Syrië maakt draai naar Moskou Blik li 3ci weekbladen Door isolement van Washington afgedreven HP Er wordt steeds meer gespeculeerd in Bei roet - het centrum in de Ara bische wereld bij uitstek voor zowel serieuze politie ke analisten als opportunis tische koffiedikkijkers - over de mogelijkheid dat de Syrische leider Hafez Al As sad binnenkort naar Moskou zal vliegen om er een vriend schapsverdrag met de Rus sen te tekenen. Er zijn vele aanwijzingen hiervoor: de van staatswege gecontroleerde Syrische pers spreekt al weken over de „noodzaak van het verbe teren van de zogenaamde 'kwalitatieve relaties' met de Sowjet-Unie"; hoge Rus sische militaire delegaties lopen in Damascus de deur plat; de 'constructieve rol' - binnen het zogenaamde Na tionale Front - van de Syri sche communistische partij naast de regerende Baath- partij wordt in toenemende mate benadrukt, en Syrië neemt op inter-Arabisch en internationaal niveau een steeds duidelijker anti-Ame rikaanse positie in. „Zio nisme, Libanees fascisme en locale Arabische reactionai ren zouden de Arabische na tie nooit zo kunnen bedrei gen als zij niet onvoorwaar delijk gesteund zouden wor den door het Amerikaanse imperialisme", is een veel gehoorde Syrische slogan. Dit is niet altijd zo geweest. „U bent een groot leider en Sy- rië's rol in het Midden-oos ten is van eminent belang voor vrede en veiligheid", zei de Amerikaanse presi dent Carter iif Tnei 1977 nog tegen een zichtbaar ingeno men president Assad in Ge- nève Het was het toppunt in de Syrisch-Amerikaanse re laties, die vanaf het moment dat Assad in Syrië aan de macht kwam (1970) lang zaam maar zeker waren ver beterd. BEIROET - In 1973 ontketende Syrië, samen met Egypte, de Oktober-oorlog tegen Israël met als doel de in 1967 verlo ren gegane Arabische gebie den terug te veroveren. Syrië reageerde positief op het daarop volgende Amerikaan se diplomatieke offensief in het Midden-Oosten: Kissin ger regelde een troepen scheidingsakkoord op de Golan-hoogten, Syrië kreeg Kuneitra terug (nadat de Is raëli's de stad selselmatig hadden opgeblazen), Nixon werd in de straten van Da mascus toegejuicht, de di plomatieke relaties met Was hington - in 1967 verbroken - werden hersteld en Syrië ac cepteerde VN-resolutie 338, en daarmee indirect Israëls bestaansrecht binnen de grenzen van 1967. De Russi sche invloed in Syrië was tot een minimum teruggebracht. Kwetsbaar Vanaf dat moment is de Syri sche politiek bepaald geweest door een defensieve strategie ten opzichte van Israël en het voorkomen van Syrië's iso lement. Maar ten gevolge van het tweede Sinaï-akkoord tussen Israël en Egypte kwa men Syrië en de PLO in een kwetsbare positie. Syrië zocht en vond steun bij Jor danië en Damascus probeer de in de inmiddels uitgebro ken Libanese burgeroorlog tussenbeide te komen in een poging om te voorkomen dat een links regime in Beiroet aan de macht zou komen, wat een Israëlische actie in Zuid- Libanon zou uitlokken, een dodelijke bedreiging voor Sy rië zelf. Dat is de reden dat de Syriërs in juni '76 ten gunste van de Libanese christen-mi lities (Falangisten enz.) tus senbeiden kwamen tégen de Palestijns-moslim-linkse Li banese alliantie. En zolang de Syriërs de PLO bestreden was er niets aan de hand en sprak Washington van de „constructieve Syrische rol in Libanon". De 'Pax Syriana' in Libanon na de burgeroorlog - waar een voor 90 procent uit Syrische troepen bestaande Arabische vredesmacht orde en rust moest handhaven - was onte genzeglijk mede een Ameri kaans belang. In deze sfeer ontmoetten Assad en Carter elkaar in Genève twee dagen voordat Menachim Begin de verkiezingen won in Is raël. Bergafwaarts Sindsdien is het bergafwaarts gegaan met de Amerikaans- Syrische