23 augustus: Noordwijk-Zeeburgia en zaterdag 30 augus tus de plaatselijke derby Noordwijk-SJC. Alle wedstrijden worden ge speeld op het sportpark aan de Duinwetering.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13