We zullen er hoe dan ook uit moeten9 Paardenmarkt trekt duizenden mensen "Krakers in Alkemade vrezen op straat te komen staan Boerderij brand in Zoeterwoude STAD EN RAND MAANDAG 28 JULI 19! - ALKEMADE - "Ik-geloof wel dat de mensen rijn wakker geschud door onze actie. Ik denk ook dat wanneer de ge meente en de andere overhe den niet uitkijken, er hier nog wel meer kraakacties zullen komen". Dat zegt Fred Hoek, die samen met zijn vriendin Dorien Schaminée twee maanden geleden een wo ninkje aan de Noorderhem- weg in Roelofarendsveen kraakte. Hij was daarmee de eerste kraker in Alkemade, hetgeen burgemeester Bolten deed opmerken dat "deze ba cil ook naar ons dorp is over geslagen." Fred denkt daar (uiteraard) heel anders over. Hij vindt dat hij wel gedwongen was om iets te kraken. Nadat hij in januari met zijn vriendin uit Canada terugkwam liep hij stad en land af om op de vrije ver huurmarkt een geschikte woonruimte te vinden. Daar naast liet de 25-jarige tech nisch tekenaar zich inschrij ven bij de gemeente als wo ningzoekende. Geen van bei de pogingen leverde echter resultaat op. Voor een woon ruimte op de "vrije markt" zouden hij en zijn vriendin enorme bedragen op tafel moeten leggen, zo ervoeren ze. "Huren van duizend gul den en meer in de maand zijn voor ons echt niet op te bren gen", zegt hij daarover. Ook bij de gemeente ving hij bot. "Het is natuurlijk logisch dat je niet wanneer je je in schrijft gelijk een woning krijgt, maar hier in Alkemade zijn huizen die al drie jaar of meer leeg staan. En nu wor den er weer 47 dure woningen gebouwd waarvan er mis schien vijftien naar inwoners van Alkemade gaan. De rest gaat naar mensen die econo misch gebonden zijn aan Al kemade of naar de vrije markt. Daar los je toch de problemen binnen de ge meente niet meer op? Dat kan alleen met goedkope kleine huurwoningen, maar dat zullen ze bij de gemeente waarschijnlijk pas over tien jaar in gaan zien", veroordeelt hij het gemeentelijk woning- beleid. Hij besloot toen, in april, met zijn vriendin een huisje te kraken. "We wisten dat dat woninkje al vijf jaar leeg stond. Dat hebben wé ge kraakt en gelijk een aangete kende brief naar de eigenaar gestuurd waarin we hem een huurcontract aanboden. Dat we dit huisje gekraakt heb ben is geen kwestie van geen huur willen betalen, maar geen woning krijgen", aldus Fred Hoek. De eigenaar, D. van der Hulst, reageerde niet op hun schrij ven. De gemeente reageerde echter wèl. "Ik had twee da gen vrij genomen voor die kraakactie, want je staat dan toch onder een zekere span ning. Op de tweede dag kwam de gemeenteopzichter langs omdat hij had gezien dat het huis bewoond was. Ik heb hem toen ook gelijk maar on ze namen gegeven, want we zitten hier tenslotte niet in Amsterdam.", vertelt Fred. Burgemeester en wethouders schreven binnen een week een brief waarin ze beide kra kers verzochten de woning te ontruimen. Het pandje was namelijk, zo bleek uit de brief van het college, officieel geen woning maar een bedrijfsge bouw voor agrarische doel einden. Daar had B en W Van der Hulst indertijd een bouw vergunning voor gegeven, en door erin te gaan wonen ont trokken de krakers de schuur/woning aan zijn (agra rische) bestemming. En dat is strafbaar. Fred en Dorien gingen tegen de brief van het college in beroep bij de gemeenteraad. Tevens gingen ze naar de Raad van State (het op één na hoogste rechtscollege) en vroegen daar om een verbod aan het gemeentebestuur de woning te ontruimen zolang er nog bezwaren liepen. De Raad van State wees, onder voorzitterschap van G. van Rijckevorsel, dat verzoek toe. Van Rijckevorsel meldde in zijn vonnis daarnaast iets heel opmerkelijks: hij vond dat het pandje aan de Noorder- hemweg een woning was en geen bedrijfsgebouw. "Het gebouw lijkt zowel qua uiter lijk als naar inrichting (in het pand zitten onder meer dou che, toilet, wasbak en centrale verwarming, red.) sterk op een woning en is nimmer voor agrarische doeleinden ge bruikt", zo schreef Van Rijc kevorsel. Voor eigenaar Van der Hulst kan die constatering tot ge volg hebben dat zijn bouwsel illegaal wordt verklaard. De gemeente kan hem bevelen de woning/schuur af te bre ken. Bij de gemeenteraad liep het echter slecht af voor de kra kers. De (uit raadsleden be staande) commissie voor be roep- en bezwaarschriften vond dat het college terecht de krakers had gesommeerd hun boeltje te pakken. De krakers zullen daarom tegen deze beslissing van de raad in beroep gaan bij de Raad van State, zo vertelt Fred. Zonder uitzicht op succes overigens, denkt hij. "We zullen er hoe dan ook wel uit moeten, en dan sta ik gelijk op straat want ik heb niets anders. Maar tot nu toe leven we hier prettig en elke maand dat we hier nog kunnen blijven zit ten is meegenomen." Burgemeester Bolten weigert elk commentaar op de zaak. Eerder is hij te horen geweest in het radioprogramma "Rauhfaser" toen men daar aandacht aan de kraakactie in Roelofarendsveen besteedde. Ook