Mijnwerkersstaking in Egypte OPRUIMING BU HACHMER "Uren fietsen zonder dat je een kip ziet" 'BOSS Wat moet ik in het buitenland Toeren met Avanti 'Eerste paal' nieuwbouw AZL gaat binnenkort grond in De Luinstra's hebben huisje in Beekbergen r m PAGINA 14 DONDERDAG 24 JULI 1980 De familie Luinstra hoeft voor lopig niet zo nodig naar het bui tenland. In en om Beekbergen is ge noeg te beleven. Een kaart vertelt waar ze het kunnen vinden (foto links). Trouwens voor jeu de boules is het ook niet noodzakelijk de landsgrenzen te overschrijden. Nee, een uitgelezen vakantieplekje daar op dc Veluwe. Zegt Henk"Ik had echt behoefte om even bij te tanken. Nou dat kan hier prima in de bos sen". (foto onder Vandaag de groeten uit Beekbergen op de Veluwe en nu eens geen geëmmer over regen en mod- derpartijen, want die waren er giste ren eindelijk eens niet. Ook niet in dat loverrijke dorpje onder Apeldoorn, waar Henk (46) en Riek (45) Luinstra en hun kinderen Geert-Jaap (10) en Nienke (8) uit Al phen aan den Rijn sinds zaterdag vakantie houden. Evenals vorige zomer heb ben ze daar, midden in het groen, een houten huisje gehuurd. „Vorig jaar hebben we lang niet alles kunnen zien", vertelt Henk. „Er is hier zo veel moois nabij". standen. Dat gesjouw. Ik moet er niet aan denken. Je hebt vakantie om uit te rus ten. Niet om je moe te ma ken". „Bovendien zijn de kinderen nog te klein", zegt Riek. „Straks, als zij op de middel bare school zitten, is het heel wat anders". Henk knikt „Dan spreken ze de talen ook. En kunnen ze daar wat opste ken". Watervallen Voorlopig dus hoeven de Luin- stra's niet zo nodig. In en om Beekbergen is trouwens ge noeg te beleven. De Apen- heul, Het Kroondomein, het Openluchtmuseum, de schaapskooi van Hoog Buurlo. „En de watervallen van Loenen niet te vergeten", weet Riek nog. „Goed, ik weet wel, die watervallen stellen niks voor. Maar tochvoor de kinde ren is het leuk". Ook dit jaar hebben de Luin- stra's fietsen gehuurd. „Wat dacht je", aldus Henk. „Er zijn hier prachtige fietstoch ten uitgezet. Kun je uren fiet sen, zonder een kip tegen te komen". Paardeoog „Dan fietsen we niet aan één stuk door, hoor", vertelt Riek. Als er wat te zien is stappen we af en nemen we rustig de tijd om het te bekijken. Vorig jaar bijvoorbeeld hebben we bij een vennetje vleesetende Fietsen. "Dat kun je hier uren zondereen kip tegen te komen",zegt Henk. "Maar", meldt Riek, dan fietsen we niet aan één stuk door. Als er wat te zien is, stappen we af' plantjes ontdekt, nietwaar Geert-Jaap?" Geert-Jaap knikt. Zijn zusje Nienke is wat aan het rom melen in haar kamer. En Henk vertelt verder. „We doen ook eindeloos spelletjes. Thuis komt het daar dikwijls niet van. Maar hier kunnen we alle tijd aan de kinderen besteden". „Nee tv is er niet in dit huisje. Maar die missen we ook als kiespijn. Thuis hebben we er immers ook geen. Principieel niet. Nee hoor. Zo'n paar deoog in je huiskamerik moet er niet aan denken. Trouwens, wat moet je met zo'n ding?" Kikkers Henk, werkzaam in de zwak zinnigenzorg, bejubelt nog maals zijn vakantieplekje. „Vorige week had ik echt be hoefte om tot mezelf te ko men, om even bij te tanken. Nou, dat kan prima hier in de bossen". „Ja, maar de zee is ook hartstik ke fijn", roept Geert-Jaap. En z'n moeder bekent heel eer lijk: „Vorige week, nog thuis in Alphen, dacht ik: Oh ik wou dat ik in de bossen zat". „Maar ik geef je op een briefje dat als ik hier straks twee we ken zit, ik weer begin te ver langen naar Alphen. Naar de kikkers, die ons elke ochtend wakker maken. Want dat is ook zalig hoor, die polder bij ons achter". (Van onze correspondent Harm Botje) CAIRO - In verschillende Egyptische mijndistricten langs de Rode Zee en in Assoean zijn relletjes uitgebroken on der stakende