Inzet kernwapens niet in strijd met ve rdrag en 'Meningen evangelie oorzaak scheiding' Mysterieuze dodelijke val Duitse vrouw uit trein Alcoholcontrole te kostbaar en tijdrovend Minister Scholten van defensie: Goedkope tickets Londen van de baan Meer subsidie voor zware arbeid "Overheid schiet tekort in maatregelen voor binnenvaart LEZERS SCHRIJVEN ARP-voorzitter De Boer over CDA: ZATERDAG 19 JULI 1980 UTRECHT (GPD) - Bij de automa tisch beveiligde spoorwegover gang in Overberg (Utr.) is giste ren de 67-jarige mevrouw Gross- Schnellenkamp uit het Westduit- se Emmerich op een mysterieuze wijze uit een internationale trein gevallen. De vrouw was op slag dood. De recherche van de rijks politie in het district Utrecht sluit niet uit dat hier sprake is van een misdrijf. Rond kwart voor elf zag een echt paar, dat in een auto voor de spoorwegovergang wachtte, tij dens het passeren van de trein iets door de lucht vliegen. Toen de met 125 kilometc. per uur rij dende trein voorbij was geraasd vond het echtpaar het levenloze lichaam van de vrouw naast het baanvak. In de coupe van de snel trein Emmerich-Amsterdam vond de recherche de identiteits papieren van de Westduitse. Ook trof zij er de bagage van de vrouw aan. Twee rechercheurs reden gistermiddag naar de woonplaats van het slachtoffer en hoorden van de buren dat de vrouw op weg was naar haar dochter en schoonzoon in Den Haag. In Utrecht had ze moeten overstap pen. De rijkspolitic stelde vast dat de vrouw in het achterste gedeelte van de trein had gezeten. Voorts bleek dat ze aan de kant van het :II.'I'IJ.'II1.'I>M treinstel waar de toiletten zich bevinden eruit was getuimeld. Een woordvoerder van de re cherche zei gisteravond dat er nog geen enkele zekerheid be staat omtrent de toedracht van de dodelijke valpartij. Zolang de oorzaak niet is achterhaald mo gen wij niet voorbijgaan aan de mogelijkheid dat iemand de vrouw opzettelijk uit de trein heeft gegooid, aldus de woord voerder. Volgens de rijkspolitie is vooralsnog geen motief voor een dergelijk misdrijf gevonden. De bejaarde vrouw werd niet be roofd, zo bleek uit de spullen die op haar en in de trein werden aangetroffen. "Dronken rijder alle kansen" UTRECHT (ANP) - De controle op alcoholgebruik in het verkeer door middel van een bloedproef is te kostbaar en te tijdrovend. Daardoor krijgt de echte dronken rijder alle kans om uit handen van de politie te blijven. Precisie bij het bepalen van het alcohol promillage is niet nodig, de ademtest via het blaaspijpje is goed genoeg. Daardoor wordt de procedure sterk verkort, zodat de politie snel weer langs de weg staat en de pakkans voor de wer kelijke drinker dus groter wordt. Dat schrijft de Rotterdamse poli- DEN HAAG (GPD) - Instemming door Nederland met het gebruik van kernwapens is geenszins in strijd met inter nationale verdragen. Opdrachten aan militairen om kernwapens in te zetten zijn dan ook niet onwettig. Daar om hebben Nederlandse militairen niet het recht om me dewerking aan de inzet van kernwapens te weigeren, tot afspraken over de plaats de kernbewapening logsrecht. De bewindsman stelt dat het op nemen van de kernbewapening in die discussies de ontwikkeling van het humanitaire oorlogsrecht zou hebben belemmerd, omdat de atoomstaten zich dan terug houdender zouden hebben opge steld ten aanzien van de be scherming van de burgerbevol king en niet-militaire objec ten. De nucleaire staten (waaronder Nederland) achten de kernwa pens alleen bespreekbaar in de internationale ontwapeningsbe sprekingen. zegt Scholten. „Al leen van die onderhandelingen zijn bruikbare resultaten te ver wachten. Zolang die resultaten uitblijven zullen we moeten blij ven leven met het feit dat het hu manitaire oorlogsrecht het ge bruik van kernwapens onbe sproken en ongeregeld laat". Dat standpunt heeft minister Scholten (defensie) ingenomen in een notitie