Zon lokt veel Nederlanders naar kust en zuiden Olie geknakte tanker met stoom gelost Actie: wijs Marokkanen niet uit m Zwitsers goud blijkt waardeloos messing Topdrukte bij ANWB Wateroverlast in Eindhoven "Hulp aan Suriname opnieuw bespreken Meisje (7) verdronken Nieuw onderzoek nodig in Lekkerkerk MAANDAG 28 JULI 1980 ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit-Tak gaat prbe ren stoom in de olietanks van de geknakte super tanker "Energy Concen tration" te pompen om de olie te verdunnen. Door dat de olie nu nog zeer dik is verloopt het overheve len van de olie traag. Gistermiddag was nog maar 8.000 van de 110.000 ton olie overge pompt in de langszijliggende UUbt PAGINA tanker "Jag Laxmi". Een woord voerder van Smit-Tak zei gister avond dat naast het probleem van de dikke olie ook het hoogtever schil tussen de supertanker en de "Jag Laxmi" een probleem vormt. Daarnaast moet de olie door een leiding van 250 meter worden overgepompt. Het overhevelen van de olie ge beurt nu op halve kracht om te voorkomen dat het geknakte schip helemaal breekt. Er wordt onder meer "inert-gas" in de middentanks gepompt om het drijfvermogen te behouden en te verbeteren. Aanbrengen van ballast op het achterdek levert ook weer problemen op omdat de tanks daar nog geheel gevuld zijn met olie en er geen water bij ge pompt kan worden. De bergers blijven ondanks alles echter optimistisch. Maar de termijn van vier tot vijf dagen voor het overhevelen van de olie is echter onhaalbaar geworden. Als de olie uit de supertanker is verwijderd gaat Smit-Tak ook de tanker zelf naar een dok versche pen, waar de reparatie gaat plaats vinden. DRIEBERGEN/LEIDEN (ANP) - Het zonnige weer van het afgelo pen weekeinde heeft op de lang zamerhand bekende plaatsen voor veel verkeerdrukte gezorgd. De grootste problemen deden zich voor aan de kust bij Zand- voort, rond Utrecht, aan de grensovergang Bergh bij Arn hem en op de Zeeland-route. Bij de Grevelingen-Dam in Zeeland stond zaterdag een file van 20 km. Buiten de kustgebieden was er zaterdag bij Eindhoven veel ver keer op de weg. De rijkspolitie in Driebergen denkt dat het hier. voor een groot deel vakantiegan gers betrof op weg naar Frankrijk en Spanje. Gisteren trok het verkeer weer dui delijk naar de kust. De verkeers- centrale van de rijkspolitie ver wachtte dat de zonaanbidders bij de kust 's avonds massaal de weg op zouden gaan, maar dat viel mee. Het kustverkeer kwam ge leidelijk op gang zodat grote files achterwege bleven, 's Avonds om tien uur was het nog behoorlijk druk op de kustwegen. Toeristen uit West-Duitsland zorg den zaterdag voor wat filevor ming tussen Veenendaal en Utrecht. Ook zij gingen richting kust. Gisteravond waren de meeste Duitsers alweer een eind op weg naar huis. Daarbij vormde de grensovergang Bergh bij Arn hem voor het meeste oponthoud. Doordat de Duitse douane stevig controleerde stond daar 's avonds een file van ruim acht kilometer. Wateroverlast In Aalst even ten zuiden van Eind hoven is zaterdagavond de nodi ge wateroverlast ontstaan ten ge volge van hevige regenval. En kele straten en viaducten kwa men blank te staan en vele kel ders liepen onder water. Sommi ge woonhuizen kwamen op de begane grond zelfs op meerdere plaatsen onder water te staan. In één huis. waarvan de bewoners met vakantie zijn, drijft de ver- huisbare parketvloer door de woonkamer. De brandweer van Aalst is de hele zaterdagavond bezig geweest om de wateroverlast zo veel