"Die wet, die deugt niet" Waal: solistisch optreden provincie 0=>e/cfe« agenda Mennienws Systematische aanpak straten in het centrum Jobert kan weer zeilen Subsidiekraan wordt dichtgedraaid syss Interessant concert Wim van der Reijden ZATERDAG 19 JULI Leidenaar vecht Hinderwet aan bij Raad van State SASSENHEIM/LEIDEN - Jo bert van Gooi, de Sassen- heimse jongen die vorige week door diefstal de tuigage van zijn pasgekochte boot kwijtraakte, kan weer lachen. Hij heeft van A. van den Berg een ander tuig gekregen. "Toen ik dat artikel in het Leidsch Dagblad las, kon ik me de teleurstelling van die jongen, die zelf zijn boot had verdiend zo goed voorstellen, dat ik dacht daar kan ik wat aan doen", vertelt Van den Berg. De heer Van den Berg heeft vroeger zelf een boten ver huurbedrijf "De Viking" in Rijpwetering gehad. Door vernielingen aan de boten bleef hij met overtollige gie ken, gaffels en zeilen zitten. Van den Berg: "Een betere bestemming had ik me er niet voor kunnen Gistermorgen mocht Jobert zelf de nieuwe spullen voor zijn boot komen uitzoeken in de opslagruimte van Van den Berg aan de Morsweg in Lei den. Het is nog beter dan wat ik eerst had", verzekert de gelukkige jonge zeiler. "Ik had echt niet gedacht dat ik dit seizoen nog zou kunnen zeilen". De familie Van Gooi heeft naar aanleiding van het artikel in deze krant nog van vier ande re mensen het aanbod gehad om Jobert van een nieuw tuig te voorzien. Omdat Van den Berg de eerste was die rea geerde is hij degene geweest die Jobert uit de brand heeft geholpen. DEN HAAG/LEIDEN - Met twee tassen boordevol elektrisch ge reedschap en in gezelschap van een getuige-deskundige ver scheen eigenaar Verhagen van een aan de Hoge Rijndijk in Lei den gevestigde stofzuigerfabriek gisterochtend op de zitting van de Raad van State. Het bedrijf wordt met. sluiting be dreigd omdat Verhagen niet over een hinderwetvergunning be schikt. Die vergunning is nodig omdat in het bedrijf machines worden gebruikt met een geza menlijk vermogen van meer dan a nderhqlf kilowatt. Verhagen had van de gemeente Leiden een half jaar de tijd ge kregen om een verzoek voor een dergelijke vergunning in te die nen maar hij heeft nooit iets van zich laten horen. Vandaar dat de gemeente een procedure tot slui ting van het bedrijf heeft inge steld. Verhagen is tegen dit be sluit bij de kroon in beroep ge gaan. Zijn verweer luidt: Mijn fabriekje staat al zestien jaar aan de Hoge Rijndijk, destijds nog Zoeter- wouds grondgebied. Dertien jaar geleden is het gebied waarop mijn bedrijf staat door Leiden geannexeerd. Dertien jaar lang heeft de gemeente mij m'n gang laten gaan. Niemand heeft ooit hinder gehad van mijn bedrijf en nu moet ik opeens in het bezit zijn van een hinderwetvergunning. Geld om door een deskundige de benodigde tekeningen te laten maken heb ik niet en ik heb geen tijd om het zelf te doen. Wanneer mijn bedrijf moet sluiten komen er vier mensen op straat te staan en dat terwijl ik best nog twee man zou kunnen gebruiken". Principieel Tegenover staadsraad Veringa maakte de heer Verhagen gister ochtend duidelijk dat hij er een principiële kwestie van wilde maken. "Die tekeningen komen er wel. Op het moment is er een sta giaire mee bezig. Het zal alleen nog wel een tijdje duren. Ik wil echter aantonen dat die Hinder wet niet deugt. Als je de zaak for meel bekijkt is vrijwel iedereen in overtreding wanneer die ander halve kilowatt als criterium wordt gehandhaafd. Een stofzui ger, een koelkast en een wasma chine hebben gezamenlijk een vermogen dat ver boven de an derhalve kilowatt ligt", aldus Verhagen die vervolgens de nodi ge gereedschappen uit de door hem meegenomen tassen tevoor schijn toverde en deze bij staads raad Veringa op tafel deponeer de. "Alstublieft, met zo'n cirkel zaag en een klopboormachine zit je al boven de anderhalve kilo watt", voegde hij er aan toe. Zijn getuige, de heer Van der Graft uit Driebergen, knikte daarbij instemmend. Van der Graft heeft een drukkerijbedrijf dat even eens met sluiting wordt bedreigd omdat het