Al 500 mensen gevangen in stadion Bolivia 'Dwaze moeders' op zoek naar hulp on t Sign four Life Queen: "Ik ben niet gehersenspoeld Medewerker Chomeini wil ministerie van buitenlandse zaken ontbinden W.-Duitsland mag weer oorlogsbodems bouwen DINSDAG 22 JULI 1980 WASHINGTON (UP1 DPA) - De bewakers van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade te Teheran hebben volgens de vrijgelaten Richard Queen bij hem geen poging tot hersenspoeling ondernomen. Ook de verhoren verliepen zonder dat zware druk werd uitgeoefend, zo zei hij gisteren. De 28-jarige viceconsul was gisteren een half uur lang in het ministerie van bui- tenlandse zaken in Washington vragen van journalisten over zijn negen maanden gevangenschap te beantwoorden. Voor dien hadden de minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, en enkele hon derden medewerkers hem met gejuich ontvangen. Queen deed met rustige stem verslag van de 3 omstandigheden in Teheran. Hij zei steeds weer dat hij slechts voor zichzelf kon spreken omdat hij weinig contact met de andere 52 gegijzelden gehad had. De eerste twee of drie maanden was hij sa men met andere gegijzelden in «en kelder zonder ramen gevangen gehouden. De Amerikanen mochten niet met elkaar spreken. Dat veranderde toen hij later met een en ook eens met twee collega's een kamer moest delen. "Ik was goed af omdat ik juist van de uni versiteit kwam. Ik was gewend veel te le zen en te studeren" en hij had een massa boeken tot zijn beschikking. Hij heeft zijn Frans bijgeschaafd en onder meer Shake- spreare gelezen. Andere gegijzelden doken in het Spaans of de wiskunde. Een van zijn kamergenoten zou echter het liefst 14 tot 16 uren per dag achtereen poker hebben gespeeld, aldus Queen. De gegijzelden hadden weinig contact met hun bewakers, Iraanse studenten, van wie er enkele zeer fanatiek waren. Andere bewakers waren vriendelijker, spraken wel eens met hen en enkelen haalden zelfs op verzoek kleding voor de gegijzelden. Maar meestal bleef het beperkt tot het op sluiten van de gegijzelden, het brengen van de maaltijden en het begeleiden naar de toiletten. De eerste weken kregen de gevangenen Iraanse kost, meestal rijst. Later mochten de koks die vroeger in de Amerikaanse ambassade werkten weer voor hen gaan koken. Tenslotte gingen ook enkele gegij zelden achter het fornuis staan. Richard Queen gelooft niet dat er een gegij zelde bij is die er lichamelijk of geestelijk slecht aan toe zou zijn. De brieven van familie en vrienden zijn het belangrijkste, zei hij. Nieuws hoorden zij nauwelijks. "Ik weet niet wat er de laatste negen maanden in de wereld aan de hand is geweest", al dus Queen. Van de mislukte Amerikaanse bevrijdings poging hebben zij niets gemerkt, zij wer den ook niet anders behandeld. Queen gelooft dat de bezetting van de am bassade een spontane daad was die niet door de leiding op touw was gezet. "In het begin was het erg chaotisch". Queen zal vandaag familieleden van de an dere 52 gegijzelden ontmoeten. "Dikwijls heb ik een slecht geweten, omdat ik vrij ben en zij niet". Richard. Queen ''Teken je leven niet weg"staat op een v bij hun registratie. a de protestborden, die jonge dienstplichtigen met zich meevoerden (Van c correspondent) WASHINGTON - Onder talloze protestacties van tegenstan ders van de militaire dienst plicht moesten ongeveer twee miljoen 20-jarige Amerikanen zich gisteren op de plaatselijke postkantoren laten inschrij ven om later wellicht voor militaire dienst te kunnen worden opgeroepen. Volgen de week zijn de 19-jarigen aan de beurt. Grondwettelijk is de dienst plichtregistratie zeer omstre den omdat vrouwen zijn uit gezonderd. Daarnaast speelt ook het Vietnam-trauma nog een rol. Toch is het verzet tegen de dienstplichtregistratie. im mers nog weinig meer dan een formaliteit, lang zo sterk niet als destijds de anti-Viet- nambeweging. De registratie hoeft nog niet te leiden tot di recte