EIDSCH DAGBLAD Staatsbegrafenis voor de ex-sjah SI6 *omer "Publiek verliest het vertrouwen in posterijen "Deze bacil ook naar Alkemade overgeslagen" mm mm vandaag JOOP LAAT HULDIGING RUSTIG OVER ZICH HEEN KOMEN Leidse hoogleraar op de bres voor Russische leukemiepatient 9i LENING 19BO PER 19B6/1990 Grote luchtoperaties boven Afghanistan lilAANDAG 28 JULI 1S80 OPGERICHT 1 MAART 1860 36227 G. Koopman jofdredacteur: A A M Schuurmans li -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Joop Zoetemelk kijkt naar de deinende mensenmenigte alsof hij wil zeggen: "Is dat nou allemaal voor mij...". De plaat werd zaterdag in Rijpwetering geschoten waar de Tourwinnaar uit voerig werd gefeteerd Directie maant personeel tot betere bezorging DEN HAAG (GPD) - De hoofddi rectie van de PTT heeft in een cir culaire bij het personeel aange drongen op verbetering van de postbestellingen. De hoofddirec teur-post drs. A.W. van Omme ren, heeft het personeel erop ge wezen dat „het publiek het ver trouwen verliest" en heeft de mogelijkheid van „ingrijpende maatregelen van buitenaf' niet uitgesloten als er geen verbete ring komt. Met een verwijzing naar de vele en aanhoudende klachten - berich ten en ingezonden brieven in kranten, klachten van het be drijfsleven en een daaruit voortvloeiend onderzoek van de Consumentenhond - wijst Van Ommeren erop dat het mogelijk moet zijn de verwerking en be zorging van post op een beter peil te brengen, al was het maar we gens de korte afstanden binnen het land. Volgens woordvoerder De Voogd van de PTT ging het slechts om „een stencil zoals de hoofddirec teur-Post wel vaker verzendt aan de directeuren van de postkanto ren", maar tegelijk ontkende hij niet dat het in omloop brengen van deze brief (gedateerd 14 .juli) midden in de vakanties een uit zonderlijke maatregel was. In de circulaire verlangt Van Om meren dat aangeboden poststuk ken direct worden verwerkt en zo snel mogelijk in de bestelling worden opgenomen. Vertraging en fouten in de postverwerking, aldus Van Ommeren, kunnen leiden tot een algemene opvat ting dat de gebruikers van de post niet meer kunnen rekenen op een normale, snelle overkomst. „Daardoor kan blijvende schade worden toegebracht aan de goede naam van ons bedrijf'. Dat de postbezorging op het ogenblik zeker niet vlekkeloos verloopt bleek onlangs nog uit een onderzoek van de consumen tenbond. De bond postte op ver schillende plaatsen in het land kaarten en brieven, die ook weer verschillend werden geadres seerd. Een deel van die post werd normaal verstuurd, een ander deel per expresse. Uit dat onderzoek werd duidelijk dat in sommige gevallen een brief vier dagen nodig had om op de plaats van bestemming aan te komen. Eerste kraakactie (Van één onzer verslaggevers) ALKEMADE - De eerste kraakac tie binnen de gemeentegrenzen van Alkemade heeft burgemees ter Bolten tot de uitspraak ver leid dat "deze bacil nu ook naar ons dorp is overgeslagen". In het radio-interview, waarin hij dit zei, uitte Bolten verder de vrees: "Als we dit accepteren komen we in een anarchie terecht". Volgens de Alkemadese burge meester zijn zijn woorden uit hun verband gerukt. Hoe ze dan wel moeten worden- opgevat, wilde Bolten echter niet zeggen. Hij deed deze uitspraken naar aan leiding van het kraken van een I woning aan de Noorderhemweg i in Roelofarendsveen. Fred Hoek en zijn vriendin Dorien Schami- née namen twee maanden gele- I den illegaal bezit van het huisje. Eigenaar Van der Hulst onder- I nam geen stappen tegen het stel, maar burgemeester en wethou ders verzochten de beide krakers het pand binnen een week te verlaten. De destijds verstrekte bouwvergunning was voor een j bedrijfsgebouw voor agrarische doeleinden en niet voor een wo ning, zo lieten B en W weten. De