9Blubberboel altijd beter dan Frankrijk met enge Subsidie voor monumenten flink omlaag Familie Barends trekt in Hengelo 'binnenlanden' in BEKENDMAKING EEN OPEN HAARD IS DUUR KEUKENPRQBLEMEN LESTELLA B.V. "PETRA" GRIEKENLAND CORFU RHODOS Dit keer de groeten uit Hengelo, een dorpje in de Gelderse Achterhoek, dat ook giste ren zijn zonnige gezicht angstvallig achter een zwaar wolkendek verscholen hield. Maar geen probleem voor de familie Ba- rends uit Warmond, die daar vorige week is neergestreken in een ruime caravan op de camping 'Kom es an'. Immers, de Barendsen hebben tot dusver amper hoeven balen. Of het moest op de heenreis zijn geweest, toen zij panne met de auto kregen of toevallig gisteren, toen vader Henk (42) zijn wa gen zowat in de blubber vastdraaide. „Ja", verzuchtte dochter Jac queline van veertien. „Je zakt hier weg in de prut". Soortgelijke geluiden hadden we al opgevangen, toen we in het dorp de weg vroegen. „Zonder laarzen kun je er be ter wegblijven", drukte men ons daar op het hart. Ravijnen Maar zo erg was het nou ook weer niet. Je zakte wel weg op sommige plekken, maar hooguit tot je enkels. En ach, de familie Barends - bestaan de uit vader Henk, moeder Rimke (40), zoon Henk (11) en de dochters Jacqueline en Gina (18), van wie de laatste in aantocht was - had geen re den tot klagen. De omgeving is er prachtig en ook al komt het water met bakken uit de lucht: het is al tijd nog beter dan Frankrijk met al die enge ravijnen, vindt moeder Barends. Want daar van kreeg zé het een paar vakanties geleden gewoon op d'r zenuwen. Voor de War- monders was dat toen reden meteen rechtsomkeert te ma ken en verder vakantie te vie ren in Zuid-Limburg. Disco Mevrouw Barends zet koffie. „Nu zitten we dus hier. Ja Nederland heeft nog zo veel mooie plekjes. Maar belang rijk was, dat we hier onze honden mee naar toe moch ten nemen. Pinkie en Blackie gaan altijd mee". „En ach, we zitten hier niet on aardig", vervolgt hij zijn re laas. „Er is hier een zwembad en er wordt van alles georga niseerd. Bingo- en dans avonden. Disco voor de kin deren". „Flipperen kun je hier ook", vult zoon Henk hem aan. „En biljarten is gratis", weet hij. Binnenlanden Zijn moeder zegt dat de Ach terhoek zich uitstekend leent voor het maken van uitstap jes. Een dagje Ponypark Slagharen bijvoorbeeld of een familiebezoek in Dren the. „Maar ook gewoon toeren in de omgeving", zegt ze. „Dan stappen we in de auto en loten we wie mag zeggen wel ke richting we opgaan. Zo beland je op de meest waan zinnige plekjes. Zo ga je echt de binnenlanden in". „Dat is precies wat mij in Spanje zo tegenstaat. Dat je daar zo opgepropt zit. En dat je de taal niet machtig bent. Dat is ook een probleem Diarree „Dat zagen we wel in Frankrijk toen. Want dan zeggen ze wel van alles fijn en prachtig en zo; maar het water, dat wij daar dronken, was mooi be dorven. Dat heeft ons twee dagen van onze vakantie ge kost. We konden niet weg „Nee", zegt ze hoofdschud dend, „geef mij dan maar dit. Eén troost hebben we trou wens: het is haast overal zo. Ook over de grens regent het". „En", voegt haar gade er aan toe, „als die regen een paar uur ophoudt, is die bluhber verdwenen ook. Je staat er versteld van hoe gauw deze grond dat allemaal opneemt. Jaah, zo is het ook weer". Al plan r volgend jaar? Barends: „Ik denk dat het dan Frankrijk wordt". En z'n vrouw: „Maar dan ver weg van