LEIDSCH DAGBLAD ACHT DODEN BU TREINBOTSING Gekaapt vliegtuig Zoetermeer sluit winkelcentrum: „Te gevaarlijk" t* Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Officieren geknakte tanker bekennen schuld Ook 21 gewonden op baanvak Winsum-Sauwerd Carter werkt mee aan onderzoek Weer bom explosies in Bilbao VRIJDAG 25 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36225 )irecteur: G. Koopman ■loofdredacteur: A A M Schuurmans \dj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Het Gazan-confectiebedrijf in het Zoetermeerse winkelcentrum "Meerzicht"Palen stutten het dak. Gesloten wegens gevaar.... In het Zoetermeerse winkel centrum Meerzicht zijn gis teren 23 van de 33 winkels op last van de gemeente geslo ten, nadat vorige week een meterslange scheur werd ontdekt in het parkeerdek, boven de winkels. Volgens ambtenaren van bouw- en woningtoezicht is instortingsgevaar "niet on mogelijk". De Haagse aannemer Intervam, die het centrum vijf jaar gelegen bouwde, verricht een onder zoek naar de oorzaak en pro beert via het stutten van het dak, de winkels morgen weer voor publiek toegankelijk te maken. De winkeliers hebben bij de beheersmaatschappij van het complex, Kok Beheer, schadeclaims ingediend voor hun inkomstenderving. PAGINA 19 Illegale Marokkanen toch uitgewezen PAGINA 7 Amerikaanse druk op Boli via PAGINA 9 John Travolta is "een eer steklas acteur" PAGINA 11 Gerard Tebroke toch in fina le PAGINA 13 Comaneci na veel tumult onttroond PAGINA 15 Okker in Hilversum uitge schakeld PAGINA 17 Koopmansgenie Jan de Reus verkoopt tomaten voor pe ren. PAGINA 18 22 PAGINA'S NI^JI 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voer de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meieen en U kunt mij m i v. heden als abonnee noteren en ik kri]g dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt Mensen die geregeld met de trein van Winsum naar Groningen rei zen, verklaarden dat de trein op het station te Winsum moet wachten op de trein uit de tegen overgestelde richting. Het baan vak bestaat namelijk uit enkel spoor. Een van de treinen is van morgen kennelijk te vroeg ver trokken. Welke trein dat was, kon een woordvoerder van de NS niet zeggen. Hij wist evenmin of er een fout is gemaakt door de ver keersleiding in Groningen of door één van de betrokken ma chinisten Een van de overleven den is de heer G. G. Criens (31) uit Winsum. Hij was, zoals gewoon lijk, op weg naar zijn werk op de Rijksuniversiteit in Groningen. „Ik zat een beetje naar buiten te kijken', aldus de heer Criens, „de trein toeterde naar ik aannam voor een koe. Een paar seconden later plotseling die geweldige klap. Je vloog alle kanten op. Mensen vlogen dwars door de coupé heen en de stoelen en ban ken klapten los". „Ik had het geluk dat ik op een paar stoelkussens terechtkwam. In mijn coupé zijn verscheidene mensen gewondgeraakt. Vlees wonden en gebroken ribben. Gelukkig zaten wij in het achter ste gedeelte van de trein. Na on geveer tien minuten kwam de hulpverlening op gang. Vlak na de klap was alles plotseling stil. Er ontstond geen paniek in de trein, wel hoorde je veel gekerm van gewonden". KOEWEIT (UPI/Reuter) - De gekaapte Boeing 737 van Kuwait Airways, met meer dan 40 personen aan boord, is vanmorgen vroeg weer geland op de lucht haven van Koeweit, nadat de gezagvoerder geen toe stemming had gekregen zijn toestel in Dubai aan de grond te zetten. De Boeing die door twee gewapen de Jordaniërs was gekaapt tij dens een vlucht van Beiroet naar Koeweit, had al eerder het vlieg veld van Koeweit aangedaan, waar toen 37 vrouwen en kinde ren werden vrijgelaten. Het toestel was daarna opgestegen en had koers gezet naar Bahrein. Nadat in Bahrein nieuwe brand stof was ingenomen vloog het naar Dubai in de Verenigde Ara bische Emiraten, maar de autori teiten sloten alle vliegvelden om te voorkomen dat de kapers hun toevlucht daar zouden zoeken. De Boeing keerde daarop terug naar Koeweit en landde daar om 01.05 uur (onze tijd). De autoritei ten van Koeweit hebben het vliegveld voor alle luchtverkeer gesloten en zijn opnieuw in on derhandeling getreden met de kapers. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken van Koeweit gaat het bij de kapers om twee Jordaanse broers, die gewapend zijn met "pistolen en bommen". Naar verluidt eisen de broers dat de regering van Koeweit eèn op lossing aandraagt voor een reeds lang bestaand zakelijk geschil dat zij hebben met een Koeweitse onderneming. De twee Jorda niërs waren vorig jaar door Koe weit het land uitgewezen nadat ze daar valse cheques hadden uit gegeven. Volgens het Koeweitse ministerie van binnenlandse zaken hadden de kapers tijdens de eerste tus senstop in Koeweit een bood schap gestuurd naar de emir van dat land, waarin zij een bepaalde som geld eisen die zij, naar hun zeggen, tegoed hebben van Koe weitse zakenlieden. De twee Jordaniërs willen nu dat het geld naar Beiroet wordt overgemaakt. Ze zullen de over gebleven passagiers en de be manning pas vrijlaten zodra ze bevestiging