Truc van Yeer levert succes op Misrekening Maas moet lesje zijn voor Kees Vervoorn WATERPOLOTEAM TOCH IN FINALEPOULE Bakker neemt alleen leiding Thoms verbetert wereldrecord achtervolging Y WOENSDAG 23 JULI 1980 TALLINN (ANP) - "Daar komt de zilvervloot", zei Cees Dou- ze gistermiddag op de door de gestaag neervallende regen haast overstroomde kade van de Olympische jachthaven Pirita bij Tallinn toen de Ne derlanders een voor een bin nenliepen. De 41-jarige aan nemer uit Utrecht, die als re serve fungeert en de Star van Binkhorst begeleidt, had recht van spreken. Het was immers niet alleen wat het weer betreft een Hollands dagje in Tallinn. Ook de resul taten gaven aanleiding tot te vreden gezichten. De buit be stond uit drie tweede plaatsen (FD, Soling en Star), een der de plaats (470) en een vijfde postitie van de Tornado. Al leen de klassering van Neê- leman in de Finnjollen viel tegen (twaalfde). Geert Bakker is de enige Ne derlander, die na twee races het klassement aanvoert. Net als in de openingsrace werd hij tweede, dit keer achter de Oostduitser Below. Bakker had na de start een tijdlang de leiding, maar kon de eerste positie weer niet vasthouden. "Toch ben ik over deze twee de plaats meer tevreden dan gisteren", zei bemanningslid en zoon Steven Bakker. "Toen hebben we de topposi tie vlak voor de Finish ver speeld, nu moester) we ervoor knokken om tweede te blij- Boudewijn Binkhorst (Star) en de Vollebregts (FD) draaiden aanzienlijk beter dan maan dag. Het verloop van de race was in deze klassen voor de Nederlanders geheel ver schillend. Binkhorst lag eerst zesde en schoof langzaam maar zeker op om uiteindelijk tweede te worden achter de Sowjetrussische favoriet Va lentin Mankin. "We hebben ervoor gezorgd dat de Zalin MOSKOU (ANP) - Op de dag dat Vladimir Salnikov met een nieuw wereldrecord op de 1500 meter vrije slag de afwezige Amerikanen iets om over na te denken gaf en de Oostduitse Rica Reinisch met 0,01 seconden verschil het alleenbezit van het wereldrecord op de 100 meter rugslag opeiste, heeft Annelies Maas bij haar laatste grote indivi duele wedstrijd naast de prijzen gegrepen. De 20-jarige 22-voudige nationale kampioene heeft de laatste jaren bijna niets anders gedaan. Maar ditmaal kwam het wel heel hard aan. Want als er een is geweest die zich letterlijk het water onder de nagels heeft getraind is het wel Annelies Maas. Voor Moskou was ze bereid om de hardste heren training van de Westduitse mili tairen in Warendorff te volgen. Vier-en-een-half uur lag ze dage lijks in het water. De enige die haar steunde, was vriend Michael Krause. De Europese vlinder slagkampioen mocht evenals de andere leden van de Westduitse gen bij ruime wind meer naar voren konden klappen", al dus ex-botenbouwer Douze. "Dat heeft de snelheid ken nelijk gunstig beïnvloed." Zoals gewoonlijk was Bink horst toch niet helemaal te vreden. "In het begin hebben we wat aangemodderd", zie hij. "Later ging het gelukkig beter. De boten liggen echter steeds erg dicht bij elkaar. Als je vijftig meter achter bent ge raakt kun je het wel vergeten. Dit kost me jaren van mijn le ven. Een eerste plaats zat er niet in. Mankin ging gewoon te snel". Erik en Sjoerd Vollebregt zeil den de gehele race bij matige noordoostenwind als tweede achter de Spanjaarden Abas- cal en Noguer. Bij het ingaan' van het laatste kruisrak was het verschil erg klein gewor den (negen seconden), maar op weg naar de finish konden de Nederlanders niet meer dichter bij kruipen. Integen deel, zij verloren nog vrij veel terrein. De Deense broers Möller, die maandag door een protest van de Vollebregts hun eerste plaats verloren, raakten op hun beurt ook verder achter op de Neder landse FD. "Het ging nu