Tom Okker op herhaling tegen de Brit Mottram Gerard Tebroke kampt opnieuw met blessures Valpartij Zoetemelk in Belgisch criterium Louk Sanders staat een set af aan jeugdige Van Erven Hazerswoudenaar'eindelijk'weer in kwartfinale Officieel protest Fransen Voetbal trekt meeste publiek DONDERDAG 24 JULI 1980 SPORT PAGINA IJ Jan Raas sterkste in Chaam DEN HAAG (ANP) - Het drukke programma na de Ronde van Frankrijk is Joop Zoetemelk gis teravond bijna opgebroken. Na dat hij in de vroege avonduren de Acht van Chaam had gereden, kwam hij later aan de start van het criterium van Peer in België. Tijdens die ronde kwam de Tourwinnaar in een bocht in bot sing met zijn jonge ploeggenoot Ad Wijnands. Beiden kwakten tegen het asfalt en werden ter ob servatie in het ziekenhuis van Bree opgenomen. Zoetemelk liep schaafwonden op aan een schouder en een elleboog en bovendien scheurde hij zijn lip. De kopman van de formatie van Peter Post klaagde over pijn in de schouder. In het ziekenhuis wezen röntgenfoto's uit dat de blessure meeviel. Het betekende Zoetemelks achtste valpartij in dit seizoen. Na het onderzoek mocht Zoetemelk het ziekenhuis weer verlaten. Ad Wijnands daar entegen moest blijven. Hij raakte gewond aan het gezicht. Daarbij verloor hij een aantal tanden. Chaam Wereldkampioen Jan Raas won eerder die avond de traditionele Acht van Chaam. De wereld kampioen maakte zich in de laat ste van de veertien ronden los uit een kopgroep die halverwege koers ontstaan was. Jan Raas kwam in het overvolle Chaam echter niet alleen aan. Francesco Moser, sinds lange tijd weer eens te bewonderen in een wedstrijd, was meegegaan in de ontsnap ping. Moser was er wegens een valpartij echter al een ronde uit geweest. De Italiaan meldde zich na de terugkeer in het peloton toch weer bij de kopgroep via een fraaie solo. Moser had echter de ronde achterstand niet wegge werkt. Dat had vervelende con sequenties kunnen hebben om dat Moser de koers duidelijk beïnvloedde Immers, de Italiaan had in zijn sprong diverse ploeg genoten naar Raas kunnen sleu ren. Zo ver kwam het echter niet waardoor de eindsprint, gewon nen door Raas, een overbodige zaak was. De Acht van Chaam stond gisteren geheel in het teken van de Tour de France. De zo succesvolle ploeg van Peter Post beheerste de koers volledig. Tot groot ge noegen van de massa, die volgens schattingen rond de 100.000 wie- lerenthousiastelingen bevatte. Tijdens de huldiging moest een hartstochtelijk toegejuichte Jan Raas langs de achterkant van de jurytafel worden weggeleid. Tour de France-winnaar Joop Zoete melk was toen al wijselijk voor de ophol geslagen meute gevlucht. De uitslag: 1. Jan Raas (Heerenhoek) de 120 km in 2.43.46,2. Leo van Vliet (Ou denbosch) op 30 sec, 3. Piet van Katwijk (Oploo) z.t., 4. Bert Oos terbosch (Oudenbosch) z.t., 5. Jacques Verbrugge (Putte) z.t., 6. Johan van de Velde (Rijsbergen) z.t., 7. Theo van Rooy (Amerika) z.t., 8. Ad Tak (Oud-Gastel) z.t., 9. Roelof Groen (Steenwijk) z.t., 10. Arie van Houwelingen (Heesselt) z.t., 12 Joop Zoetemelk (Germig- ny, Fr.) z.t. Hinault Bernard Hinault zit weer op de fiets. In Bain-de-Bretagne won de Fransman een criterium voor zijn landgenoot Raymond Martin en de Portugees Joaquim Agostin- ho. Het was het eerste optreden van Hinault, nadat hij in de Ron de van Frankrijk was afgestapt. Met de knie van Hinault gaat het goed. Althans "het gaat niet slecht", zoals de renner na afloop van de wedstrijd laconiek ver klaarde. Hinault zal zijn deelne ming aan kermiskoersen beper ken teneinde voor de Ronde van Duitsland (4 tot en met 10 augus tus) in vorm te zijn. "Die etappe koers is voor mij een goede voor de meet. Ditmaal i bereiding op de wedstrijd om wereldtitel in Sallanches (31 gustus)". NOORDWIJK - Gisteren kwam voor het