La dérobade: hoe een meisje op het 'slechte'pad komt "John Travolta is toch een eersteklas acteur" Monsters brengen rustig dorpje in rep en roer r .ju1" jr Ir jr .,iiir j VRIJDAG 25 JULI 1980 r Doug McClure, Ann Turkel en Anthony fenya komen oog in oog met net Over de vertaling van het Franse woord 'dérobade' zijn de woor denboeken het niet helemaal eens. Kramers' Franse woorden boek zoekt het vooral in hippi sche sferen: een weigering van een paard bij een hindernis, ter wijl ze daar bij Wolters kennelijk geen genoegen mee nemen. Voortbordurend op dat thema kwam men bij het werkwoord te rugkrabbelen terecht. De Nederlandse importeur van de film-met-die-naam kon daar blijkbaar toch niets mee begin nen en verkoos de Franse pro- Monty Python met 'Life of Brian' 'Monty Python's Life of Brian' draait deze week in Luxor te Lei den. Deze Film heeft in kerkelijke kringen nogal wat stof doen op waaien, omdat er wordt gedacht dat het leven van Jezus Christus op belanchelijk makende manier is verfilmd, zoals wij schreven toen deze Film in Alphen draaide. De komieken van Monty Python laten echter duidelijk blijken, dat Brain niet Jezus is, maar slechts iemand die per vergissing en te gen zijn wil voor hem wordt aan gezien. 'Life of Brian' is een erg komische Film, die door allerlei rare voorvallen beslist boeit en daarom voor Monty Python-lief- hebbers, maar ook voor anderen is aan te raden. duktie 'Vrouwen van Parijs' als roepnaam mee te geven. Met die titel is in elk geval wel duidelijk in welk milieu (prostitutie) het verhaal zich afspeelt, al kun je je afvragen of dat iets typisch voor de Franse hoofdstad is. Maar ter zake: La dérobade is een film die een eerlijk beeld wil ge ven van het leven als prostituée én La dérobade is een Film die daar niet helemaal in slaagt. Dat is jammer, want er zitten onmis kenbaar goede bedoelingen ach ter, ondanks mogelijke verden kingen wat betreft de commer cieel aantrekkelijke kanten van een film die zich afspeelt in een semi-criminele omgeving vol Het is ook jammer voor hoofdrol speelster Miou-Miou, die zich persoonlijk erg sterk heeft ge maakt voor deze film. Ze was erg onder de indruk van het boek van Jeanne Cordelier en ontdekte dat ze veel verwantschap had met de hoofdfiguur, het hoertje Marie. "Mij had het zelfde kunnen over komen, als ik pech had gehad". Dat had ze echter niet. Via het to neel kwam Miou-Miou bij de film terecht en werd daarmee (vooral in Frankrijk) erg populair. Hele maal tevreden is ze nu echter ook weer niet, want als vrouw moetje "lief, mooi en schattig zijn, een beetje redelijk acteren en verder je mond houden". Met rollen als van Marie Mage in La dérobade wil ze zich nu ook als een serieus actrice laten kennen. Marie is een verlegen meisje dat haar vriendje verruilt voor een oudere heer met een aardige lach en een mooie auto. Dat er voor meneer Gé-Gé niet alleen lief desmotieven meespelen wordt al snel duidelijk als Marie voor hem moet gaan tippelen. Haar aan vankelijke schuchterheid maakt 'ii'. ''iii,. 'iinid, ui La dérobade (Vrouwen van Parijs); regie: Da niel Duval; hoofdrollen: Miou-Miou, Daniel Du- val en Maria Schneider; theater: Studio, Leiden; 16 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii gaandeweg plaats voor een grote bedrevenheid en mondt uit in onverschilligheid. Maries apathie maakt pooier Gé-Gé razend en na een paar keer door hem te zijn gemolesteerd, besluit ze haar loopbaan als prostituée te beëin digen (dérobade - terugkrabbe len, weigering van een paard bij een hindernis). Miou-Miou doet het zeker niet slecht als Marie - ze kreeg er in Frankrijk zelfs een Cesar (de Franse Oscar) voor - maar er blijft toch veel onduidelijk over haar. Zo is haar ontwikkeling van ti mide tiener tot vakbekwame hoer wel erg snel en blijven haar gevoelens voor Gé-Gé vrij vaag. Daniel