LEIDSCH DAGBLAD Bomaanslag in Bilbao: vier doden Werkgevers willen wel praten over plan- Groenevelt vandaag Strandexploitanten bieden petitie aan Peter Sellers overleden WARMTEGOLF IN HET WEEKEINDE Executie van 21 officieren in Iran Benzineprijs iets omlaag Bemoedigend Belastingen DONDERDAG 24 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36224 Directeur, G Koopman Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN HAAG/UTRECHT (ANP GPD) - De grootste werkgevers organisatie VNO wil in principe best praten over het gisteren door voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV gelanceerde plan om de eis tot behoud van koopkracht in te leveren voor meer werk. In een eerste reactie op het plan zei directeur Holle van het VNO "ze ker niet te kunnen zeggen dat het allemaal onzin is". "Er valt over een aantal punten best te praten", zei hij. De Industriebond FNV is ervan overtuigd dat als er geen koop krachtoffer wordt gebracht een lange periode wordt ingeluid van door de overheid bepaalde loon politiek. De bond betwijfelt of in dat geval een gunstig effect zou uitgaan op de werkgelegenheid. Het is volgens de bond beter om dwang van bovenaf te voorko men, door met werkgevers en overheid rond de tafel te gaan zit ten om vrijwillig afspraken te maken. (Zie ook pagina 18)' Peter Sellers De Engelse acteur Peter Sel lers is in de afgelopen nacht op 54-jarige leeftijd in Lon den overleden. Sellers, die ruim veertig films heeft gemaakt, moest eergis teren als gevolg van een zware hartaanval naar een ziekenhuis worden overge bracht. Aan zijn sterfbed zat Lynne Frederick, Sellers vierde vrouw, die hals over kop uit Los Angeles was overgekomen. De ster van "De roze panter" en een groot aantal andere be kende films, zakte dinsdag middag in het Londense Dorchesterhotel in elkaar. Sellers kreeg zijn eerste hartaanval in 1964, kort na zijn huwelijk met zijn twee de vrouw, de Zweedse actri ce Britt Ekland. Hij werd in 1977 opnieuw door een hart aanval getroffen. In mei van dit jaar werd de ac teur na een lichte hartaanval opgenomen in een zieken huis in het Ierse Dublin, waar hij zes dagen verbleef. Tegen het advies van zijn artsen in bezocht hij kort daarop het filmfestival in Cannes. Peter Sellers kreeg internatio nale bekendheid door zijn rol in "The millionairess", waarin Sophia Loren zijn te genspeelster was. Veel suc ces behaalde hij vooral met de rol van inspecteur Clou- seau in "De roze panter" en met de film "Dr. Strangelo- ve", waarin hij drie rollen vervulde. Sellers eerste drie huwelijken, met de Australische actrice Anne Howe, de Zweedse Britt Ekland en de minder bekende Miranda Quarry, liepen alle op een echtschei ding uit. Van zijn eerste vrouw had hij een zoon en een dochter, van zijn tweede een dochter. PAGINA 5 Mogelijk korting huursub sidie. PAGINA 7 Kees Vervoorn miste me daille op een haar na. PAGINA 9 Broer Billy brengt Jimmy Carter weer in problemen. PAGINA 15 Geschiedenis van een schat- schip. PAGINA 16 Belasting gaat controle aan gifte anders aanpakken. PAGINA 18 Touwtrekken om racefiets (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Mijn racefiets is gestolen", dacht een 24-jari- ge Leidenaar gisteravond toen hij zijn rijwiel niet meer terug kon vinden in de fiet senstalling bij het Leidse station. De man had de fiets vier weken geleden voor honderd gulden gekocht. Op weg naar huis zag de man bij de Oude Rijn iemand met 'zijn' fiets over de brug rij den. Maar de jongen weiger de de fiets terug te geven en hield bovendien vol dat het rijwiel van hem was. Politie moest er aan te pas ko men om een eind te maken