"Ik ben aanvaard als voorzitter" 'AR-volk pruimt dissidenten niet' Max van den Berg (PvdA) maakt na een jaar balans op ZATERDAG 19 JULI 1980 PAGINA 19 Max van den Berg en den Uyl in gepeins verzonken GRONINGEN - „Het heeft me een jaar gekost om de vooroordelen die er tegen mij waren opgeruimd te krijgen. Voordat ik geko zen werd als voorzitter van de PvdA zijn er veel on aardige dingen gezegd. Maar nu, na een jaar, is dat verdwenen. Het partijbe stuur is nu een eenheid en ik ben aanvaard als voor zitter. Het is niet meer zo dat ze nu nog denken dat ik er zit als voorzitter na mens een deel van de par tij". Die balans heeft ex-wethouder van Groningen drs. M. J. van den Berg die in april vorig jaar tot voorzitter van de PvdA werd ge kozen, na een jaar voor zichzelf opgemaakt. Begin vorig jaar werd zo'n beetje al het geschut binnen de PvdA te gen hem in stelling gebracht. De complete partijtop kwam in Utrecht bijeen om de eigen kan didaat voor de voorzittersfunctie ex-staatssecretaris Wim Meijer aan te bevelen. Meijer is nu nog kamerlid en Max van den Berg regelt de partij vanaf de tweede verdieping van het partij pand aan de Nicolaas Witsenkade in Amsterdam. Haagse circuit In zijn ongebruikelijke verkie zingscampagne voor het voorzit terschap van de PvdA legde Van den Berg het accent vooral op de betrokkenheid van de doorsnee partijleden, de basis, bij het ge beuren in de partij. Hij zette zich af tegen het Haagse Circuit, zoals de fractie en wat daar omheen zit sindsdien wordt aangeduid. Door middel van een groot aantal be zoeken aan de afdelingen wist hij „de basis", zo achter zich te krij gen dat hij op het partijcongres de kandidaat van de partijtop kon verslaan. Het is nu na een jaar tijd om te vra gen of die basis inderdaad meer heeft in te brengen sinds hij er zit. Van den Berg: „In dit eerste jaar hebben we een aantal fundamen tele dingen kunnen doen. Ik zeg we, want het is geen eenmans zaak. De discussie en de besluit vorming in de partij is veranderd. Het gaat nu om hoofdpunten. Niet meer over zo'n geweldige brei van onderwerpen. Je moest wel verschrikkelijk ambitieus zijn en er veel tijd in stoppen wil de het lonen om mee te doen in de partij. Wij willen dat het ook weer aardig wordt voor de andere mensen van onze 120.000 leden. Bovendien zijn we bezig met een soort partij-mavo, een vormings project voor de leden. We beide- den als partij zeer veel posities en de mensen worden voor de leeu wen gegooid als ze niet geschoold zijn. Je ziet bij ons dan ook veel doorstroming omdat mensen daarop stuklopen. Maar nu zijn duizenden leden actief met die cursussen. Op die manier willen wij meer binding krijgen met on ze afdelingen". Een ander winstpunt van dat eerste jaar vindt hij het actie-secreta riaat dat nu is geaccepteerd. Van den Berg is uitgesproken voor stander van de formule „actiepar tij". Een partij die op twee fron ten opereert, namelijk in het parlement en via maatschappe lijke acties. Niet iedereen binnen de PvdA is daar even enthousiast over. Van den Berg: „Het alternatief is dat je teruggaat naar de situatie van vroeger, de bestuurderspar tij. Een bezwaar tegen die actie partij is dat de leden verzuipen in de actie die je voert, dat je ze af peigert. Wij hebben dat bezwaar opgevangen. Het secretariaat coördineert de zaken. De afdelin gen bepalen zelf waar ze zich wel of niet mee bezig houden. Je kunt niet duizend acties per jaar voe ren. Het bezwaar dat er te weinig afweging is wat betreft de acties die je moet voeren, hebben we nu in het beleid vertaald, want dat gebeurt door zo'n secreta riaat". Bewust Zaken waar hij zelf zeer uitgespro ken over is binnen de partij zijn de kernenergie en de atoombe wapening. „Ik heb die punten zeer bewust naar voren gebracht, want dat leeft sterk bij mij en on der de bevolking. Ik ben blij dat Den Uyl en ik het eens geworden zijn