\blgend jaar kans op korting op individuele huursubsidie Universiteit koopt weinig apparaten Getuigen aan beide kanten beschuldigd van meineed Eenzijdige olieboycot mag wel van EG, maar niet van Benelux Actie "Lekker Dier": duizenden handtekeningen tegen legbatterij Lading supertanker wordt overgepompt bONDERDAG 24 JULI 1980 In kort geding over kraak luxe appartementen AMSTERDAM (GPD) - Verscheidene getuigen in het kort geding tegen de krakers van de 47 luxe ap partementen wacht een aanklacht wegens mei need. Het kort geding was aangespannen door vier legale bewoners van de appartementen en de exploita tiemaatschappij "Huizenbouw Amstelveen bv". Inzet hiervan zijn de 47 luxe appartementen te genover het Centraal Station in Amsterdam die na leegstand van een jaar op 2 april in een zoge naamde stadskraak zijn openge broken. Sindsdien zijn de flatjes, die te koop werden aangeboden voor 2,5 tot 4 ton, door 60 krakers bewoond. In het complex van in totaal 52 ap partementen zitten ook vijf legale bewoners. Op 11 juli heeft de pre sident van dc Amsterdamse rechtbank mr. W. J. Borgerhoff Mulder de legale bewoners in het ongelijk gesteld wat hun eis tot onmiddellijke ontruiming betreft omdat zij geen rechthebbenden zijn op de leegstaande apparte menten. De exploitatiemaatschappij kreeg toen tot gisteren de tijd om te be wijzen dat vijf gedaagde krakers van 2 april tot de dag van de dag vaarding, 30 juni, tot de vaste be woners hebben behoord. De raadsman van de krakers, mr. Van der Biesen, zei gisteren: „We zitten op een hellend vlak als een kort geding zomaar kan worden onderbroken om meer bewijslast te verzamelen. Hoger beroep is pas mogelijk als de hele zaak is afgehandeld. Maar de voortzet ting vindt wel plaats nadat er een tussenvonnis is uitgespro ken". De advocaat van de eisende partij en, mr. Reinhold, probeerde aan te tonen dat een kraakactie over een langere periode wordt ge voerd. Hij zei onder meen „Deel nemers zijn allen die tot het wel slagen van de kraakactie hebben bijgedragen. Ook de organisato ren die buiten het gebouw zijn gebleven en ook degene die als woordvoerder van de krakers is opgetreden". Mr. Van der Biesen meende dat een kort geding zich niet leent voor uitvoerige pleidooien. Zijn com pagnon mr. Kersting betoogde dat geen van de gedaagden in de gekraakte flat heeft gewoond of er blijvend aanwezig was. De eisende partij probeerde aan de hand van getuigenverklaringen het tegendeel te bewijzen en kondigde aan dat tegen bouwwerker die een der krakers van een alibi had voorzien, een aanklacht wegens meineed was ingediend. In reactie hierop zei mr. Kersting: „Als het conflict op die manier moet worden ge speeld, overweeg ik om ook en kele van de legale bewoners we gens meineed aan te klagen". Het feit dat het socialistische ge meenteraadslid Pelle Mug bij een van zijn bemiddelende bezoeken aan het gekraakte complex de achternaam van een kraker heeft prijsgegeven, de advocaat v daan als woensdag door de gisteren afge- kleinigheid. „Zijn loslippigheid in deze zaak is belangrijk gebleken, want ook van andere kant wist men korte tijd later hoe deze kraker heet te". Het vruchteloze welles-nietes-spel van de raadslieden heeft weinig licht in deze zaak gebracht. De president van de rechtbank zal volgende week donderdag 31 juli uitspraak doen. komen, een groter deel van hun inkomen aan huur te laten beste den. Een woordvoerder van het ministerie merkt echter op dat er nog geen enkele belisssing is ge nomen ten aanzien van een even tuele ingreep in de subsidies. Botte bijl DEN HAAG (GPD) - Veel huurders dreigen volgend jaar voor aanzienlijk hogere lasten te komen zitten. De indivi duele huursubsidie kan vrijwel zeker niet langer buiten schot blijven in de komende bespreking binnen het kabi net over de nieuwe begroting