aan het getouwtrek. Al snel bleek dat de jongen inder daad eigenaar was van de fiets, die vijf weken geleden was gestolen. Toen hij zijn eigendom op het stations plein had zien staan, besloot hij eigen rechter te spelen en de fiets mee te nemen. Hij mocht van de agenten de fiets dan ook houden, terwijl de man gaat proberen zijn honderd gulden terug te krijgen. Bij peuterspeelzaal BILBAO (GPD) - Vier doden, onder wie een ongeboren kind van acht maanden, vormen de balans van een bomontploffing voor de deur van een Baskische peu terspeelzaal in Bilbao. BOEKAREST - Tennisster Björn Borg is vanmorgen in het huwelijk getreden met de Roemeense Mariana Simionescu, die ook het racket hanteert. Op de foto het echtpaar op de treden van het stadhuis van Boekarest na het voltrekken van het burgelijk huwelijk. Boos over uitblijven van steun na stormramp De bom stond opgesteld tussen een aantal vuilnisvaten. Hij kwam tot ontploffing, toen een 11-jarige jongen met een voet tussen de vuilnisvaten porrend, tegen het explosief stootte. Hierbij werd de jongen op slag gedood, evenals zijn zusje, dat acht maanden zwanger was. Door de rondvliegende glasscher ven raakte een lid van de gemeen tereinigingsdienst van Bilbao zwaar gewond. Hij is later in een ziekenhuis aan zijn verwondin gen bezweken. De eigenaar van de peuterspeel zaal, is lid van de extreem-linkse politieke vleugel van de ETA, de Baskische afscheidingsbewe ging. Hoewel nog geen enkele organisa tie de verantwoordelijkheid voor de aanslag heeft opgeëist, meent de politie dat dit het werk is ge weest van een extreem-rechtse organisatie, zoals bijvoorbeeld het Spaans-Baskische bataljon. Spanje toonde zich vanmorgen diep geschokt door deze aanslag. Diverse Spaanse kranten spraken in hun commentaren hun afgrij zen uit over politieke organisa ties, die hun doel nastreven door middel van het vermoorden van onschuldige kinderen. Op de peuterspeelzaal in Bilbao, waar voor de bom was bestemd, zitten kinderen tussen 2 en 5 jaar. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Strandten texploitanten uit Scheveningcn, Kijkduin en Monster-Terheijde, hebben vanmorgen een pro testactie gehouden tegen het uitblijven van behoorlijke fi nanciële steun na de stormramp van 20 april. GORREDIJK (ANP) - Het ziet er uitstekend uit voor het weekein de, zo meldt weerman Hans de Jong in Gorredijk. De zomer gaat zich volledig ont plooien. Er is kans dat de tempe ratuur meer de waarde van 28 tot 30 graden zal bereiken. Dertig graden is de grens tussen "zo mers" en "tropisch". Uitgebreide luchtdrukstijgingen in west-midden-Europa houden re gen- of onweerstoringen op een afstand. Het blijft naar menselij- Zonnige perioden Droog en zonnig. Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden. Middag- temperatuur van 22 tot 26 graden. Weinig wind, in de kuststrook wind (Opgemaakt om 11.15 uur.) Zon op: 05.48, onder 21.40 uur. Maan op: 19.43, onder 03.31 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.08 en 14.45 uur, laagwater om 10.13 en 22.49 uur. Vrijdag is er voor de zeilers nog te weinig wind, daarna gaat het be ter. De kans op onweer storing en van west-Frankrijk uit wordt pas in de eerste helft van volgende week groter. morgen vroeg hun tenten en trokken in een lange rij met zwar te vlaggen getooide auto's naar het ministerie van economische zaken, waar, voorafgegaan door luid geclaxonneer, aan directeur- generaal dr. W. A. van de Garde een petitie werd overhandigd. In de petitie vragen de strandex ploitanten van economische za ken de toezegging dat vóór 5 au gustus kan worden gerekend op meer financiële