over deze onderwerpen. Wij willen de kerncentrales sluiten en geen plaatsing van kernraket ten meer in ons land. Technisch is het mogelijk om de kerncentrales binnen drie maanden buiten werking te stellen. En bij een zui nig energiebeleid kun je dan de stroomvoorziening ook oplos sen". Dat het kabinet nu nieuwe kern centrales wil bouwen heeft hem verbaasd. Zijn reactie daarop is: „De komende verkiezingen wor den ook een soort referendum over kernenergie. Het is een goe de zaak dat die verkiezingen over dit soort beleidspunten gaan en niet over Den Uyl of Van Agt. Verkiezingen zijn te veel een zaak geweest van mannetjes in plaats van een kwestie van keuze van beleid. Voor ons zal ook zeer hard gelden dat er geen nieuwe kern raketten geplaatst worden. Daar kan de bevolking dan een uit spraak over doen". Van Amerikaanse en Duitse kant wordt er momenteel druk uit geoefend op Nederland en België om wel akkoord te gaan met de plaatsing van nieuwe atoomwa pens. De Duitse kanselier heeft dat deze week nog in Luxemburg bepleit. Van den Berg: „Dat is waarschijnlijk een schijnbewe ging in de richting van de VS die Schmidt noodzakelijk vindt, maar ik vind zo'n beroep op Bel gië en Nederland onjuist. Het af wijzen van die nieuwe wapens is de enige mogelijkheid om de be wapeningsspiraal te doorbreken. Wij doen ook een beroep op de Duitse socialisten om vast te houden aan hun voorstel om een moratorium in te stellen, om de bewapeningswedloop voor een paar jaar te bevriezen en onder tussen te gaan praten". Het vasthouden aan bepaalde be sluiten en voornemens is voor de PvdA-voorzitter een voorwaarde voor het politiek bedrijven. In het verleden heeft hij zich ook her haaldelijk als voorstander van een minimum-program bij ver kiezingen opgeworpen. Zo'n program houdt in dat de partij een aantal punten opsomt, waar van onder geen beding kan wor den afgeweken, als er geregeerd wordt. Nadelen daarvan zijn dat soms achteraf andere zaken zwaarder blijken te wegen," ter wijl bij onderhandelingen het keihard vasthouden aan alle pun ten in zo'n minimumprogram een struikelblok kan zijn. Van den Berg wil zich nu niet meer vastleggen op zo'n term. Het hele punt van strategieën, waar politi ci uren over kunnen praten, is voor hem nu taboe en dat is ei genlijk ook een strategie. Zijn uitgangspunt is dat strikt duide lijk moet zijn wat de PvdA wil. De mogelijkheid dat die partij samen met het CDA zou gaan regeren is voor hem nu nagenoeg onbe spreekbaar omdat hij vindt dat het huidige CDA zich conserva tiever opstelt waardoor die partij naar zijn mening samenwerking blokkeert. Zijn optie is een links kabinet na de verkiezingen van volgend jaar en de PvdA en D'66 zullen daar de spil van zijn. Een tweedeling in de Nederlandse politiek. Onjuist. Dat de partij van Terlouw nu nog enigzins de mogelijkheid open laat voor een coalitie met de zit tende regeringspartijen plus D'66 vindt hij onjuist. „Maar ik ver wacht dat het congres van die partij zich duidelijk uit zal spre ken voor een progressieve sa menwerking. D'66 is het aan haar eigen geschiedenis verplicht om mee te werken aan een tweede ling in de politiek in Nederland. Voor de verkiezingen moeten de keuzes nog wat scherper ge maakt worden voor de kiezers. Het gaat om een progressief of een conservatief beleid". De meerderheid voor links moet volgens hem van het CDA-electo- raat komen. De vrees van D'66 dat er na verkiezingen voor geen van beide kanten een duidelijke meerderheid komt en dat Ne derland onbestuurbaar wordt bij een dergelijke opstelling van de PvdA, deelt hij niet. „Je gaat niet terwille van de bestuurbaarheid een beleid steunen dat je niet wilt. Dat is het slechtste dat je kunt doen. Dat moeten ze voor de verkiezingen ook inzien". Dat het veel PvdA-kiezers weinig uit zal maken wat voor strategie er nu wordt gevolgd of wat voor minimumprogram er