Thatcher onder vuur door record werklozen 10.9% Bouwfonds verlaagt hypotheekrente opnieuw Geen verbod walvisvaart op Thorn onderzoekt of EG initiatief haalbaar is POLITIEKE MOORD IN AFGHANISTAN nv Bouwfonds Iraniër in VS vermoord WOENSDAG 23 JULI 1980 Bolivianen Madrid,die zij gisteren bezetten uit protest tegen de militaire junta in hun land. LA PAZ (Reuter/UPI) - De nieuwe Boliviaanse leiders proberen hun greep op het land te versterken. In de hoofdstad La Paz zijn giste ren arbeiderswijken bestormd door eenheden van het leger. De algemene staking tegen de staatsgreep van afgelopen don derdag duurt voort. Het openbare leven in La Paz kwam gisteren nauwelijks op gang. Nadat in verscheidene arbeiders wijken jongeren barricades op wierpen bestormde het leger de wijken. In één sloppenwijk wordt, zo melden bewoners, zwaar geschoten. Volgens minis ter van binnenlandse zaken ko lonel Luis Arce hebben jongeren in La Paz en Cochabamba "ge probeerd de openbare orde te verstoren" en kan de junta niet toestaan dat "het land wordt ver nietigd door een paar onverant woordelijke personen". Het leger zal "stormaanvallen uitvoeren om de personen op te pakken die op soldaten vuren". In het centrum van La Paz waren een paar winkels open. Een klein beetje openbaar vervoer en wat activiteit bij banken en de over heid in het centrum waren uit zondering op de algemene sta king. In arbeiderswijken ligt het openbare leven geheel stil. De wagen van een taxichauffeur die aan het werk was werd met ste nen bekogeld in een westelijke buitenwijk. De mijnstreek in de Andes is van de buitenwereld afgesloten nadat ze door het leger is omsingeld. De mijnwerkers in deze streek heb ben tot nu toe de meeste tegen stand geboden aan de militaire junta, die zichzelf 'raad van na tionale wederopbouw' noemt. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldhöim, riep de Boliviaanse leiders drin gend op executies na snelrecht te beeindigen. Een woordvoerder zei gisteren dat Waldheim "diep verontrust" was na berichten over dergelijke executies. De se cretaris-generaal wil zich niet met de binnenlandse rechtspraak van Bolivia bemoeien, maar doet de oproep uit humanitaire over wegingen, aldus de woordvoer der. De overkoepelende organisatie van vakverenigingen in Latijns- Amerika, CLAT, roept alle arbei ders in dat werelddeel op tot een algemene staking van een uur te gen de "fascistische" staatsgreep van generaal Garcia Meza in Bo livia. De staking zou op 28 juli moeten plaatsvinden. Tot dit ini tiatief werd besloten na een con ferentie in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. CLAT is bang dat de staatsgreep in Bolivia in vloed zal hebben op de politieke ontwikkeling in andere Latijns- Amerikaanse landen. In Genève zijn de Bolivianen die de vertegenwoordiging van hun land uit protest tegen de staats greep hebben bezet in honger staking gegaan. In Madrid pro testeren ongeveer vijftig Boli viaanse studenten met een zit- staking in de ambassade van hun land tegen de staatsgreep. De Spaanse politie liet weten dat ze pas zal ingrijpen als de ambassa destaf erom vraagt. Een groep Spaanse politici heeft bij de am bassade een brief afgegeven waarin protest wordt aangete kend tegen de omverwerping van de democratische regering van president Lydia Gueiler. De brief was ondertekend door leiders van de socialistische en de com munistische partij, vakbonden, verenigingen voor bescherming van de mensenrechten en chris ten-democratische groeperin gen. (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - Het aantal werklozen in het Verenigd Konink rijk heeft het trieste record van bijna 2 miljoen bereikt. Volgens de Conservatieve regering moet verwacht wor den dat dit cijfer nog zal stijgen en dat het