Leidse bejaarde met eigen huis kan hulp krij gen Juweelplaatjes op "Aqua Hortus '80' 40.000 Het gaat goed met Leidse Ongeveer bezoekers verwacht vierling Leidse stadsrubriek Hypotheek van Gemeentelijke Kredietbank A. van Hemert (uiterslrechts) bxj het vervoer afgelopen zaterdag van zijn enorme aquariumbak. De bak krijgt een pronkplaats op de Aqua ■Hortus. LEIDEN - De Gemeentelij- ke Kredietbank gaat hy potheken verstrekken 1 aan mensen (veelal be jaarde eigen-huisbezit ters) die in moeilijkheden komen of dreigen te ko men door de lasten van het eigen-woningbezit. Leiden is de eerste ge meente waar een krediet bank op deze wijze men- I sen te hulp schiet die door de commerciële bankin stellingen niet kunnen worden geholpen. De kredietbeoordelingscommissie voor de Gemeentelijke Krediet bank heeft de laatste jaren meermalen te maken gehad met een vergeten groep, veelal be jaarde woningbezitters, met een zeer bescheiden inkomen. De overheid gaat er vaak vanuit dat dat de eigenaar van een woning beschikt over een zeker vermo gen en daardoor buiten een aan tal voorzieningen kan blijven die wel gelden voor mensen die een woning huren. Bejaarde eigen huisbezitters kunnen daardoor in moeilijkheden komen. Vermogen Vooral door de waardestijging van het onroerend goed, de laatste ja ren, kan het bezit van een eigen huis een aardig vermogen bete kenen waarover men zelfs ver mogensbelasting moet betalen. De eigenaren genieten weliswaar belastingaftrek voor hypotheek rente en er zijn enkele subsidie mogelijkheden voor bepaalde verbeteringen maar voor sommi ge eigenaren kunnen deze tege moetkomingen de problemen niet oplossen. De moeilijkheid is namelijk dat het hier gaat om pa pieren vermogen dat volledig is vastgelegd in het eigen huis. De eigenaar met een inkomen op de grens van het bestaansminimum beschikt niet of nauwelijks over de middelen om de vaak aan zienlijke lasten, die aan dat ei gen- woningbezit zijn verbon den, te dragen. Het gevolg is dat de woning niet behoorlijk kan worden onder houden, geen geld beschikbaar is voor noodzakelijke verbeterin gen of zelfs betaling van de on roerend goedbelasting. Bij de commerciële kredietinstellingen kan men niet terecht. Ook kan men geen persoonlijke lening aangaan omdat rente en aflossing niet kunnen worden betaald. De verkoop van de eigen woning biedt evenmin een oplossing omdat bezitters van een eigen huis volgens de regels niet aan merking komen voor een huur woning. Gevolg is dat bejaarde eigen-huisbezitters tussen wal en schip dreigen te vallen. Krediet Als oplossing voor de problemen gaat de Gemeentelijke Krediet bank van Leiden nu een doorlo pend krediet verstrekken zonder aflossingsplicht (met de eigen woning als zekerheid tot maxi maal 80% van de waarde). Over de lening wordt een normale rente berekend. De lener hoeft deze rentelasten echter niet te betalen. Die kunnen gewoon worden bij geschreven op het geleende be drag. De rente en het geleende bedrag worden pas daadwerke lijk betaald bij de verkoop van het huis. Wethouder Bordewijk (financiën) zei gisteren dat met deze nieuwe vorm v« .1 kredietverlening de ga ten worden gedicht in het sys teem van hulpverlening door de Gemeentelijke Kredietbank. "Mensen op een bestaansmini mum die anders geen kant uit kunnen worden nu toch gehol pen". De Leidse gemeenteraad en Gedeputeerde Staten hebben zich met de regeling akkoord verklaard. Behoefte Volgens wethouder Bordewijk valt niet te overzien of de nieuwe re geling in een grote behoefte voor ziet. De wethouder zei te menen dat deze vorm van hulpverlening geen al te grote vlucht zal nemen. "Dat valt ook te hopen", aldus Bordewijk, "want de regeling is bedoeld voor situaties waarbij mensen in moeilijkheden ko men". Met de nieuwe regeling kunnen niet alleen bejaarden worden ge holpen maar ook hulpvragers bij de Sociale Dienst; weduwen die bij het overlijden van de man worden geconfronteerd met een aanzienlijke belastingschuld en vanwege het eigen-woningbezit geen recht hebben op kwijt schelding; werknemers die bij ontslag met een aanzienlijk in komensverlies en mensen die in geval van echtscheiding de part ner schadeloos moeten stellen. Door de nieuwe