nu wordt geslikt, als de PvdA maar gaat re geren, daar heeft Van den Berg wel oog voor. „Ik denk datje al tijd waardering oogst als je er zit, maar verkiezingen moeten ook politiek betekenis hebben. Het moet duidelijk zijn wat je gaat doen als je er zit". Als we dingen gaan doen die we on ze kiezers niet hebben voorghou- den, is dat kiezersbedrog. Het is wel zo dat je je alleen maar echt hard kunt opstellen op dit punten die door veel mensen ook als be langrijk gevoeld worden". Overigens heeft hij weinig plezier aan politici zoals die nu vaak in de Kamer optreden. Het kissebisse- rige staat hem tegen, krijgt, nu veel te vaak iets van persoonlijke ambitie. De mensen missen een zekere waardigheid en vermogen om keuzes zichtbaar te maken. Dat zal veel meer moeten gebeu ren". Max van den Berg vindt dat in een debat de persoonlijke uithalen de politiek verduisteren. Hij erkent dat persoonlijke verhoudingen in dit wereldje van invloed kunnen zijn, „maar dat moet de zaken waar het om gaat zelf niet over woekeren. Dat is slecht voor de politiek en dat wekt weerzin op. De politiek moet door een zake lijke opstelling juist af van het stempel van oneerlijkheid en on geloofwaardigheid. Het lijkt nu vaak alsof de mensen voor zich zelf staan in plaats van voor een zaak te vechten". Het CDA-WD-kabinet van dit moment werkt naar zijn mening in de hand dat er over onderge schikte zaken heibel wordt ge maakt in plaats van over de kwes ties die werkelijk belangrijk zijn. „Mijn grootste bezwaar is dat dit kabinet niets lijkt te willen oplos sen. Het lukt ze niet om de problemen duidelijk te stellen en om aan te geven wat eraan moet gebeuren. Dat is gevaarlijk, want dan krijgen persoonlijke kwes ties meer gewicht. Dan krijg je opwinding over wat er op het kantoor gebeurt in plaats van dat er gepraat wordt over wat we moeten doen om de toekomst voor onze kinderen veilig te stel len". Zijn antwoord op die matheid die hij het kabinet verwijt is: „We zijn een rijk land en we hebben enor me mogelijkheden om te kiezen. Iedereen kan werken als wë het maar anders verdelen. Maar dan moet je wel wat willen reorganiseren. Nu hebben we een tweederangs groep mensen die werkloos is en een derderangs groep buitenlandse arbeiders die trapportalen schoonmaakt. Als we de welvaart beter verdelen heeft iedereen werk en dan heb ben de mensen ook meer tijd voor andere dingen. Bovendien zijn ze dan zeker van betere woningen en van goed onderwijs voor hun kinderen. Maar dan zal een mo daal gezin met twee kinderen en 34.000 gulden bruto wat minder in de winkel kunnen kopen. Den Uyl heeft onlangs ook duidelijk gemaakt dat we het begrip koop kracht ruimer moeten zien. Dat daar ook de garantie van goed onderwijs, betere huisvesting en betaalbare energie bijhoort. Wat héb je eraan als je meer in de win kel kunt kopen maar je kinderen hebben geen kansen op school of je kunt geen huis krijgen Kotsmisselijk Het nieuwe verkiezingsprogram van de PvdA „Weerwerk" legt ook de nadruk op dit soort zaken. „Ik ben blij dat dit program vrij wel algemeen als een reëel en za kelijk programma is ontvangen. Bijna alle reacties gingen in die richting. Sommige commentaren waren naar mijn smaak zelfs te lovend. Dit is van ons ook maar een poging om de veranderingen te formuleren en het is niet de uiteindelijke waarheid over alles. Wat bescheidenheid kan geen kwaad, want de toon van we we ten het zo goed past niet meer in deze tijd en bovendien worden de mensen er kotsmisselijk van", aldus Max van den Berg. Aan voorspellingen of de PvdA al eerder dan volgend jaar de kans zal krijgen het nieuwe program uit te voeren, doet hij niet mee. „Ik ga uit van wat ik zie en niet van wat er aan schone verhalen ovef het struikelen van het kabi net wordt verteld. Als dat gebeurt zal het me een waar genoegen zijn, want dan verspelen we mis schien niet weer een