Plantentafel van profiel spijlen Goede ongevalsalarmering vergt net peilstations Kinderveilig schuifdeurtje Luxe keuken uit een bouwpakket „SNELLE" AUTOWAS HOUDT NIET LANG Een dagje vleesloos NIEUWE NOODZENDER VOOR AUTO SLUIT MISBRUIK VRIJWEL UIT WOENSDAG 23 JULI 1980 Er zijn heel wat lijmtangen in de handel. Verreweg de meeste hebben een gladde geleidestang, waarover de beweegbare bek wordt bewogen. Een weer in de schijnwerper geplaatst type, na melijk met een geleider met nok ken, is pas door Wolfcraft gelan ceerd. Lijmtangen van dit type worden "ratel-snelspanners" ge noemd. Een voordeel is dat de beweegbare bek niet kan ver schuiven tijdens het aanklem men; de instelling kan dan ook vooraf worden gekozen, zonder dat het beweegbare deel tijdens het spannen ineens weg glijdt. Dit type lijmtang is zowel in kleine uitvoering verkrijgbaar (in leng ten van 15 tot 60 cm) als in grotere maten (75 en 90 cm). De maten tot 60 cm lengte (ook al aardig fors) zijn uitgerust met een vaste en een losse bek. De vaste is een om gebogen deel van de geleider (ook wel rail genoemd). De grote uitvoeringen hebben twee ver stelbare en omkeerbare bekken, waardoor ze eigenlijk inde klasse van de kleinere serre-joints" vallen. Dus eigenlijk een lijmtang „in de rang van sersjant", want zo wordt die serre-joint populair ge noemd. Beide bekken van alle types zijn voorzien van nylon aandrukpla- ten, om beschadiging van werk stukken te voorkomen. Omdat ze beweegbaar zijn, kunnen ook ronde of a-symmetrische voor werpen worden ingeklemd. De adviesprijs van de totalenreeks lopen van ruim 20 tot ongeveer 47 gulden. Een handig ideetje dat we uit het boek „Woonideeèn voor doe-het-zelvers" (uitg. zomer en Keuning) oppikten en dat in gezinnen met kleine kinde ren hier of daar een zinnige toepassing kan vinden: een „veiligheids deurtje" dat in een normale deuropening past, gemaakt van een stukje spaanplaat, geschilderd of bijvoorbeeld met een leuke poster beplakt, naar boven in- en uitschuifbaar door middel van twee aluminium U-pro fielen die tegen de kozijnen zijn aangebracht. De deur van bijvoorbeeld de keuken kan dan open blijven, maar een rondscharrelende peuter kan niet op een onverhoeds ogenblik de keu ken binnengaan. Ook handig voor de kinderkamer, waar een kind even alleen moet spelen, zonder gevaar voor ontsnapping en van de trap vallen. Schroefde U-profielen zó in het kozijn dat de gewone deur nog gewoon dicht kan. Maak het uitschuifbare veiligheidsdeurtje ongeveer 60 cm hoog. Houdbaarheid van blikjes goed bewaken DEN HAAG - Hoewel blik jes een van onze verpak kingsmiddelen zijn om voedsel te conserveren, is het toch mogelijk dat er soms een blikje tussen zit waarvan de inhoud niet meer goed is. Dit kan ver schillende oorzaken heb ben. Een mogelijkheid is dat het voedsel, wanneer het in het blik gevuld wordt, niet steriel is (ge lukkig komt dit maar zel den voor). Een andere oorzaak kan zijn dat het blikje te oud is, want na verloop van tijd is het mogelijk dat het voed sel het blik aantast. Be paalde voedingsmiddelen zoals bijvoorbeeld toma tenpuree of haringfilets in kerrysaus kunnen zelfs een vrij sterke invloed hebben op de binnenste tinlaag van het blik. Een derde mogelijkheid is dat door beschadiging (indeuking) van het blik op die plaats de binnen- laag wordt beschadigd en er een sterkere tin-ijzer- corrosie plaatsvindt. Door deze corrosie kunnen er gaatjes ontstaan en zijn de voedingsmiddelen uiter aard niet meer houdbaar. Die beschadiging van de binnenste beschermlaag ontstaat ook wel eens door het instansen van num