Start Vervoorn valt in het water Straffe wind kan dames dnbbel vier uit finale houden Vollebregts volbrengen race wegens geringe wind DREIGENDE DEEN KRIJGT ZIJN ZIN ■- Vri| Annelies Maas zwemt met Duitse badmuts Hagenaar grijpt net naast medaille DONDERDAG 24 JULI 1980 V;. t SPORT TALLINN (ANP) - Hoe onbe rekenbaar de weersomstan digheden in de baai van Tal linn zijn bleek gisteren weer eens. Stond er voor het ver trek van de boten uit de Olympische jachthaven Piri- ta nog een redelijke wind, eenmaal op zee gekomen was er nauwelijks meer een zuchtje te bespeuren. Met een blauwe hemel en een heerlijk zonnetje waren de talrijke badgasten op het na bijgelegen strand zeer ge diend, de zeilers konden de boten nauwelijks vooruit krijgen. Vier van de zes klas sen kwamen niet op het water alleen de Finnjollen en de 470-ers, die hun baan het dichtst onder de kust hebben, konden de derde race afwer ken. Mark Neeleman, die te voren toch een plaats bij de beste drie was toebedacht stelde andermaal teleur met een twaalfde plaats in het veld van 21 schepen, Henk van Gent en Jan Willem van den Hondel imponeerden ook niet met hun achtste plaats (van de veertien). De Tornado's en de Stars, die hun baan het verst weg heb ben liggen, gingen helemaal niet van start. Zij lagen drie uur te dobberen alvorens de race werd afgelast. Op de middenbaan begonnen de FD's en de Solingen wel aan hun Olympische drie hoek, maar na een uur of twee zeilen bleek de wind te gering om de race af te maken. Toen de drie schoten klonken ten teken dat de wedstrijden naar vrijdag werden verplaatst, la gen de Vollebregts eerste en behoorde ook Geert Bakker De Warmondse tweeling Erik en Sjoerd Vollebregt bij hun aankomst na een vruchteloze dag op zee te zijn geweest. Hal verwege de strijd kregen zij te horen dat de wedstrijd werd ge staakt wegens te weinig wind. (eerste in het algemeen klas sement) tot de kopgroep. "Jammer dat ze afschoten", aldus ploegleider Ben Staar tjes. "Volgens mij was het niet helemaal terecht. Ze hadden best nog wel even door kun nen gaan". Dick Coster, lid van de beman ning van de boot van Geert Bakker, beaamde dit niet. "Met al die wisselende stroompjes en rare windjes is het gewoon een loterij. Je zou toch zeggen dat de Rus Boed- nikov de omstandigheden hier wel door heeft. Hij zei me dat hij al 25 jaar voor Tallinn vaart. Nou, hij lag laatste. Dat zegt wel genoeg, dacht ik". TALLINN (ANP) - Olympisch kampioen Poul Jensen - hij won vier jaar geleden goud in de Flying Dutcjimanklasse - dreigde gisteravond naar huis te gaan. De Deen moest zich voor de jury verantwoorden voor het feit dat zijn waterpompje tijdens de tweede race niet op de voorgeschreven plaats in de kajuit van de boot lag. "Belachelijk", brieste Jensen, die maandag nog juist de overwinning in de eerste Soling-race afsnoepte van Geert Bak ker. "Wat maakt dat nou uit? Je snelheid wordt er heus niet groter door". Jensen hoefde zijn dreigement niet uit te voeren. Na enig beraad volstond de jury met een waarschuwing. De Spanjaard Doreste, tevoren beschouwd als een van de favorie ten in de Finnjollenklasse, kan inderdaad beter Tallinn laten voor wat het is. Hij werd zowel in de eerste als in de tweede wedstrijd gediskwalificeerd wegens het onreglementair bewegen van de boot, het zogenoemde pompen. "Drie jaar voorbereiding zijn naar de maan", zei de tot tranen toe geroerde Doreste. "Dat ik maandag werd gediskwalificeerd daar kan ik nog vrede mee hebben. In de tweede race heb ik me echter aan de regels gehou den. Het zou toch stom