kredietmogelijk heid kan noodgedwongen ver koop veelal worden voorkomen. Het raadslid, en lid van de kre dietbeoordelingscommissie, me vrouw Koning zei gisteren tij dens een toelichting op de plan nen dat de nieuwe regeling goed past in de sociale functie die de kredietbank van oudsher heeft. De nieuwe vorm van kredietver lening geldt voorlopig alleen voor inwoners van de gemeente Lei den. LEIDEN - Het gaat goed met de in mei geboren Leidse vierling. Twee van de vier jongens zijn onlangs naar huis gegaan en de andere twee kunnen binnen en kele weken naar huis. Dit heeft een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden vanmorgen bekend gemaakt. De Leidse mevrouw Heuer-Baars schonk donderdag acht mei het leven aan een vijfling. Een van de vijf overleed enkele dagen na de geboorte. De jongens werden 's morgens rond zes uur geboren en varieerden in gewicht van 790 tot 1340 gram. Mevrouw Heuer was voor de zwan gerschap behandeld met hor moonpreparaten die de vrucht baarheid bevorderen. De beval ling werd uitgevoerd door een team van ongeveer vijftien per sonen onder leiding van de Leid se hoogleraar prof. dr. J. Benne- broek Gravenhorst. LEIDEN - De Leidse aqua riumliefhebbers Visser en Piket en hun medewer kers zijn al weken druk in de weer om de Oranjerie van de Hortus Botanicus in te richten voor de grote aquariumshow "Aqua Hortus '80" die zaterdag om tien uur begint en tot en met zondag 10 augustus duurt. Naar verwachting zullen meer dan 40.000 mensen in die periode de ingang van de Hortus aan het Rapenburg binnengaan op weg naar de Oranjerie; naar zestig bakken, zesduizend vissen en tienduizend liter water. Officieel wordt de Aqua Hortus vrijdagavond om acht uur reeds geopend door Wim Bosboom, be kend van radio en tv ("Koning Klant") én zeer groot aquarium liefhebber. De Aqua Hortus '80 wordt gehou den ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Leidse aquariumvereniging "De Na tuurvriend". De Natuurvriend hield tien jaar geleden ook een aquariumshow in de Hortus die vijftigduizend knippen maar in principe be reid zijn elke haarbos belas tingvrij te watergolven. Kaalkop De reacties van de Leidse kap pers op de eventuele controle van hun zaak variëren van "krankzinnig" tot "groot ge lijk". Jacques van Beelen bijvoor beeld die met drie mensen een kapperszaak aan de He renstraat heeft, vindt zo'n controle "lariekoek". "Het kappersbedrijf is oncontro leerbaar. Als ik op een mor gen tien afspraken op mijn lijst heb staan en er komen er drie niet opdraven, dan staan er toch tien klanten op mijn lijst. Iedere belastingcontro leur die tot tien kan tellen zegt dat mijn lijst niet klopt terwijl die lijst in feite wèl in orde is. Op zo'n wijze leggen ze beslag op mijn vrijheid van werkwij ze". Overigens zal Van Beelen de belastingmensen zijn zaak niet meteen uitzetten. "Laat ze maar langs komen, dan krijgen ze een bak koffie. Maar ik gooi ze de deur uit als ze mijn klanten bijvoorbeeld gaan vragen hoe vaak zij bij mij in de zaak komen. Mijn klanten komen voor een per soonlijke behandeling. De belasting mag niet aan de vrijheid van mijn klanten komen". Dat er wordt "gerommeld" staat voor kapper Van Beelen vast. "Maar", vraagt hij zich af, "is die belastingdienst wel zo waterdicht? Je hebt zoveel grote jongens die veel meer de fout ingaan. Neem nou prins Bernhard. Die heeft destijds zelf het voorbeeld gegeven". Grote "jongen en meisjes" heb ben in het algemeen meer mogelijkheden dan de klein tjes om "legaal" via bekwame belastingadviseurs belasting te ontduiken. Een kaalkop kunjc niet bij het haarvatten. Bijpunten "Grote jongens" in de Leidse kapperswereld zijn bijvoor beeld de heer Westen met on- bezoekers trok. Driejaar geleden was deze vereniging nauw be trokken bij de "Aqua Flora '77" in de Ton Menkenhal. Deze aqua rium-, terraria- en bloementen toonstelling trok veertigduizend bezoekers. Voorzitter P. van der Pompe van De Natuurvriend had er niet op gerekend dit jaar tijdens het gou den jubileum een aquariumshow te kunnen opzetten. "Te weinig geld". Piket en Visser zetten er echter hun schouders en hun geld tegenaan. Na bijna een jaar voorbereiding komt er daarom toch een