Busbaan op Hoge Rijndijl Vliegenthart- school toch nog opgeknapt Jii Verbetering openbaar vervoer doel van opknapbeurt LEZERS SCHRIJVEN Leiden komende week Bloemenstad Leidse stadsrubriek DONDERDAG 24 JULI 1980 asa^rr»- "f! d w3nos*-:wivHi vi Het kruispunt van de Hoge Rijndijk met de Leiderdorpse brug dat in de verbeteringsplan opgenomen (archieffoto) het tracé Leiden-Leiderdorp i Koppelbaas "De Leidse koppelbaas Hans van L. zit al maanden in het cachot, in afwachting van zijn berechting", stond in de Leidse Stadsrubriek van 22 juli. Als u de "Grote Oosthoek" wilt raadplegen en leest wat er als aanvulling staat bij het woord "cachot", dan hebt u zijn huidige toestand onbewust, goed om schreven. De behandeling die de heer Hans van L. momenteel moet ondergaan past in de mid deleeuwen, maar niet in 1980! LEIDEN - Onder het motto "Leiden Bloemenstadorganiseert het kersverse comité 'Leiden Leeft' de komende week een reeks van acti viteiten. Hoogtepunt en tevens af sluiting van de week is het Rijns- burgse bloemencorso dat zater dag 2 augustus door de stad trekt. Het spits van defeestweek wordt za terdag afgebeten met een Leids Bloemenmeisje-verkiezing op het stadhuisplein. De jury zal tijdens de verkiezing (vanaf 3 uur) spe ciale aandacht besteden aan or- ginaliteit in 'bloemversiering en kleding. Belangstellenden kun nen zich van half één tot half twee laten inschrijven. De winnares zal worden gevraagd mee te rij den in het corso. Verder vindt zaterdag de derde af levering plaats van het Leidse Plein Festijn '80. Het tweede deel moest afgelopen weekeinde we gens slecht weer worden afgelast. Niets lijkt het derde Festijn nu echter in de weg te staanAan bod komen zaterdag o.a. marionetten theater Ixixix (3 uur), rockgroep LA. Station uit Zoeterwoude (4 uur)muziektheater groep Villa (5 uur), de Leidse groep Wilcox Gay (6 uur) een dansgroep en tenslotte Tutti Frutti, de groep van ex- Gruppo Sportivo lid Meike Touw. Dinsdag, woensdag en donderdag worden er wandel- en puzzeltoch- ten gehouden in de Leidse stads parken. De wandeling duurt an derhalf uur. Man kan zich tussen zes en zeven uur op het Stadhuis plein voor de wandeling aanmel den. Bloemschikken in de Waag kan dinsdag woensdag en donderdag tussen vier en 6 uur. De gemaakte stukken worden door een jury beoordeeld. Tevens wordt vrijdag 1 augustus een tentoonstelling van de bloemstukken gehouden. De bloemen worden gratis be schikbaar gesteld. Ik vraag me af, waarom sommige journalisten zich zo genadeloos tegen hem opstéllen. Het was wèl over "de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten", maar in de zaak Hans van L. lijkt het of het Openbaar Ministerie de pers als officiële spreekbuis tegen hem uitspeelt. De journalisten hebben al geoordeeld en veroor deeld. Als men bij de reclassering van ie mand, die zijn straf heeft uitgeze ten, acht jaar niets negatiefs meer verneemt, wordt het betreffende dossier vernietigd. Maar wat lees ik in deze krant op 1 juli? Men haalt i.v.m. de zaak-Hans van L. dingen op die vijftien jaar gele den zijn gebeurd. Ik dacht dat een krant als het uwe zulke boule- vardjournalistiek niet nodig had. Leve de persvrijheid! In de krant van 22 juli las ik ook over de zg. "dwaze moeders" uit Argentinië, waar ik als vrouw volkomen achter sta. Argentinië valt gelukkig niet met Nederland te verlgelijken, maan - isolatie is folter - geestelijke pressie is marteling Helaas komen deze zaken óok nog in Nederland voor, ook in het ge val van Hans van L. De Neder landse pers vergeet soms, bewust of onbewust, dat achter iedere gedetineerde in Nederland fami lieleden staan die tegen de voor oordelen