Alleen droge periode kan boeren redden Supertankers onafgebroken dreiging voor milieu Toren bezet uit protest tegen kernenergieplannen Kinderen richten enorme ravage aan Krimpenerwaard WOENSDAG 23 JULI 1980 BINNENLAND SCHEEPVAARTEXPERT: HILVERSUM (GPD) - Het doormidden breken van de Liberiaanse supertan ker Energy Concentration in de Rot terdamse haven heeft in scheepvaart kringen allerminst verbazing gewekt. Integendeel. Supertankers behoren tot de meest brekende schepen ter wereld. Vooral als ze ouder dan zeven, acht jaar zijn. Hoe kan het ook anders? De supertan kers zijn ontwikkeld na 1956. toen het Suezkanaal dicht ging en de vervoers kosten van ruwe olie drastisch stegen. De toenmalige kleine olietankers moesten toen om Kaapstad heenvaren, wilden ze vanuit het Midden-Oosten Europa bereiken. Dus moest het aantal zeereizen teruggebracht worden, ter wijl toch dezelfde hoeveelheden aan geleverd bleven worden. Vandaar dat de grote oliemaatschappijen in hoog tempo reuzetankers lieten bouwen. Kastelen van 300 meter en langer, die 100.000,200.000 en later nog meer ton ruwe olie tegelijk konden vervoeren. Aan de bouw ging over het algemeen totaal geen wetenschappe lijk onderzoek vooraf, zodat het tot 1967 duurde voordat men in de gaten kreeg hoe gevaarlijk de supertankers eigenlijk waren. In dat jaar verging voor de Britse kust de Torrey Canyon, die met onafzienbare hoeveelheden olie kust en zeewater ernstig vervuil de. Supertankers zijn een soort ijsbergen. Slechts 20 procent van het schip steekt boven de waterlijn uit. De brug is ach ter op het schip gebouwd, waardoor de kapitein vaak 300 meter of verder van de boeg afstaat. Bovendien bevindt hij zich op ongeveer 40 meter boven de waterspiegel. Het spreekt voor zich dat de heren op de brug - ook al hebben ze meestal de be schikking over allerhande elektroni sche apparatuur - de voeling met het echte varen moeten ontberen. Maar ook al zou dat niet zo zijn. dan nog zou den ze niets kunnen uitrichten tegen de voortdurende aanslag die op hun schuit wordt gepleegd. Voor- en achtersteven van een volgela den tanker hellen niet zelden een meter door. De lengte van het schip brengt met zich mee dat de beukende golfslag onregelmatig verdeeld is. Terwijl boeg en steven zich hoog op de golven be vinden, kan het middenschip juist in een golfdal terecht zijn gekomen. Dat daarmee een zware wissel wordt ge trokken op de constructie van de tan ker laat zich raden. Temeer daar het vergunningenstelsel in de wereld weinig eenvormig is. In sommige landen worden zware eisen gesteld aan de onderhoudswerkzaam heden aan de supertankers, terwijl el ders een paar reizen meer of minder zonder 'grote beurt' nogal eens door de vingers wordt gezien. Onvergeeflijk, wanneer men weet dat niet alleen zwa re druk wordt uitgeoefend op de scheepswanden met hun honderden kilometers naden, maar dat ook de aard van de lading, de ruwe olie, een roestende uitwerking heeft op het me taal. De tankers zijn doorgaans enkel wandig en hebben meestal geen extra bodem, dus als er iets stuk gaat, gaat het meteen ingrijpend stuk. Daarbij komt nog dat niet alleen het zee water, maar ook de zeebodem een ge vaar oplevert voor de tankers. Vooral het Kanaal, een zeer druk bevaren tan kerroute, heeft een soort plaatsveran- derende zandduinen op de relatief on diepe bodem, en de rapporten van su pertankerkapiteins, dat ze de kiel van het schip over het zand hebben voelen schuren terwijl ze volgens de kaarten nog zes tot zeven meter speling be hoorden te hebben, zijn legio. De grote oliemaatschappijen stoten hun supertankers na vijf, zes jaar af. Dan zijn de giganten afgeschreven en bo vendien gevaarlijk geworden. Vaak worden ze doorverkocht aan maat schappijen die hun officiële thuisha ven in landen als Liberia of Honduras hebben. Daar is niet alleen het belas tingklimaat aantrekkelijk, maar ook de veiligheidseisen worden er met grote soepelheid toegepast. Het gevolg daarvan is dat er enerzijds weinig onderhoud van de tankers