opkomst, zo heeft presi dent Carter gezegd. Hij is be doeld om in geval van nood grote aantallen mensen te kunnen oproepen en vormt als zodanig „een belangrijk bestanddeel van het ant woord van de president op de Sowjet-invasie in Afghanis tan". aldus een officiële rege ringsverklaring. Tegenstanders vrezen juist dat van het een het ander zal ko men en dat ingeschrevenen al gauw voor eerste oefeningen Amerikanen laten zich onder protest voor dienst registreren zullen moeten opkomen. In de Senaat wordt de roep om invoering van de dienstplicht steeds luider. Voorstanders van de dienst plicht zijn te vinden onder de „haviken", maar ook onder degenen die vaststellen dat het vrijwilligersleger lijdt on der een slechte moraal. Het peil van de beroepssoldaten is erg laag. er wordt - ook door de hogere officieren - ge klaagd over slechte beta ling. Voor de postkantoren stonden gisteren demonstranten om de inschrijvers op te vangen. Wie zich niet tot wegblijven liet overreden, kon nog een zegel kopen om op het regi stratieformulier te plakken: „Ik registreer onder protest". Sommige demonstranten proberen de gang van zaken te hinderen door steeds weer terug te komen voor postze gels van 1 cent. Volgens de letter van de wet kunnen jongemannen die weigeren zich te laten regi streren een gevangenisstraf krijgen van vijf jaar. Maar sommige advocaten beweren dat weigering juridisch „ver dedigbaar" is, alweer vanwe ge het argument van de „dis criminatie": vrouwen hoeven immers niet in dienst. Een rechtbank in Philadelphia gaf vorige week vrijdag de te genstanders gelijk. Zaterdag ging de regering in beroep om een debacle bij de zorgvuldig geplande registratiecampag ne te voorkomen. Vanuit zijn vakantiehuisje aan zee schor ste rechter Brennan, van het Hooggerechtshof, de recht bankuitspraak. De definitie ve uitspraak komt tegen het einde van dit jaar. Vertrouwend op zijn politiek instinct heeft presidentskan didaat Reagan zich tegen de militaire dienstplicht ver klaard. Hij vindt dat de VS het eerst met een beter betaald vrijwilligersleger moeten proberen. „Een dienstplich tregistratie schrikt de Sowjet- Unie in het geheel niet af", al dus een zegsman van de Re publikeinse kandidaat. „Het zou veel te lang duren voor je ze in geval van nood allemaal kunt oproepen." LA PAZ (AFP) - Zeker 500 gevangenen zijn bijeengebracht in het stadion van de Boli viaanse voetbalclub Olivaros in Templaderani, aan de weg van La Paz naar El Alto. De gevangenen zijn in groepen van 30 a 40 personen in open vrachtwagens daarheen ge bracht. Zij worden bewaakt door 250 gewapende militairen. De wegen naar het stadion zijn voor journalisten verboden. De internationale pers heeft in een hotel in het centrum van La Paz een bijeenkomst gehouden nadat militairen de arrestatie hadden gelast van alle personen die een fototoestel bij zich hadden, en een Argentijnse cameraman hadden gearresteerd. De regering is gevraagd een contactman aan te wijzen voor de internationale pers. De gearresteerde camera man, die voor een Amerikaanse televisiemaatschappij werkte, is met een militaire jeep wegge voerd. Alle buitenlanders in La Paz is ge vraagd naar het ministerie van binnenlandse zaken te komen voor het doen nagaan van hun identiteit en het "lokaliseren van de talrijke geïnfiltreerde subver sieve elementen". In zeker twee mijncentra van Boli via duurde gisteren het verzet van de arbeiders tegen het nieu we bewind van generaal Luis Garcia Meza voort. De radiozen ders van de mijndistricten Catavi en Siglo 20 riepen de bevolking op tot verdere strijd tegen de offi cieren die donderdag de tijdelijke president, mevrouw Lydia Gueiler, ten val brachten en de macht c Ontslag Gisteren viel nog niet te c hoeverre gehoor werd gegeven aan de oproep tot algemene sta king van de zich schuil houdende leiders van het Boliviaanse vak verbond. Het militaire bewind dreigde met ontslag van alle ar beiders en