"Tussen derde en vijfde jaar komt het succes" Nederlandse nihil inbreng Melkhuis je Zoetemelk "iiieow export artikel van Nederland" 'Vertrek Tahamata enige tegenvaller' Louk Sanders favoriet in Noord wij ks toernooi DINSDAG 22 JULI 1980 SPORT PAGINA 11 Ajax-trainer Beenhakker tevreden over aan- en verkoopbeleid AMSTERDAM (GPD) - Ajax zal zijn internationale jeugdtoernooi ter ge legenheid van het tachtigjarig bestaan op zes verschillende plaatsen afwerken. Arsenal, AZ, Ajax en Real Madrid spelen op 3 augustus in het stadion van Ajax, op 5 augustus op het terrein van Zandvoort Meeuwen in Zand- voort en op 7 augustus op het veld van AZ'67. Anderlecht, FC Den Haag. HSV en Feyenoord spelen op 3 augustus in het Feyenoordstadion, op 5 augustus op het terrein van Noordwijk en op 7 augustus in het Haagse Zuiderpark. De eindstrijd is op 9 augustus in het Ajax-stadion. AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft op dit moment nog altijd 31 con- tractspelers in dienst; zes meer dan het bestuur van de Amster damse club het vorige seizoen voor ogen stond. Toen merkte penningmeester Ton Brandste- der op dat zijn vereniging streef de naar een aantal van 25 profes- j sionals, omdat ook een club als Ajax diende te bezuinigen: „Aan de inkomens zelf kun je weinig doen. Een mogelijkheid is het in passen van jongens uit de eigen kweek en het aantal spelers terug te brengen van 32 naar 25. Op die manier zou ongeveer 3,5 ton kun nen worden uitgespaard Brandsteder die zijn activiteiten binnenkort zal beëindigen en vrijwel zeker zal worden opge volgd door Lou Bartels (een 45- jarige Amstelvener die op 28 au gustus tijdens de ledenraadsver gadering zal worden gekozen) heeft zijn wensen slechts gedeel- i telijk in vervulling zien gaan. Weliswaar is aan vijf spelers van de eigen jeugd een contract aan geboden, maar daar staat tegen over dat een aantal spelers dat enkele maanden geleden kreeg te horen dat het mocht vertrekken, nog altijd actief is in De Meen Zwamborn, Meutstege. Bonsink en Jager. Van dit viertal heeft Peter Jager zelfs een verlaagd contract ge kregen. De doelverdediger gaat er dan ook van uit dat hij het ko mende seizoen elders zal spelen; „Ik voel er na elf jaar Ajax niets voor om nog eens een jaar op de bank te gaan zitten. Desnoods ga ik dan maar naar een ama teurclub." Jager is dan ook duidelijk „overbo dig" geworden nu Ajax naast eer ste keus Piet Schrijvers, Hans Galjé heeft overgenomen van FC Den Haag en Sjaak Storm niet is ingegaan op het verzoek van het bestuur om naar Den Haag over te stappen. Trainer Leo Been hakker „Storm wil zijn jeugd opleiding per se bij ons afma ken". Vorig seizoen zei Beenhakker nog dat geen enkele keeper van bui tenaf behoefde te worden aange trokken. Omdat Storm zich goed heeft ontwikkeld. „Dat klopt. De situatie is echter plotseling ver anderd toen Guido Pen van Ajax naar Den Haag ging. waardoor er gemakkelijker te praten viel over Galje", aldus Beenhakker, die maandag tijdens een persconfe rentie vaststelde dat hij in grote lijnen tevreden is over het aan- en verkoopbeleid van zijn club: „We hebben een spits, Hamberg, en we hebben een opvolger voor Krol in Ziegler. De enige tegen valler is geweest het vertrek van Simon Tahamata naar Standaard luik". ,Voor mij is dat een lelijke streep door de rekening geweest. Het bestuur heeft wel degelijk gepro beerd om hem te behouden maar dat is onmogelijk gebleken om dat clubs in het buitenland ge woon meer geld op tafel kunnen leggen. Het lijkt er een beetje op dat we weer teruggaan naar de tijd van vóór het betaalde voet bal. De spelers worden eenvou dig te duur". Door het wegvallen van Tahamata is nog onzeker wie de linksbui tenplaats zal bezetten. Pogingen om na Lerby, Arnesen, Jensen en Ziegler een vijfde Deen aan te trekken zijn vooralsnog op niets uitgelopen. Jesper