Joop ga zo door: jij bleef zelfs de beste voor %f<r Transfers onzeker Rijpwetering haalt Tourwinnaar op grootse wijze in Engelse voetbalfans' nu al weer op drift... Zoetemelk wint in Sas van Gent Een levend stuk Rip om mee te nemen MAANDAG 28 JULI 198U SPORT SPORT RIJPWETERING - De meest originele tekst werd zaterdag in Rijpwetering niet gesproken, maar hing bladstil aan de kerktoren. "Joop bleef geloven, alle zegen komt van boven", werd de bezoekers van het kleine Zuidhollandse dorp als "verheven" boodschap meegegeven. Er was niemand die moeite had de stichtelijke woor den te lezen, want de tien straten tellende gemeente in het vlakke land vertoef de één etmaal lang in ho ger sferen. En dat allemaal ter gelegenheid van de huldiging van Joop Zoe temelk, die met zijn pres taties in de Tour de France zijn vroegere dorpsgeno ten zo volledig "plat" had gekregen, dat ze zelfs een kleine week later nog in een roes verkeerden. Goed, de verwachtingen aangaan de de publieke belangstelling waren veel hoger gespannen ge weest. In de dagen voorafgaande aan de komst van de Tourwin naar was gesproken over een massale invasie van 20.000 tot zelfs 40.000 belangstellenden en tenslotte warén niet meer dan 9.000 kijkers op het gebeuren af gekomen. De verkeersstroom naar het plaatsje, dat alleen te be reiken is via smalle invalswegen, bezorgde de dertig man rijkspoli tie die de enige dorpsagent voor deze gelegenheid assisteerden, dan ook weinig moeite. Het feest leed echter bepaald niet onder de wat "mindere" belang stelling. Rijpwetering bruiste van de vroege morgen tot de late middag zodanig dat Joop Zoete melk aan het einde van de dag voldaan achterom kon kijken. De coureur, anders toch een man die liever in zijn eentje op de fiets zit dan zich zo massaal te lten beju belen ("Ik rij liever een koers, want het is echt niet zo gemakke lijk om steeds maar met een bos bloemen te zwaaien"), moest zijn mening aan het eind van de uag herzien. "Ik heb al veel huldigin gen achter de rug, maar deze heeft me toch het meest gedaan. Dit was erg speciaal. Het is ge weldig om te merken dat ook de mensen in je geboorteplaats zo met je meeleven". En dat deed de "Rip" op een en thousiaste wijze die volkomen in tegenspraak leek met de schuch tere, bedeesde natuur van de Tourwinnaar. Het hele dorp vlagde uitbundig en was versierd met vogelverschrikkers in de gele trui of poppen op racefietsen die aan gevels waren opgeknoopt plant. De stemming die tijdens de Tour had kunnen groeien omdat Nederland toen nog studeerde voor moerasdelta en vrijwel ie dereen door de natte moeson naar de tv was gejaagd, bleek zelfs een kleine week later nog naar het kookpunt te kunnen rij zen. Op de bijna tropische zater dag verdween in de trillende hitte alle nuchterheid toen Joop op een platbodem aan zijn triomf tocht begon over de drie kilome ter lange Ripse vaart. Vergezeld door zijn vrouw Francoi- se, zijn kinderen, zijn ouders, zijn Franse schoonouders en wat an dere naaste familieleden en ge volgd door talloze roeibootjes van dorpelingen, dreef Joop door het dorp op golven van enthou siasme. Begeleid door het klok kenspel van de plaatselijke beiaardier, die zijn best deed de Havenzangers op het podium en de boerenblaaskapel (de Aare- beienplukkers) op de boot te overstemmen. Het ontlokte de ook aanwezige ploegleider Peter Post de opmerking dat hij zoiets nog nooit had meegemaakt. "Maar ja, zoiets kun je verwach ten in een dorp als dit. Hier gaat het heel anders dan in de stad. Dit is toch geweldig Terwijl verschillende Zoetemelk- fans her en der het water indoken om de boot zwemmend te volgen, werd de meevarende Tony