Comaneci na veel tumult onttroond Turnerij: boeiend circus Onnodige angst waterpoloteam Olympisch scorebord ti RUSSEN VERRAST DOOR AUSTRALIË IVRIJDAG 25 JULI 1980 is bij mijn weten maar één tak van sport waarin de vrouwen voor interessantere, leukere, spannender en ook betere presta ties zorgen dan de mannen. Ik bedoel turnen. Je kunt dat ook al aflezen aan de grotere bekend heid van de namen van de turn sters. Nadia Comaneci, Nelli Kim, Filatowa, Gnauck (Maxi Gnauck, een knokiger naam is nauwelijks denkbaar), ik kan ze j zo opspuien, maar bij de heren j kan ik alleen maar op de naam van Klaas Boot komen. Een turnontmoeting is een spekta kelstuk, een vier-ringscircus, waarin waaghalzerij, schoonheid van beweging, muzikaliteit, acrobatiek en zowaar ook gymnastiek hand in hand gaan. En het is ook show. Voordat het gaat beginnen doven de lichten, rode en blauwe lampen zetten de arena in een onwezenlijk licht, de klokslagen van het Kremlin wor den versterkt weergegeven, frle meisjes in turnpakjes zetten lan ge trompetten aan de'mond, er klinkt klaroengeschal, de naie- ven onder de toeschouwers den ken dat die meisjes dat doen maar wij weten natuurlijk wel beter, een zilveren glitterbol aan het plafond wordt intussen door een schijnwerper beschenen om het allemaal nog meer aan circus te doen denken, en dan gaan alle lichten aan en marcheren de turnsters naar hun plaatsen. Je komt ogen tekort, wantje hebt er maar twee en doorgaans spelen zich vier verschillende onderde len tegelijk af. Maar echt moeilijk te beoordelen zijn de prestaties niet. Je kunt honderd waterpo- lowedstrijden bekijken zonder er achter te komen waarom er steeds gefloten worden, vooral niet als dat tegen Nederland ge beurt, maar je kunt al heel gauw de juiste cijfers schatten die een oefening zal opleveren. Je moet het een en ander incalculeren na tuurlijk, het kleine slippertje dat Comaneci maakt, „Sowjets-ki-sa- joezi" haar iets minder punten dan datzelfde slippertje gemaakt door Radka Zemanova van Tsje- choslowakije, maar ken je die verhoudingen ongeveer, dan zit je toch zelden ver naast de beoor- delingscijfers. Dat maakt turnen gemakkelijk te volgen voor het publiek, en geeft de supporters ook het recht het af en toe oneens te zijn met de beoordelingen, en daartegen te ageren. Een leek zou denken dat het grove werk van het gewich theffen meer tot aanmoedigingen en yells aanleiding zou geven dan het subtielere werk op de balk en aan de ongelijke leggers, maar het tegendeel is het geval. De Russische supporters roepen ,.Sovjets-ki-sa-joezi" (Sowjet- Unie dus), de Roemenen roepen „Na-di-a" als Comaneci op het tapijt komt, kortom het is juist bij het turnen een lawaai van be lang. De tijd van de „turngedrochtjes" lijkt trouwens even voorbij te zijn. Klein zijn ze nog steeds, maar de meesten zien er hier goed geproportioneerd uit. Maar ze lij ken, als ze zo bezig zijn, wel groter dan ze in werkelijkheid zijn. Dat is een verschijnsel dat ik trou wens ook van het voetbal ken. Je hebt vanaf de tribune anderhalf uur zitten kijken naar hard bik kelende jongens, persoonlijkhe den op het veld in hun voetbalte- nu, en dan komen ze na afloop met natte haartjes van de douche uit de kleedkamer, met hun kof fertje in de hand, en dan blijken het opeens gewone, smalle, ver legen jongetjes te zijn. Zo was het ook met de Russische turnsters, die woensdagavond de gouden medaille voor landen teams wonnen. Mede dank zij een misser