Mogelijk oliewinning voor kust Katwijk en Wassenaar Wassenaar combineert weverij metVVV-werk I Le/cfee agenda Het Wedde in Voorschoten open op 16 augustus WOENSDAG 23 JULI 1980 KATWIJK/WASSENAAR - Het booreiland dat sinds begin juni voor de kust tussen Wassenaar en Katwijk ligt vertrekt binnen twee tot drie weken. Op het eiland worden voor de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) proefboringen uitgevoerd naar aardolie en aardgas on der de zeebodem. Binnen enkele weken zijn de resultaten van de boringen bekend en vertrekt het verplaatsbare booreiland, de "Transocean I" naar een volgende bestemming. Aan de hand van de resultaten wordt beoordeeld of het lonend is de olie die onder dit gedeelte van de Noordzeebodem zit te winnen. Al sinds 1953 exploiteert de N.A.M. olievelden in de provincie Zuid- Holland, waarvan een belangrijk deel in de omgeving van Rijswijk en Wassenaar ligt. Door de resul taten van deze oliewinning is bij de N.A.M. het vermoeden ont staan dat het aardolieveld bij Wassenaar mogelijk een uitloper naar zee zou kunnen hebben. T\/r Daarom heeft de N.A.M. besloten -tvlOilS 161 S proefboringen uit te voeren voor de Wassenaarse kust. "Of het werkelijk financieel aan trekkelijk is om olie te winnen voor de kust tussen Wassenaar en Katwijk is nog niet zeker", vertelt de heer Duut van de voorlich tingsdienst van de N.A.M. "Maar uit het feit dat nog steeds verder wordt gegaan met de zeer kostba re proefboringen mag worden af geleid dat het toch wel de moeite waard is. De bedoeling was in eerste instantie om tot 2000 meter diepte te boren, maar we zitten nu al op 2200 meter. Aan bepaalde voorwaarden voor wat betreft de bodemgesteldheid voldoet de zeebodem in dit gebied in elk ge val. Of het lonend is om de olie naar boven te halen zal echter moeten blijken uit de onderzoe ken. die in de komend weken worden uitgevoerd". Een dergelijke test houdt in dat er kleine hoeveelheden olie naar boven worden gehaald. Die wor den dan beoordeeld op hun kwa liteit, die mede afhankelijk is van de mate waarin de olie is veront reinigd en op de vermenging met water. De druk op de olie is daar bij een belangrijke factor. Hoe hoger de druk, hoe gemakkelij ker de olie naar boven is te bren gen. Ook de aard van het gesteen te waarin de olie zich bevindt is van groot belang bij de beslissing over al dan niet verder boren. Aan de testboringen is nog het een en ander vooraf gegaan. Op grond van de uit de boringen in de Was senaarse olievelden verkregen gegevens werd eerst een seismo- grafisch onderzoek uitgevoerd. Daarna werd begin juni het boor eiland de 'Transocean I' op de van olie verdachte plek geplaatst. Eerst werden electronische me tingen uitgevoerd, daarna haalde het booreiland monsters, de "kernen" naar boven. De Noordzee is door de overheid ingedeeld in een aantal gebieden, de zogenaamde blokken. Voor elk blok heeft een oliemaat schappij toestemming gekregen om naar olie en gas te zoeken. De verantwoordelijkheid voor de proefboring voor de kust tussen Wassenaar en Katwijk is in han den van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, een gemeen schappelijke onderneming van Esso en Shell die de exploratie rechten voor dit gedeelte van de Noordzee heeft verworven en daarom hier naar olie mag zoe ken. Omdat het olieveld gedeel telijk in een ander blok valt heeft ook "Amoco Netherlands", een dochteronderneming van de gro te Amerikaanse firma 'Standard Oil', een klein aandeel in de bo ring. Helikopter schappij heeft het gehuurd van de Transworld Drilling Compa ny, een Engelse firma. Het boor eiland wordt door deze firma compleet met een ongeveer veer- tigkoppige bemanning aan olie maatschappijen verhuurd. De bevoorrading en aflossing van de bemanning gebeurt met een he likopter. Materiaal wordt met schepen aan- en afgevoerd. De meer dan twee kilometer diepe boorgaten worden na de borin gen met cement volgestort; het platform van de Transocean wordt op het water