isch polot< Goud voor Russisch poloteam Zeilcoach: "In de breedte hebben we goed gepresteerd" Ambulance voor turngroepje aag niet ontevreden •Ttó, '4V- Trumbie ondanks nieuwe nederlaag niet ontevreden Alleen Jensen blijft kampioen Een deelnemer die onbekend wenst te blijven maakte deze foto i plaats had. De politie (r) deed niets. i de rel die maandagavond in de discotheek hoofdstad als een demonstra tie tegen de boycot interpre teerden. "Dat was helemaal niet de be doeling", aldus David Him- melberger, aan wiens brein de trimloop was ontsproten. "We hadden deze belangstelling niet verwacht. Met de boycot heeft deze activiteit niet te maken". Intourist, het offi ciële reisbureau van de Sow- jet-Unie, zag dat anders. In tourist stelde onmiddellijk een ambulance en drie ver pleegsters beschikbaar en te vens werd er voor gezorgd dat geüniformeerde ambtenaren de wegen voor de trimmers verkeersvrij maakten. De oor spronkelijke route over de Le- ninheuvels moest evenwel ge wijzigd worden. Dit militaire gebied, waar onder anderen eerste minister Alexej Kosigin woont, was voor de Ameri kaanse trimmers niet. toegan kelijk. - W Stan van Belkum zoekt een weg naar het doel .Niet eenvoudig om die '1 n Hongaarse handen te omzeilen. 'MOSKOU (GPD) - Ivo Trumbie, de beminnelijke Joego- Slavische coach van het Nederlands waterpoloteam, heeft zijn landgenoten toch een beetje overschat. Met in het achterhoofd het vertrouwde gezegde dat de wens de va der is van de gedachte, had hij gehoopt dat de Joegosla- ven in de finale van het olympisch waterpolotoernooi te sterk zouden blijken voor de statisch spelende Russen, maar die hoop ging niet in vervulling. Met een 8-7-over- I winning bleef het goud in het organiserende land. TALLINN (ANP) - "Het heeft ons bepaald niet meegeze- Pf en toch 's ^et h'ern'et s ten", zei Ben Staartjes gisteren uit de grond van zijn hart kkrachh°e„h,n de sport^Enl toen net eenmaal bekend was geworden dat de Neder- man^ kan me haast met landse zeilers buiten de prijzen waren gevallen. stellen dat voor hem de dr WOENSDAG 30 JULI 1980 "Kwajongens die slecht lijn opgevoed" lOSKOU (ANP) - Wladimir Po pov. de vice-voorzitter van het organisatiecomité van de Olym pische Spelen te Moskou, heeft het incident in de discotheek van het Olympische dorp bestempeld als de daad van enkele kwajon gens. die slecht zijn opgevoed. Na de sluitingstijd hebben zij. vol gens Popov stomme dingen ge daan. waarmee zij zichzelf geen dienst hebben bewezen. Jopov sprak zich hierover uit op de dagelijkse persconferentie in het Olympische dorp. Hij onder streepte dat de veiligheidsdienst en het organisatiecomité geen enkele schuld trof. Hij preciseer de dat de betreffende discotheek het eigendom is van een West- duitse firma en dat de dancing ie dere avond om 23.00 uur wordt gesloten. )p de vraag van welke nationalitei ten de betrokken atleten waren» antwoordde Popov dat het ging om sportlieden uit Groot-Brit- tannië, Brazilië en andere landen. MOSKOU (ANP) - Een groepje Amerikaanse toeristendat in de vroege ochtend een trim loop je langs de rivier de Mus- kwa en over de Leninheuvels maaktemocht zich gisteren verheugen in de belangstel ling van de Sowjet-autoritei- ten. De 37 trimmers hadden amper hun hotel verlaten of zij werden begeleid door een dertigtal journalisten, die het tochtje langs de pittoreske plaatsjes in de Russische Nederland had nog voor een stuntje kunnen zorgen door Hongarije de voet dwars te zetten bij het vero veren van het brons, maar in de beste wedstrijd van de Oranje equipe in dit toernooi bleven de mannen van Trumbie met 8-7 juist aan de verkeerde kant van de score. Desondanks werd met 1 een zesde plaats toch de smaad uitgewist van de dertiende plek bij de wereldkampioenschappen in West-Berlijn in 1978. Doel Dit laatste was eigenlijk het grote doel van het nationale poloteam. Jarenlang had de ploeg immers op het hoogste plan geacteerd, totdat in 1978 door allerlei oorza ken plotseling moest worden af gehaakt. Dat had tot gevolg dat TENNIS - De Amerikaan Roscoe Tanner heeft in de eerste ronde van het internationale tennis toernooi in North Conway ver rassend verloren van zijn landge noot Hank Pfister. De setstanden waren 7-6 6-7 5-7. Voorts versloeg de als eerste geplaatste Jimmy Connors de Braziliaan Joao Soa- res met tweemaal 6-3 en zege vierde Eddie Dibbs met 6-1 7-5 over. de jonge Indiër Sashi Me- non. Nederland, om zich van een reis naar de Russische hoofdstad te verzekeren, twee kwalificatie toernooien moest spelen. Ach teraf gezien