Zoeterwoude controleert gastanks op veiligheid [Le/hfse agenda Leiderdorp bouwt en groeit gestaag VAKANTIESPELLEN VOOR JEUGD IN VOORSCHOTEN Vrouw na ongeluk niet thuis, maar in 't ziekenhuis Z DONDERDAG 24 JULI 191 Concentratie bij het balgooien vanochtend op het veldje bij het oude zwembad. Het mooie weer verhoogd speelvreugde bij de jeugdige deelnemers aan de vakantie-activiteiten. VOORSCHOTEN - Voor de jeugd worden deze dagen in Voorschoten verschillende vakantie-activiteiten gehouden. Zo was er vandaag een spelochtend op het veldje bij het oude zwembad. De kinderen konden daar meedoen aan allerlei balspelen waaronder het "treffen" van gaten in levensgrote stripfiguren. De komende dagen zijn er nog filmdagen, een ruil beurs en een dierenshow in het Cultureel Centrum. Ook zullen de kinderen mee kunnen doen aan schat graven en een brandweerwedstrijd.- Van 4 tot en met 8 augustus worden er verschillende activiteiten georganiseerd fond "de Lindehoeve". ZOETERWOUDE - Het ziet er naar uit dat de gemeente Zoeterwoude binnen niet al te lange tijd het gebruik van propaangastanks bij huizen zal gaan aanpakken. Op het moment dient bij de Raad van State in Den Haag een beroep van een bewoner van de Weipoortseweg in Zoe terwoude, die bezwaar maakt tegen het niet verlenen van een vergunning voor zijn propaangastank. De uitslag van deze zaak, die over een paar maanden wordt verwacht, zal min of meer bepalend zijn voor hoe de gemeente in de nabije toekomst zal gaan optreden tegen de bezitters van dergelijke tanks. Mócht de gemeente de zaak win- n.en, wat oyerigens wordt ver wacht, dan zullen alle mensen in Zoeterwoude die een propaan gastank hebben, worden aange schreven methet verzoek om een vergunning aan te vragen. Stuk voor stuk, worden dan ajl'e tanks in Zoeterwoude gecontroleerd op veiligheid. Daarna zal al of niet een vergunning worden ver- j leend. Tanks die te dicht bij huizen liggen en technisch niet in orde zijn, of niet goed zijn aangelegd, worden afgekeurd en zullen moeten ver dwijnen. De eigenaar zal daar voor geen verdere vergunning krijgen. Binnen Zoeterwoude zijn nog de nodige propaangas tanks die dicht bij woningen lig- gen en waarschijnlijk voor afkeu ring in aanmerking komen. Deze acties van de gemeente, die té wachten staan, zijn pas zinvol geworden nadat de Zoeterwoud- se raad vorig jaar een verorde ning aannam voor gas- en huis brandolie. Hiermee werd het ge bruik van ondergrondse huis- .brandolietanks mogelijk ge maakt. Deze reservoirs zijn trou wens ook aan een vergunning I gebonden, die zich met name Te duur Maar.met deze nieuwe verordening is voor gebruikers van propaan gastanks een' alternatief voor handen. Andere mogelijkheden zijn aansluitingen op de normale aardgasdistributielijnen, of het gebruik van kleine butaan- of propaanflessen. Voor de bewo ners van de Weipoort, waar nog veel gebruik wordt gemaakt van propaangastanks, is de moge lijkheid voor aansluiting op het aardgasnet zo'n 20 jaar geleden afgeketst, omdat de aanleg te duur was. Uit een toendertijd ge houden enquete bleeköO procent LEIDEN - Een kledingzaak aan de Nieuwe Rijn is gisteren voor ruim 500 gulden getild. Een man van ongeveer 23 jaar deed een greep in de kassa terwijl een handlangster de verkoopster achter in de zaak aan de praat hield. Wassenaar restaureert monument Clingendael 7 WASSENAAR - Het pand Clin gendael 7, op de gemeentegrens van Wassenaar en Den Haag, wordt gerestaureerd. De gehele opknapbeurt zal ruim vier miljoen gulden kosten, waarvan het rijk een deel voor zijn rekening neemt. Ook aan de gemeente Wassenaar is gevraagd dertig procent van de kosten te subsidiëren. Burgemeester en wethouders van Wassenaar zullen de leden van de commissie financiën van de ge meenteraad volgende week vra gen hun goedkeuring te geven aan deze subsidie-toewijzing. Het herenhuis aan de Clingendael -is geplaatst op de lijst van be schermde monumenten.De eige nares van het pand, de gemeente Den Haag, heeft het verhuurd aan het ministerie van buitenlandse zaken voor de vestiging van het Centrum voor Internationale Be trekkingen. van de bewoners tegen een der gelijke aansluiting te zijn. Mocht de nieuwe vergunningaanvraag voor de propaangastanks in wer king treden, dan hebben zij de mogelijkheid om op ondergrond se huisbrandolietanks of op de gasflessen over te stappen. "Blijkt dat de