gezamenlijk vermogen van zijn machines ook meer dan anderhalve kilowatt is. Van der Graft: "Bijna iedere Ne derlander moet eigenlijk in het bezit zijn van een hinderwetver gunning want de moderne huis houdelijke apparatuur overtreft al snel het maximum toegest vermogen. Daarom heb ik te de burgemeester van Drieber een klacht ingediend. Als ik vergunning voor mijn bedrijf dig heb dan heeft de burgemee er ook een nodig. Ik wil probé te bewijzen dat die Hinder niet deugt. Een timmerman h een vergunning nodig voor cirkelzaag terwijl elke doe-l zeiver thuis lekker z'n gang i gaan. Als straks blijkt dat rechter vindt dat woningen 1 onder de Hinderwet vallen betekent dat dus dat bijvoorb( iedereen ongelimiteerd bem en vuurwerk in z'n huis mag slaan". Commentaar van Leidse ambti renzijde: "Voor ons is de z duidelijk. De wet spreekt zich. Er bestaat onderscheid sen woningen en bedrijven, wat de kwestie Verhagen bet Die man veroorzaakt helen geen overlast we willen alleen hij zich aan de wet houdt. Dc toch vrij normaal?" LEIDEN - Het nieuwe monumentenbeleid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is by de gemeente Leiden in slechte aarde gevallen. In de concept-nota, die in april ver scheen, is de provinciale subsidiebijdrage voor restauraties teruggebracht van veertien procent naar ongeveer vier procent. Ofwel: de provincie wil flink bezuinigen. Zaterdag Stadhuisplein, Leidse Plein Fes 15-21 uu- Sanders, straat, ai gemeens Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelj Leids Poppentheater 14.30 uur, i 125802 Maandag Clubhuis Morschwijck, Topaaslaan, f voor kinderen 14 uur Ontmoetingscentrum, hoek BoshuiS laan, bejaardensoos 14.30 uur Wassenaar - gemeentehuis, raadsv gadering 20 uur ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint pH terdag om 0 uur en eindigt zondag om VOORSCHOTEN - In de koffiekamer en de hal van het Cultureel Centrum in Voorschoten wordt nog tot 15 tentoonstelling gehouden 'van werken uit het gemeentelijk kunstbezit. De tentoonstelling is, met tzondering van zondags, dagelijks géopend van 14.00 tot 1730 uur. Op de foto een van de tentoongestelde "Leiden wordt daardoor zwaar ge troffen aangezien wij de meeste monumenten in Zuid-Holland hebben", zei gemeentewoord voerder M. Schra op een gister middag gehouden persconferen tie in het stadhuis. Voor subsidietoekenning wordt al tijd een verdeelsleutel tussen het rijk, de provincie en de gemeente gehanteerd. Tot voor kort was het zo dat het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning 20 procent bijdroeg, het mi nisterie van CRM 15 procent, de gemeente Leiden eveneens 15 procent en de provincie dus 14 procent. In de praktijk komt de provinciale subsidieverlaging er onder ande re op neer dat de eigenaren van woonhuismonumenten nog slechts 5000 gulden van de pro vincie krijgen. Tot voor kort be droeg dat bedrag 21.000 gulden. Volgens de gemeente Leiden ko men de uitgangspunten van de provincie en de uitwerking daar van niet met elkaar overeen. Schra lichtte dit toe: "In deel één van de nota schrijven ze dat de monumenten bewaard moeten blijven. Dat is een goed streven. Maar uit deel twee blijkt dat ze fors willen bezuinigen. Ze zetten het mes in de subsidie. Daarmee schiet je natuurlijk niets op. Ze beweren tegenstrijdige dingen". "Wij vinden het beleid van de pro vincie nogal bedenkelijk", ver duidelijkte wethouder Waal gis termiddag. "Van een echte sa- erking is door het solisti- Het reclame- ontwerpbureau "Reklamaar" aan de Rijnsbur- gerweg 30 is verplaatst naar Gou da. Het cafébedrijf "Café Bar Klein Duimpje" aan de Oude Vest 97 is onder de naam "Fust 80" overge nomen en voortgezet door H. Neuteboom. De kleinhandel in pocketboeken en speelgoederen van Th. van der Velde, Laauwerbes 11, is opge heven. De kleinhandel in en reparatie van vuurwapens "Arma Libera- lis" aan de Verdistraat 58 is ver plaatst naar Alphen aan den Rijn. Aan de Tollenstraat 4 is het on- deraannemersbëdrijf van grondwerken C.J. Geus geves tigd. Het behangersbedryf van H.J. Philippo is verplaatst van