mers in blikjes. Het zou in ieder geval een goed idee zijn om, wan neer u van plan bent om conserven wat langer te bewaren, de datum van aankoop op het blikje te zetten, dan kunt u altijd zien hoe larig u het al in huis hebt. Laatst zagen we bij een handige doe-het-zelver een heel origineel meubeltje door hemzelf in elkaar gefabriekt. Als materiaal gebruikte hij, zoals hij vertelde. Style Rustique profielspijlen die in allerlei lengten en in en kele dikten (ook in drie verschillende stijlen) in grote dhz-zaken, bouwmarkten enz. te koop zijn. Hij had er een plantenbak annex tafeltje van gemaakt. Hoewel de spijlen vrij massief lijken, kreeg het meu beltje toch een „luchtig" uiterlijk, omdat ze niet direct op elkaar zijn gemonteerd, maar met tussenruimten; op de verbindingspunten werden ze aan elkaar gezet door stukken, rondhout van ca 25 mm dik. Daartoe moesten dus eerst allemaal gaten worden geboord, een secuur karweitje, maar niet zo moeilijk. Een kwestie van nauwkeurig meten en recht boren. In de „plantenafdeling" plaatste hij een kunststof bloembak (vierkant) en het tafelgedeelte werd voor zien van een kunststof blad in dezelfde kleur als de plantenbak. Een leuke vinding, die de moeite van het doorgeven waard is. Iedereen die een beetje handig heid heeft kan iets dergelijks maken. Om de vrije ruimten tussen de stijlen tijdens het inlij- men van het rondhout exact aan te houden, kunnen losse stukjes hout van gelijke dikte tussen de spijlen worden gezet. Afwerken kan op allerlei manieren: blank lakken, met transparante kleurlak of met beits behandelen, voor buiten een houtconserverings mid del. Om eventueel gezoek naar een leverancier van de Style Rustique spijlen te voorkomen, hebben we even het adres van de importeur opgevraagd: dat is Bricolage BV, Postbus 216, 5900 AE Venlo, tel. 077-28641. Daar kunnen verkoopadressen worden opgevraagd (toen we dat zelf deden, hoorden we dat er ook een leuk boekje is „Spelen met spijlen", waarin talrijke andere bouwideeën met profielspijlen zijn uitgewerkt). Complete keukens, aanbouwkeu- ken en wat er verder allemaal op keukengebied te koop mag zijn, kan men overal te kust en te keur beki jken en kopen. Van heel een voudig tot zeer luxueus, in aller lei kleuren en materiaalafwer kingen. Tot dusver is er in Ne derland. in tegenstelling tot En geland, weinig gedaan op het ge bied van bouwpakketkeukens. Nu is echter een nieuw produkt on der de naam „Pak en Doe" op de markt verschenen. Daarbij is uit gegaan van een werkelijk „mooie" keuken, die de vergelij king met wat er kant en klaar te koop is, goed kan doorstaan. Er zijn vier types verkrijgbaar een uitvoering in kunststof zandkleur en donkerbruin, een combinatie van eiken en kunst stof in drie kleurcombinaties, een geheel in eiken gefineerde uit voering en een massief eiken. Het systeem omvat alle mogelijke eenheden: onder- en bovenkast- jes, servieskasten, aanrechtbla- den enz. Elke eenheid is in een platte doos verpakt, die vanuit de winkel zo kan worden meegenomen in de auto. Een van de redenen waarom dit systeem kostenbesparend kan zijn, is dat de opslag van een groot aantal keukens bij de handel (en tijdens het vervoer daarheen) een aanzienlijk kleiner volume in neemt. Er komt overigens wèl wat doe-het- zelf-inventiviteit aan te pas om de keuken te „stellen". De hele in richting moet goed waterpas ge steld worden en verder zal er, bij volledige opknapbeurt van de keuken, wat aan leidingen voor aan- en afvoer gedaan moeten worden. Dat geeft dus een extra doe-het-zelf-aspect aan dit nieu we systeem. Wie in dat