VOLLEBREG TS FURIEUS NA ZWAKKE RACE "Ik dacht onderweg aan opgeven Njet Van Ieperen laat geen duif schieten Gerard Tebroke kreunt onder Ethiopisch geweld Tkachereko haalt goud op vijfkamp Nautilus Die Leythe al sneluitgeroeid VRIJDAG 25 JULI 1980 MOSKOU (ANP) - Kees van Ie- In vergelijking tot het liggend peren was gisteren de goud- klein-kaliber geweer schie- vink van de Nederlandse ten, dat de rust zelve lijkt en schuttersploeg. De 24-jarige Lopiker namelijk liet op de eerste dag geen duif schie ten. Zijn serie van 75 was perfect en daardoor deelt hij de eerste plaats in het klas sement met de olympische kampioen Josef Panacek uit Tsjechoslowakije en de Deen Rasmussen. Een terugkeer naar de dagen van Montreal, waar Eric Swinkels pas na een beslissingsserie met Pa nacek het goud verspeelde en met zilver werd beloond, ligt nog binnen de mogelijk heden. Aan dat soort dingen wilde Van Ieperen op de ex treem hete donderdag niet denken. "De eerste dag zit er op. Maar dat zegt niets. Er komen nog 125 schoten". Van Ieperens beste prestatie tot nu toe is 197. "Maar ook dat zegt weinig, want klei- duivenschieten is geen reke nen, het is schieten". Niettemin heeft Van Ieperen de eerste stappen doelbe wust gezet. Iets zekerder in elk geval dan de nationale kampioen John Pierik. De Zwollenaar liet zowel in de eerste als tweede serie een duifje vliegen en kwam daardoor op een met 8 ande re schutters gedeelde 12e plaats. Wibaut Jolles was bij het snelvuurpistool iets minder overtuigend. Zijn eerste serie van dertig scho ten werd gehonoreerd met 292 punten en dat bracht hem in het midden van het veld, als 24ste. Chris van Velzen bij zijn eerste olympische op treden niet zijn beste dag had en het op jacht lijkende kleiduivenschieten, is het snelvuurpistool een explo sie. Voor de zes series van vijf schoten krijgen de schutters twee keer acht, twee keer zes en twee keer vier seconden de tijd. Om mee te tellen moet de lang zame serie foutloos zijn, de tweede mag eigenlijk ook geen missertje tellen en in de derde zou dan eventueel een enkel schot mis kunnen gaan. Onmogelijk Jolles echter miste na een vlekkeloze proefserie in zijn eerste reeks twee keer de roos (acht bij twaalf centi meter) en wist toen dat zijn opgave vrijwel onmogelijk was geworden. "Die eerste vijf moeten erin, de moei lijkheden behoren pas in het einde te komen, wanneer je eigenlijk maar drie seconden voor je serie hebt. Ik had ge rekend op tienen, wanneer er dan een paar negens tussen zitten dan ervaar je dat als een geweldige teleurstelling. Ik had gerekend op 50 punten bij die eerste keer. Het was een tegenvaller die je van je af moet proberen te zetten". Trefzeker Kleiduivenschatter Kees van Ieperen mocht op de eerste dag dan wel het maximale aantal 'duiven' hebben neergehaald, hij bleef de nuchterheid zelve. "Want er komen nu nog 125 schoten, er kan dus nog van alles mis gaan. Kleiduivenschieten is nu eenmaal geen rekenen, maar schieten". te topschutters van de laat ste jaren, de 42-jarige Tsje- choslowaak Josef Panacek, olympisch kampioen en al tijd goed voor een totaal van 197 of meer over de kracht meting van drie dagen. Pie rik moest bovendien steeds onmiddellijk achter Pana cek schieten, die van alle acht posten zonder haperen trefzeker alle duiven (scho teltjes van klei met een door snee van elf centimeter) uit hun vlucht hagelde. Voor de een is zo'n voorganger een prikkel of een stimulans, voor de ander een belasting. De koele Pierik (een enkele keer tussen twee series een vlug trekje aan een sigaret) trok zich er weinig van aan, maar miste zowel in de serie als