eerst "het kasstuk" van de internationale tenniskam pioenschappen in Noordwijk, het voorlaatste satelliet-toernooi, aan bod. Nationaal kampioen op de buitenbanen Louk Sanders. De prof temidden van jongens, die het echte vakwerk nog aan het leren zijn. Sanders ging voor de vele kijkers, het was goed toe ven in de eindelijk verwarmende zon op de terrasjes van het Noordwijkse Casino, verrassend snel van start. Met maar liefst 6-0 zette hij de uit de kwalificatie-ronden komende Stefan van Erven voor een vol dongen feit. Maar na die flitsende start zakte Sanders ver terug. Van Erven, brutaal tennissend, sloeg herhaaldelijk fraaie passeersla- gen, waar Sanders verbaasd naar keek, en mismoedig het hoofd over schudde. Al bleef hij het racket vastberaden hanteren. Hij kon ook niet anders, want in de eerste ronde onderuit kon hij zich niet permitteren. Toch was het de deksels brutale Van Erven, die de tweede set voor zich opeiste, 6-4, omdat Sanders bij een poging om een passeerslag van de sterke topspin-backhand van Van Er ven af te volleren de bal net even buiten de zijlijn deponeerde. Even spande het er nog om in de Fotografen ongewenst tijdens 'stapavond' van Borg BOEKAREST (UPI/ANP) - Tennisster Björn Borg die vandaag in het huwelijk treedt met de Roemeense Mariana Simeonescu heeft gisteravond zijn vrijgezellen- avond in Boekarest gevierd. Met een aantal vrienden, ook een jeugdvriend uit Zweden was in zijn gezelschap, hield hij een privé-party in de bar van het hotel Athenee Palace in Boekarest. Borg die ge kleed was in een 'Ike en Tina Turner-shirt' had de pers uit drukkelijk verboden foto's te maken. Toen een fotograaf toch de bar van het hotel was binnengekomen werd zijn filmrolletje door de politie af gepakt. De huwelijksplech tigheid zal worden bijge woond door 200 genodigden. De bruid heeft een jurk laten ontwerpen die 16.000 gulden kost, ruim vier keer zoveel als het gemiddelde inkomen van een Roemeen. Na de plech tigheid en de receptie zal Borg met zijn echtgenote naar Monte Carlo vertrekken, waar voor zijn Franse vrienden eveneens een receptie zal worden gehouden. HILVERSUM (GPD) - Het deelnemersveld van de open Neder landse kampioenschappen tennis in Hilversum blijkt zodanig te zijn aangepast aan de verminderde kwaliteit van Tom Okker, dat de Hazerswoudenaar eindelijk weer eens is doorgedrongen tot een kwartfinale. Mede door het goede weer trok de Dag van het Paard gisteren op Duindigt veel publiek. De Dag verliep voor het befaamde vierspan van Chardon overigens allerminst vlekkeloos. De paarden sloegen op hol - op de foto begint het span op drift te raken - waarna het karretje omsloegDe dame links raakte daarbij licht gewond. Gerard Tebroke MOSKOU (GPD) - „Meteen op de eerste dag heb ik geprobeerd dat trammetje, dat hier door het Olympisch dorp rijdt, in te halen. Dat ding gaat helemaal niet hard, maar ik kwam mooi als laatste aan. Wat later mistte ik hem zelfs". Alsof hij voor een onbe duidend regionaal wedstrijdje staat, zo hing gisteren Gerard Te broke ruim een half etmaal nadat hij in het olympisch dorp was neergestreken de clown uit. De lachers had de immer vrolijke Gelderse atleet meteen op zijn hand toen hij duidelijk maakte hoe hij de laatste dagen zijn au tomobiel had voortbewogen. „Ik had zo'n pijn in mijn been. dat ik de koppeling haast niet kon in trappen en dat heb ik dan ook maar een paar keer laten zitten'. Met Gerard's Opel zal het er waarschijnlijk dan ook niet zo best voorstaan, maar datzelfde geldt voor de chauffeur die van avond voor de taak staat tien ki lometer lang een hoog tempo te blijven draaien wil hij de finale bereiken. „Ik hoop niet dat ik tijdens die race naar de versnelling moet grijpen, want het is inderdaad niet zo best met me", klinkt het dan toch even serieus