Zimbabweaan IsmailfTennis maakt me high" 'Ingehuurde' Amerikaan looft Spelen Sanders eenvoudig langs Laudin AFRIKAAN IMPONEERT LOTTO Oranje taboe voor AZ'67 Oosterbosch zegeviert VRIJDAG 25 JULI 1980 PAGINA 17 Leidenaar Louk Sanders was gisteren in Noordwijk goed op dreef. Hij won vrij eenvoudig in het enkel- en dubbelspel. NOORDWIJK - Louk Sanders was gisteren in het badgastentoer- nooi in Noordwijk heel wat beter gedisponeerd tegen de ex-Tsjech Marian Laudin dan de dag ervoor tegen Stefan van Erven. Toen had de nationale kampioen op de bui tenbanen nog drie sets nodig om zich te handhaven, gisteren was de opvallend frisse Leidenaar ("Ik had lekker geslapen en de koorts en de keelpijn onder een dikke wollen deken goed uitge- transpireerd") te snel en te vast voor Laudin. De score spreekt boekdelen: 6-1, 6-1. Het was was voor Sanders gisteren niet de enige winst. Met Martin Koek won hij ook van de Neder lands-Roemeense combinatie Frank Lapré/Mirza: 6-4, 6-3. Dat gebeurde op eenvoudige wijze, al doet het aantal tegenspellen mis- chien anders vermoeden. Het was stoeien met de nodige mis sers er tussendoor. Merkwaardig overigens dat bij deze A-partijen, die toch in de beslissende fase zijn gekomen, geen arbiters op de stoel plaatsnamen. Dat zou toch eigenlijk verplicht moeten zijn. Het geeft het geheel een veel be ter aanzien. Het gaat ten slotte niet om een potje recreatie-ten- De grillige Koek plaatste zich even eens voor de kwartfinale in het herenenkel A door in een boeien de partij de Mexicaan Stevens in twee sets te kloppen: 6-3, 7-5. Boers werd na winst van de eerste set er door de Amerikaan Adams uitgemanoeuvreerd: 6-2,2-6,2-6. Holl werd verrassend verslagen door Batton (4-6, 1-6) en maakte in de tweede set bepaald niet de indruk zich voor zijn kansen het vuur uit de sloffen te willen lo pen. Batton wel en alleen daarom al verdiende hij de winst volko men. Lipton beheerste na een moeilijke eerste set tegen Honey (7-5) het duel volkomen: 6-1. Wouter Fok ging in een drie setter ten onder tegen de Argentijn Mo lina: 1-6, 6-4, 4-6. En de Frans man Vanier, van wie op grond van zijn tot dusver vertoonde tennis heel wat mag worden ver wacht in dit tournooi, ondervond van de routinier Hak geduchte tegenstand. Met inzet van alle krachten wist hij ten slotte een 6-4, 7-5 zege uit het vuur te sle pen. De kwartfinales zien er bij de heren nu in A aldusuit Sanders- Koek; Adams-Capineri; Batton- Lipton en Molina-Vanier. Der halve drie Amerikanen by de laatste acht Adams, Batton en Lipton. In het herenenkelspel B bood Rik Hins de hooggenoteerde Hugo Ekker op verbeten wijze tegen stand. De grotere vastheid van de meer onderlegde Hins gaf even wel de doorslag: 6-2, 6-3. De Duitser Schumann was de eer ste speler, die zich in het here nenkelspel B in de kwartfinales tenniste. Hij versloeg Van der Horst op imponerende wijze: 6-2, 6-4. Een leuk succes boekte. Brooshoofl in het herenenkelspel tegen Roy de Groot 6-2. 6-3. De nog niet versleten Jan de Groot bleek ook gisteren zijn partij nog geducht mee te blazen. In het HEC won hij van Maarten Wolte- rink: 1-6, 7-6 en 4-6. In de laatste avondpartij kwam Herman van der Capellen tegen de Amerikaan van Nederlandse afkomst Jones vanuit een schier hopeloze positie fraai terug. De B-tennisser zegevierde met 1-6, 7-6 en 6-2. In het herendubbelspel C toonde het ingespeelde dubbel Tibboel Grimbergen zich met fraai lob- werk de meerdere van de toch stellig niet zwakke combinatie Guyt/Harmsen. Frans Grimber gen was trouwens ook in het ge mengd dubbel aan de winnende hand. Met dochter Juliette bleek hij te sterk voor de combinatie Roy de Groot/mevrouw de Groot 6-3, 6-2. FRANK BONTE HILVERSUM (GPD) - Vooral dankzij de donkere Haroon Ismail uit Zimbabwe beginnen de open Nederlandse kampioenschappen tennis in Hilversum