m Emigratie van boeren verdubbeld 1 bhehe Britten willen telefoon in privé-handen kort zakelijk Door hoge prijzen landbouwgronden Geen haring voor Nederlandse vissers Marktberichten Konsumenten Kontakt pakt thuiswerk aan =S E Har jjfk KW 11° jpL 11° ÏET s- 11 i fc 1 li PAGINA 14 DINSDAG 22 JULI 1 tempo waarmee de Britse PTT functioneert, dan zou dat wel eens aanzienlijk langer knnnpn paan Huron Dp Rrit- Ijsjes Het slechte weer van de afgelopen weken betekent een ramp voor de consumptie-ijsindustrie in Nederland. Momenteel wordt vrijwel geen ijs verkocht terwijl in de maand juni en de eerste twee weken van juli de ijsver koop ongeveer de helft bedroeg van die in een goede zomer. Een woordvoerder van de Neder landse vereniging van consump- tie-ijsfabrikanten tekende hier bij desgevraagd aan dat in de zo mers vanaf 1977 geen normale ijs-afzet mogelijk is geweest door RSV Een opgaande lijn in de resultaten van RSV (Rijn-Schelde-Verol- me) is duidelijk waarneembaar. Ofschoon er nog problemen moe ten worden opgelost, wordt ver wacht dat het concern in de tweede helft van 1980 uit de ver liesgevende situatie zal komen. Dit schrijft de raad van bestuur in een voorwoord in het sociale jaarverslag 1979. LONDEN (GPD) - De Britse re gering heeft besloten een deel van de telefoon- en telecom municatiediensten van de PTT in handen te geven van particuliere maatschappijen. De PTT blijft het recht be houden bestaande lijnen te onderhouden, nieuwe aan te leggen en de eerste aanslui ting van een nieuw nummer te verzorgen. Volgens sir Keith Joseph, de minister voor industrie, die dit in het parlement bekend maakte, was deze stap nood zakelijk geworden wegens de ondoelmatigheid van de be staande diensten en omdat er in de komende jaren een snelle groei te verwachten viel in het communicatiewe zen. Hiervan dienden naar zijn mening particuliere on dernemers mede te protite- ren. Vanaf de Labourbanken in het Lagerhuis werd zijn bekendmaking begroet met een storm van protest. Ook de betrokken vakbonden bleken het oneens met de zienswijze van Sir Keith. Het is de bedoeling dat de rege ring een instantie opzet die AMSTERDAM (ANP) - Na de ABN en de Amro Bank hebben ook andere hypotheekverschaffers besloten hun tarieven met ingang van vandaag te verlagen. Zo gaat bij Postgiro en Rijkspost spaarbank de hypotheekrente zov/el voor maand betalingen als voor halfjaarbetalingen met 0.3 pet omlaag. De rente voor gewo ne hypotheken met maandelijkse betalingen wordt nu 10.5 pet en voor tophypotheken 10.7 pet. De rente voor gewone hypotheken met halfjaarlijkse betalingen wordt 10.7 pet en voor tophypo theken 10.9 pet. De Westland-Utrecht Hypotheek bank verlaagt de basisrente met 0.2 pet. Het tarief voor een stan daardhypotheek wordt 11.3 pet, voor een standaardhypotheek met gemeentegarantie wordt 11.1 pet. het tarief voor een no-risk Hypotheek wordt 11.7 pet, voor een no-risk hypotheek met ge meentegarantie 11.5 pet en voor een starthypotheëk 11.7 pet. telefoonmateriaal, dat door particuliere firma's wordt ge fabriceerd. op kwaliteit gaat controleren voordat vergun ningen worden verstrekt. De verwachting is dat veel ver schillende typen telefoons met druktoetsen in plaats van de draaischijf op de markt zullen komen. Daarnaast zal Voorts moet het gaan om de ver vanging van een bestaand, eigen bedrijf en zijn grenzen gesteld aan de omvang van het te kopen bedrijf. Zo moet een veehouderij minimaal 15 hectare zijn, een ak kerbouwbedrijf minimaal 24 hec tare en een fruitteeltbedrijf 8 hec tare. De leeftijdsgrens van 45 (resp. 55) jaar kan worden verschoven naar 65 jaar indien er een opvolger aanwezig is van minstens 16 jaar, die een bloed- of aanverwant, dan wel pleegkind moet zijn. De regering blijft vasthouden aan de wens dat ook bossen en na tuurgebieden onder de land bouwkundige toetsing vallen, een wens die wordt gedeeld door PvdA en D'66, maar