van Nadia Comaneci aan de ongelijke leggers, en vooral dank zij de voortreffelijke vrije oefeningen van de Russinnen zelf. Jelena Davidova kreeg voor de hare zelfs 10.0. Een triomf dus, die de volgende avond nog groter zou worden, toen zij het indivi duele klassement en dus de gou den medaille won, voor Gnauck en Comaneci. Over het hoe en waarom daarvan leest u elders, ik was er getuige van hoe Jelena Davidova en de andere Russin netjes na hun landenzege even werden losgelaten toen ze van het stadion de honderd meter naar de gereedstaande bus moesten af leggen. Jelena Davidova vloog eerst haar vader in de armen, die haar hart stochtelijk knuffelde, daarna werd ze door moeder geknuffeld, ooms en tantes kwamen nog even aan de beurt (ik heb deze familie relaties niet gecontroleerd maar geïnterpreteerd) en ten slotte werd ze door haar vader als een baby op twee armen naar de bus gedragen. En reken maar dat we allemaal vertederd toekeken! Nelli Kim, die altijd zo „groot" lijkt (en mooi), passeerde me rake lings. Ook zij bleek toch een stuk kleiner dan ik altijd dacht. Het is de allure waarmee zij hun kunst stukjes volvoeren, die hen groter doet schijnen dan ze zijn. Plus de verticale witte strepen aan de binnenkant van hun armen van hun adidas-kostuumpjes (heb ik me door mijn turnvoorlichter la ten uitleggen), want als zij dan hun armen heffen, lijken ze lan ger dan ooit. NICO SCHEEPMAKER Russin Jelena Davidova winnares MOSKOU (GPD/ANP) - Plotseling veranderde de olympische turnarena gisteravond aai in een heksenketel van emoties, wilde verwensingen, woedende protesten, heftige dis cussies tussen juryleden en bovenal van een door merg en been gaand fluitconcert van de MOSKOU - De Australische 4 x 100 m wisselslag estafette-ploeg ver overde gisteravond tegen alle verwachtingen de gouden medaille. Op de laatste baan klopte de onbekende Brooks de Russische Olympische kam pioen Kopliakov.Na afloop vierden de Australiërs Tonelli en Kerry de zege met een woeste dans. Bij wisselslag-estafette i Moskou-1980de Russin Jelena MOSKOU (GPD) - Opnieuw werd Nederland tegen Spanje bevan gen door faalangst. In Hvar.'waar vorig jaar oktober het Europees i kwalificatietoernooi werd ge houden, verloor het nationale wa terpoloteam met 4-3 en in Sofia, waar Nederland zich moest plaatsen voor Moskou, kwam de zelfde score op het bord. In Mos kou voltooiden de Spanjaarden de trilogie door met 6-5 aan de goede kant van de score te blij ven. Een geheel onnodige ne derlaag, die Nederland in de fi nalepoule terugwerpt in een kansloze positie, van waaruit mogelijk nog incidenteel voor een verrassend succesje kan worden gezorgd. De rustdag bleek de nationale equipe geen goed te hebben ge daan, want van de opgaande lijn, die in het spel van Trumbics pu pillen te bespeuren viel, was te gen Spanje weinig te merken. Dat de ploeg beslist niet voor deze te genstander behoeft onder te doen, was vorige maand nog be wezen in het Griekse Patras waar met 8-6 werd gewonnen. Maar de les, die daaruit getrokken had kunnen worden, was vermoede lijk in het vergeetboek terecht gekomen, want in Moskou trap ten de Nederlanders weer met open ogen in het vertragende spelletje, dat voor de Spanjaar den in Hvar en Sofia zo succesvol was verlopen. Geen moment durfde het Oranjeseptet het ini tiatief te nemen, hoe hard Trum- bic vanaf de kant al schreeuwend probeerde zijn mannen tot een grotere inzet te manen. Trumbic laten „Ik voelde