hebben gekregen dat het geld op hun bankrekening is bijgeschreven. In de Boeing bevinden zich nog on geveer 43 passagiers en beman ningsleden. Het toestel is omsin geld door gewapende militairen. ROTTERDAM (ANP) - De kapitein en de eerste stuurman van de maandagnacht geknakte super tanker 'Energy Concentration' hebben tegenover de Rotterdam se rivierpolitie verklaard dat zij fouten hebben gemaakt, die heb ben geleid tot het knakken van de tanker. Zij moesten onverwachts eerst in Le Havre lossen, een plaats die zij aanvankelijk later op de reis zouden aandoen. Zij beschikten niet over de juiste ap paratuur om aangepaste bereke ningen te maken en waren bo vendien nalatig bij de controle op het lossen in de Franse haven stad, aldus verklaarden zij tegen over de politie. Het tweetal zal zo spoedig mogelijk aan de officier van justitie worden voorgeleid. (Zie ook pagina 7) Activiteiten broer Billy (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Jim my Carter van de Verenigde Sta ten heeft volledige medewerking beloofd aan de Senaatscommis sie, die een onderzoek gaat in stellen naar de activiteiten van zijn broer, Billy Carter. Billy kwam vorige week in moei lijkheden toen bekend werd dat hij van Libië een bedrag van 220.000 dollar had ontvangen "voor bewezen diensten". De broer van de president werd door deze onthulling gedwongen zich officieel te laten registreren als "buitenlands agent". Vannacht maakte Jimmy Carter bekend desnoods zelf als getuige voor de Senaatscommissie te zullen verschijnen. (zie ook pagina 9). Van der Want topman bij Van Gelder AMSTERDAM (GPD) - Ir. G. van der Want (59) de gedood verfde directeur van de niet van de grond gekomen Rot terdamse Offshore en Scheepsbouwmaatschappij, wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Van Gelder Papier. Verwacht wordt dat zijn be noeming in augustus wordt bekrachtigd tijdens de aan deelhoudersvergadering. De post bij het in financiële problemen verkerende pa pierconcern kwam vrij, toen de Amerikaan G. Provo zich eerder dit jaar om persoonlij ke redenen terugtrok. GRONINGEN (GPD) - Twee treinen zijn vanmorgen op het baanvak Winsum-Sauwerd omstreeks half acht met elkaar in botsing gekomen. De voorste compartimenten van de treinen, die met vrij grote snelheid op elkaar zijn gebotst, werden volledig in elkaar gedrukt. Met snijbranders moesten de slachtoffers uit de wrakstuk ken worden bevrijd. Om half elf waren zeker acht doden geborgen; 21 gewonden werden overgebracht naar het Groninger Academisch Ziekenhuis. Het zoeken naar slachtoffers was vanmiddag nog in volle gang. Over de oorzaak van de ramp, die zich op het enkelvoudige baan vak in dichte mist voltrok, was nog niets definitiefs te zeggen. Een menselijke fout wordt niet uitgesloten. In Academisch Zie kenhuis is een opvangcentrum familieleden van slacht offers ingericht. SAN SEBASTIAN - Zeven bom men zijn vannacht ontploft in rijksgebouwen in Baskische pro vinciehoofdsteden. Er werd schade aangericht maar per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. In een anoniem telefoontje werd de verantwoordelijkheid voor de aanslagen in San Sebastian en Bilbao aanvaard door de Baski sche afscheidingsbeweging ETA. Een van de uitgezochte gebouwen was het kantoor in Bilbao van het rijkstoeristenbureau. ETA heeft in een verklaring de echtheid van een telefoontje dat namens haar gemaakt werd over een nieuwe bommencampagne tegen toeristen op de Canarische eilanden tegengesproken. In Logrono in de wijnstreek Rioja hebben 5.000 mensen van uit eenlopende politieke kleur deel genomen aan een protestbeto ging tegen een aanslag van Bas kische separatisten waarbij een lid van de Guard ia Civil werd ge dood en anderen gewond. De demonstranten droegen borden mee met het opschrift: "Demo cratie ja, terrorisme nee". W arm Zonnig en warm, tegen de avond een kleine kans op een onweersbui. Mini mumtemperatuur omstreeks 12 gra den, middagtemperatuur van 24 tot 29 graden. Zwakke tot matige zuidoosten (Opgemaakt 11.15 uur). 26 juli Zon op: 05.49, onder 21.38 uur. Maan op 20.37, onder 04.23 uur. Hoogwater te Katwijk om: 2.57 en 15.28 uur, laagwater om 11.12 en 23.38. Twee kilometer buiten Winsum botsten de treinen uit Roode- school en Groningen met een oorverdovende klap op elkaar, waardoor de beide voorstukken acht en een halve meter in elkaar schoven. Tot de doden zou ook één der machinisten beho ren. Na de klap heerste grote stilte in en om de trein. De reizigers die in de zwaarst beschadigde delen van de trein zaten ingeklemd, leken in coma. Om kwart over tien wa ren in het Academisch Zieken huis in Groningen 21 gewonden binnengebracht. Ruim de helft kon na behandeling het zieken huis weer verlaten. Vier a vijf slachtoffers zijn ernstig ge wond. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat onderbrak haar vakantie in Drente om naar de plaats van het ongeval te gaan. De hulpverlening kwam vanmorgen na de treinbotsing bij Winsum snel op gang.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1