een stuk beter" zei Sjoerd Vollebregt vlak voor dat hij naar de weging moest. "Laten we die achtste plaats maar als een aftrekrace be schouwen". In het klasse ment is de tweeling vierde. ploeg uiteindelijk niet naar Mos kou. Annelies wel. Met haar mooie glijdende slag kon Annelies Maas op diverse slager en afstanden mee. Het vervelen de was dat ze meestal verkeerd koos. Waarschijnlijk had ze zich moeten houden aan de afstand waarop ze het eerst uitblonk: de 200 meter vrije slag. Daarop werd ze in Montreal vierde. Een jaar la ter bij de Europese kampioen schappen in Jönköping had ech ter de 800 meter haar voorkeur, toen ze in de reace om het wereld record tegen Petra Thumei slechts een handlengte tekort kwam. Daarna experimenteerde ze met de wisselslag, speelde met de gedachte zich op de sprint te specialiseren en keerde zich, toen dat allemaal misging en een jaar training in Amerika een hinder lijke armblessure opleverde naar de 400 meter vrije slag. Een af standsnummer, waarvoor ze met haar twintig jaar eigenlijk al te oud was. Dat nu is gisteren gebleken. De series gingen bui ten verwachting. Met een tijd van 4.13,12 minuten plaatste ze zich als tweede voor de finale. Zij mijmerde al over een medaille... Vermoeidheid Maar de vermoeidheid weigerde de spieren te verlaten. In de finale kon Annelies Maas weinig anders doen dan ver achter het ontke tende Oostduitse trio aan te zwemmen. Ines Diers, de num mer drie van de 100 meter vrije slag, pakte daarbij op de laatste meters de veel te snel afgegane Petra Schneider en finishte in 4.08,76 minuten. Bij het horen van die zal Tracy Wickham in Au stralië zich afvragen waarom ze in vredesnaam de gok niet waagde om haar reputaite van wereldre cordhoudster in Moskou op het spel te zetten. Annelies Maas fi nishte als zesde, nog maar net voor Reggie de Jong, die ook al langzamer ging dan in de series. De teleurstelling van Annelies Maas kan een les zijn voor Kees Vervoorn. De lange Hagenaar verbeterde op één dag twee na tionale records en ging met een tijd van 55,02 seconden als snel ste uit de halve finales over naar de eindstrijd van de 100 meter vlinderslag. Kees Vervoorn heeft lang moet werken eer hij in staat was onderin de 55 seconden te zwemmen. Zijn sprong is precies op het juiste moment gekomen. Vervoorn mag dan van 55.83 se conden bij de selectiewedstrij den, via de 55.76 seconden van de series naar de 55 secondengrens zijn gepsrongen, hij bezet met die laatste tijd nog altijd maar de ze vende plaats op de seizoenrang lijst achter wereldrecordhouder Per Arvidsson (54.15 seconden) en vijf Amerikanen. Kees Vervoorn, die goed met hem is bevriend, wilde de Zweed in de favorietenrol duwen. De Hage naar hield vlak voor het aantik ken even in, maar de zweed liet zich niet verschalken en bleef achter hem. Het staat intussen wel vast dat hij veel harder kan. Van de andere finalisten heeft wellicht ook de geroutineerde Oostduitser Roger Pyttel en de Rus Seredin nog niet alles laten zien. Voordeel In de finales van vandaag zal ook Monique Bosga aantreden. De Utrechtse zwemster kreeg op grond van haar prestaties van vo rig jaar en 1978 (vierde bij het we reldkampioenschap in West- Berlijn) het voordeel van de twij fel. Ze honoreerde dat door zich als zesde te kwalificeren voor de finale van de 100 meter rugslag. Jolanda de Rover, net als Bosga getooid met een oranje badmuts met Holland erop, hoorde de toe ter van de valse start niet en zwom in de neergelaten lijn. En dat kostte energie die ze beter had kunnen gebruiken. Nu bleef ze ruim buiten de finale. Monique Bosga kan wellicht nog iets har- derdan de 1.04,36 minuten van de serie. Het uitzicht op een over winning wordt haar echter ont nomen door Rica