FN V-bond: kiezen tussen werk en koopkracht Veel steun voor zonne-energie kort zakelijk Belasting: andere aanpak van controle 'Geen zaken met angst' op de veiligheidsbeurs Afspraken met werkgevers en overheid i: 3 E Z II II DONDERDAG 24 JULI 1 MAYONAISE Halva-Mayonaises van Calvé en Duyvis blijken veel vetter te zijn dan slasaus en fritessaus. Aange zien de halva-produkten voor ongeveer de helft uit water be staan, zijn de enorm hoge win kelprijzen ten onrechte. Dat meldt Konsumenten Kontakt in het maandblad Koopkracht van deze consumentenorganisatie. Het blad concludeert verder dat er tussen slasaus en fritessaus nauwelijks verschil bestaat. Zo geheten slanke sausen bestaan eveneens voornamelijk uit water. De calorieënbesparing is gering. Ondanks de goedkopere ingre diënten ligt de prijs van de halva- produkten veel hoger. KK advi seert de consument dan ook het goedkoopste merk te kopen. Failliet Het mengvoederbedrijf Sluis uit Driemond is door de Amster damse arrondissementsrecht bank failliet verklaard. Bij het bedrijf, dat onderdeel uitmaakt van het veevoederbedrijf HENS uit Antwerpen, werken circa 60 mensen. Zeker 50 hiervan zullen op straat komen te staan. Een paar werknemers kunnen wor den geplaatst in de ook in de ge bouwen gevestigde handelmaat schappij Weesperkarspel, even eens een tak van HENS, die wel floreert. Russisch gas De Westduitse staalfabriek Man- nesmann AG heeft de Sowjet- Unie formeel meegedeeld dat zij bereid is de buizen te leveren voor de aanleg van een pijplei ding voor het transport van aard gas uit Siberië naar West-Europa. Dit gebeurde in Düsseldorf tij dens besprekingen tussen een Russische delegatie en verte genwoordigers van de Westeuro- pese gasdistributiemaatschap pijen die van plan zijn vanaf 1985 jaarlijks veertig miljard kubieke meter gas uit de Sowjet-Unie te betrekken. Geschillen Het aantal klachten dat door het ministerie van economische za ken erkende geschillencommis sie wordt behandeld, steeg vorig jaar van 3874 naar 4363. Dit staat in het jaarverslag van de stichting consumentenklachten over 1979. In de stichting werken de con sumentenbond en leveranciers van goederen en diensten samen om geschillen tussen handel en afnemer te behandelen. Nieuwe staats lening: 9,5 DEN HAAG (ANP) - Op 29 juli kan worden ingeschreven pp een tienjarige 9.5 pet staatslening 1980. Het bedrag van de lening en de koers van uitgifte worden na de inschrijving vastgesteld. De storting is op 1 september. De lening wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 september 1986. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan, aldus het Mi nisterie van Financiën. De vorige staatslening, waarop op 10 juni kon worden ingeschre ven, was eveneens een tienjarige lening, maar de rente was een half procent hoger (10 pet). KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling per 24-07-1980: Sperziebonen 140-230. Tuinbonen 39, Spitskool 46-90, Bospeen II 24-1,56, Waspeen AI per kist 5.40-7.40. All 3.20-8.-, BI 4,60-10.-, CII 2.90-15.-, Aanvoer 129 ton, Breekpeen Al per kist 4.20-15.10. Prei A per kg 46-1.13, Spinazie 46-90, Uien per kg 51-78, Peterselie (krul) 24-46, Knolselderij 13-40, Bloemkool 6 per bak I 65-1.62, 6 II 35-65, 81 70-1.22, 811 21, 101 56, Aanvoer 2000 stuks, Bosuien 35, Bonenkruid 80, Blauwe doperwten 3.20-5.10. DEN HAAG (ANP) - De belas tingdienst heeft besloten tot experimenten op het gebied van de aanslagregeling voor de inkomstenbelasting. De experimenten, die door 25 belastinginspecties zullen worden uitgevoerd, zijn erop gericht de aandacht te verleg gen van die posten op het aangifteformulier, die dit ei genlijk niet nodig hebben, naar