tenminste nog twee jaar zal duren voordat een daling in zicht is. BRIGHTON (Reuter) - De interna tionale commissie voor de wal visvaart heeft gisteren een van Nederland, de Verenigde Staten en Frankrijk afkomstig voorstel voor een algemeen verbod op de commerciële walvisvaart ver worpen. Van de 24 lid-staten van de com missie die sinds maandag in het Engelse Brighton vergaderen, stemden 13 voor en negen tegen, terwijl twee leden zich van stemming onthielden. Voor aan vaarding van het voorstel was een meerderheid van drievierde noodzakelijk. Het verzet tegen een verbod werd geleid door Japan en de Sowjet- Unie. Zij kregen de steun van Ca nada, Chili, Peru, Spanje, Zuid- Afrika. Zuid-Korea en IJsland. Brazilië en Noorwegen onthiel den zich. Argentinië. Australië, Denemarken, Frankrijk. Groot- Brittannië, Mexico, Nederland. Nieuw-Zeeland en Zwitserland stemden vóór een verbod. Met een zelfde stemverhouding wees de commissie een voorstel af om over twee jaar een verbod op de commerciële walvisvaart te laten ingaan. Dit voorstel was af komstig van Zweden. Vorig jaar was een Amerikaans ini tiatief om tot een verbod te ko men mislukt. Volgens milieube schermers zullen de walvissen wellicht binnen tien jaar zijn uit geroeid, als niet spoedig een ver bod op hun vangst wordt uit gevaardigd. NIEUW DELHI (UPI) - De Af ghaanse onderminister van on derwijs Wali Jousoefi, van wie het bevel aan Afghaanse troepen zou zijn uitgegaan om te schieten op scholieren tijdens anti-Russi sche betogingen, is op straat in Kabul doodgeschoten. Radio-Kabul heeft de dood van Jousoefi gemeld, maar zonder er een oorzaak bij te geven. De zen der deelde mee dat de ondermi nister maandag, samen met an dere .helden van de revolutie' op de .martelarenheuvel' werd bij gezet. In Nieuw Delhi werd meegedeeld dat Jousoefi zondagmorgen in de buurt van zijn huis door mo hammedaanse verzetsstrijders werd vermoord. Hoe het gebeur de wist men niet. Het bevel dat de onderminister aan de Afghaanse soldaten tijdens de studentenopstand van april-mei had gegeven, zou niet door de soldaten zijn opgevolgd en ver volgens zouden Russische solda ten het vuur hebben geopend. Tweehonderd studenten, over wegend van middelbare scholen ook voor meisjes, kwamen om het leven. Ondanks het ingaan van de mo hammedaanse vastenmaand op 15 juli is de guerrilla-activiteit in Kabul volgens in Nieuw Delhi aangekomen reizigers, niet ver minderd, zoals was voorspeld. Er zou een algemene midden- standsstaking op handen zijn. Ex-Labour-premier James Cal- laghan kondigde aan dat zijn par tij een motie van wantrouwen te gen de regering zal indienen, die waarschijnlijk maandag in het parlement ter discussie zal wor den gesteld. Het is de tweede keer dat er een dergelijke motie wordt ingediend en evenals de eerste keer kan La bour er niet op rekenen de rege ring ten val te brengen. Het was een van de rumoerigste zittingen in het Lagerhuis sinds het aan de macht komen van de Conserva tieven. Premier Margareth Thatcher werd in het Lagerhuis door de opposi tie zwaar onder vuur genomen. Zelfs zodanig dat zij af en toe niet eens aan het woord kon komen. Thatcher zei dat voor de proble men van Engeland geen wonder baarlijke oplossingen voorhan den waren. "Zeker niet door het drukken van koffergeld en nog minder door het toekennen van buitensporige loonsverhogin gen". Door sommige Labourparle- mentsleden werd gesuggereerd dat "Iron Maggie", nu zij gister avond toch een bezoek zou bren gen aan koningin Elizabeth, van de gelegenheid gebruik diende te maken om haar ontslag in te die nen. Door anderen werd gespro ken over een "zwarte dinsdag". De werkloosheid, die deels e ver oorzaakt door schoolverlaters, treft 1 op de 13 personen in En geland en is gelijk aan