Fouten breken waterpoloërs op Oostduitse Krause revancheert zich met wereldrecord Cubaanse basketballers bereiken finalepoule Verlies tegen favoriet Hongarije Laat die ouwe maar schuiven Paulen erkent fout HNSDAG 22 JULI 1980 SPORT MOSKOU (GPD) - De ingreep van Horst Kleefeld. na de weggepromoveerde Rudolf Schramme de grote baas van het Oostduitse zwemwereldje, is niet zonder gevolgen gebleven. Na de Oostduitse kampioenschappen besloot hij niet oud-gediende Barbara Krause in de wisselslage stafette op te stellen, maar Caren Metschuck, die vóór de wereldkampioene beslag had gelegd op de titel 100 meter vrije slag. tekende een kansloze achttiende positie. Het vreugdebetoon bij de Neder landse meisjes was weggelegd voor Connie van Bentum, de jeugdige Barneveldse die toch tamelijk onverwacht doordrong tot het rijk der sterren. En ze was dik tevreden met het uiteindelij ke resultaat een vijfde plaats op de 100 meter vrije slag in 57,63. Bij de heren zorgde de onbevangen Zweed Bengt Baron voor een le vensgrote verrassing door de als favoriet gedoodverfde Rus Wik- tor Kuznetsov, die in Berlijn bij de wereldkampioenschappen in opspraak kwam door een dopin- gaffaire, van het goud af te hou den. De 18-jarige Zweedse stu dent, die nog nimmer een Euro pees of wereldkampioenschap heeft meegemaakt, maar wel in het bezit is van vijf nationale ti tels, griste als betrekkelijk groen tje in de zwemmerij plotseling het goud weg voor de befaamde Kuznetskov. Voor de strijd zwaaide de Rus nog zeer zelfver zekerd naar de vele duizenden aanhangers op de tribunes. De tijden van beiden waren respec tievelijk 56,53 en 56,99. Een troost voor de Russen was dat Wladimir Die diskwalificatie zat Barbara Krause enorm dwars. Zondag al, op de dag dat de door Kleefeld samengestelde estafette een nieuw wereldrecord zwom, dook zij als eerste vrouw met 54,98 se conden onder de 55-seconden- grens. Gisteren deed zij het in de finale nog eens dunnetjes over, door met veel machtsvertoon in een rechtstreekse confrontatie met Caren Metschuck het we reldrecord te brengen op 54,79. Opnieuw waren het de Oostduitse meisjes die de hoofdrol voor zich opeisten. Krause, Metschuck en Diers grepen in deze volgorde de plakken op de vrije slag, terwijl op de 200 meter vlinderslag Ines Geisler het goud en Sybille Schonrock het zilver binnen haalden, waarbij het verschil tus sen beiden slechts 0,01 seconde bedroeg. Dat er op de 200 meter vlinderslag weinig eer te behalen viel voor Wilma van Velsen was niet zo onlogisch, want haar uitzending is meer gebaseerd op de vrije-sla- gestafette dan op de vlinder, ook al is dat dan ook haar beste spe cialisatie. In de series kwam zij niet verder dan 2.21,81 en dat be- MOSKOU (GPD) - „Als we in Moskou verliezen komt dat vooral door eigen fouten", orakelde Ivo Trumbic voor het begin van het olympisch water- polotoernooi. Welke waarde aan die woorden moet worden gehecht bleek gisteren in de wedstrijd tegen Hongarije, dat in de Russische hoofdstad zijn Europese titel moet verdedigen. Zesmaal kreeg de Nederlandse ploeg in dit duel het voordeel van de man-meer-situatie, slechts tweemaal leidde dit numerieke overwicht tot een treffer. Het slecht uitbuiten van de geboden kansen was mede oorzaak van de 5-3-nederlaag, die het Oranje team op de tweede dag van het waterpolotoernooi in het fraaie Luznill-zwembad naast het Le- nin-stadion moest Reëel als de Nederlandse water poloërs zijn, aarzelden ze dan ook niet om na afloop de hand