toch enige kleur te krij gen. Voordat Tom Okker gistermiddag in drie sets werd uitgeschakeld door Buster Mottram, had de 25- jarige Afrikaan al een plaats in de halve finale opgeëist. Door de 1.59 meter korte Spanjaard Angel Gimenez met 2-6, 6-3 nog verder te kleineren, kopieerde Ismail de prestatie van Victor Pecci. In na volging van de Paraquayaan in 1975 slaagde Ismail erin om via de kwalificatie door te dringen tot de laatste vier. Pecci, vorig jaar finalist in Parijs, moest destijds nog aan het toe gangshek van „het Melkhuisje" bedelen om binnen te komen. Eenmaal binnen werkte hij in hoog tempo de aanlooproute naar Power stopt met coaching Oranje-rugbyers DEN HAAG (ANP) - Frits Frank fort (56) en Richard Majoor (36) gaan de training en coaching van de Nederlandse rugbyselectie verzorgen. Beiden zijn oud-in ternationals en kunnen bogen op een ruime ervaring in de sport met de ovalen bal. Het Hilversumse duo - vorig sei zoen verzorgde Majoor nog de training van de RCH - volgt hiermee de Engelsman Dennis Power op die gedurende negen jaar de coaching van de Oranje rugbyers heeft verzorgd. Power die vijf jaar al in vaste dienst is van de Nederlandse Rugby Bond (NRB) (daarvoor verzorgde hij de training op basis van onkosten vergoeding en vloog daarvoor heen-en-terug Engeland-Ne- derland) kan zich nu meer gaan toeleggen op voorlichting en hulp bij trainingen bij clubs en districten. International Antognoni vrijgesproken MILAAN (AFP/ANP) - Giancarlo Antognoni. international en aan voerder van Fiorentina is giste ren door de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond vrijge sproken. Zij achtte niet bewezen dat Antognoni zich in de wed strijd Pescare-Fiorentina aan frauduleuze handelingen schul dig had gemaakt. Antognoni was een van de verdach ten in het inmiddels beruchte omkoopschandaal, dat het Ita liaanse voetbal zwaar heeft ge troffen. De aanvoerder van Pescare, Pier- giorgio Negrisolo, werd wel ge straft. De tuchtcommissie sloot hem uit voor een jaar. het hoofdtoernooi af waarin hij zich pas liet afstoppen door Guillermo Vilas. Als gevolg van de devaluatie van het evenement dit jaar kwam Ismail als nummer 201 van de wereld wat gemakke lijker aan een entreebewijs. Ten opzichte van Pecci heeft de Zim babweaan echter het nadeel dat Tom Okker is er met zijn partner Taroczy uit Hongarije in geslaagd zich te plaatsen voor de halve fi nales in het heren dubbelspel. In de kwart eindstrijd versloeg de gelegenheidscombinatie het Ne derlandse duo Rolf Thung en Huub van Boeckel met 6-1, 6-3. hij zich pas als 19-jarige met tennis is gaan bezighouden toen hij door een Amerikaanse prof werd ontdekt tijdens een klein toernooi in Rhodesië. Acht jaar tevoren was Ismail wel iswaar al met tennissen begon nen. maar aangezien deze sport in dit land nog altijd als „onderont wikkeld" te boek staat, stelde zijn opleiding de eerste jaren niets voor. Ismail: „Er zijn in Zimbab we maar een paar honderd ten nissers en dan nog voor het over grote deel mensen, die voor de lol bezig zijn. Jarenlang heb ik daar door maar hoogstens een uur per week kunnen trainen. Het was al tijd erg moeilijk om een tegen stander te vinden. Vandaar dat ik maar ben gaan cricketen, totdat die Amerikaan me toevallig zag spelen. Hij raadde me aan om naar de VS te gaan en daar naast een studie economie een tennis- opleiding te gaan volgen. Voor mij was het een uitstekend mo gelijkheid om wat meer van de wereld te zien. In het begin werd ik uitgelachen, maar ik heb me altijd voorgehouden dat het er om gaat dat je in jezelf ge looft". Anno 1980 lijkt hij in staat om ein delijk met de sceptici af te reke nen, hoewel hij met zijn 25 jaar te oud lijkt om de kloof met de top alsnog te overbruggen. ,.Ik zeg ook niet wat mijn ambities nu zijn. Eenmaal heb ik het gezegd en werd ik