neergelaten; de poten van het booreiland wor den opgetrokken tot ze meer dan zeventig meter boven het zeeop pervlak uitsteken. Dan is de Transocean klaar voor vertrek. Sleepboten trekken het boorei land dan naar Duitse wateren, waar het eiland voor een Duitse firma aan de slag gaat. Als naar aanleiding van de resulta ten van de proefboringen wordt besloten dat het financieel aan trekkelijk is om de olie naar bo ven te halen, zal de N.A.M. bij de overheid toestemming vragen om het olieveld te gaan exploite- A1fdê zeebodem ren. Een dergelijk verzoek wordt behandeld door de afdeling 'Mijnwegen en kolen' van het mi nisterie van economische zaken. Horizon-vervuiling De heer Jonkers, hoofd van deze afdeling: "Een dergelijke toe stemming wordt alleen gegeven als een bepaalde hoeveelheid delfstof kan worden aangetoond. Omdat de N.A.M. een concessie heeft voor dit gebied hebben ze het recht om het olieveld op de Noordzee in gebruik te nemen. Wel moeten ze, omdat de olie on der de zeebodem vandaan moet worden gehaald, een aparte ver gunning hebben op grond van het baggerreglement. Als de oliemaatschappij het veld onder de zeebodem in gebruik wil ne men moet hierover in onderling overleg met betrokken instanties worden gesproken. Hierbij moet onder meer rekening worden ge houden met het eventueel gevaar dat een booreiland voor de scheepvaart kan opleveren". Ook de aantasting van het milieu die door zo'n booreiland kan op treden, (de zogenaamde horizon vervuiling: een groot booreiland vlak voor de kust is niet het mooi ste zeezicht dat je je kan wensen), kan een belangrijke rol spelen bij het verlenen van de toestemming voor exploitatie van het olieveld. De olie houdende lagen op de Waddeneilanden zijn mede om milieuoverwegingen nog niet in gebruik genomen. de kust van Wassenaar voldoende olie bevat om het de moeite waard te maken deze eruit te halen en als de over heid hiervoor toestemming ver leent, betekent dat dat de Tran socean I wordt opgevolgd door een zogenaamd produktie-ei- land. Dit eiland komt dan perma nent voor de kust te liggen tot het olieveld is uitgeput. ARIEJAN KORTEWEG ■jKX >.r '-4RI7 'f .iüaöSi. i Katwijk: definitief WASSENAAR - De voor malige VVV-kiosk is voor hem eigenlijk een gezelli ge kamer, waarin hij ook nog eens, maar dan in kalmer tijden, achter het weefgetouw plaats neemt. Hij hoopt zijn en andermans werk op zo'n manier meer onder de aandacht en wie weet ook aan de man te brengen. Verder doet het gebouw tje aan de Johan de Wit- straat in Wassenaar vanaf komende woensdag weer dienst als informatiecen trum voor toeristen. Als bijna gepensioneerde ambte naar heeft de heer Th. G. van Beek voorlopig voor één jaar en op basis van een huurovereen komst met de gemeente het werk op zich genomen om er een Toe risten Informatiecentrum, zoals het officieel komt te heten, op na te houden. Daarnaast beoefent hij er zijn hobby: weven. Op die manier is het voor hem ook mak kelijk om de kiosk open te hou den en klanten weer aan informa tie over Wassenaar en omstreken te helpen, nadat in 1978 de Was senaarse WV ophield te bestaan. Het VW-werk is eigenlijk nooit wat geweest in Wassenaar. De gemeente wilde voortdurend de boot afhouden. Men voelde geen Een WV zou hoogstens gulerende en zeker geen v de taak mogen hebben in Wasse naar. De grote recreatiebedrij- ven, zoals Duinrell en het Die renpark, werven echter al jaren op hun eigen wijze, tot ver over de grenzen. Bovendien krijgt Was senaar indirect toch aandacht door de promotie-activiteiten van de Haagse VVV. Middenstand De VW-kiosk was gedurende het zomerseizoen nog bemand dank zij een personeelsovereenkomst met de Haagse afdeling. De Was senaarse kosten werden voor een deel gedragen door subsidie van de gemeente, maar in onvol doende mate. De plaatselijke middenstand trok zich de situatie ook nooit erg aan en profiteerde toch wel van de grote toeloop naar Duinrell. Van haar kant voelde de WV-Den Haag zich niet geroepen