Dood sjah zal lot gegijzelden niet veranderen Hoofdstuk Pahlavi is nu definitief afgesloten Politieke incidenten Nederland-kan Reactie Teheran: MAANDAG 28 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 7 Het volk van Iran heeft op nieuw iets te vieren. De sjah- in-sjah is heengegaan. De „koning der koningen", de „schaduw van God" is dood. Na het vertrek van de vorst uit Iran, bijna anderhalf jaar ge leden, betekent zijn dood het definitieve einde van zestig jaar Pahlavi-dynastie in Iran, al zal de overweldigende meerderheid van feestvie renden sinds anderhalf jaar wat geslonken zijn. Slechts een enkele Iraniër zal in 't geniep een traan wegpinken bij het horen van het nieuws, maar de meeste sjah-aanhan gers zijn inmiddels gevlucht, geëxecuteerd of van gedach ten veranderd. En van zijn buitenlandse vrienden waren alleen nog mensen als zijn eveneens verdreven, voor malige vriend Richard Nixon bereid om de tocht naar zijn ziekbed in Mexico te onder nemen. En natuurlijk de Egyptische president Anwar Sadat, wiens gewicht in het Midden-Oosten is gegroeid sinds het heengaan van de sjah. De talloze slachtoffers die zijn regime in Iran heeft achter gelaten (betrouwbare schat tingen komen op ongeveer 10.000) als martelaren voor de" revolutie zijn de reden voor het totale gebrek aan medele ven in zijn vroegere land, waar menigeen zal denkon aan de woorden van de dich ter Ferdowsi: „Denk niet, o Koning der Koningen, dat Uw scepter en Uw macht Uw voorbestemde uur met ook maar één seconde kunnen verlengen". Met de dood van de monarch (geboren in 1919) is tegelijker tijd de relatief korte Pahlavi- dynastie uitgestorven. De kleinzoon van de stichter van het koningshuis, kroonprins Reza, is eind vorig jaar wel eens ter sprake geweest als mogelijk compromis tussen de oppositie die het hoofd van de sjah eiste en de gematigde voorstanders van een consti tutionele monarchie. Zelfs zijn (derde) vrouw Farah Diba is ooit als mogelijke regentes naar voren geschoven om de dynastie te redden, maar het mocht niet meer baten. Twee generaties Pahlavi waren voldoende. De vader van de sjah, Reza Khan, liep als jonge ambi- Door Marien i De sjah in 1927, in 1949, in 1975 en in 1979. tieuze officier van de Iraanse Cossack-brigade de Britten tegen het lijf, die op zoek wa ren naar een betrouwbaar bufferland tussen hun kolo niale bezittingen (India, Pa kistan en een deel van Afgha nistan) en de nieuwe, revolu tionaire Sowjet-Unie. In Reza Khan dachten ze de geschikte man te vinden om na de om verwerping van de zwakke Qajar-dynastie, samen met de burgerpoliticus Tabatabai, het land in een neutrale koers te leiden. In 1921 werden de Qajars, wier macht nauwe lijks verder dan de hoofdstad Teheran reikte, verdreven en vier jaar later kroonde Reza Khan zichzelf tot koning (sjah). Nazi-Duitsland Maar anders dan verwacht bleek Reza Khan al snel een eigengereide monarch, met een heel eigen interpretatie van het begrip „neutraal". In de jaren dertig werden de Britse militairen het land uit gewerkt om plaats te maken voor de Duitse soldaten uit „das Dritte Reich". Maar de strategische ligging van Iran was voor de geallieerden toch te belangrijk om zomaar weg te geven en toen in 1941 ook de Sowjet-Unie in oorlog raakte met Duitsland, vielen Britten en Russen het land binnen en stuurden sjah Reza Khan naar Zuid-Afrika, waar hij later overleed. Ontdaan van de bevoegdheden van zijn vader werd de 21-ja- rige troonopvolger, Moham med Reza, geïnstallalleerd en pas na de enorme opbloei van nationalistische krachten in Iran - met name het Nationale Front en de communistische Toedeh-partij - beseften Brit ten en Amerikanen de waarde van de absolute monarchie in dit olierijke en strategisch belangrijke land. Toen enkele jaren na de oorlog opnieuw de „stabiliteit" in dit deel van de wereld werd bedreigd - nadat de gekozen premier Mossa degh de Britse olie-industrie in het land had genationali seerd - reikte de nieuwe we reldmacht, de Verenigde Sta ten, de onervaren sjah de hel pende hand. Niemand minder dan CIA-chef Allan Dulles en kolonel Schwartzkopf bereiddën de coup voor. de Iraanse gene raal Nassiri - meteen na de machtswisseling in februari 1979 geëxecuteerd - voerde hem uit, samen met de on derwereldkoning van Zuid- Teheran. Premier