Verbruik van elektriciteit verdubbeld rivella Nog geen beslissing uitwijzing Marokkanen Strandtenteigenaren gaan over tot actie Postduiven niet aangekomen na noodweer Politie Harderwijk crosst door het bos Cyanide-pRd moet weg nu Maaspeil stijgt Wat? 600 goede en gezellige restaurants pij serveren het. Tourist Menu E-.61111661 Een drie gangen menu AinoY voor rnaar 13.75 voor f 13,75 i blauwe bord öestaaat... kent alle adressen DINSDAG 22 JULI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het gesprek tussen het ministerie van justitie en betrokken maatschappelijke groeperingen over de voorgeno men uitwijzing van de elf'in Zee land gearresteerde Marokkanen heeft nog geen concrete resulta ten opgeleverd. Het landelijk ac tiecomité wet arbeid buitenland se werknemers blijft echter doorgaan met haar pogingen een uitwijzing te voorkomen, omdat er volgens haar nog een kleine ruimte voor onderhandelingen open is gebleven. Een definitieve beslissing zal van daag of morgen worden geno men. Het actiecomité is er tijdens het gisteren gehouden gesprek vanuit gegaan, dat de elf Marok kanen geen uitzonderingspositie innemen ten opzichte van wat het comité noemt de andere slachtof- fers van de Wet arbeid buiten landse werknemers (de zogehe ten 1-novemberwet) Volgens het comité moet in het al gemeen de uitwijzing van slacht offers van de 1-novemberwet worden stopgezet. Dit houdt een onmiddellijke invrijheidstelling van de Marokkanen in. waardoor zij in de worden gesteld te bewij zen dat zij wel recht hebben op een toepassing van de overgangs regeling. Deze overgangsregeling, waarbij een buitenlandse arbeider moet kunnen bewijzen dat hij een be paalde tijd in Nederland werk zaam is geweest, keurt het comité trouwens af. Zij vinden de rege ling een te kort schietend instru ment om het bewijsmateriaal te toetsen. Volgens staatssecretaris Haars is de uitzetting van de Marokkanen voldoende overwogen en is er uit niets gebleken dat er speciale omstandigheden zijn. die een uitwijzing kunnen beletten. Zij antwoordt dit op schriftelijke vragen van de kamerleden Bi- schoff (D'66), Van Thijn (PvdA) en Waltmans (PPR). Volgens de vragenstellers is de handelwijze van justitie in de zaak van de Marokkanen in strijd met de in de Tweede Kamer aan genomen motie, waarin wordt gevraagd om een planmatige aanpak van de verdere uitvoering van de wet arbeid buitenlandse werknemers. Mevrouw Haars ontkent dat er van een tegenstel ling sprake is. De regering heeft bij herhaling ge steld dat het toezicht op de vreemdelingen gehandhaafd moet blijven. Een gevolg daarvan is, dat buitenlandse werknemers die niet onder de overgangsrege ling vallen worden uitgewezen, schrijft de bewindsvrouwe. Bij de normale uitzettingsprocedu re wordt rekening gehouden met verschillende individuele om standigheden, zoals bijvoorbeeld de gezondheidstoestand. Boven dien wordt gekeken of bij terug keer naar het land van herkomst vervolging of andere risico's te verwachten zijn. HARDERWIJK (GPD) - Bin nenkort zullen er politieagen ten op crossmotoren door de bossen bij Harderwijk scheu ren. De brullende machines moeten het surveilleren in na tuurgebieden gemakkelijker maken. Het Harderwijkse college van burgemeester en wethouders besloot twee mo toren te huren omdat geble ken was dat „naleving van het verbod tot crossen in de ge- mecntebossen niet mogelijk DEN BOSCH (ANP) - In ver band met de extreem hoge waterstand van de Maas zal de 800 kubieke meter cyanide- houdende grond, die sinds begin dit jaar bij Empel (bij Den Bosch) in de Maasuiter waarden ligt, onmiddellijk worden verwijderd. Dit heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat, afdeling