"Zwanburgerpolder moet beter bereikbaar zijn" Rijpwetering treft maatregelen voor huldiging Joop Zoetemelk \eidse I agenda Warmond denkt aan pontverbinding Wassenaar wil buslijn gehandicapten steunen Politie pakt daders van winkeldiefstallen VRIJDAG 25 JULI 1980 Wielrenner om Huur in geboortedorp ALKEMADE - Het programma dat voor de huldiging van Joop Zoe temelk is samengesteldbegint za terdagmorgen om elf uur op het plein voor het dorpshuis aan de Pastoor van der Plaa tstraat. Dan treden Hans Versnel en de Ha venzangers op. Om twaalf uur vangt de boottocht van Joop Zoetemelk over de Rijpweteringse vaart aan. Hij zal daarbij vergezeld worden door zijn vrouw Francoise, kin deren en wederzijdse ouders. De boot zal het drie kilometer lange parcours twee maal afleggen en vervolgens om ongeveer half twee aanleggen bij het dorpshuis. Daar wordt Zoetemelk door bur gemeester P. J. Bolten en andere aanwezige gemeentebestuurders gefeliciteerd. De burgemeester zal dan het cadeau van de gemeente Alkemade overhandigen. Rond de klok van twee zal de huldi ging worden besloten met een be sloten receptie alleen voor geno digden) in het dorpshuis. ALKEMADE - "Ik zal echt niet op mijn kop gaan staan", luidde de nuchtere reactie van Joop Zoetemelk toen hij afgelopen zondag als tweede Nederlan der in de historie de Tour de France op zijn naam schreef. Hoe an ders zal dat echter morgen zijn in zijn ge boortedorp Rijpwete ring, dat zich opmaakt om zijn beroemdste telg een waardige hul diging te bereiden. "De mensen leven er helemaal naar toe", zegt Paul Steen voorden, één van de leden van het in allerijl samengestelde huldigingscomité. "Overal in het dorp hangen spandoeken en borden met felicitaties voor Joop". Toch zullen naar verwachting niet de ongeveer vijftienhon derd "Rippers", maar vooral de belangstellenden van bui- ten morgen het dorp op zijn kop zetten. Er worden er enorm veel verwacht de laagste schatting is 10.000, de hoogste 40.000. "Maar ik weet echt niet wat we moeten ver wachten", zegt politiewoord voerder A. van der Velden, "vooral niet als je ziet dat er in Chaam 100.000 belangstel lenden waren en in Waterin gen ook 100.000. Ze reizen gewoon achter hem aan, en door het mooie weer zal er nog wel extra drukte zijn". Maatregelen Problemen verwacht hij echter niet, gezien de vele maatre gelen die de politie heeft ge troffen om de stroom mensen in goede banen te leiden: der tig politiemensen, een heli kopter, parkeerplaatsen en een groot aantal afzettingen moeten daarvoor zorgdragen. "Als iedereen zich aan de aanwijzingen van de politie houdt, hoop ik dat we het hoofd wel boven water kun nen houden", aldus Van der Velden. Ook bij de gemeente rekent men op een massale toeloop. "We zijn op het ergste voorbe reid", vertelt F. X. Lempers. "De gissingen over hoeveel mensen er zullen komen lo pen erg uiteen. In denk niet dat er, zoals in Chaam, 100.000 bezoekers zullen zijn, want het gaat hier niet om een wie- lerevenement. Maar zelfs als er 40.000 komen: ik denk dat die niet eens in Rijpwetering kunnen staan, bij wijze van spreken. Daarom hebben we ook voor een boottocht geko zen. Een rijtoer s een puinhoop worden, en we willen in elk geval zoveel mo gelijk mensen gelegenheid geven om Joop te zien". In Rijpwetering zullen gedu rende de huldigingsfestivitei ten twaalf kraampjes met frisdrank, bier, patat en olie bollen staan. Mede om de on kosten van het comité, onge veer 10.000 gulden te dekken. Steenvoorden daarover "In de begroting zit nog een gat van 4000 tot 5000 gulden dat we moeten vullen met die kraampjes. Als dat niet lukt, kun je wel zeggen dat er nie mand is geweest". En daar rekent niemand in Rijpwete ring op. Rijpwetering 'op slot' bij huldiging ALKEMADE - In verband met de huldiging van Joop