posten, waar naar ver wachting een stuk fraude in zit. Bij de aanslagregeling bekijkt de belastinginspectie nu nog elke post. Bij de controle be kijkt de inspectie een post eens in de zoveel jaar. De be lastingdienst wil nu wat min der aandacht in de aanslagre- gelende sfeer en wat meer in de controlesfeer, dit in over- eenstemming met één van de conclusies uit het frauderap port van Van Bijsterveld. Eén van de experimenten houdt in, dat de belastingin spectie posten, die weinig aandacht nodig hebben om dat uit het verleden is geble ken dat daarop geen correc ties behoeven te worden aan gebracht, op een eenvoudige wijze afdoet. Hierdoor wordt meer tijd gevonden voor de meer aandachteisende aan giften. Het zal overigens niet zo zijn, dat posten blijvend worden geselecteerd. In een volgend jaar worden ook deze posten weer grondig bekeken. Van belang is daarbij, of de in specteur, na een post admini stratief te hebben bekeken, later op de aanslag kan terug komen, als hem een nieuw feit bekend is. met het controleren in team verband, zowel door teams binnen de controledienst van de inspectie als door teams samengesteld uit mensen van de rijksaccountantsdienst, van de omzetbelasting en van de directe belastingen. De directeur-generaal van de belastingdienst, C.J. Sledde- ring, en zijn plaatsvervanger, C. Boersma, hebben in een vraaggesprek met het perso neelsblad van het ministerie van financiën meegedeeld, dat de fiscus op het terrein van de fraudebestrijding nu meer "scoort" dan vroeger. In 1975 werden bij boekenon derzoeken correcties aange bracht met gemiddeld acht tien procent van het aangege ven inkomen. In 1979 lag het percentage gemiddeld op 28. ESSEN (ANP) - De internationale beveiligingsbeurs "security '80", die van 15 tot en met 19 septem ber is Essen zal worden gehou den, is niet bedoeld om "zaken te doen met de angst". De deelne mers aan de beurs, bijna 300 be drijven uit 18 landen, stellen zich uitsluitend ten doel om met hun aanbod op het gebied van veilig heid en beveiliging zo veel moge lijk te beantwoorden aan de steeds toenemende vraag uit het particuliere en bedrijfsleven. Dat zei dr. Axel Wernitz, voorzitter van de commissie binnenlandse zaken van de Westduitse Bundes tag, gisteren in Essen tijdens een persconferentie over de "securi- ty-beurs 1980". Volgens Wernijz heeft de stijgende vraag naar be-l veiligingsmiddelen en methodenj niet met angst te maken, maar met een puur zakelijke reactie dpi de toenemende criminaliteit. Op die toenemende misdaad zal, zo i blijkt uit het aanbod van de in september te houden beveilj- gingsbeurs, de komende jaren vooral worden gereageerd met j elektronische technieken. Be drijven die zich hebben toege legd op electronische bewa- kings- en controlesystemen, op installaties voor overval-, in-1 braak-, en diefstalalarm en op andere ingewikkelde beveili gingssystemen, zullen in Essen duidelijk in de meerderheid zijn. Extra dikke muren, staalplaat en kogelvrij glas komen op de twee de plaats en een simpel hangslot telt in Essen al niet eens méér UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV wil zowel lan delijk als per bedrijfstak met de overheid en de werkge vers overeenkomsten afsluiten die zijn gericht op het be houd en het scheppen van werkgelegenheid. In die over eenkomsten zouden afspraken moeten worden vastge legd over investeringen, overheidssteun en werkgele genheid en over het offer dat de werknemers daarvoor zullen brengen. Het federatiebestuur wil voorrang aan de werkgelegenheid geven omdat het meent, dat alleen op die manier de tweede prioriteit van de bond, handhaving van de koopkracht, te verwezenlijken valt. "Groei van