Limburg, gistermiddag mee gedeeld. Rijkswaterstaat hoopte de gifgrond vóór vanmiddag twee uur in spe ciale bakken te hebben ver zameld, zodat de kans dat de cyanide-houdende grond met het Maaswater in aanraking komt uitgesloten is. Vorige week besliste de Raad van State dat het giftige slib niet eerder dan na 1 augustus hoefde te worden verwijderd. De gifgrond zal worden afge voerd naar een stortplaats in West-Duitsland. Rijkswaterstaat heeft opdracht gegeven de achthonderd ku bieke meter grond op te slaan in een schip dat speciaal daarvoor zal afmeren bij het terrein van zand- en grind- handel Van Haaften, waar de cyanidehoudende grond ligt. Rijkswaterstaat overweegt om de kosten van de operatie ook nu te verhalen op de zand- en grindhandel Van Haaften. Dit ondanks de omstandigheid dat het bedrijf nog tot 1 au gustus de tijd heeft om de grond zelf af te voeren. Vol gens de woordvoerder van Rijkswaterstaat biedt de wet verontreiniging oppervlak tewater de mogelijkheid om in deze uitzonderlijke om standigheden Van Haaften aansprakelijk te stellen voor de kosten "Hierover is even min al een definitieve beslis sing genomen. We zijn er nog druk over doende", aldus de woordvoerder. Groei minder dan begroot ARNHEM (ANP) - Het elektriciteitsverbruik in ons land is in 12 jaar verdubbeld. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de samenwerkende elektriciteits produktiebe- drijven (SEP) in Arnhem, waarin de elf Nederland se elek triciteitscentrales zijn georganiseerd. VOETBAL - De uitslagen van de zondag voor de Noordameri- kaanse voetbalcompetitie ge speelde voetbalwedstrijden zijn: Toronto Blizzard - Fort Lauer- dale Strikers 2-1, New York Cosmos - Seattle Sounders 3-1. BOKSEN - De Amerikaan Mustafa Mohammed heeft zijn bokswe- reldtitel in het halfzwaargewicht (WBA-versie) behouden. In Mca- fee (New Jersey versloeg hij zijn uitdager, zijn landgenoot Jerry Martin. De scheidsrechter maak te na 2 minuten en 19 seconden in de tiende ronde een einde aan het ongelijke gevecht. Mohammed had op dat moment een grote puntenvoorsprong. Die verdubbeling is overigens minder dan aan het begin van de jaren zeventig was begroot. In het in 1972 opgestelde elektriciteits plan is uitgegaan van een jaarlijk se groei van het elektriciteitsver bruik van 7,5 procent. De werke lijke groei tot vorig jaar bedroeg echter slechts gemiddeld 4,4 pro cent. De SEP schrijft deze gerin gere stijging toe aan de verslech tering in de economische ont wikkeling die aan het begin van de jaren zeventig na de oliecrisis optrad. Bij hun prognoses in 1972 die de uitbreidingsplannen be paalden, hadden de elektrici teitscentrales daar geen rekening mee kunnen houden. Het gevolg is dat de elektriciteits bedrijven op het ogenblik een overschot aan produktievermo- gen in huis hebben. De SEP ziet dit niet als een probleem. „Het ruime overschot aan productie vermogen dat thans nog bestaat brengt met zich mee dat voorlo pig op eenvoudige wijze aan de ontwikkelingen op het gebied van verbruik tegemoet kan wor den gekomen", zo staat in het Het jaarverslag werd gedrukt pas nadat de regering in het derde deel van de energienota haar plannen ontvouwde over de bouw van drie nieuwe kernener giecentrales in ons land. Howel men bij de SEP positief tegen over die plannen staat, omdat kernenergie als een welkome aanvulling op de steeds schaarser wordende energie uit fossiele brandstoffen wordt gezien, houdt men zich voorlopig vast aan een beleid dat erop is gericht om vol doende kolen en olie aan te kun nen kopen om de centrales draai ende te kunnen houden. 