Olsen, een 18- jarigc linksbuiten, heeft laten we ten dat hij op dit moment zijn studie wil laten prevaleren boven het voetbal en pas over een half jaar opnieuw met Ajax om de ta fel wil gaan zitten. Als vervanger van Tahamata komen nu in aan merking Jensen en Bonsink. Laatstgenoemde had zijn carrière willen vervolgen in Frankrijk. Na te licht te zijn bevonden door Metz en Toulouse heeft Bonsink nu ook van Nancy een negatief antwoord gekregen. Het el ftal van Ajax zal in het seizoen 1980- 81 onder aanvoering staan van Frank Arnesen die daarmee de aanvoerdersband overneemt van de naar Canada afgereisde Ruud Krol. BOXMEER - Het wielercomite Boxmeer heeft gisteravond Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper, de nummers één en twee van de Ronde van Frankrijk, aan de start gezien van het profcriterium van Boxmeer, dat eindigde in een overwinning voor Gerrie Knete- mann. Voor het vertrek huldigde burgemeester Hillenaar voor de ogen van bijna 40.000 toeschou wers zowel Zoetemelk en zijn ploeggenoten als Kuiper. Hille naar beëindigde zijn toespraak op treffende wijze: "Nederland heeft er een nieuw export-artikel bij. Naast boter en kaas hebben wjj nu ook Zoetemelk." De Tour-winnaar hield zich tijdens de wedstrijd vrij rustig. Hij be perkte zich tot het zwaaien naar het uitzinnige publiek en alleen in het begin van de wedstrijd de marreerde hij een keer. Met Hen nie Stamsnijder ging hij op de vlucht maar hij werd in de tiende ronde teruggepakt. Stamsnijder had er kennelijk zin in. Weer ont snapte die in de dertiende etappe van de Tour uitgevallen Twente naar en hij kreeg Gerrie Knete- mann in zijn wiel. Het tweetal bouwde een comfortabele voor sprong op. Stamsnijder moest echter wegens pech afhaken. Na 75 kilometer reed Knetemann nog steeds aan de leiding, maar drie kilometer verder voegde Jos Lammeitink zich bij hem. Ook Lammertink viel terug door pech. Henk Lubberding. Joop Zoetemelk en Leo van Vliet con troleerden de uitvallen in de ach tervolgende groep. Zodoende kon Knetemann wegblijven en zegevieren in het eerste profcrite rium na de voor Nederland zo succesvolle Ronde van Frank rijk. De uitslag van de profronde van Boxmeer is: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 100 km in 2 uur 19 min 13 sec. 2. Leo van Vliet (Ned) op 47 sec. 3. Heddi Nieuwdorp (Ned) z.t. 4 Henk Lubberding (Ned) z.t., 5. Roelof Groen (Ned) z.t., 6. Johan van de Velde (Ned) op 55 sec., 7. Gerrie van Gerwen (Ned). 8. Adrie van Houwelingen (Ned), 9. Jan Aling (Ned), 10. Cees Priem (Ned). Üok Chaam gaat weer wat beleven. Door de Tour-zege van Joop Zoe temelk kan dit kleine Brabantse kerkdorp morgen op een ware wielerinvasie rekenen. Natuur lijk komt de tweede Nederlandse Tour-winnaar ook daar niet on der een huldiging uit. Maar hoe de organisatoren een geordende plechtigheid op touw zullen zet ten blijft voorlopig nog een on beantwoorde vraag. Het draai boek van 1968 zal in elk geval niet uit het archief worden gelicht. De rondrit-met Jan Janssen strandde twaalf jaar geleden al enkele me ters na de finish, toen een enorme massa mensen een vervolg van de rijtocht in de open koets onmo gelijk maakte. Dergelijke tafere len staan Chaam nu opnieuw te wachten. De laatste jaren wordt de Acht" door ongeveer 80.000 toeschouwers bezocht en dit keer zullen dat er naar verwachting een kleine honderdduizend wor den. Eddie Dil»l)s pakt prof-ten 11 istitel Verenigde Staten BROOKLINK MONTREAL - Ed- die Dibbs heeft in Brookline (Massachusetts) het proftennis kampioenschap van de Verenig de Staten behaald. De Amerikaan Dibbs versloeg in de finale zijn landgenoot Gene Mayer met 6-2, 6-1. Voor het eerst sedert Jimmy Connors in 1973 de titel verover de, werd een Amerikaan weer kampioen. De als eerste geplaatste Martina Navratilova zegevierde in het met 100.000 dollar gedoteerde