de Rijndijkstraat 55 naar de Rijn- dijkstraat 16. sche optreden van de provincie natuurlijk geen sprake meer". In een brief aan de provincie wordt toegelicht welke consequenties dit nieuwe beleid kan hebben. Of de eigenaar ziet af van restauratie door de geringe bijdrage. Of hij restaureert slechts minimaal. En dat kan weer tot gevolg hebben dat men het herstel van uit kunsthistorisch oogpunt belang rijke onderdelen maar achterwe ge laat. "We moeten ons natuurlijk wel ac tief opstellen", zei wethouder Waal gistermiddag. "Mensen moeten niet bij de pakken neer gaan zitten en geen subsidies meer aanvragen. Want daar schieten we niets mee op. We zullen zien wat de provincie gaat doen als er veel aanvragen bin nenkomen". Kostbaar De provincie wil ook haar beleid ten opzichte van de grote monu menten veranderen. Zo veel mo gelijk minder kostbare restaura ties subsidiëren is beter dan het subsidiëren van enkele kostbare restauraties. Dat is het credo. De provincie voegt daar aan toe dat haar bijdrage in het geval van res tauratie van grote monumenten toch slechts een druppel op een gloeiende plaat is. "Een "reemd uitgangspunt", aldus M. Schra. "Want de consequentie van dit beleid is dat je de parel van een omgeving laat verslech teren. Dus de hele buurt is opge knapt en de blikvanger verkeert in slechte staat. Dat kan toch niet". "Ik heb bovendien ernstige bezwa ren tegen het voornemen om een bepaalde categorie eigenaren- verhuurders in verband met mo gelijke speculatie uit te sluiten van subsidie", vervolgde hij. "Ken je namelijk geen subsidie toe, dan zullen de doorgaans toch al vrij forse huurprijzen nog meer stijgen. Mocht blijken dat een ei genaar onterecht hogere huur prijzen gaat berekenen, dan kun nen we alsnog optreden". LEIDEN - Evenmin als Van Ma rion onlangs in de Marekerk had Wim v.d. Reyden behoefte zijn uitgekozen barokstukken te bekleden met overbodige glin stering. Door zijn beperking van registers en klankvolume trad de melodische lijnenloop haast ver tellenderwijs naar voren, een voordeel bijv. voor de variatie- wendingen bij eén koraal-Partita als "Jesu Du bist" van Georg Böhm, waaraan Toccata en Fuga F van Buxtehude voorafging. Twee meesterwerken van twee meesters die daarin haast Bach nen en repeteernoten. Afkomstig van Langlais, Mervyl, Roberts (uit Wales), D.A. Schack, de Noor Knut Nystedt. "Tu es Petrus" van de laatste is een majestueuse compositie (navenant majes tueus dopr de speler doorgege ven). Eeri hoogst interessant ge heel, wel veel om in één hap mee naar huis te nemen. Wijk 1. (Boerhaavedistrict, Groenod Stationskwartier, binnenstad-nod! Noorderkwartier, Kooi, Merenwi' Leiderdorp-noord, ten N.W. van de Li van Ouderzorg en Vossiuslaan) zatercp L. van Duin, Witte Singel 69, tel. 123K' zondag S. Smit, Cobetstraat 43, f 130177. Wijk 2. (Vreewijk, binnenstad-z tuinstadwyk, Professorenwijk, Buil i Luyk. Wasstraat 2a, tel. 122522; zL dag E. Fogelberg, De Sitterlaan 18,1 132877. Wijk 3. (Morsdistrict, Zuidwest, 1___ wegkwartier, Cronestein) zaterdag! Van Bach kreeg Prelu dium en Fuga' c een beurt de zinsdelen kwamen over als regel rechte toespraken. De tweede programma-helft werd twintigste eeui een ruime dosis moderne mys tiek, soms vreemde vormen, wili lekeurige ritmische verlengin gen, langdurig liggende basislij- tel. 764035. Voor de praktijk van de artsen Groet. veld, van Leeuwen, Meyer, Reind£ Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verh? Als een verbinding heeft een (wat wordt waargenomen door Y. Groei orgelwerk betreft musicologisch Yeld- Brikkenwal 19, tel. 1338)' discutabele) Fantasie ||||Éj|||||n* I Mozart gefungeerd. Zuid-Hollands Bevreemding wekte de term Zuid- Hollandse monumenten. In de nota staat namelijk dat de pro vincie, züq beleid meer op het be houd van specifiek Zuid-Hol landse monumenten wil richten. "Ik weet niet wat ze daarmee pre cies bedpelen", zei wethouder Waal gistermiddag. "Volgens mij maken ze bovendien een histori sche fout. Holland was vroeger toch één gebied! Laat ze maar met voorbeelden komen", aldus