van volkshuisvesting. Er zijn namelijk extra miljoenen nodig om het woning bouwprogramma voor 1981 enigszins veilig te stellen. De stagnerende koopmarkt nood zaakt het kabinet het aantal te bouwen woningwetwoningen drastisch op te voeren. Deze laat ste maatregel moet worden ge nomen om volgend jaar een mi nimum-bouwprogramma van circa 100.000 woningen te halen. Bezuinigingen elders in de volkshuisvestingsector dienen het geld voor meer woningwet woningen op te brengen. De ^verwachting is dat de inflatie in 1981 hoger zal uitvallen dan dit jaar en dat resulteert in stijgende kosten van de exploitatie van woningen en van de bouwkosten. De huurverhoging komt dan vermoedelijk op 7 a 8 procent uit. Dit jaar was dat 6 procent. Het verhogen van de woonlasten van de mensen komt overeen met de wens van een groot deel van het parlement. Ook staatssecretaris Brokx heeft meermalen gezegd dat de Nederlander meer voor wonen over zou moeten heb ben. Een korting op de individuele huursubsidie hangt al lang in de lucht. Bij de laatste bezuiningi- operatie van het kabinet kon deze woonsubsidie nog onaangetast blijven. Op dit moment wordt op het ministerie van volkshuisves ting al aan plannen gewerkt die tot doel hebben om degenen die voor huursubsidie in aanmerking Els van Hout in beroep tegen uitwijzing NIJMEGEN (ANP) - De Neder landse free-lance journaliste Els van Hout (30), die op 13 juli in het Noordierse Belfast werd gearres teerd en van wie uitzetting vorige week vrijdag werd bevolen, blijft voorlopig in hechtenis. Ze heeft namelijk hoger beroep aangete kend bij de rechtbank in Belfast tegen de uitwijzingsverordening. Die procedure duurt ongeveer vier weken. Dit heeft een woord voerder van het Ierland-comité gisteren meegedeeld. 1 Els van Hout kreeg de uitwijzings verordening op grond van de be paalde normen in de anti-terro- risme-wet. Volgens de woord voerdervan het Ierland-comité is ze ervan beschuldigd lid te zijn van de verboden stadsguerrilla- organisatie "The Irish National Liberation Army". (Andere bronnen spreken van het lid maatschap van de eveneens ver boden IRAI. Verdenking is al voldoende om iemand het land uit te zetten. Een bewijs is niet nodig aldus de woordvoerder die de beschuldiging onzin noemde. Els van Hout is in beroep gegaan, omdat ze Noord-Ierland niet wil verlaten. Volgens de woordvoer der van het Ierland-comité wil ze daar doen waarvoor ze was ge komen, namelijk het opzetten van een vrouwencentrum in Bel fast en zich inzetten voor de vrouwelijke politieke gevange- Nu al staat vast dat het kabinet op verzet van CDA en PvdA kan re kenen wanneer de botte bijl wordt gezet in de individuele huursubsidie. CDA-woordvoer- der P. A. M. Cornelissen wil nog niet zover gaan om te zeggen dat de hoogte van de individuele huursubsidie in alle gevallen on aangetast moet blijven. Cornelissen: „Het is duidelijk dat het kabinet er heel wat voor over heeft om het bouwprogramma voor volgend jaar veilig te stellen. Dat veiligstellen kan alleen plaatsvinden door meer wo ningwetwoningen te bouwen. En dat kost geld. Dan kijkje automa tisch of er op de post individuele huursubsidie iets te halen valt. Wij vinden het echter beter extra geld te halen bij die mensen die gezien hun inkomen in relatief veel te goedkope huurwoningen zitten. Dat noemen wij bewo- nerssolida riteit". Marcel van Dam (PvdA) weet dat op het ministerie van volkshuis- vest ing alle bezuinigingsmoge lijkheden op een rij zijn gezet. En dat in de opzet van de ambtena ren ook een verlaging van de huursubsidie is opgenomen. „Het is duidelijk dat op alle mo gelijke manieren naar geld wordt gezocht. Volgens mijn gegevens moet volkshuisvesting in 1981 400 miljoen inleveren. Ik zie daarom weinig mogelijkheden om het aantal woningwetwonin gen op te voeren". M'., 8K -v-SfA: Maas :odat net gehucht Keent gemeente Ravenstein) KEENT (ANP) - Het gehucht Keent in de gemeente Raven stein is sedert gistermiddag door het wassende Maaswater van de buitenwereld geïsoleerd. De beide toegangswegen naar Keent lopen namelijk door een oude Maasbedding die is volge lopen. Er wordt nu een veer dienst onderhouden naar het dorp. Het waterpeil steeg hier gisteren tot 7,5 meter boven NAP. Voor morgen wordt een stand van 8,9 meter boven NAP verwacht. De hoge waterstand van de Maas begon gistermorgen ook in noordelijk noord-Limburg ern stige problemen op te leveren. Maaswater isoleert dorpen in Limburg De Baileybrug over de Maas tus sen Well en Wansum is door de overstroming van de Brugweg te Wansum geheel afgesloten. In de loop van de dag kwamen steeds meer dorpjes geïsoleerd te liggen. In Venlo bereikte het Maaswater gisteren de hoogste stand die er sinds de rampwin- ter 1925-1926, toen een groot deel van de binnenstad onder water stond, is gemeten. Zowel de Havenkade als de Maaskade, waaraan veel winkels en su permarkten liggen werden gis teren voor alle verkeer afgeslo ten. Op verschillende andere plaatsen begon het Maaswater alweer te zakken. Bij Heel daalde het peil in de loop van de dag ongeveer 30 centimeter. Het acute gevaar voor verdere dijkdoorbraken was hierdoor geweken. De Noordierse advocaat van van Hout, Patrick Finucane, gisteren niet bereikbaar commentaar. Els UTRECHT (ANP) - De actiegroep 'Lekker Dier' blijft zich inzetten voor een verbod op legbatterijen. Een landelijks actie van ruim honderd medestanders van Lek ker Dier' leverde ruim 50.000 handtekeningen op tegen het systeem van de legbatterij. De handtekeningen worden in het najaar aan landbouwminister Braks aangeboden. Volgens voorzitter Jan Bonjer van de actiegroep bleek de afgelopen week tijdens de demonstratieve fietstocht door het deel van Ne derland, waar de bioindustrie bloeit, dat steeds meer consu menten zich tegen de legbatterij keren. "Men heeft door dat bio- dieren op geen stukken na in staat zijn om hun natuurlijke ge drag uit te voeren. Ze worden dag en nacht "gefrustreerd", aldus Bonjer. De voorzitter van de actiegroep 'Lekker Dier' zei dit gistermid dag in Utrecht, waar de slotmani festatie van de actiegroep werd gehouden. Met betrekking tot de Statenleden: contacten met giftige stoffen later merkbaar DEN HAAG (ANP) - De statenle den mevrouw Van den Broek- Westerink en mevrouw Haze- winkel (PvdA) hebben het colle ge van gedeputeerde staten van Zuid-Holland gevraagd of het college hun mening deelt als zouden de schadelijke gevolgen van contacten met giftige stoffen (tolueen, benzeen en xyleen) pas op langere termijn van invloed worden. De statenleden vragen of het college bereid is het bevol kingsonderzoek onder de inwo ners van de wijk West in Lekker- kerk alsmede van de leerlingen en leerkrachten van de Aalschol ver school in die plaats met re gelmatige tussenpozen te herha len. Ook willen de vragenstellers weten op welke manier dit zou kunnen geschieden. protesten van met name pluim veehouders tegen de demonstra tieve actie van 'Lekker Dier' zei Bonjer, dat producenten zich met vreemde argumenten verzetten tegen de voorgestelde afschaf fing van de legbatterij voor kip pen. "Ik begrijp niet waarom de pluim veehouders geen rekening willen houden met de wensen van con sumenten. Er is geen enkele con sument die de boer een behoor lijk inkomen misgunt, wel vin den steeds meer consumenten dat consumptiedieren een be hoorlijk bestaan moeten krij gen", aldus Bonjer. Het gaat er volgens hem vooral om, dat de producenten de wil en de moed opbrengen om de moderne vee houderij uit de kwade reuk te halen. Volgens secretaris E. Broekhuis van de christelijke boeren en tuindersbond (CBTB) voelen veel Nederlandse boeren zich diep gegriefd