Oranje zeilers behouden kans op medailles... Brons voor gelukkige Henk Numan Type surfplank nog niet bekend Schutters op tiende plaats Alleen Neeleman uitgeschakeld Wedstrijdleider stapt ep na militairy-drama MOSKOU (ANP) - De tegenvaller van Peter Adelaar was aan het eind van de eerste judo-dag in Moskou vergeten. De derde plaats van Henk Numan, een herhaling van zijn prestatie bij de wereldkampioenschappen in december 1979 in Parijs, was het hoogste dat verwacht kon worden en eigenlijk meer dan Numan zelf op had gerekend. Numan en coach Peter Snijders waren gelukkig met de derde prijs, afgedwongen via een reeks kleine overwinningen, verlies te gen de latere Olympische kam pioen Robert van der Walle en aan het eind van de herkansings serie winst op beslissing tegen de Hongaar Szepesi. Dat was goed voor een medaille, maar verkre gen op een beslissing. Numan had in dat duel tenminste nog wat technieken geprobeerd, Szepesi zoch al worstelend het grond werk. De arbiters beloonden Numan, al moest de stem van de scheidsrechter voor de beslissing over dit duel met weinig krachts verschil de doorslag geven. "Ik vind", zei Numan, "deze bron zen medaille er net zo mooi uit zien als die van de wereldkam pioenschappen. Ik geloof echter dat die achteraf een beetje beter zal smaken. Voor mij was dit toernooi sterker bezet dan Parijs. In mijn helft van het schema bij voorbeeld zaten twee Europese kampioenen, Van der Walle en Rouger. Die Fransman was er in Parijs niet bij, want daar werd hij tweede in de klasse van de zwaargewichten. Het was voor mij een hele opluchting dat Rou ger er in de halve finales van de herkansingen uitging tegen die Hongaar. Ik mag dan wel een beetje ervaring hebben, Rouger heeft meer. Van Szepesi had ik al eerder twee keer gewonnen. Je zou kunnen zeggen dat ik een beetje geluk heb gehad, ik voelde het tenminste zo". Numan had in zijn partij uit de her kansingsronde, de voor brons be slissende, nog een gelukje. De Amsterdamse tegelzetter was openhartig genoeg het toe te ge ven. Vlak voor het einde, er wa ren nog 25 seconden te gaan, werd zijn broek kapot getrokken. Hij moest van de mat om zich te verkleden en leende een broek van een Belgische judoka. "Op dat moment heeft de Belgische verzorger mij wat menthol in de neus gesmeerd en het was een geweldige opkikker, net als die paar opmerkingen van hem dat het goed ging en zo". MAANDAG 28 JULI 1980 Een gelukkige Henk Numan toont zijn Olympisch brons. Waar Adelaar zowel bij de wereld kampioenschappen als in zijn eerste Olympische optreden te genviel, was Numan, half mei, juist bij de Europese kampioen schappen in Wenen, uit zijn ge wone deen. "Ik zal niet zeggen dat ik het helemaal bewust ge daan heb, ik bedoel trainen op uitsluitend Moskou. Het blijft voor mij echter bijna onmogelijk twee keer in een zo korte periode een top te hebben. Om dat t.e be reiken moet je verschrikkelijk veel doen, je zo veel ontzeggen, dat kan bijna niet. Ik heb heel wat tijd en geld in mijn sport moeten steken om twee bronzen medail les te kunnen behalen". Tijd en geld, tot het laatste moment. Het trainingskamp dat Snijders met zijn beide Olympische kan didaten in Zuid-Frankrijk hield, werd slechts gedeeltelijk bekos tigd. Uit het beschikbaar gestelde bedrag konden voor de twee we ken de uitgavén voor onderko men en maaltijden worden be taald, maar het reisgeld moest door het drietal zelf op tafel den gelegd. Peter Adelaar vloog er overigens, in de gewichtsklasse boven 95 kilo gram, al in de eerste ronde uit. De Amsterdammer moest het afleg gen tegen de Tsjech Koeman. Omdat de latere kampioen An- gelo Parisi (Fra) op zijn beurt Koeman weer versloeg kreeg Adelaar geen