zijn geweest als ik het weer bewust ver keerd had gedaan. Maar nee, de jury weet het weer beter". MOSKOU (ANP) - Voor de Nederlandse dames dubbelvier telt in meer dan één opzicht de "glorieuze onzekerheid van de sport". De Okeanos - de Laak - de Hunze - Willem 3 - RIC - combinatie weet pas zaterdagochtend of de eindstrijd van de olympische regatta voor dames ook werkelijk is bereikt. Na de herkansingen van gisteren op de Krylatskojebaan bezet de Nederlandse Quadruple een vijf de plaats in de rij van gegadigden voor toelating tot de finale. Nog steeds staat niet vast hoeveel bo ten er in de finale zullen starten. Een volstrekt unieke situatie in de roeisport. De leiding van de internationale roeifederatie (FI- SA) had, teneinde boeiverschil- len uit te sluiten, besloten niet zo als gebruikelijk zes boten in de finales van de dames van start te laten gaan, doch slechts vier. Die zouden dan kunnen roeien op de banen waar de omstandigheden vrijwel gelijk zijn. Tijdens de eerste dagen van de re gatta was de wind zo zwak dat er in het geheel niet van verschillen gesproken kon worden. Gisteren was de windmeter zelfs een over bodig instrument. Onverkoop baar aan de deelnemers zouden uiteraard eindstijden van vier bo ten zijn bij windstil weer. Van daar dat gezocht werd naar een compromis. "We hebben nu be sloten", aldus Nely Gambon, de Nederlandse presidente van de sectie damesroeien van de FISA, "om zoveel mogelijk ploegen tot de eindstrijden toe te laten. Mochten de weersomstandighe den er voor zorgen dat niet op el ke baan de kansen gelijk zijn, dan gaan we terug naar vijf of wellicht naar vier boten." Paradepaardje De Nederlandse dames dubbel vier, het paradepaardje van de nationale roeiequipe, vreest nu naast de gerenommeerde tegen standers een straffe westen - i i YG'-'. - Een vierde plaats was zijn deel, de meest beroerde plek in een finale, omdat aan die positie geen tast bare herinnering verbonden is. Na de teleurstellende race van Annelies Maas bleef de Neder landse zwemkolonie dus ook gis teren zonder plak en de kans op MOSKOU (GPD) - Seconden lang hing Kees Vervoorn on beweeglijk aan de bassinrand, de ogen gericht op het elektronisch scorebord. Even wendde hij het hoofd af, maar opnieuw trokken de ogen in de richting van de gele cijfers, die koel en zakelijk de uitslag van de 100 meter vlinderslag weergaven. Als kanshebber voor een medaille was hij het water ingedoken, met lege handen hees hij het lange lichaam na afloop weer op de kant. enig eremetaal lijkt na gister avond dan ook wel verkeken. De lange Hagenaar verwerkte de tegenslag manmoedig en met zijn tijd van 55,02, die hij in de halve finale had neergezet, zou hij ook in de eindstrijd zeker zijn ge weest van een bronzen plak, die nu naar de volslagen onbekende Spanjaard David Lopez ging, een man die nota bene niet eens voorkomt op de lijst van de top- 30. Mede oorzaak van de voor zijn doen matige 55,25, die nu op de klokken kwam, was de startpro cedure. Zoals gebruikelijk be klom Kees Vervoorn als laatste deelnemer het startblok, om zich klaar te maken voor de finale. Maar terwijl hij nog bezig was om zijn voeten goed te zetten op de rand van het startblok en ook zijn armen nog niet in de juiste stel ling had gebracht, viel het start schot al en voordat de toekomsti ge student het water bereikt had, keek hij al aan tegen een achter stand van een meter. Met een formidabele krachtsin spanning had Vervoorn die mar ge halverwege de race vrijwel overbrugd, want hij keerde na 25,77 seconden als tweede achter de