mogelijk te bestrijden. Ook de brandweer van Eindhoven is daarbij inge schakeld. In eindhoven zelf kwamen ook en kele straten blank te staan. De re genval vond plaats tijdens een hevig onweer waarbij de bliksem op sommige plaatsen insloeg, overigens zonder noemenswaar dige schade aan te richten. Een deel van Nuenen kwam zonder noemenswaardige schade aan te richten. Een deel van Nuenen kwam zonder radio en tv-signaal te zitten nadat het centrale-an tennesysteem door de bliksem was getroffen. Alarmcentrale in de ANWB het afgelopen weekeinde x Spanje en Frankrijk op te pikken. AALTEN (GPD) - Wat hebben de Aaltense families Van den Beu kei en Veneberg tijdens hun vakantiereisje in de omgeving van het Zwitserse Lausanne ge vonden. Goud of messing? Volgens de Kantonalpolizei in Lau sanne is de „goudschat" die langs de snelweg gevonden werd waardeloos. Vermoedelijk zijn de 109 staafjes afkomstig van louche handelaren, die het op parkeer terreinen als echt goud aan toe risten te koop aanboden, aldus de Zwitserse politie. Voor de twee Aaltense families is het een kwestie van alles of niets. Als het goud is, gaat het om een waarde van zeker twee ton; als het messing is. een koperlege ring, dan kan van het in het voor uitzicht gestelde vindersloon van f 25.000 geen sprake zijn. „Officieel weten wij nog van niets", zegt de heer Veneberg. We wach ten gewoon het bericht af van de Nederlandse ambassade in Ge- nève Natuurlijk zijn wij nu ook gaan twijfelen. Toch is het alle maal wat onbegrijpelijk. De 109staafjes die wij gevonden hebben, zaten keurig verpakt en het zag er allemaal zo echt uit, dat we ervan overtuigd waren dat het echt goud was". „Maar hoe dan ook", vervolgt de heer Veneberg, „we hebben er Nederlanders in Italië verongelukt SIENA (ANP)-Twee Nederlandse vrachtwagenchauffeurs zijn za terdag om het leven gekomen door een verkeersongeval in Ita lië. De slachtoffers zijn de 24-ja- rige B. van den Brink uit Ede en de 21-jarige G. van den Kamp uit Kootwijkerbroek. Zij botsten op de weg van Siena naar Bettolle met hun vrachtwa gen frontaal tegen een Italiaanse auto. Eén van de inzittenden van deze auto kwam eveneens om het leven, de ander werd zwaar ge wond. VLIELAND-Rijkswaterstaat op Vlieland heeft zaterdag de have ningang met de Vlielandse haven tijdelijk met een ketting afgeslo ten. Rijkswaterstaat heeft deze maatregel genomen om te voor komen dat een te groot aantal vaartuigen in de haven zou afme ren. Uit veiligheidsoverwegingen is dit niet toelaatbaar alsdus een woordvoerder. beslist geen slapeloze nachten van. Het is natuurlijk wel sneu als het inderdaad waardeloos mate riaal is". Nederlanders vestigen nieuw record paalzitten NUNSPEET (GPD) - Nederland heeft er een viertal wereldre cordhouders bij. Niet in een olympische tak van sport, maar in het ludieke beoefenen van het paalzitten. José Kamp en Jaap Mulder (beiden 16) en de tweeling Gunter en Anette Dransfeld (17), allen uit Nunspeet, zaten in hun woonplaats 127 uur voor paal. Het oude record stond met 121 uur op naam van Jelle Hendriks uit Eelde en Jannes Mulder uit Pa- terswolde. Het gebeuren werd gadegeslagen door zo'n 125.000 toeschouwers. Na de 127 uur verliet het viertal vrij monter en fris de paal. Het wak ker blijven was het grootste probleem, vooral tijdens de laat ste nachten, toen men soms toch een paar uur in slaap viel. De recordpoging werd vorige week maandag gestart met zes deel nemers. Twee moesten afhaken op medisch advies