opzicht een rechterhand te kort komt. zal echter altijd wel iemand kunnen vinden die daarbij behulpzaam Naar verkoopadressen van „Pak en Doe"-keukens kan men informe ren bij de importeur, Linpak BV, Capelle aan de IJssel, telefoon 010-504950. ENSCHEDE - De autoshampoo met was heeft maar een korte werkingsduur, althans de was die de auto moet beschermen. Dat heeft de Duitse consumenten-or ganisatie Warentest vastgesteld na proeven met 24 verschillende produkten. De geteste middeltjes zijn vrijwel allemaal in Neder land verkrijgbaar. In West-Duitsland gaan steeds meer mensen ertoe over deze snelmiddeltjes te gebruiken. Het in de was wrijven van de auto op de oudere manier is nu eenmaal een moeizame bezigheid. Wat is nog gemakkelijker dan de „was en glim"-produkten of de vloei bare was die men aan het laatste spoelwater toevoegt? Warentest heeft nu ontdekt dat de was er na drie of ten hoogste vier regenbuien er weer af is. Het be tekent dus dat het hulpmiddel vaker moet worden gebruikt. Onder de geteste produkten wa ren er die in de shampoo. Andere worden aan het laatste spoelwa ter toegevoegd. Belangrijke ver schillen in de werking van beide soorten konden niet worden vastgesteld. In beide groepen be vinden zich goede en minder goede soorten. Bij 16 onderzoch te middeltjes werd de opmerking „goed" geplaatst; de rest was „bevredigend". Om de houdbaarheid van de was te controleren werden proefauto's dagelijks tien minuten met een slang bespoten. Vijf onderzoe kers controleerden de resultaten dag na dag. Op de eerste dag ble ken de meeste beschermingsla gen nog volop te hebben gehou den. Op de derde kunstmatige regendag was bij vele soorten al duidelijk een slijtage merk baar. De vierde dag was de was van alle auto's verdwenen. Wordt de auto met shampoo gewassen dan ver dwijnt de waslaag onmiddellijk. Beloften op de verpakkingen dat de beschermingslaag ook het roesten kan tegengaan bleken onjuist te zijn. Vast staat wel dat de auto's er na een behandeling lekker glimmend uitzagen. Ook als reinigingsmiddel voldeden de merken allemaal. Dat vlees elke dag moet is natuur lijk een fabeltje. Niemand wordt er minder van als hij dat traditio nele menu van groente, aardap pelen vlees eens vervangt door een vleesloze schotel. Een keer per week een vleesloze dag kan best tot hele goede ontdekkingen leiden. Misschien wel voor her haling vatbaar; niet alleen omdat die bio-industrie zoiets afschu welijks is maar gewoon omdat het lekker is. Maar dan loopt u alweer vooruit. Voorlopig is de stichting Lekker Dier, die zich inzet voor vermindering van het aantal consumptiedieren al blij als het in elk Nederlands huis houden een keer per week zou gebeuren. Vandaar de uitgave van het boekje "Een dag per week vleesloos.", dat voor f6,50 te bestellen is bij Lekker Dier gi ro 3116614. Het boekje bevat 52 naar seizoen ingedeelde recepten die niet moeilijk en niet duur te maken zijn. Hv.dH De Duitse elektronicagigant AEG- Telefunken heeft een auto-nood oproepsysteem ontwikkeld waarmee bij een ongeluk alarm kan worden geslagen. Het sys teem, dat niets met 27 Mc-com- municatie van doen heeft, werkt door een druk op een noodknop. Verschillende, over1 het land ver spreide, peilstations ontvangen het signaal daarvan en bepalen waar de auto zich bevindt. Auto matisch wordt de noodoproep gesignaleerd in een alarmcen trale, die vervolgens ogenblikke lijk hulp kan verlenen. Om het systeem op zijn praktische bruikbaarheid te toetsen, zal het eind van dit jaar in de omgeving van Darmstadt worden beproefd. De apparatuur, die voor de nood