relaties. Het Sadat- initiatief heeft deze ontwik keling in hoge mate versterkt. De Syriërs waren niet zo zeer razend dat Sadat naar Jeru zalem ging, maar omdat Egypte de Arabische solidari teit had verbroken. Niet al leen de militaire solidariteit, maar vooral de politieke eensgezindheid om Israël tot vrede te bewegen op voor waarden die voor alle Arabi sche landen plus de PLO ac ceptabel geweest zouden zijn. Het hierop gevormde anti- Sadat 'Front van standvas tigheid' (bestaande uit Syrië, de PLO, Algerije, Libië en Zuid-Jemen) kwam pas echt van de grond toen bleek dat Israël niet van zins was wer kelijke tegenconcessies aan de Arabieren te doen als ant woord op Sadats historische vredesaanbod aan de joodse staat. De gevolgen voor de Syrische positie, vooral in Libanon,- waren rampzalig. Aan de ene kant waren de Syriërs nu niet meer 'neutraal' in Libanon - zij moedigden de Palestijnen aan om het Sadat-vredespro- ces met acties vanaf Zuidli- banese bodem te verstoren - aan de andere kant speelden de Israëli, nu de Syriërs de Palestijnen niet meer onder de duim hielden, handig in op de terechte angstgevoelens hierover onder Libanese christenen: Israël ging zich gewapenderhand opwerpen als 'protector' van de christe nen in Libanon, wat in de praktijk neerkwam op een si tuatie waarbij Israël door middel van een Libanese „vijfde kolonne" (de rechtse milities van de Falangisten, Chamounisten en Haddad) de Palestijnen - de felste tegen standers van het Egyptisch- Israëlische vredesproces - op Libanese bodem militair on der druk kon zetten en de Sy rische positie in Libanon ver der kon ondergraven. De Syrische vredespolitiek in Libanon is uiteindelijk geheel mislukt omdat - zo zeggen de Syriërs - Amerika de eerder geschetste onwikkeling heeft aangemoedigd. Bewijs hier voor zagen de Syriërs in de overweldigdende rol van Carter en Assad: het is uit met de liefde. Amerika in de ^totstandko ming en uitwerking later van de Egyptisch-Israëlische Camp David-akkoorden Deze werden in Damascus als een regelrechte bedreiging voor Syrië aangemerkt: de door Is raël bezet gehouden Syrische Golanhoogten worden in het document niet eens ge noemd, de PLO - Syrië's bondgenoot - werd in Camp David genegeerd. De nood zaak dat Syrië óók zou moe ten instemmen met een vre desregeling in het Midden- Oosten was de Amerikanen kennelijk ontgaan. De sfeer werd getekend door een Amerikaanse diplomaat in de Arabische wereld die zei dat „wij na Camp David op Jor danië en Saoedie-Arabië re kenen, en dan zouden Syrië en de Palestijnen wel moeten volgen". Wat een naïviteit en belediging voor Damas cus. Uithollen De Syrische opstelling ten op zichte van Amerika is sinds Camp David alleen maar vij andiger geworden. Dit omdat de Syriërs menen dat Ameri ka, met behulp van lokale 'agenten', hard bezig is het re gime van de Syrische leider Assad van binnenuit uit te hollen, met als oogmerk „Sy rië's verzet fegen Camp David en het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag te breken". Feit is dat sinds een jaar grote binnenlandse onrust heerst in Syrië, welke de regering in Damascus steevast toe schrijft aan de subversieve activiteiten van religieuze fa natici van de 'moslim broe derschap'. Honderden Sy riërs, vooral officiële figuren, werden het slachtoffer van de 'broederschap'. Assad zelf ontsnapte op 26 juni jl. ter nauwernood aan een aanslag op zijn leven, nota bene ge pleegd door leden van zijn ei gen lijfwacht, een aanwijzing dat de 'broederschap' met succes geïnfiltreerd is in Sy rië's veiligheidsdiensten. Aangenomen wordt dat Israël en christen-rechtse Libanese organisaties om voor de hand liggende redenen chaos in Syrië eerder zullen aanmoe digen dan tegengaan. Het binnenlandse verzet