steun dan nu het geval is. Secretaris Beninger van de strand- exploitantenvereniging 't Zui- derstrand, die met de aanbieding van de petitie niet wilde wachten tot staatssecretaris Hazekamp van vakantie terug is: „Na de storm van 20 april moesten de exploitanten zich diep in de schulden steken om weer een nieuwe tent op te bouwen, waar mee vaak enkele tonnen zijn ge moeid. De gemeente Den Haag zegde kort na de ramp toe dat de exploitanten een beroep konden doen op de rijksgroepsregeling. Ook zou zo snel mogelijk met het Rijk worden overlegd op welke wijze wij zouden kunnen worden geholpen". „Drie maanden zijn sindsdien ver streken. Vorige week wercj be kend dat van de 46 aanvragen om hulp (lening met soepele aflos singsmogelijkheid) er maar drie konden worden gehonoreerd; zeventien werden afgewezen. Het Rampenfonds zegde ook steun toe, maar daar hebben we tot nu toe niets van gehoord. Al met al betekende dat de derde ramp voor de strandexploitanten na de storm en het slechte weer van de afgelopen weken', aldus Berin gen. „Als gevolg van de afwijzingen en onvoldoende tijdige steun, is er grote sociale en economische nood onder de exploitanten ont staan, die nog is toegenomen als gevolg van het slechte seizoen. Als er niet tijdig meer financiële steun loskomt, gaat zeker 70 pro cent van dë bij ons aangesloten ondernemers dit jaar failliet. De pacht kan niet meer worden be taald, er is zelfs geen geld om de strandtenten ergens op te slaan. Is er voor 5 augustus nog niets bereikt, dan gaan we over tot hardere acties. We kunnen nief anders", aldus een geëmotio neerde Beringen. DEN HAAG - De benzineprijs gaat begin volgende week vermoede lijk met enkele centen omlaag. Op het ministerie van economische zaken zijn de berekeningen nog niet afgerond, maar gezien de la ge prijzen op de Rotterdamse vrije oliemarkt en de lage dollar koers is het zeker dat benzine goedkoper wordt. Het Konsumenten Kontakt maakte eerder deze week bekend dat een verlaging met vier cent, gezien de omstandigheden op zijn plaats zou zijn. MUSEUMROOF IN PARIJS PARIJS (ANP) - Onbekenden hebben uit een museum in Parijs kunstvoorwerpen met een ge schatte waarde van bijna vijf miljoen gulden ontvreemd. On der de kunstvoorwerpen bevin den zich ivoorsnijwerk en ta baksdozen. De politie heeft foto's van de 38 stukken in binnen- en buitenland verspreid. Massale huldiging LEIDERDORP - De rijkspolitie in Leiderdorp verwacht dat er za terdag ongeveer 40.000 mensen naar Rijpwetering komen, waar Tourwinnaar Joop Zoetemelk, wordt gehuldigd. Er zijn 6000 parkeerplaatsen beschikbaar. De Industriebond r> p&JD FNV is bereid de sSfifv?eis tot behoud van koopkracht te laten vallen, als daarmee de werkgelegenheid in de industrie kan worden versterkt. Met deze belangrijke concessie wil voorzitter Groenevelt voorkomen dat de overheid de touwtjes van de loonpolitiek gedurende lange tijd in handen gaat nemen. Die dreiging is groot en dat Groene velt dat goed beseft, blijkt wel uit zijn constatering dat de samen stelling van de regering nauwe lijks van invloed is op de komst van nieuwe loonmaatregelen. Het gesprek tussen de sociale part ners was de laatste maanden da nig in het slop geraakt. Géén van de betrokken partijen bleek tot compromissen bereid. Zo'n situa tie laat het kabinet weinig ruimte tot kiezen. Daartegenover staat dat een nieu we, niet door de bonden onder steunde, loonpauze ongetwijfeld voor veel sociale onrust zal zor gen. Zeker als de regering weder om de winst van zo'n maatregel minimaliseert door een gericht werkgelegenheids- en investe ringsbeleid voor het bedrijfsleven achterwege