Engelsman Gary Abraham. Maar toen de grote mannen zich opmaakten voor het beslissende gevecht waren de krachten van de stijlvol zwemmende Hagenaar zodanig gesloopt dat hij het hoge re tempo niet direct kon beant woorden. Pas tegen het einde, MOSKOU anp) - Op baan vijf tijdens de finale van de 400 meter vrije slag dook plotseling een badmuts op met de letters ,f)SV". Een Duitse zwem ster in de eindstrijd? Maar het bleek dat onder deze letters het hoofd zat van de Nederlandse vertegenwoordigster Annelies Maas. De 20-jarige studente die in Warendorf traint en met de Europese vlinder slagkampioen Michael Krause bevriend is, had zich reeds voor de ope ning van de Spelen in Moskou de Nederlandse bondstrainer Sitters geïr riteerd door in een trainingsshirt te lopen met het opschrift ,J3undesre- publik Deutschland" Het werd haar verboden om nog eens met dit trainingsjack te verschijnen. Maar in de finale vdn de 400 meter vrije slag trok zij zich van deze - wellicht boze woorden niets aan. Zij kon blijkbaar geen afstand doen van haar „geliefde" badmuts met de letters DSV. toen ook zijn tegenstrevers ver moeid raakten, kwam hij weer wat dichterbij en zo op het oog leek hij nog als derde te hebben aangetikt. Maar het elektronisch scorebord was onverbidde lijk. Dat de Zweed Par Arvidsson de ra- zijn stand verplicht, maar de 54,92 sec. van de wereldrecord houder op deze afstand was toch heel wat slechter dan zijn beste tijd van 54.15 en als Vervoorn ooit een kans heeft gehad om zijn in Amerika studerende rivaal te pakken, dan was het nu wel. Ook had hij dan kunnen afrekenen met de Oostduitse routinier Ro ger Pyttel, die 0,02 seconde later aantikte dan de Zweed maar ook enige tienden van seconden van zijn beste tijd verwijderd bleef. Voor de heren was het trouwens toch een sombere dag, want de estafetteploeg liet het op de 4 x 200 meter in de ochtenduren be hoorlijk afweten. Vervoorn, die vanwege de 's avonds te zwem men vlinderslagfinale niet voluit ging, Fred Eefting, Peter Drost en Cees Jan Winkel kwamen met hun 7.42,85 min. niet verder dan de elfde plaats van de dertien deelnemende landen, zodat het kwartet de uitzending naar Mos kou nauwelijks rechtvaardigde. De winst op dit onderdeel ging uiteraard naar de Russen, die voor de Oostduitsers en de Brazi lianen aantikten. Van de Nederlandse dames was Monique Bosga de enige, die aan een finale mocht deelnemen. Als zesde ging zij de eindstrijd in van de 100 meter rugslag en als ze vende kwam zij eruit. Haar tijd van 1.04,47 was slechter dan die van een dag er voor in de halve eindstrijd toen zij 1.04,36 liet no teren. En dat is op zich al een merkwaardig Nederlands trekje waarover Bert Sitters zich zo langzamerhand wel eens zorgen dient te gaan maken. Zeven keer heeft hij als bondscoör- dinator nu een pupil in de eind strijd gehad en het opvallende is dat alle zeven als het er op aan kwam een mindere tijd zwom men dan in een serie of halve eindstrijd. Daarbij deed het niet ter zake of die tijd nu 's morgens of een dag tevoren was gemaakt. Het blijkt - en ook dat is een typi sche trekje van de Nederlandse sporter - dat slechts eenmaal een top bereiKt kan worden en dan meestal niet op het juiste mo ment. Hoe het wel moet lieten de Duitse meisjes weer eens zien want op de 100 meter rugslag zorgden zij weer voor een aardig onderonsje, met als stralend middelpunt de vijftienjarige Rica Reinisch, die en passant nog even het wereld record, dat zij in de series had geëvenaard en vervolgens in de halve finales had verbeterd, op nieuw dichter