Zes miljoen voor verbouwing panden jongeren Gemeente krijgt rijkssubsidie Mevrouw drs. Nagel mag omstreden gegevens houden Leidse stadsrubriek WOENSDAG 23 JULI 1980 LEIDEN - De gemeente Leiden heeft zes miljoen gulden rijkssubsidie binnengehaald ten behoeve van verbou wing van panden van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Studentenhuisvesting. De Stichting Huisvesting Werken de Jongeren slokt het grootste deel van het geld op. Het gaat om de verbouwing van haar panden aan de Zoeterwoudsesingel 94,95 en 96, Plantage 24, Oude Singel 104, Plantsoen 93, Garenmarkt le, Steenschuur 18 en Groenho- venstraat 6. Bovendien koopt de ze Stichting de gemeentepanden Hooglandse Kerkgracht 6 6a, 34 en 36, de oude kleuterschool aan de Morsweg 114, het pand Doe lengracht 4 en het pand Boom- markt 6. Na renovatie zullen deze panden 110 wooneenheden bevatten, 77 voor eenpersoonshuishoudens en 33 voor tweepersoonshuis houdens. Door de verbouwingen worden 45 wooneenheden extra geschapen. De Stichting Studentenhuisves ting verbouwt de panden Oude Singel 220, 222, 224 en 226, He- rensteeg 20,22 en 24, Nieuwe Ma re 17 en 19, Nieuwe Rijn 64 a. Middelste Gracht 12 en Groenes- teeg 15. Hier kunnen mettertijd negentig studenten wonen; 44 studentenparen en 2 alleen staanden. Dit betekent 25 woon eenheden extra. Studentenstel- len die op het moment krap zijn behuisd op eenpersoonsruimten kunnen doorschuiven naar de verbouwde ruimten, terwijl de ruimte die zij achterlaten weer beschikbaar komt voor alleen staande studenten. Voor de verbouwing en de aankoop van de panden sluit Huisvesting Werkende Jongeren een lening af van twaalf miljoen gulden. Stu dentenhuisvesting leent ruim vijf miljoen ten behoeve van de ver bouwing. Meer geld Volkshuisvestingswethouder Dick Tesselaar (die tevens voorzitter van de stuurgroep voor een- en tweepersoonshuishoudens is) noemt het "plezierig dat de zes miljoen gulden is binnengehaald. Natuurlijk was het ons al monde ling toegezegd, maar bij het mi nisterie van volkshuisvesting schijnt het gebruikelijk te zijn om de schriftelijke beschikking pas veel later op te sturen. Oorspron kelijk was er maar twee miljoen gulden rijkssubsidie beschikbaar voor de verbouwing voor een- en tweepersoonshuishoudens. Wij hebben in december van het vo rig jaar samen met Werkende Jongeren Huisvesting en Stu dentenhuisvesting eenvoudig weg veel meer plannen voor veel meer geld ingediend". Omdat andere gemeenten niet zo tijdig met hun bouwplannen op de proppen kwamen bij het mi nisterie haalde Leiden enkele miljoenen extra binnen. Vakantie (1) In clubhuis MorschwijckTop aaslaan 19. wordt morgen een landenspel gespeeld. Kinde ren van vier tot en ïtiet zeven jaar kunnen daarvoor van tien uur tot half twaalf in het clubhuis terecht: voor acht tot dertienjarigen wordt het spel tot Vakantie (2) Van tien tot twaalf en van twee tot vier mogen kinderen mor gen zelf zeggen wat ze in club huis 't Spoortje aan vakantip- aktiviteiten willen doen. Het clubhuis staat aan de Bern- hardkade. Wethouder TeSselaar noemt de subsidietoekenning daarom zo plezierig omdat "deze projecten alleen mogelijk zijn met een ont zettende sloot subsidie". De stichtingskosten komen gemid deld op 90.000 gulden per woon- eenheid. "Dat is nogal wat. De voorlopige huurprijzen komen daardoor gemiddeld op ongeveer 280 gulden kale huur in de maand. Voor tweepersoonshuis houdens gaat deze prijs mis schien nog maar voor een alleen staande student of werkende jongere is deze huurprijs te hoog. Gestapelde nieuwbouw is de eni ge mogelijke manier om een re delijke huur te krijgen". t Binnenkort uiordt het pand Boommarkt 6 verbouwd Een begin Mevrouw Schouten van de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren noemt de beschikking van het ministerie die zij deze week in handen kreeg "een basis om ver der te gaan. We zijn er