Eijck, een vriend van Joop, nog even op zijn nummer gezet door een lid van de boerenblaaskapel. Op de vraag van de musicus of hij een keer mee mocht spelen op de trombone, weigerde de man zijn instrument af te geven.,"Ik jcijk wel uit. Dan is ie morgen vals." Niets viel dan ook uit de toon tij dens het grandioze onthaal van de coureur, waarbij uiteraard ook Joop Riethoven zeer lijfelijk aanwezig was. De Leidse sport- organisator nam de gelegenheid te baat om weer eens te melden dat hij de start van de Tour in 1982 of 1983 "zó kan krijgen". Nou ja, Joop Zoetemelk bezig aan zijn triomtocht over de Ripsevaart. Duizenden begeleiden hem. Dan moet hij dit keer wel anderhalf miljoen op tafel leggen bij Tourbaas Lévitan, wiens prijzen sneller stijgen dan wielrenners kunnen fietsen. Daar is bijna geen bijhouden aan, ook niet voor Riethoven, die al wel een sponsor heeft die de zaak dekt tot een miljoen. Meer wil hij ook niet betalen voor het recht om de Tour straks naar Den Bosch, Leiden en St Willibrord te leiden. Voorlopig echter bepaalt hij zich tot de profronde van Leiden op 25 augustus. Op een parcours bij de Herenstraat zullen dan alle man nen van de Post-ploeg over de keien koersen, in een rit ten bate van het goede doel. "Als iedereen dan een gulden geeft bij de col lecte, kunnen we heel wat over handigen", droomde hij alvast". Zoetemelk had geen tijd om weg te dromen. Hij werd van de ene ac tiviteit naar de andere gesleept. Nu er na zijn vijf tweede plaatsen geen tweede meer was als Joop ("Zonder kabaal, versloeg jij ze allemaal") zou hij dat weten ook. Natuurlijk was hij al vaker in zijn geboortestreek gehuldigd. Na zijn Olympische goud op de ach tervolging in Mexico 1968 bij voorbeeld, na zijn winst in de Tour de L'Avenir het jaar daarop en na zijn eerste tweede plaats achter Merckx in zijn eerste echte Ronde, maar dat was allemaal veel minder massaal dan nu. Een handje hier, een toespraakje daar, zo ging dat destijds. Ditmaal ech ter moest Zoetemelk het hele i een huldiging vol gen. Dus ging het van de boot naar het plein voor het dorpshuis. Daar kreeg hij ondermeer een wandbord en een schaap in een gele trui aangeboden van de be volking van de gemeente Alke made. waartoe Rijpwetering be hoort. Geen symboliek, maar "Een levend stuk Rip, om mee te nemen naar Frankrijk", aldus burgemeester Bolten, terwijl de duizendvoudige samenzang "Jo- pie heeft de gele trui" op dat mo ment zelfs de galmende kerk klokken overstemde. Zoetemelk wist niet goed wat hij met alle eerbetoon aanmoest ("Dit is uniek") en bleef ook ont wapenend nuchter en gewoon tijdens de officiële receptie voor genodigden in het Dorpshuis. Pas toen de dorpsjeugd hem een groot bloemstuk en een penteke ning aanbood (direct na de winst van Joop hadden ze daarvoor spontaan het geld ingezameld), kwam er een spoortje van emotie bij hem los. Drie in het geel gestoken parachu tisten die even later op het wei land achter het perceel landden, brachten hem weer snel met bei de benen op de grond. Zoals ei genlijk ook de Rippers ondanks alles nooit echt de nuchterheid uit het oog verloren, getuige de tekst op een ander span doek: "Joop ga zo door, jij bleef zelfs de beste voor". Ongewild waarschijnlijk, was dat een wrang doordenkertje. PAUL DE TOMBE SAS VAN GENT (ANP) - Tour winnaar Joop Zoetemelk blijft winnen. Na zijn overwinning van vorige dinsdag in Obbicht, won hij gisteren in Sas van Gent. Vijftienduizend toeschouwers za gen Zoetemelk kort voor het ein de ontsnappen uit een zes man sterke kopgroep. Eerst had Raas het geprobeerd. De wereldkam pioen werd echter achterhaald door de Belg Roger de Vlae- minck, die