die ravijnen hoor. Dat hebben we al afgesproken". door Sjak Jansen "Het is hier altijd nog beter dan in Frankrijk met al die enge ravijnen". I*** Voor Open Haarden, Keukens, Badkamers, plavuizen en complete verbouwingei^^Af^ KUNT U OOK TIJDENS DE VAKANTIE Bij de jongens van Lestella terecht. Dat had u gedacht! Kom eens langs bij Lestella Wij maken complete haarden reeds vanaf 2.500,- Er staan 20 Open Haarden in onze prachtige showroom. Ook alle accessoires voor Uw Open Haard tegen Te Gekke Prijzen. "Lestella lost ze voor U op Prachtige keukens voor elke beurs, voor iedere fan tasie Prachtige eiken keukens inct. apparatuur vanaf f 2.000,- Tevens bieden wij U een leuke prijs als U Uw oude keuken bij ons inruilt. Ons badkamercentrum is uniek in Zuid-Holland. Kom eens langs en overtuig Uzelf. Keuze uit meer dan 1000 soorten plavuizen en tegels. Wij maken vrijblijvend offerte voor het plaatsen van een Open Haard, Keuken, Badkamer en Complete Verbouwingen. Alles wordt door eigen personeel uitgevoerd: Dus Alles In Een Hand. Kom eens langs, de koffie staat voor U klaar en er is volop parkeerruimte aanwezig. WILLEM BARENTSZSTRAAT 19 2315 TZ LEIDEN. TEL: 071-134541. Gevraagd: voor onze speciaalzaak in kaas, noten en wijn NET WINKELMEISJE liefst met ervaring. Tevens voor de slagerij NET WINKELMEISJE F.M. v. d. Werf Wagnerplein 15-17, Leiden, ZW tel. 071-763114, na 7 uur 071-213849. -ooooooooooooc DE STICHTING WELZIJN LEIDEN Breestraat 117, 2311 CL Leiden, is met ingang van 24 juli a.s. te bereiken onder tel.nr. 071-120945. Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij Dagelijks onderhoud van kantoren, scholen, fabrieken, kerken, theaters, ziekenhuizen, trappehuizen, nieuw op te leveren panden, winkels enz. Vrijbl. inlichtingen en/of offertes Schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij "Petra'' Tel. 01720-32902. Na 18.00 uur. Pr. Irenelaan 66, 2404 BJ Alphen aan den Rijn. Daar schijnt de zon! Nog vrij: appartementen in Dassia of Ipsos vertrek op 4 augustus v.a. 799,- p.p. Hotel "Metropolitan Capsis" vertrek op 2 augustus halfpens. v.a. 1.199,- p.p. Bel D-Tours 020-19 88 22 BOEKEN BOEKHANDEL SWERIS Schoorsteen vegen G. BODIJN Ook voor rep. daken e schoorstenen. Oranjegracht 48, tel. 071-141419, Leiden. Te koop KIP COLSTREAM Van 1e eigen TOURCARAVAN eifelland, 380s,1975, met randstad voortent, div. extra voorz. goed on derhouden vr.pr. f5500,- tel, 071-122163, na 9100 uur. KIP CARAVAN T.k. aangeb. 5 pers. als nieuw f 1750,-Tel. 071-140684 na 20.00 TRAVELSLEEPER 975,-. Tel 01729-93845. VOORTENTEN geschikt voor ieder type caravan vanaf f 399,-. KI. st. per maat, direct uit voorr. leverbaar. Zonneluifels voor aan de caravan vanaf f 98,-, raamluifels voor de caravan f59,95. verder bij ons 1001 cam ping en caravanacc. tegen lage prijzen o.a. (Jmefa 3—pits gascom- foors met deksel f 59,95, kooktafels f 49.95. campingschoppen f 12,95, prachtige barbecue's f 19,95, dik gevulde slaapzakken f 24,95, Electrolux 60 Itr. koelkasten 549-, porta-potties 44 spoeltoilet f 139,— enz.enz. Tevens bij ons keuze uit ruim 500 nw. en gebruikte caravans en vouwwagens in voor raad Heerhugowaard. tel. 02207-18088, Alphen a/d Rijn 01720-93845, Raamsdonksveer 01621-14622 LEIDEN - Als Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hun zin krijgen wordt de provinciale sub- sidiebijdrage voor restauratie van monumenten teruggebracht