wordt gepleegd, en dat anderzijds goedkoper en onervaren bemanningen op reis worden meegestuurd. Dat leidt tot grote gevaren op zee, vooral als er slechts één in navigatie geschoolde of ficier op de brug staat. Zeekastelen met één ketel, één schroef en één roer zijn aldus „de grootste bewegende voor werpen, die ooit door de mensheid zijn gemaakt en ook de gevaarlijkste", zo als scheepvaartexpert Noël Mostert in zijn boek Superships schrijft. Een supertanker die een snelheid van 16 knopen heeft, heeft er vijf kilometer voor nodig om tot stilstand tekomen. In tijd omgerekend is dat 20 minuten. Vandaar dat zich nogal eens aanvarin gen op volle zee voordoen. Er vinden ook aanvaringen plaats die door de bemanning van de supertanker niet eens worden opgemerkt. Bekend is het verhaal van de kotter die werd overva ren omdat de stuurman de lichten op boeg en achtersteven van het visser vaartuig abusievelijk had gehouden voor de lichten van twee verschillende schepen, waar tussendoor hij nog wel meende te manoeuvreren. Pas twee dagen later vernam hij het onheil dat hij had aangericht. Supertankers vormen een reusachtig ge vaar op zee en in havens, zoals nu weer in Rotterdam bleek. Ze zijn een onaf gebroken dreiging voor het milieu door hun voortdurende olielekkages tijdens het laden, lossen en reizen, en al helemaal bij een aanvaring of een ex plosie. Dat laatste was naast het olie- verlies dan ook het grootste risico dat de breuk van de Energy Concentration in Rotterdam met zich meebracht. De lege tankeenheden van een supertan ker bevatten een zeer explosief gas, dat bij het minste geringste vonkje tot ont ploffing overgaat. Zelfs een vonkje van een statisch geladen synthetisch kle dingstuk kan fataal zijn. Schipbreuk, schrijft Mostert dan ook te recht over de supertankers, in de haven of in open zee, „werd vroeger voorna melijk gevreesd door opvarenden, te genwoordig echter steeds meer door de landrotten". De giganten zijn nage noeg onbestuurbaar en in feite zo broos als een kaartenhuis. Landbouw lijdt onder gevolgen regen ZWOLLE (GPD) „Door het buitengewoon slechte weer van de laatste weken is de toestand in de Nederlandse land bouw zorgelijk geworden. Als er niet snel iets verandert, kunnen de gevolgen van deze natte zomer van 1980 ramp zalig worden. Er zijn boeren die tot 25 procent op hun inkomen gekort dreigen te worden en het is zeker dat een aantal landbouwers over de rand van hun bestaan zullen worden geduwd en hun bedrijven volgend jaar niet meer bestaan. Er is nu al pen schade van tientallen miljoenen guldens". Tot deze sombere conclusie komt David Luteyn voorzitter van het Landbouwschap. Met het dage lijks bestuur van dit Landbouw schap maakte hij gisteren een oriëntatiereis langs bedrijven in gebieden die het zwaarst worden bedreigd door de aanhoudende nattigheid: in Limburg, Gelder land en Overijssel. Vooral in de laaggelegen en deels over stroomde gebieden langs de gro te rivieren en de veenstreken van West-Nederland loopt de agrari sche stand forse klappen op. Vee teelt, akker- en tuinbouw, overal heeft de aanhoudende regen vaak zelfs in letterlijke zin diepe spo ren getrokken door de bedrij- Het is de regen die de boeren tot wanhoop brengt. Luteyn vertel de gisteren tijdens een perscon ferentie dat er landbouwers zijn die in de maand juli al 25 cm re gen op hun land hebben geme ten. Als dat water'nérgens heen kan, verstoort het op alle moge lijke manieren het werk van die genen die in het weer hun groot ste bedrijfsrisico erkennen. Ne men we de veeteelt dan zien we dat meer dan duizend veehou ders in met name het rivierenge bied hun koeien op stal hebben moeten zetten. De beesten doen nu al enkele weken een forse aan spraak op de dit voorjaar geoog ste wintervoorraad die ook al niet zo groot is omdat het in het begin van dit jaar, oh ironie, te droog In de akker- en tuinbouw is het al niet veel beter. De granen staan er eigenlijk nog het best voor, zij het dat de zomergerst die eigenlijk zou moeten worden