het aan dat ze weer bang waren om te fa len. Dan treedt er een passiviteit op die niet te verklaren is. Dan gaan ze ook weer te individueel spelen en dat is precies wat de Spanjaarden willen. Want dan komen de fouten waarop zij lig gen te wachten. Ze willen het veel I te mooi doen en mooie doelpun ten maken. Maar dat kan niet in een olympisch toernooi. Om hier tot winst te komen heb je karak ter nodig, inzet. In de verslagen spelersgroep vielen weinig op wekkende gezichten te bespeu ren. En daar was dan ook geen reden voor, want met uitzonde ring van doelman Ruud Misdorp, die weer enkele uitstekende red dingen. op zijn naam bracht en aanvoerder Jan Evert Veer, kan de hele ploeg zich het verwijt van de bondscoach aantrekken. Mis dorp: „Toch wil ik niet zo somber zijn. We hebben inderdaad niet zo goed gespeeld als tegen Roeme nië, maar zo slecht was het toch ook weer niet. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt en hadden we die Spanjaarden moeten pakken. Waar het aan ligt? Geen idee. Ie dereen heeft zijn best gedaan, maar het wilde gewoon niet luk ken". Te simpel Een toch wel wat te simpele verkla ring van deze doelman, die een van de weinigen was die zijn normale vorm demonstreerde. Met name een Ton Buunk, Hans van Zeeland en Nico Lande- weerd, toch drie routiniers, lieten het in deze wedstrijd, die bij winst een stimulans had kunnen betekenen, voor de rest van het toernooi volledig afweten. Zowel defensief als aanvallend werden fouten gemaakt, die door de Spanjaarden goed werden afge straft. Daardoor kon het gebeu ren dat Nederland halverwege al tegen een 4-2 achterstand aan keek. 1 Niet onoverkomelijk, zoals in de volgende periode bleek, want eindelijk kwam er toen een beetje agressiviteit in de ploeg, die zich met nog één kwart voor de boeg naast de Spanjaarden had ge werkt via drie knappe treffers: 5-5. Een door Dick Nieuwenhui- zen volkomen onnodig uitgelok te strafworp werd door de Spaan se topscorer Estiarte feilloos be nut en die treffer bleek later be slissend. Wel kreeg de Nederlandse ploeg 27 seconden voor tijd nog een nu merieke meerderheid maar de ploeg ontbeerde de rust om als nog een gelijkspel te bewerkstel ligen, want de voortijdige schot poging van Hans van Zeeland stuitte af op de lat. Rusland ver overde zich gisteren een goede uitgangspositie voor de gouden plak door Hongarije met 5-4 de baas te blijven. 12.000 toeschouwers. Inzet was de puntenwaardering die Nadia Comaneci moest krijgen voor haar oefening aan de even- wichtsbalk. Hoewel de turnko- ningin van Montreal na de lan- denwedstrijd in het individueel klassement nog op de vierde plaats stond, was zij gisteravond bij de strijd om de individuele all- roundtitel na drie van de vier on derdelen opgerukt naar de twee de plaats. Een score van 9.95 op de evenwichtsbalk - en op dat onderdeel heeft Comaneci al vaak een 10 getoverd - zou haar nog de gouden medaille ge schonken hebben. Uit balans Maar hoewel haar oefening bijna vlekkeloos was, raakte ze na een razendsnelle radslag toch even uit evenwicht. Een 10 zat er dus beslist niet meer in. De rel werd geboren omdat het Roemeense hoofdjurylid voor de even wichtsbalk weigerde haar waar dering in de computer te stoppen toen ze merkte dat de andere ju ryleden (van Engeland. Tsjecho- slowakije. Polen, Rusland en Bulgarije) niet meer dan 9.85 wil den geven. Daarmee kwam Nadia niet verder dan een zilveren me daille met een puntentotaal van 79.075 