overheidsdienaren die niet op het werk zouden ver schijnen. In de vroege ochtend viel er weinig activiteit waar te nemen. Winkels, zaken en hotels hielden de luiken gesloten. In de nacht werd zwaar geweervuur gehoord in het dal waarin de 600.000 inwoners tellende hoofd stad ligt. Van negen uur 's avonds tot zeven uur 'sóchtends zijn de straten in bezit van militairen met tanks en pantserwagens die wil len verzekeren dat het uitgaans verbod in acht wordt genomen. De mijncentra Catavi en Siglo 20 zouden door militairen afgegren deld zijn. De overige mijndistric ten die aanvankelijk ook verzet pleegden, zijn inmiddels door militairen bezet. Hernan Suazo, die bij de presi dentsverkiezingen van 29 juni de meeste stemmen behaalde maar niet de absolute meerderheid verwierf, hetgeen een verkiezing door het parlement noodzakelijk maakte, zou zich in La Paz ver borgen houden. Vanuit zijn schuilplaats riep hij op tot verzet tegen de militairen. Mevrouw Gueiler bevond zich gis teren nog op de pauselijke nun tiatuur. Venezuela liet weten dat het politiek asiel aan de president zou verlenen. De r.k. kerk van Bolivia riep op tot inachtneming van de mensen rechten. De aartsbisschop van La Paz, mgr. Jorge Manrique. sprak met droefheid zijn diepe be zorgdheid uit over de huidige ge beurtenissen. Bezet Een groep die zich het comité voor de verdediging van de democra tie in Bolivia noemt, heeft giste ren de Boliviaanse diplomatieke missie in Genève bezet. Zij heeft bekendgemaakt dat zij voor on bepaalde tijd in hongerstaking is gegaan om de vrijlating te eisen van mensen die na de militaire coup in La Paz gevangen zijn ge- Tevens heeft een groep Bolivianen gistermiddag op vreedzame wijze de ambassade van hun land in Parijs bezet. Zij deden dit naar aanleiding van een oproep van het Boliviaanse nationale comité voor de verdediging van de de mocratie (Conade) en de vakcen trale COB, die zich verzetten te gen de militaire staatsgreep van donderdag jl tegen het bewind van president Lydia Gueiler. Volgens een woordvoerder van de bezetters wil men de ambassade maken tot een "zetel van verzet tegen de militaire coup van gene raal Luis Garcia Meza". De ambassadeurs van de landen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren in La Paz de nieuwe militaire heersers van Bolivia hun bezorgdheid overge bracht over de berichten dat veel slachtoffers zijn gevallen in de belangrijkste mijndistricten van het land. Dit is vernomen in di plomatieke kringen in La Paz. Naar verluidt hadden de diploma ten een ontmoeting met de Boli viaanse staatssecretaris van bin nenlandse zaken. René Salaman ca. Deze zou de ambassadeurs hebben verteld dat de persbe richten over talrijke slachtoffers in de Boliviaanse mijndistricten. met name onder tegenstanders van de nieuwe militaire junta, sterk overdreven zijn. Hij zou er aan hebben toegevoegd dat de militaire regering maatregelen treft om bloedvergieten te voor komen. AMSTERDAM (GPD) - „Wat is dit vooreen soort oorlog waarin zelfs kleine kinderen verdwijnen". Wanhoop klinkt door in de stem van de 57-jarige Renée Sofia d'E- pelbaum. Zij is een van de 300 „dwaze moeders" van Argentinië die sedert vier jaar stilzwijgend demonstreren op een plein in de hoofdstad Buenos Aires met slechts één vraag aan de militaire junta: „Waar zijn onze kinde- Gistermiddag was mevrouw d'E- pelbaum even op Schiphol op doorreis naar Kopenhagen. Zij is samen met Elida Eriquetta Pusi de Galetti door Amnesty Interna tional en een groot aantal vrou wenorganisaties uitgenodigd voor het forum van het VN- vrouwencongres in Kopenhagen. De vliegtocht is mogelijk ge maakt door het Nederlandse mi nisterie van ontwikkleingssa- menwerking. De vrouwen verwachten bij hun te rugkeer in Argentinië geen re presaille-maatregelen. Mevrouw De Galetti zegt: „Wij zoeken al leen hulp en solidariteit. We wil len alleen antwoord op de vraag waar onze kinderen en kleinkin deren