door de actie 'Lek ker Dier'. De boeren kunnen het niet verkroppen dat buiten staanders met zo'n geringe ken nis van zaken zo afkeurend over hen praten, aldus de secretaris. Broekhuis wijst erop dat de boer vaak tot zijn vak is gekomen om dat hij graag met dieren omgaat. "Boeren hebben de bedoeling goed te zijn voor hun vee. Dat is ook in hun eigen belang, dieren die niet goed worden behandeld gedijen niet. De modernisering stelt echter ook aan de onderne mers in de landbouw eisen. Daar was de actiegroep nauwelijks van op de hoogte, hetgeen een extra irritatie heeft opgeroepen", aldus Broekhuis in een gisteren uitge geven persbericht. Hij noemt bepaalde toespraken en het leggen van een krans bij de Barneveldse kip dinsdag "onkie se activiteiten". Deze zaken passen volgens de CBTB-secretaris niet binnen het kader van een dergelijke actie en ze bezeren de boerenziel. Ook het moment van de demonstratieve fietstocht had volgens hem niet slechter kunnen worden geko zen. De boeren hebben nu zware zorgen aan hun hoofd. Regens veroorzaken ernstige schade, de afzet van varkens en de vleeskal veren zit vast en onder de kippen woedt een nieuwe ziekte. Broek huis noemt de actie lekker dier een zinloze provocatie die de rela tie boer-burger zeker niet zal helpen verbeteren. l.wassenaar/ ns-w Viel01751-19212 id39-- ROTTERDAM (GPD) - De 111.000 ton ruwe olie aan boord van de supertanker Energy Concentration, die dinsdagmorgen vroeg tijdens het lossen is geknakt, zal worden overgepompt in een andere tanker die vandaag langszij zal worden gebracht. Met dit overpompen zal vier a vijf dagen zijn gemoeid. Daarna zal de tanker worden overgebracht naar een werf om te worden gerepa reerd. Dat het resultaat van ruim een dag van onderhandelen en in specteren gisteren tussen de betrokken partijen. Gister avond is het contract gete kend, waarbij het lossen van de Energy Concentration is opgedragen aan Smit-Inter nationale in Rotterdam, zo heeft een woordvoerder van dit bedrijf verklaard. Zodra de tanks zijn leeggepompt zullen zij - onder toezicht van de Rotterdamse havenautori teiten - worden volgespoten met inert (brand- en explosie- verstikkend) gas. Daarbij zal het schip omhoog komen en pas dan kan wor den bekeken „hoe de romp zich houdt"; dit met het oog op het vervoer van de tanker naar een réparatiewerf. Op dit moment is, aldus Smit, nog niet in zijn geheel te bezien hoeveel schade de romp heeft geleden en welke problemen vervoer van de tanker nog met zich mee zal brengen. Zelfs hebben de deskundigen zich geen oordeel kunnen vormen over de vraag of het schip eigenlijk wel kan wor den vervoerd, dan wel ter plaatse in tweeën zou moeten worden gezaagd. Het meest voor de hand liggen de is dat de reparatiewerf van Rijn-Schelde-Verolme de op dracht voor het herstel zal krijgen, maar in de bespre kingen die gisteren zijn ge voerd, is dat punt niet aan de orde geweest, aldus Smit. DEN HAAG (ANP) - De investe ringen voor apparatuur ten be hoeve van het wetenschappelijk onderzoek op de universiteiten dienen te worden verhoogd. Ge beurt dit niet, dan loopt de kwali teit van dit onderzoek gevaar. Tot deze conclusie komt de raad van advies voor het weten schapsbeleid (RAWB) in de ach tergrondstudie: "Materiële uit- verantwoord Buit van roof teruggevonden gave wetenschappelijk DEN Bosch (ANP) - De gemeente- onderzoek aan universiteiten hogescholen". De studie beslaat de periode 1968 tot en met 1977 en laat zien dat in die tijd de materiele onderzoe kuitgaven nagenoeg gelijk zijn gebleven, terwijl binnen die uit gaven de investeringen in appa ratuur daalde. Het aantal weten schappelijke onderzoekers daar entegen steeg in die periode met bijna zestig procent. Dit betekent dat in 1977 per onderzoeker slechts de helft werd uitgegeven aan apparatuur in vergelijking