over de verdrags rechtelijke kanten van de inzet van kernwapens. Hem was door de CDA-Tweede-Kamerleden Couprie en De Kwaadsteniet om die notitie gevraagd naar aanlei ding van een artikel van lucht macht-kapitein M. Stelling, die vindt dat militairen de plicht hebben hun medewerking te weigeren. tiearts H. Cremers in het Alge meen Politieblad. Volgens hem kost het de politie gemiddeld on geveer 150 minuten om het hele „programma" van aanhouding, eerste en tweede blaastest, bloedproef en opmaken van pro- ces-verbaal af te werken. Vervalt de bloedproef en gebruikt de po litie een blaaspijpje waarmee de verschillende „gevaren-zones" van het alcoholgebruik in het verkeer kunnen worden afgele zen, dan verkort dat de procedure met een uur. Bovendien spaart dat per keer ongeveer 160 gulden uit. Volgens Cremers is het de wetgever niet in eerste instantie te doen om verkeersdeelnemers met minder dan 0,8 promille alcohol in het bloed. Het heeft volgens hem dan ook nauwelijks zin dat de politie die mensen nog eens aan een bloedproef onderwerpt, met alle tijdverlies van dien. „Het gaat in de alcoholwetgeving om de verkeersveiligheid", aldus Cremers. De risico's liggen vol gens hem dan ook bij de mensen met meer dan 0.8 promille alco hol in het bloed. „Dat type mens is een gokker. Die drinker heeft ervaren dat de pakkans voor zijn geval praktisch nul is. En daar heeft ook nog gelijk in". Volgens Cremers moeten de activiteiten van de politie zich daarom veel meer op die drinkers richten. Dat kan volgens hem alleen, als de politie meer tijd krijgt omdat ze korter bezig is met de minder ge vaarlijke drinkers. SCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse Rijksluchtvaartdienst heeft de aan vraag van de Engelse luchtvaartmaatschappij British Caledonian Air ways om lage tarieven voor lijnvluchten tussen Londen en Amsterdam te mogen invoeren, afgewezen. British Caledonian vraagt al geruime tijd toestemming tegen nieuwe lage tarieven op Europese bestemmingen vanuit Londen-Gatwick te mogen vliegen. Onlangs kwam de maatschappij met het voorstel een netwerk van zogeheten „miniprijsvluchten" te mogen opzetten tussen Londen en 25 bestemmingen in Europa, waaronder Amsterdam De belangrijkste reden waarom de Rijksluchtvaartdienst deze tarieven heeft afgewezen is dat dit minipnjsconcept geen nieuw vervoer op de route Amsterdam-Londen zal aantrekken, maar wel vervoer van British Airways en KLM zal afzuigen. Bovendien zijn de door British Caledo nian voorgestelde tarieven niet lager dan het laagste tarief dat British Airways en KLM hanteren. Oorlogsrecht Volgens minister Scholten zijn aan internationale verdragen geen aanspraken in die richting te ontlenen. Tijdens de discussies over een aantal van die verdragen (de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht, de Rode-Kruis-conferenties) kwam men - onder meer vanwege het verzet van de atoomstaten (en met steun van Nederland) - niet NIJMEGEN - Opa Henk" liep z'n dertigste Vierdaagse en dat mocht iedereen weten ook. Zomaar een fragment uit de vierde, tevens laatste dag van de jaarlijkse wandeltocht in Nijmegen. Een mensenmenigte van naar schatting een kwart miljoen personen stond gistermiddag samengepakt om het vie^daag- selegioen -16.592 gedecoreerden sterk - te huldigen. ROTTERDAM - (ANP) - De over heid schiet tekort in maatregelen voorde binnenvaart. Vooral in de passagiersvaart op de Rijn zijn daardoor onveilige toestanden ontstaan. Dat zegt het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart in Rot terdam. Het CBRB is de grootste organisatie van reders en werk gevers in de binnenvaart. Volgens het CBRB is het hard tijd voor internationaal overheidsin grijpen, want door de overcapaci teit in passagiersschepen is de concurrentiestrijd hard en komt de veiligheid in het gedrang. Het Centraal Bureau heeft een lijst suggesties