de tweede serie een duif. voor hij in de laatste omloop aantoonde dat hij ook in Moskou de rust en zekerheid, gevoegd bij het scherpe oog dat hem de Nederlandse titel opleverden, bezat. Een goede klassering bleef daardoor binnen zijn mogelijkheden. TALLINN (ANP) - De woedeuitbarsting van Erik en Sjoerd Vollebregt was te voorspellen. Door een zwakke achtste plaats in de derde race duikelden de gedoodverf de favorieten voor het goud in de Flying Dutchmanklasse gisteren van de vierde naar de zesde positie in het tussen- klassement. Eenmaal terug in de zonovergoten olympische jachthaven Pirita bij Tallinn gaven de tweelingbroers elkaar de volle laag. Scheldwoor den vlogen over en weer, de bij behorende gebaren lieten niets te raden over. Coach Jack van Hel lemond en reserve Henri van der Aat probeerden sussend tussen beide te komen. "Rustig nou, jongens", trad Van Hellemond als vredestichter op, "laten we het vanavond allemaal op ons gemak uitpraten". De Hilver- MOSKOU (GPD) - Het was alsof de Afrikaanse atleten het applaus dat ze vier jaar geleden hadden moeten missen, in Moskou wilden inhalen. In Montreal was er de (minder besproken) Afrikaanse boycot, maar in Moskou zijn ze er weer bij. Het was alsof ze het in de kleedkamer hadden afgesproken om op de eerste dag van het olympisch atletiektoer- nooi meteen maar te dollen met de tegenstanders. Hoewel het ging om series, was die wervelende Afrikaanse, of beter, Ethiopische show er weer, opgevoerd door super-licht gewicht Kader (45 kg!), door Yifter en Kotu, die allen op identieke wijze naar de zege dartelden op de tien kilometer. grote te- i Dat speels gemak stond I genstelling tot de J te die met name de Europese te genstanders hadden om die eer- i ste atletiekdag te overleven. Ge renommeerde atleten als de Rus Antipov, de Zwitser Ryffel en de I Ier Tracy lukte dat niet. Gerard I Tebroke in die benauwde hitte van dertig graden wel. Als veer tiende van de vijftien finalisten mag hij zondag nog een keer aan treden. i „Maar tijdens de race heb ik ver schillende keren gedacht dat het op deze manier voor mij niet meer hoeft", aldus de zichtbaar uitgeputte Tebroke, die klaagde over maagpijn en oorsuizingen en met diep ingevallen wangen MOSKOU - Het was voor de 10.000 Russen in het Lenin-stadion maar goed dat de 800 meter van i de vijfkamp het slotnummer was j van de eerste dag van het olym- 1 pisch damesatletiektoernooi. De I ovaties na het slotnummer barst- i ten los voor het vijfkamptrio I Tkachenko-Ruksvishnikova- i Kuragina. dat in deze volgorde i goud, zilver en brons greep en bovendien stoeide met het oude I wereldrecord van Kuragina (4857 punten). Vergeten waren de klappen die het organiserende land in de vooraf gaande uren te incasseren had gekregen. Zowel de onverwachte nederlaag bij de snelwandelaars als de onttroning van favoriete Birouilina door die dekselse Oostduitse speerwerpsters Rich ter en Fuchs was in Moskou hard aangekomen. Uiteraard moest de geblesseerde Sylvia Barlag op bescheiden afstand toekijken. Mede door een goede 800 meter bereikte zij met 4333 punten de tiende plaats. probeerde te herstellen van die moordende race. „In Nederland was het een graad of vijftien en hier dertig en boven dien nog verschrikkelijk be nauwd ook. Als een baas dit een werknemer zou aandoen, zou die achter de tralies gaan. Ik kan best begrijpen dat grote lopers hier uitstapten. Ik denk dat ik wel drie of vier liter water verloren heb. Van elke drie series gingen de eer ste vier over. „Daar heb ik op ge mikt. Daarom heb ik in het begin het tempo aangegeven, maar het ging niet hard genoeg". Na