Mossadegh werd gearresteerd, vermoord en de naar Italië gevluchte sjah werd teruggehaald naar Iran. Met deze geschiedenis in het achterhoofd is het niet ver wonderlijk dat na de islamiti sche revolutie in Iran de vrees leefde dat de Verenigde Sta ten, de „zionisten" of welke samenzweerders dan ook een mogelijkheid zouden vinden voor een herhaling van 1953. Speelgoedtreinen Toen de sjah zijn autobiografie schreef, geloofde hij overi gens nadrukkelijk niet in de mogelijkheid zijn laatste le vensdagen als balling te moe ten slijten. Hij zei lering te hebben getrokken uit de ge schiedenis van de laatste Qa- jar-vorst, die „nooit iets van machtsuitoefening begrepen had'. Maar of de ideeën van sjah Reza dichter bij de wer kelijkheid stonden, mag ern stig worden betwijfeld. Mis schien wordt zijn visie op de Iraanse samenleving het best gekarakteriseerd door een andere uitspraak in zijn auto biografie, namelijk dat hij zo verzot was op Zwitserse speelgoedtreinen. Want, zo gebogen over zijn mo delbouwtafel, behandelde hij ook volk en vaderland: een brug en een stuwdam hier, daar een politieke partij en een pantserdivisie en dan snel de nieuwe pakjes uit Zwit serland openmaken. Vanuit zijn schitterende Niavaran- paleis, gebouwd tegen de hellingen van het Elburz-ge- bergte in het noorden van Te heran, dacht hij wonderen te kunnen verrichten. Vooral toen de olie in steeds grotere hoeveelheden en tegen steeds hogere prijzen ging vloeien; „Iran als vijfde wereldmacht" of „Iran als het Taiwan, het Hongkong van het Midden- Oosten", de ambities konden niet op. En voor een aantal mensen in het Westen was de sjah van Iran dan ook steeds de man die welvaart en vrede bracht in dit toch al zo chaoti sche werelddeel. „Al liep hij wellicht wat te hard van sta pel". Speciale antenne Maar om zijn ideeën te verwe zenlijken, was wel een ijzeren greep op de onwillige bevol king nodig. Voor vele Iraniërs werd de industriële revolutie van de sjah een nachtmerrie. Duizenden stierven in de martelkamers van de gehei me politie Savak en nog eens duizenden in de bloedbaden in de straten. Met elke vorm van protest werd korte met ten gemaakt. Zelfs het „pro gramma voor sociale en eco nomische hervormingen", de zogenaamde Witte Revolutie, bleek al snel een instrument om de snelle industrialisering in het achtergebleven agrari sche land nog verder te force ren, de sociale en politieke te genstellingen nog verder te polariseren. Dat de spanningen een kook punt begonnen te naderen, werd door de vorst echter af gedaan met opmerkingen als: „Ik weet dat de mensen ach ter mij staan, daar heb ik een speciale antenne voor. En trouwens, je kunt het toch ook aan de blik in hun ogen zien". In een uitgelekt CIA- rapport wordt dan ook niet voor niets over de sjah ge sproken als een „briljante maar gevaarlijke man met grootheidswaanzin". Toen in 1973 de olieprijzen wer den verviervoudigd en de sjah dacht dat de gouden ber gen nu echt tot aan de hemel zouden reiken, vond er een ommekeer plaats in de Iraan se samenleving. De economie stagneerde en de onzekerheid en ontevredenheid - niet in de laatste plaats onder de nieu we groep goed-geschoolde stadsbewoners - zochten een uitweg. Veel Iraniërs leerden inmiddels dat de moskee een veiliger discussieoord is dan de inderhaast door de sjah opgerichte eenheidspartij „Rastakiz" en zij kwamen tenslotte massaal in bewe ging nadat een religieuze de monstratie in de heilige stad Qom uiteen was gescho ten. Geschiedenis herhaald In de mohammedaanse sa menleving van Iran betekent „het bloed van de martela ren" inderdaad letterlijk „het zaad van de revolutie" en de oogst kon nu worden binnen gehaald door de monarch. Vanuit Irak en later vanuit Frankrijk klonk steeds ster ker de stem van de verbannen sji'ietenleider, ajatollah Chomeini, die opriep tot een algehele oorlog tegen de sjah en zijn regime, zonder enig compromis. Bij de moskeeën voegden zich nu ook de za kenlieden van de bazaars, de traditionele handelscentra van het land, als financiële leiders van de opstand. Een algehele staking legde maan denlang het openbare leven in Iran totaal stil, zelfs de olie industrie, bestaansvoor waarde voor het moderne Iran. leverde geen druppel meer. De mensen in de steden zaten een groot deel