in ei gen boezem te steken Hans van Zeeland greep dan ook graag te rug naar de uitspraak van zijn coach dat fouten de Nederlajidse ploeg wel eens de das om zouden kunnen doen in dit toernooi. „Het eerste kwart gaat het uitstekend, maar desondanks kom je door een lullig doelpunt met 2-1 ach ter. Vooral in het tweede kwart hebben we het laten liggen. Het plaatsen ging weliswaar een stuk beter dan tegen de Grieken, maar de afwerking van de aanvallen liet veel te wensen over. De Hon garen verstonden die kunst wel, maar wat wil je? Die knapen spelen al minstens vier jaar met elkaar samen en de oude kern ze ker wel zes jaar. Jongens als Mol nar, Szivos en Caaps zijn gerouti neerde krachten die precies we ten tot hoever ze kunnen Verprutst „Bovendien hebben zij in Tamas Farago een uitstekend schutter, die niet veel kansen verprutst. Ondanks het feit dat we het af gelopen jaar erg veel getraind hebben, is het toch nog te weinig gebleken. Met name de Oosteu- ropese landen hebben een team dat al jaren met elkaar speelt en traint en dan zeker viermaal zo veel als wij doen. Dat kun je aan alles merken". Toch heeft de Nederlandse ploeg er van alles aan gedaan om het de Hongaren uiterst lastig te maken. Er werd, met name in het eerste kwart uitstekend ingezwommen, maar de beweeglijkheid van Trumbic's pupillen liep steeds weer stuk op de fysieke meerder heid van de tegenstanders die als een blok in het water lagen en de Oranje-mannen weinig speel ruimte boden. Alleen Ton Buunk kon zich in dat opzicht enigszins meten met de Hongaren, die on danks de krampachtige pogingen van de Nederlanders de wed strijd door hun routine toch wel bleven beheersen. Desondanks kwamen er kansen, dat bleek uit de man-meer-situa- ties, waarin de Nederlandse ploeg in het voordeel was. Maar als de ploeg dan weer eens met een man meer voor het doel lag te zoeken naar een opening voor de beslissende uithaal was het vaak de onnauwkeurigheid van de schoten, die de kansen teniet deed. Bovendien is doelman En- dre Molnar ook niet de eerste de beste en in menig voor de Honga ren gevaarlijke situatie speelde hij de rol van redder des vader lands. Zo'n figuur mist Neder land bijvoorbeeld. In Montreal was daar een Evert Kroon, die bij de tegenstanders gezag afdwong, maar voor een man als Misdorp, die goede met slechte momenten afwisselt, heeft bijvoorbeeld een man als de topscorer van Mon treal, Tamas Farago, geen enkel respect. Onverwacht Toch kwam de nederlaag voor de Nederlandse ploeg niet onver wacht. De Hongaren gelden im mers als een van de favorieten voor de titel, zodat het verlies de toch nog optimistische stemming in het Nederlandse kamp voor de vandaag te spelen beslissende wedstrijd tegen Roemenië niet geheel teniet deed. Sinds 1978 heeft het Oranje-team niet meer van de Roemenen verloren en de laatste confrontatie tijdens het zeslandentoernooi in Maastricht eindigde in een 12-9 overwinning. Maar een vriendschappelijk toernooi is altijd nog iets anders dan de Olympische Spelen, waarbij een officiële titel op het spel staat. Oostelijke landen zijn daar meer van doordrongen, dan westelijk geschoolde geesten, die nog wel eens menen dat de schoonheidsprijs het hoogst be reikbare-ideaal is. Een misver standje dat in Moskou wel duide lijk aan de oppervlakte komt. Scoreverloop: Nederland-Honga- rije 3-5 (1-2, 0-2, 1-1, 1-0), 1-0 Nieuwenhuizen, 1-1 Farago, 1-2 Farago, 1-3 Caapo, 1-4 Horkai, 2-4 Landeweerd, 2-5 Gerendas, 3-5 Buunk. MOSKOU (GPD) - Wanneer