geoogst, niet te bereiken is. Toch zijn de telers van mais, een van de belangrijk ste ruwvoerprodukten voor de veehouderij er nog slechter aan toe. Het gewas staat te verrotten op het land. Ook bonen- en erwtentelers, aard appelkwekers en de bloembol- lenvere delaars en de bietenboe- ren worden door het weer ernstig bedreigd. Zo het produkt niet is aangetast door vocht, ziekte, zon en zuurstofgebrek, dan toch kunnen de oogsters het land niet op. De machines zakken weg in de grond, vooral in kleigebieden zoals in Zeeland. Bovendien kunnen allerlei werkzaamheden niet worden uitgevoerd. De regen verhinderde wekenlang diverse campagnes voor onkruid- en on- gediertebestrijding en ook van het afsterven van het aardappel loof komt weinig terecht. In de tuinbouw is het vooral het zachte fruit dat ten onder is ge gaan in de aanhoudende regen. Bessen, aardbeien en ook blad- produkten van de volle grond zijn veelal verrot. Hoewel de consu ment in deze sector iets zal mer ken van schaarste of hoge prijzen, is het niet te verwachten dat er in de Nederlandse gezinnen direct zal worden meegeleden met de boeren en de akkerbouwers. Vooral voor bulkprodukten zoals granen, suiker en zuivelproduk- ten zijn er voorraden en vastge stelde prijzen. „Wat dat betreft is het Europees landbouwbeleid een pluspunt. Zou dat er niet geweest zijn, dan zou de consument de gevolgen van al die ellende van de boer in zijn portemonnee gemerkt heb ben", aldus Luteyn. „Omdat er echter een Europees voedselbeleid is en er voorraden gevormd zijn, zullen we geen Russische toestanden beleven"n voorspelde de Landbouw schapsvoorzitter. „Ook de prijzen zullen niet noemenswaardig om hoog gaan". Wat er op korte termijn moet ge beuren is voor de boerenorgani- satie meer dan duidelijk. Aller eerst moet het weer verbeteren. Er is in eerste instantie een soort dweilpauze nodig van een dag of tien om de landerijen te laten drogen, waarna de oogstmachi- nes het werk kunnen gaan doen. Daarna zal deze zomer vooral de veehouders ten minste nog één gulle grasoogst moeten bieden wil de „grote zorg" van het Land bouwschap over de voedselvoor raad niet bewaarheid worden. Verder staat het voor het Land bouwschap vast dat er steun moet komen voor tenminste die groep boeren die zwaar zijn ge troffen door de overvloedige re genval „Deze schade valt niet meer onder het normale bedrijfs risico", heette het gisteren tijdens dé persconferentie. „Er zijn boeren die dit jaar niet eens aan een inkomen komen en in een deel van de bedrijven wordt de continuiteit onzeker. De rijks overheid zal soepel en per situatie moeten beoordelen hoe er steun kan worden verleend. Het moet duidelijk zijn dat veel boeren de last niet zelf kunnen dragen. Zelfs al zouden ze dat willen. De financiële rek is al lang uit de meeste agrarische bedrijven", al dus Luteyn. Kippenhouders dwarsbomen actiegroep BARNEVELD (ANP) - Pluimvee houders in Barneveld hebben gistermorgen een stokje gesto ken voor een demonstratieve ac tie van 'Lekker Dier'. Als onder deel van de actie „trap je rot voor een batterijverbod" wilde de ac tievoerders een krans leggen bij een beeldje van een kip in het centrum van Barneveld. Pluim veehouders waren "Lekker Dier" evenwel voor. Zij hadden de kip gekooid in de vorm van een bat terij. Naast het beeld hadden de pluimveehouders verder een immense Barneveldse kip met erekransen opgesteld met de tekst „hier sta ik dan als trots van de boerderij, groot geworden op de legbatterij". De gekooide kip droeg de leus „ik wil geen krans maar een kans". "Lekker Dier" zet zich onder meer in voor het welzijn van de kip. De actiegroep wil de legbatterijen uitbannen, zodat de kip weer vrij rond kan lopen. Volgens de Bar neveldse pluimveehouders is dit onmogelijk. De landbouwministers van de ne gen EG landen hebben gisteren in Luxemburg vastgesteld dat de Europese Landbouwraad voor 1 november van het volgend jaar voorschriften voor legbatterijen zal vaststellen. Er komen normen om de bescherming van legkip pen in