Zoetemelk aan zijn wiel had. Na de mislukking van Raas demarreerde Zoetemelk onmiddellijk om met achttien se conden voorsprong op Jo Maas te Finishen. Derde werd Roger de Vlaeminck op 27 seconden, vier de werd Jan Raas, vijfde Cees Priem. Voor de Post-ploeg was het toch een succesvol weekeinde. Zater dag won Johan van de Velde de Driebantour Venhuizen voor be roepswielrenners. Van de Velde ontsnapte twee ronde voor het einde uit een kopgroep van vijf renners. De Rijsbergenaar legde de 100 kilomter af in 2 uur 14 mi nuten en 17 seconden. Jan Raas won de sprint van de kopgroep en Finishte met een achterstand van vijftien seconden als tweede. De Belg Lucien van Impe werd op twintig seconden derde en Joop Zoetemelk bezette in dezelfde tijd de vierde plaats. Het was een levendige koers, die door ruim 20.000 toeschouwers J werd gevolgd. Zoetemelk, nog vermoeid van de huldigingspen- kelen van zijn geboortedorp Rijpwetering zaterdagmiddag, was desondanks steeds voorin te vinden. Met Raas en Van de Vel de zorgde de Tourwinnaar ook voor de beslissende ontsnapping enkele ronden voor het einde. De Belgen Lucien van Impe en Alex van Linden, die mee waren in de ontsnapping, hadden geen en kele kans tegen het 'Raleigh- machtsblok'. Van de Velde werd uiteindelijk winnaar. Bert Oosterbosch eindigde zater dagavond als tweede in de "Nacht van Bilzen", een Belgisch Tourcriterium vlak bij de Ne derlandse grens ter hoogte van Maastricht. Oosterbosch werd in de eindsprint verslagen door zijn enige medevluchter, de Belg Ru dy Pevenange, in de Ronde van Frankrijk winnaar van de groene trui. ■k Burgemeester Bolten van Al kemade spreekt Zoetemelk toe op het podium voor het dorps huis (links). En alweer zijn dui- zende ervan getuige, dat Joop een "levend stuk Rip" krijgt aangeboden. Zijn vrouw Fran- coise lijkt zich af te vragen, wat ze met het schaap aanmoet (foto rechts). NEURENBERG (ANP) - Speel- goedstad Neurenberg was za terdag speelweide van de sup porters van de Engelse voet balclub Manchester United. De club werd voor de vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Nü- renberg vergezeld door zo'n 400 supporters. Neurenberg heeft het geweten. dewedstrijd kwam het alt vechil- lende vechtpartijen, waarbij d li- tie moest optreden. Tijdens de wedstrijdd beormden de suppor ters de kasahokjes. Naast talrijke entreebiljetten werd aanzienlijk veel geld buitgemaakt. Ook de dagomzet van een klender, zo'n 1500 kelner werd meegenomen. Na afloop van de wedstrijd, die in 1-1 eindigde, kwam het tot een massale vechtpartij tussen Duit sers en Engelsen. De Neuren- bergse politie greep hard. in. Niet minder dan 120 Engelsen werden gearresteerd en ingesloten. De supporters werden voor het overgrote deel gistermorgen weer vrijgelaten en op de- trein naar Wenen gezet. Manchester United speelt de volgende wed strijd van de toernee op het vasteland in Wenen. De politie hield de "geldrovers" in arrest. Rustiger Heel wat rustiger ging het eraan toe in de duels van de Nederlandse clubs. Willem I verloor van II in- tertot-wedstrijd tegen Malmö in- tertoto-wedstrijd zaterdagavond op eigen veld met 1-2. FC Den Haag won in het Zuiderpark met 1-0 van Rapid Wenen in de inter- toto-competitie. Het winnende doelpunt werd in de 64e minuut door Henk van Leeuwen ge maakt uit een strafschop. Roda JC verloor met 4-1 van Standard Luik. Veel andere Nederlandse toppers kwamen vriendschappelijk in acite. Feyenoord won bij de ama teurclub Nieuw Roden met 9-0 via goals van Nielsen (3), Ver meulen (2), Van Til, Wijnstekers, Bouwens en Troost. FC Twente versloeg de Belgische twee deklasser FC Boom met 2-0 (Bleuming