Zoetemelk worden morgen van 10.00 tot 16.00 de Ripselaan, Koppoel- laan, Zuidweg, Veenderdijk en Pastoor van der Plaatstraat af gesloten. De bussen van en naar Oud-Ade zullen dan niet rijden. Automobilisten die naar de huldi ging komen worden verzocht om voor een parkeerplaats de gele borden met een blauwe "P" en daaronder in zwarte letters "Joop" te volgen. Deze borden zullen zichtbaar zijn ongeacht uit welke richting men Rijpwe tering nadert. Autobussen zullen door de politie naar hun parkeerplaatsen wor den gewezen. De politiecom- mandant van Rijpwetering ver zoekt verder om met zoveel mensen in één wagen te komen, zodat het parkeerprobleem bin nen de perken zal blijven. Indien de belangstelling erg groot is bestaat de mogelijkheid dat ook de Provinciale Weg voor verkeer wordt afgesloten. WARMOND - Bij de gemeente Warmond is men momenteel plannen aan het ontwerpen, die een betere bereikbaarheid van de Zwanburgerpol- der mogelijk moeten maken. De plannenma kers denken in eerste instantie aan een pontver binding tussen de Zijldyk en boerderij "De Eenzaamheid", die gelegen is in de polder. De Zijl ter hoogte van boerderij "De Eenzaamheid". Hier zou eventueel een pintverbinding met Zwanenburg (overkant) kunnen komen. Verder zou er een melkleiding over de bodem van de Zijl moeten lo pen, die een verbinding moet gaan vormen tussen een te bou wen melklokaal in de Zwanbur- gerpolder en een punt aan de Zijldijk. De veehouders in de polder kunnen dan hun melk naar het "lokaal" brengen, van waaruit het naar de overkant van de Zijl kan worden gepompt. De via de pijpleiding getranspor teerde melk kan bij een nader te bepalen punt op de Zijldijk in melkwagens worden overgela den en verder worden vervoerd. Tot nu toe maakten de agrariërs gebruik van bootjes om hun hooi, melk en krachtvoer van en naar de weilanden in de polder te brengen. Met de nieuwe voorzie ningen in het vooruitzicht blijft de polder de agrarische bestem ming behouden. Dit zijn nieuwe aspecten rond de ontsluiting van de twee tussen De Leede, 't Joppe en de Zijl gelegen eilanden Zwanburg en Kouden- hoorn. Na een jarenlange voorge schiedenis en veel plannenmake rij is echter het bereikbaar maken van Koudenhoorn nu voor de zo- LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren vijf winkeldieven en -dievegges aangehouden. Een 20-jarige man en een 24-jarige vrouw uit Leiden die bij V D goederen ter waarde van 200 gul den hadden ingeslagen werden gistermorgen door de politie aangehouden. De politie betrapte een 28-jarige man en een 25-jarige vrouw uit Rotterdam gistermiddag op he terdaad op de Haarlemmerstraat. De twee hadden twee kostuums ter waarde van 750 gulden buit gemaakt in een winkel aan de Haarlemmerstraat. Later op de middag hield de politie veelste keer ernstig vertraagd. Bezwaren van de watersportver enigingen en -bedrijven tegen de aanleg van een brugverbinding van de gemeentehaven naar het eiland houden de ontsluiting momenteel tegen. Volgens de plannen moet éénderde deel van het eiland worden open gesteld voor intensieve recreatie. Het overige gebied zou moeten worden ingericht als stiltegebied. Deze plannen bestaan nu nog, maar zijn, behalve voor de brug dan, nog niet verder uitgewerkt, omdat juist op de toegangsweg moet worden gewacht. De watersportverenigingen en -bedrijven maken bezwaar tegen de bouw van een brug over de Leede, omdat deze de doorgang voor de scheepvaart zou belem meren. Hun bezwaar tegen de brug baseren wij verder op een Koninklijk Besluit van acht tot tien jaar terug, waarin woning bouwplannen op Koudenhoorn niet werden geaccepteerd en ook een brug naar het eiland toe werd afgewezen. "Het ging toen echter op de Pieterskerkgracht op ae hoek van de Diefsteeg een 29-ja- rige Amsterdammer aan die een