'Die kernenergiecentrales staan er voorlopig nog niet', aldus een woordvoerder gisteren desge vraagd. De SEP laat zich in het jaarverslag in sombere bewoordingen uit over de energievoorzieningen van de centrales. In 1979 is vol gens de elektriciteitsbedrijven nog duidelijker geworden hoe kwetsbaar de brandstoffenvoor- ziening van de centrales zal wor den als er geen aardgas .meer voor elektriciteitsopwekking ter beschikking zal staan, aldus het jaarvrslag. Het verbruik van aardgas voor elektriciteitsproduktie vermin dert de laatste jaren snel. Draai den de centrales in 1977 nog voor bijna 80 procent op gas, in 1979 was dat verminderd tot ruim 50 procent. Dat had een sterke stij ging van het olieverbruik tot ge volg. In 1977 verstookten de cen trales 6,3 procent olie, twee jaar later was dat al vervijfvoudigd tot 36 procent. "Deze tendens zal nog doorzetten en de elektriciteits opwekking zal hiermee steeds meer afhankelijk worden van olie, waarvan de levering niet ze ker is en waarvan de prijs blijft oplopen', zo staat in het jaarver slag. De SEP verwacht dat ons land voor de elektriciteitsop wekking in de toekomst voor 50 procent van olie afhankelijk zal zijn. De conclusie van de SEP is dan ook dat moet worden gevreesd dat de brandstoffenvoorziening voor de elektriciteitsproduktie bij het wegvallen van het aardgas voor de toekomst niet op voldoende wijze is gegarandeerd, omdat de olievoorziening onvoldoende is verzekerd en kolen vooralsnog niet in voldoende mate kunnen worden gebruikt. HOEK VAN HOLLAND - De strand-zesdaagse ging gisteren weer va goed raad, ze werden door het hoog opgezweepte zeewater overvallen e prikkeldraad. Demonstratieve tocht naar CRM DEN HAAG-SCHEVENINGEN (GPD) - De strandtenteigenaren bij Scheveningen, Den Haag- Kijkduin en Monster-Terheide pikken het niet langer. Zij zijn het wachten op financiële steun van de overheid moe. „Schriftelijke verzoeken om steun aan de strandtenthouders die door de zware storm van 20 april hun in komen in de beukende golven zagen verdwijnen, halen niets uit. We gaan nu over tot andere ac ties: als de leden akkoord gaan, worden donderdag de strandten ten de hele dag gesloten en trek ken we naar het ministerie van CRM, waar een petitie zal worden aangeboden", aldus een emotio nele heer Beringen, secretaris van de vereniging 't Zuider- strand. „Na de stormramp kregen wij van de gemeente Den Haag de toe zegging dat zo snel mogelijk met het rijk zou worden overlegd op welke wijze de gedupeerden zouden kunnen worden gehol pen. Ook het Nationaal Rampen fonds zegde een tegemoetko ming toe. Gelet op het naderende seizoen werd van onze kant op spoed aangedrongen. Er zijn in middels drie maanden verstre ken, waarin ondanks voortdu rend aandringen niets gebeurde. Drie maanden voor een zo sei zoengebonden sector als strand- exploitatie. En wat is het resul taat: van de 46 aanvragen om hulp in het kader van de rijks- groepregeling krijgen er slechts drie een renteloze lening; zeven tien aanvragen werden afgewe zen en achttien zijn nog in be raad". De heer Beringen, zeer vermoeid na een slapeloze nacht („Het was vannacht zulk slecht weer, het stormde hard. De hele nacht heb ik doorgebracht in de centrale meldpost in Kijkduin, van waar- ARNHEM (GPD) - Het barre weer heeft het afgelopen weekeinde een ware slachting aangericht onder postduiven, die waren in gezet op verschillende wedvluch ten. Slechts 25 procent van de geloste duiven uit Arnhem en omgeving wist het thuishonk te bereiken. De duiven die aan kwamen, waren volledig uitge put en hadden vaak lichamelijk letsel opgelopen, zoals gebroken pootjes en een kapotte borst. De duivenhouders uit Arnhem en omgeving spreken van een ramp