afgewezen door CDA, VVD en PPR. De be windslieden vinden dat het bij de koop van bos- of natuurgrond veelal gaat om dezelfde soort ko pers als bij landbouwgron- de particuliere sector zich gaan toeleggen op het ver vaardigen van computers en het leveren van nieuws door middel van televisie. Naar schatting zal het aantal telefoonlijnen in Engeland in de komende tien jaar vervier voudigen. Zouden die wor den aangelegd in het huidige LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den in totaal 5876 dieren aangevoerd. Vandaag werden 4396 aangevoerd. Ge specificeerd zag deze aanvoer er als volgt uit Slachtrunderen 150; gebruiksvee 286; graskalveren 20; nuchtere kalveren 1752; veulens/pony's 7; varkens 1226; biggen 78; schapen/lammeren 768; bok ken/geiten 109. De prijsnoteringen waren als volgt slachtvee- slachtrunderen: stieren het zelfde als gisteren; nuchtere slachtkal- veren van 125 tot 200; slachtzeugen van 215 tot 225. Gebruiksvee - Melk en kalfkoeien van 1725 tot 2975; varekoeien van 1200 tot 2250; pinken van 1150 tot 1800; graskal veren van 550 tot 1050; nuchtere kalve- ivuiiijcii gaan uuitn. i-"- uui ten, die al lange tijd lijden on der niet functionerende tele foons, slechte lijnen en een ongewoon grote hoeveelheid optredende mankementen, kunnen er in particuliere handen alleen maar op voor uitgaan. Inmiddels stijgen de telefoontarieven nog steeds. ren rood van 325 tot 525; zwart van 250 tot 450; biggen van 88 tot 93; schapen van 155 tot 185; lammeren van 155 tot 175; veulens/pony's van 200 tot 700; geiten van 80 tot 90; lammeren le kwaliteit van 170 tot 210. De toelichtingen waren als volgt (respec tievelijk aanvoer, handel, prijzen); slach trunderen: matig, redelijk, als maandag; kalf- en melkkoeien matig, rustig, sta biel; varekoeien dito; vaarzen en pinken dito; graskalveren dito; nuchtere kalve ren redelijk, rustig, stabiel, pony's/paar den matig, matig, stabiel; varkens rede lijk, rustig, lager; lopers en biggen matig, matig, lager; schapen en lammeren re delijk, vlot-, stabiel; geiten redelijk, re- delijk, stabiel. Wienerwald Het Wienerwald restaurantconcern heeft in de eerste zes maanden van 1980 een omzetstijging van 16.4 pet geboekt. De Europese bedrijven behaalden een omzet- toeneming van 23.6 pet. De Ne derlandse bedrijven waren goed voor 17.6 pet, aldus Wienerwald Restaurants Nederland BV. Op 30 juni bedroeg het aantal res taurants 1527 verspreid over 17 landen. Voor het einde van het jaar zullen er nog 25 bijkomen. Het totale aantal werknemers bedroeg 24.000. Scharreleieren Van 1 november af moeten schar releieren en de kleinverpakkin- gen daarvan zijn voorzien van een merk. Reeds van 15 augustus af mogen deze merken worden ge bruikt. Minister Braks van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten, omdat hij het toezicht op de han del in scharreleieren wil verge makkelijken. De aanduiding "scharrelei" is be schermd en mag slechts gebruikt worden door aangeslotenen bij de stichting scharreleierencon- trole. Treinstaking In Portugal is het 25.000 leden tel lende spoorwegpersoneel voor 48 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan looneisen. Vol gens leiders van de betrokken bonden zal wellicht, als niet spoedig een loonakkoord wordt bereikt, het werk voor onbepaal de tijd worden neergelegd. Zonnedag De vereniging milieudefensie houdt morgen een nationale "ZONNEDAG" op het strand te Muiderberg. Het ligt in de bedoe ling dat milieugroepen en com- merciële bedrijven dan moge lijkheden voor zonne-energie aan het publiek zullen tonen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal Nederlandse boeren dat naar het buitenland emigreert is in drie jaar tijd verdub beld. Verlieten in 1975 slechts 58 boeren ons land, in 1978 waren dat er al 104 geworden. Volgens minister Braks (landbouw) is dat voor een deel te wijten aan de hoge prijzen van de landbouwgrond, die