Duval is in de rol van haar souteneur-minnaar ("Ik heb nooit een pooier gehad", zegt ze tegen de politie) behoorlijk op dreef, maar schiet in de functie van regisseur te kort. Het lichte- zeden-milieu lijkt aardig gete kend, maar het blijft te veel aan de oppervlakte. Bovendien legt hij een merkwaardige kuisheid aan de dag. Het naakt weet hij tot billen en borsten te beperken en dat doet in een film over zinnelij ke activiteiten rond het schaam haar toch misplaatst zedig aan. BART JUNGMAN Voordat zijn nieuwste film "Urban Cowboy" dan ook over de wereld werd ver spreid, bracht hij uren en uren door met het steeds maar weer bekijken van de film in zijn geheel. "Ik ben het aan mezelf verplicht alle ko pieën van de film te bekijken voordat ze in de grote steden gaan draaien", verklaart Bridges. "Je zult er verbaasd van zijn hoe een kopie van een film van het origineel wat beeld of geluid betreft kan verschillen. Daarom zal ik zo veel mogelijk van deze ko pieën persoonlijk bekijken alvorens ze vrij te geven. Niet allemaal natuurlijk, dat zou onmogelijk zijn, van "Urban Cowboy" werden maar liefst 1100 kopieën gemaakt". Dat aantal bewijst het geloof van Paramount in Urban Cowboy. Het geloof in een aanstaand kassucces. Ook James Bridges gelooft in de film ondanks de kritieken, die de film onderging toen de eerste complete beelden wer den vertoond. Eind 1978 verscheen in het blad "Esquire" een artikel over Gilley's, een moderne saloon in Texas waar de country- en westernmuziek floreerde. Bridges werd naar aanleiding van dat artikel benaderd door producers Irving Azoff en Het wordt steeds gekker met de films, waarin enge zaken het le ven van onschuldige mensen in gevaar brengen. Het is al eerder gezegd, maar de filmmakers kunnen er blijkbaar niet genoeg van krijgen. Na witte haaien, bij en, kwaadwillende creaturen uit de ruimte zijn er nu diepzee zombies, die het publiek moeten laten griezelen. De zombies zijn een soort King Kong-achtige we zens overdekt met schubben, slierten en haren die, blijkens de titel van de film, kortweg 'Mon sters' zijn gedoopt. Door het eten van een soort groei hormoon ingespoten zalmen hebben amfibieën zich razend snel ontwikkeld, haast menselijk. Ze zien de mensen dan ook als hun grootste vijanden, omdat die hun voedsel stelen. Aan de ande re kant willen ze zich nog sneller ontwikkelen en voortplanten en daarom doden ze mannen en ver krachten ze als het even kan vrouwen. Het 'monsterprobleem' doet zich Robert Evans, die in Gilley's een kassucces zagen zitten. "Laat me eerst eens naar die saloon gaan kijken", beant woordde Bridges het enthou siasme van beide producers. Maar hun enthousiasme werd al snel gevolgd door dat van Bridges zelf, die volkomen onder de indruk was geko men van de wat ruwe sfeer die in de saloon heerste. Het eerste script voor de film werd geschreven door Aaron Latham, auteur van het arti kel in "Esquire". Later volgde daar nog het script van James Bridges zelf op. Beiden sta ken daarna de hoofden bij el kaar en dat overleg resulteer de in het definitieve script voor de film. Toen begon het zoeken naar de acteur, die de hoofdrol van Bud, de jongen die naar Houston komt om in een olie raffinaderij te werken en daal de geneugten van Gilley's ontdekt en ondervindt. Brid ges had in eerste instantie de acteurs Dennis Quade en Sam Bottoms in gedachten, maar een telefoontje bracht hem de naam van de man die uitein delijk de rol voor zich zou op eisen: John Travolta. Verschrikkelijk De eerste reactie van James Bridges op de naam Travolta was nou niet bepaald strelend voor de acteur "Wat een ver schrikkelijk idee". Na enige berusting en overweging ech ter een meer nieuwsgierige mening: "Zou hij het aan kunnen?" De twijfel van Bridges over het invullen van de naam van Travolta was na tuurlijk niet ongegrond. Tra volta's