beide heren hun woord hou den komt het tijdens het olympisch atletiektoernooi, dat donderdag begint, tot een direct treffen tussen de Britse wereldrecordhouders op de midden-afstand, Sebastian Coe en Steve Ovett. Het wordt dan de eerste keer sinds de Europese kampioen schappen van Praag (1978) dat Coe en Ovett eikaars te genstander worden. Ovett werd toen achter de Oostduit- Coe en Ovett mijden elkaar niet op Spelen ser Beyer tweede op de 800 meter en Coe derde. „Ik loop definitief de 800 en 1500 meter", bevestigde Se bastian Coe gisteren tijdens een persconferentie, nadat al eerder Ovett vanuit Engeland hetzelfde bericht had doorge seind. Het duel Coe-Ovett moet het hoogtepunt worden van het olympisch atletiektoernooi. Nog nooit eerder in de atle- tiekgeschiedenis zaten twee wereldtoppers elkaar zo op de hielen als dit duo. Coe is na melijk wereldrecordhouder op de 800 meter en 1000 me ter, alsmede de 1500 meter, waarop hij echter het gezel schap moet dulden van Steve Ovett. die wel alleenheerser is op de Engelse mijl. Bolgov nog beslag legde op het brons in 57.63. Fred Eefting. die een uitstekende start had en lange tijd goed mee ging, bleef steken op 57.95 wat hem een zesde plaats opleverde. Een positie waarmee hij wel te vreden was. hoewel hij in stilte had gehoopt zijn Nederlands re cord (57,95) toch wat scherper te kunnen stellen. Een tweede Russische gouden plak was er, zoals verwacht, voor de vrije-slagzwemmer Sergei Kop- liakov, die de 200 meter over brugde in 1.49,81, wel een olym pisch record maar niet voldoende om de Amerikaan Rowdy Gaines het wereldrecord (1.49,16) te ont futselen. Gezien de tijden die op de klokken waren gezet was het een normale zaak dat de estafet tezwemmers Cees Jan Winkel en Peter Drost, die op dit nummer in actie kwamen, niet verder reikten dan de series. Hun tijden waren respectievelijk 1.56,48 en 1.55,41. Hetzelfde geldt voor Albert Boon stra, die op de 100 meter school slag in actie kwam met als hoofd zakelijke doel zijn Nederlands record van 1.06,51 wat scherper te stellen. Dat lukte op het nippertje met 1.06,47, hetgeen een beetje beneden de verwachting de Nederlander Dick Nieuwenhuizen (9) TALLINN (ANP) - De Nederlandse zeilers zijn gisteren in de baai voor Tallinn de olympische regat ta matig begonnen. Slechts in twee van de zes klassen mochten de resultaten hoopgevend worden genoemd. Alleen veteraan Geert Bakker uit Warmond (tweede in de Solingklasse) en Willem van Walt Meijer (vierde in de Torna do) mochten tevreden terugkijken op de wedstrijden, die veel tijd in beslag namen door een te flauwe wind (2-4 meter per seconde De anderen kwamen er niet aan te pas, ook de gebroeders Vollebregt niet. De favorieten in de Flying Dutchmanklassedie de twee voorgaande jaren eerste werden op hetzelfde water in de Baltische regatta, reikten niet verder dan de achtste plaats. "Laat dieouwe maar schuiven", zei ploegleider Ben Staartjes toen hij had gehoord dat Geert Bakker (59) als eerste het bovenwindse baken had gerond. "Vooral bij lichte wind heeft hij er een hele goeie kijk op". Lange tijd bleef Bakker met zijn "Cadans" eerste. Hij werd echter voortdurend op de voet gevolgd door de Rus Boednikov. Bij het ingaan van de laatste kruisrak had Bakker (met als bemanning zijn zoon Steven en de Leidenaar Dick Coster) slechts zeven seconden voor sprong op zijn achtervolgers. "We besloten het laatste stuk verde digend te varen", aldus Geert Bakker nadat hij weer in de ha ven was