Vreemd geld? TCC OpRi/IMIltó Familie Pronk kiest voor de Nutsspaarbank. Leider Turkse metaalbond doodgeschoten mi* f i -m Lijfluchtjesworden verdrongen uitzendbureau content r SUIS (0N1GMT STAAT HUISHOUDKUNDE OP SCHOOL. LEVENDIGER MET DE KRANT ER BIJ. LEIDSE SPAARBANK j (Van onze correspondent 1 Frans van Hasselt) ATHENE - De Turkse terroristen zoeken hun slachtoffers hogerop. Binnen een week werden m I - tanboel en omgeving een af gevaardigde van de oppositiepar tij, een oud-premier en een be kend vakbondsbestuurder ver moord. Het dagblad Hurriyet kwam op de voorpagina met een vet opgemaakte waarschuwing aan de politici: „U bent de vol gende". Kemal Turkier, eens voorzitter van Hi' communistische vakcentrale DISK en nu leider van de metaal- bond daarvan - hij gold als expo nent van de pro-Russische vleu gel - werd gistermorgen voor zijn huis doodgeschoten. Kort daarna zou in Istanboel de staatsbegra fenis beginnen van Nihad Erim, de man tijdens wiens militair ge steund premierschap in 1971 en 1972 tallozen van links, onder wie Turkier, werden opgepakt. De moord op Erim werd geclaimd door de links-revolutionaire groep Dev Sol, die op Turkier door een nieuw opgedoken orga nisatie. de „Wrekers voor Turks- islamitische eenheid". Ongeveer gelijktijdig werd het lijk gevon den van een linkse journalist, Unal, medewerker van het kleine dagblad Demokrat. Hij bleek te zijn gewurgd. Nkomo: "Er is geen breuk met Mugabe" SALISBURY (UPI) - De Zimbab- ster bin In het korte tijdsbestek tussen de moord op Erim en die op Turkier was de minister van binnenland se zaken, de arts Gulcugil afge treden. Hij gaf daarvoor gezond heidsredenen op. maar het heeft zeker ook te maken met de motie van wantrouwen die de opposi tionele Republikeinse Volkspar tij tegen hem had ingediend en die gisteren in het parlement in behandeling had itioeten komen. Maar met het aftreden is de motie nu automatisch van de baan. Op positieleider Ecevit beschuldig de de minister ervan, bij het be strijden van de terreur uit te gaan van het idee dat het gevaar alleen van links komt en ook zou de re gering volgens Ecevit plaatselijk gebruik maken van ultra-rechtse elementen. landsé zaken, Joshua Nkomo, heeft gezegd dat zijn partij en die van premier Robert Mugabe eensgezind werken voor het wel zijn van het land en dat de pers zich onverantwoordelijk ge draagt door een breuk te suggere- De Zimbabwaanse kranten, zei Nkomo, proberen tussen zijn par tij en de partij van Mugabe een wig te drijven en vijandschap te creëren, waarbij zij 's lands toe komst in de waagschaal stellen. WOENSDAG 23 JULI 1980 NEW YORK - De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger rechts) woonde gisteren met zijn zoon David (links) een voorstelling bij van de musical "Een dag in Hollywoodleen nacht in de Oekraïne". Daarna maakten zij een praatje met de hoofdrolspelers. Congres over werking reukorganen NOORDWIJ KERHOUT Lijfluchtjes worden steeds meer verdrongen. Allerlei soorten parfums en andere snuivertjes zorgen er vooi dat steeds meer mensen precies hetzelfde gaan ruiken. "De eerlijke zweter" heeft daardoor vaak geen enkele kans meer, om door middel van geuren, signalen aan zijn omgeving te geven. Het kun nen ruiken is volgens weten schappers erg belangrijk. Onderzoek bij konijnen heeft geleerd dat dieren waarbij het reukvermogen is weggeno- konijn ken. die wel kunnen r r de Tot en it aantal binnei t vrijdag zal een groot wetenschappers uit en buitenland zich in Noordwijkerhout onder an dere met dit probleem bezig houden. Daar is een congres euk laak, dat wordt georganiseerd door de Leidse universiteit. "Het doel van dit symposium is onder meer het proberen te begrijpen hoe ons reukorgaan werkt", zegt de Utrechtse psycholoog E.P. Koster. Hij is voorzitter van het organisa tiecomité van het congres, dat dp naam "Joint Congress on Chemoreception" meekreeg. "Over onze reukzintuigen is nog maar betrekkelijk weinig bekend", zegt hij. "Wat we wel weten is dat we ontzet tend snel