bewoners het nu voor een groot deel wel zien zitten om' op het aardgasnet te worden aangesloten dan zou dat van ge meentezijde uiteraard kunnen worden bekeken", aldus de Zoe- terwoudse hinderwetvergun ningambtenaar Van Son. Willekeur De hele zaak rond de propaangas tanks is in een lichte stroomver snelling gekomen toen bewoners van de Weipoortseweg gingen klagen over de gastank van hun buurman. Tot twee keer toe was de afblaasveiligheid van zijn gas tank bij vrij hoge temperatuur gaan werken, waardoor er pro- paangas ontsnapte. De gemeente liet hem daarop een vergunning aanvragen, die werd afgewezen, mede omdat de tank té dicht bij de omringende huizen zou staan. Voor de bewoner reden om in be roep te gaan bij de Kroon. Tijdens een hoorzitting over, zijn zaak liet hij onlangs weten, dat in zijn ge val duidelijk sprake was van "willekeur", omdat volgens hem nog meer mensen aan de Wei poortseweg zulke tanks hebben. Van Son beaamt deze opmerking in zekere zin. "Ja, dat klopt wel. We zijn nu naar een nieuw beleid toe aan het werken op dit gebied en dan gebeuren zulke zaken na tuurlijk. Dat neemt echter niet- weg, dat bij de betreffende be woner wel sprake is van heel kleine afstanden van de pro paangastank tot de woningen die eromheen zijn gegroepeerd. Bo vendien ontbreekt daar voldoen de ventilatie om een snelle ver spreiding van ontsnapt propaan- gas mogelijk te maken. Het gas is zwaarder dan de lucht en blijft over de grond hangen. Toen de tank in 1972 werd neergezet, vol deed hij al niet aan de eisen van die tijd. Toen gold een minimali afstand van 15 meter tot huizen In die tijd werd echter alleen noj rekening gehouden met "brand risico" door zulke tanks. Van daag de dag wordt ook gedach aan "explosierisico" en daarvoo ligt de minimale afstand tussen tank en huizen natuurlijk vee hoger." Van Son vertelt dat er ook nog dere tanks te dicht bij huizen gen. "Toch moeten we het ri« ook weer niet overdrijven. MaaL je verhoogt het gevaar natuurlijk als de tanks overladen raken en propaangas vrijkomt." De propaangastank van de bewo ner aan de Weipoortseweg is aanleiding geweest om de hele zaak nu verder uit te spelen. Van Son maakt duidelijk dat het bij dit geval in eerste instantie zeker niet gaat om iemand te pakken, maar "er moet een regeling ko men om de mensen tegen zichzelf te beschermen." Marktdag in Leiden tevens 'zakroldag LEIDEN - Zakkenrollers hebben gistermiddag voor tenminste 925 'gulden buitgemaakt op de. Bo termarkt, Vismarkt, Hoogstraat en Haarlemmerstraat. De'vasté marktdag op woensdag geldt tevens als de vaste "zakrol- dag". Tot nu toe hebben vijf vrouwen aangifte gedaan bij de I pólitie dat hun portèmonnee gis termiddag is gerold. Auto grijpt fietsster VOORSCHOTEN - Een 62-jarig< fietsster uit Voorschoten stak gis termiddag om twaalf uur de Ko ningin Julianalaan in de gemeen te over op het moment dat een 21-jarige automobilist uit Voor schoten naderde. De man kon de fietsster niet meer ontwijken. De vrouw is met een gebroken lin ker sleutelbeen naar Antonius- hove in Leidschendam gebracht. OEGSTGEEST - Bij een botsing tussen twee auto's op de Abt- spoelweg in Oegstgeest heeft een 73-jarige vrouw uit Oegstgeest vermoedelijk haar knie gebro ken. Met hun huis in zicht sloeg de wa gen waarin de vrouw zat linksaf de Haarlemmer Trekvaartweg op. Een Leidse automobilist die uit Warmond kwam aanrijden kon de Oegstgeestenaren niet meer ontwijken. Zij zijn nu ver der van huis. De vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd. Hun au to werd totaal vernield. De bestuurders mankeerden overi gens niets. LEIDERDORP - Het inwo nertal van de gemeente Leiderdorp is evenals trouwens het aantal wo ningen het afgelopen jaar weer licht gestegen. In juli van het vorig jaar woonden in de gemeente 20.576 mensen verspreid over 6882 woningen. Deze maand is het aantal inwo ners op 20.881 gekomen die in 7093 woningen zijn gehuisvest. De gemiddelde bezetting per woning is daarmee wel weer iet wat afgenomen Ouü '79; 2.99 per woning, juli '80; 2.94 per woning). De grote stijging is er in Leiderdorp wat het aantal inwoners betreft nu eigenlijk uit. Van begin '79 schommelt de hoeveelheid men sen die binnen de gemeentegren zen wonen tussen de 20 en 21.000. Ook het woningenaantal gaat langzamer omhoog dan in de af gelopen jaren. Ongeveer ander half jaar zijn er zo'n 6 tot 7000 