geen ongelukkige aanloop voor de pupillen van Trumbie, die, zo bleek in 1978. op waterpologebied nog heel wat bij te leren hadden. In de aanloop naar Moskou is er door de ploeg erg hard gewerkt, maar pas enkele maanden gele den had Trumbie de formatie bij elkaar, die hem voor ogen stond. Te laat, zo werd in Moskou dui delijk, om het zevental klaar te stomen voor een dergelijk zwaar toernooi als een olympisch eve nement, waar andere factoren dan techniek en tactiek een rol spelen. De druk van het moeten presteren bijvoorbeeld, de zelf verzekerde houding tegenover een tegenstander, of het zelfver trouwen in eigen kwaliteiten. Enkele facetten, die de nationale equipe wel in vriendschappelijke toernooien demonstreerde maar niet in een evenement, waarin het werkelijk om de winst ging. Teleurgesteld En daarin was Trumbie toch wel een beetje teleurgesteld, al liet hij dat na de laatste wedstrijd tegen de Hongaren, niet al te duidelijk merken. „Voor we hier kwamen, was het bereiken van de finale poule ons eerste doel. Dank zij een uitstekende wedstrijd tegen de Roemenen lukte die opzet. In plaats dat de ploeg nu vrijuit ging spelen, trad er een zekere faal angst op. De verantwoordelijk heden werden afgeschoven en de durf ontbrak. Het bleek dat de jongens nog niet rijp genoeg wa ren voor een zwaar toernooi als dit. Niet erg, daar moeten ze ge woon doorheen en in dat opzicht zijn deze wedstrijden voor de meeste spelers een goede leer school geweest. Het team is qua potentieel goed genoeg om in de top mee te draaien en als de spe lers bij elkaar blijven kunnen we de komende jaren nog hoger stij gen dan de zesde plaats". Die wens van Trumbie lijkt in elk geval wel in vervulling te gaan, want zoals het er nu uitziet, zal alleen aanvoerder Jan Evert Veer na Moskou afhaken. Praten Trumbie: ,,Na de vakantie gaan we weer met elkaar praten, maar ik heb van de jongens de verzeke ring gekregen dat ze allemaal graag door willen gaan. Alleen met Nico Landeweerd (school) en Ton Buunk (zaak) ligt het een beetje moeilijk, maar als we daar oplossingen voor kunnen beden ken blijven ook zij spelen. En dat zal wel lukken", aldus de bonds coach, die binnenkort ook met de zwem bond in de slag moet over de verlenging van zijn contract. Hoewel Trumbie ook van andere landen al aanbiedingen om daar bondscoach te worden op zak heeft, blijft hij in principe het liefst in Nederland, dat zo lang zamerhand zijn tweede vader land is geworden. Tegen Hongarije toonde Nederland eindelijk weer wat durf, met als gevolg dat de ploeg tot een uit stekende wedstrijd kwam. die voor zo'n tienduizend toeschou wers een aardig opwarmertje was voor de finale tussen Rusland en Joegoslavië. Behoudens de eer ste fase van het duel overigens. want voordat de ploeg goed en wel wakker was, keek ze al tegen een 2-0-achterstand aan, mede door fouten van doelman Ruud Misdorp, die dan ook zonder par don werd vervangen door Woully de Bie. Van Zeeland en Veer (strafworp) trokken de partijen echter weer in evenwicht, waarna via 3-4 zelfs een 5-4-voorsprong werd bereikt. Strafworp Nu werd er wel door de ploeg ge schoten en hoewel er wel eens een misser bij was, bleek toch dat 'Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat we geen plak mee naar huis kunnen nemen. Want daar kom je voor tenslotte", aldus de chef d'equipe, die zelf aan de Spelen van 1972 (vijfde) en 1976 (achtste) heeft deelgenomen. 'In de breedte hebben we helemaal niet slecht gepresteerd. Maar een medaille is ei niet bij en daar kijkt de gevarieerde aanvalspatronen in dit duel door het betere schut- terswerk meer rendement ople verden. Helaas miste Buunk in het laatste kwart nog een straf worp, waardoor het Nederlands team een verdiend gelijkspel ontging. ,Toch", zo besloot Trumbie zijn te rugblik, „heeft het Nederlands team in Moskou bij de tegenstan ders respect afgedwongen, on danks de laatste plaats in de fi nalepoule. Geen enkele tegen stander was van tevoren zeker van de winst, zo gering waren de iedereen naar. Er zijn hier hele gekke dingen gebeurd. Mensen van wie je tevoren had gezegd dat ze zeker een medaille zouden winnen vielen buiten de boot. Ie dereen, ook de buitenlanders, dacht dat Neeleman en de Volle- bregts in de prijzen zouden val len. Alleen de kleur van de me daille wisten we nog niet. En Van Gent en Bakker zouden wel de grootste outsiders zijn. En kijk nu eens: de zaken zijn precies ander som, al hebben ook Van Gent en Bakker dan net geen medailles. "Ik wil er maar mee benadrukken dat je er hier helemaal