laatste film "Moment by Moment" was totaal niet aangeslagen bij het publiek, terwijl de acteur daardoor nog eens in grote persoonlijke moeilijkheden geraakte. "Desondanks had hij nog wel zoveel verstand om de rol in "American Gigolo" te weige ren", vindt Bridges. Derhalve toen nog vertrouwen van de kant van Bridges in Travolta, die beiden in fe bruari 1979 naar Houston vlo gen om een kijkje te nemen in Gilley's. Travolta, met baard om eventuele herkenning te voorkomen, en Bridges toon den daar veel belangstelling voor de mechanische stier,, die een belangrijke rol in de film speelt. Op de terugweg in het privé-vliegtuig van Tra volta verklaarde de acteur dolgraag in de film te willen acteren. Dat was de bezege ling van het mondelinge con tract voor Urban Cowboy. De opnamen startten in juni 1979. Het was een droom van John Travolta om in stijl Texas binnen te komen. Hij huurde derhalve een trein wagon. die eens het eigendom ten kunnen krijgen. Jim Hill (Doug McClure) merkt dat Dr. Drake veel meer op andere din gen let en al gauw blijkt dat ze de tot dan toe onbekende monsters bestudeert. Nadat de diepzeewe zens verschillende bloedbaden hebben aangericht wordt Jim zich bewust van hun aanwezig heid en stelt samen met dr. Drake en de 'lastige' indiaan alles in het werk om ze te vernietigen. Tot nu toe wijst alles op een gewone rampen- en griezelfilm. Na flink wat massahysterie, doden en ge wonden lijken de drie dapperen er in te slagen de monsterplaag te bezweren. De fantasie van de filmmakers is echter zo ver door geslagen dat ze zelf niet weten hoe ze de engerds voor altijd moeten verdelgen (zoals het hoort) in dit soort films. Er zijn een paar dood. maar hoeveel zijn er nog over???? Een gruwelijke, maar toch ook lachwekkende eindscène laat de kijker in het ongewisse. MARIJKE KOOL was geweest van Howard Hughes, nodigde enkele an dere acteurs uit en wilde op deze manier in Texas arrive ren. Een droom van Travolta, die overigens slechts een droom bleef. Door een ver stopping van het treinwegen- net moesten de acteurs in El Paso de wagon verlaten en de reis per vliegtuig vervolgen. Over de kosten van Urban Cowboy kan Bridges het vol gende kwijt: "Ik kon be schikken over een budget van 11,2 miljoen dollar. Mijn eigen begroting sprak van een be drag van ongeveer 12,5 mil joen, daar er veel tijd voor no dig zou zijn de muziek te mixen in de film. De totale kosten kwamen uiteindelijk neer op tegen de 13 miljoen dollar, wat Urban Cowboy de goedkoopste zomerfilm in Amerika maakt". Bridges was niet alleen tevre den over de kosten van Urban Cowboy, maar zeker ook over de prestaties van John Tra volta als acteur. "John heeft veel Tcxanen bezocht. Hij luisterde naar het accent, hoe ze liepen, hun gedragingen enzovoorts en heeft dat op een werkelijk te bewonderen manier geïmiteerd. Ik kom daarom maar al te graag op mijn eerste reactie op de naam van Travolta ("Wat een verschrikkelijk idee") terug; John is een eerste klas acteur. Dat heeft hij in Urban Cow boy wel bewezen". PAGINA 11 Blijvers "Azen zijn troef - Kluchtige vecht partijen. Camera, Leiden. "Clair de femme" - Thema een zaamheid en liefde ontroerend ver tolkt door Romy Schneider en Yves Montand, Lido 3. Leiden. "De vrek" - De Funès in klassieke komedie van Molière, Trianon, Lei den. "Hardly working" - Oubollige hu mor van Jerry Lewis, Euro 4, Al phen, Lido 2. Leiden. "De sheriff ziet ze vliegen" - Bud Spencer solo, Euro 3, Alphen. (Op)nieuw "On her majesties secret service" - James Bond. Euro 2. Alphen. "Star trek" - Science fiction. Euro 1 Alphen. Nachtfilms "Taxi Driver" - Robert de Niro's verbeten strijd tegem de zedeloos heid. Camera, Leiden. "Hete meiden van de pornohoeve" - Rex, Leiden. "The meanmachine" - Luxor, Lei den. "The warlords of Atlantis" - Euro 1 Alphen. "On her majesties secret service" - Euro 