toer nooi van Montreal. De zuidafn- kaanse Greer Stevens was in de eindstrijd het slachtoffer van de langzamerhand weer naar een topvorm groeiende oud-Wimble- donkampioene. De 6-2, 6-1 overwinning leverde Navratilova 20.000 dollar op. Stevens moest met de helft genoegen nemen. Feyenoord optimistisch ROTTERDAM - Feyenoord zegt nog altijd niet zeker te weten of Michel van de Korput nu wèl of niet in Italië gaat spelen. De transfer van de voorstopper naar Torino is nog steeds niet afgerond. Althans niet financieel, zo verklaarde directeur Peter Stephan gisteren tijdens de presentatie van de ploeg voor het seizoen 1980/'81. "Er heeft zich van Torino nog nie mand gemeld om die zaak af te maken", aldus Stephan. "Die club heeft zelfs niets meer van zich laten horen. Toch een vreemde zaak nu het om zo'n "grote" transfer gaat. Vandaar ROTTERDAM - Tijdens de oefen periode voor het nieuwe seizoen, speelt Feyenoord ook een wed strijd bij Noordwijk. De Rotter damse ploeg ontmoet de zater dag-eersteklasser op dinsdag 12 augustus om 19.00 uur. dat we inmiddels onze twijfels hebben of het allemaal nog wel doorgaat". Feyenoord hoopt in stilte van niet. "Want voor ons hoeft Michel he lemaal niet weg", zegt Stephan. "Integendeel. We zouden erg graag zien dat hij blijft. Die aan bieding voor een vijfjarig con tract, die wij hem al eerder heb ben gedaan, blijft dan ook onver anderd van kracht". Dat Van de Korput daarop alsnog zal ingaan, is overigens hoogst twijfelachtig. De international is gisteren afgereisd naar Turijn, om met zijn nieuwe club in trai ningskamp te gaan. "Volgens mij is alles rond", meldt zijn vrouw. "We hebben zelfs al een huis ge huurd in Italië, dus ik zou niet weten wat er nog aan de hand zou kunnen zijn. Het gaat alleen nog om het overmaken vari de centen, maar die krijgt Feyenoord bin nenkort heus wel binnen". Feyenoord is daar echter niet zo ze ker van. "Zaterdag zouden een paar vertegenwoordigers van To rino op Schiphol aankomen", al dus Stephan tijdens de traditio nele persdag van de Rotterdamse eredivisionist, "maar dat werd op het laatste moment afgezegd. En de telex die ik gisteren dan weer zou krijgen, is ook al niet geko men. Erg vreemd allemaal, maar we hebben met alles rekening gehouden. Daarom ook hebben we de. vervanger voor Van de Korput zo bewust gekozen. Met Balkestein immers, hebben we iemand die op meer plekken kan voetballen. Dus als Michel blijft is er wat dat betreft niets aan de hand. En financieel gezien is ht gelukkig niet zo dat we zitten te wachten op dat geld dat Torino voor hem moet betalen". Dat Feyenoord nauwelijks behoef te heeft aan de Italiaanse lires komt doordat de Rotterdamse club een "enorm goed jaar" ach ter de rug heeft. Stephan: "We hebben de miljoenenschuld uit het verleden kunnen wegpoet sen, want financieel gezien heb ben we zelfs naar Europese be grippen erg goed geboerd. En dat succes willen we prolongeren". Als het even kan ook via shir treclame en sponsoring, waarvan Feyenoord graag gebruik zou willen maken en anders alleen via sportieve successen. Stephan: „Bij zo'n Tour de France en bij veel andere sporten zie je alleen maar reclame op je afkomen. Waarom kan dat dan bij het voet bal niet, terwijl het zo nodig is? Anderzijds voelen we ons spor tief gezien verplicht ook in het nieuwe seizoen weer een plek te veroveren bij de Europa Cup deelnemers. Dat zal dit keer moeilijker gaan, omdat er minder plaatsen te verdelen zijn, maar voor een club als Feyenoord is het gewoon nodig dat ze meetelt. Nationaal en Europees". Nationaal mikt Feyenoord op het kampioenschap. Erg serieus ditmaal, hetgeen kan worden af geleid uit het gegeven dat de Rot terdammers veel vroeger aan de training begonnen zijn dan de meeste andere clubs: per 8 juli. In de strijd om de Europa Cup II willen de Rotterdammers (met 27 contractspelers