oproepinstallatie nodig is, kan deel uitmaken van een normale autoradio of als apart kastje in de auto worden gebouwd. De ver koopprijs moet rond f300,- ko men te liggen. De proef wordt mede gefinancierd door het bondsministerie van ontwikke lingszaken. Dat de Duitse overheid in ver- keersalarmering geïnteresseerd is, komt door het intensieve ver keer in de Bondsrepubliek. Meer dan 20 miljoen auto's leggen per dag in Duitsland een miljard ki lometer af. Per dag vinden daar door circa 1000 verkeersonge vallen plaats, waarbij 40 doden en 1400 gewonden vallen. In de hulpverleningsketen voor ver keersslachtoffers (eerste hulp; af zetten van de plaats van het on geval, ziekenvervoer, klinische behandeling) is de melding van het ongeval de zwakste schakel. Daarbij is elke minuut na het on geval kostbaar. Niet alleen voor het slachtoffer, maar ook voor het overige, aanstormende ver keer. Van de ongeveer 500 zwaargewon den, die dagelijks in het verkeer vallen, moeten volgens de laatste ongevalsstatistieken 60 personen tussen de 8 en 15 minuten wach ten, totdat het ongeval is gemeld. Bij 20 zwaargewonden duurt het zelfs langer dan 15 minuten voor dat het ongeluk is doorgegeven. Vandaar de vraag naar een noodmeldingssysteem dat het mogelijk maakt overal en op elk tijdstip vanuit de auto alarm te slaan. Tweezijdig contact Het autonoodoproepsysteem van AEG-Telefunken voldoet aan de eis direct, tweezijdig contact te leggen tussen een alarmcentrale en de in nood verkerende auto mobilist. Het systeem bestaat uit drie delen. Namelijk peilstations, die over het hele land zouden moeten komen te staan, (regio nale) alarmcentrales en tenslotte het apparaat in de auto. Dat toe stel kent slechts twee knoppen. Indrukken daarvan heeft tot ge volg dat een compleet telegram de lucht ingaat. Aan zo'n apparaat dienen nogal wat eisen gesteld te worden voordat men kan spreken van een full- proof noodoproepsysteem. Het zoeken van een vrije frequentie of iets dergelijks moet niet nodig zijn. Het apparaat (een zend-ont- vanger) dient permanent standby te zijn. Omdat veel verkeersdeel nemers lange trajecten afleggen weten zij vaak niet welke streek ze als laatste zijn doorgereden of welke weg voor hen ligt. Daarom moet de positiebepaling van de auto onafhankelijk van de be stuurder kunnen plaatsvinden. Dat kan met peilontvangers die over het hele te bewaken gebied staan verspreid. Met een peilont- vanger kan vastgesteld worden uit welke richting een signaal van een autonoodzender binnen komt. Met twee peilontvangers kan men vervolgens een zoge naamde kruispeiling maken om de positie van de auto-in-nood te bepalen. Om het mogelijk te maken op elke plaats te kunnen peilen, zouden in Duitland ongeveer 4000 peil stations moeten worden ge plaatst. Het net is dan zo dicht dat iedere plaats waar een ongeluk kan voorkomen, maximaal 6 km van een peilstation ligt. De on derlinge afstand van de peilsta tions is dan ongeveer 8 kilometer. In Duitsland kan voor het op stellen van peilontvangers het reeds bestaande net van 3500 ra dio- en tv-torens gebruikt wor den. De kosten van zo'n compleet peilstation bedragen gemiddqld ruim f 100.000,- Paniekreacties Het is bekend dat bij ongevallen mensen paniekreacties vertonen. Van hen mag geen evenwichtig gedrag verwacht worden. Ook geen zenddiscipline trouwens terwijl dat bij een noodmelding toch hoogst noodzakelijk is, Daarom heeft men een techni sche oplossing gekozen waarbij de alarmmelding geheel automa tisch wordt overgebracht en het radio-contact ook vanuit de alarmcentrale wordt gestuurd. Bovendien moet men