na respectie velijk 50 en 72 uur. Kleptomane dupeert bejaarden GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger politie heeft een 44-jarige vrouw uit Groningen aangehou den op verdenking van een groot aantal diefstallen in bejaardente huizen. De vrouw bekende zeker zeventig diefstallen van geld ge pleegd te hebben. Hoewel de totale buit niet precies bekend is, schat de politie het be drag op zo'n 10.000 gulden. De benadeelde bejaarden konden in veel gevallen niet precies opge ven hoeveel geld er bij hen ge stolen was. De vrouw drong de bejaardente huizen binnen en nam in de meeste gevallen portomonnees en tasjes mee. Bij één van de be nadeelden heeft de vrouw waar schijnlijk zo'n 7000 gulden weg genomen. De vrouw is in het verleden al eerder voor dergelijke feiten veroordeeld geweest. DEN HAAG (ANP) - De regering moet de waardevastheid van de ontwikkelingshulp aan Surina me bij een eerstvolgend overleg tussen beide landen weer op de agenda zetten. Dat staat in een persbericht van de Nederlandse Vereniging voor een Nieuwe Internationale Orde (NIO). Die hulp moet aanspreek baar zijn, omdat de nieuwe rege ring in Suriname ernst lijkt te maken met een ontwikkelings beleid dat de armsten werkelijk ten goede komt. De ontwikkelingslanden zijn niet verantwoordelijk voor de inflatie in het westen. Zij mogen daar niet het slachtoffer van worden, vindt de NIO. De botheid waarmee mi nister De Koning in Suriname weigerde te praten over het waardevast maken van de nog resterende hulp aan dat land en de latere bijval aan zijn adres vanuit de tweede kamer, getui gen volgens de vereniging dan ook niet alleen van arrogantie, maar ook van een gebrek aan in zicht in de problemen die onder ontwikkelde landen kunnen hebben bij de uitvoering van hun ontwikkelingsbeleid. SK°)<gJ Afgelopen zaterdag is op het Haagse Malieveld voor de tweede keer de landelijke asieldierendag gehouden. Voor vele honden en katten be tekent deze dag de laatste mo gelijkheid om aan een baas te komen. De asiels Ajn in deze vakantietijd zo overvol, dat veel dieren moeten worden afgemaakt. Het zonnige weer lokte veel vissers en luiaards naar de Nederlandse berm. Op de foto de drukte langs de Amsterdamse BosbaanZo op het oog een rustig plekje, maar schijn kan bedriegenOm de paar minuten zorgde het vliegverkeer op Schiphol voor veel lawaai. tie in het buitenland ziek werden of gewond raakten, naar Neder land gerepatrieerd. Dat is bijna 15 procent meer dan op hetzelfde tijdstip vorig jaar. Volgens het hoofd van de ANWB- alarmcentrale Beems. zijn die landgenoten voornamelijk in juli gerepatrieerd. Gewoonlijk ko men zij per lijnvlucht naar ons land, waarbij artsen en verple gend personeel aanwezig zijn. Bij ernstige gevallen wordt een klein vliegtuigje ingezet. Maar dit weekeinde moest voor 24 Ne derlanders een speciaal char tervliegtuig worden ingezet om dat er lijnvluchten geen plaats Zondagochtend vertrok een f-28 straalvliegtuig van Martin Air naar het Franse Montpellier om 12 Nederlanders met hun familie naar huis te brengen. Na deze vlucht vertrok het toestel rich ting Gerona om eveneens 12 Ne derlanders vanuit Spanje te repa triëren. Onder de "pechgevallen" bevon den zich kinderen met blinde darm-problemen. verkeers slachtoffers en "gewone" zieken. Na aankomst op Schiphol werden de patiënten per ambulance of taxi naar ziekenhuizen gebracht, terwijl anderen normaal naar huis konden. MOOK (ANP) - Het 7-jarige meisje Dorien Bonne uit