uit de mond van de twee voudig nationaal recordhouder die nog altijd tiende op de we reldranglijst aller tijden staat, maar nog steeds even gebrekkig in elkaar blijft steken als in de af gelopen tien jaar. Daarin miste hij de Olympische Spelen van Mün- chen en Montreal, ook door bles sures. Nu is hij er dan, „maar dat is mijn schuld niet. Denk ik dat ik het weer niet haal en dan komen die NOC'ers terug op hun beslis sing", grapt Tebroke wiens men tale instelling niet stuk te krijgen Hij is er. mac dinsdag ma< vertrokken als de ploeg niet maandag zou zijn /as Tebroke weer thuisgebleven. „Dit keer is het de lies. Met de rug gaat het nu goed, met allerlei pezen ook, al zal de grote teen - dat is voor mij een blessure - waarvan ik dit last kreeg wel niet meer verbeteren. Dat is niet zo erg, maar die lies. Ik denk dat het komt door het rotte weer in Ne derland. Tijdens elke training wordt alles nat. Ik heb het idee dat half atletiekend Nederland met liesklachten rondloopt". „Vorige week heb ik nog een drie kilometer in Wenen gelopen, maar dat ging verschrikkelijk slecht. Ruim boven de acht minu ten. Afgelopen maandag heb ik het nog even op de baan gepro beerd. Een paar duizendjes. Ik kwam tot de vierde, toen kreeg ik weer last. Maar je weet het na tuurlijk nooit. Al is het wel dui delijk dat ik niet die oude top vorm heb. Ik heb dit seizoen toch wel teveel moeten doen", aldus een nu even serieuze Gerard Te broke. „Ik heb het voordeel dat ik in de laatste serie zit, waarvan de beste vier overgaan. Bovendien kwali ficeren zich in de drie series nog de drie tijdsnelsten, dus ik moet even in de gaten houden wat die andere jongens voor me lopen. Die boys lopen overigens dus ook nog op een iets vroeger tijdstip waarop het warmer is. Daar kun nen er best is wat op afknappen, want het is knap benauwd hier' „Maar daarbij kan ook best Tebro ke zelf zitten", lacht de CIKO-at- leet, die allang goud in zijn bezit zou hebben gehad als die plak werd uitgereikt aan de atleet die het grootste aantal blessures kan aantonen. ..Ik zit gelukkig in de serie met de Fin Vainio. Die wil nog wel eens een lekker tempo maken, want die snelle sprinters moeten we gauw kwijt. Ik zie wel hoe het loopt. Ze zeggen we eens dat als ik hard klaag het hardst loop. Dus als ik nog wat klachten I kwijt mag..." Okker versloeg gistermiddag de Fin Leo Palin met 7-5.6-3 en moet nu vandaag op herhaling tegen Bus ter Mottramdie hij twee jaar ge leden in Hilversum in dezelfde ronde met 7-6, 7-5 wist te ver slaan. „Ik zal hem waarschijnlijk op de zelfde manier aanpakken als des tijds. Mottram is iemand die ver dedigend is ingesteld. Ik zal daarom maar weer wat drop shots en lobs slaan", aldus Okker, die hard bezig is om het dreigen de verval (in enkele weken is hij op de wereldranglijst gezakt naar de 87ste plaats) tot stilstand te brengen. En dat terwijl hij er aanvankelijk niets voor voelde om dit jaar aan het evenement deel te nemen. Okker had zich voorgenomen om een week met zijn gezin door te brengen in zijn tweede huis in het Zwitserse Engelberg. „De orga nisatie heeft me echter weten over te halen om toch weer te spelen". Door die invitatie te accepteren heeft Okker zich in ieder geval al verzekerd van 4000 gulden in het enkelspel en wat terreinwinst in het .spelersklassement waardoor de dreiging van het moeten spe- kwalificatietoernooien nadat Palin er in de zevende ga me met de opslag van zijn tegen stander vandoor was gegaan en met 4-3 de leiding had geno men. De tweede set bevatte in de eerste zes spellen maar liefst vijf door braken alvorens Palin met 6-3 af haakte. Palin: „Ik vond Okker vanmiddag erg goed. Van zijn gebruikelijke ups en downs was nu geen sprake". Met die analyse zorgde de Fin echter voor een vertekend beeld. Okker behoefde