groot aantal stripboeken had ge stolen uit verschillende winkels waaronder V D. De bedrijfsrecherche van V D ontdekte de diefstal en schakelde de politie in. De vriendin van de Amsterdammer, die ook bij de diefstal betrokken was, wist te ontkomen. De man was na een achtervolging het haasje. Op het politiebureau bleek dat de Amsterdammer ook door de Delftse politie werd gezocht in verband met diefstal. De man is daarom gistermiddag voor ver hoor overgebracht naar Delft. om een heel andere brug, veel la ger en het was bovendien een verkeersweg", aldus de directeur van gemeentewerken in War mond de heer Spaink. Recreatief "De brug die nu moet worden ge bouwd is veel hoger, net zo hoog als de verderop gelegen spoor brug. De beroepsscheepvaart wordt niet door de spoorbrug belemmerd. Die kan eronder door, dus kan men ook onder de nieuwe brug door. Waar het de watersportverenigingen en -be drijven vooral om gaat zijn de zeilboten. En dat begrijpen wij nou net niet. Dan zeggen wij: de zeilvaart is toch een recreatieve vaart, dan maakt het toch ook niet uit om een stukje om te va ren", zo verdedigt Spaink verder het standpunt van de gemeente. Met dat omvaren doelt hij .op de verbinding Leede-Groote Sloot-'t Joppe en weer de Leede of naar de Zijl toe. "We hebben onlangs de Groote Sloot nog verbreed. Deze levert dan ook geen problemen meer op en is als verbinding uitstekend." Spaink vertelt dat het zinloos is om nu al verder te gaan met het inrichtingsplan voor Kouden hoorn, zolang de brugverbinding niet in aanleg is. Wel heeft de ste- debouwkundige van de gemeen te opdracht om de plannen voor Koudenhoorn en Zwanburg maar alvast verder uit te werken. Waarschijnlijk eind augustus, Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk; za: J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel: 125820. Zo: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel: 122538. Zo: R.M.G. Taytelbaum, Hoge- woerd 138, tel: 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel: 121334. Zo: B. Roos, Zocherstraat 1. tel: 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel: 210890, spreekuur za en zo van 11-11.30 aan huis. Leiderdorp - za: P van 't Woud, Hoofd straat 40, tel: 410070, spreekuur van 12.30-13 uur; Zo: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139, spreekuur 12.30-13 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel: 155666. Voorschoten - za: B. van Beusekom, Be- resteynstraat 2, tel: 2520; za: J. Vrijen- hoek, Bar. S. v.d. Oyelaan 38. tel: 2356. Warmond/Voorhout - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 01711-10030. Wassenaar - Wassenaar-noord: J.A.J. Paulides, v.Z.v. Nijeveltstraat 42, tel: 14561. Wassenaar-zuid: I.C. Spelt, van Groene- veltlaan 17, tel: 1844. Apotheken De avond-, nacht-, en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door apotheek Reyst, Steestraat 35, tel: 120136 en apo theek Vooschoten, Leidseweg 66. tel: 2525, Voorschoten. wanneer de bezwaren van de wa tersportverenigingen en -bedrij ven door de gemeente zijn weer legd, gaan de plannen naar Ge deputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) toe. "Hoe snel de brugverbinding kan worden aangelegd hangt dan af van de hardnekkigheid van de indieners van de bezwaren. Als zij doorgaan met hun bezwaren naar hogere instanties, dan kan het nog heel lang gaan duren", aldus Spaink. Al jarenlang zijn er allerlei ideeën en plannen gevormd en uitge werkt over beide eilanden. Met name Koudenhoorn was een ge liefd object voor plannenmakers, biologen en watersport- en na tuurliefhebbers. Zoals hiervoren gemeld, bestonden in het begin van de jaren zeventig nog wo ningbouwplannen voor Kou denhoorn. Deze werden echter door de hogere overheden ver worpen. In 1974 werd een eerste openbare hoorzitting