gepubliceerd, die vol gens directeur G.B. Rijke de si tuatie in met name de passagiers vaart zouden kunnen verbeteren. Enkele suggesties van het CBRB: - De Nederlandse overheid meet met twee maten bij technische keuringen. Voor oude schepen is de regeling soepeler dan voor nieuwe. Hieraan moet een eind komen. - Hei onbreken van bemannings voorschriften op de Nederlandse wateren leidt tot onhoudbare toestanden. Dit geldt voor de hele binnenvaart. - Voor het vervoer van personen en gevaarlijke stoffen moeten extra eisen- gesteld worden aan sche pen en bemanningen. DEN HAAG (GPD) - Minister Al- beda (sociale zaken) heeft een nieuwe subsidieregeling afge kondigd met als doel het be drijfsleven te stimuleren investe ringen te doen die leiden tot ver mindering van zware lichamelij ke arbeid en tot verbetering van lichamelijk ongunstige werk houdingen. Dit is de tweede re geling dit jaar. Eerder werd een subsidieregeling afgekondigd gericht op lawaaibestrijding en bevordering van projecten die voeren tot verbetering van de kwaliteit van de arbeid. De regeling beoogt niet alleen ver beteringen te stimuleren voor ar beidsplaatsen van de direct pro- duktieve werknemers in de lage re functiegroepen, maar ook van zelfstandigen en hun meewer kende echtgenoten. Werkgevers kunnen onder bepaal de voorwaarden 50 percent sub sidie in de kosten krijgen, met een maximum van f 12.500 per werknemer, f250.000 per project en f 500.000 aan subsidie voor een werkgever. Concerns worden bij de toepassing van de regeling als een werkgever beschouwd. Vakanticschema voor 1981 rond DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda van sociale zaken is ak koord gegaan met de vakantie schema voor het bedrijfsleven dat door de Stichting van de Ar beid is opgesteld voor het jaar 1981. De stichting adviseert be drijven om zich aan te passen aan de zomervakanties in het onder wijs. In Noord- en Zuid-Holland vallen die volgend jaar van 27 juni tot en met 9 augustus (kleuter- en lager onderwijs) en van 4 juli toten met 16 augustus (voorgezet onder wijs). In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gaan zowel kleuter en lager als voortgezet onderwijs op vakantie van 11 juli tot en met 23 augustus. In Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuide lijke IJsselmeerpolders duurt de vakantie voor het voortgezet on derwijs van 18 juli tot en met 30 augustus. Kleuter- en lager on derwijs zijn in die provincies met vakantie van 25 juli tot en met zondag 6 september. "Geen blanke Zuidafrikanen naar Rotterdam"' DEN HAAG (ANP) - Het Twee- de-Kamerlid van de PvdA Patijn vindt dat de regering i stokje een bezoek afrikanen aa niversiteit i november v gaat hierbij c et steken m blanke Zuid- de Erasmusu- Rotterdam in n dit jaar. Het delegatie de blanke universiteit het Zuiduf'ikaanse Stellen- bosch. Patijn stelt dit in vra gen aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Pais (onderwijs). Patijn wil van de bewindslieden weten of de besprekingen in Benelux-vei band over het in voeren van de visum-plicht voor Zuidafrikanen in no vember al zo ver zullen zijn gevorderd, dat de delegatie op grond hiervan toegang tot Nederland kan worden ge weigerd. Verontrust In het Leidsch Dagblad van 16 juli valt het commentaar te lezen van de Industriebond-FNV over de demonstratie van enkele veront ruste FNV-leden tegen het be leggingsbeleid van de FNV. Zo als gebruikelijk zet de Industrie bond weer een grote mond op: gesproken wordt van een "gore belediging" voor iedereen die op een democratische manier bezig is geweest met het beleggings beleid en van een "handvol onge regeld". We zullen maar denken: blaffende honden bijten niet. Een paar jaar geleden blonk de Indus triebond uit in gespierde taal te gen de ondernemers. Van al het geschreeuw is in de praktijk maar weinig terecht gekomen. Een goed voorbeeld zien we bij de