die nog niet eerder in de postdui- vengeschiedenis is voorgeko men. Met de vinger wordt be schuldigend gewezen in de rich ting van de Nederlandse Alge mene Bond voor Postduiven- houders die de duivenconcour- sen organiseerde. De duivenliefhebbers zijn van me ning dat de duiven, gezien het slechte weer, hadden mogen worden gelost en vinden dat het bestuur onverantwoordelijk heeft gehandeld. In Arnhem, waar zaterdag ruim 4000 duiven werden ingekorfd voor vluchten uit Soignes (België) en Compieg- ne (Frankrijk) zijn de verliezen groot. Slechts 1000 duiven zijn te ruggekeerd. Het organiserend bestuur heeft wel, gezien het slechte weer, de duiven niet in de oorspronkelijke plaatsen gelost, maar in Den Bosch en in Strombeek (België). Dat hadden ze nooit mogen doen, vindt de Arnhemse duivenmel ker F. Jansen. Doordat slechts 14 van zijn 38 duiven de weg naar Grote vraag naar kamers voor studenten AMSTERDAM (ANP) - Bij de Dienst Studentenhuisvesting (DSH) van de universiteit van Amsterdam zijn nu al 650 aanvra gend voor woonruimte binnen gekomen van studenten die het komend studiejaar aan deze uni versiteit willen gaan studeren. De DSH verwacht dat dit aantal in de komende weken zal oplopen tot 1600 a 1700. Met het oog op de lange wachttijden en het organi seren van noodvoorzieningen raadt de dienst aankomende stu denten aan zich zo snel mogelijk te laten inschrijven. huis wisten terug te vinden, heeft hij een schade van zo'n 10.000 geleden. Samen met enkele col- lega-duivenliefhebbers over weegt hij geen duiven meer in te zenden met concoursen die de al gemene bond organiseert. „Ik begrijp niet hoe iemand met een gezond verstand, de duiven heeft kunnen lossen", zegt hij. „Ieder een wist dat het verschrikkelijk weer was. Wat hier is gebeurt, is Risico „Wild-west verhalen", is de reactie van de heer N. Marée, voorzitter van de kring D van de algemene bond. „Dat wordt altijd gezegd als het tegenzit. Ik begrijp wel, dat sommige leden behoorlijk uit hun doen zijn door het verlies van hun dieren, maar het blijft altijd een risico. Ook de beste vlieger kan verongelukken". De heer Maree zegt dat het lossen van de duiven op volkomen reglementaire manier is gebeurd „De vluchtlijnen zijn goed gecon troleerd. Samen met de Meteo rologische Dienst van de Ko ninklijke Luchtmacht hebben we het weer op de vluchtroutes be keken. Het weer werd echter veel slechter dan was voorspeld ADVERTENTIE PEEL - Leden actiegroepen uit Zuidoost-Brabant hebben gistermiddag een hondertal ballonnen met daaraan strips van aluminium en zink opgelaten bij de vliegbasis De Peel. De actie was bedoeld als protest tegen militair geweld in het algemeen en tegen de aanschaf van F-16 gevech tsi>l ieg tuigen De metalen strips zijn bedoeld om het radioverkeer en de radio te storen. is zonder het gebruik van crossmotoren De rijkspolitie in Ermelo maakt tijdens de vakantie al gebruik van een crossmotor. In Har derwijk moeten de agenten eerst nog even oefenen, maar vanaf 1 september zullen zij op de crossmotor de bossen intrekken. Onlangs bepaalden B en W van Harderwijk dat het motor crossen in de bossen van Harderwijk niet langer kan worden toegelaten. Het cros sen in natuurgebieden ver draagt zich volgens het colle ge niet met het streven naar behoud van de natuur op de Veluwe. Binnenkort zullen ook maatregelen worden ge nomen om het autoverkeer op zandwegen te beperken. In Harderwijk wordt het meest gecrosst in de bossen nabij Beekhuizerzand. Crossen is daar al jaren verboden, maar er werd nauwelijks tegen overtreders opgetreden. Op 1 september aanstaande ver andert dat dus. De gemeente politie wordt met twee ter reinmotoren