wo ningen in de gemeente. De laatste "grote" sprong werd ge maakt van '78 naar '79 toen het inwonertal met plusminus 1500 toenam in één jaan In diezelfde tijd kwamen er bijna duizend woningen bij. Van '74 tot'78ishet inwonertal ook een tijd vrij sta biel geweest; tussen achttien en negentienduizend. De grootste toeneming in de bevolking vond plaats tussen '69 en '74. Toen steeg het van 11.469 tot 18.341. Het aantal woningen steeg in die periode van bijna 3000 tot onge veer 5500. Momenteel zijn in Leiderdorp nog de nodige woningbouwplannen in ontwikkeling. In augustus wordt Voordorp bij de Leider- dorpse brug voltooid. In het plan zitten 18 ongesubsidieerde een gezinswoningen en 91 premie- huurflats. De bouw startte in 1978. De eengezinswoningen werden begin dit jaar opgeleverd. Per eind mei waren 26 flatwonin gen gereed. Voor het Van Leeuwenpark, waar 24 oude woningen werden ver vangen door 22 nieuwe woningen 4' tweekamerwoningen en 17 eengezinswoningen) zijn nu nog 4 eengezinswoningen in aan bouw. Verwacht wordt dat deze begin 1981 gereed (4 het grote winkel- en woningcomplex Win kelhof zijn nog 2 complexen met in totaal 51 flatwoningen in aan bouw. De bouwplannen zijn ge reed, maar in verband met de slechte situatie op de woning markt is de bouw voorlopig uit gesteld. Gerekend wordt toch op de start van de bouw begin 1981. Als dan alles volgens plan ver- loopt is dit complex in de tweede helft van 1982 gereed. Boven d-e winkels zijn inmiddels 105 flatwoningen gerealiseerd. In deze weken worden nog 35 wo ningen opgeleverd. In het ooste lijk woongebied van Winkelhof zijn onlangs 87 eengezinswonin gen gereed gekomen. Het weste lijk woongebied omvat 63 eenge zinswoningen en een flatcom plex met 10 premiekoopwonin gen. Ook hier is het aanvangstijd- stip nog onzeker. Volgens de prognose zou met de bou w medio 1981 worden begonnen. Twee jaar later moet de bouw dan ge reed zijn. Met de bouw van het flatgebouw wil men medio 1981 beginnen. Buitenhof zal, voorzover nu be kend is, de laatste grote woon wijk zijn die in Leiderdorp wordt gebouwd. Voor Buitenhof-Oost zijn de plannen als volgt 308 wo ningwetwoningen en premie koopwoningen, 122 premie- koopwoningen, 65 premiehuur woningen, 50 goedkope vrije sec torwoningen en 72 duurdere vrije sectorwoningen. Overleg met de Algemene Woning bouwvereniging, aannemers en andere opdrachtgevers is nog be zig, om tot eventuele wijzigingen in de financieringssectoren te komen of anders gezegd, tot ver schuivingen van duurder naar goedkoop of van koop naar huur. Dït overleg houdt ook verband met de minder aantrekkelijke woningmarkt. De woningbouw in Buitenhof-Oost kan op zijn vroegst in de tweede helft van 1981 starten omdat de grond nogal drassig is in dat ge bied. In maart van dit jaar is men wel al begonnen met de bouw van een muziekschool/bibliotheek complex op de hoek van het ter rein. Dit complex bevat tevens 30 vrije sectorflats. Voor het hele gebied Buitenhof wordt gere kend op 900 tot 1400 woningen, met een jaarproduktie van zo'n 100 woningen. i Hét Voordorpterrein in Leiderdorp is nag/enoeg volgebouwd. Een i in Leiderdorp. Volgende maand is dit project gereed. Donderdag Leiden Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, van 10-15 uur, inlichtingen tel: 02522-14797, na 19 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 02727-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 v Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. APOTHEKEN De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in ,de regio Leiden wordt waargenomen van 18 tot 25 juli door apo theek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, teL 763134 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Wassenaar tel. 17600 WIJKVERPLEGING Leiden - InterkruiSj Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij. van 14-U Oegsgee 154500. Voorschoten - V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoogeweide 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 DIERENARTSEN Leiden - Voor Krol en Vestjens: J. Vest- nnhmnn-nrnlorto-n jens- RÜn en Schiekade 23, Leiden, tel. ng bouwprojecten 144323 Muurhng| Piantsoen 23, tel. 125057. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post Ï254.10 Losse n Hoofdkantoor: Witte Singel 1,2311 BG leiden Postbus 54. 2300 AB leiden Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2