batterijen te waarborgen. Volgens "Lekker Dier" is dit be sluit een regelrechte aanfluiting. De actiegroep pleit voor een ver bod van de legbatterijen. AMSTERDAM (ANP) - Vier kleine jongetjes van zes tot acht jaar oud hebben gisteren, vermoedelijk uit louter verveling, een on voorstelbare ravage aangericht in een woning aan het Aldeba- ranplein in Amsterdam-Noord. Toen de bewoner, de 48-jarige speeltuinopzichter J. de Vries, gisteravond laat thuiskwam bleek er van zijn inboedel vrijwel geen spaan meer heel te zijn. De kinderen, die door een open keukenraam waren binnengedron gen, hadden met een hamer het meubilair kort en klein geslagen, kleuren-tv en geluidsapparatuur vernield, en behang en vloerbe dekking met verf besmeurd. En passant mishandelden zij ook nog de parkiet, die met uitgerukte staart en gebroken pootjes en vleugeltjes temidden van de puinhoop achterbleef. In het struik gewas bij de woning werd later een vuilniszak met kostbaarhe den gevonden, die de kinderen op hun vlucht hadden achtergela ten, nadat zij door een buurvrouw waren betrapt. Eén van de jongetjes kon nog in zijn lurven worden gegrepen omdat zijn vriendjes geen tijd meer hadden om hem uit het keukenraam te tillen. Hij was nog te klein om zelf naar buiten te klimmen. De heer De Vries schat dat de vandaaltjes voor enige duizenden guldens schade hebben aangericht. De politie kan niet meer doen dan de kinderen op het bureau een standje geven, omdat zij door hun jonge leeftijd strafrechtelijk ongrijpbaar zijn, zelfs voor de kinderrechte.r Enkele van de betrokken ouders hebben inmid dels aangeboden de schade te vergoeden. Piloot gedood GILZE-RIJEN (ANP) - Op de vliegbasis Gilze-Rijen is gister middag rond een uur een NF-5A- straaljager van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De 30- jarige piloot, de enige inzittende van het toestel, kwam daarbij om het leven. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de omstan digheden waaronder het toestel is verongelukt. STOLWIJK SOEST (ANP GPD) - Onder een bungalowwijk in de Zuidhollandse plaats Stolwijk, in de Krimpenerwaard, zijn in het grondwater de giftige stoffen benzeen, tolueen en xyleen aan getroffen. Een zogenaamd 'snuf- felonderzoek' van een Wagenings bodeminstituut zal deze week de precieze omvang van de veront reiniging moeten vaststellen, al dus heeft een woordvoerder van de gemeente Stolwijk gisteren meegedeeld. Een drinkwateron- derzoek heeft echter nog geen sporen van verontreiniging op geleverd. In de betreffende wijk. Zwaluwhof, staan tien woningen. De grond is bouwrijp gemaakt onder meer door stortingen in maart 1971 van het Rotterdamse bedryf Wijnste kers. De werkgroep 'schoner Krimpenerwaard' attendeerde de gemeente Stolwijk daar onlangs op, nadat bekend was geworden dat Wijnstekers ook betrokken was geweest bij stortingen in de ernstig verontreinigde wijk Lek- kerkerk-West. Regering wijst neutronenbom nog steeds af DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering blijft op het standpunt staan dat de introduk- tie van de neutronenbom 'zo enigszins mogelijk' moet worden voorkomen. Dat zegt minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wolff (CPN), naar aanleiding van de mededeling van de Franse presi dent Giscard d'Estaing, dat Frankrijk mogelijk een neutro nenbom gaat maken. De Franse president heeft volgens de minister niet gezegd dat beslo ten is tot produktie van een neu tronenwapen, maar dat dat even tueel na 1982-1983 kan gebeuren. Aangezien de Franse regering van de afwijzende Nederlandse houding op de hoogte is. ziet Van der Klaauw geen aanleiding tot verdere stappen. Gat bij Heel in Maasdijk weer dicht HEEL (ANP) - Het gat in de Maasdijk bij het Limburgse plaatsje Heel is gistermiddag omstreeks drie uur gedicht. Desondanks was het gevaar nog niet geweken. De dijk vertoont meerdere zwakke plekken en het Maaswater kon de daaropvolgende uren nog vijftien tot twintig centi meter stijgen. Dat verklaarde burgemeester P.Bongaarts van Heel