uitgerust, waarmee intensief zal worden gesurveilleerd. Er is overleg gepleegd met de officier van justitie over de manier waar op overtreders tegemoet zul len worden getreden. Brief B en W zijn zich wel bewust van de teleurstelling, die hun be sluit onder liefhebbers van het crossen zal wekken. Het college heeft daarom een brief geschreven aan de mo torclubs in Nederland en de diverse motorbladen. Daarin staat onder andere: „De posi tie van de motorcrosser wordt in ons dichtbevolkte land steeds moeilijker. Als ge meentebestuur moeten wij echter uw belangen afwegen tegen andere. Die afweging is ten nadele van de crosser uit gepakt". Met dat schrijven wil het college voorkomen, dat er daadwerkelijk processen- verbaal moeten worden op gemaakt of dat er crossmoto ren in beslag moeten worden genomen.s ADVERTENTIE uit wij direct de strandtenthou ders kunnen alarmeren"): „Dit resultaat is een grote teleurstel ling voor ons. Voeg dit bij het slechte „zomer"-weer van de af gelopen weken, dan is het duide lijk dat de strandexploitanten het niet meer zien zitten. Van alle kanten word ik aangeklampt of er al nieuws is van CRM; of het Rampenfonds al iets van zich heeft laten horen. Ik voel me op het ogenblik meer psychiater dan secretaris". Hopeloos „Staatssecretaris Hazekamp van CRM is nu met vakantie. Maar hij komt maar terug; desnoods op onze kosten. Wij zijn het wachten zat. De ellende onder de strand exploitanten is groot. Voor velen is het een hopeloze toestand. Ook als het weer omslaat en er hitte golven zouden volgen, wordt het i niet meer goedgemaakt. Zeker 20 procent van de bij ons aangesloten exploitanten komen volgend jaar niet meer terug op het strand, zelfs al zouden ze het willen. Ze zitten financieel volle dig aan de grond. Na de storm van 20 april werd bij kennissen en le veranciers geld geleend om de tentjes weer op te kunnen bou wen, in de hoop het na enkele maanden te kunnen aflossen. Het zeer slechte weer heeft echter roet in het eten gegooid De vereniging 't Zuiderstrand poogde eerder de aandacht op hun slechte financiële situatie te vestigen door bij de strandtentjes een zwarte vlag te hijsen. „Geen gezicht natuurlijk, zo'n vlag. Bui tenlandse toeristen, die uiteraard niet op de hoogte waren van de grote nood onder de exploitan ten, durfden niet te vragen wat die vlag eigenlijk betekende. Die gingen ervan uit dat er een sterf geval bij de tenthouder was. Ge dupeerde strandtenthouders in Katwijk aan Zee kregen te horen dat de stormramp een straf van God was, omdat op zondag de strandtenten eigenlijk moeten worden gesloten." Iris op z'n Zwitsers. Tankwagen met lpg gekanteld HASSELT (ANP) - Het mag vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie een wonder heten dat zich geen ernstige ongelukken hebben voorgedaan bij het kan telen van een met LPG geladen vrachtauto, gistermorgen op de weg Hasselt-Zwartsluis Terwijl de tankauto van de ruim drie me ter hoge dijkweg viel. raakte een van de tankafsluiters lek en kwam een onbekende hoeveel heid van het uiterst brandbare gas vrij. Direkt na het ongeval, waarbij de vrachtwagenchauffeur onge deerd bleef, sloot de politie de weg Kuswlt-Zwartsluis af en werd er groot alarm gegeven. Experts op het gebied van LPG. en de inspectie voor de volksge zondheid waren aanwezig toen 6500 liter gas. die zich nog in de gekantelde tankwagen bevond, in een andere auto werd overge pompt. Tegen vier uur gistermiddag was het werk geklaard en het risico voor explosies verdwenen Op dat moment werd de weg weer opengesteld voor verkeer. ADVERTENTIE - Overal waar dit w-j hangt De WV

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7