vooral voor jonge boe ren niet meer is op te brengen. De bewindsman schrijft dat in de reactie van de regering op de commentaren uit de Tweede Kamer op de Wet Vervreemding Landbouwgronden, die de koop en verkoop van landbouwgron den moet gaan beheersen, waar mee ook de waanzinnige grond prijzen in de hand gehouden moeten worden. Met name de laatste zes jaar zijn die grondprijzen enorm gestegen. In de jaren zestig steeg de land bouwgrond gemiddeld tussen 5 en 6 procent per jaar in prijs, in de periode 1972-1979 lag dat tussen 35 en 50 procent, afhankelijk van het gebruik van de grond. De prijzen liepen daarbij op van 7000 (verpachte grond) a 14.000 (pachtvrije grond per hectare tot resp. 27.000 a 55.000 gulden per hectare. De laatste maanden lijkt de prijs van de landbouwgrond gestabili seerd, zo laat Braks weten, maar daaruit mag niet geconcludeerd worden dat de situatie nu ineens beter is. Met name de slechte si tuatie in de akkerbouw, de mage re vooruitzichten, de onzeker heid over de melkprijs en de we tenschap dat de Wet Vervreem ding Landbouwgronden er aan komt hebben de prijsstijging iets afgeremd. De regering blijft daarom op het standpunt staan dat deze wet dringend nodig is. Maar met de LUXEMBURG (GPD) - Dit jaar geen hervatting van de haring vangst op de Noordzee; volgend jaar een kleine hoeveelheid (min stens 2000 ton) voor de Neder landse haringvloot. Zo vervatte minister Gerrit Braks (landbouw en visserij) zijn verwachtingen na n de Europese EG-visserijbe- i dit jaar kruiken moet leid, dat vi in kanne zijn. Braks had kritiek op de "quota- voorstellen" voor 1980 van de Eu ropese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur". Nederlandse vis sers mogen in 1980 nergens in de 200 mijls-wateren van de Europe se Gemeenschap, dus op Noord zee en Atlantische Oceaan, nog haring vangen. Vorig jaar moch- - inmiddels gedecimeerd tot een vloot van 24 schepen - nog enkele duizenden tonnen haring ten westen van Ierland Uit zee opha len. Ook aan makreel is voor de Neder landse vissers minder voorzien dan vorig jaar (25.000 i.p.v. 28.000 ton). Deze vis wordt ook gevan gen door de haringvissers. Braks zei van de andere ministers meer 1 begrip te hebben ondervonden voor zijn bezwaar dat „Nederland niet het laatste restant van zijn grote trawlervisserij kan opge ven". Hij laakte de „onbegrijpe lijke tolerantie" van de Europese Commissie voor de grote bij vangsten aan haring, o.a. van de Deense industrievissers, die op sprot en andere minder apetijte- lijke vissoorten in de Noordzee oppositiepartijen PvdA. D'66 en PPR verschilt de regering sterk van mening over de manier waarop de prijzen van land bouwgrond beheerst moeten worden. De regering kiest voor de zoge naamde „landbouwkundige toetsing", waarbij verkoop van grond aan anderen slechts moge lijk is wanneer de koper de grond ook als landbouwgrond gaat ge bruiken. Dit om koop door bouwspeculanten tegen te gaan. De regering meent dat dit prijs- verlagend zal werken. Die toet sing zal moeten worden uitge voerd door zogenaamde „Grond kamers". Grondbank De linkse partijen vinden dat on voldoende. Zij vinden het onaan vaardbaar de prijsbepaling ver der aan de vrije markt over te la ten. Daarom bepleit met name dë PvdA dat boeren die hun grond willen verkopen die inleveren bij een overheidsinstantie (Grond bank), die de grond koopt en weer verkoopt aan andere land bouwers. De oppositie vindt dat de recht streekse band tussen koper en verkoper verbroken moet wor den. De regering voelt daar ech ter niets voor. Zij stelt nu dat het marktmechanisme best nuttig kan zijn en dat het grondaanbod bij een te grote overheidsinvloed zal stagneren. Dan zullen de prij zen toch weer stijgen. Bovendien dient de staat dan voor de financiering van de te verko pen grond te zorgen en dat kan jaarlijks een klein miljard gaan kosten. De bewindslieden (be halve door Braks