van veertien naar ongeveer vier procent. "Dit kan catastrofale ge volgen hebben", zegt N. Jasper- se, woordvoerder van de Leidse gemeentelijke monumenten- dienst. "Wat dacht je anders? Door die verlaging gaan mensen enorme financiële risico's lopen". De concept-nota van GS ligt al en kele maanden op tafel. Het defi nitieve besluit moet binnenkort worden genomen. Volgens velen ziet het er echter somber uit: het geld is tenslotte op. Toen de ge meente Leiden de bui enkele maanden geleden zag aankomen, besloot men in allerijl nog een aantal aanvragen de deur uit te werken. In de praktijk komt de verlaging er onder andere op neer dat de be zitter van een woonhuismonu ment nog slechts zo'n 5000 gul den van de provincie krijgt. Voorheen was dat 21.000 gulden. Vetpot "En dat was ook al geen vetpot", gaat de monumentenambtenaar verder. "Na veel gereken en denkwerk kwam je tot de conclu sie datje het wel kon wagen. Het was ook een zeker idealisme: in een woonhuismonument wo- Nu is dat volgens hem afgelopen. De mensen die vanouds de risi co's durfden te dragen laten dat in de toekomst wel uit hun hoofd. "Een pasgetrouwd echtpaar, dat graag een monumentje wilde ko pen, begint daar nu niet aan. En dat is logisch: je moet teveel schulden maken. Het is finan cieel gezien niet meer haalbaar. Die mensen denken: "Ik houd het voor gezien. Ik koop of huur wel een flat. Jammer". "Wij zullen de panden kritischer moeten selecteren. Op dit mo ment zijn wij juist bezig met het bespreken van een aantal huizen. We hebben de subsidieverlaging ingecalculeerd", zegt J. Zwanen burg van de Stichting tot bevor dering van het Leidse Stadsher stel. (De stichting koopt huizen, restaureert ze en gaat vervolgens tot verkoop over.) "Als wij tien procent minder subsidie krijgen betekent dat dat wij de panden duurder moeten verkopen. Wij zijn een idealistische instelling, maar ook onze kosten moeten worden gedekt", vervolgt hij. "Die verhoging is natuurlijk ver velend, want je dunt een bepaal de categorie kopers daarmee wel uit". "Naar mijn idee heeft de provincie te royaal met het beschikbare geld rondgestrooid", stelt D. E. Krantz, voorzitter van de stich ting Diogenes, somber vast. "Wij krijgen nu de rekening gepresen teerd". Uitvoering betekent hoging m het nieuwe beleid ior zijn stichting: ver- de huren. En die hu- zijn vaak al hoog. Voor een pas gerestaureerd pand aan de Hogewoerd moet bijvoorbeeld nu al tussen de 800 en 900 gulden per maand worden neergeteld. Zonder provinciale bijdrage zou dat natuurlijk enkele honderden guldens meer zijn geweest. Krantz bespeurt bij sommige in stellingen een duidelijke tendens om de restauratie van monumen ten naar de achtergrond te schui ven. Subsidies van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zijn een tijd gele den ook al verlaagd. En laten bo vendien in de regel nog lang op zich wachten ook. Specifiek GS wil ook onderscheid gaan ma ken tussen monumenten. Niet alleen kleinere monumenten moeten voorrang krijgen, ook specifiek Zuidhollandse panden komen in de toekomst eerder in aanmerking voor restauratie. Hoe ziet een specifiek Zuidhol lands monument eruit? Op deze vraag weet praktisch niemand een zinnig antwoord te geven. N. Jasperse: "Ik zou het niet weten. Ik zou zo kunnen zeggen wat een Drents monument is, maar een Zuidhollands monument?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12