jaar". Die gissingen over het al of niet vallen van het kabinet zjjn voor het Haagse Circuit een soort elixer om de politiek boeiend te houden. Dat Haagse Circuit dat door de verkiezingscampagne van Van den Berg de bijklank van een nieuw soort regenten heeft gekregen. Hij heeft het idee dat zijn stormloop tegen dit bolwerk in zijn eerste jaar als voorzitter in paar gevallen succes heeft gehad. De PvdA-fractie heeft naar zijn mening in de kwestie van de kernwapens de goede houding aangenomen. Maar toen het ging over de kernenergie is het vol gens hem misgegaan. „Daar staan de basis en de fractie nog tegenover elkaar. Maar er komt wel meer begrip en meer eenheid. En in één jaar zijn al die verschil len ook niet op te heffen". BENNEKOM - Over enkele maanden bestaat er geen ARP meer. Die partij is dan, met CHU en KVP, opgegaan in het CDA. Maar de „anti's" laten nog altijd van zich horen: in het parlement, waar ze een bijna exclusief groepje „dissidenten" vormen, en in de partij zelf, waar lang niet iedereen veel van de dissidenten als Jan Nico Scholten en Van Houwe- lingen moet hebben. Het onlangs opgerichte comité Antirevolutionaire Christen Democraten 1980 is er een voorbeeld van. „Ik vind de nieuwe CDA-voor- zitter te mild met het zonder meer accepteren van de dis sidenten", aldus de heer J. J. G. Boot, lid van het comité Hij vindt dat er best stromingen in een grote partij mogen zijn maar dat ze met elkaar de eindstreep moeten halen. „Is dat niet het geval, dan moet voorzitter Bukman, behalve heelmeester te willen zijn, blijk geven van zijn chirur gische kwaliteiten door kwaadaardige gezwellen weg te snijden", zo stelt Boot. Hij verwijt de dissidenten ar rogantie. „En dat terwijl de basis waar ze altijd mee schermen hen op democrati sche wijze op hun nummer heeft gezet. Scholten staat no ta bene op een onverkiesbare plaats". Volgens de heer Boot pruimt het AR-volk dit soort figuren niet. „Als de basis je niet steunt moetje niet door gaan met treiteren, zoals bij de boycot van Zuid-Afri- ka". Ook in de brochure wordt fors tegen de dissidenten uitge pakt. „Zij zijn zich gaan orga niseren. Naar het voorbeeld van de communisten is er een voorhoede gevormd, die aan het CDA leiding geeft, die de marsroute bepaalt en die wel bepalen zal wat er moet ge beuren". Het comité eist van de dissidenten dat zij, als zij een beroep doen op hun ge weten omdat een kabinet hen niet zint, hun zetel ter be schikking stellen. De heer Boot „Dat is toch niet meer dan een kwestie van po litiek fatsoen. Dat zij zich links opstellen moeten ze zelf weten, maar ook zij hebben destijds dit kabinet in het za del geholpen, zij het moppe rend. Dan vragen wij hun nu zo eerlijk te zijn om dit kabi net zo loyaal en zo royaal mo gelijk te steunen en het niet, zoals Scholten, met behulp van de oppositie naar de blik sem te helpen". Volgens de brochure gaat het de dissidenten niet een boycot van Zuid-Afrika of het tegen houden van nieuwe kernwa pens maar worden die zaken als hefboom gebruikt om de integriteit van premier Van Agt aan te tasten. „Zo'n boy cot is toch een paskwil. Ge lukkig heeft de meerderheid een wijze beslissing geno men. Ik vind trouwens dat onze premier het goed doet in toch vaak moeilijke situaties. Bovendien blijft hij altijd Kort geleden werd opgericht het Comité Antirevolutio naire Christen Democraten 1980, in feite als reactie op wat er de afgelopen tijd is gebeurd: het kernwapende bat, waarbij het volgens het comité ging om een „funda mentele koerswijziging in het politieke beleid", de kandidaatstelling voor de komende kamerverkiezin gen, de olieboycot. De crisis in de ARP is volgens het co mité al twintig jaar aan de gang, maar nu moet daar wat aan gedaan worden. Het comité wil woordvoerder zijn van die (meer behou dende) AR-mensen die vin den dat het partijbestuur de aard en het karakter van