bij de minuutgrens te brengen door 1.00,86 af te laten drukken'. De tweede plaats t wind. In dat geval zouden de door de tribunes beschermde banen 1 en 2 niet worden ge bruikt en wordt slechts gevaren op de vier "open" banen. Dat zou inhouden dat de Nederlandse Quadruple achteraf de eind strijd toch heeft gemist. Dat die maatregel om bij harde westelijke wind de eerste boeien niet te bezetten gerechtvaardigd is werd tijdens de Europese kampioenschappen 1973 op de zelfde baan duidelijk. Toen werd de Nederlandse Nereus-Orca-de Amstel vier met stuurvrouw me de Europees kampioen omdat op baan een werd gevaren. Ook het zilver van de RIC-dubbel twee werd toen behaald op de be schermde boei. Herkansing Overigens heeft de Nederlandse dubbelvier gisteren in de herkan sing vrijwel de gehele race in vijfde en laatste positie gevaren. Oost-Duitsland, leidend van start tot finish, en de Russische boot scheidden zich snel van de overi ge ploegen af. Na 750 meter be droeg de achterstand op Honga rije, dat vierde was, nog een halve lengte. Een furieuze eindsprint leverde juist een derde plaats op, die waarschijnlijk goed is voor deelneming aan de eindstrijd. De voorsprong op de Poolse en de Hongaarse ploeg was op de finish rond een halve seconde. Hette Borrias moest in haar her kansing van vijf skiffeuzes ten minste tweede worden om de halve, finales te bereiken. Dat gelukte niet. Overigens mede door materiaalpech. "Halverwe ge de race kwam mijn bankje vast te zitten", aldus een uiterst te leurgestelde Hette Borrias na af loop van de race," voordat het weer in orde was lag ik ver ach ter." Geen Britse regerings felicitaties voor winnaars LONDEN (Reuter/AFP) - Bntse winnaars van Olympische me dailles zullen niet de gebruikelij ke felicitatietelegrammen van hun regering ontvangen. Dit maakte een woordvoerder van de Britse regering in Londen be kend. Duncan Goodhew, de zwemmer die dinsdagavond goud verover de, moest genoegen nemen met een telegram van de socialisti sche schaduwminister van sport, Denis Howell. Howell nam de gelegenheid te baat om te be klemtonen dat het de eerste keer sedert 1924 was dat de regering naliet succesvolle sportlieden te feliciteren. Als gevolg van de mi litaire interventie van de Sowjet- Unie in Afghanistan heeft de Britse regering, en met name premier Margaret Thatcher, zich meermalen tegen deelneming van Groot-B rittannië aan de Spelen van Moskou uitgespro ken. t-jwhiÉtÉ Het moment waarop Kees Vervoorn zijn medaillekans verprutste. Op de foto is duidelijk te zien dat de Hagenaar (tweede van achteren) te laat start. voor Ina Kleber en Petra Riedel mocht zich tooien met het brons. Op de honderd meter vlinderslag was de rol van Wilma van Velsen snel uitgespeeld. In de series kwam zij ondanks haar persoon lijk beste tijd van 1.03,31 niet ver der dan een elfde plaats, en dat was een kansloze klassering voor de finale, die op de snelste start plaatsen weer vier Oostduitse meisjes te zien zal geven. De een tonigheid viert ook bij het er hoogtij in Mos- Gijsbers en Schulting wèl zeker van plaats MOSKOU (ANP) - Peter van Beusekom, de coach van de Nederlandse 4 x 400 meter ploeg die donderdag 31 juli voor de eerste maal in actie komt, heeft besloten toch nog een selectie te houden. Harrie Schulting en Koen Gijsbers zijn reeds zeker van hun plaats. Voor de resterende twee posities zullen Mario Westbroek, Henk Brouwer en Marcel Klarenbeek zondag op de trainingsbaan in het Olympisch dorp een onder linge wedstrijd lopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9