dat bovendien ook bereikt werd 'door de Oostduitse Maxi Gnauck, die dus eveneens ook zilver kreeg. Met nog één onder deel voor de boeg stond het Rus sinnetje Jelena Davidova nog op de derde plaats, maar met een schitterende oefening aan de brug ongelijk (9.95) greep zij toch nog de gouden medaille. Maar voor het zover was, voerden de juryleden eerst een moderne versie van de Hoekse en Kabel jauwse twisten op. Al snel stortte ook Ellen Berger, hoofd van de technische com missie van het damesturnen, zich in het verbale geweld. Evenals de andere juryleden attaqueerde zij het Roemeense hoofdjurylid Ma ria Simonescu fel. Maar die wilde van geen wijken weten en bleef protesteren tegen de naar haar mening te lage waardering voor Nadia Comaneci op de even wichtsbalk. De woede straalde ook af van de Roemeense coach Karoly, die zich ook in de heftige woordenstrijd mengde en die en kele malen trillend van kwaad heid naar de jury van beroep ren de. En minuut na minuut verstreek. •Het Russische publiek dat aan de hand van de gigantische elektro nische scoreborden al had kun nen uitrekenen dat Jelena Davi dova bij een lage score van Nadia olympisch kampioene zou wor den, mengde zich ook in de strijd met snerpende fluitconcerten. Nerveus De standpunten bleven onverbid delijk tegenover elkaar staan. Roemenië handhaafde het pro test en de meeste juryleden handhaafden hun score van 9.85 (met uitzondering dus van de Roemeense). Ten slotte hakte de jury van beroep na bijna een half uur van twisten, verwijten en protesteren aan alle kanten de knoop door en stelde de waarde ring van 9.85 als bindend. Zelfs de altijd onbewogen Nadia Coma neci was door het langdurige in cident geëmotioneerd, liep voortdurend nerveus heen en weer, maar accepteerde ten slotte haar „nederlaag" zonder een traan te laten. Maar coach Karoly brieste dat an dere socialistische landen zijn land de das hadden omgedaan. Inderdaad was de jurering aan vechtbaar. Een 10 zou te veel zijn geweest, maar de 9.85 was te laag. Voordien had Nadia Comaneci de show gestolen door tijdens de ze avond als enige een 10 te vero veren met haar fantastische oefe ning aan de brug ongelijk. Terwijl Nadia haar even gracieuze als perfecte prestatie verrichtte\ wilde het toeval dat de Russische lieveling Nelli Kim tegelijkertijd haar vrije oefening draaide. Wel iswaar een lust voor het oog, maar in waarde bedorven door een halve val waardoor zij slechts 9.45 toebedeeld kreeg, hetgeen haar volledig uit de strijd om de me dailles wierp (ze werd ten slotte vijfde). Op haar beurt had Comaneci wel een schier vlekkeloze vrije oefe ning gedraaid, vol gratie en sprongkracht. Zij kreeg er dan ook 9.95 voor. Maar op haar eerste onderdeel (de paardsprong) liet ook zij het er een beetje bij zitten. Een dag eerder, tijdens de vrije oefeningen, had zij op dat onder deel nog 9.90 verwezenlijkt. Nu kwam zij in haar eerste paard sprong niet verder dan 9.75 en bij 1 de tweede zelfs niet hoger dan 9.65 (overigens telt alleen de bes te waardering op dit onderdeel). Nerveuzer Deze mondialé elite van turnballe- rina's was op deze avond strijd om de individuele olympi sche titel kennelijk nerveuzer dan tijdens de landenwedstrijd de want nu ontbrak nogal eens de uiterste perfectie. De Roemeense Eberle viel bijvoorbeeld van de evenwichtsbalk (score 9.4), de Oostenrijkse Gnauck maakte met wiekende armen bewegin gen om in evenwicht te blijven op hetzelfde toestel (score 9.8). de