tegen het Assad-regime beperkt zich evenwel niet uitsluitend tot de 'moslim broederschap' (en hun vermeende buiten landse opdrachtgevers): de oppositie is veel breder onder de bevolking verspreid; er is grote economische onvrede en verzet tegen de corruptie en machtsmisbruik van Baath-partijleden, waarbij de bevoorrechte politieke posi tie van de Alouitische min derheid in het algemeen tot sektarische polarisatie leidt. Irritatie over vermeende steun aan de 'moslim broederschap' van bijvoorbeeld over de grens met Jordanië en Irak, heeft tot spanningen met deze landen geleid, die typerend zijn voor de geïsoleerde posi tie waarin Syrië zich op dit moment in de Arabische we reld bevindt. Syrië is een van de weinige Arabische landen die hartelijke relaties onder houdt met het Chomeine-re- gime in Iran, en daarnaast de Russische interventie in Af ghanistan heeft goedgepraat. Dit maakt Damascus ver dacht bij alle conservatieve Arabische (olie-)landen en bij Irak, dat zich sowieso be dreigd voelt door aan de ene kant de oude Baath-rivaai Sy rië en aan de andere kant de Shiitische revolutie in Iran. Daarnaast heeft Syrië met her nieuwde problemen in Liba non te maken: de recente 'machtsgreep' van de Falan gisten daar in christen-gebie den en de dreigende 'bevrij ding van de rest van Libanon' door diezelfde Falangisten, moet wel op Syrisch verzet stuiten, niet alleen vanuit puur Syrisch eigenbelang ge zien (bedreiging van Syrië's westflank, de Israëlische connectie met de Falangisten, het ontstaan van religieuze ministaatjes enz.), maar ook omdat Syrië's geloofwaar digheid als vredesmacht in Libanon en als beschermer van het centrale staatsgezag van president Sarkis, of het weinige wat daar nog van over is, op het spel staat. De Syrische isolatie wordt on derstreept door de harde standpunten die Damascus innneemt op Arabische con ferenties. Steeds weer hamert Syrië erop dat de anti-Camp David-lijn in de eerste plaats tot anti-Amerikaanse stel- lingname van de Arabieren zou moeten leiden. Syrië staat dan ook uiterst wantrouwend tegen voortzetting van de po litieke dialoog met Washing ton - uiteraard buiten het ka der van Camp David - door bijvoorbeeld Jordanië en Sa oedie-Arabië. Ook de gema tigd positieve reactie van deze twee landen op de Europese Midden-Oostenpolitiek (Ve netië) vindt geen genade in Syrische ogen: Venetië was niets anders dan een slap af treksel van Camp David, in gefluisterd door de Amerika nen, menen de Syriërs. Re cente Saoedische pogingen om ter wille van de eeuwige Arabische eenheid Syrië er van te weerhouden om de Russen definitief om de hals te vliegen - de gedachte alleen al maakt de fel anti-communi- tische Saoedies onwel - schjjnen op niets uitgelopen te zijn. Het Syrische Assad-regime, dat bang is dat de Arabische lan den het alleen de hete kas tanjes uit het Israëlische vuur zullen laten halen, en ver moedend dat bepaalde Arabi sche buurlanden de 'moslim broederschap' in het geheim steunen, heeft dringende be hoefte aan bescherming van een der beide supermachten. Syrië is sinds Camp David diep teleurgesteld, neen voelt zich verraden door Amerika en daarom zijn de Russen de eerste gegadigden. Jarenlang hebben de Syriërs de Russsi- sche druk om een vriend schapsverdrag met Moskou te tekenen weerstaan. Maar nu Syrië geisoleerd staat in de Arabische wereld, bedreigd wordt door binnenlandse onlusten en wellicht weer in direct uitgedaagd zal worden door Israël in het Libanese moeras, liggen de kaarten an ders. Een vriendschapsverdrag met de Sowjets is de enige garan tie voor de Syriërs dat zij de komende jaren kunnen reke nen op een constante stroom van modern Russisch militair materieel. Dit is niet zozeer nodig voor het onder de duim houden