internationale aqua- numtentoonstelling ter ere van het vijftigjarige jubileum van De Natuurvriend. De 150.000 gulden onkosten moeten voornamelijk worden terugverdiend uit de toe gangsprijzen a vier gulden (twee gulden voor kinderen en bejaar den). Op de Aqua Hortus zijn verschei dene bakken van leden van De Natuurvriend aanwezig. Van der Pompe vertelt dat het sommige leden toch wel hartzeer en nach telijk werk heeft gekost om de bakken uit huis naar de Hortus te verkassen. Zoals A. van Hemert uit de Hoofdstraat in Leiderdorp die zijn bak van 2.40 meter bij twee keer 45 centimeter tijdelijk der andere een dameskapsa lon aan de Breestraat ("25 tot 30 mensen in dienst") en de heer Plu van de Eurocoiffeur aan de Stationsweg ("12 men sen in dienst"). Beiden hebben niets tegen een belastingcontrole van de kapperszaken. Het zou vooral "zalig" zijn als het kappen aan huis eens zou worden aange pakt. Beiden zeggen dat hun bedrijf te groot is voor "grap penmakerij". En beiden heb ben de indruk dat er zwart wordt gewerkt, niet alleen door de thuiskappers maar ook in de officiële kapsalons. Tom Westen: "Als groter kap persbedrijf is zwart werk voor ons niet haalbaar, dan loopje vast. Wij zijn aan allerlei in stanties verbonden. Neem nou de bedrijfsvereniging, de Kamer van Koophandel, en noem maar op. Wij zijn Pietje precies. Misschien dat de kleinere kappers meer moge lijkheden hebben dan de gro tere. Zeggen de kleinere dat juist bij de grote jongens meer te halen valt? Tja, als de kap pers die jongens van de FIOD precies zo heen en weer stu ren"... De heer Plu van Eurocoiffeur zegt ronduit "geen zin te heb ben voor het zwartwerk van andere kappers op te draai en". De dooie punten mogen wel eens uit de kapperswe reld worden gehaald. "Wat dacht u? Waarom lopen de winsten en tarieven zo uit een? Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat ook bij de officiële kapsalons belas ting wordt ontdoken. Door het aanpakken van zwart werk komen alle kappers sa men sterker te staan". Vis-tic Bij een groots opgezette pers conferentie schijnen hapjes en drankjes te horen. Zo ook gistermiddag bij de presenta tie van de Aqua Hortus '80. de aquariumshow die zaterdag begint in de Oranjerie van de Hortus Botanicus. Tussen de hapjes -raar maar waar brokjes vis. Navraag leerde overigens dat de vis met af komstig was uit één van de aquaria van de deelnemers aan de Aqua Hortus... afstond. "Echt een juweelplaatje voor de tentoonstelling". Bij de ingang van de Oranjerie staat een zogenaamde jubileumbak die na afioop van de tentoonstel ling aan "iemand" wordt ge schonken. Daar staan ook kra men met informatie over hoe je een aquarium op peil kunt hou den. Twee aquariumbakken uit Berlijn en een bak uit België geven de internationale tint aan de ten toonstelling. Organisator Joop Visser benadrukt overigens dat Leiden met de Leidse school zelf al voldoende internationale faam geniet. "Wij hebben een geweldi ge naam op te houden. Dat is ons met deze tentoonstelling volledig gelukt. De kwaliteit is beter dan ooit tevoren". Behalve De Natuurvriend en De Leidse Aquariumvrienden (beide verenigingen voor zoetwater- bakken) verlenen de verenigin gen voor zeewaterbakken de ver eniging Paluzee uit Zoelermeer en Caulerpa uit Leiden hun me dewerking. De tentoonstelling spreekt voor zichzelf: naast purperpaarse pi ranha's uit Brazilië, treffen we rc- genboogvissen, schorpioenvis- sen, discusvissen, olifantvissen aan (om maar wat vissen te noe men die een Nederlandse naam hebben). Een bijzonder kleurrijk geheel. Ook het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie is van de partij op de Aqua Hortus met een klei ne tentoonstelling over de evolu tie van beenvissen Pronkstuk van deze tentoonstelling die in samenwerking met het Rijksmu seum van Geologie en Mineralo gie is opgezet vormt de Latime- ria. Van deze vis dacht men tot 1938 dat ze al zeventig miljoen jaar geleden was uitgestorven. In 1938 werd er echter een gevangen en vanaf 1952 zijn er nog meer exemplaren gevangen. Tv-kij- kers hebben deze vis onlangs zien zwemmen in de serie Leven op Aarde van de KRO. Een dood exemplaar van het Rijksmuseum hangt in een bak op de tentoon