om het werk in Wassenaar te gaan bekostigen. kantoor, voordoet is of het kan voorzien in de zeer grote en uit eenlopende vraag om informatie en bemiddeling. De tijd zal het moeten leren. Hulp Niet dat Van Beek deze gemeente nou zo nodig vooruit moest stu wen. Maar hij kan het met zijn toenemende vrije tijd en ervaring niet aanzien dat de zaak zou vastlopen. Hij en zijn vrouw wijdden zich aan het helpen van bezoekers, zowel in de kiosk als thuis. Van Beek: "Je moet de op hun gemak stellen en openstaan. Dan komen /anzelf de vragen naar voren. Wij Van Beek voor het voormalige VVV-kantoortje dat nu is omgedoopt tot toeristen-informatiecentrum: "Mensen die mij van amateurisme en zelfs beunhazerij verdenken zouden zich licht kunnen vergissen". hebben voorheen in onze woning op Duinrell talloze bezoekers on dergebracht. We hebben er zelfs wel eens over gedacht om een ho tel te gaan runnen." Van Beek heeft voldoende flair om mensen in meer talen te woord te staan. Bovendien kent hij Wasse naar inclusief het kameraanbod haver tot gort. "Mensen die mij op dit gebied van amateuris me en zelfs van beunhazerij ver denken zouden zich licht kunnen vergissen", aldus Van Beek. Zo als gezegd is de kiosk voor hem een gezellige kamer waarin hij ook achter het weefgetouw plaats kan nemen. Hij probeert daar ook zijn werkstukken te verkopen. "De kosten van het informatieve werk moeten toch érgens door worden gedekt." De kosten van een dergelijk infor matiecentrum zijn voor de mess- te mensen een onbekende factor. "Is dit dan geen staatsinstel ling?", zo luidt de reactie van me nig bezoeker van de voormalige VVV-kiosk wanneer de kosten van dit informatieve werk ter sprake komen. Verbazingwek kend vindt Van Beek deze on we- tendheid van de bezoekers niet. Betreuren Nu zegt de nooit tot rust te brengen Wassenaarder op een moment van overstelpende drukte wel eens: "Het ene deel van mijn werk overwoekert het andere in de zomertijd. Maar ik ben nu eenmaal geen type dat iemand onverrichterzake laat vertrek ken. Juist laat op de dag zitten de mensen soms met de handen in het haar bij het zoeken van on derdak." En hij vervolgt "Ik wil me hier echt aan geven, maar dan wel liefst met de hulp van de ge meente en de Haagse WV. Waar ik echter moeite mee heb is het werken in het keurslijf van een vereniging of stichting. Het moet toch mogelijk zijn dat ik als parti culier én als lid van de WV dit werk doe?", vraagt hij zich af. Daarmee raakt hij een van de ge voeligste onderwerpen aan rond om de voortzetting van dit werk. Hij zegt zich binnen de normen van de WV te willen opstellen en zou niets liever willen dan als zo danig erkenning en medewer king krijgen. Medewerking voor al ook van de Wassenaarse mid denstand, die onlangs door hem is aangeschreven. "Dat zou voortzetting van deze actitiviteit ook op langere termijn mogelijk maken". Om zijn werkzaamhe den enigszins te verlichten over weegt hij de inschakeling van een scholiere met enige kennis van dit specifieke terrein. Inwoonster Oegstgeest komt om in verkeer DE KLOMP/OEGSTGEEST - De 55-jarige mevrouw B. H. Snoek-Henkemans uit Oegstgeest is vanochtend door een verkeersongeval in De Klomp (bij Ede) om het leven gekomen. Zij kwam met haar personen auto frontaal in botsing met een tegenligger. Zij blijken weinig inzicht te heb ben in deze zeer verbrokkelde en uiterst ondoorzichtige bedrijfs tak, waar VW's, reisbureaus, buitenlandse verkeersbureaus en nog andere instellingen ineen lij ken te vloeien. Dat bijvoorbeeld een VW-bureau een zeer heterogeen publiek be dient wordt duidelijk uit cijfers van Wassenaar over de periode mei tot september 1978. In totaal 1619 informaties werden ver strekt aan buitenlanders en 2718 aan Nederlanders, waarvan 1388 aan Wassenaarders. Een moei lijkheid die daarbij komt is dat een groot aantal ingezetenen er slechts een korte tijd verblijft en eigenlijk permanent informatie behoeft. Sommigen willen als herinnering zelfs een