van de winter in de kou en in het donker, maar dat hadden ze er graag voor over Zelfs de laatste knieval van de sjah, de benoeming van de vroegere Nationale Front-lei- der Sjapour Bakhtiar als premier, mocht niet meer ba ten, en trouwens, ook bij Bakhtiar kleefde al snel bloed aan de handen, met alle ge volgen van dien.s Het enorme, ultramoderne le ger, de machtsbasis van de monarchie, viel nagenoeg uiteen, want de meeste solda ten en een aantal officieren weigerden nog langer te schieten op hun broeders en gehoorzaamden de nieuwe leider Chomeini. Voor de sjah en zijn familie bleef er niets anders over dan de wijk te nemen en toch de geschiedenis van de laatste Qajar-vorst te herhalen. Via Egypte, Marokko. New York, de Bahama s, Mexico en ten slotte weer Egypte werd zijn laatste gang tenslotte die naar het Maadi-ziekenhuis even buiten Cairo, waar hij op zes tigjarige leeftijd is overleden. De vele standbeelden voor de sjah in Iran waren al eerder omvergehaald, de talloze por tretten verbrand. Het hoofd- stuk-Pahlavi is nu definitief afgesloten. TEHERAN (Reuter/AFP) - De dood van de afgezette sjah zal geen enkel verschil uitmaken voor de huidige betrekkingen van Iran met de Ver enigde Staten of het lot van de Amerikaanse gegijzelden. Dit heeft een Iraanse presidentiële woordvoerder in Teheran verklaard. "Het overlijden van de sjah was te voorzien. Zijn dood zal niets veranderen en wat de Iraans-Amerikaanse betrekkingen betreft zal hij geen effect van belang hebben", aldus de woordvoerder. Het bekendworden van de dood van de ex-sjah zorgde gis termiddag in de straten van Teheran voor uitingen van enthousiasme die weer afnamen toen de verrassing van het nieuws eraf was. Radio-Teheran had gistermiddag het Iraanse volk officieel op de hoogte gebracht van de dood van zijn vroegere heerser met de woorden: "De bloedzuiger van de eeuw is dood". De radio kwam geruime tijd nadat het Iraanse persbureau het overlijden van de ex-sjah had gemeld met een offi- cieële bekendmaking. Volgens medische kringen in Cairo stierf hij-gisterochtend om 10.17 plaatselijke tijd. Er waren problemen opgetreden met be trekking tot de bloedcirculatie, de bloeddruk was te laag en de patiënt had hoge koorts. President Anwar Sadat van Egyp te, die gisteravond een belangrijk genoemde rede zou houden heeft de toespraak afgelast. Egyptische functionarissen zeiden dat de president morgen de begrafenis van de ex-sjah zal bijwonen. Na de aankondiging van het over lijden door radio-Teheran reden stadsbussen en talrijke auto's luid toeterend en met ontstoken lichten door de stad. Groepen jongeren liepen met borden waarop slechts stond "de sjah is dood". Voor het gebouw van het dagblad "Ettelaat" dromden mensen bijeen om de laatste exemplaren van een speciale edi tie te bemachtigen. Op een gere toucheerde foto in de krant stond de ex-sjah afgebeeld als een vampier. Gegijzelden Ajatollah Moessvi, die de "islami- sche studenten" vertegenwoor digt bij ajatollah Chomeini, ver klaarde dat de dood van de ex- sjah niets verandert aan het probleem van de gegijzelden. "We willen niet zijn lijk maar de teruggave van al zijn goederen", aldus ajatollah Moessvi. Hij zei ook te geloven dat Amerika de sjah had gedood. Voor de Ameri kaanse ambassade die al bijna negen maanden wordt bezet door "islamitische studenten" was niets te zien dat wees op een bij zondere gebeurtenis. De Iraanse ex-premier Bachtiar, die in Parijs in ballingschap leeft, verklaarde gisteren dat de dood van de ex-sjah vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden dich terbij kan brengen. Bachtiar. de eerste premier na het vertrek van de ex-sjah, zei ook dat de sjah in zijn 25-jarige regeerperiode meer had kunnen doen maar noemde het onrechtvaardig te zeggen dat hij niets heeft gedaan. Het Russische persbureau lass meldde de dood van de ex-sjah zonder enig commentaar. Het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat de dood van de ex-monarch gunstig kan zijn voor de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden. vs President Carter heeft in een bood schap die werd overgebracht door de Amerikaanse ambassa deur in Cairo, zijn deelneming betuigd aan de familie van de ex- sjah. "De president en mevrouw Carter betuigen hun persoonlijke deel neming aan de familieleden van de sjah op dit moment van grote persoonlijke smart voor hen. Zij verdienen medeleven en een at mosfeer van rust", aldus de ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken. In de verkla ring, waarin niets wordt gezegd over de jarenlange nauwe be trekkingen tussen de sjah en de Verenigde Staten, staat verder dat "de sjah zijn land leidde in een tijd van diepgaande verande ringen". "Zijn dood markeert het einde van een tijdperk in Iran dat. zo hopen wij allen, zal worden gevolgd door een periode van vrede en stabiliteit", aldus het ministerie. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft in een persoon lijke boodschap aan ex-keizerin Farah Diba haar deelneming be op de speciale editie van het dagblad Ettelaat, waarin de dood van de ex-sjah i tuigd. zo heelt een woordvoerder van Buckingham Palace be kendgemaakt. n een officiële verklaring van het bureau van de Engelse premier. Margareth Thatcher. wordt leedwezen uitgesproken over de dood van de ex-sjah. "Gedurende zijn lange bewind hebben de op eenvolgende Britse regeringen zich verheugd in nauwe betrek kingen met de sjah. Zijn vriend schap voor dit land zal niet wor den vergeten", zo staat in de ver klaring. De Israëlische regering heeft haar leedwezen over de dood van de ex-sjah uitgesproken. Namens het kabinet zei minister van bin nenlandse zaken Josef Burg: "Wij betreuren zijn dood. Het is jammer dat hij met m zijn vade land mocht sterven en dat hij de afgelopen anderhalf jaar zi veel heeft moeten doormaken Burg betuigde de familie va sjah de deelneming van de I: lische regering. de Bani-Sadr wijst premier aan TEHERAN (AFP/UPI) - De Iraanse president. Bani-Sadr, heeft zaterdag Mostafa Mir- salim. vice-minister van bin- ïog do ■nlandse zaken c van politie, tot nie mier benoemd. De benoeming moet het Iraanse parlement wor den bekrachtigd. De in Frankrijk opgeleide tech nisch ingenieur Mostafa Mir- salin is snel naar voren geko men sedert de revolutie van januari 1979. Als vice-minis ter van binnenlandse zaken had de 33-jarige Mirsalim de moeilijke taak de gedemora liseerde politiemacht in het land te leiden die het meeste gezag verloren had aan de militante revolutionaire wachten. DEN HAAG (ANP) - Onder het re gime van de gisteren overleden ex-sjah heeft Nederland te ma ken gehad met een pijnlijk di plomatiek incident met Iran. De politieke ontevredenheid in dat land in de jaren zeventig kwam in 1974 het sterkst tot uiting onder de in het buitenland studerende Iraanse studenten. Dit leidde on der meer tot een kortstondige be zetting - op 8 maart 1974 - van de Iraanse ambassade in Den Haag. De lichte bestraffing van de stu denten bracht de Iraanse ambas sadeur ertoe zich te laten terug roepen naar Teheran. De kortstondige bezetting van de kanselarij van de Iraanse ambas sade heelt bijna verstrekkende politieke gevolgen gehad. Twin tig uit Duitsland en Oostenrijk overgekomen Iraanse studenten bezetten voor een paar uur het ambassadegebouw. Ze konden er snel uitgepraat worden, omdat hun actie louter demonstratief bedoeld was. De bezetters werden op 12 maart 1974 bestraft met vier dagen hechtenis. Ze werden onmiddel lijk op vrije voeten gelaten en over de grens gezet, omdat ze al vier dagen in voorarrest hadden doorgebracht. De Iraanse ambassadeur was zo ontsteld over deze "lichte straf fen" dat hij zich metzijn staf op 17 maart liet terugroepen. Dit di plomatieke incident was des te pijnlijker omdat Iran zich als eni ge olie-leverancier in het Mid den-Oosten niet aan de olieboy cot van, onder andere, Nederland wenste t«- houden. Ei was een tweedaagse reis van buitenlandsi der Stoel, voor ni betrekkingen w< Cen tweede incident dreigde in fe bruari 1977 in Amsterdam be legde Amnesty International die maand een congres, gewijd aan de rechten van de mens in Iran. Fel werd daar stelling genomen tegen een uitlating van de sjah als zouden hooguit 4000 mensen ge vangen zitten vanwege hun marxistische overtuiging. Vol gens Amnesty bedroeg op dat moment het aantal politieke ge vangenen tussen ü.vuoo en 100.000. Het congres gaf aanlei ding tot wrijving tussen Iran en Nederland, onder meer werd ge dreigd met een boycot van Ne derlandse produkten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7