Reinisch. De 15-jarige Oostduitse eigende zich het bezit van het wereldrecord toe met een tijd van 1.01,50 min. 0,01 seconde sneller dan haar es- tafettetijd op de eerste dag. Toen evenaarde zij het vier jaar oude wereldrecord van Ulrike Richter. Als men het vergelijkt met de ab solute hegemonie van Oost- Duitsland bij de dames-zwem men, blijft het bij de Russische heren sukkelen. Na Bengt Baron was het nu de beurt aan de Brit Duncan Goodhew op de 100 me ter schoolslag, uitgerekend een nummer waarop de Russen van oudsher sterk zijn, versloeg Goodhew de Rus Miskarov. Goodhew, die kaal is sinds hij als jongen naar school ging, heeft zich het laatste jaar in Engeland voorbereid. Hij brak zijn studie in Amerika af, omdat hij vond dat iemand die bij de spelen Groot- Bnttanniè vertegenwoordigt, ook in dat land moet zijn opge leid. Als dank ging nu de IOC- vlag in top, een gebaar dat door Goodhew noch door de andere Britse zwemmers op prijs werd gesteld. MOSKOU (ANP) - De Oostduitser Lothar Thoms heeft gisteren in Moskou de gouden medaille ver overd bij het wielrennen op de baan op het onderdeel 1 kilome ter tijdrit. Thoms verbeterde te vens het wereldrecord in deze discipline, dat sinds 1964 op naam stond van de Belg Patrick Sercu met 1.06,76. Thoms kwam tot de formidabele tijd van 1 mi nuut 2,95 seconden. Alexander Panfilov uit de Sowjet-Unie won de zilveren medaille en het brons was voor David Weller uit Jamai- De kwalificatieritten bij de indivi duele achtervolging (wielrennen) hebben een ware recordregen opgeleverd. Het wereldrecord werd liefst vier keer scherper ge steld en is nu in het bezit van de Oostduitser Harald Wolf, die een tijd liet afdrukken van 4 minuten en 39,96 seconden. Voor hem hadden de Zwitser Dill-Bundi, de Italiaan Bincoletto en de Deen Orsted het oude record reeds verbeterd. Orsted was slechts 2 100 ste seconde langzamer dan Wolf, de nieuwe recordhouder. MOSKOU (GPD) - De truc van Jan Evert Veer leverde het volle rendement op. Bij de stand 4-3 en met nog 51 seconden te spelen ondernam de aanvoerder van het nationale polo team een lange rush, in de hoop dat hij kort voor het doel van de Roemenen zou worden gepakt. En de Roemenen grepen de uitdaging met beide handen aan. Twee man namen de Nederlander onweerstaanbaar in de klem met als gevolg dat de bal naar de vier meter ging voor een strafworp. Nico Landeweerd, die eerder in dit toernooi al eens in een dergelijke positie had gefaald, hield nu op dit kritieke moment zijn zenu wen goed in bedwang en met een fraai schot stelde hij de finale plaats voor de Nederlanders vei lig. Want de tijd die nog restte was voor de Roemenen te kort om de 5-3-voorsprong van de Neder landers ongedaan te maken. Met de winst op de Roemenen was het doel van Ivo Trumbic, een plaats bij de laatste zes van het Olympisch polotoernooi, bereikt. De overgelukkige Joegoslaaf: „Vóór het toernooi heb ik gezegd dat er acht tot tien ploegen van gelijke kracht zijn. Dat is inmid dels wel gebleken. Je kunt van jezelf weten datje een ploeg hebt voor de finale, maar het is na tuurlijk wel zaak ook zover te komen. Die spanning heeft de jongens steeds parten gespeeld. Daardoor zijn ze in de eerste wed strijden ook niet tot hun normale spel gekomen. Vandaag ging het al een stuk beter en nu de span ning van het team is afgevallen, kunnen we in die finaleronden misschien nog wel voor een ver rassing zorgen". Die mening was ook Jan Evert Veer toegedaan. „Het ging vandaag al een stuk beter dan tegen de Grie- ken en de Hongaren, maar toch maken we nog te veel fouten. Ik heb ook een kans gemist, waarbij ik me wel voor mijn kop had kunnen slaan. Hetzelfde over kwam Hans van Zeeland en Nico Landeweerd. Maar je ziet, dat we als