die op het hoogtepunt van de grote malaise van de jaren dertig. Behalve de werkloze jongeren die de arbeidsmarkt afstropen (een hunner bood 4500 gulden om een baan te krijgen), gaat het hierbij ook om 28.000 arbeiders die "overbodig" zijn gemaakt door fabrieken en bedrijven die het niet langer kunnen bolwerken en moeten inkrimpen. Sir Geoffrey Howe, minister van fi nanciën, zei dat Engeland zich uit de wereldmarkt had geprijsd door onredelijke loonsverhogin gen en een te lage produktie. Len Murray, algemeen secretaris van de overkoepelende TUC- vakbond, zei: "Een doe-maar- niets-regering heeft een doe- maar-niets-Engeland voortge bracht". James Callaghan, in een overigens zeer gematigde toe spraak in het Lagerhuis, bepleitte een grotere samenwerking tus sen de conservatieve regerings leiders en de vakbonden, een vermindering van de zeer hoge rentevoet (tegen de 13 procent) en een beleid dat erop gericht is om meer werkgelegenheid te schep pen in plaats van politiek te volgen, President Bani-Sadr legde gisteren in het parlement de presidents-eed monetaire af ten overstaan van de leider van de islamitische republikeinse partij. Mohammed Behesti. Tijdens reis door Midden-Oosten BRUSSEL - Gaston Thorn, de Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken en de kandidaat voorzitter van de EG-commissie, reist in augustus naar Israël, een aantal Arabische landen en naar de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO). Namens de Euro pese Negen gaat hij onderzoeken of een Europees vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten kans van slagen heeft. Inmiddels begon in New York gis teren een speciale Midden-Oos tenzitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties. Deze bijeenkomst vindt plaats op verzoek van de landen van de Arabische Liga. De Arabi sche landen willen onder meer dat de VN Amerika veroordelen wegens economische en militaire steun aan Israël. De Negen kwa men gisteren overeen dat Thorn ook in de VN-assemblee namens alle negen EG-landen een toe lichting zou geven op het Mid- den-Oosteninitiatief van de Ne gen. Dit initiatief werd enkele weken geleden op de EG-topconferentie in Venetië aangekondigd. De Ne gen gaven daar een verklaring uit over het conflict tussen Israël en de Arabische landen, inclusief de Palestijnen. Daarin werd een Eu ropees vredesinitiatief afhanke lijk gesteld van enkele voorwaar den. De belangrijkste daarvan zijn dat Israël moet erkennen dot de Palestijnen hun zelfbeschik kingsrecht moeten kunnen uitoe fenen en dat de Palestijnen het bestaansrecht van Israël moeten erkennen. Minister Thorn moet nu gaan on derzoeken of op deze manier een „doorbreken van de vicieuze cir kel mogelijk is." De voortekenen zijn niet gunstig. De EG-verkla- ring van Venetië is in Israël zowel als in veel Arabische landen op kritiek onthaald. Ook in Amerika bestaat veel argwaan over de Eu ropese stap, die wordt be schouwd als een doorkruising van het Camp-Davidoverleg tus sen Israël, Egypte en Amerika. De politieke en diplomatieke ge voeligheden rond Thorns missie gingen de Negen gisteren zoveel mogelijk uit de weg. Zo werd niet duidelijk hoe Thorn contact zal opnemen met Hij heeft de ruimte gekregen om te bekijken hoe hij dat inricht. De Luxemburgse bewindsman mag ook zelf uit zoeken hoe hij in overleg treedt met „Palestijnse autoriteiten" op de westelijke Jordaanoever die door Israël bezet wordt gehou den. Schmidt zal Gierek en Honecker ontmoeten BONN (AFP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal op 20 augustus in Hamburg een ontmoeting hebben met de Poolse partijleider Edward Gie rek. Naar verluidt zal Schmidt vervol gens op 25 en 26 augustus in het Oostduitse Dicrhagen zijn voor een ontmoeting met de Oostduit se