2, Alphen. "Eat my dust" - Euro 3, Alphen. "Martine, ik kom" - Euro 4, Alphen. Rex "L'acte d'amour" - De liefdesdaad Den Haag "The Baltimore bullet" - Apollo 1 (460340), al. "Cactus Jack" - Apollo 2, al. "De bruid van de hulk" - Asta (463500), 12 jr. Drie films met Dustin Hoffman: "Straight time" (vr.), "All the presi dent's men" (za.. zo. en ma.) en "Aga tha" (di. en woe.) - Bijou (461177), 12 jr. "Shame of the jungle" - Calypso (463502), 16 jr. "Star Trek" - Babylon 1 (471656). al. "De sheriff ziet ze vliegen" - Baby lon 2, al. "Midnight express" - Babylon 3, 16 jr. "De tien geboden" - Camera (467200), al. "Hardly working" - Cineac 1 (630637), al. "Dimenticare Venezia" - Cineac 2, 16 jr. "Last tango in Paris" - Cineac 3, 16 jr. "(B)rokkervjager in Tirol" - Corso (467200). 16 jr. "The Sting" - Du Midi (855770), 12 jr. "'t Is een gekke. rare, dolle, dwaze wereld - Euro (667066), al. "De vrek" - Metropole 1 (456756). al. "De zwarte hengst" - Metropole 2,12 jr. "Laura" - Metropole 3. 16 jr. "The Fog" - Metropole 4. 16 jr. "Midnight cowboy" - Metropole 5, 16 jr. "The sound of music" - Odeon 1 (462400). al. "Twee door het dolle heen" - Odeon 2, 12 jr. "Newyork New York"-Odeon 3, al. "Vrouwen van Parijs" - Odeon 4, 16 jr. "Samoerai" - Odeon 5. 16 jr. "Sex airliners" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Deep throat" - Le Paris 2. 18 jr. "1,2,3 hup" - Le Paris 3. 18 jr. "Zombies" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288). al "American gigolo" - De Uitkijk (542288), 16 jr. Amsterdam "Shame of the jungle" - Alfa 1 (278806). 16 jr. "American gigolo" - Alfa 2, 16 jr. "What's new Pussicat" - Alhambra 1 (233192), al. "De zwarte hengst" - Alhambra 2,12 jr. "The Baltimore bullet" - Bellevue Cinerama (234876), al. "De sherrif ziet ze vliegen" - Calypso 1 (266227), al. "Star trek" - Calypso 2, al. De bruid van de hulk" - Calypso 3, al. "Oriental blue" - Centraal (248933), 18 jr "Hardly working" - Cineac Damrak 1 (245648), al "One flew over the cUckoo's nest" - Cineac Damrak 2. 16 jr. "The Rose" - Cineac (243639), 12 jr. "'n Trap na" - Cinecenter (236615), 16 jr "Satyricon" - Cinecenter. 16 jr. "De vrouw met de vilten hoed" - Ci necenter, 16 jr. "Ugetsu Monogatari" - Cinecenter, 16 jr. "Once upon a time in the West" - Cinema International" (151243). al. "Hardly working" - City 1 (234579), al. "Twee door het dolle heen" - City 2, 12 jr. "Feed back" - City 3, 16 jr. "Vrouwen van Parijs" - City 4.16jr. "The Muppct movie" - City 5, al. "Die Blechtrommel" - City 6, 16 jr. "The Fog" - City 7, 16 jr "The great McGonagall" - Cine 'D' (226551), 16 jr. "Bloodline" - Desmet (226551), 16 jr. Escape from Alcatraz" - Du Midi (723653), 16 jr. Feestelijke revue van tekenfilmster- ren - Hora Disney (230469). al (da."Kramerversus Kramer" - Leid- sepleinthcater (235909), al. "Laura" - Noggerath (230566). 16 jr. "Midnight desires" - Parisien (248933), 18 jr. "The Sound of Music" Rem- brandtpleintheater 1 (223542). al "Tom Horn" - Rembrandtpleinthea- ter 2. 12 jr. "De stalen arm van Shaolin" - Rex (246132). 16 jr. "De bruid van de hulk" - Rialto (723488). al. "I...van Icarus" - Rivoli (723488), al. "Zombie^." - Roxy (232809). 16 jr "Monty Python's life of Brian" - Studio K (231708). 12 jr "Histoires extraordinaires" - The Movie (245790), 16 jr. "Harakiri" - The Movies, 16 jr "Dtvnk" Tuschinski l 262611) al "When a stranger calls" -Tuschinski 2. 16 jr New York New York"-Tuschinski 3. al. "Ten" - Tuschinski 4, 16 jr "Dimenticare Venezia" - Tuschinski 5. 12 jr. "Clair de femme"-DcUitkyk. 