immers slechts bij vlagen goed te spelen om zijn avontuur voort te zetten. Even zag het er trouwens naar uit dat het lot Okker gunstig gezind zou blijven. Na het uiterst be scheiden geklasseerde duo Mau- rer-Palin leek zich de onbekende Chappell als volgende opponent aan te dienen. De uit het kwalifi catietoernooi voortgekomen Zuidafrikaan nam in de beslis sende derde set tegen Mottram met 2-0 de leiding, maar bleek toen te zijn uitgespeeld: 2-6. Een andere kwalificatiespeler, Ha- roon Ismail uit Zimbabwe, be reikte de kwartfinale wel. Na de gebruikelijke startproblemen verholpen te hebben klopte hij de uitsluitend met een goede service uitgeruste Australiër Collins met 6-3, 6-4 voorlopig is afgewend. Vorig jaar werd hij nog in de openingsronde verslagen door de kleine Span- Geplaatste spelers blijken inmid- MOSKOU (ANP) - De Franse am bassade heeft bij de Sowjet-auto- riteiten in Moskou geprotesteerd tegen het optreden van de hoofd stedelijke politie tegen Franse journalisten op het Rode Plein. Dit werd gisteren bekendge maakt door een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Een aantal journalisten en fotogra fen werd. na een éénmansde-1 monstratie van de Italiaan Vicen- zo Francone tegen de onder drukking van homosexuelen in de Sowjet-Unie, afgevoerd door de Moskouse politie. Daarbij zouden de agenten, volgens de Franse journalisten, onheus te gen hen zijn opgetreden. Het Franse ambassadelid heeft een protestbrief afgeleverd, waarin wordt gevraagd om een verkla ring van het gebeurde. jaard Gimenez, die toen voor Okker niet haalbaar niveau groeide. Ditmaal is hij niet alleen voor de tweede keer dit jaar door de eerste ronde van een officieel toernooi gekomen, maar heeft hij bovendien de kans om voor het eerst sinds half december (Lu- zern) door te dringen tot een hal ve finale. De tweede hindernis wist hij op Het Melkhuisje overigens bepaald niet vlekkeloos te nemen. De Fin, die in juli 1979 prof werd maar vooralsnog genoegen moet ne men met de 163ste positie, hield Okker een uur en 25 minuten be zig en gaf zich in de eerste set pas op het zesde setpunt gewonnen. Die beslissing werd geforceerd VOETBAL - In een hard duel won MSV Duisburg gisteren met 3-0 van Roda JC. Twee MSV-spelers verlieten ernstig geblesseerd het veld. VOETBAL - NAC heeft gisteren een vriendschappelijk oefenduel met 3-4 verloren. Tegenstander was Cercle Brugge. VOETBAL - Telstar verloor giste ren op eigen veld een oefenwed strijd tegen Excelsior met 3-4. TENNIS - In de eerste ronde van het toernooi in Richmond verloor Billie King verrassend met 6-2, 6-2 van de jonge speelster Wendy White. King was als tweede ge plaatst dels op het Melkhuisje weinig waard te zijn. Nadat dinsdag al drie van dergelijke „bescherm de" spelers aan de kant waren ge zet, volgden er woensdag nog twee. De Amerikaan Giammalva ging in drie sets onderuit tegen de Zweed Hjertquist en de Frans man Roger Vasselin zag een op vallende eindsprint tegen Gime nez op niets uitlopen: 1-6,7-6 (na 2-5). 4-6 (na 0-5). Door al deze ontwikkelingen zijn er nog maar drie „papieren" kans hebbers oven Mottram, Okker en titelverdediger Balasz Taroczy, die met 6-3, 7-5 afrekende met Krulevitz. derde set en de kijkers gingen al recht zitten voor een verrassing van de eerste orde. Van Erven kwam dank zij een gedurfde vol ley op 1-0, maar daarna was het feest voor hem afgelopen. San ders zette alle gedachten over zijn niet fit zijn opzij en schroefde het tempo aanzienlijk op.In een mum van tijd was de zaak bekeken, 6-1 voor Sanders. Heel wat moeilijker had de oude, maar wel taaie Laudin het tegen Gitlin. Laatstgenoemde bleef aanvankelijk aanvallen op de vaste en gevaarlijke backhand van de ex-Tsjech, die hem met dat wapen dan ook herhaaldelijk fraai passeerde. Gaandeweg