ruim zes kilometer moest Tebroke het kwartet Vainio, Scott, Kotu en McLoyd laten gaan, waarna een afgang dreigde. Toen bleek het voordeel van die start in de laat ste serie. Toen bleek ook Tebro- kes onverwoestbare mentali teit. „Van Bob Boverman wist ik dat ik niet langzamer dan 29.11 mocht lopen om in aanmerking te ko men voor een plaats bij de drie snelsten. Dat lukte dan via 29.05,8, maar vraag niet hoe. Ik heb onderweg echt wel eens aan uitstappen gedacht. Maar dat heb ik nog nooit gedaan en ook nu wilde ik dat niet". Tebroke, die gisteren meer hinder ondervond van de hitte dan van zijn pijnlijke lies, dus in de finale, waarin zondag naast de drie graag in hitte lopende Ethiopiërs toch ook weer Lasse Viren zal starten. De dubbele olympisch kampioen van 1972 en '76, die evenals in het verleden in de maanden voor de Spelen nauwe lijks tot inspirerende tijden komt, stelde zijn finaleplaats zeker door een vierde plaats in de eerste se- Voor Nederland was de eerste dag van het herentoernooi dan toch nog een geslaagde na al die som bere blessureverhalen. Horden- lpper Harry Schulting hoefde in de serie lang niet tot het uiterste te gaan. Zijn 50,01 seconden wa ren vrij overtuigend, maar eerst vandaag zal blijken of zijn knie het houdt. Ook ditmaal is zijn lo ting in de halve finale niet ongun stig, al zijn met name Kopitar en Beek gevaarlijke tegenstan ders. De kans lijkt groot dat Nederland naast Gerard Tebroke zondag in Harry Schulting een tweede fi nalist krijgt. „Ik hoop nog steeds op het effect van de hoogtetrai ning die ik gedaan heb. Vorig jaar liep ik ook na een hoogtestage die 45,1 seconden op de 400 meter. Het moet dus kunnen", aldus de Brabander. In het heren-atletiektoernooi kon den gisteren op één nummer al de eerste medailles uitgedeeld wor den. Voor de Russen werd het een tegenvaller, want de Italiaan Damilano pakte op de 20 km snelwandelen de titel, die gere serveerd leek voor de dit seizoen in opmerkelijke wereldrecords grossierende Sowjets. MOSKOU - De Russen hebben het bij Sylvia Barlag hele maal verbruid. „Schrijf maar, dat alles wat ze van de Russen zeggen waar is. Dit was onvoorstelbaar", aldus een tegen haar gewoonte in hevig opgewonden Amster damse. „Tussen de nummers door hebben we de hele dag in een kamer met een raampje, dat ook nog voorzien was van tralies, opgesloten gezeten. We mochten er niet uit." „Tegen alle gewoonte in mocht ik niet aankloppen bij mijn eigen dokter, en dat was, gezien mijn blessure, echt nodig. Overal kreeg je „njet" op te horen. Ook met de hegeleiding hadden we geen enkel contact. Het was zelfs zo, dat we voor de 800 meter niet op de baan, maar binnen moesten inlo pen". sumse sportleraar had zijn po gingen het tweetal tot bedaren te brengen net zo goed achterwege kunnen laten. Tierend en driftig gesticulerend begaven de Volle- bregts zich in de richting van het olympische dorp. "Dat is niets nieuws voor me", sprak de wat later op de kade arriverende ploegleider Ben Staartjes, nadat hij van de ruzie had gehoord. "Dat gaat al jaren zo tussen die twee. Het is zelfs geen uitzonde ring als ze wel goed gevaren heb ben. Straks is het weer over, je zult het zien". Staartjes had overigens deze keer weinig reden tot lachen. De Ne derlandse zeilers stelden vrijwel zonder uitzondering teleur. Al leen Geert Bakker (vierde in de Soling) en Willem van Walt Meij er (vijfde bij de Tornado's nadat hij lange tijd tweede had gelegen) deelden niet in de malaise. Bak ker moest wel de eerste plaats in het tussenklassement aan de Oostduitser Below (tweemaal achtereen eerste) afstaan. Henk van Gent