van de buitenwereiu moeten knokken. Zij zijn mede- veroordeeld! Gelukkig zijn er groepen die zich willen inzetten voor een humani taire behandeling van gedeti neerden, maar die hele moeite wordt vaak teniet gedaan door negatieve berichtgeving en beïn vloeding van de publieke opinie. ("Waar of niet waar, het is toch zo, want het stond toch in de krant", denkt men dan). Het woord Amnestie is Grieks en betekent "het vergeten". Verge ten doet men nóóit. Wel hoop ik dat uw krant, in welke strafzaak dan ook, wat objectiever bericht. Tendentieuze berichtgeving is het niveau van deze krant mijns niet waardig. Teuni Werner Cleypad 2 Noord wijk LEIDEN - In de loop van volgend jaar zal vermoe delijk een begin worden gemaakt met de grondige opknapbeurt van de Hoge Rijndijk. Dit reconstruc tieplan maakt deel uit van het zogenaamde ex perimenteerproject Leid se Baan. In 1971 besloten Provinciale Staten van Zuid-Holland dat de Leidse Baan. een provinciale weg tussen Leiden en Den Haag, niet zal worden aangelegd. In plaats daarvan werd het experimen teer-project Leidse Baan opgezet metais doel hetopenbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag zo veel mogelijk te verbeteren. Het rijk stelde daar een speciaal fi nancieel potje voor beschikbaar. Tot dusver kwam men echter niet verder dan het verbeteren van het openbaar vervoer tussen Leiden en Katwijk, ondermeer door de aanleg van vrije busbanen. Als tweede onderdeel van het expe rimenteer-project zal volgend jaar dus een begin worden ge maakt met de verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Leiderdorp, met name op de Hoge Rijndijk. Voortuitlopend op een definitieve beslissing van de minister van verkeer en water staat is B en W van Leiden deze maand gevraagd mogelijkhede voor inspraak voor te bereiden in verband met de reconstructie van de Hoge Rijndijk. Zodra de mi nister een beslissing heeft geno men kan de gemeente met een in spraakprocedure beginnen. "Als de plannen doorgaan ligt het in de lijn der verwachtingen dat volgend jaar de uitvoering ter hand kan worden genomen. Het gaat om een moeilijk karwei, maar aan de gemeente zal het niet liggen", aldus een woordvoerder van de afdeling verkeerszaken van de gemeente. De verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag zal overigens nog wel even op zich laten wachten. Deze plannen stuiten vooral op problemen in en met de gemeen te Wassenaar (in verband met de reconstructie van de Rijks straatweg). Het overleg tussen de betrokken wegbeheerders (ge meentebesturen en rijkswater staat) loopt bovendien niet altijd even soepel. LEIDEN - De Professor Vliegenthartschool aan de Zuidsingel wordt op dit moment gedeeltelijk op geknapt. Ruim 120.000 gulden wil het college van B en W beschikbaar stel len voor de herstelwerk zaamheden. "Wij zijn op voorhand begonnen", zegt J. H. T. van Beest, waarne mend chef van de afdeling on derwijs. "Een aantal raadscom missies moet het besluit namelijk nog goedkeuren". De verbeterin gen zullen overigens niet echt in grijpend zijn omdat de school in de toekomst hoogstwaarschijn lijk naar de Berlagestraat ver huist. De eerste reactie van A. Blom, hoofd van de school: "Ik wist van niets. Ik kom hier even binnenlo- door René van der Velden Jaap Visser IOHANN BOECKEL.V LEIDEN jtK.X ANABAPTLvT.MHIM.^ EX ANABAPT1XTA1I I IM.A/ MUN'Aj' TJER IEN.