teruggekeerd. "We bleven Boednikov afdekken en hielden hem ook achter ons, maar toen de Deen Jensen over stuurboord ging klopte hij ons net met een halve meterJa mmermaar niets aan te doen. Zulke dingen gebeuren nu eenmaal. We zijn in ieder geval goed begonnen." "We hebben gewoon slecht geva ren", was alles wat Sjoerd Volle bregt kwijt wilde over de teleur stellende achtste plaats in de vijf tien tellende Flying Dutchman- veld. Aanvankelijk werden de Warmonders een negende plaats toebedeeldNa afloop dienden zij een goedgekeurd protest in tegen de Deense broers Moller. Hierdoor werden de Denen gediskwalifi ceerd en schoven de Vollebregts op van de negende naar de achtste positie in de uitslag. MOSKOU (ANP) - De Sowjet-Unie en Cuba hebben zich gisteren in het olympische basketbaltoer- nooi voor de heren geplaatst voor de finalepoule. De Sowjet-Unie won in groep A met 101-84 van Brazilië. Na de winst van zondag op India verze kerden de Russen zich daardoor van een plaats in de eindronde. Cuba versloeg in groep C Zweden met 71-59, na een ruststand van 39-32. Op de eerste speeldag in groep B zegevierde Joegoslavië over Se negal en Spanje over Polen. In groep C zorgde Australië voor een verrassing door Italië met 84-77 te verslaan. MOSKOU (GPD) - Van al het geld dat het maandag gehouden congres van de Internationale Atletiek Federatie (IAAF) heeft gekost, zou de Neder landse atletiektop waarschijnlijk maanden op trainingsstage kunnen. De uit 75 landen en vijf werelddelen afkomstige congresgangers vonden namelijk dat alle beslissingen maar moesten worden opgeschort tot een hopelijk beter bezocht congres, volgend jaar september in Rome. Na vier uur verwarrende discussies kon de Nederlandse IAAF-voorzitter Ad Paulen de meeting sluiten om daarna over te gaan tot de orde van de I dag. Paulen kon dat doen in de wetenschap dat hij nog een jaar voorzitter blijft. Dat was voor het begin van de vergadering nogal onzeker, omdat het besluit van de bejaarde Nederlander om de straffen aan Oosteurope- j se dopingzondaars kwijt te schelden, hem allerminst in dank was afge- I nomen. Was de straf gehandhaafd, dan hadden die atleten niet aan de Olympische Spelen kunnen deelnemen. Paulen erkende tijdens de ver gadering fout te hebben gehandeld. Demonstratie op Rode Plein liteengeslagen MOSKOU (GPD) - Voor het eerst sinds de opening van de Olympi sche Spelen in Moskou heeft zich in de Russische hoofdstad een incident voorgedaan, waarbij twee westerse journalisten en een voorvechter van de rechten van homofielen werden gearres teerd. Russische agenten grepen gisteren op het Rode Plein hardhandig in toen John Moodey van het Ame- rikaanse persbureau UPI en Ni- cholas Metilich van het Franse persagentschap AFP in Russi- i sche ogen aandacht besteedden aan een poging van een Italiaan om zich vast te ketenen aan de hekken rond het Leninmauso- leum voor het Kremlin. jRond de overigens mislukte pogin gen van de Italiaanse demon- i strantFranconi, die op deze wijze wilde protesteren tegen de on derdrukking van de homosek suelen in Rusland, ontstond wat kabaal Daarbij werden van Rus sische zijde rake klappen uitge- I deeld, camera's uit de handen ge trokken en filmpjes verwij derd. -jé, De Westduitse Geissler slaagde er als één van de weinige zwemsters in om een gouden plak te halen. Op de meeste onderdelen zegevierden de Oostduitse dames. Op de foto Geissler na haar 200 meter vlinderslag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9