de partij heeft verloochend. Het comité wil een discussie op gang brengen en er is ook ge sproken met het partijbe stuur. In het comité zitten bekende figuren als het AR-Tweede- Kamerlid M. W. Schakel, de burgemeester van Ridder kerk, dr. S. J. Verplanke, prof. dr. ir. H van Riessen en de heer J. J. G. Boot, oud- burgemeester van Ede en Hilversum. Met hem hadden wij een gesprek over de AR, het Comité en de dissiden ten. heer in deze verruwende tid". Het comité vindt overigens dat - zowel de linker- als de rech tervleugel van het CDA het kabinet moet steunen, ook als dat moeilijk is. Neem de abortus-kwestie, natuurlijk een veel belangrijker zaak dan zo'n boycot. Ik heb be grip voor mensen die niet met een wetsontwerp waar minis ter De Ruiter aan werkt meet Jan Nico Scholten staat op een onverkiesbare plaats. kunnen gaan maar de meer derheid weil nu eenmaal zo'n regeling. wil nu eenmaal zo'n regeling. En nu heerst er anarchie, er moet iets gebeuren. Een ide aal is mooi maar de werke lijkheid is dat we als christe lijke partijen geen meerder heid meer hebben". Daarom zullen de kamerleden die bij het komende abortus debat bezwaren hebben zich in het onvermijdelijke i ten schikken men, zo zegt het comité. „Dit kabinet werd uit nood gebo ren omdat Den Uyl over vroeg. Het heeft maar een kleine meerderheid. Dan mag de regering verwachten dat de coalitiepartners of leden uit die fracties zich niet tegen haar keren". „Het i: venwel niet voldoende de partijdiscipline te herstel len", zo zegt de brochure, want daarmee is het CDA niet gered. Bij de komende ka merverkiezingen zal aan het CDA voor alles duidelijkheid worden gevraagd". Toch blijft ook het comité vaag als het gaat over de keuze van een coalitiepartner, de vaagheid waar liberalen en socialisten zich zo vaak aan stoten en die bij menige kiezer voor desil lusies zorgde als een of meer christelijke partijen een an der partner koos dan hij wen ste. Het comité, waartoe ook het oudste AR-Tweede-Kamerlid M. W. Schakel behoort, heeft er geen bezwaar tegen als het kabinet-Van Agt inzet van de komende verkiezingen zal zijn. Ook wordt gerept van een nationaal kabinet van CDA. VVD en PvdA. De vraag of het CDA terwille van de ook door het comité ge wenste duidelijkheid niet be ter voor de verkiezingen een voorkeur uit kan spreken beantwoordt de heer Boot ontkennend. „Geen keus doen, want je weet niet hoe de kiezer stemt. Stel dat je nou een voorkeur voor bijvoorbeeld de PvdA uit spreekt en D'66 gaat het heel goed doen". Wel lijkt het Boot zinvol om voor de verkiezin gen programma's te vergelij ken. „Alleen zou je moeten voorkomen dat de kiezers er een bepaalde voorkeur in Mag er bij het comité een zekere vaagheid zijn ten opzichte van de toekomstige rege ringspartner, in twee opzich ten moet er in ieder geval kla re wijn worden geschonken: Zuid-Afrika en de NAVO. „Het CDA moet loyaal aan de NAVO blijven", aldus de heer Boot. Het comité acht dit noodzakelijk voor bewaking van vrijheid en vrede en heeft dan ook bijzonder weinig op met het Inter Kerkelijk Vre desberaad (IKV). „Het IKV handelt met haar kruistocht tegen de kernbewapening en de westerse democratie onder het motto „God wil het ver keerd". Volgens het comité is het volksmisleiding om de men sen te vertellen dat de atoom bom de wereld kan worden uitgeholpen. „De wetenschap om zo'n bom te maken is er nu eenmaal en daar doe je niets meer aan. We moeten met de atoombom leren leven", zegt Boot. Ondanks alle bezwaren wil het comité positief in en aan het CDA meebouwen. „We zijn nog niet zover dat we het CDA afschrijven, ook als er dingen gebeuren waar we niets mee op hebben. Als het CDA zich bijvoorbeeld zich tegen kernenergie zou uit spreken blijven we. ook al denken wc daar anders over. Als het CDA uit de NAVO wil is de grens bereikt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19