< JL Jan Beukelsz. alias Johann Boeckels, alias Jan van Leiden. Jan van Leiden Misschien komt er een beeldje van Jantje van Leiden op het gerestaureerde pleintje bij de Vismarkt schreven wij vorige week. Een soort Leids Lie- verdje. Maar wie was eigen lijk deze tot spreekwoord verheven figuur Jan van Lei den Volgens de grote Winkler Prins werd hij als Jan Beukelsz. in het jaar 1509 geboren. Was hij kleermaker van zijn vak, reislustig, rederijker, veel szins begaafd maar geweten loos. Als herbergier werd hij met zijn vrouw in 1533 in Lei den door Jan Matthijsz. her doopt. waarna hij extreem chiliastisch anabaptist werd. Hij kwam op 13 januari 1534 te Munster, dat door bisschop Frans van Waldeck werd be legerd en waar hij, na het sneuvelen van Jan Matthijsz., de regering op zich nam als de koning van Sion. Hij speelde er onbeperkt de tiran in een woeste theocratie, nadat hij de tegenstand, die onder meer de polygamie bestreed, had weten neer te slaan. Tot zover de grote WP. Beknop te informatie die je alleen maar nieuwsgierig maakt naar wat die Beukelszoon in vredesnaam allemaal heeft uitgevreten. Vooral wanneer je even verderop in de WP leest dat Jan van Leiden op 22 januari 1536 op gruwelijke wijze om het leven werd ge bracht na de val van Munster. "Jan van Leyden". zo zei een tijdgenoot van deze losbol, "die door syne beriehlicke scherpsinnicheydt ende cloeekheydt" de mensen wist te bedriegen. Omdat we ons er niet met een Jantje van Leiden vanaf wil den maken trokken we naar het gemeentelijk archief aan de Boisotkade. In de oase van stilte die daar heerst werden we door het behulpzame per soneel een heel eind op weg geholpen. Veelwijverij Heel wat informatie verschaft het in 1908 uitgebrachte werkje "De opkomst van het protestantisme in eene Noord-Nederlandsche Stad. De Geschiedenis van her vorming binnen Leiden van den aanvang tot op het beleg, door Dr. L. Knappert, hoogle raar vanwege de Ned. Herv. Kerk". Volgens dr. Knappert stond het ouderlijk huis van Jan van Leiden ergens op de hoek van het Kort Rapenburg en het Noordeinde. Nadat Jan en zijn vrouw in 1533 waren her doopt trok Jan naar Munster, het bolwerk van de wederdo pers (oftewel anabaptisten). Na de dood van Jan Matthijsz. wierp hij zich daar op als de leider en probeerde hij een "nieuw geestelijk Sion" te scheppen. Vandaar dat hij zich liet kronen tot Koning van Sion. Volgens dr. Knappert tuinden de bewoners van Munster erin "door zijne wonderlijke overmacht op menschen" en was hij "door zijne zinnelij- ken lust, door zijne menge ling van de grootste zonden met de grootste talenten later de wezenlijke oorzaak der Munstersche veelwijverij". Jan van Leiden hield er zelf ook meer dan een vrouw op na. In sommige verhalen wordt zelfs gesproken van zeker zes tien vrouwen. Het gedrag van Jan Beukelsz., zijn bijnaam Jan van Leiden kreeg hij na tuurlijk als gevolg van zijn Leidse herkomst, vond grote navolging. Iedereen hield er meer vrouwen op na. In Mun ster zouden dag in dag uit gro te orgies hebben plaatsgehad totdat de bisschop er in slaagde om de stad te Met Jan van Leiden en zijn tra wanten liep het slecht af. Zij werden met behulp van gloeiende tangen doodge marteld. Moraal Jan van Leiden heeft in de ge schiedenis lange tijd gediend als "voorbeeld van hoe het niet moet" en als "voorbeeld van hoe het met je afloopt als je het rechte spoor bijster raakt". Zo ook in het moraliserende "De Geschiedenis van Jan van Leyden. door R. Roos". De inleiding van dit als leer boekje bedoelde werkje: "Er zijn geene gevaarlijker ge drochten in eene maatschap pij, dan menschen, welke hunnen slinksche oogmerken W> 'VA- l - I - achter het masker van de godsdienst trachten te ver bergen". En de moraal"Wachten wij ons, mijne jeugdige vrienden, voor den eersten stap op den dwaalweg, want zodra wij slechts ééne schrede van het regte spoor verwijderd zijn. dan weten wij niet meer, waar wij zijn. en evenmin