en zijn jarige partner Jan Willem van den Hondel wer den zevende in de 470-klasse, Finnzeiler Mark Neeleman maakte voor de vierde keer geen grote indruk (achtste) en Boude- wijn Binkhorst bleef in de ach terhoede van het kleine veld Stars hangen (elfde). "Hartklap" "Ik kreeg de ene hartklap na de an dere toen ik de tussenstanden op de televisieschermen zag ver schijnen", bekende Staartjes. "En als je me nou vraagt hoe die slechte resultaten te verklaren zijn dan kan ik alleen maar zeg gen dat je er hier bij Tallinn ge woon geen peil op kunt trekken. Het is met die constant wisselen de wind en die verraderlijke stroom krankzinnig zeilen Dat kon Binkhorst uit de grond van zijn hart beamen. "Het is hope loos", mompelde hij, "Er valt haast niet te varen. We hebben nu wel veel pech gehad ook. In het eerste kruisrak lagen we derde, misschien vierde. Het veld was erg compact. Kort voor de eerste boei ging het mis. En de achter stand was niet meer goed te ma ken". De Sowjetrussische favoriet Man kin slaagde er wel in uit hopeloze positie terug te komen. Hij ging achter Binkhorst als elfde de eer ste "Reaching" in omdat hij aan de verkeerde kant van de startl ij n zat en finishte nog als vijfde waardoor hij toch nog eerste in het klassement bleef. Velclt maakt 'dure' fout MOSKOU (GPD) - Voor de eni ge Nederlandse baanwiel- renner zyn de Olympische Spelen afgelopen: Lau Veldt haalde de groep van laatste acht niet. Zijn zwakte werd op een schrij nende wijze aangetoond, om- dat uit het andermaal pot sierlijke programma in eerst instantie slechts twee van de tien renners moesten uitval len. Samen met de Guyanees James Joseph was Lau Veldt het slachtoffer. Uitgerekend tegen Anton Tkac, de man aan wie hij in zekere mate zijn uitverkiezing voor Moskou dankte omdat hij hem in twee gtote toernooien voorbleef, faalde hij in zijn eerste wed strijd. Veldt ging veel te vroeg aan, probeerde op het laatste stuk nog even het effect van een zwieper maar het hielp alle maal niets meer. Veldt later. „Ik heb hem onderschat". Nadat Tkac hem op die vergis sing had gewezen, mocht Veldt tegen de Zwitser Isler proberen om via de herkan sing terug te komen. Dat luk te hem niet. De halve finales van de sprint werden bereikt door DB LICH, Cahard en Kopy- lov. MOSKOU (ANP) - Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn bij de finales van het olympische roeitoernooi van de heren. De Nautilus/Die Leythe- dubbel vier, de enige Nederlandse heren-ploeg die ingeschreven was, werd op de Krijlatskoyebaan in zijn herkansing derde en is uitgescha keld. Frankrijk, vorig jaar winnaar van het brons tijdens de werekd- kampioenschappen in Bied en Spanje, op de Rotseeregatta van Luzern tweemaal derde werd, gaan over naar de eindstrijd van zondag. De beslissing viel al snel. Spanje en Frankrijk liepen direct uit. Slechts Polen kon aanvankelijk redelijk volgen. Ook voor de Poolse dubbel-vier was het tempo echter te moordend. De Nautilus/Die Leythe formatie nam weliswaar halverwege de race de derde positie van de Polen over, doch de achterstand op de leiders was inmiddels zo groot geworden, dat de tweede plaats onbereikbaar bleek. LUISTER NATASJAJA, IK BEOROP T NIET HELEMAAL OF BETER &EZE&D- J IK BSÖR'JP 'T NEUEMAAL NIET f OVERAL -ER- CONTACTEN t—f-1 Tussen tffss&ven,en die logeren 6U'T£S/- j *&i ZOMAAR Bil -04- Z4V/3SUV lJMV PARTICULIEREN! 30VENPIEN ZIE IK DAT OE AMERIKANENI, 1 WEST-OUITSERS EN JAPANNERS l 7ÖCK/ ZON komen OPQA&EN maal? appie .jonqen, "TOCH ALLEMAAL T 6EV0L& VAM DE SUKèES' volle ABC-T&P- CONFERENTIE J

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13