krakers gingen in beroep bij de Raad van State om ontruiming te I voorkomen. In zijn vonnis deed de raad verder de opmerkelijke uitspraak dat het pandje gezien zijn indeling, een woning is en geen bedrijfsgebouw. Die consta tering kan tot gevolg hebben dat eigenaar Van der Hulst het ge bouwtje weer moet afbreken omdat de bouwvergunning dan ten onrechte is verstrekt. Inmiddels heeft de gemeenteraad van Alkemade zijn instemming betuigd met de brief van burge- Burgemeester Bolten meester en wethouders. De kra kers willen ook hier beroep tegen aantekenen bij de Raad van Sta te, maar zonder veel hoop op suc ces. "We zullen er hoe dan ook wel uit moeten", vreest Fred Hoek. (Men zie ook elders) (Vanc 3 verslaggever) LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. M. Vink gaat dezer dagen praten met de Russische minister van volksgezondheid dr. Boris Petrovsky. De Leidse specialist, die in het Academisch Zieken huis werkt, wil pleiten voor een uitreisvisum voor de 16-jarige Russische Sascha Landsman. De jongen, enig kind, lijdt aan leu kemie (bloedkanker). Hij is door zijn artsen in Rusland opgege ven. In Amerika echter denkt men de jongen misschien nog te kunnen helpen door middel van experimentele behandelingsmo gelijkheden. De Russische overheid weigert de ouders van het kind echter een uitreisvisum te geven. Op een congres in Oost-Europa ontmoet prof. Vink de Russische be windsman. Vijf hoogleraren, van wie het me rendeel uit Leiden, hebben de jongen geadopteerd. De vijf hoogleraren hopen hiermee de jongen alsnog naar het Westen te krijgen. "Het is een zaak van menselijke rechtvaardigheid dat de jongen het land mag verlaten", zegt één van de vijf, de Leidse hoogleraar prof. dr. A. Zwaveling. "De ouders van de jongen hadden van familie in Amerika gehoord dat er in dat land experimentele behandelingsmethoden zijn. En welke vader of moeder zou niet de laatste mogelijkheid aangrij pen om het leven van hun kind te kunnen redden?" w arm Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Van nacht enkele mistbanken en minimum temperatuur rond 16 graden. Middag- temperatuur van 25 tot 30 graden. Ma tige oostenwind. (Opgemaakt 1115 uur) 29 JULI Zon op: 05.54 uur. onder 21.33 uur. Maan op: 22.36 uur, onder 07.52 uur. Hoogwa ter te Katwijk om: 4.58 en 17.27 uur, laagwater om: 1.03 en 13.21 uur. STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Rijpwetering heeft zaterdag op uitbundige wijze Joop Zoetemelk gehuldigd. Min der dan verwacht maar nog al tijd zo'n negenduizend be langstellenden waren er ge tuige van hoe de Tourwin naar een ware triomftocht maakte door zijn geboorte dorp, dat voor die gelegen heid geheel was versierd. Het plaatsje stond totaal op zijn kop, maar Zoetemelk zelf bleef zoals altijd zeer nuchter en gewoon. Ook toen hij namens de bevolking een schaap kreeg aangeboden, kwam hij niet over de dam met zijn emoties. Al moest hij tenslotte wel bekennen, dat de huldiging hem toch wel wat had gedaan. Een andere huldiging deed de betrokkenen veel meer. Ste ve Ovett won tijdens de Olympische Spelen de Britse prestigeslag op de 800 meter van zijn landgenoot Sebas tian Coe. Ovett was duide lijk ontdaan op het erepo dium. Voor de Nederlandse afvaar diging in Moskou zijn de Spelen eerst in het afgelopen weekeinde enigszins ver guld. Judoka Henk Numan en de estafetteploeg van de zwemsters grepen een bron zen medaille. PAGINA'S 9-15 Wedstrijd achteruit-rijden dit jaar minder spectaculair. PAGINA 5 Bom gegooid naar joodse kinderen in Antwerpen. PAGINA 16 20 PAGINA'S CAIRO (GPD/Reuter) - "Egypte heeft de sjah als vriend ontvan gen en het Egyptische volk zal hem uitgeleide doen", zo maakte president Sadat van Egypte be kend, dat de gisteren overleden ex-sjah van Iran een