uitgelachen. Vandaar dat ik mijn plannen nu maar voor me houd. Laat ik alleen zeggen dat tennis me nog altijd high maakt en dat ik nog met even veel plezier vier uur per dag train als een paar jaar geleden. Omdat ik in mijn jeugd zoveel tijd heb ver loren, moet ik nu wel zoveel oefe nen", aldus de in Salisbury gebo ren Ismail, wiens arbeid in Hil versum in ieder geval al het nodi ge rendement heeft opgeleverd: 7000 gulden. Traditiegetrouw kwam hij gisteren in zijn partij tegen Gimenez ove rigens weer traag op gang. Hij stelde de Spanjaard in staat om tot 2-2 bij te blijven. Daarna werd hij lange tijd gedegradeerd tot een figurant met zijn tweehandi ge backhand en zijn aantrekke lijke, gevarieerde spel (het ene moment is hij de service-volley speler, het andere moment weet hij het geduld op te brengen om lange rally's aan te gaan) scoorde Ismail op rij, waarna hij op het tweede setpunt met een dropshot naar winst afwikkelde: 6-2. In de tweede set raakte Ismail zijn inspiratie bij een voorsprong van 3-0 geleidelijk kwijt. De soepel heid maakte plaats voor slordig heid die, gekoppeld aan een licht herstel van Gimenez, tot wat spanning leidde. De naam van de winnaar kon er echter niet meer door veranderd worden: 6-3. Is mail zal nu in de halve finale moe ten uitkomen tegen Elter of Be del. die vandaag nog met elkaar in de slag moeten. In de bovenste helft van het wed strijdschema moest Tom Okker afhaken. In eerste instantie leek hij te zullen worden afgedroogd toen Mottram met 6-2, 4-2 de lei ding nam. Okker „In het begin probeerde ik hem te verrassen met dropshots en lobs, maar die taktiek pakte helemaal verkeerd uit. Hij smashte die ballen een voudig weg en verder speelde hij veel te gedegen". Halverwege de tweede set slaagde de Nederlander er wel in om vat op de Engelsman te krijgen. Door meer druk uit te oefenen, wist Okker er met 6-4 nog een derde serie uit te slepen. Daarin werd hij aanvankelijk nog overeind gehouden door twee verkeerde beslissingen, waar tegen Mot tram fel, maar tevergeefs protes teerde. Daarnaast forceerde hij toch een doorbraak die uiteinde lijk doorslaggevend bleek te zijn: 6-4. Mottram komt nu in de halve finale uit tegen de winnaar van het duel Taroczy-Hjertquist, dat voor vandaag staat geprogram meerd. DEN HAAG - De uitslag van lotto no. 29 van zondag 20 juli 1980 is: inleg ƒ2.734.371. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jack pot van week 30. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs van deze lotto. 2e prijs: ƒ44.160.-, 3e prijs: ƒ2.915,70. 4e prijs: 54,90, 5e prijs: 22.40. Jackpot bestemd voor week 30: 90.917,82. VOETBAL - Drs. van Rijn. de voor zitter van Sparta, ziet zijn club nog jaren "het Kasteel" bewonen. - Onlangs werd een plan geopperd om een nieuw stadion in Rotter dam te bouwen voor de clubs Sparta en Excelsior. Van Rijn verklaarde gisteren bij de voor stelling van de nieuwe selectie: "De plannen komen slechts zeer moeizaam van de grond en de lig ging is ook niet zo gunstig. Per soonlijk denk ik dat Sparta nog jaren in het oude stadion blijft". AZ'67 hield gisteren zijn jaarlijkse persdag. De AZ-spelers (v.l.n.r.) Nygaard.Van RijnsoeverJonkerVan de Dungen, Reijnders, Weijsters en Tol lopen speciaal voor de fotografen een rondje. Club wil voorbeeld stellen ZAANSTAD (GPD) - Het bestuur van eredivisieclub AZ'67 over weegt ernstig in de toekomst geen spelers meer af te staan aan het Nederlands elftal. Op een persdag van de Noordhollandse voetbalstichting in Alkmaar deelde Klaas Molenaar gisteren mee tijdens het Europees voet balkampioenschap in Italië te hebben geconstateerd dat het met de begeleiding van Oranje droevig is gesteld. „We voelen er niets voor nog eens een dergelijk circus mee te maken", aldus de grote baas van AZ, die erop wees dat de betrokken AZ-spelers te leurgesteld