zijn gebleven en waar ze in feite van beschuldigd zijn". Militaire coup In Argentinië maakte een militaire coup op 24 maart 1976 een eind aan het bewind van Isabella Pe- ron. De nieuwe machthebber ge neraal Videla kondigde de staat van beleg af en opende de jacht op wat hij omschreef als ..de bin nenlandse vijand die door inter nationale marxisten wordt be wapend". Het was het begin van een militaire terreur die duizen den mensenlevens heeft gekost. Burgers en scholieren werden zonder aanleiding opgepakt, ge marteld en vermoord, of zijn spoorloos verdwenen. Alleen al het feit dat men uit een intellec tueel milieu kwam, was ver dacht. Zesduizend personen zijn door hun familieleden als vermist opgege ven, maar mevrouw d'Epelbaum meent dat er zeker 15.000 tot 20.000 Argentijnen zijn verdwe nen. Ze zegt: ..Er zijn veel mensen die bang zijn en geen navraag durven doen naar mannen, zonen en dochters". In 1976 zijn de drie kinderen van Renée d'Epelbaum en de dochter en schoonzoon van mevrouw De Galetti gearresteerd en zonder vorm van proces uit de roulatie genomen. „Ze zitten niet in de gevangenis en er zijn geen aan klachten. Dus de politie zoekt niet naar hen. Zo is het systeem. Als de regering denkt dat iemand hen in de weg staat, zorgt men dat die persoon verdwijnt. Dat ge beurt ook met journalisten die bijvoorbeeld wijzen op de verkla ring van de rechten van de De „dwaze moeders" zijn dit jaar door het comité SAAM en ande ren voorgedragen voor de Nobel prijs. Op de vraag of een dergelij ke erkenning hun zaak ten goede zal komen, zegt mevrouw d'E pelbaum: „Het is waar dat wij vrede willen. Het is ook waar dat de Argentijnse regering zich de laatste tijd meer zorgen maakt over het eigen imago. In maart 1981 eindigt de regeringsperiode van deze president en de junta heeft aangekondigd dat er dan verkiezingen zullen worden ge houden. Ze zijn een politieke dialoog begonnen, maar de ver misten zijn hierbij een verboden onderwerp". Paus De twee Argentijnse moeders heb ben de indruk dat er de laatste tijd een zekere verbetering in de situatie is. maar steun ondervin den zij in eigen land niet. Het on derwerp van de vermisten wordt door de censuur uit de publiciteit gehouden en de burgers zijn te bang om zich met anderen te be- TEHERAN (AFP) - De speciale ge zant var Chomeini, die belast is met een onderzoek in de "Iraanse ambassades in India. Pakistan en Bangladesj" heeft gisteren aan bevolen dat "het ministerie van buitenlandse zaken wordt ont bonden'De gezant, Seradjeldi- ne Moussavi, uitte in een vraag gesprek met radio Teheran felle kritiek op de Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadeg Ghotbzadeh. Ghotbzadeh zou zich namelijk tegen het functio neren van Moussavi hebben ver zet door "op 12 juni 1980 per telex te verordonneren bepaalde ont hullende documenten niet te overhandigen om te voorkomen dat ze zouden worden gefotoko pieerd". Moussavi beschuldigde bepaalde naaste medewerkers van Ghotbzadeh ervan "sympa thieën te hebben voor het oude regime". De vertegenwoordiger van Chomeini beval tenslotte aan dat het ministerie zou worden vervangen door een "bureau" dat belast wordt met het benoemen van Iraanse diplomaten in het buitenland. Vijf buitenlandse jounalisten zijn gistermiddag in Teheran door een revolutionair comité gearres teerd. Het zijn Karl Sorensen van de Deense televisie, Scott Ghis- ham, een Nieuwzeelander, en Hami Sami, een journalist van de Turkse televisie, en twee Britse journalisten, John Connor en Simon Maxwell. Volgens ooggetuigen zijn de vijf in hun hotel aangehouden door zes gewapende mannen met een ar restatiebevel. Een reden voor de arrestatie werd niet opgegeven. Vermoed wordt dat zij voor onder zoek zijn meegenomen. Van en kelen zijn ook de documenten en persoonlijke bezittingen meege- geloven dat haar eigen zoon dood is. Soms wordt nog een levenste ken gehoord. Zolang ik niet zeker weet dat mijn kind