ontzettend blij mee". De Stichting zet zich al jaren in om geld los te peuteren voor de renovatie en verbouwing van haar oude panden. "Dit is een begin. Er gebeurt ten minste weer wat". Mevrouw Schouten wijst erop dat er 1800 werkende jongeren bij haar Stichting staan ingeschreven als woningzoekend van wie er ruim 850 zich ook bij de gemeente hebben ingeschreven (Het wo ningzoekendenbestand van de gemeente nadert inmiddels de 6000). In die zin zijn de verbou wingsplannen niet meer dan de welbekende druppel op de gloeiende plaat. De Stichting Huisvesting Werken de Jongeren begint overigens kort na de bouwvakvakantie met de bouw van 112 wooneenheden voor werkende jongerenparen in Koppelstein. Hoe snel na de bouwvakvakantie de verbouwing van de genoemde panden kan beginnen is nog on zeker. "Er zal nog moeten worden gesleuteld aan de prijzen. Met de aannemers zal nog moeten wor den onderhandeld. Bovendien stelt het ministerie de eis van een centrale energiemeter. Daar kan het Energiebedrijf Rijnland moeilijk over doen. Die wil voor elke wooneenheid een aparte me ter". Een moeilijk punt is het tijdelijk onderbrengen van de huidige bewoners en bewoonsters in ver vangende woonruimte. Enerzijds probeert de Stichting binnen haar eigen bestand aan "wissel ruimte" te komen, anderzijds ligt er de toezegging van wethouder Tesselaar "om noodoplossingen voor de Stichting te vinden". Breestraat 24 Ook administratief directeur Steenbeek van de Stichting Stu dentenhuisvesting noemt de subsidietoekenning "een aardig beginnetje" voor de verbouwing van haar panden. Steenbeek: "Die plannen zaten overigens al lang in de pijplijn: zij. speelden al toen wij nog onder het ministerie van onderwijs vielen. De over schakeling naar het ministerie van volkshuisvesting is een lang durige kwestie". Ook Studentenhuisvesting kampt met groeiende aantallen woning zoekende studenten. Op het mo ment ongeveer 2300. Elke maand neemt het aantal met zo n 50 wo ningzoekenden toe. De nieuwe stroom eerstejaars studenten is bovendien in aantocht. De Stich- ting Studentenhuisvesting denkt kort na de bouwvakvakantie met de verbouwing te kunnen begin nen. Steenbeek schat de opleve ring in het voorjaar van '81. De gemeente heeft reeds vervan gende huisvesting voor studen ten gevonden in het leegstaande gemeentepand aan de Breestraat 24 dat doorloopt naar de Boom- markt 6. Sinds de verhuizing van gemeentewerken naar het Stads- bouwhuis, anderhalf jaar geleden staan de panden leeg. Ten behoe ve van de vervangende huisves ting moet Breestraat 24 worden losgekoppeld van Boommarkt 6. Aannemersbedrijf Arbouw kan dan ook beginnen aan de ver bouwing van Boommarkt 6 tot twaalf wooneenheden voor wer kende jongeren-stellen. LEIDEN - Mevrouw drs. E. J. Nagel mag haar omstre den onderzoekgegevens, die zij onder anderen bij schoolkinderen in Wad- dinxveen heeft verzameld, hebben. In een brief van de Leidse universiteit worden haar de compu terbanden met de bewuste gegevens aangeboden. Mevrouw Nagel heeft hierop nog niet gerea geerd. Vorig jaar spande mevrouw Nagel een kort geding aan tegen de Leidse hoogleraar prof. dr. W. Buikhuisen. Zij wilde met het kort geding onderzoek-materiaal dat zij in het verleden als school arts heeft verzameld terugheb ben van het Criminologisch Insti tuut, waarin prof. Buikhuisen de scepter zwaait. Mevrouw iNagel zei, toen prof. Buikhuisen haar broer prof. Na gel bij het instituut opvolgde, bang te zijn dat Buikhuisen ge bruik gaat maken van de gege vens die zij onder anderen onder schoolverlaters van lagere scho len in Waddinxveen verzamelde. ADVERTENTIE Klokken IN ALLE UITVOERINGEN Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers door René van der Velden Jaap Visser Leuk zo'n rozenkoningin. Komt hier op de Leidse markt even uitleggen dat winkelen in de Haagse binnenstad dubbel zo leuk is. Daar zaten de Leidse