van de Syrische op positie - dat is meer een poli tieke zaak - maar voor het herstel van, wat Damascus noemt, de 'strategische ba lans' met Israël. Hiermee beogen de Syriërs het moder niseren van hun strijdkrach ten voor politieke doelein den: niet voor een militaire krachtmeting met Israël, die winnen ze nooit - vooral na het afvallen van Egypte - en dat weten de Syrische gene raals, maar om vanuit een po sitie van kracht met Israël te onderhandelen. Het moet nog afgewacht wor den of Syrië een vriend schapsverdrag met de Sow jet-Unie afsluit. Maar als pre sident Assad inderdaad zijn handtekening onder zo'n do cument zetten zal, dan is dat in de eerste plaats het gevolg van Carters Midden-Oosten- politie k, die allereerst gericht is op Israëlische en Egypti sche aspiraties en dientegen- gevolge ten koste moet gaan van Syrische en Palestijnse belangen. Waarbij moet wor den aangetekend dat de poli tieke betekenis van het feit dat zo'n Russisch-Syrisch verdrag wordt afgesloten veel groter is dan het verdrag zelf: gelijksoortige vroegere Rus sische vriendschapsverdra gen met Egypte en Irak heb ben niet kunnen voorkomen dat Sadat weer terugkeerde in het Amerikaanse kamp en Bagdad tegenwoordig een zekere afstand neemt van de Russen. Meijer trekt in de Haagse 'Post maar liefst negen pagina's t om melding te maken van de zekering van Wouter Gortzak", ortzak is al weer geruime tijd irecteurvan de Wiardi Beekman tichting, het wetenschappelijk jureau van de Partij van de Ar- ieid, maar was tussen '54 en '58, n het voetspoor van zijn vader Jenk, lid van de CPN. "Het beeld eeft zich bij ontzettend veel ensen vastgezet: communisten eugen niet, dat zijn rare idioten, angsters, ratten. Later komt de ntdekking dat het dikwijls heel tsoenlijke, aardige en lieve ensen zijn". Over zijn ex-colle- ;a bij de Groene Amsterdammer Ian Lammers: Die jongen kan ooit méér autoritair zijn dan oeger, lees maar die stukken n 'm door, „hij is nooit zo'n oot democraat geweest" en ver coalitievorming: Ik ben een 'root voorstander van een PvdA DA coalitie. Zoals het CDA stelt e PvdA nodig te hebben voor iet nemen van impopulaire aatregelen, geldt dat voor mij in mgekeerde zin ook". Henk ofland citeert in zijn column het ■'ranse Le Matin: "Olympische ortlieden zijn stuk voor stuk rantwoordelijk voor de ver- ezeling van de feiten". Pat van rdoezeling sprake zou zijn, verbaasd hem niet, "maar", zo schrijft hij, "het is toch nog een verrassing geweest, dat het zo brutaal toegaat". In de HP voorts interviews met Dick Cavett en met Nederlandse corresponden ten in Rome en een verslag van de speuractie naar een nieuwe mi nister van defensie: "De voor naamste reden lijkt me dat men er niets voor voelt als straks die begrotingsbesprekingen eventu eel mislukken er ook nog eens een minister van defensie in spé rondloopt", aldus het CHU- Tweede Kamerlid Gualthérie van Weezei over het uitblijven van een regeling voor opvolging. hervormd nederland Een week na de HP ondervraagt HN de socialist Bram Peper over het "Suriname-conflict" tussen hem en Jan Pronk. Weinig nieuws op dat punt, maar Peper lucht ook zijn hart over zaken als democratie en Den Uyls opvat tingen over het "basis-inkomen". "Teveel wordt gedacht", zegt hij, "dat democratie moeilijk te com bineren is met het nemen van verantwoordelijkheid" en "ik vind het basis-inkomen een anti socialistische gedachte. Het doet te weinig een beroep op mensen om zich voor anderen in te zet ten". Jos Theunissen vraagt zich af "waarom worden bejaarden op hun levensavond nog zo massaal lastig". Hij spreekt van een uit grote onvrede voortkomende "onstuitbare opkomst van de grijze macht", maar signaleert wel dat "men nergens binnen de beweging weet aan te geven, op