met het bedrag dat daarvoor in 1968 stond. Dit beeld is juist het duidelijkst te zien bij die wetenschappen waar veel apparatuur wordt gebruikt (chemische, technische en medi sche wetenschappen). Bij de an dere wetenschappen (bijvoor beeld de talen en landbouwwe tenschappen) is soms sprake van een stijging van het aandeel van de apparatuuruitgaven. De RAWB pleit in de studie voorts voor een beter systeem van prijs compensatie met betrekking tot de materiële uitgaven. Verder moeten de universiteiten en ho gescholen meer vrijheid krijgen verschuivingen aan te brengen tussen personele en materiele uitgaven, mits dit leidt tot het politie van Den Bosch heeft i genoeg de volledige buit, zestig duizend gulden, teruggevonden die zondagmiddag uit het huis van een 78-jarige inwoonster van Den Bosch verdween. Drie ver dachten zijn aangehouden, een 18-jarige vrouw, een 32-jarige en een 59-jarige man, alle drie uit Den Bosch. De verdachten ontkennen met na druk iets met de insluiping te maken te hebben, maar de buit werd niettemin in het huis van éën van de verdachten aangetrof fen. Zij worden vandaag voorge leid aan de officier van justitie in Den Bosch. VERBETERING - Driekwart van de scholen voor voortgezet onderwijs is momenteel bezig met ontwikkelingen ter verbete ring van het onderwijs. In de meeste gevallen blijken die be zigheden wel verscheidene jaren in beslag te nemen en veel extra tijd te kosten. Dit zijn enkele resultaten uit een vooronderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociologie (ITS) in 1979 onder 391 scholen. Staats secretaris drs. K. de Jong gaf daar opdracht voor. DEN HAAG (GPD) - Indien Nederland eenzij dig een olieboycot tegen Zuid-Afrika uit vaardigt wordt ons daarbij door het EG-ver- drag niets in de weg gelegd. Wel beperkt het Benelux-verdrag de regering in haar moge lijkheden. Dat heeft premier Van Agt geant- woord op schriftelijke vragen van het PPR- Tweede-Kamerlid Henk Waltmans. Artikel 111 van het EEG-verdrag schrijft een gemeenschappelijke handelspolitiek ten op zichte van andere landen dan de EG-staten voor. Maar die gemeenschappelijke regeling zondert volgens Van Agt de uitvoer van aardolie en aardolieprodukten naar derde landen uit totdat er een gemeenschappelijke uitvoerregeling voor deze produkten is. Die regeling bestaat echter nog altijd niet, zo dat EG-staten beperkingen in de uitvoer van aardolieprodukten mogen aanbrengen. Ne derland wordt echter in die vrijheid weer wel beperkt door het Benelux-verdrag, dat een gemeenschappelijke buitenlandse handels politiek voorschrijft, zonder uitzonderingen voor bijvoorbeeld aardolieprodukten. Het CD A-Tweede-Kamerlid J. N. Scholten heeft inmiddels minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) opheldering gevraagd over berichten dat hij zijn Belgische collega bij zijn overleg van deze week niet om poli tieke medewerking aan een olieboycot tegen Zuid-Afrika zou vragen. In een IKON-radioprogramma werd zaterdag gesuggereerd dat de Nederlandse bewinds man tot nog toe alleen een voorstel voor een juridisch onderzoek naar de mogelijkheden binnen het Beneluxverdrag heeft ge daan. In schriftelijke vragen wijst Scholten op de IKON-uitzending waarin werd ingegaan op de houding van de Belgische volksverte genwoordiging tegenover een olie-embargo. Daarbij werden ook mededelingen gedaan over de bezoeken door Van der Klaauw. Scholten vraagt zich nu af hoe deze handelwij ze zich verhoudt met de toezeggingen van de regering, dat de Beneluxpartners en de Scandinavische landen zouden worden ge polst over hun bereidheid met Nederland samen een olieboycot te beginnen. Volgens het kamerlid is een boycot immers een bij uitstek politieke maatregel en heeft mets te maken met het Beneluxverdrag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7