werkgelegen heid geeft de mogelijkheid om cao-eisen te stellen", aldus voor zitter Arie Groenevelt gisteren in Utrecht op een persconferentie. "Omgekeerd doen cao-eisen niet de werkgelegenheid toenemen. Als daarvoor de ruimte ontbreekt is het stellen van looneisen op den duur alleen maar een loos gebaar". Naarmate er m> WAO en de WW terecht komen valt ook de koopkracht van de werkenden niet te handhaven, aangezien ze steeds meer belas ting en/of premie zullen moeten gaan betalen. Omdat de kost voor de baat uitgaat zullen cao-lonen en de daaraan gekoppelde uitke ringen tijdelijk pas op de plaats moeten maken. Illusie Het is een keiharde realiteit, dat zonder werkgelegenheid het handhaven van de koopkracht een illusie is, zei Groenevelt. Hij hoopt, dat er voor de ideeën van zijn bond, die overigens op het fusiecongres van de industrie bonden NW en NKV in decem ber nog concreet vorm moeten krijgen, een breed genoeg maat schappelijk draagvlak te vinden is. Niet alleen in het parlement, maar ook bij de werkgevers en de vakbeweging zelf. "Er zijn in de vakbeweging nog steeds mensen die kennelijk het idee hebben, dat de bomen in de hemel groeien". De Industriebond FNV vreest trouwens, dat er ook voor 1981 een loonmaatregel zal komen en dat er na de verkiezingen een po litieke meerderheid zal ontstaan voor een langdurige periode van centraal geleide loonpolitiek. Voor de beoordeling van de kan sen daarop lijkt het volgens Groenevelt nauwelijks enige enig uit te maken welke samenstelling de regering na de verkiezing zal hebben. De bond wil daarom niets aan het toeval overlaten, of dat toeval nu een politieke partij of een werk geversorganisatie is. Hij hoopt genoeg medestanders te krijgen voor overeenkomsten waarin de zaken contractueel worden vast gelegd. In feite is er dan ook wel in zekere mate sprake van een geleide loonpolitiek, maar dan gekoppeld aan afspraken over investerinen, overheidsbeleid en het stimuleren van de werkgele genheid. Arie Groenevelt: bang Voor elk van de drie partijen over heid, werkgevers en vakbonden, geldt dat we staan voor de keuze tussen doormodderen of durven, aldus Groenevelt. "De keuze lijkt niet moeilijk voor die partijen die een vergroting van de toekomst mogelijkheden van een groot aantal mensen hoger aanslaan dan het vasthouden een onver vulbaar gebleken eisen". De vastlegging daarvan kan alleen in het kader van een overeenkomst, waarin de andere partijen meer doen dan het geven van losse toe zeggingen over in de toekomst te verwachten resultaten. Groenevelt erkende overigens, dat in een open economie als de Ne derlandse geen absolute garan ties bestaan dat een beleid de beloofde resultaten zal hebben. Model Bij de Industriebond FNV is een model in voorbereiding voor een overeenkomst met werkgevers en overheid Het zal in december aan het congres van de bond worden voorgelegd. In de ko mende maanden zal de bond con tact opnemen met politici, andere bonden en werkgevers. Hun reacties zullen van invloed zijn op de besluitvorming in december. FNV akkoord met sluiting Jamin-winkels DEN HAAG (GPD) - Het eisen pakket Zonne-energie dat de Vereniging Milieudefensie begin dit jaar aan minister Van Aar- denne van economische zaken aanbood, blijkt door een groot aantal organisaties te worden on dersteund. Tijdens de Zonne-dag van de vereniging in Muiderberg werd bekend dat zich onder de dertig ondertekenaars van het ei senpakket de Wereldraad van Kerken, het Humanistisch Ver bond, de FNV, D'66, de PPR en vele landelijke milieu-organisa ties bevinden. Het eisenpakket stelt dat het voor naamste effect van het energie beleid dient te zijn: stabilisatie van het gebruik van