en 8 amateurs) minimaal tot de kwartfinales doordringen. Dat is het doel dat oefenmeester Jezek heeft ge steld. De coach: "Wat dat betreft komt het goed uit dat we niet zo'n NOORDWIJK - Zoals gebruikelijk heeft de organisatie van het jaar lijkse tennistoernooi van de Noordwijkse Sportvereniging weer een sterke bezetting naar nationale maatstaven bijeen we ten te krijgen op de banen van het Casino in Noordwijk aan Zee. Bij de heren is nationaal kampioen Louk Sanders als eerste ge plaatst. Op het sterkst bezette tennisgebeuren in het Leidse cir cuit zijn verde** geplaatst, de Fransman Vaner, Lipton (Eng.) en Guan (Zuid-Amerika), de winnaar van het internationaal toernooi van de Metselaars. Bij die vier geplaatsten zullen nog acht spelers worden gevoegd uit de groep die kwalificatie-ronden speelt. Dat is een groep, die in een zeer sterk bezet nationaal A- toernooi stellig niet zou misstaan. De groep bestaat uit René Gorter, Niek Fleurry, Hans Everaars, Renee Moos, Otto en Anne Pan man, Lüthijssen, Bas Vletter, Paul van Geuns, Stefan Erven (winnaar van het zo bekende A- Toernooi van Shot in Zeist), Frank Lapre en Fried Schmidz. Dat betekent dus in de kwalifica tie al strijd op hoog niveau sterke tegenstander hebben ge loot voor de eerste ronde. Als we waken voor onderschatting mag lives Tampere (Finland) geen probleem zijn. Zeker niet nu we kwalitatief gezien op hetzelfde niveau gebleven zijn. We zijn dan weliswaar Wim Jansen en moge lijk dus Michel van de Korput kwijtgeraakt, maar daartegen over staat de komst van Balke stein en Vermeulen". Door de komst van die laatste spe ler lijkt Feyenoord vooral op links er sterk te worden. Ver meulen zal aan die kant waar schijnlijk op het middenveld Jan Peters typeert de optimistische sfeer die binnen de spelersgroep van Feyenoord heerst. gaan spelen achter Carlo de Leeuw. Petursson verhuist dan naar het centrum van de aanval; Peters zal naar rechts worden verschoven. Aanvallend zijn er dus geen problemen, verdedi gend kennen de Rotterdammers al wel wat tegenslag. Jan van Deinsen staat voor twee a drie maanden buitenspel met een sle pende knieblessure. Het kan het Rotterdamse optimis me echter nauwelijks temperen. Jezek: "Als de jongens zo blijven werken als nu. kunnen we goed starten in de nieuwe competitie. Erg belangrijk, omdat we meer toeschouwers naar de Kuip wil len trekken. Zo'n 25.000 per com petitie-wedstrijd, daar mikken we op. Maar dan is het wel zaak dat we in de Kuip niet meer zo zwak spelen als vorig seizoen een paar keer het geval was. Als we dat voorkomen, kunnen we ons in de strijd om de titel mengen. Ik verwacht wel meer concurrentie (niet alleen van Ajax, AZ, PSV, Twente en Utrecht, maar ook van Go Ahead, dat mij het afgelopen weekeinde zeer heeft geïmpo neerd), maar de jongens hebben tenslotte weer een jaartje meer ervaring". "En", voegt Stephan daaraan toe, "het is een oude voetbalregel dat successen met een nieuwe ploeg tussen het derde en vijfde jaar komen. Met het "nieuwe" Feye noord gaan we nu het derde jaar m PAUL DE TOMBE Al negert man uitgeschakeld... Bij de dames voert oud-nationaal kampioene Marijke Schaar de lijst van deelneemsters aan. Zij wordt gevolgd door Tine Zwaan, Kate Brascher (Australië), Nanet te Schutte, Nora Blom, Karin Moos, Jeske van Erven en Bren- da Caton (Eng). Die groep wordt evenals bij de heren het geval is aangevuld door de erkende B- Toppers, zoals bv. Mickey Albers en Nicole Eysen die een brok er varing willen opdoen in de A-ca tegorie. En niet alleen in A is de bezetting erg sterk, ook in B mag de cieel- name worden genoemd. Acht spelers zijn in het enkelspel ge plaatst Hugo Ekker, Renee Moos, Bert Hof, Ad van der Sman, Marco Winter en de Duit sers Irmler en Fensky. Hun land genoot Klaus heeft zich inmid dels teruggetrokken. Bij de dames in B zijn voor