over de nieuwe bestemming van het ei land in 't Trefpunt belegd. In die eerste fase werd nog vaag ge dacht aan een jachthaven, een ijsbaan en een voetbalveld op het eiland en naast de brug ook nog aan een tunnel. Verder vroeg men zich af of het no dig was het eiland te doorsnijden ten behoeve van de watersport. De in die tijd gevormde werk groep had ambitieuze plannen voor het eiland opgesteld: ten nisbanen, een ijsbaan, bouw- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131,' spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - Zr. M. Habernickel, Rust- hofflaan 4, Sassenheim, tel: 002522-15465. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Roest/Helder: F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057; voor de praktijk van Krol en Vestjens:: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel: 153266. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. speelplaatsen voor de jeugd, wandelgebied, visplaatsen, een jachthaven met 600 ligplaatsen, botenbergingen, een vereni gingsgebouw, een bootjeshaven met 135 ligplaatsen voor War- monders, een aanloophaven met 100 ligplaatsen, enkele winkel tjes, parkeerplaatsen en 100 tot 150 aanlegplaatsen en ligweiden. Ook toendertijd was men al be vreesd voor een belemmering van de watersport en sommigen pleitten in 't Trefpunt dan ook voor een tunnel in plaats van een brug. t Enquete De Warmondse bevolking kreeg in de loop der jaren nog de nodige brochures in huis over Kouden hoorn en de Zwanburgerpolder. In '77 werd een kijkdag en een enquete over Koudenhoorn georganiseerd onder de War- monders. 1096 vragenlijsten werden ingeleverd. 62 procent van de Warmonders gaf de voor keur aan een voetgangersbrug die trouwens wel open mocht staan voor fietsers maar niet voor bromfietsers. Andere verbin dingsmogelijkheden zoals bij Park Groot Leerust en Straat ter Leede scoorden allebei 13 pro cent. 40 geënqueteerden wilden helemaal geen brug, 30 gaven de voorkeur aan een pont en 15 za gen wel iets in een tunneltje. Van degenen die het liefst een brug als verbinding willen koos 40 pro cent voor een vaste brug, 28 pro cent prefereerde een be weegba- Duidelijk was toen wel al geworden dat de ideeën van '74 niet meer pasten in de denkwijze van en kele jaren later: 28 hectaren van het eiland zouden volgens de nieuwé plannen stiltegebied moeten worden, de overige 12 hectare zouden worden bestemd voor recreatieve activiteiten met een rustig karakter. Uit de enquete bleek dat de War monders op Koudenhoorn lig- en speelweiden, trapveldjes, een trimbaan, strandjes, een natuur bad, visplaatsjes, een kleine speeltuin, een kinderboerderij, een dierenparkje, een theehuis en/of fietspaden wilden. Geen behoefte bestond er aan aanleg plaatsen, aan douches en kleed kamers, maar wel weer aan toilet ten op het eiland. 23 december 1978 besloot de raad toch een brugverbinding naar Koudenhoorn aan te leggen. Het zou een fiets- en voetgangers brug met een hoogte van 2.70 me ter (even hoog als de spoorbrug) worden. De plannen voor een pontverbinding of een tunneltje werden resoluut van de tafel ge veegd. Beiden zouden te kost baar worden: het pontje zou 860.000 gulden per jaar gaan kos ten, zonder het salaris van de be stuurder en het tunneltje zou on geveer 4.500.000 gulden gaan kos ten. Motorpont De watersportbedrijven en de wa tersportvereniging "De Kaag" 'lieten meteen weten toch de voorkeur te geven aan een pont verbinding, welke het doorgaan de scheepsverkeer het minst zou belemmeren. Ook de Warmondse WD bleef bij haar eerdere voor keur voor een motorpont, maar de liberalen vonden een "smalle sierlijke brug" bij Leerust in plaats van bij de gemeentehaven ook nog wel aanvaardbaar. Daarmee was er echter nog geen eind gekomen aan de plannen makerij. De