loonmaatregel. Bij de akties te gen de loonmaatregel konden we alle FNV-leiders van de daken horen roepen, dat de FNV door zou gaan, ook als het parlement akkoord zou gaan met de loon maatregel. De loonmaatregel is nu door het parlement aanvaard, maar van FNV-akties hebben we sindsdien niets meer vernomen. De arbeiders die wèl door willen gaan met akties, zoals de haven arbeiders, worden juist op alle mogelijke manieren door de FNV-leiding tegengewerkt. Ook de voorzitter van de Industrie bond, A. Groenevelt. heeft zich niet onbetuigd gelaten. Deze vakbondsleider stond vroeger bekend om zijn radikale uitspra ken. Nu was hij tijdens de FNV- akties in maart op wintersport vakantie. mede omdat hij het niet eens was met de akties. Na zijn terugkeer in Nederland reisde hij naar Rotterdam. Hjer zette hij de distriktsbestuurders van de In dustriebond op hun nummer, die door wilden gaan met de akties tegen de loonmaatregel. Zo de mocratisch werkt de Industrie bond. Het is weer het oude liedje: de vakbondsbestuurder juinen de leden op. om in aktie te ko men. Dan kunnen de leden stoom afblazen en het prestige van de vakbondsleiding hooghouden. Maar willen ze doorgaan met de akties, dan raken de vakbonds leiders in paniek en proberen ze de akties tegen te houden. De Industriebond heeft dan ook zeer weinig reden, andere vak bondsleden van ondemocratisch gedrag te beschuldigen. De dis- kussie over het beleggingsbeleid is helemaal niet democratisch verlopen. In de grootste NW- bond. de ABVA, zijn de leden niet geraadpleegd. De leden hebben daar niets te vertellen gehad Over het beleggingsbeleid. Gelukkig was het ABVA-bestuur in ander opzicht wel alert. Het weekblad "De Nieuwe Linie" plaatste een kritisch artikel over het beleg gingsbeleid van de FNV. ABVA- sekretaris H. Pont zocht uit. dat de twee schrijvers van het artikel lid waren van de ABVA. De se- kretaris stuurde toen een circu laire naar zijn collega's rond, met een oproep het tweetal voortaan in de gaten te houden. Zo werkt de democratie bij de FNV. Tegen dat soort praktijken rich ten zich de verontruste leden. De Industriebond past weer het oude trucje toe: om het eigen fa len te verbloemen, worden an dersdenkende vakbondsleden in het verdomhoekje gezet. Vroeger (en soms nu nog) waren het de communisten, tegenwoordig valt de verontruste FNV-leden deze eer te beurt. Het is tekenend voor de leiding van de Industriebond dat ze nu haar toevlucht neemt tot een ordinaire scheldpartij. Wim van Noort v.d. Duynstraat 11 Leiden (Door Johan Boerman) „Samen onder één dak" staat op de affiches van het CDA. Maar de laatste jaren heeft de Nederlandse christen democratie niet het beeld opgeroepen van een grote eenheid. Met name tijdens debatten als politiek gevoe lige zaken als de modernise ring van kernwapens en de olieboycot van Zuid-Afrika heerste er grote onenigheid in de Tweede-kamerfractie van het CDA. Waar leidt dit toe? Een afscheiding? Een breuk na de verkiezingen als de CDA-volksvertegen- woordigers weer zeker zijn van hun pluche bankje in het kamergebouw? Johan Boerman sprak met ver schillende CDA'ers en inter viewde ten slotte ARP-voor zitter Hans de Boer. „Ik kan niet in het open baar werken aan het CDA en in het geniep aan een nieuwe partij". Hiermee reageert ARP- voorzitter Hans de Boer drie weken na het debat over een olieboycot te gen Zuid-Afrika op veelvuldige verhalen over het oprichten van een nieuwe, progres sieve, christelijke par tij. „Ik kan als voorzit ter van de ARP ook niet zeggen dat ik deze ver halen met instemming lees. Omdat ik het er niet mee eens ben", zegt De Boer. Opvallende uitspraken voor een man die door veel CDA'ers wordt gezien als de leider van de zogenaamde dissidenten. Een politicus die volgens anderen maar beter meteen zou moeten over stappen naar de Partij van de Arbeid. Do Boer „Ik ben geen socialist en wil het