te laten. De industriebond toont zich met het gisteren gelanceerde plan om samen met de werkgevers con tracten af te sluiten, waarin koop kracht voor werk wordt verwis seld, de meest nuchtere van alle FNV-bonden. Groenevelt lijkt definitief af te willen van het in het verleden niet ten onrechte verkregen etiktet van de meest radicale bond. In deze so ciaal en economisch moeilijke periode is dat in elk geval een bemoedigende ontwikkeling. De nieuwe actie van de belasting dienst is een vervolg op het stre ven van de dienst het zwarts geldcircuit tegen te gaan. Dit streven is meer symptoom- dan oorzaakbestrijden. Het zwartegeldcircuit is te omvang rijk geworden. Voor een belang rijk deel ligt dat aan de hoogte van de belastingen omgekeerd evenredig is aan de belasting- moraal. Psychologisch zal de nieuwe actie best haar vruchten afwerpen, ze ker op de korte termijn. Geheim zinnigheid over het nieuwe sys teem en de manier waarop het in de praktijk zal werken, zijn ge duchte wapens, zeker in preven tief opzicht. Het is wel zaak dat de goede naam van de belastingdienst niet wordt besmeurd door af te keuren me thodes bij het opsporen van frau deurs en ontduikers. Dat gevaar ligt wel op de loer. Het is naïef te veronderstellen dat de actie van de belastingdienst zal leiden tot een vrijwillige ver hoging van de belastingmoraal. Die verhoging zal hoogstens tij delijk worden afgedwongen, uit angst te worden gegrepen. Omdat belastingontduiking voor een belangrijk deel wordt veroor zaakt door de hoge belastingvoet zullen er ongetwijfeld nieuwe we gen worden gevonden om die belasting te ontduiken. De opkomst van het zogenaamde grijze circuit, waarbij diensten en goederen als betaalmiddel die nen, is daar niet vreemd aan. De nieuwe actie van de belasting dienst zal dit circuit alleen maar in de hand werken. TEHERAN (AFP) - Opnieuw zijn vanmorgen 20 officieren geëxe cuteerd, die betrokken waren bij de recente poging tot staats greep in Iran. Ze waren door een revolutionaire rechtbank schuldig bevonden. Ook een ex treem-linkse leider, die be schuldigd werd van moord, is geëxecuteerd. Alle executies vonden plaats in de Evin-ge- vangenis in Teheran. Het is de tweede keer sinds het be gin van de islamitische revolu tie dat een zo groot aantal men sen tegelijk wordi geexecu- teerd. Een Arabisch blad meldde van morgen dat de regering van Iran van plan is de Amerikaanse ge gijzelden volgende maand na de ramadan, vrij te laten. De krant die in Londen en Djeddah wordt uitgegeven, haalde wel ingelichte Arabische kringen aan. De vrijlating zou binnen drie weken gebeuren. Het blad zegt dat de Iraanse rege ring de gegijzelden als een last is gaan voelen. Een woordvoerder van de bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran noemt het bericht een "zuivere leugen". De woordvoerder her haalde dat de gegijzelden pas worden vrijgelaten als de ex- sjah terug is om in Iran te wor den berecht. Hij voegde er wel aan toe dat de bezetters zich zul len houden aan een besluit van het parlement, dat van imam Chomeini de opdracht heeft ge kregen de gijzelingskwestie op te lossen. verklaard verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag die gis terochtend aan zes mensen in Teheran het leven kostte. Ruim 100 mensen werden gewond. Forghan die gekant is tegen de Iraanse geestelijkheid, liet in een telefoongesprek met het blad Ettelaat weten, dat de aan slag een represaille was voor het terechtstellen van verscheidene van haar leden die de afgelopen maanden wegens terroristische activiteit zijn ter dood 1 deeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1