herkansing. Hij moet nu proberen om in de open klasse succes af te dwingen. De eindstrijd in de zwaarste klasse, tussen Parisi, acht jaar gelden in München als medaille-winnaar en de Bulgaar Zaprianov, was een van de betere partijen van giste ren. Parisi bleef koel toen het slecht dreigde te gaan en sloeg toe op het moment dat Zaprianov even zijn eigen waardigheden overschatte. Wladimir Koeman, toonde met zijn bronzen medaille aan dat Nederlands grootste en zwaarste judoka niet van een te genstander zonder mogelijkhe den had verloren. MOSKOU (GPD) - De theoretisch niet slechte kans om bij het klei- duivenschieten in de prijzen te vallen, hebben Kiek van Ieperen en John Pierik niet kunnen be nutten. Ze kwamen overigens tot een prestatie waar zij zelf niet on tevreden over waren: allebei in de groep van negen schutters die met 104 punten op de tiende plaats eindigde. In een veld van 48 deelnemers betekende dat een niet onverdienstelijk resul taat. Hun kans op een medaille was al na de eerste van de twee 25-schoten- ronden verkeken. Van Ieperen miste drie schoteltjes en Pierik twee. Ze wilden de schuld niet aan de wind geven, maar schre ven er toch een deel aan toe. Van Ieperen: „Het waren valwinden en dat is in deze sport een flinke handicap". Pierek vervolgde: „Vooral met wat bomen in de buurt. Soms wist ik echt niet of ik op een blad of op een duif schoot". Het kampioenschap (skeete) werd gewonnen door de Deen Kjeld Rasmussen, die zich in de barra ge de sterkste toonde van vijf schutters die met 196 punten op de eerste plaats geëindigd wa- 1. Rasmussen (Den.) 196 (25 25 25 25 23 +25 +25 +33) +25 +25. 2. Carls- son (Zwe.) 196 (25 +24 +25 +25 +24 +24 +24 +25) +25 +24.3. Castrillo (Cubl.) 196 (24 +25 +25 +25 +24 +25 +25 +25 +23) +25 +23.4. Giardini (Ita) 196 (25 +24 +25 25 +25 +25 +25 +25 +23 +24) +24 en Pulda (Tsj.) 196(24 +24 +24 +25 +25 +24 +25 +25 +25 +24) +24. 10. ex aequo: Van Ieperen (Ned.) 194 (25 +25 +25 +23 +24 +25 +22 +25) en Pierik (Ned) 194 (24 +24 +25 +24 +25 +23 +24). TALLINN (ANP) - In vijf van de zes klassen hebben de Nederlandse zeilers gisteren in de baai voor Tallinn in meer of mindere mate kansen op medailles behouden. Alleen Mark Neeleman, de enige solozeiler met zijn Finnjol, kan zich na vijf races als uitgeschakeld beschouwen. De 21-jarige Reeuwijker sloeg in kansrijke positie om en eindigde ontluisterd als achttien de. Henk van Gent en Jan Willem van den Hondel kwamen dit keer in ideaal zeilweer (zon en windkracht vier) met een tweede plaats in de 470-klasse het beste voor de dag. De oogst bestond verder uit twee derde en twee vierde plaatsen. Scheldpartij na neerhalen floretschermer 'neergestoken' door tegenstander MOSKOU (ANP) - De floret schermer Wladimir Lapitski uit de Sowjet-Unie is zaterdag ernstig gewond geraakt tij dens een Olympische wed strijd. In de halve finalewedstrijd van de landenwedstrijd tegen Polen werd Lapitski geraakt door het wapen van de Pool Adam Robak. De punt van de floret doorboorde de be schermende kledij van La pitski en drong in de borst- streek. Lapitski werd onmid dellijk overgebracht naar een ziekenhuis. Over zijn gesteldheid werden zaterdagmiddag geen mede delingen gedaan. Na het inci dent ontstond er een heftige scheldpartij tussen coaches van beide ploegen. Galina Gorotsjowa, de leidster van de Sowjet-schermers, vond de Poolse leiders schuldig in deze zaak. In het ziekenhuis kwam La pitski weer bij bewustzijn. Daar bleek ook dat zijn hart niet werd geraakt' door de punt van de floret. Wel werd er een ader doorgesneden. Verder werden er over de toe stand van de gewonde schermer geen mededelingen 'Het wordt een belangrijke, zo niet doorslaggevende