mijnwerkers. De mijnwerkers verlangen drastische salarisverhogingen, betere werkomstandig heden en een goed sluitende invaliditeitsverzekering plus gevarengeld voor bepaalde werkzaamheden. De toestand in de Egyptische mij nen en steengroeven leidde begin deze maand tot heftige tonelen in het Egyptische parlement, waar bij leden van zowel de oppositie als van de overweldigende rege ringsmeerderheid de ministers van industrie en van arbeid op het matje riepen. De voorzitter van de Egyptische parlementscommissie voor ar beidszaken, Hussein Al-Wishahy, maakte tijdens de verhitte debat ten melding van een plan van de mijnwerkers langs de Rode Zee een onderzoekscommissie van het parlement in een van de mjj- nen te gijzelen en die mijn zono dig op te blazen als aan hun wen sen niet werd voldaan. De voor zitter van de mijnwerkersvak bond, Mohammed Said Ahmed, liet zijnerzijds weten dat de bond de internationale arbeidsorgani satie ILO zou inschakelen alsme de de internationale commissie van de rechten van de mens om de levensomstandigheden van de Egyptische mijnwerkers te on derzoeken als er niet snel wat aan de situatie zou veranderen. Bureaucratie De mgnwerkersstaking dreigt op i snel tempo uit te groeien tot het ernstigste ar beidsconflict in Egypte sinds ja ren, na de enorme spanningen in de textiel in Damietta en Alexandrië zo'n driejaar geleden. Het conflict rond de Egytische mijnen is deels een bureaucrati sche competentiestrijd tussen de ministeries van industrie en mijnwezen en van arbeid. Een beroemd voorbeeld van een der gelijke competentiestrijd is bij voorbeeld het al jaren in de stei gers staande geboortenbeperk ingsprogramma dat maar niet van de gropd komt omdat de mi nisteries van sociale zaken en van volksgezondheid om de ha verklap eikaars klinieken sluiten en zoiets schijnt nu Ook bij de mijnwerkers het geval te zijn. Zowel „mijnwezen en industrie" als „arbeid" hebben bij het par lement wetten ingediend om aan de verlangens van de mijnwer kers tegemoet te komen. Volgens de minister van arbeid kost de uitvoering van zijn wet 9 miljoen Egyptische ponden (ruim 25 mifjoen gulden) terwijl de minis ter van industrie en mijnwezen zegt 17 miljoen pond (bijna 50 miljoen gulden) voor de verbete ring van het lot van de mijnwer kers te hebben uitgetrokken maar dat zijn instructies over de besteding ervan door het minis terie van arbeid worden gesabo teerd. Tumult De rel brak goed los toen, midden in.de crisis, de minister van in dustrie en mijnwezen voor de tweede keer in een maand niet op kwam dagen toen het parlement de zaak besprak. Het werd een complete kabinetszaak toen de minister van industrie tijdens een kabinetszitting zich beklaagde over aanvallen in het parlement en in een hevige woordenwisse ling verzeild raakte met zijn col lega van arbeid. De vrouw van de minister van binnenlandse zaken generaal Nabawi Ismel, het op vliegende parlementslid Faida Kamal vroeg vervolgens een in terpellatie aan die onder publiek tumult op het laatste moment kon worden verhinderd omdat Spoed Inmiddels heeft de dagelijks be stuurder van Egypte, vice-presi dent en luchtmaarschalk Hosni Mubarak, die in feite de post van eerste minister vervult, beide be trokken ministers met spoed op gedragen hun wetsontwerpen op een lijn te brengen en onmiddel lijk fondsen ter beschikking ge steld om aan de ernstigste finan ciële grieven van de mijnwerkers tegemoet te komen. Op de achtergrond speelt verder het verzet van de mijnwerkers vakbond met haar duchtige linkse sympathieën tegen de ver koop van de Egyptische staats mijnen aan de particuliere sector. Zo is een van de belangrijke fos faatafgravingen bij Assoean on langs overgedragen aan een par ticulier consortium waarin, vol gens de geruchten, Sadats boe