dood is, blijf ik doorvechten. Onze kinderen hebben ons nodig". Haar reisgenote voegt er aan toe: „Als we niets doen. zal er niets veranderen. Wij moeten een be roep doen op het geweten van de wereld. Mijn kinderen waren geen rebellen en geen revolutio nairen. Mijn kinderen hebben nooit een wapen in de hand ge had. Het waren jonge mensen met idealen". In de nacht van zondag op maandag zijn in Iran op verschillende plaatsen zes mensen geëxecu teerd op beschuldigingen varië rend van handel in verdovende middelen tot opstand tegen de centrale regering. In Kasjan, cen traal Iran. werd een politieagent geëxecuteerd omdat hij voor de revolutie een anti-sjah betoger had doodgeschoten. Een revolu tionaire rechtbank in Isfahan zond vier mensen naar het vuur peloton wegens handel in verdo vende middelen. In Kermansjah werd een man schuldig bevon den aan gewapende rebellie te gen de revolutionaire regering. Ajatolla Chomeini heeft opge roepen tot een grootscheepse zuivering en volledige islamise ring van alle Iraanse instellingen. Hij leverde scherpe kritiek op het tekortschietende revolutionaire gehalte van de regering, het leger en de Iraanse ambassades in het buitenland. Chomeini's rede voor de eerste werkzitting van het nieuwe Iraanse parlement is gis teren herhaaldelijk door de radio uitgezonden. Chomeini maande het parlement er voor te zorgen dat een '100 pro cent islamitische regering' zal worden gevormd. Geen van onze huidige ministers is revolutio nair. De volgende regering dient nergens toe als ze op de huidige lijkt', aldus de islamitische leider in zijn scherpste kritiek tot dus ver op de ploeg van Bani-Sadr. De Iraanse ambassades houden zich vooral bezig met eten. drin ken. pretmaken en prostitutie, en bekommeren zich niet om de is lamitische waarden. De legerlei ding is niet revolutionair, want als ze het wel was zouden we geen problemen hebben in Koerdistan en Baloesjistan. Chomeini's tira de is het voorlopige hoogtepunt van een drie weken geleden inge zette campagne van de orthodoxe islamieten om de revolutie met een aantal harde maatregelen te "redden". Nobelprijs Mavo maakten bij het Casa Rosa- da. het rose huis waarin de rege ringsleider zetelt, hebben de we reldpers gehaald. De politie heeft hen diverse keren gearresteerd en in autobussen afgevoerd. Ze Pusi de Galetti zijn bedreigd met een maand ge vangenisstraf en bij herhaling met levenslang. Maar hoewel zij zich niet vaak meer op het plein laten zien. blijven de vrouwen el kaar ontmoeten. Een groep van achttien moeders is onlangs van Buenos Aires naar Brazilië gereisd en is daar tijdens diens bezoek door de paus in au diëntie ontvangen. De paus zei dat hij hun zorgen deelde en zijn best zou doen om te helpen. Elida de Galetti: ..Wij kunnen het ons niet veroorloven de moed op te geven. Elke moeder weigert te LONDEN 'DPA AFP» - D.- perma nente raad van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren in Londen besloten tot een gedeel telijke opheffing van de beper kingen die, wat het bouwen van oorlogsschepen betreft, na de Tweede Wereldoorlog aan West- Duitsland waren opgelegd. De Westduitse marine mag nu bij Duitse werven grotere oorlogs bodems bestellen. Bij het in 1954 tot stand gekomen verdrag van Brussel werd onder meer bepaald dat West-Duits- land niet meer dan acht torpedo jagers van maximaal zesduizend ton mocht bezitten. Het tonnage van andere oppervlakteschepen werd beperkt tot drieduizend. Vorige maand nam de assemblee Vin de WEU in Parijs reeds het politieke besluit tot versoepeling van de voorwaarden van het ver drag van Brussel Belangrijkste motief was daarbij de door 'Sha pe', het hoofdkwartier van de geallieerde vlootstrijdkrachten in Europa, geuite wens de noord- flank van de NAVO-defensie op de Atlantische Oceaan te verster ken met het oog op de vlootop- bouw van de Sowjet-Unie in dit gebied,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13