waren teruggekeerd uit Italië. Deze mededeling van Klaas Mole naar kwam als een volslagen ver rassing voor de gisteren in Alk maar aanwezige Oranje-kandida ten van AZ. Niet alleen Hugo Ho- venkamp stond verbaasd over de woorden van Molenaar. De AZ- leiding zal de spelers eventuele financiële verliezen vergoeden. „Laat het ons 50.000 gulden kos ten; er zal een voorbeeld moeten worden gesteld", aldus een be stuurslid van AZ, die zei te ver wachten dat dit AZ-voorbeeld door andere topclubs zal worden gevolgd. Vooraf maakte voorzitter Arie Lig- thart bekend dat AZ het komend seizoen al zijn thuiswedstrijden op de zaterdagavond zal spelen. Men hoopt dat de KNVB een uni forme regeling zal treffen voor het betaalde voetbal. Met dien verstande dan, dat alle eredivi sieclubs te zijner tijd zullen voet ballen op zaterdag en de eerste- divisieclubs op zondag. Ligthart betoogde nog dat shir treclame beslist moet worden in gevoerd voor het Nederlandse topvoetbal en maakte tevens propaganda voor het stokpaardje van AZ: de invoering van een aparte competitie voor de beste Nederlandse clubs m het betaal de voetbal. Hij vindt dat de bond te zijner tijd drie divisies moet in stellen voor het betaalde voet bal. AZ zal straks de eerste club zijn in Nederland met boven zijn tribu nes een groot Amerikaans score bord. Voorts wordt binnenkort ^odatie verbeterd en laat AZ boven de huidige hoofd tribune nog een extra zit-tribune bouwen. Hierdoor krijgt het sta dion een capaciteit van 27.000 toeschouwers. Trainer-coach Georg Kessler, die beslist geen managerstaak bij AZ op zich zal nemen, liet nog weten dat zijn ploeg in de breedte ster ker is geworden en dat AZ het aanstaande seizoen zal vechten om landskampioen te worden. „We spelen geen verstoppertje, maar mikken gewoon op de eer ste plaats van de eredivisie", zei Kessler. Tot slot was er nog kritiek van voorzitter Ligthart op het Budget Bewakingsinstituut (BBI), dat de subsidies aan betaald-voet balclubs regelt. Dit omdat de Ne derlandsetopclubs geen subsidie krijgen van de overheid en dat de bond „er zo n papieren warwin kel van maakt. Laat men het sim pel houden en proberen goed voetbal te spelen", riep Ligthart uit. Sterspeler M aradona blijft tot WK"82 bij Argentinos BUENOS AIRES (Reuter) - De Argentijnse voetballer Diego Maradona zal tot de wereld kampioenschappen 1982 in Buenos Aires blijven spelen. Dit deelde een woordvoerder van zijn club Argentinos Ju niors in Buenos Aires mee. De directie liet daarbij tevens weten dat het salaris van de Argentijnse aanvaller een miljoen dollar (ongeveer twee miljoen gulden) zou worden per jaar. De Argentijnse club had reeds gedeeltelijk over eenstemming bereikt over de transfer van de 19-jarige voetballer naar Barcelona. Maar de Argentijnse voetbal bond weigerde Maradona op de lijst van spelers te plaatsen die naar het buitenland mo gen vertrekken. Pas na het toernooi om de we reldtitel, waarvan het eind- toernooi in 1982 in Spanje zal plaatsvinden, mag Maradona naar het buitenland. MOSKOU (GPD) - Vladimir Popov, de vice-voorzitter van het organisatie-comité van de Olympische Spelen in Mos kou. oogt als een gewiekst Westers zakenman. Keurig in het pak. met een vriendelijke glimlach rond de lippen leidt hij de dagelijkse persconfe rentie in het hoofdperscen trum, daarbij niet schromend zichzelf en zijn medewerkers via tuat aardige mededelin gen een forse pluim op de hoed te steken Soms haalt hij ook nog weieens uit naar het Westen, zoals een paar dagen geleden toen hij de telefoonsabotage ter spra ke bracht. Gisteren had de man een nieuwe stunt bedach t door ten aanschouwe van de wereldpers een 8 8-jarige Amerikaan ten tonele te voe ren met als reden, dat deze Nick Paul alle Olympische Spelen zou hebben bijge woond. Nu bleek dat bij wat verdere navraag niet waar te