de wethouder. LEIDEN - "We gaan zo systema tisch mogelijk de Haagweg, het Noordeinde, de Breestraat en het Kort Rapenburg verbeteren. Ge lijktijdig beginnen, dat is ons motto. De mensen mogen niet de indruk krijgen dat het een rom meltje wordt", aldus wethouder Waal (ruimtelijke, ordening) op een gistermiddag gehouden persconferentie waarop hij de straatverbeteringsplannen toe lichtte. Het is de bedoeling dat na de bouwvakvakantie wordt begon nen met het aanbrengen van nieuwe rioleringen in dc Haag- weg en het Noordeinde. "We hebben voor deze gecombineer de aanpak gekozen, omdat je dan in één keer klaar bent. En dat is handig, want het bespaart je een hoop ellende", aldus de wethou der. Volgend jaar voorjaar moet worden begonnen met het Kort Rapen burg en de Breestraat. De ge meente wil daar niet in de tweede helft van het jaar mee beginnen, omdat dat ongunstig is voor de winkeliers. Deze plannen zullen meer proble men met zich meebrengen in verband met de busroutes, die moeten worden verlegd. "De marktroute zou een tijdelijke oplossing kunnen zijn", vertelde Waal, "maar we zijn er nog niet helemaal uit". By het Kort Rapenburg speelt in het verband met het water dat onder de straat loopt de overklui zing ook nog een belanrijke rol. Bovendien is de straat evenals de Breestraat een knooppunt van kabels, leidingen en draden. "Het Kort Rapenburg is de grootste klus", zei wethouder Waal. "We hebben twee schattingen ge maakt. Of het duurt vier maan den of het duurt zeven maanden. Bij de Breestraat rekenen We op zo'n drie maanden". In totaal zullen de plannen geruime tijd in beslag nemen. Waal: "Vol gens onze globale planning duurt het wel een paar jaar. Maar het zou mooi zijn als we voor de bouwvakvakantie in '82 klaar zijn". Na de bouwvakvakantie zal de aanleg van rioleringen in het Noordeinde. Spreekuur zat en zond. 11-11.30 uur, (fc zondHeidscentrum Merenwijk, Rosr^ KEES VERHOEF j^ilerdorp - zaterdag J. van de Bel' Hoofdstraat 8, tel. 894539; zondag Ht* 1van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, 890529. Spreekuur van 12.30-13 uurt gezondheidscentrum Florijn 10, 89100. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, U 152255. r Voorschoten. - zaterdag A. Melm£ Leidseweg 128a, tel. 2493, zondag 11 Schotanus, Leidseweg 305, (ie 071-766462. Ie Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalbm selaan 2. Voorhout, tel. 02522-11393. L Wassenaar - Noord: M.F. v.d. Feen.i, Polanenpark 128, tel. 18309, Zuid: Kr de Wit, Kerkstraat 42, tel. 12460. APOTHEKEN L De avond-, nacht- en zondagsdienst <k] apotheken in de regio Leiden woiie waargenomen van 18 tot 25 juli door ajh] theek Leiden Zuid-West, Brahmslat. 20, tel. 763134 en apotheek LinnaeC Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, ff Wassenaar - Langstraat, Langstraat fe tel. 17600 fe, WIJKVERPLEGING Bl Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tg' ten noorden van de Rijn 134604, ten zr' den 121753. "fl Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - djï zondheidscentrum Berkenkade Leidde dorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m ver van 14-15 uur. D( Oegsgeest - Interkruis, Lijtweg 7, ti 154500. Voorschoten - V.d. Waalslaan, tel. 464fcl Warmond - A. Vriend, De Hoogeweid 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 i DIERENARTSEN jii Leiden - Voor Krol en Ves^jens: J. Vese begin orden gemaakt met ondermeer 125057. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 20884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post (254.10 Losse f 0.65. Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Rome. Madrid. Stockholm Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. 071-133202 D Correspondenten: r R. Zaadnoordijk. Tel. 01 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, fe 071-155854. in Voorschoten: J. Peters «ei 071-769935. Warmond: K. Prins Li 01711-11266 7"' Zoeterwoude: R. Stevens 11 071-890847 !el Zoeterwoude: Olaf Hoensopt 01715-1896 lit Leiderdorp: F. Snijders n i 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2