aan allerlei luchtjes gewend raken en dat geuren een erotische betekenis kun nen hebben". Dat je snel aan luchtjes went laat Koster aan de hand van een voorbeeld "Als je een huis binnenloopt met een spruitjeslucht, dan valt dat direct op. maar als je tien minuten binnen bent. ruik je het al niet meer". Met dit congres hopen de we tenschappers weer een stapje in de richting van de oplos sing van het raadsel rond de geurtjes te kunnen zetten. Bij het internationale congres is Nederland goed vertegen woordigd met zowel onder zoeksgroepen van de univer siteiten van Leiden. Utrecht. Groningen en Amsterdam als met onderzoeksgroepen van de verschillende industriela boratoria, de chemische en de voedingsmiddelenindustrie. Gisteren werd het congres over chemoreceptie-onderzoek, zoals de wetenschappelijke naam luidt, door de Leidse rector magnificus prof. dr. A. A. H. Kassenaar geopend. Chemoreceptie kan worden omschreven als de waarne ming van chemische stoffen in het milieu. Deze stoffen kunnen zijn opgelost in wa ter, men spreekt dan van smaak, of in lucht, dan betreft het geur. Bij veel dieren zijn de reuk- en de smaakzintuj- gen veel beter ontwikkeld dan bij de mens. Voor die dieren is de waarne ming van het chemische mi lieu van direct levensbelang: het vinden van voedsel, van geschikte verblijfsplaatsen. of van een voortplantings- partner is vaak sterk gekop peld aan het vermogen om goed te kunnen ruiken of proeven. Bij de mens is het gezicht een veel belangrijker zintuigsys teem, maar dit neemt niet weg dat ook bij ons de beleving van reuk en smaak van groot belang is voor het welzijn. Denk hierbij aan de al of niet goede smaak van het drink water, aan de luchtverontrei niging, aan de zorg die fabri kanten besteden om smaak van hun voedingsproducten goed te maken. Om achter het "geheim" van reuk en smaak te komen moe ten de geleerden de koppen bij elkaar steken: zowel de anatoom als de gedragson derzoeker, zowel de (bio)fysi- cus als de smaakpanelbege- leider kunnen worden be schouwd als betrokkenen bij dezelfde keten van processen, die uiteindelijk uitmonden is een al dan niet lekker geurtje. Gereformeerde Oecumenische Synode. De Nederlandse gere formeerden zijn tijdens de Gere formeerde Oecumenische Syno de die momenteel in Nimes wordt gehouden niet "veroor deeld". De laatste dagen werd al duidelijk dat de theologische ontwikkelingen in de gerefor meerde kerken in Nederland geen breekpunt zouden worden. Vorige weck echter werd ver wacht dat de Nederlanders als "te progressief' zouden worden weggestuurd. De kwestie nam gisteren slechts een half uur in beslag. Alleen de afgevaardigden van de "beschul digde" kerk stemden blanco. Ds. A.C. Hofland, synode-praeses van de gereformeerde kerken legde uit dat dit niet zozeer was vanwege de inhoud maar vooral om niet over de eigen zaak te be slissen. Over de besluiten van ge reformeerde kerken Nederland (GKN). Over de verzoeningsleer van studentenpredikant dr. H. Wiersinga is uitgesproken dat de G.K.N. de tucht hebben gehand haafd. De synode liet het woord "trouw" vallen, dat voorkwam in de conclusie die het vorige G.O.S.-bestuur had getrokken na een bezoek aan Nederland. Ook wordt spijt betuigd dat dr. H. Wiersinga gewoon predikant in ''gereformeerde kerken kon blij ven zonder zijn gewraakte leer in te trekken. Daarmee is verder de ze kwestie van de agenda van de G.O.S. verdwenen. Ook in de zaak van de bezwaren te gen publikaties van prof.dr. H.M. Kuitert meent de G.O.S. dat de Nederlandse kerk heeft aange toond de zaak ernstig te nemen. G.O.S. vindt de gerezen vragen van groot gewicht en wil op de hoogte gehouden worden van de resultaten van de studie over de aard van het gezag van de bijbel van de Nederlandse deputaten- kerk en theologie. Dr. H.P. Weij- land, actuarius van de Neder landse synode, vertelde de ver gadering dat deze uitgebreide studie in november op de syno detafels in Lunteren zal liggen. Vanwege de ernst van de zaak gaf de G.O.S. haar huidige bestuur