Russin Spaposhinokova beland de bij haar vrije oefening buiten de mat (score 9.75) en Kim maak te. zoals reeds gezegd, een halve val tijdens haar vrije oefening. Het 15-jange Oostduitse turnauto- maatje Maxi Gnauck, dat elke uitstraling van sterren als Coma neci. Kim. Eberle en Shaposhi- nokova mist maar wel als een per fect geprogrammeerde robot haar oefeningen afwerkte, leek lange tijd onstuitbaar op de olympische titel af te stevenen. Met scores van onder meer 9.95 voor zowel haar vrije oefening als de brug ongelijk bleef zij met nog slechts één onderdeel voor de boeg op de eerste plaats staan Haar zwakke paardsprong (9.70) nekte haar. Terwijl een dag eer der het hoge tumniveau werd geïllustreerd door vier tienen, was nu Nadia Comaneci de enige die een tien veroverde. Vanavond, tijdens de toestelfina les, waarbij dus aan ieder toestel goud, zilver en brons te verove ren is, zal Nadia ongetwijfeld toe slaan. Haar dramatische val van de brug ongelijk hield haar nu dus toch af van de alj-round olympische titel. MOSKOU (ANP) - Op de vijfde dag van het olympisch zwempro- gramma werd de ban eindelijk gebroken. Voor het eerst ging een Nederlandse afvaardiging in de finale harder dan in de series. Acht maal eerder was het omge keerde het geval geweest. Het was het wisselslag-kwartet Fred Eefting, Albert Boonstra. Kees Vervoorn en Cees-Jan Winkel die in de series voor een forse re cordverbetering had gezorgd. Toen was de ploeg met de tijd van 3.52.32 ruim 4.5 seconde binnen de drie jaar oude toptijd geble- Ondanks de zwakke opening van Fred Eefting op de 100 meter rug slag (58.37 tegen 58.20) ging het in de finale sneller. Albert Boonstra snelde de schoolslagbanen af in 1.02.47, Vervoorn de vlinderslag in 54.90, terwijl Cees-Jan Winkel met een afsluitende sprint van 53.05 zorgde voor de totaaltijd van 3.51.81. Meer dan de zevende plaats leverde dat niet op. De grote strijd ging tussen Austra lië en de Sowjet-Unie. Zweden, dat met de kampioenen Arvids- son en Baron een goede kans ge maakt zou hebben, ontbrak we gens diskwalificatie in de series. Australië deed het boven ver- bara Krause (Ödl.) 1.58.33 (Eur. ree.), 2. Ines Diers (Odl.) 1.59.64, 3. Carmela Schmidt (Odl.) 2.01.44,4. Olga Klevakina (Sow.) 2.02.29, 5. Reggie de Jong (Ned.) 2.02.76,6. June Croft (Gbr.) 2.03.15.7. Na- talja Stroennikov (Sow.) 2.03.74, 8. Irina Aksenova (Sow.) 2.04.00. 100 m vlinderslag finaIe: 1en Olympisch kampioene: Caren Metschuck (Odl.) 1.00.42, 2. Andrea Pollack (Odl.) 1.00.90. 3. Christiane Knacke (Odl.) 1.01.441 4. Janet Osgerby (Gbr.) 1.02.21. 5. Lisa Cur ry (Aus.) 1 02.40, 6. Agneta Martensson (Zwe.) 1.02.61, 7. Manam Paris (Cos.) 1.02.89, 8. Ann Osgerby (Gbr.) 1.02.90. HEREN: 400 m vrije slag finale: 1. en Olympisch kampioen: Vladimir Salni- kov (Sow.) 3.51.31, 2. Andrie Krilov (Sow.) 3.53.24, 3. Ivar Stoelkolkin (Sow.) 3.53.95, 4. Djan Madruga (Bra.) 3.54.15, 5. Daniel Machek (Tsj.) 3.55.66, 6. Sandor Nagy (Hon.) 3.56.83. 7. Max Metzker (Aus.) 3.56.87, 8. Ron Mckeon (Aus.) 3.57.00. 4 x 100 m wisselslag finale: 1. en Olym pisch kampioen: 1. Australië (Kerry, Evans, Tonelli, Brooks) 3.45.70, 2. Sow- jet-Unie 3.45.92, 3. Groot-Bnttannië 3.47.71, 4. Oost-Duitsland 3.48.25, 5. Frankrijk 3.49.19. 6. Hongarije 3.50.29, 7. Nederland (Eefting, Boonstra. Ver- voorn. Winkel) 3.51.81 (Nat.rec.) 8. Bra zilië 3.53.24 WATERPOLO: finale groep: Spanje- Nederland 6-5, Sowjet-Unie-Honganje 5-4, Joegoslavië-Cuba 7-7. ATLETIEK: DAMES: Vijfkamp: 1 en Olympisch kampioene Nadesjda Thatsjenko 5083 pnt. (wer.rec.) (100 me ter horden: 13.29, kogel: 16.84, hoog: 1.84, ver 6.73, 800 meter 2.05.2). 