goed histo risch boekwerk over de gemeen te. Het is duidelijk dat zowel vroeger als nu het aanwezige ma teriaal tekort schiet, gezien de aard van de gestelde vragen. De grote vraag die zich nu met het nieuwe bureautje, dat uiteraard niet zo sterk wordt gerugge- steund als het voormalige WV- uur tot 12.00 uur en van 15.00 uur tot 18.00 uur van maandag tot en met zaterdag open is. Graaf van Zuylen van Nijevelt van Duinrell was een tijdlang aktief secretaris van de plaatselijke WV, maar zegt zich daar nu niet meer in die mate voor te kunnen inzetten. Toch draagt hij het ini tiatief van Van Beek een goed hart toe. "Maar als de kosten er niet uitkomen vraag ik me af of je het moet voortzetten. Voor toe ristenbelasting voel ik absoluut niets, want het eind is zoek als je daaraan gaat toegeven." Duinrell heeft voor eigen gasten een in formatiebureau. Bij de VW in Den Haag zegt men de opheffing van de VW in Was senaar te betreuren. Men zou daar dan ook niets liever zien dan een herstel van het officiële VVV- verband. Ze erkennen wel dat Wassenaar te klein is voor eigen promotie, maar er ligt wel een grote taak op het gebied van toe ristische en recreatieve voorlich ting. "Ook voor vele ingezetenen kan dit werk een uitkomst zijn", aldus de woordvoerder. Hij ver bindt daaraan de uitspraak dat het zeer zeker op de weg van een gemeentebestuur ligt om dit werk te ondersteunen. Den Haag wil op alle manieren werk ver schaffen, maar dan wel via en binnen normale kanalen, zo laat men weten. Aan de kostenkant ziet de WV voor de Wassenaarse informatieverschaffer grote schaduwen opdoemen. Vaste openingstijden worden ge noemd als een van de eisen aan een officieel VW-kantoor te stellen. Van Beek heeft inmid dels in een rondschrijven meege deeld dat hij voorlopig van 10.00 Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Donderdag Leiden Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, van 10-15 uur, inlichtingen tel: 02522-14797, na 19 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, teil 02727-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Brechuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18 tot 25 juli door apo theek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Wassenaar - Langstraat, Langstraat 86, 1 tel. 17600 ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij. 154500. Voorschoten - V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoogeweide 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 DIERENARTSEN Leiden - Voor Krol en Vestjens: J. Vest- jens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 144323. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. Het interieur VOORSCHOTEN - Het nieuwe zwembad van Voorsvhoten, Het Wedde, zal op 16 augustus wor den geopend. Dan heeft Voorschoten, na 40 jaar praten over het al of niet bouwen van een bad, eindelijk een nieuw overdekt zwembad met daar omheen een uitgebreid recreatieterrein. Het Wedde, genoemd naar een riviertje dat in de middeleeuwen een functie vervulde als drink plaats, heeft zo'n zeven miljoen gulden gekost. Daarvoor staat er nu een binnenbad met wed- strijdbad (afmetingen 2d meter bij 15 meter) en een instructiebad van 280 vierkante meter. Buiten wordt een zogenaamd "spartel- en plonsgcdeelte" gemaakt. Dit zal op de zestiende augustus nog niet gereed zijn. De eerste twee weken na de opening van het zwem bad zal er een speciaal tarief gelden. Zoals bekend zal het oude zwembad bij de ingebruikneming van het nieuwe worden gesloten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement 173.70 per post (254.10 Losse nummers 10.65. Hoofdkantoor: Abonnementsgelden bij Witte Singel 12311 BG vooruitbetaling te voldoen. LEIDEN Bij automatische Postbus 54. 2300 AB overschrijving geen Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten. Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond. K Prins 01711-11266 Zoeterwoude. R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2