dag", had ploegleider Ben Staartjes in de ochtenduren gezegd. "De jon gens, die al wat achterstand heb ben opgelopen, moeten vooraan eindigen, anders kunnen ze het wel vergeten". En hij voegde er met een knipoog aan toe: "Ik heb zo'n voorgevoel dat we vandaag een paar eentjes zullen draaien". De voorspelling van Staartjes, die tijdens de rustdag midden op zee kopje onder ging toen hij tijdens een tochtje met Willem van Walt Meijer van de Tornado viel, kwam niet uit. Met uitzondering van Neeleman bleven alle Ne derlandse zeilers echter wel bin nen het bereik van een prijs(je). Geert Bakker verspeelde zaterdag in de training zijn spinaker. "We kregen 'm niet goed binnen en toen bleef hij hangen", zei hij gis teren na de vijfde race. "Ik heb nu gezeild met een spinaker, die ik van de Braziliaan Brun heb ge kocht Hij is zeilmaker en had er een paar extra meegenomen". Derde De Nederlandse Solingboot had een matige start en lag lange tijd voorlaatste. Pas in de kruisrak- ken wist Geert Bakker zich weer wat naar voren te werken om nog als vierde te finishen. Na aftrek van het slechtste resultaat is hij derde in het tussenklassement, achter de Oostduitser Below en de Griekse dagwinnaar Boudou- ris. "Je kan er nog niets van zeg gen", aldus Geert Bakker, "Het veld ligt dicht bij elkaar. Er kun nen nog zes boten winnen". De broers Erik en Sjoerd Volle- bregt hebben de gehele race in de Flying Dutchman-klasse op de derde plaats gelegen, achter de Spaanse en de Ierse boot. Bij de finish kwam de tweeling, die hun ruzie eerder in de week zoals ge woonlijk ook weer vrij snel had bijgelegd, een paar meter te kort om tweede te kunnen worden. De Vollebregts, die al acht jaar met elkaar in de FD zeilen, staan als zesde geklasseerd en hebben het brons - zij het op enige afstand - nog binnen bereik. De Spanjaard Abascal en Noguer (4-1-2^4-1) Brasser sleepte met hun defect geraakte Tornado nog de vierde plaats binnen". Ik was nog voor de start door het dek heenge gaan", zei van Walt Meijer. "Ik geloof niet dat dat ons een plaats heeft gekost. Het was wel onge makkelijk zeilen". Het betekende wel dat chef materiaal Gert Pauli gisteravond overwerk moest ver richten. Van Walt Meijer en Bras ser hebben met hun vierde posi tie in het klassement ook nog mogelijkheden brons te grijpen. De strijd om het goud en zilver gaat tussen de Brazilianen van Europese afkomst Weiter en Bjorkström en de Denen Due en Kjergard. Ook Boudewijk Binkhorst en Ko- bus Vandenberg zijn na hun der de plaats van gisteren vierde, op geringe afstand van de Italianen Gorla en Peraboni". Ik zie jullie nog wel een plak halen, jongens", schreeuwde Cees Douze enthou siast toen de Nederlandse boot binnenliep. Slechte start" Bij het ronden van de laatste boei lag Binkhorst nog tweede. De sterke Oostenrijker Raudaschl ging hem echter in het laatste rak nog voorbij. "We hadden trou wens voor de zoveelste keer een puur slechte start", foeterde Binkhorst. "Ik heb steeds mijn handen vol met alle touwtjes, en dan lukt het niet direct". De Sowjetrus Valentin Mankin, al ja ren behorend tot de top, kan de eerste plaats vrijwel niet meer ontgaan. Al zegt hij zelf: "In de baai van Tallinn kun je niets voorspellen. Er moeten nog twee races worden gezeild en daarin kan nog van alles gebeuren". TALLINN (ANP) - Het eerste Olympische congres van de In ternationale Zeil Unie (IYRU). dat zaterdag in Tallinn werd ge houden, kende een slechte op komst. In verband met de boycot van de Spelen hadden slechts 25 van de tachtig aangesloten lan den afgevaardigden gezonden. Voor Nederland nam Ben Staartjes, chef d'equipe in Tallinn, namens het Koninklijke Nederlandse Wa tersport Verbond aan de