Land- en Tuin- bouwbond kwam begin '79 met alweer een nieuw plan: een brede brug zou zowel Koudenhoorn als de Zwanburgerpolder kunnen ontsluiten. De brug zou toegan kelijk moeten zijn voor auto's. Daarmee zouden vooral de be drijven van negen veehouders in de Zwanburgerpolder beter be reikbaar zijn. De bond ontwierp een plan voor een verkeersbrug die zich op splitst in een voetgangersbrug (2 meter breed) richting Kouden hoorn en een verkeersweg (3,5 meter breed) naar de Zwanbur gerpolder. Deze brug zou moeten beginnen bij park Groot Leerust. Sneeuw Er ontstond een radicale wijziging in de plannen doordat burge meester en wethouders aanvan kelijk op dit plan inspeelden en met tekeningen kwamen aanzet ten. Het progressieve raadslid Timmerman liet toendertijd we ten dat "Koudenhoorn gaat lijken op een rookworst, die al maanden voor de neus van de Warmondse bevolking wordt gehouden." De Warmondse raad vond ook dat men aan de plannen van één brugverbinding alleen naar Kou- denhoorn.moest vasthouden. Het plan van de Land- en Tuinbouw- bond en B en W verdween nog geen maand later als sneeuw voor de zon, toen bleek dat het finan cieel onhaalbaar was. Over bleef de ene brug, die nu op zyn beurt weer vertraging ondervindt. Daarmee is men na tien jaar plannenmakerij en gesprekken rond Koudenhoorn en de Zwan burgerpolder nog steeds niet veel verder dan de tekentafel. CHARLES LENNARTZ Vrijdag Leiden - Hortus Botanicus - Rapenbyrg 73. tentoonstelling "aqua hortus", 20 uur.'t Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847, b.g.g. 124295. - Zaterdag Leiden - Stadhuisplein - Leids Plein Festival, 15 uur. Hortus Botanicus - Rapenburg 73, ten toonstelling "aqua hortus", 10-22 uur. Stadsghoorzaal - Breestraat 60, bloe- menbal, 20 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zondag Leiden - Kindervoorstelling Leids Poppenvoortheater, 14.30 uur, tel. 125802. Maandag Leiden - Rapenburg 73 - natuurwande ling I.V.N., 10 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Voorschoten - paardenmarkt, met van 05-10 uur aanvoer van de paarden; 10.15 onthulling van het bronzen paard14 uur kortebaan draverijen (Pr. Bernardlaan/ Pr. Margrietlaan). WASSENAAR - Zwaar lichamelijk gehandicapte Wassenaarders maken kans op financiële steun van de gemeente voor het vervoer per bus binnen of vlakbij Wasse- Burgemeester en wethou ders zullen de leden van de com missies maatschappelijke voor zieningen en financien uit de ge meenteraad vragen een advies uit te brengen over het al of niet ver lenen van een subsidie voor het in stand houden van de speciaal voor rolstoelen geschikt gemaak te bus. Het college stelt voor de subsidie vast te stellen op bijna 265 gulden per week. Dit zou dan gelden voor de termijn tot januari 1981. Minder-valide Wassenaarders kunnen sinds oktober van het vo rig jaar gebruik maken van deze bus. Deze kwam er op initiatief van de Stichting Belangen behar tiging Minder-validen (WAMI- VA). Tot nu toe hebben al hon derd gehandicapten van de bus gebruik gemaakt en verwacht wordt dat dit aantal nog zal groeien. Voor een ritje is namelijk een verklaring van een arts nodig, en een aantal aanvragen is nu nog in behandeling. Ook zal tijdens de zomermaanden een drukker gebruik van de bus worden ge maakt LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Aangesloten bij de Rubriekchefs A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale conomie) i'J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Bonn. Brussel '.onden. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. u71-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude. R. Stevens 071-890847. ZoeterwouJe: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841. MEDISCHE DIENSTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2