en Lindsted scoor den). Go Ahead bereikte in Den Briel te gen wit-rood-wit de dubbele cij fers: 10-0. Doelpunten van Kör- vern (2), Van Kooten (2), Oude Wesselink, Kristiansen, De Goey, Groeneweg, Sonncnberg en Back. Er waren 1000 toeschou- PSV scoorde nog meer. Een com- binaite van Stipkont combinatie Helmomd Stiphout werd met 14-0 verslagen. V.d. Kuylen en Postuma waren met elk vier goals de beste schutters. Het record aantal doelpunten van het afge lopen weekeinde werd gemaakt door PEC-Zwolle. Vierdeklasser Geel-Wit werd op Ameland met 18-0 geklopt. Jans scoorde zes maal. Ajax (zonder Schrijvers) leed een 4-3 nederlaag tegen Rot Weiss Essen, uit de tweede Bundesliga. Willy Lippens was bij de Duitsers de grote man. Hij scoorde twee maal. Arnesen, Schoenaker en Van Geel troffen doel voor Ajex. Ook NAC Ajax. In Breda bleek het Belgische Berchem Sport te sterk: 1-5. NEC won wel. De ama teurclub SCE werd met 4-1 ver slagen. Van Tahamata, V.d. Korput, V.d. Kerkhof en Hamberg AMSTERDAM (GPD) - De moge lijkheid bestaat dat de transfers van Michel van de Korput (Tori no), René van de Kerkhof (Lazio Roma), Simon Tahamata (Stan dard Luik) én Piet Hamberg (Ajax) geen doorgang zullen vin den. De Stichting Arbeidszaken van het betaald voetbal heeft met betrekking tot al deze vier trans fers het vermoeden dat artikel 36 'van het reglement betaald voet bal. arbeidsbemiddeling door derden, is overtreden. De Stich ting heeft inmiddels besloten een schriftelijk onderzoek in te stel len. Mocht dit onderzoek naar de vier transfers inderdaad het be wijs opleveren dat artikel 36 is overtreden, dan zullen de trans fers geen doorgang vinden. De Stichting Arbeidszaken zal het schriftelijk onderzoek naar de transfers van René van de Kerk hof en Michel van de Korput star ten zodra de benodigde docu menten bij de KNVB zijn gearri veerd én het transferbedrag van beiden bij respectievelijk PSV en Feyenoord binnen is gekomen De transfer van Rene van de Kerkhof staat inmiddels hele maal op losse schroeven daar La zio Roma voor haar aandeel in het Italiaanse omkopingsschandaal is gedegradeerd naar de tweede divisie, waarin geen buitenlandse spelers worden toegestaan. De clubleiding van PSV heeft de Eindhovenaar inmiddels terug geroepen naar Nederland om. in afwachting van de gebeurtenis sen, de training bij PSV weer te hervatten. PSV had overigens nog steeds geen transferbedrag van Lazio Roma ontvangen. Ingewikkeld Voor Michel van de Korput liggen de zaken ook nogal ingewikkeld. Zodra het transferbedrag door Torino aan Feyenoord is overge maakt, zal de Stichting Arbeids zaken haar schriftelijk onderzoek beginnen. Hangende dit onder zoek is het een speler niet toege staan uit te komen in wedstrijden voor zijn nieuwe werkgever. Dit kan betekenen, dat Van de Kor put de eerste wedstrijden van de Italiaanse competitie zal moeten .Joop van der Klink van de stich ting: „Dat hangt helemaal van de betrokkenen af. Worden de vra gen, die wij schriftelijk stellen, vlug en afdoende beantwoord, en is artikel 36 niet overtreden, dan hoeft Van de Korput geen enkele wedstrijd bij Torino te missen. Nemen de antwoorden veel tijd in beslag, dan zul onze beslissing natuurlijk ook langer op zich la ten wachten. Hangende het on derzoek kan Van de Korput in elk geval niet voor Torino spe- Datzelfde geldt voor Piet Hamberg en Simon Tahamata. Het schrif telijk onderzoek naar de gang van zaken rond hun transfers zal deze week nog beginnen Mocht ook dit onderzoek langer duren dan verwacht, dan zouden ook zij wel eens de competitiestart van hun nieuwe clubs kunnen mis-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13