weten wij waar wij in onze verblinde onkunde zullen aanlanden. Trachten wij immer naar grondige, zuivere kennis van hetgeen wij onderzoeken. Zorgen wij vooral dat ons godsdienstig gevoel in eene behoorlijke verhouding sta met ons gezond verstand". Jantje van Leiden was dus losbol. Als we ons met t Jantje Leiden ergen maken dan houden we een loos praatje. Loopt het nogal los. dan loopt het met een Jantje van Leiden af. Wie er nog meer van weet mag het zeggen vanaf De moraal, al jaren geschilderd op i straat: Jantje van Leiden, rot op! pen en zie dat ze aan het werk zijn. Ik was wel verbaasd. Het is natuurlijk prima dat ze zijn be gonnen. want wij roepen al jaren dat er heel wat moet worden ver beterd". Sinds 1973 zit de school voor het voortgezet buitengewoon on derwijs in het gebouw. Al vrij snel na de verhuizing werd dui delijk dat het pand niet in al te beste staat verkeerde. Toen in '76 een deel van het plafond naar beneden kwam werd het de docenten en leerlingen teveel: zij protesteerden tegen de slechte staat van onderhoud en wilden liefst een nieuwe school. Die was echter niet direct beschikbaar. Op maandag 23 juni van dit jaar, net voor de grote vakantie, gingen zij weer de straat op. Voor het stad huis legde hoofd van de school Blom uit dat leerlingen, leraren en ouders in totaal zo'n 1500 ma nuren in het gebouw hebben ge stoken. Wethouder Van Dam kreeg van hem een verlanglijstje van noodzakelijke verbeteringen en bovendien eiste hij dat voor 18 augustus het gebouw werd ver beterd. Om met het hoofd te spreken: "Wij zyn het wachten beu". "Ik vind dat heel begrijpelijk", ver telt Van Beest. "Het gebouw is totaal verouderd en voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. De muren hebben muurkanker en er komen voortdurend kleine stukjes van het plafond naar be neden". Tijdelijk Van Beest wijst er op dat de veran deringen niet te ingrijpend mo gen zijn in verband met de ver huizing van de school naar de Berlagestraat waar een leeg staand schoolgebouw staat. "Daarom mogen de investerin gen niet te groot zijn. Het heeft tenslotte geen zin om de plafonds te verlagen als je enkele jaren la ter weer weg moet. Nieuwe gor dijnen kun je natuurlijk wel op hangen. Die kun je later weer De waarnemend chef stelt dat het een kwestie van de sfeer verbete ren is. De school zo plezierig mo gelijk maken voor de tijd dat do kinderen er nog les krijgen. "Ze moeten het gebouw niet met te genzin binnenstappen". Wanneer de school verhuist is niet zeker. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen heeft formeel nog geen toestemming gegeven. "We hebben nog geen noodzakelijkheidsverklaring ge kregen", verklaart Van Beest. "Die laat op zich wachten omdat het om een miljoenenkwestie gaat. De noodzakelijke voorzie ningen ontbreken aan de Berla- Daar gvr ticklokaal worden gebouwd en bovendien ontbreken vaklokalen voor biologie-, natuurkunde- en hand vaard igheidlessen". "Onlangs nog is het gebouw aan de Zuidsingel geïnspecteerd", gaat Van Beest verder. "En we zijn het er allemaal over eens: de school moet hier weg. Hoe lang dat nog duurt? Ik denk dat de plannen makerij een jaar in beslag neemt en de nieuwbouw aan de Berla gestraat al <">k wel so lang 'lu ren. Nog zeker twee jaar dus". Klus "Het opknappen v gebouw is toch no ig een vrij grote klus", zegt een an de onder houdsmensen. 'Vorige week maandag zijn we begonnen. Het zal, denk ik, in totaal een week of vijf, zes gaan dun en. We kunnen tenslotte geen ijz- er met handen breken" Als de school binnen- kort weer begint zijn de lokalen klaar. Daarna zijn de gangen aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3