Plasmolen (gem. Mook) is zaterdag opge- dregd uit het strandbad de grote Ziep bij de plasmolen. Het kind werd sinds vrijdagavond vermist en is vermoedelijk in het strandbad gevallen en verdron ken, aldus een politiewoordvoer der. UTRECHT (ANP) - Op het terrein van het Utrechtse huis van bewa ring aan het Wolvenplein is za terdagmiddag gedemonstreerd tegen de dreigende uitwijzing, van vier illegale Marokkanen De ruim veertig actievoerders boden de adjunct-directeur van de ge vangenis, J. Eek van de Sluis, een petitie aan waarin wordt ge vraagd om "niet mee te werken aan het gevangenhouden van de Marokkanen, die jarenlang hun De vier Marokkanen, die opgeslo ten zitten in het Utrechtse huis van bewaring, maken deel uit van de groep van totaal elf Marokka nen, die onlangs in het Zeeuwse Aardenburg werd gearresteerd. Zeven van hen werden eind deze week al uitgewezen. De vier ove rigen wachten op hun reispapie- Een groep gedetineerden uit het Utrechtse huis van bewaring heeft inmiddels een brief aan mi nister De Ruiter van justitie ge schreven, waarin zij het opsluiten van de vier illegalen veroordelen. "Wijzelf', zo schrijven ze. "zijn delinquenten die. onschuldig daargelaten, de wet hebben over treden en werkelijk misdaden hebben begaan. Wat ons zo dwars zit is dat deze illegale mensen ook worden opgesloten, omdat zij zich zo positief hebben ingezet voor onze De groep meent dat de illegalen niet in "oord des verderfs" als de gevangenis, maar in een hotel op hun uitwijzing behoren te wach ten. "Wij kunnen niet hard ge noeg aandringen aan op een bete re opvangmogelijkheid dan een gevang", aldus de groep gedeti neerden. Protest van homofielen op congres Jehova's EINDHOVEN (ANP) - Vijftien leden van de homofielen-or ganisatie "De Roze Drie hoek" uit Eindhoven hebben gistermiddag demonstratief een regionaal congres van de Jehovagetuigen korte tijd bijgewoond dat gehouden werd in het PSV-stadion in Eindhoven. Na ampele discussies met en kele ordebewakers ging de groep naar de middenstip van het voetbalveld en hielden ten aanschouwe van vele dui zenden Jehova-getuigen een vuist met gestrekte pink (het internationale flikkerteken) omhoog. Daarop ontstond een korte schermutseling met de orde dienst van het congres. De le den van "De Roze Driehoek" werden geknepen en gesla gen, zo verklaarden een woordvoerder naderhand. De groep werd via een EHBO- post uit het stadion geleid. Op straat werd één van de leden van "De Roze Driehoek" door een onbekend gebleven man meerdere malen gestompt. Hij heeft daarvan aangifte ge daan bij de politie. LEKKERKERK (ANP) - De bewo nersvereniging Lekkerkerk- West gaat bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne opnieuw aandringen op medisch onderzoek bij de geëva cueerde gezinnen uit de gifwijk. De bewoners zijn zeer verontrust over de hoeveelheid Polychloor- byfenil (PCB) die in de olielaag boven het grondwater in Lek- kcrkerk-West is aangetroffen, zo als bleek uit een rapport van de rijksinstituten voor volksge zondheid en voor drinkwater voorziening. Plychloorbyfenil werd tot halver wege de jaren zeventig met name gebruikt in de verf- en plastics industrie. De stof is moeilijk af breekbaar. Volgens Amerikaanse deskundigen is het bovendien kankerverwekkend. De Neder landse industrie is er op vrijwilli ge basis grotendeels van afge stapt, maar minister Ginjaar wil het resterend gebruik nog meer terugdringen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 6