zorgen dat - wil het systeem niet misbruikt worden - identificatie altijd mo gelijk is. Die indentificatie ligt opgesloten in de automatische boodschap vanuit de wagen. Zonder identificatie is een noodmelding niet compleet. Ook moet gelet worden op een effi ciënt gebruik van frequenties (kanalen). In de meeste ontwik kelde en dichtbevolkte landen zijn de frequenties en zendernet ten toch al overbelast. Daarom heeft men gekozen voor maar drie zendkanalen. Het eer ste zendkanaal bevat alleen de gecodeerde (gedigitaliseerde) noodoproepen. Dit kanaal is dus bijna steeds vrij. Over het tweede kanaal kan de bewaker in de alarmcentrale de man of vrouw die de noodoproep doet, toespre ken. Over het derde zendkanaal kan de verkeersdeelnemer de centrale antwoorden. Het zijn kanalen van 20 kHz breed, ge pland in de 470 Mhz-band. stoord worden. Van de peilont vangers wordt de melding via het telefoonnet naar de alarmcen trale gezonden. Voor de autobe stuurder is er bij deze opzet de keuze uit een losse unit of een au toradio met geïntegreerd alarm- deel. Er zit een opvallende rode knop op met het opschrift „noodgeval". Een andere knop met de titel „pech" is voor mel dingen waarbij uitsluitend tech nische assistentie nodig is. Bij een ongeval drukt een van de zit- tenden de noodknop in. Dan wordt via het eerste kanaal het gecodeerde noodtelcgram ven zonden. Deze code-boodschap bevat het nummer van de auto en de soort noodtoestand: ongeval of pech. Hiermee zijn auto en ei genaar onmiddellijk geïdentifi ceerd. Het uitgezonden noodte- legram wordt binnen het bereik door de peilontvangers opgevan gen en direct bok op richting be keken. Omdat automatisch ge meld wordt welke ontvangers de noodoproep hebben opgepikt, weet men precies waar in de regio het ongeval heeft plaatsgevon den. Storingssongevoelig Menselijk Om storingen te voorkomen zijn de peilontvangers zo dicht bij elkaar gepland. Er bestaat dan slechts een korte afstand tussen het ver ongelukte voertuig en de peil ontvangers. Het uitgezonden noodsignaal kan nauwelijks ge Om de om hulp vragende automo bilist gerust te stellen kan de be waker van de alarminstallatie twee dingen doen. Hij kan via het tweede kanaal een code-tele gram terugsturen. Dan gaat op het toestel in de auto het lampje „alarmering ontvangen" bran den. Ook kan de man van de alarmcentrale via het tweede ka naal de zender in de auto ont grendelen en vragen wat er aan de hand is. Via de alarmdoos kunnen de inzittenden van de wagen - over het derde kanaal - met de alarmcentrale spreken, totdat de centrale de autozender weer afschakelt. Bij het proefproject in Darmstadt zijn de meldingen „pech" en „on geval" van elkaar gescheiden. Pechgevallen komen recht streeks terecht bij de Duitse We genwacht. Daarmee kan men op 24-uurshulp rekenen. Alarmmel dingen krijgen automatisch voorrang op pechmeldingen. Hoewel het auto-noodoproepsys teem ongevalmeldingen sneller en betrouwbaarder maakt (en praatpalen overbodig) in het ver keer, is het niet ondenkbaar dat een dergelijk systeem ook zou kunnen worden toegepast bij de pleziervaart op de binnenwate ren. Zelfs bij uitstapjes naar een zame gebieden, bewaking van bergbeklimmers, zou op deze manier kunnen geschieden. Vraag is alleen of het 27 Mc-ge- beuren (net als in Amerika) de alarmeringstijd in de komende jaren wat zal verkorten. Feit is echter dat deze meldingen (door bijvoorbeeld paniek van wegge bruikers) minder nauwkeurig en snel zijn. en de kans op een vals alarm tamelijk groot is. HUGO VAN OVERHEEM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11