zijn, want omwille van het geld had hij weieens verstek laten gaan. Wel was hij, aan de hand van zijn vader, aanwe zig geweest bij dez.g. "tussen" Spelen van 1906 in Athene. Dat kon hij met het bewuste toegangsbewijs in zijn zak nog bewijzen ook. De brave borst, die een wat kindse indruk maakte, stak uiteraard de loftrompet over het verschijnsel van dit sport festijn in het algemeen en oi'er de organisatie tn Moskou in het bijzonder. Hij vond dat Carter met zijn boycot een grote fout had gemaakt en hield een pleidooi om dit gi gantische evenement voor taan maar altijd in Grieken land te houden. Het propaganda-stuntje riep natuurlijk de nodige vragen op. want hoe komt bijvoor beeld de man als Amerikaan aan een visum voor de Sowjet- Unie? Het antwoord daarop was nogal ontwijkend, maar na de persconferentie wilde hij toch wel kwijt dat hij de reis niet zelf had betaald. En toen was het natuurlijk wel duidelijk hoe de vork precies in de steel zat. WK KANO NIET NAAR AMSTERDAM MOSKOU (GPD) - Tijdens het congres van de internationale kanofederatie in Moskou is de Nederlandse afvaardiging er niet in geslaagd om de wereldkam pioenschappen in 1983 naar Am sterdam te halen. De Nederland se bond was hierop bijzonder ge brand, omdat in dat jaar het vijf tigjarig bestaan wordt ge vierd. De tweede kandidaat voor de WK. Mexico, had zoveel te bieden dat de Nederlanders bij de stemming aan het kortste eind trokken. Mexico vergaarde twintig stem men, Nederland veertien. Tijdens het congres werd ook de in ternationale kalender voor vol gend jaar vastgesteld. De interna tionale wedstrijden op de Bos baan staan genoteerd voor het tweede weekeinde in mei. De in ternationale Zaanregatta wordt gehouden in het weekeinde van 20 en 21 juni. GOLF - Na de tweede dag van de Europese golfkam pioenschap pen voor meisjeslandenteams bezette Nederland de twaalfde plaats. Engeland nam met de ze ven slagen minder dan Frankrijk de eerste plaats in. ZEILEN - Na vijf wedstrijden staat Rob Huisman op de tweede plaats in de FD-klasse van de in ternationale zeilweek van Tra- vemünde. Leider is de Luxem burger Rene Beissel. IN WATERINGEN WATERINGEN (ANP) - Bert Oos terbosch is gisteravond winnaar geworden van het tourcriterium in Wateringen, waar Joop Zoe temelk ondanks een val in het Belgische Peer woensdag, ge woon aan de start verscheen. Oosterbosch, afkomstig uit Eind hoven en sinds zijn huwelijk in woner van Oudenbosch, trof aan het front van de koers zijn dorps genoot Leo van Vliet, oorspron kelijk uit het Westland. in een kopgroep, die verder bestond uit de Italiaanse oud-wereldkam pioen Francesco Moseren Martin Havik. Beide "buurmannen" wa ren twintig kilometer voor het einde meegevlucht. kort nadat Joop Zoetemelk en Hennie Kui per door het peloton waren te ruggepakt. De nummers een en twee uit de Ronde van Frankrijk reden eventjes voor het peloton uit. Oosterbosch en Van Vliet wa ren met Moser in de kopgroep allerminst zeker van hun zaak. Ze demarreerden om beurten. Oos terbosch werd uiteindelijk niet meer teruggepakt. Van Vliet zegevierde in de sprint om de tweede plaats. In Waterin gen keken tiu.ouo mennen naar de verrichtingen van de tourvedet- Amateurstayer Kos tekent profcontract ZAANSTAD - De 24-jarige Rene Kos uit Oud-Karspel heeft giste ren een eenjarig contract gete kend als profrenner bij zyn nieu we sponsor AGU-Spnrt in Alk maar. Op advies van Kees Stam, KNWU-coach van de stayers, stapte deze succesvolle amateur over naar de ryen der profs. Stam ziet vooral mogelijkheden voor Kos bij de profstayers. De nieuwe prof is dan ook meteen kandidaat gesteld voor deelne ming aan het wereldkampioen schap profstayers in Besan^on in Frankrijk van 3 tot 7 september. Hieraan mogen in totaal drie Ne derlandse profs meedoen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17