ploeg groeien. Elke wedstrijd MOSKOU - De Nederlandse watcr- poloploeg speelt morgen de eerste wed strijd voor de finale-poule tegen Span je, dat zich plaatste ten koste van Italië. Het programma ziet er verder als volgt uit. Vrijdag: Nederland-Cuba, zater dag: Nederland-Joegoslavië, zondag: rustdag, maandag: Nederland-Rus land, dinsdag: Nederland-Hongarije. gaat beter en dat missen de Oost- europese teams wel. Zij hebben door veelvuldige training en de vele toernooien al een hoge graad van perfectie bereikt. Wij hebben dat niveau nog niet, maar doordat we nog steeds vooruitgaan, kun nen we misschien nog een" eind komen". Voor de Nederlanders was het duel met de Roemenen extra zwaar, want doordat de laatste tegen stander in de voorronden èèn punt meer had verzameld, moes ten de mannen van Trumbic in elk geval op winst spelen. Hoe veel de ploeg er voor over had om hogerop te komen werd maandag bewezen, toen na de wedstrijd te gen de Hongaren nog een trai ning werd ingelast om nieuwe pa tronen uit te proberen voor de man-meer-situaties. Tegen de Hongaren immers gingen die steeds mis doordat de bal niet OVERAL BUITEN1A/J-' CG?S IN-EH- C0NW.T M Er ftlSSEM ëm -ËH-&JS5W- NETJES' ÖCWELO/6 H£,\ WAAR JE OOV KJkT VROl'JKE OPO£W£KTE QËZ/CMTEM snel genoeg van hand tot hand ging en er geen openingen kwa- Dat lukte tegen de Roemenen be ter, al kwamen de Nederlanders niet veelvuldig numeriek in de meerderheid. Driemaal had de Oranjeploeg een man meer, tweemaal leverde dat een doel punt op. Dus het rendement was aanzienlijk beter dan in de voor gaande dagen. Toch was het merkwaardig dat het Nederlandse team onder deze topspanning tot zijn beste wed strijd kwam. In de eerste periode speelde het Oranjezevental uit stekend en dat leverde een te rechte 2-1 voorsprong op. Het werd zelfs 3-1 door een schitte rende combinatie tussen Van Zeeland en Buunk, welke laatste de zaak doeltreffend afrondde. Een moment van verslapping aan Nederlandse kant bood de Roe menen de kans om langszij te komen, waardoor de spanning in het met zo'n 8000 toeschouwers gevulde Lenin-zwemstadion tot het kookpunt steeg. Vooral in het begin van de vierde periode toen kort na elkaar Jan Evert Veer en Dick Nieuwenhui- zen de kant moesten opzoeken, waardoor vijf Oranjeklanten voor de zware taak stonden de kleine 4-3 voorsprong vast te houden. En het lukte. Met Ruud Misdorp, de uitblinker in deze wedstrijd in het midden en Van Zeeland en Van Balkum in de hoeken van het Nederland viert feest. Coach Ivo Trumbic brengt met een brede grijns de felicitaties door aan zijn pupillen, die even daarvoor de Roemenen een gevoelige nederlaag hadden toegebracht. doel werd de veste van de Ne derlanders zo goed afgeschermd, dat elke schotpoging van de in die situatie wat warrig spelende Roemenen stukliep op de zwaai ende armen van Trumbic's pu pillen. Trouwens in dat laatste kwart had het Hollandse zevental de zaak toch weer goed onder controle en toen 51 seconden voor het einde het trucje van Jan Evert Veer luk te was het spel bekeken en het doel, een finaleplaats, bereikt. Trumbic over dat resultaat; "Je hebt nu kunnen zien dat we voor al mentaal sterker zijn geworden de laatste maanden. Dat is er goed uitgekomen. Een paar maanden geleden hadden we een pot als nu tegen Roemenië ver moedelijk verloren, nu niet. Wij zijn nu ons eigen spel blijven spelen en hebben ons niet laten intimideren door de Roemenen, die steeds weer opnieuw pro beerden de scheidsrechters voor zich te winnen. De spanning is weg, nu zullen we zien wat we in de finaleronden kunnen berei ken". Maar voordat het zover is zal de Nederlandse ploeg eerst nog genieten van een welver diende rustdag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13