16 jr. John Travolta als de Urban Cowboy. Hij luisterde volgens regisseur James Bridges lange tijd naar het accent van de Texanen en "heeft dat op een te bewonderen manier geïmiteerd" Tussen de twee Godfathers in maakte Francis Ford Coppola The Conversation (1974). On danks een Gouden Palm op het festival van Cannes deed de film weinig in de biosco pen. De schade kan nu wor den ingehaald als de KRO donderdagavond Coppola's werkstuk uitzendt. Het is een uitnemende film waarin de spanning op een geraffineer de manier wordt uitgewerkt. Het begint met een gesprek tussen een jongen en een meisje dat door een paar mensen wordt opgenomen. Eerst is er weinig van de dia loog te volgen maar gaande weg wordt er steeds meer duidelijk. De Nederlandse tv is fcoals be kend niet zo scheutig met speelfilms en als er dan eens een behoorlijk aanbod is, dan is er ook prompt een overlap ping. Nu zullen Oliver en Rembrandt morgenavond niet het zelfde publiek trek ken. maar toch. Carol Reeds musical over het zakkenrol- lertje dat nog goed terecht komt, werd trouwens al een keer eerder uitgezonden. De Rembrandt-film die op de buis komt is de versie uit 1937 van Alexander Korda in een gedenkwaardige hoofdrol. Na Saskia's dood zit de schilder zonder opdrachten en met een teruglopende populari teit. In zak en as dus. Hij vindt enige troost bij Geertje Dirx en Hendrickje Stoffels. Zondagavond op Nederland 2 een film van nieuw Neder lands talent: George Schou ten die vorig jaar Instant Pic tures maakte. Kees Wientjes is daarin een Tsjech die in een 'lil' Maandagavond tenslotte een ouderwetse oorlogsfilm (ui teraard TROS) over de hel van Duinkerken. Henri Verneuils film verhaalt van vier Franse soldaten die opgejaagd wor den door Duitse divisies. Het programma: ZATERDAG Oliver; 19.05 uur; Ned. 1. Rembrandt; 20.52 uur; Ned. 2. The Chase; 22.50 uur; Dtsl. 1 (regie: Arthur Penn met Marlon Brando. Amerikaanse film uit 1965). ZONDAG De man die Sher lock Holmes was; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Karl Hartl met Heinz Ruhmann. Duitse film uit 1937). Instant Pictures; 21.15 uur: Ned. 2. MAANDAG: De Hel van Duin kerken; 2u.2ö uur; Ned. 1. Ne ver give a sucker an even break; 21.15 uur; Dtsl. 3 (re gie: Edward Cline met W.C. Fields. Amerikaanse film uit 1941). DINSDAG: Train robbers; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Burt Kennedy met John Wayne. Amerikaanse film uit 1973). Sarah Bernhardt; 20.10 uur; Bel. 1 (regie Richard Flei scher met Glenda Jackson. Engelse film uit 1976). WOENSDAG Advise and con sent; 20.45 uur; Bel. 1 (regie: Otto Preminger met Henry Fonda. Amerikaanse film uit 1962). Het genie; 23.25 uur; Dtsl. 2 (regie. Rainer Erler. Duitse speelfilm). DONDERDAG: The Conversa tion; 20.15 uur; Ned 1 Madi- gan; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie Don Siegel met Richard Widmark. Amerikaanse film uit 1968) VRIJDAG Le Mans; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Lee Katzin met Steve McQueen. Amerikaan se film uit 1971) The Palefa ce; 20.30 uur, Dtsl. 1 (regie: Norman McLeod met Jane Russell. Amerikaanse film uit 1948) The horse soldiers; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: John Ford met John Wayne. Ame rikaanse film uit 1959). ii''- ''Hi,. -in "Monsters", regie: Barba- I ra Peeters, hoofdrollen: Doug McClure, Ann Tur- I kel en Anthony Penya, Li- I do 1, Leiden, 16 jaar. llllllllllllllllllllllllllllllllHUII voor in het visserplaatsje Noyo. Afgezien van wat moeilijkheden met een indiaan, die de aanspra ken van zijn volk op land en water verdedigt, is Noyo een toonbeeld van rust en gezelligheid (er wordt volop gefeest). De bewoners werken zelfs hard aan de verbete ring van de positie van de vissers in het dorp. Er wordt een vi- sinblikkerij op touw gezet en de natuurkundige Susan Drake (Anne Turkel) zal leren hoe de vissers meer zalmen in hun net- HOLLYWOOD - Wat het meest opvalt bij James Bridges is dat hij waarschijnlijk een van de weinige regisseurs is, die geen afstand van een gemaakte film kan nemen wanneer de opnamen gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11