ook niet zijn". AANVARING De verhalen over een nieuwe christelijke partij doen in verhevigde mate de ronde sinds do aanvaring van het CDA met het kabinet-Van ka. Was hiermee „de ontwikkeling van een alternatief CDA in een stroomversnelling geko men" (J. N. Scholten), of zijn dit „barensweeën van een nieuwe partij" (Harm van der Meülen). Uit gesprekken met CDA'ers wordt steeds duidelijker dat de vraag over het oprichten verband houdt met de uitslag van de komende verkiezin gen en de eventuele vorming van een tweede kabinet-Van Agt. Deze factoren zijn be langrijker voor Aanvaring ontstaan van een nieuwe partij dan aanvaringen van dissi denten met het kabinet over zaken als kernenergie, kern bewapening of de olieboycot tegen Zuid-Afrika. Moment Hans de Boer drukt zich zeer diplomatiek uit wanneer hij zegt „De samenstelling van een nieuw kabinet is een ui termate belangrijk moment waarop het geloof in het CDA opnieuw aan de orde komt. Daarbij is de vorming van een nieuwe partij niet ondenk baar". Op de vraag of hij dan eigenlijk nu al niet denkt aan het ont staan van die nieuwe partij zegt Dc Boer: „Het gaat met de ontwikkeling van het CDA een heel andere kant op dan velen binnen de ARP zich zouden wensen. Belangrijk ste voorbeeld hiervan is de politieke grondslag van het CDA. Daar wordt binnen de ARP anders over gedacht dan onder rooms-katholieken. De discussie over vorm en in houd van de grondslag is nauwelijks gevoerd binnen het CDA. De discussie komt overigens gelukkig weer meer op gang en ik vind dat we daar voorlopig mee door moeten gaan. Misschien leren we dan eindelijk onze ver schillende talen begrij pen". ARP-voorzitter De Boer ver volgt „De wrange vrucht van de discussie over de grond slag van het CDA is overigens dat zich binnen de partij een scheiding begint af te tekenen tussen mensen die wel gelo ven dat het evangelie uit gangspunt moet zijn in het politieke handelen en ande ren die daar niet in geloven. Bij belangrijke vraagstukken als kernenergie of kernbewa pening leidt een beroep op de grondslag dan ook niet tot gemeenschappelijke opvat tingen. Dat knaagt aan de wortels van de partij en dat gebeurt op dit moment. Ik blijf echter van mening dat we tot bloedens toe met el kaar moeten strijden en de weg tot het einde samen moe ten oplopen". Brief De Boer wil niet zeggen of de bezwaren over de grondslag inderdaad zullen leiden tot een breuk. Als ik opmerk dat velen m het CDA een breuk voorzien reageert hij niet. Vervolgens komt er een brief ter sprake die een vooraan staand en invloedrijk lid van het CDA heeft geschreven aan de top van de Anti Revo lutionaire Partij. In die brief staat „Een breuk in het CDA is onvermijdelijk zowel wanneer wederom voor een coalitie met de WD wordt gekozen, maar ook in het geval van een coalitie met de PVDA. Di- breuk z.u zich voordoen na de verkiezingen van volgend jaar. Een aantal mensen zullen de partij hoe dan ook verlaten. De scheu ring zal ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer treffen. Het moment - na de verkie zingen - heeft als voordeel dat de dissidenten-loyalisten zullen zijn herkozen als ka merlid. Een dergelijke af- scheidingsgroep zit dan met- digers in het parlement. Een aantal dat nooit zal worden gehaald met een nieuwe partij die naast het CDA zelfstandig de verkiezingen ingaat". Op de constatering dat er een verschil is met de situatie in '77. namelijk dat mr. Aantjes niet meer in de Kamer zit, antwoordt De Boer verras send: „Dat Aantjes straks niet in de Kamer zit is geen vast staand gegeven. Hij staat op lijsten en er is alle kans dat hij een zetel krijgt. Lubbers heeft al eens namens de fractie ge zegd dat hij een eventuele te rugkeer van Aantjes niet uit sluit. Bovendien vindt Aan- tje> zelf dat d kiezer nog moet oordeler, over wat hem is overkomen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7