stelling. De Nederlandse Bonsaivereniging toont een verzameling Japanse miniatuurbomen. De Veilingvereniging Flora uit Rijnsburg omlijst de Aqua Hor tus met speciaal aangebrachte bloemstukken. De belangrijkste omlijsting is echter de Hortus zelf met fauna die er soms al vier eeuwen staat. ADVERTENTIE Vakantie (1) Clubhuis Morschwijck heeft morgen een tocht naar Meyendell in petto. Het dagje uit is bedoeld voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Ze moeten vóór tien uur bij het clubhuis aan de Top aaslaan klaarstaan. Vakantie (2) Clubhuis 't Spoortje heeft voor morgen een bustocht naar Jeugdland in Rotterdam georganiseerd. Vertrek om tien uur vanaf het clubhuis aan de Bernhardkade. De kosten bedragen tien gulden. Borstvoeding Morgen wordt er een thema avond over borstvoeding ge houden op het adres Donsvlinder 31 (Merenwijk). Thema van de avond is "over gang op vaste voeding". Alle belangstellenden zijn vanaf acht uur van harte welkom. De kosten bedragen één gul den per persoon, nadere in lichtingen zijn via telefoon nummer 213417 verkrijgbaar. Postduiven St. Chislain met 283 duiven. P. de Mooy 1; F.v.d. Wetering 2; H. Koome 3 - 4-9: R. Verhoogt 5 - 6I. J. Vinkestein 7 -10; B. Diersman 8. Corbeil met 128 duiven. A. v. Holst 1 -4-5-8;H.Koome2:W. Siera 3 - 7; P. de Mooy 6; F. v. d. Wetering 9; W. de Wetering 10. door René van der Velden Jaap Visser Zwartmakerij Het zwarte goud; het ontduiken van belasting is een aantrek kelijke zaak voor belasting plichtigen die tot dat foefje in staat zijn. De Inspecties der Rijksbelastingen proberen samen met de Fiscale Inlich tingen- en OpsporingsDienst (FIOD) zwartwerkers te be trappen. Met resultaat. Koppelbazen en zwartwerkers in de bouw vallen door de mand. De Leidse koppelbaas Hans van L. zit al maanden in het cachot in afwachting van zijn berechting. Leidse "horecaffers" hebben duizenden en duizenden gul dens ontdoken belasting als nog in 's rijks kas moeten storten. Dat was de beroemde actie "Schuimkraag". Bij ge richte acties in de artiesten wereld zijn rake klappen ge vallen. Belastingontduiking is sche ring en inslag. De personeels sterkte van de belasting dienst wordt dit jaar met honderden mensen uitge breid om gericht zwart geld op te sporen. Misschien mo gen we binnenkort een actie "Kiespijn" (tegen tandartsen) of een actie "Bitterbal" (tegen cafetaria's) verwachten, of welke gerichte actie dan ook. De belastingdiensten zijn ui terst summier met hun in formatie over het resultaat van de acties en over de speerpunten in het controle beleid. "Wat iemand clandes tien doet is lang niet altijd op te sporen. Maar in principe krijgt iedereen en elke bran che een beurt". Belastingcon troles leveren jaarlijks tien tallen miljoenen guldens zwart geld op. De geschatte belastingontduiking loopt echter in de tientallen miljar den. Watergolven Over de recente actie in Am sterdam waar de belasting dienst de kapperszaken ge schoren heeft willen de belas tingdiensten ook niets kwijt. k Kapper Tom Westen: geen bezwaar tegen belastingcontrole. "Het ligt niet in onze bedoe ling één bepaalde branche in een kwaad daglicht te stel len". De Leidse kappers hebben geen enkele moeite om te praten over de belastingcontrole die hun - eventueel - boven het hoofd hangt. Duidelijk is dat de brief van de landelijke Kappers Organisa tie ANKO over de op handen zijnde controle enige op schudding heeft verwekt in het Leidse kapperswereldje. Een kapper vertelt dat een collega zijn witte kapperspak niet meer aantrekt. Als de snuffelaars van de belasting dienst binnenkomen kan hij gemakkelijker zeggen dat hij een vaste klant van de zaak is en bijvoorbeeld geschoren moet worden... Volgens de meeste Leidse kap pers wordt er inderdaad ge sjoemeld in de kapperswe reld; alleen... bij henzelf ge beurt het niet. En - om eerlijk te zijn - welke rechtgeaarde ondernemer wil bevestigen dattie de zaak bedondert! De meeste Leidse kappers vin den overigens dat de belas tingdienst niet zozeer de "of ficiële" kapsalons zou moeten aanpakken, maar "de kapsa lon" aan huis: de thuis werksters die niet alleen fa milieleden en kennisssen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3