opdracht hierover met de G.K.N. in contact te blijven. Ramadan.In alle Islamitische ste den is het eerste wassen van de maan waargenomen. Hét teken voor alle muzelmannen dat op 13 juli -onze tijdrekening- de Ra madan van het jaar 1400 van de Hidjra (uitwijking van Moham med in 622) is begonnen. Deze vasten verplicht alle Mohamme danen, die de huwbare leeftijd hebben bereikt om gedurende dertig dagen zich tussen zonsop gang en zonsondergang te ont houden van elke vorm van voed sel, drank, tabaksartikelen en ge slachtelijk verkeer. Deze Rama dan wordt getrouw in acht geno men door ongeveer 800 miljoen Moslims, die over alle continen ten verspreid leven. Van de "black moslims" in de Verenigde Staten, via de Iraniers, Zwart Afrikanen, Turken, Pakistani, Bengali. Indonesiërs en de 120 miljoen Arabieren die tot de Mo hammedaanse minderheden in de Sowjet-Unie en West-Europa behoren. De Ramadan is bedoeld als eerbewijs aan God, maar is ook een poging om het sociaal bewustzijn van de mensen ts ver groten. Kern wapens.De Rooms-Katholie- ke bisschoppenconferentie van Engeland en Wales heeft de En gelse regering met klem verzocht al het mogelijke te doen om de escalatie van nucleaire capaciteit tot stilstand te brengen, voordat het te laat is. De bisscshoppen, die afgelopen week bijeen waren, namen de resolutie aan nadat ze gehoord hadden van het rege ringsbesluit om de Britse kern wapens te moderniseren. De bis schoppen schrijven dat het jong ste besluit van de Britse regering over het Trident-l-Rakettensys- teem "verschrikkelijk" duidelijk wijst op de huidige internationale spanningen, terwijl volgens hen de hele mensheid om vrede roept. Uitwijzing.Mogelijk moeten vijf honderd buitenlandse religieu zen binnenkort Brazilië verlaten. Het Braziliaanse parlement gaat een voorstel behandelen waarin staat dat buitenlanders niet per manent in het land mogen blijven als ze het land "economisch niet vooruit helpen". De genoemde religieuzen werken in Brazilië als missionarissen. Ze zijn afkomstig uit Italië, Spanje, Columbia, Frankrijk en Nederland. Beroepingswerk.Nederlandse hervormde kerk: aangenomen naar Goudswaard: R. Veldman, Ridderkerk; naar Goudriaan-Ot- toland: toezegging A. Nayen, Go- rinchem. Bedankt voor Meer kerk: J.W.Goossen, Masten broek. Gereformeerde gemeen ten: Bedankt voor Arnhem: E. Venema, Drachten. Bedankt voor Sint Catharines (Canada) en voor Fort Macleod (Canada): drs. A.Vergunst, Veen. Baptistenge meenten: aangenomen naar Ede: J.L. Muilwijk, pastoraal mede werker en kandidaat aldaar. Christelijk Gereformeerde ker ken: beroepen te Sassenheim H.B. Hoogendoorn, Veenendaal. Content kan direkt plaatsen EEN GEROUTINEERDE TYPISTE NEDERLANDS voor een overheidsinstelling in Leidschendam Je komt te werken op de afdeling medische registratie, waar je naast ongeveer 60°o typewerk diverse admini stratieve werkzaamheden te verrichten krijgt. De werktijden zijn variabel met i per dag. Salaris in overleg met het bedrijf. Heb je interesse in deze vakature, neem dan snel even kontakt met ons op op tel.nr. 071-125.745. of kom langs in de Breestraat 69 te Leiden. V-. TOT AL. ZIENS!!! Tijdelijk groot voordeel op ons geweldig assortiment breigarens in vele kwali teiten en kleuren Reeds vanaf 1,- per bol! Breiwol van 100% scheerwol slechts 2,25 per bol van 50 gram. 10 bollen voor slechts 20.-! Prachtig haakgaren (ideaal voor spreien, gordijnen etc.) in de kleuren ecru, wil,zand. bruin, beige en camel voor slechts/ 17.50 per bol van 500 gram Profiteer van deze aantrekkelijke aanbie dingen en komt snel kijken en kiezen bij: Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat de Nutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze allemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersen zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f 300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voor staat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(l).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10