het en kelspel geplaatst Inge Cupers, Jolanda var. der Harst, Ellen Driebergen. Yvonne van der Ruit, Nicole Eysen, Karin Bak- kum, Marielle Smit (Karins dub- belpartner) en Yvette Flu van Popeye Gold Star, Bernardine Sluyter. Miranda Korver en Sandra Weller. HILVERSUM (ANP) - Pas laat in de middag is gisteren het toer nooi om de open Nederlandse tennistitels op "het Melkhuisje" in Hilversum op gang gekomen. De langdurige regenval in het weekeinde had het schema van het kwalificatietoernooi danig in de war geschopt. Louk Sanders: niet op Melkhuisje, wel in Noordwijk. De achterstand kon echter nog aar dig worden ingelopen, want op twee partijen na werden alle voorronden afgewerkt. De Ne derlandse inbreng was daarbij nihil: géén van de zeven landge noten overleefden de drie voor ronden. Bas Vletter, Marc Albert en Michiel Schapers verloren in de eerste ronde en Rob Mentink, Huub van Boeckel (vorig jaar wel via kwalificatie in het hoofdtoer nooi), Otto Panman en Wouter Fok overleefden de tweede ronde niet. Verder sneuvelde de 28-jarige Paul van Min al in de openingspartij. De Rijswijker beleefde weinig plezier aan zijn "wild-card", want zijn 24-jarige Australische oppo nent Dale Collings overtroefde hem op alle onderdelen. Van Min maakte veel onnodige fouten en de gezette en zelfs al kalende Au straliër hoefde daar alleen maar op te wachten. Binnen het uur was de zaak bekeken: 6-1, 6-3 voor Collings. Het enige dat Van Min als verliezer in de eerste ron de aan zijn partij overhield was 600 dollar. In de tweede partij van het hoofdtoernooi had de Ameri kaan Steve Krulevitz geen kind aan de in Australië geboren maar nu in Oostenrijk wonende Cliff Letcher 6-0. 6-1. Krulevitz heeft al enkele jaren de Israëlische tennisnationaliteit en speelt ook Davis-cup wedstrijden voor dit land. In de vierde en laatste partij van het hoofdtoernooi verloor Nederland nog een landgenoot, de 29-jarige Rolf Thung. Daarmee is het va derlands aandeel reeds gehal veerd. Thung kwam tegen de nummer 88 van de wereld, de Fransman Christophe Roger- Vassehn, snelheid tekort en bo vendien produceerde hij vele on nodige missers. Met name zijn backhond liet hem regelmatig in de steek. De eerste set ging vlot naar de Fransman (6-2), maar in de tweede set kreeg de Hilver summer een 3-1 voorsprong. Toch moest hij de winst nog uit handen geven. Met 4-6 was het ook voor hem gebeurd. Kort te voren had de Brit Buster Mot tram in een zeer snelle partij de vrij onbekende Guillermo Aubo- ne uit Argentinië weggetikt (6-3, 6-0). Afwezig op hel melkhuisje is Ilie Nastase. Toernooi-directeur Van Eijsden had de Roemeen, die wel voor Hilversum had ingeschre ven, graag willen hebben, want ondanks zijn bekende grappen en grollen beschikt Nastase over grote capaciteiten. De Roemeen is echter deze week getuige op Björn Borgs huwelijk in Boeka rest (op 24 juli aanstaande) en hij kon dus toch niet de volle week blijven. Hij heeft nu voor het Grand Prix-toernooi in Kitzbüheï (Oostenrijk) ingeschreven dat dichter bij de plaats van de hu welijksinzegening Ugt. Nationaal kampioen Louk Sanders is voor het eerst sinds enkele ja ren niet van de partij. De 30-jarige Leidenaar heeft de voorkeur ge geven aan het Nederlandse satel liet-circuit. Na vier toernooien staat hij ruimschoots bovenaan en er volgen nog twee toernooien (inclusief het slottoernooi in Amersfoort). "Ik maak een goede kans dit circuit te winnen en daarmee achttien ATP-punten te verdienen. Dat inkt me een bete re keuze dan mijn geluk in Hil versum te beproeven. Ook al win ik daar twee ronden dan nog pak ik maar tien ATP-punten aldus een gemotiveerde Sanders, die gisteren ook het vierde Satelliet- toernooi in Deventer won. In de uitgestelde finale versloeg hij de Westduitser Peter Holl met 6-2. 6-3.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11