haalde burgemeester Bolten al het weekblad Vrij Nederland, met uitspraken en "als we dit accepteren komen we in een anarchie terecht". Bolten geeft toe dat hij dat in derdaad gezegd heeft, maar dat deze uitspraken uit hun verband zijn gerukt. In welke context ze dan wèl gezien moeten worden wil hij niet zeggen. "Daar ga ik niet op in. Ik geef mijn privé-mening niet meer. De zaak ligt bij de Raad van State en dat is al les", aldus Bolten. LEIDSCH -£L DAGBLAD Rubriekchefs A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320. Jongetje aangereden OEGSTGEEST - Een elf-jarig jon- •getjc uit Oegstgeest moest van- Leiden na een aanrijding bn het Rijnzichtviaduct in Oegstgeest. De jongen was daar door rood licht gereden en botste op de perso nenwagen van een Haarlemse bestuurster. Hij liep daarbij een kaakfractuur op. Voorschoten weer dag in teken van edele viervoeter LEIDEN - Uit een horlogezaak aan de Haarlemmerstraat zijn zater-| dagmiddag vijftien dameshorlo ges gestolen. Drie mannen kwamen de zaak om half vier binnen. Een van hen! hield de verkoopster bezig. De twee anderen deden intussen een! greep in de toonbank. De buit heeft een waarde van 3500; gulden. ZOETERWOUDE - Een uitslaande brand heeft vanochtend behoorlijke schade aangericht in een boerderij aan Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- de Gereweg in Zoeterwoude-dorp. De brand onstond vanmorgen om kwart over zeven op de hooizolder van de zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 boerderij. Doordat de Leidse brandweer snel ter plaatse was kon het vuur een uur later worden bedwongen. Ook werd de brand instellen. oorkomen dat de brand oversloeg naar een naburig huis met strooien dak. De preciese oorzaak v nog niet bekend. De technische recherche van het district Den Haag zal daar een onderzoek ni Een kunstwerk al$ ëèuwigeherinnering van 'de betekenis van het paard voor Voorschoten werd vanochtend onthuld op de hoek van de Voorstraat en de Schoolstraat. VOORSCHOTEN - Duizenden mensen en honderden paarden bevolkten vandaag de straten in het centrum van Voorschoten. Aanleiding tot deze massaliteit op een schitterende zomerse dag was de Voorschotense paar denmarkt. De hele gemeente stond evenals andere jaren op een van de laatste dagen van juli in het teken van het paard. Maandag Ter gedachtenis aan dit grootse volksfeest werd vanochtend door de voorzitter van het comité tot instandhouding van de Paar denmarkt de heer Kraaijeveld in Voorschoten een standbeeld onthuld op de hoek van de Voor straat met de Schoolstraat, uiter aard uitbeeldend een paard. Evenals vorige jaren werd het dier dat op deze dag centraal zou moeten staan, in aantal overtrof fen door de mensen die naar het gehandel komen kijken. Was de paardenmarkt in het begin van de jaren zestig nog een showmarkt, later groeide het toch weer, zoals oorspronkelijk ook het geval was geweest, uit tot een handelsmarkt. Die groei zette Paarden, handel, en gezelligheid in het centrum van Voorschoten waar vandaag de traditionele paardenmarkt werd gehouden zich eveneens door in het bezoe kersaantal en de hoeveelheid paarden die werd aangevoerd. Elk jaar weer sneuvelen op dit gebied records. Op die manier is de Voorschotense paardenmarkt niet alleen een van de oudste van ons land, maar ze ker ook een van de drukst be zochte markten. Tussen het jaar 1200 en 1300 is de eerste paar denmarkt in het gebied waar nu de gemeente Voorschoten ligt voor het eerst gehouden. Tot kort voor de Tweede Wereldoorlog was deze handelsplaats voor paarden van veel betekenis. Na de oorlog werd het paard steeds meer vervangen door mechani sche hulpmiddelen met als ge volg dat de paardenmarkt over bodig leek te worden. Hij ver dween van het toneel. Met uit zondering van één Voorschote naar, Bertus van der Meij, die elk jaar weer trouw met zijn paard op de markt ging staan, geloofde niemand meer in de zin van een dergelijke markt. Van der Meij's doorzetten werd beloond en in 1960 werd de markt weer in ere hersteld. Zoals gezegd ging het daarbij om een showmarkt. De laatste jaren is het paard echter weer steeds meer in de belang stelling gekomen van het grote publiek. In de welvaartstijd groeide de behoefte aan rijpaar den en pony's Er werd weer se rieus gehandeld in de Voorstraat waar jaarlijks zo'n 400 paarden worden aangevoerd. Zo ook vandaag weer met daar naast zoveel belangstelling van het publiek dat de paarden nau welijks nog te zien waren. Andere marktlieden spelen handig op de paardenmarkt als publiektrekker in door links en rechts hun ten tjes op te slaan. Met hun komst en die van de kermis is er tegelijker tijd met de traditionele paarden markt een pretparkachtige en tourage ontstaan die toch duide lijk in een behoefte aan vermaak in deze vakantietijd blijkt te Horloges gestolen k Geduldig wachtende paarden die enorm veel bekijks trokken werden tussendoor ook nog wel eens geliefkoosd

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2