2. Olga Roekavitsjnikova (Sow.) 4937, 3. Olga Koeragina (Sow.) 4875. Speerwerpen: 1. en Olympisch kam pioene Ute Richter (Odl.) 66.66 m. 2 Ruth Fucks (Odl.) 64.26 m, 3. Saida Goe- ba (Sow.) 63.98 m. Kogelstoten: 1. en Olympisch kampioe ne Uona Slupianek (Odl.) 22.41 m, 2. Svetlana Kratsjevskaja (Sow.) 21.42 m, 3. Margitta Pufe (Odl.) 21.20 m. HEREN: 20 km snelwandelen: 1. en Olympisch kampioen Maurizio Damila- no (Ita.) 1.23.35, 2. Pjotr Potsjensjoek (Sow.) 1.24.45, 3. Roland Wieser (Odl.) 1.25 58. Voor de finale 10.000 meter hebben zich geplaatst Kader (Eth.). Maaninka (Fin I. Schildhauer (Odl Viren (Fin.), YiRer (Eth.). Peter (Odl.), Foster (Gbr.), Selhk (Sow Kotu (Eth.), McLeod (Gbr.).Scott (Aus.), Vainio (Fin.), Floriu (Roe.), Te- broke (Ned.), en Pneto (Sp.). TURNEN. HEREN: twaalfkamp: 1 en Olympisch kampioen: Alexander Ditja- tin (Sow.) 118.650 punten, 2. Nikolai Adnanov (Sow.) 118.225, 3. Stojan Deltsjev (Bul.) 118.00, 4. Alexander Tkatsjev (Sow.) 117.700, 5 Roland Brueckner (Odl.) 117.300, 6. Micharl Ni- kolay (Odl.) 116.750. DAMES, achtkamp: 1. en Olympisch kampioene Jelena Davidova (Sow.) 79.15 punten, 2. Nadia Comaneci (Roe 79.075. 2. Maci Gnauck (Odl.) 79.075, 4 Natalia Sjaposjnikova (Sow.) 79.025, 5. Nelli Kim (Sow.) 78.425,6. Emilia Eberle (Roe.) 78 400. MODERNE VIJFKAMP: 1. en Olym pisch kampioen Starostin (Sow.) 5568 punten, 2. Szombathelyi (Hon 5502, 3. Ledney (Sow.) 5382. Landenklassement 1. en Olympisch kampioen: Sowjet-Unie 16126 punten, 2. Hongarije 15912, 3. Zweden 15845. Na 53 van de 203 verschillende wed strijden ziet de medailleverdeling (eer ste tien) er als volgt uit: (land, goud. 2. Oost-Duitsland 3. Hongarije 4. Bulgarije 6. Italië 7. Roemenie 8. Groot-Brittannu 9. Frankrijk 10. Australië 1 0 3 WORSTELEN. GRIEKS-ROMEINS: Klasse tot 57 kilo: 1. en Olympisch kam pioen: Khamil Serikov (Sow.), 2. Josef Lipien (Pol.), 3. Bennie Ljungbeck (Zwe.). Klasse tot 68 kilo: 1 en Olympisch kam pioen: Stafan Rusu (Roe 2. Andrzej Supron (Pol 3. Erik Skjold (Zwe Klasse tot 82 kilo: 1. en Olympisch kam pioen: Gennadi Korban (Sow 2 Jan Dolgowicz (Pol.), 3. Pavel Pavlov (Bul.). Klasse boven 100 kilo: 1. en Olympisch kampioen Aleksander Koltsjinski (Sow 2. Alexander Tomov (Bul.), 3. Hassan Bchara (Lib.). SCHERMEN. DAMES, floret 1 en Olympisch kampioene: Pascale Trin- quet (Fra.) 4 overwinningen. 2. Magda Maros (Hon.) 3, 3. Barbara Wyczozaska (Pol.) 3. SCHIETEN, Rennend hert 1 en Olym pisch kampioen Igor Sokolov (Sow 589 treffers. 2 Thomas Pfeffer (Odl 589, 3. Aleksander Gazov (Sow.) 587. Snelvuurpistool: 1en Olympisch kam pioen: Jurgen Wiefel (Odl.) en Corneliu (Roe.) 299 treffers, 3. Mann Stan (Roe.) en Gil San Soh (Nrd -Kor.) 298. 24. Wi- baut Jolles (Ned.) 292. GEWICHTHEFFEN. Middengewicht 1 en Olympisch Kampioen: Asen Zlatew (Bul.) 360 kilo (160 en 200) (w r 2 Alek sander Pervi (Sow 357.5 (157,5 en 200>. 3. Nedeltscho Kolew (Bul.) 347 (157 en 187.5). WIELRENNEN, Finale achtervolging: 1 Robert Dill-Bundi (Zwi.) verslaat in 4.35.66 Alain Bondue (Fra.) 4.42.96. om de derde en vierde plaats. Hans-Enk Oersted (Den.) verslaat in 4.36.54 Harald Wolf (Odl.) in 4.37.38 ZEILEN: Finnjollen (vierde race): 1. Sowjet-Unie, 2. Denemarken, 3. Spanje, 8. Nederland (Neeleman). Stand: 1. Fin land 27,7 punten, 2. Oost-Duitsland 29,4, 3. Sowjet-Unie 37,4, 8. Nederland 59,0. Tornado (derde race): 1. Finland, 2. Zweden, 3. Denemarken, 5. Nederland (Van Walt Meijer/Brasser). Stand: 1. Zweden 11.0 punten. 