gister middag op een persconferen tie. Een tweede dreigende dijk doorbraak kon omstreeks vier uur nog net op tijd wor den voorkomen. Het betrof de dijk langs het Lateraal-kanaal van Linne naar Beegden. Het water sijpelde daar onder het dijklichaam door. Ter plaatse werd een grote .hoeveelheid grind gestort, waardoor de dreigende dijkdoorbraak kon worden voorkomen. ADVERTENTIE -i v 'E';-" "-- \Vn/': EEN (FEEST)DAGJE DEN HAAG SCHEVENINGEN/KIJKDUIN 24 t/m 28 juli SWINGING SCHEVENINGEN: Diver; spelen op terrasjes, bij strandpaviljoen; op boulevard en promenade. Maandag 28 juli PAARDENMARKT in Voorschoten; ook kermis en standwerkers. 12 en 3 aug. "CHEZ NOUS" in het Circustheater, de travestieshow uit Berlijn. Kom ook winkelen in de gezellige Haagse binnenstad, of in de winkel promenade van Kijkduin. Zie het Scheveningen van 1980 in PANORAMA MESDAG. Inlichtingen: VVV Den Haag Scheveningen,Tel. 070-546200 2 EXTRA TIPS D» spoorw/injen hebben h.-t qemakkMijk voor u 7 ZWOLLE (GPD) - Op slinkse wijze hebben elf mensen gistermorgen de poldertoren in Emmeloord bezet. Uit naam van wat zij noe men de beweging van de ZON (Zuinig op de Noordoostpolder) vorderden ze het zestig meter ho ge bouwwerk met het doel aan dacht te vragen voor hun protes ten tegen plannen van de rege ring om in de Noordoostpolder kerncentrales te bouwen. Tijdens de zomermaanden mogen toeristen de poldertoren, die ei gendom is van de waterleiding maatschappij Overijssel, be klimmen. Toen gisteren de toren openging, meldde zich bij de to ren een echtpaar, dat elf toe gangsbewijzen kocht. Op het moment dat het tweetal at- rekende, trok een gröep jonge ren, in leeftijd variërend van 25 tot 30 jaar, langs de kassa met rugzakken op en planken onder de arm. Toen de caissière zich af vroeg wat dat allemaal te beteke nen had, werd haar de sleutel van de toren ontfutseld, kreeg ze een bos bloemen overhandigd en werd haar geadviseerd te ver trekken „omdat de bezetting wel ettelijke dagen zou kunnen du- Toen even later een verbouwereer de medewerker van de waterlei dingmaatschappij zich bij de to ren vervoegde, werd hem de toe gang geweigerd. Vanaf de toren wapperen nu spandoeken. Ook zijn er pamfletten in Emmeloord verspreid, waarin de beweging ZON meedeelt een geweldloze actie te zijn begonnen om al die genen die zich op „de heilloze weg naar kernenergie begeven, te stoppen'. De actievoerders hebben toege zegd de watervoorziening in de polder niet in gevaar te brengen. De bevolking van Emmeloord roert zich sinds zij uit de krant moest lezen dat het kabinet-Van Agt volhardde in zijn standpunt dat de Noordoostpolder een van de aangewezen plaatsen is voor de bouw van een kerncentrale. Nog voordat de regering in het open baar erkende dat het uitgelekte trales in Borssele en de Noord oostpolder waar was. brieste burgemeester G. Loopstra van de Noordoostpolder al dat het ge meentebestuur zich „bij de neus genomen voelde'. Van alle kanten volgden veront waardigde reacties van inder haast samengestelde comités po litieke partijen en de Overijsselse tak van de Stichting Natuur en Milieu, wier directrice mevrouw Wendy Binnenkamp de rege ringsplannen als „krankzinnig" betitelde. Zij kondigde aan dat met alle aanvaardbare middelen zal worden gestreden tegen ie dereen die in Overyssel kerncen trales wil bouwen. Na alle gepraat en geschrijf is de polder nu tot actie overgegaan. Dat de elf in de watertoren hui zende bezetters de sympathie van velen hebben, blijkt na de eerste dag van de bezetting overduide lijk. Nadat de bezetters zich op 60 meter boven polderniveau had den geïnstalleerd en geestver wanten in Emmeloord pamflet ten hadden rondgedeeld, kwa men er in de loop van dinsdag middag meer dan duizend Noordoostpolderbewoners op eigen initiatief naar de toren om hun handtekening tv zetten op een lijst met solidariteitsbetui ging Inmiddels hebben ook zus terorganisaties uit Borssele en Dodewaard de ZON een solidan- teitstelegram gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7