niets van kon zeggen. Er kwamen jongens vooraan, die je anders nooit ziet. Doreste, die in de Finnjollen het goud haast niet kon mislopen, was nergens. Alles is door elkaar gegooid". Een duidelijke reden voor het falen van de Vollebregts en Neeleman heeft Staartjes ook niet een, twee, drie voor handen. "Ik hou het er maar op dat de tweeling teveel onder druk heeft gestaan", zegt hij schouderophalend. "De voor bereiding was prima. Er is veel getraind, onder leiding van Van Hellemond hebben ze aan joga gedaan, in de Kielerwoche draai en ze vier eentjes, ze winnen twee jaar achter elkaar de wereldbeker van het Franse sportblad l'Equi- krachtsverschillen. Met wat meer fortuin hadden we zelfs een rol kunnen spelen bij de strijd om de ereplaatsen. Helaas heeft het zo niet mogen zijn, maar deson danks ben ik toch tevreden". Scoreverloop Nederland-Honga- rije 7-8 (2-2, 1-2, 3-2, 1-2). 0-1 Kuncz, 0-2 Suder, 1-2 Van Zee land (man meer), 2-2 Veer (strafworp), 2-3 Farago (straf worp), 2-4 Farago, 3-4 Veer (man meer). 4-4 Noordegraaf, 5-4 Buunk, 5-5 Gerendas (man meer), 5-6 Horkai, 6-6 Lande weerd. 6-7 Csapo, 6-8 Kunoz (man meer), 7-8 Veer. voor- uk te groot was. Hij is altijd erg kalm. maar misschien was hij hier wel te rustig Daarbij komt dat hij erg veel pech heeft gehad. Onge lukkige winddraanngen, een keer omgeslagen in kansrijke po-, sitie, een koortsaanval. Van Binkhorst werd tevoren mis schien ook te veel verwacht. Met de prestaties van de andere jon gens ben ik niet ontevreden. Zij hebben een goede instelling ge toond. Met het feit dat van het be gin tot het eind een uitstekende sfeer in de groep heeft geheerst zijn de positieve punten meteen genoemd". Volgens Staartjes had de boycot van een aantal zeillanden zowel een positieve als negatieve in vloed op de resultaten gehad. "Voor sommigen waren de vel den gewoon te klein", zei hij. "Die zijn beter op dreef als er meer bo ten varen. Anderen hebben onder extra grote druk gestaan. De we tenschap dat ze nu helemaal niet meer mochten falen heeft juist averechts gewerkt. Als er geen plak zou worden behaald zou het alleen maar een afgang zijn, dach ten ze. Aan de artdere kant is er hier geknokt bij het leven. Het zijn vreselijk spannende races geweest. Het was natuurlijk zwakker bezet dan normaal, maar het was heus nog wel de moeite waard om mee te doen... Voor Ben Staartjes zit de periode van zijn ploegleiderschap, die een jaar in beslag heeft genomen, er nu bijna op. "Ik heb beloofd dat ik een tijdje meehelp met het afbouwen. Er komt een rapport waarin iedere zeiler zijn eigen in drukken weergeeft. Ook doe ik nog wat aan de begroting voor het volgend seizoen en misschien wil ik daarvoor zelfs nog wel eens naar het NOC gaan om de zaak door te nemen. Maar dan hou ik er echt mee op. Dan stap ik zelf weer in de zeilboot en moet een ander het de volgende keer maar doen". TALLINN (ANP) - De Deense zeiler Jensen is de enige die zijn Olympische titel heeft behouden. In de Solingklasse bleek hij met zijn bemanning Valdemar Bandolowski en Erik Hermann Hansen vooral in de laatste races een klasse apart. De andere Olympische kampioenen van vier jaar ge leden waren of in verband met de boycot van de Spelen niet in Tallinn aanwezig, of zy konden hun prestatie een voudig niet herhalen, zoals de Oostduitse Finnzeiler Schu mann, die nu vijfde werd, In de meeste klassen deed de afwezigheid van de topzeilers uit de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannie. Australië, Nieuw-Zeeland. Japan en Is rael zich geducht voelen. Daardoor konden enkele ver rassende Olympische kam pioenen worden begroet. Finland won voor het eerst goud in een Olympische zeil- regatta door Esko Rechardt in de Finnjollenklasse en de Spanjaarden Alesandro Abascal en Miguel Noguer deden hetzelfde voor hun land in de Flying Dutchman. De laatste zeilden de zevende race overigens niet meer mee omdat zij toch al zeker waren van de eerste plaats. Ook was het nog nooit voorge komen dat Braziliaanse zei lers in één regatta twee keer goud veroverden. Weiter cn i (joi kströnn (Tornado) an het 'l i Soares Penido (470-klas- se) zorgden voor dit wapen feit. Tegen de verwachting in res teerde er slechts één gouden medaille voor de Sowjet- Unie. Valentin Mankin en Alexander Moezisjenko wer den eerste in de Starklasse, na heftige strijd met de en aren Oostenrijkers Raudaschl en Ferstl. Voor het gastland was er verder eenmaal zilver (So ling) en een keer brons (Finn zeiler Balasjov).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11