is de wet onder tekend door de ministers van ruimtelijke ordening, justitie, CRM en financiën) menen dat ook deze wet al door velen als in grijpend zal worden ervaren. "Onze voorstellen worden echter maatschappelijk gedragen", stellen zij. Feit is dat de Tweede- Kamerfracties van WD en CDA de nieuwe wet - die dit najaar in de Tweede Kamer zal worden behandeld - steunen, al vindt de WD hem eigenlijk overbodig, nu de grondprijzen de laatste maanden dalen.s Desondanks vindt de regering dat de "landbouwkundige toetsing" nodig is om ongewenste ontwik kelingen te kunnen voorkomen. Bovendien kunnen zo maatre gelen worden genomen die jon gere boeren een kans bieden een eigen bedrijf te beginnen. Overigens zegt de regering wel dat t lang niet zeker is dat de land- De regeling van de grondpolitiek levert nog steeds veel stof voor politieke twisten. Intussen vertrekken vele koeren naar het buitenland. bouwkundige toetsing ook in derdaad succes zal hebben, al ziet zij „voldoende kansen". Daarom wil men de zaak eerst eens drie jaar aankijken, om dan eventueel met nieuwe maatregelen te ko- ABN en AMRO verlagen hypotheekrente Criteria Op verzoek van de Tweede Kamer heeft de regèring nu ook de voorwaarden openbaar gemaakt, waaraan kopers van landbouw grond volgens de landbouwkun dige toetsing zullen moeten vol doen. De koper van een volledig land bouwbedrijf moet volgens die re gels minimaal een opleiding aan een lagere landbouwschool heb ben voltooid, vijf jaar in een landbouwbedrijf hebben ge werkt en maximaal 45 jaar oud zijn (is hij nu al bedrijfshoofd, dan is de grens 55 jaar). DEN HAAG (ANP) - De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK) in Den Haag heeft een aantal zogenoemde "nep-thuiswerkfirma's" een schrijven gestuurd waarin wordt geëist dat deze firma's hun werk zaamheden staken. Geven deze firma's hieraan geen gehoor dan zal KK, op grond van de onlangs van kracht geworden nieuwe wet op de mislei dende reclame, naar de rechter stappen om via een kort geding haar doel te bereiken. Inmiddels heeft één van de aangeschrevenen al laten weten niet op de eis van KK in te willen gaan, aldus een woordvoerster van de consumenten organisatie. Advocaten van KK zijn nu bezig met de voorbereiding van een kort geding. Volgens KK stromen op het ogenblik klachten binnen van mensen die reageerden op misleidende thuiswerkadvertenties. Als geïnteresseer den in thuiswerk maakten zij een borgsom of inschrijfgeld over, maar het beloofde werk bleef uit of bleek niets voor te stellen. Ook zogenaamd "ideële" instellingen (bestrijding vivisectie of anti-abortus) bleken een dekmantel voor geldklopperij. DINSDAG 22 JULI ACTIEVE BINNENLANDSE AANDELEN 10.10 zsz* IBB Hondor* moo° 642iToO 99.50e 58.00 12.00 ï'ïvLw ï&ïsf «u» BELEGGINGS- INSTITUTKN JigJ Gül'D EN ZILVEI' BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs liet zich vandaag opnieuw van haar zon nige kant zien. Het gros van de fondsen ging omhoog, met name de hypotheekbanken. Voor deze vriendelijke stemming zorgde aan de ene kant een hoger Wall Street. Aan de andere kant echter loopt het rendement op obliga ties steeds verder terug, waar door de rendementen op aande len relatief beter komen te liggen. Dit zorgt mede voor een goede on dergrond voor de aandelensec- tor, zo werd op de beursvloer op gemerkt. Bij de internationals moest alleen Kon. Olie een stapje terug doen op 172,40, veertig cent lager. Philips daarentegen kon dertig cent aantrekken en stond rond het middaguur op 18,70. Hoogovens, dat met de Duitse staalfabrikant Krupp gaat samenwerken, klom vijftig cent op 17,40. Unilever steeg veertig cent op 122,60, evenals KLM op 64. Akzo kon er dertig cent bij- sprokkelen op 23,40. In de financiële sector waren wat winstnemingen, maar de vraag overheerste duidelijk. De hypo theekbanken schoten verder omhoog.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14