winkeliers en marktkooplui nu natuurlijk net op te wach ten. Behalve rozen deelde koningin Michelle de eerste, notabene een Leidse, zaterdagmiddag ook folders uit aan het win kelende publiek. Folders boordevol reclame voor Den Haag, Scheveningen en Kijk duin. Da's leuk om daar als directeur van de plaatselijke VVV je medewerking aan te verle- R. Dekker, directeur VVV-Lei den, verontschuldigend: "Eh ja, ik ben het er ook niet he lemaal mee eens maar je houdt het niet tegen. Het is namelijk een initiatief van WV-Den Haag dat al zo'n jaar of vier, vijf oud is. Ik heb er indertijd al wat van gezegd maar toen vertelden ze dood leuk dat het een van hun acti viteiten was waar ze hoe dan ook mee zouden doorgaan. Dan kan je wel zeggen: "Be kijk het maar", maar dan be kijken ze het inderdaad ook en komen ze toch. Ik heb wel tegen de gemeente gezegd dat ze van het bezoek van de ro- zenkoninging geen poespas hoeven te maken. Geen bur gemeester erbij en zo". i de -eesr. pa raplu voor die dame op te hou denLinks de lm Dekker "Ach. dat moet je zien als een collegiale geste. Meer niet. Als het toch gebeurt dan ben ik best bereid om een pa raplu voor die dame op te houden. Maar blij ben ik met de hele zaak dus allerminst". Poespas Volgens voorzitter J. Verplanc- ke van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante han del afdeling Leiden is er er best wat tegen het bezoek van de rozenkoningin te doen. En wel op grond van de markt- verordeningen. Het zal duidelijk zijn dat Ver- plancke nu niet direct klaar staat om de rozenkoningin met open armen te ontvan gen. "We kunnen zoiets in Leiden helemaal niet gebrui ken. Juist in een tijd dat ie dereen bezig is om een beetje reclame te maken voor onze binnenstad. Ik heb de zaak dan ook aanhangig gemaakt bij Leiden Promotion. Die zit ten gelukkig met mij op één lijn". Volgens eigen zeggen was Ver- plancke dit jaar tegen zijn wil in aanwezig bij de ontvangst van Michelle de eerste en haar gevolg. "Ik zat in het café wat te praten met een paar koop lui. Toen ik naar buiten stapte stond ik ineens middenin het hele gezelschap. Ik dacht eerst nog dat het om een trouwerij ging vanwege al die witte jurken. Dus ik maak nog even een opmerking in de trant van: "Goh, jullie treffen het wel met het weer. Het hu welijksbootje komt vandaag goed van pas". Wordt er op eens tegen me gezegd: "Ver domd leuk datje toch nog ge komen bent". Maar dat was dus helemaal niet de bedoe ling. Nee, die poespas hoeft van mij helemaal niet. Wij zouden zoiets in Den Haag niet hoeven te proberen. Daar zouden we nog geen eens de markt opkomen". eens Transvuil) zo groen ligt de Wolmaranstraat erbij, een klein particulier straatje in dezelfde wijk. Zo'n vier jaar geleden hebben de bewoners en bewoonsters van deze zijstraat van de Lop- senstraatde koppen bij elkaar gestoken om de slra; fleuren. "Samen sta je De straat werd openge De klinkerbestrating het veld voor tegels, fraai maar de bewoner de gladde klinkers in ter beu. Het groen d. 'sterk", broken, ruimde Niet zo vier jaar in de grote houten plantebakken en langs, op en over de muren is gekomen is des te fraaier. Van de lan taarnpaal is nog slechts de lantaarn te zien. De paal is overwoekerd door groen. Een aantal fietsrekken maakt de woonomgeving compleet. Enkele niet begroeide huizen steken kaal aftegen de groene gevels van de meeste huizen. "Je kunt niet alles groen ma ken of alles volzetten met fietsklemmen", verweert de eigenaar van een kaal huis zich wat zwakjes. Zijn ver weer mag voor het tegelpad gelden, maar niet voor zijn gevel. Zo vaak hangen kinde ren nu ook weer niet de gevel toerist uit. "De gemeente heeft enkele ja ren geleden het symbolische bedrag van een gulden gebo den voor de straat. Dan zou de gemeente de straat onder houden. Maar dat hoeft voor ons niet" zeggen Wolmaran- bewoners. Geen wonder als je de rest van