bespre kingen deel. Tot opzienbarende besluiten kwam, het door de Italiaan Beppe Croce voorgezeten gezelschap niet. Sinds het jongste congres van het Internationale Olympische Co mité in Moskou was al bekend dat de Olympische zeilregatta over vier jaar in Long Beach met het windsurfen tot zeven klassen zal worden uitgebreid. Per land mag één mannelijke of lijke windsurfer worden aange meld. De Internationale Zeil Unie heeft het Olympische type zeilplank nog niet gekozen. Op 16 en 17 augustus zal de windsurf- commissie van de unie hierover in Nederland vergaderen. De an dere zes klassen (Tornado, Star, Soling, Finnjollen, Flying Dutchmann en 470-klasse) blij ven in elk geval tot en met de spelen van 1984 hun Olympische status behouden. Mede op aandrang van het aanwe zige IOC-lid Arpad Csanadi (Hongarije, tevens voorzitter van de programmacommissie) zal daarna worden bekeken of de Solingklasse, met een beman ning van drie personen vervan gen wordt door een tweemans boot om het aantal deelnemers te beperken. Aan de andere kant wil de Interna tionale Zeil Unie de Olympische vloot in de toekomst krachtig uitbreiden. "Zolang het zeilen echter wordt beschouwd als een teamsport", zei Croce, „kan er niet meer dan één boot per land per klasse worden ingeschreven. Zo gauw een zeiler wordt be stempeld tot een individuele sportman zouden er meer deel nemers die over Olympische kwaliteiten beschikken, kunnen worden aangemeld. Sinds kort houden we ook races om de we reldtitels voor dames. Volgens mij zal dit in de niet al te verre toekomst leiden tot Olympische wedstrijden met een aparte da mesklasse". Onderzoek naar jurering bij damesturnen MOSKOU (ANP) - De internatio nale gymnastiekfederatie heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de vreemde gang van zaken bij de jurering bij de Olympische tumwedstrijden voor dames Het was overduidelijk dat er bij de jurering van de Russinnen en de Roemeensen iets niet in de haak was. De IFG heeft bij monde van "bestuurslid Franklyn Edmonds kondigd. De uitslag daarvan zal worden be kendgemaakt op de najaarsver gadering van de bond in novem ber in West-Duitsland. Het is aan te nemen dat het de trainers en coaches in de toekomst verboden wordt tijdens wedstrijden met ju ryleden te spreken. Ook zoekt de internationale gymnastiekfede ratie naar een kundig en neutraal hoofd jurylid. MOSKOU (ANP) - De Olympische Spelen van Moskou hebben zaterdag een drama meegemaakt. Door het slechte weer, het had voortdurend geregend, was het parkoers voor de cross-country drassig en moerassig geworden. De verantwoordelijke technische man, de Zwitser Anton Bühler, wilde wegens de zwakke resultaten van de eerste deelnemers dit onderdeel van de military met één dag uitstellen. Ondanks de slechte conditie van het parkoers stonden de Olympische organisatoren er ech ter op dat het evenement zou doorgaan. Zij hebben het geweten. De valpartijen waren niet van de lucht. Het ene na het andere paard gleed op het spekgladde parkoers uit of struikelde. De Sowjet-televisie be spaarde de toeschouwers de ergste beelden. Bijvoorbeeld toen het paard "Len" met de Poolse ruiter Jacek Daniluk bekneld kwam te zitten tussen de boomstammen. Het paard heeft daar een half uur moeten doorbrengen, omdat elke vorm van hulp ontbrak. Onder de gegeven omstandigheden was het een wonder dat nog achttien van de 28 gestarte paarden de eindstreep haalden. De ploegen van India, Polen en Bulgarije trokken zich uit de military terug. Het „drama van Moskou" was voor Anton Bühler, de technische gedelegeerde, voldoende reden om zijn functie met onmiddellijke in gang neer te leggen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10