staatsbegra fenis zal krijgen. Volgens Sadat zullen bij die begrafenis, morgen, islamitische staatshoofden wor den geweigerd. Waarschijnlijk zullen de Ameri kaanse ex-president Richard Nixon en de voormalige Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Henry Kissinger, wel naar Cairo komen voor de begra fenis van de ex-sjah. Sadat heeft, wegens het overlijden van de ex- sjah, een belangrijke toespraak, die hij gisteravond in Alexandrië zou houden, afgezegd en is spoorslags naar Cairo terugge keerd toen het nieuws hem be reikte. Sadat en zijn echtgenote hebben de weduwe, ex-keizerin Farah, uitvoerig gecondoleerd en Sadat heeft laten weten de ex- kroonprins Reza thans als het hoofd van de Pahlavi-familie te beschouwen, Al enige tijd worden in Egypte enorme veiligheidsmaatregelen getroffen om de begrafenis zo or delijk mogelijk te laten verlopen. Zo zijn onmiddellijk na het be- kendworden van het overlijden van de ex-sjah, de veiligheids maatregelen op de luchthaven van Cairo en in de Egyptische ha vens verscherpt. Bulletin De voormalige sjah van Iran is ge storven aan complicaties bij lym fekanker, aldus een officieel me disch bulletin dat vandaag is uit gegeven in de Egyptische hoofd stad. Het bulletin was ondertekend door zeven Egyptische en drie Franse artsen. De sjah zou de laatste we ken hebben gekampt met ernsti ge bijverschijnselen van kanker in de lymfeklieren. Als gevolg hiervan trad zaterdag een stagna tie op in de bloedsomloop, zo schrijft het bulletin. (zie ook pagina 7) "Bij na-ramp' met tanker De t de de n de Egyptische president, Jihan Sadat. loopt met Farah Dibah rechtsnaar de uitgang van het Kubbehpaleis, familie Pahlavi verblijft. Mevrouw Sadat had uitvoerige condoleances overgebracht na het overlxj den van de ex-sjah van Iran. Op de achtergrond president Sadat oudste zoon van de ex-sjah. bij Sneek LEEUWARDEN (ANP) - De Duitse tanker Zeus met aan boord 1390 ton van het chemische methanol is vanochtend in dichte mist op het kruiswater bij het Sneeker- meer aangevaren. De tanker liep averij op maar sloeg niet lek. De bi jna-ramp ge beurde toen het levervracht schip Rudie vanuit de Houke- sloot het grootvaarwater op draaide. NIEUW DELHI (UPI) - Sinds en kele dagen lijkt een massale luchtoperatie te zijn ingezet te gen Afghaanse verzetsstrijders. Bronnen in Nieuw Delhi maken melding van duizenden vluchten van Sowjet-straaljagers, ge vechtshelikopters en transport- toestellen van en naar de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Het zou gaan om de grootste lucht brug sinds de Russische invasie in Afghanistan. Andere bronnen berichten over zware gevechten in Kabul. Volgens Afghanen in Nieuw Delhi wordt ook strijd geleverd in Gaz- ni, 100 km. ten zuidwesten van Kabul. Volgens een onbevestigd bericht is muiterij uitgebroken in de 14de divisie van het Afghaanse leger, die uit 10.000 militairen be staat. Deze divisie zou nu vechten tegen in de buurt gestationeerde Sowjeteenheden. De luchtbrug zou er op wijzen dat liet Russi sche leger omvangrijke verster kingen aanvoert naar Ga/ni om de opstand neer te slaan. WAARSCHUWING Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen Verkoop iedere dinsdagmorgen in de Groenoordhallen. Kuikenpoten per 5 kg 25.- Kuikenfilet per kg 13,- Braad-grillkuikens per stuk plm. 1 kg 5,- Kuikenrollade van heerlijk mals borstvlees per kg 12,- Nu met extra groot assortiment barbecue-specialiteiten o.a. T.V.-hapjes, heerlijk gekruid per kilo 5,- Kip-karbonade per kg 6.- Kuiken drumsticks per kg 7.50 Kalkoenhaasjes extra mals per 500 gram 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend ais abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leden en de krant k

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1