Transvaal beziet waar de gemeente het onder houd zou moeten plegen (Alhoewel sommige bewo ners van Transvaal wat vuil betreft de hand in eigen boe zem zouden moeten steken). Eind augustus houdt de Wol maranstraat zoals elk jaar weer een straatbarbecue. In een prettige groene straat zonder autoblik Dat staat ge parkeerd in de rest van Transvaal. Wolmaran nverzorgd als bij ligt (we wijk eerder al Over dat onderzoek is overigens nogal wat te doen geweest toen bleek dat de ouders van de kinde ren niet op de hoogte bleken te zijn van het werk van mevrouw Nagel. Zij heeft die gegevens van haar "privé" onderzoek in Wad dinxveen door het instituut laten verwerken. Zolang haar broer daar de baas was had ze nooit problemen met haar onderzoek. Deze kwamen pas toen haar broer werd opgevolgd door prof. Buikhuisen. De strub belingen binnen het instituut over het eigendomsrecht van de onderzoek-resultaten werden steeds heviger en mondden uit eindelijk vorig jaar juni uit in een kort geding. Mevrouw Nagel wilde haar onder zoekmateriaal terug. Volgens haar omdat ze bang was dat Buikhuisen daar misbruik van zou maken. Volgens anderen bij de universiteit omdat aan het licht zou komen dat mevrouw Nagel zonder toestemming van de ouders bij kinderen onderzoek heeft verricht. In pik geval wilde mevrouw Nagel al haar onderzoekmateriaal te rug, waarvoor inmiddels een subsidie van het ministerie van justitie was verleend. Een gedeel te kreeg zij terug, maar een ander deel werd door prof. Buikhuisen aan de rector magnificus van de Leidse universiteit overhandigd, die het materiaal op zijn beurt bij een notaris deponeerde. Mevrouw Nagel nam daarmee geen genoegen en wilde al haar mate riaal terug. De universiteit heeft nu besloten dit terug te geven aan mevrouw Nagel. "Wij konden pas nu dit besluit nemen omdat we eerst alle belangen moesten af wegen", aldus een woordvoerder van de universiteit. "Onze advo caat heeft een aanbieding gedaan die er op neerkomt dat zij al dat gene krijgt waarvoor ze een pro ces is begonnen". De verwachting is dat Nagel de computerbanden met de onderzoekgegevens waar schijnlijk niet eens meer wil heb ben. Ze moet dan namelijk ver antwoording afleggen aan het ministerie van justitie, die voor het onderzoek van mevrouw Na gel een subsidie heeft verleend. Mevrouw Nagel wilde deze week alleen maar zeggen dat de "zaak" nog steeds onder de rechter is. "Ook de universiteit mag niets zeggen", aldus mevrouw Nagel. De in de St. Aagtenstraat geves tigde "Leidse Autopoets Centra le" is opgeheven. Drogisterij "De Zon" aan het Be vrijdingsplein 13 is opgeheven. In het kantoorpand Vondellaan 47 is het Actuarieel Bureau Dr. F.W. Niihoff gevestigd. Aan de Oude Singel 2 is de bar- dancing "De Boemerang" opge heven. Daarvoor in de plaats kwam jazzcafé "The Duke". Het uurwerk-reparatiebedrijf N. Carlie, F. van Anrooystraat 20. ii opgeheven. Schoenenzaak D. Zwart, Wag- nerplein 18, is opgeheven. Aan de Rooseveltstraat 36 is ge vestigd "Trend-Line Furniture", import en groothandel in meu belen. Aan de Oude Rijn 25 is het in stallatiebedrijf Cevebu BV ge vestigd. Aan de Nieuwe Rijn 6 is groot handel in sieraden W. de Gunst- Galjaard gevestigd. Boek- en tijdschnftenhandel "Ben Zonderop" aan de Van 't Hoffstraat 17 is opgeheven. Herenkapperszaak J.E. Teske, Van 't Hoffstraat 35 is opgeheven. Aan de Beukenrode 39 is het "Technisch Watersport Bureau v.d. Vos", kleinhandel in plezier vaartuigen en buitenboordmoto ren. gevestigd. Aan de Roomburgerweg 6 is schilders- en behangersbednj*" "Habu" gevestigd. In een toonruimte aan de Haar lemmerstraat 223 is koffiebar "Harlekijn" gevestigd. Aan de Kal 11 straal II 1 Ku> bingh import en groothandel in elektrische apparatuur geves- t«gd. Do winkel in tabaks artikel en aan de Haarlemmerweg 43a van W.M. Rijnardus is opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3