zemvriend Osman Achmed Os man en zijn vrouw Jihane Sadat belangrijke participanten zijn. Osman is voorzitter van de Egypti sche openbare dienst voor land winning die de bevloeiing van de woestijn moet coördineren en krijgt via de Assoean-afgraving van fosfaat een persoonlijke greep op de Egyptische kunst-' mestvoorziening, onontbeerlijk bij de uitvoering van de plannen van zijn openbare dienst. Maar de vakbond van mijnwerkers hoopt, met het doordrijven van eén nieuwe wet rond de arbeidsom standigheden, ervoor te zorgen dat de staat grote invloed op het mijnwezen blijft houden en met boze reacties zoals de huidige stakingen het verder overhevelen van mijnen naar particulere on dernemingen in feite onmogelijk te maken. 6 juli en zondag 27 juli organiseert Avanti weer de zeer fraaie Lek en Üssel route, deze fietstochten welke zeer in trek zijn, gaan over afstanden van 70-140 of 210 km, lopen door alle fraaie fietsgebieden in deze om geving. Voor de vroege vogels is Avanti al om 7.00 uur open, zodat zij vroeg kunnen vertrekken, verder kan dit tot 13.00 uur, de eindcontrole sluit op beide dagen om pfm. 17.00 uur. Voor diegene welke de tocht volbrengen is er naar verkie zing een fraaie medaille of standaard te verkrijgen. Het startpunt is uiteraard weer het Avanti clubhuis aan de Halve Raak te Boskoop (4 km van Alphen) waar u dus op beide dagen vanaf 7.00 uur terecht kunt om de kilometer tjes weg te fietsen. Tot ziens op de fiets bij Avanti. •■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a LEIDEN - Met de nieuwbouw van het AZL wordt na de bouwvak vakantie begonnen. De eerste paal wordt tussen 18 augustus en 1 september officieel de grond ingeslagen. De precieze datum is nog niet bekend". Waarschijnlijk zal de heer Starrenburg, oud voorzitter van het AZL, dit "hei werk" verrichten. Inmiddels zijn er echter al vier pa len in de grond geslagen. En wel om twee redenen: voor de aanleg van rails waarop de hijskranen over een tijdje kunnen rijden, maar ook om te zien hoe groot de trillingen zijn. (In de komende maanden zullen 1369 palen vol gen.) Voorlichter Van Dam: "Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn dat de computers in het oude AZL zou den uitslaan door het heien. Dat is natuurlijk een onmogelijke si tuatie. We moeten goed voorbe reid zijn". Gelukkig sloeg er geen apparatuur uit, maar was het kwaad wel ge schied, dan had men andere vei ligheidsvoorzieningen getroffen. De computer ophangen bijvoor beeld. Aarden wal In verband met de veiligheid van de patiënten is om een gedeelte van het bouwterrein een aarden wal van tien meter breed en vijf meter hoog opgeworpen. Van Dam: "Volgens ons is dat een uitste kende geluidsbarrière. Na het heien van de palen hebben we overigens een enquête op de be trokken afdelingen gehouden. De uitslag was positief: de meeste mensen vonden de trillingen wel meevallen" De bouw, waarmee tweehonderd miljoen gulden is gemoeid, zal in totaal ongeveer vijf jaar duren. In dit eerste nieuwbouwdeel zullen onder meer klinieken en polikli nieken van interne geneeskunde en de centrale klinische laborato ria worden ondergebracht In eventuele volgende bouwfasen komen kindergeneeskunde, oogheelkunde, psychiatrie en het onderwijscentrum aan bod. Rieten broodmandje 2,95 Losse kopjes maar 75 ct. |_B JA B B B w PB Vijl Meiplein 96, Leiden, lel. 766013. mm B M Dlfl BI IJ Haarlemmerstraat48. Leiden, lel. 122915. n BB BB BINNENKORT OOK IN LISSE. huish. en geschenkartikelen Varken of kok met houten lepels 2,95 6-delig keukengarnituur met houten heften 14,95 nu 9,95 Porseleinen servies 60-delig nu maar 195,- Glazen vaas 4,50 nu 3,50 3,50 nu 2,50 Rieten bestekbak 7,95 nu 5.95 Aardewerk vaas 26,50 nu 19,95

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14