partijleider Erich Honecker. ADVERTENTIE Met ingang van 22 juli heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente opnieuw verlaagd van 11.2% naar (5 jaar vast). f Stuur mij nadere informatie over de I Bouwfonds-hypotheken. j Bon in gesloten envelop ronder postzegel j sturen aan: j Bouwfonds, Antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. I I Naam Bouwfonds fent ,1e weg b,f j AdreS •""""«Jffir®''' j Postcode/Plaats I Telefoon dus kan heel gemakkeli/k gekoppeld „cn ufj .uc. ouuwrurruarrwen worden aan een ingebouwde en bestaande panden overlgdensnsicover/ekenng 'n Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis Nederlandse Gemeenten WASHINGTON (AFP) - De leider van de "Iraanse Vrijheidsstich ting". een organisatie van tegen standers van het revolutionaire bewind in Iran, All Tabatabai, is gisteren in Washington ver moord. De 43-jarige Tabatabai werd bij de deur van zijn huis doodgeschoten door iemand die vermomd was als brievenbesteller. Een andere Iraniër, die zich in het gezelschap van Tabatabai bevond, kon aan de moordenaar ontsnappen door uit een raam te springen. Hij liep daarbij verwondingen op. Tabatabai is ambassaderaad ge weest op de Iraanse ambassade in Washington tijdens het bewind van de Sjah. Hij voerde een actie ve campagne tegen het regime van de ajatollah Chomeini. Hij onderhield regelmatig contact met oud-premier Bachtiar (op wie vrijdag in Parijs een mislukte aanslag werd gepleegd) en met andere Iraanse ballingen. Hij weigerde positie te kiezen voor iemand speciaal. Hij zei dat het alleen zijn bedoeling was coördi nerend op te treden voor de ver schillende groepen Iraniërs in de V S. die zich verzetten tegen het bewind in Iran. Zijn beweging telt een paar hon derd militanten. Er waren voorts duizenden sympathisanten. Drie van de vijf maandag in Iran gear resteerde buitenlandse journalis ten zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Simon Maxwell, van UPI televisie nieuws, zei dat het revolutionaire comité zich voor het gebeurde had verontschuldigd en had laten weten dat de journalisten hun werk normaal kunnen voortzet ten. Het officiële Iraanse persbureau Pars had gemeld dat sommige buitenlandse journalisten wor den verdacht van samenwerking met Amerikaanse televisiemaat schappijen, waarvan de mede werkers vorig jaar door Iran zijn uitgewezen. Maxwell en Chis- holm hebben de Nieuwzeelandse nationaliteit en Connor is een Brit De nieuwsorganen waarvoor zij werken zijn in Engeland ge vestigd. In de Iraanse stad Hamadan is gis teren weer iemand, terechtge steld. Het gaat om een man die ter dood was veroordeeld voor han del in drugs, gewapende roof en homosexualiteit, zo meldde ra- dio-Teheran. ajatollah Chomeini heeft gisteren geweigerd het voorstel van pre sident Bani-Sadr goed te keuren om zijn zoon, Sejes Achmed Chomeini, te benoemen tot eer- ste-minister van Iran. Achmed Chomeini zou het volk be ter kunnen dienen als hij niet die last op zich neemt, aldus de £ya- Schoonmaak in Swapo-top LISSABON (UPI) - De volksbewe ging voor Zuidwest-Afriku (Na mibië), de Swapo. heeft een grootscheepse schoonmaak in haar hoogste leiding gehouden. Negen leden van het centrale comité zijn aan de kant gescho ven. zo meldde gisteren het Por tugese persbureau Anop. De zuivering vond plaats tijdens een buitengewone vergadering van het centrale comité in Dala- tando, een stad in Angola, die vroeger Salazar heette. In een slotcommuniqué zegt het cen trale comité dat de negen leden waren ontslagen omdat zij bereid zouden zijn akkoord te gaan met een afzonderlijke onafhankelijk heid voor Caprivi. een strook Namibisch grondgebied tussen Angola en Zambia in het noorden en Botswana in het zuiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9