welke manier men gelijkwaardi ge bejegening wil afdwingen". De derde energienota van minister Van Aardenne, doet HN denken aan een "omgevallen archief kast". Oude en achterhaalde standpunten zijn opnieuw opge poetst, zoals kernenergie, waar van ten onrecht, aldus HN, wordt gezegd dat het goedkoper zou zijn dan kolengestookte centra les. "De maatschappelijke dis cussie staat voor de energie- en milieugroepen op losse schroë- ven". Een verslag in dagboekvorm van de VN-vrouwenconferentie in Ko penhagen en de berichtgeving uit het Moskou van de Olympische Spelen vormen de minst verras sende en zo langzamerhand wat al te zeer uitgekauwde onder werpen in VN. Aardiger is het portret van Ronald Reagan van Joop van Tijn: "Er zit aan de man zoveel kunstmatigs dat Nixon bijna van vlees en bloed leek". Van Tijn bezocht de Republi keinse conventie in Detroit en komt tot de slotsom dat de denk beelden van de conservatief niet verschillen van die van Wiegel, Thatcher en Giscard, maar vindt toch dat "de onderhavige variant van deze wijze van denken wel héél smal is". Frits Abrahams toog naar Den Haag voor een ge sprek met Paul Nowee, die de bij de dood van zijn vader afgebro ken Arendsoog-reeks voortzette en binnenkort het vijftigste deel uitbrengt: "Gevreten door de jeugd, gehaat door de opvoe ders", zo zal het met Arendsoog altijd gaan, schrijft Abrahams. Nowee heeft daar geen last van: "De verkoopcijfers zijn mijn prij zen", zegt hij over de enige ka tholieke cowboy in jeugdboe- kenland. Ursala den Tex en Vin cent Bakker zetten hun serei over de minimum-inkomens voort: "Ze kijken je raar aan als je bij de slager een half ons boterhamme- worst en een half ons bloedworst vraagt". Rogier Proper praat in zijn serie over de filmkritiek met Henk ten Berge van De Tele graaf: Je kunt geen filmblad openslaan of ze hebben het over Jan Blokker, terwijl die man al in geen twaalf jaar een stuk over film heeft geschreven. Dat zegt toch wel wat over de stand van de Nederlandse filmjournalistiek". Grijs dramt door over Buikhui- sen en er is een smakelijk kleu- renkatern over "voorwerpen van toen". Met gemengde gevoelens bericht Hans Bronkhorst in De Tijd over het nieuwe systeem van toelating dat minister Pais wil introduce ren voor een aantal studierich tingen. Hoge cijfers worden extra belangrijk en dat vindt de co lumnist bezwaarlijk, vrouwen krijgen meer kans, dat mag van hem. Corine Spoor schetst een uitvoerig portret van de Belgi sche premier Martens. "Ik ben vóór het type staat als de Duitse Bondsrepubliek", zegt hij en "In tegenstelling tot bepaalde krin gen in Nederland haal ik geen praktische recepten uit bijbel en evangelie. Wat dat geweten be treft, daar hebben wij veel min der last van. Ik geloof dat Vla mingen en Walen veel materialis- tischer zijn, in de goede zin van het woord", aldus de christen democraat. volgens Spoor de laatste Belgische politicus in wie zowel Vlamingen als Walen ver trouwen hebben. Henk Neuman benut zijn column opnieuw voor een kou we oorlog betoog over het nut van de modernisering van kernwapens in NAVO-verband. Ook Ane Kuiper portretteert Ro nald Reagan, "the candidate from Disneyland". Hij herinnert nog even aan wat markante uitspra ken: afschaffing van minimum loon, voor de doodstraf, invoe ring van de Neutronenbom en: als ik president ben zal het nooit meer gebeuren dat een dictator onze ambassade bezet en diplo maten gijzelt".. Ben Kroon on dervroeg de directeur van het Rijksmuseum, drs. Levie. Perso neelstekort brengt de bewaking in gevaar en dat doet de Nacht wacht wellicht achter perspex belanden. Zijn aankoop-buget omschrijft Levie als "een fooi". Elsevier was nog nist beschikbaar. TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17