2. Brazilië 18,7, 3. Denemarken en Finland 21,7, 6. Neder land 28,0. Star (derde race): 1. Zweden. 2. Dene marken. 3. Oostenrijk, 11. Nederland (Binkhorst/Vandenberg). Stand: 1. Sowjet-Unie 13,0 punten, 2. Oostenrijk 13,7, 3. Italië 19.4, 6. Nederland 36.0 470-klasse (vierde race): 1. Bradii Zweden. 3. Spanje, 7. Nederland (Van 32.1. 8. Nederland 48.7. FD-klasse (derde race): 1. Sowjet-Unie, 2. Joego-Slaviè, 3. Hongarije, 8. Neder land (Vollebregt). Stand: 1. Spanje 16.0 pnt., 2. Hongarije 20.7, 3. Sowjet-Unie 24.7, 6. Nederland (Vollebregt) 31.0. Solingklasse (derde race): 1. Oost- Duitsland.2. Sowjet-Unie, 3. Brazilië,4. Nederland (Bakker u-t. r> Stand: 1. Oost-Duitsland 13.0, 2. Neder land 14.0, 3. Denemarken 20.0. BASKETBAL: DAMES: Joegoslavië- Hongarije 61-48 (28-26). Bulganje-Cuba 84-64 (45-32), Sowjet-Unic-Italie 119-53 62-30). VOLLEYBAL: HEREN Groep A Sow- jet-Unie-Italiê 3-0, T^eehoaowrid)» Bulgarije 0-3. Groep B Roemenie-Bra- zilie 3-1, Polen I ilne 0 HANDBAL: HEREN: Groep A Polen- Dcnemarken 26-12, Spanje-Hongarije 17-20, Oost-Duitsland Cuba 27-20 Groep B Zwitscrland-Koewcit 17-20, Sowjet-UnicwUgcrije 33-10, Joegosla- vie-Roemenic 23-21. VOETBAL: GROEP A: Sowjet-lni«v Cuba 8-0, Venezuela-Zambia 2-1. Groep OmUWWmMjiU 5-0, Spanje-Algerije I-I. wachting. Mark Kelly. Peter Evans en Mark Tonelli, die zich helemaal op dit onderdeel had den geprepareerd, hielden de Russen binnen schootsafstand, waarna Brooks met een enorme versnelling op de laatste baan de kersverse Olympische kampioen Serge Kopliakov voorbijsnelde: 3.45.70 tegen 3.45.92. Groot-Brit- tannie werd derde in 3.47.71. Het was toch al een minder vrolijke dag voor de gastheren, want al bezetten Salnikov en Krilov de topplaatsen op de 400 meter vrije slag, de tweevoudige olympische kampioen pakte zijn wereldre cord niet terug. De Canadees Pe ter Szmidt maakte het hem pal voor het begin van de Spelen af handig met een tijd van 3.50,49 min bij wedstrijden in Toronto. Salnikovs repliek bleef steken op 3.51,31 min. Het ziet er naar uit dat zijn wereldrecord op de 1500 m het enige bij de heren zal bly- Beter Wat dat betreft verkoopt de Oost duitse damesploeg de sportieve waar beter. Ute Geweniger. een 16-jarige scholiere uit Karl- Marx-Stadt, verbeterde in de se ries van de 100 m schoolslag haar eigen wereldrecord van 1.10,20 tot 1.10,11 min. Het was hét ze vende wereldrecord dat de Oost duitse meisjes vestigden. De ontwikkeling van dit nieuwste Oostduitse zwemtalent is zo snel gegaan dat de techniek het niet heeft kunnen bijhouden. De offi ciële persinformatie van de Oost duitse ploeg vermeldt haar nog met een persoonlijke toptijd van 1. 3.44. In de finales vierde de Oostduitse ploeg weer twee drievoudige ze ges. In totaal is dat nu al vijf keer gebeurd. Het drietal Caren Met schuck (1.00,42), Andrea Pollack en Christiane Knacke beheerste de 100 m vlinderslag. Barbara Krause (1.58.33), Ines Diers en Carmela Schmidt de 200 m vrije slag. Bij degene die in dat laatste nummer als slippendraagsters mochten fungeren was de kleine Hilversumse zwemster Reggie de Jong. Ze eindigde als zevende, 0,1 seconde boven haar serietijd die een persoonlijk record had op geleverd (2.02.66).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15