niet-eindelo- ze energiebronnen, zoals kolen en kernenergie. Milieudefensie geeft drie maatregelen aan om dit te bereiken. Allereerst het effec tief bestrijden van energiever spilling, het stimuleren van we zenlijke energiebesparing en ten slotte versnelde invoering van eindeloze energievormen, zoals zonne-energie. Tijdens een „zonnedag" in Muider berg toonde Milieudefensie gis teren dat voor wat betreft de zon ne-energie voldoende technieken en apparatuur voorhanden zijn. Er waren vele demonstratiemo dellen van zonnecollectoren, windmolens en zonnecellen. Wel zijn de prijzen van de diverse toe stellen erg hoog. Vandaar dat Mi lieudefensie ook van mening is dat de overheid de installatie van zonne-boilers en -installaties moet subsidiëren. Omdat het eisenpakket steunt op een breed maatschappelijk draagvlak meent Milieudefensie dat de overheid het energiebeleid moet ombuigen in de richting van mens- en milieuvriendelijke energiebronnen. Het pakket zal de basis zijn voor verdere acties, voor samenwerking met andere organisaties en voor ondersteu ning van particuliere initiatie- Nijpend tekort bouwvakkers DEN HAAG (ANP) - De chemische industrie vreest dat er een groot scheeps beroep moet worden ge daan op buitenlandse metaalbe werkers om de fabrieken in het Rijnmondgebied te bouwen, waarvoor grote investeringen zijn aangekondigd, aldus de ver eniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). Het gebrek aan vakbewame hand-1 werkslieden is zó groot, dat voor I het normale onderhoud van j chemische bedrijven in dit ge-1 bied al een beroep moest worden j gedaan op Franse vaklieden. Uit Duitsland, Engeland, Frankrijk en België zullen de vaklieden UTRECHT (ANP) - De Diensten bonden FNV I een gesprek met het suikerwarenbednjf akkoord verklaard met d genomen sluiting van 49 filialen. ben de bonden zich bij des neergelegd omdat c met cijfermate toond dat de winkels ook na i passingen niet i maken zijn. De directie heeft aantal ontslagen tot een mini mum beperkt zal blijven. Ze zal niet vasthouden aan de eerder genoemde datum 1 september. Een aantal winkels blijft tot het eind van het jaar of langer ge opend, waardoor er meer moge lijkheden ontstaan om personeel naar andere vestigingen over te plaatsen. Volgens de Dienstenbonden FNV is gebleken dat ongeveer vijfig andere filialen ook maar net bo ven de rode lijn zweven: de omzet is amper voldoende om de vaste kosten op te vangen. DONDERDAG 24 JULI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN ACF 72.00 71,70 ï5üsBd"" 24?:?S Kon. Ned. Pap. 31,20 31,50 Tokyo Pi Utti-Inv» Viking 100,30 192.00 372,00 orp 25.00 o 4.50b 21,50 ViUueLlnV '^jjo Vance, Sand. 13^70 COl'D EN ZILVEI' EKiasaffiES?! BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Am- sterdamse effectenbeurs warenl vandaag de internationals op^ nieuw hoger. Vooral Philips, stond in de belangstelling. Vraag» stuwde het aandeel naar een bij na/1 hogere koers van 19,40. Ook Kon. Olie steeg bij een mati ge omzet en wel 2 op 174,80. Unilever klom 0,60 op 123,20 en KLM 0,40 op 64,40. Rustiger aan ging het bi j Akzo, 0,20 winst op 23,80 en bij Hoogovens 0,10 winst op 17,70. De financiële sector was goed prijshoudend, waarbij de ABN 2 duurder werd op 314. Ook de wat oplopen, hoewel de druk nu wel van de ketel af is. Bij de ver zekeraars lokte Amev wat vraag uit en steeg 0,70 op 88,40, ter-, wijl Ennia en Nat. Nederlanden: circa een halve gulden aantrok ken op resp. 137.50 en 118,40. Bij de uitgevers ging Elsevier- NDU goed van start. Het aandeel noteerde rond het middaguur 4,50 hoger op 236,50. De bou wers waren verdeeld, evenals de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18