ech ter zette Gitlin de forehand meer onder druk en dat leverde hem punten op. Niet voldoende evenwel, want Laudin, die tot het einde van de tweede set (7-5.6-4) bleef lopen en wel zo goed dat hg telkens op tijd was voor een goe de return, sneed tenslotte ook de forehand enkele malen mes scherp langs Gitlin. De winner voor Laudin was een kaarsrechte backhand langs de zijlijn, die de oplopende Gitlin kansloos liet. Koek kwam tegen Don gemakke lijk aan de zege. want de gebles seerde Hagenaar gaf bg de stand 2-1 voor Koek op. Wouter Fok won van Clements, zij het niet zonder de nodige pijn en moeite, 6-4,6-7,6-4. Hij zal er niet lang van wakker liggen, want het tennis is voor hem zoals bekend al lang geen levenszaak meer. Vandaag staan de volgende partij en op het programma:Sanders - Laudin. Stevens - Koek. Boers - Adams, Holl - Batton, Honey - Lipton, Fok - Molina en Hak - Vanier. Bij de dames moest Dekker een w.o. geven aan Nanette Schutte i.v.m. een toernooi in Nice waar zij eerder diende aan te treden dan verwacht; wees Catton met 6-3, 6-2 betrekkelijk eenvoudig Warringa terug en won Karin Moos. conform de verwachting van Nicole van Erven, 6-4,6-1. In de tweede set ging het hogere tempo van de Amsterdamse ef fect sorteren. Opvallend was ver der haar grote beweeglijkheid op de baan vergeleken met haar te genstandster. In het HEB kwam Rik Hins een ronde verder, maar daar behoef de hij zich niet, zoals in zijn eerste partij tegen Roetert, drie uur voor in te spannen. Peter Wolterink trok zich namelijk, eveneens ge veld door een blessure voor deze partij terug. In het damesenkelspel C won Ju liette Grimbergen - met broer Frans moet het een goede ge mengd dubbel kunnen worden - gemakkelijk van Michels. Jan van Marwijk, een van de onbe twiste kanshebbers op de titel in het herenenkelspel C, al zal hij wel de geduchte tegenstand van Frans Grimbergen moeten zien te breken, had met Hartog totaal geen moeite, 6-2, 6-3. Dat had in dit nummer ook de door gestage oefening berevast geworden Th. de Mooy niet met R. de Groot. 6-2. 6-2. Een voor de regio Leiden teleur stellend verlies leed de stellig ge talenteerde Enno Zimmerman (vorige week in het jubileum- toernooi van Hillegom een reve latie in het herenenkelspel B te gen Frank de Haas) tegen Th. Nitzche, 0-6, 7-5, 2-6. FRANK BONTE Albertsen terug bij FC Den Haag DEN HAAG (GPD) - Roger Albertsen keert na een verblijf van twee jaar bij Feye- noord weer terug bij FC Den Haag. De Hagenaars versterkten zich na matige verrichtingen in de intertotocompetitie op advies van Hans Kraay op het midden veld. Gisteren tekende de Noorse international, die in Rotterdam geen vaste plaats in de basis kreeg, een driejarig contract. Omdat men van Feyenoord-zgde niet al te zeer te spreken was over de prestaties van Albertsen, werd genoegen genomen met aanzien lijk minder geld dan de vier ton, die twee jaar geleden voor hem werd neergeteld. Het lagere sala ris waarvoor Albertsen in Den Haag gaat voetballen wordt tij dens de zomermaanden opge trokken, omdat de Scandinavier toestemming krijgt om tussen de Nederlandse competities in Amerika te gaan spelen. MOSKOU (UPI/ANP) - De eerste drie dagen van de Olympische Spelen hebben 1.169.000 toeschouwers getrokken. Volgens Vladimir Popov.de vice-voorzitter van het organisatiecomité, kwamen de meeste bezoekers bij de voetbalwedstrijden. Slechts 60.000 buitenlandse bezoekers, voornamelijk uit West-Europa, zijn op de Olympische Spelen afgekomen. Voordat er van een boycot sprake was verwachtte het organisatiecomité ruim 300.000 buitenlan ders. Nog meer oQfers 5391 verslaggevers, seinen iedere dag hun ver halen naar het moederland. Dat zijn er bijna drieduizend minder dan waarop was gerekend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13