Kuiper komt "graag tweede in Parijs aan Thevenet haakt nog niet af Joop Zoetemelk: Goddet braakt pure onzin uit TOUR IN CIJFERS r>r> "Jopie" slaat verpletterend toe Jo Maas: "JNu zat maffia mij niet dwars' ST. ETIENNE (GPD) - De tiende plaats die .!o Maas uit het vuur sleepte in de individuele tijdrit was een prestatie die er niet om loog. Hij verbaas de vriend en vijand met zijn tijd van 47 minuten en 59 se conden. Zelf was hij aller minst geïmponeerd. „Ik rij reeds enkele dagen goed", aldus Maas, nadat hij opval lend snel de vermoeidheid van de inspanningen te bo ven was gekomen. „Als de weersomstandigheden in het begin van de Tour waren geweest zoals ze de laatste week zijn, zou ik beter ge klasseerd hebben gestaan dan de negentiende plaats van nu. Bovendien heb ik veel pech gehad." Jo Maas had halverwege de tijdrit in de Spanjaard Vi cente Belda een uitstekend mikpunt. Belda was drie mi nuten eerder dan Maas van start gegaan. „Ik liep zoveel op hem in, dat ik hem op een gegeven moment in het vi zier kreeg", aldus de renner uit de DAF Trucks-ploeg. „Fred de Bruyne had het nog eerder gezien dan ik. Daar, Jo, kijk, daar rijdt Belda, schreeuwde De Bruyne tegen mij. Het gaf me moraal. Ik denk dat ik een kilometer of acht voor het einde de Span jaard voorbijging". „Heerlijk, zo'n tijdrit. Mooier in elk geval dan de etappe van donderdag, toen ik te vergeefs probeerde om een etappe te winnen. In de tijd rit lukte het me weliswaar evenmin, maar dat is geen tegenvaller. Je weet hoe ver je capaciteiten in dit soort wedstrijden reiken. In elk geval was er nu geen maffia die mij dwarsboomde", met welke maffia Jo Maas doelde op de tegenstand die hij zo wel van de ploeg IJsboerke als van Ilaleigh ondervond tijdens de dagen dat hij bij iedere uitlooppoging zo snel mogelijk tot de orde werd geroepen. ZATERDAG 19 JULI 1980 SAINT ETIENNE (gpd) - Twintig regeltjes van Tour-baas Jacques Goddet in de organise rende krant i'Equipe hebben gisteren in het warme Saint Etienne bijna voor meer opschudding gezorgd dan de individuele tijdrit. In zijn dagelijke hoofdartikel bracht Goddet op uiterst suggestieve manier de naam van leider Joop Zoetemelk in verband met het onderzoek dat woensdag in de ronde is gedaan op het gebruik van cortisonen en anabolen. Joop Zoetemelk begon gisteren in Saint Etienne geladen aan de tijdrit. De aanstaande Tourwinnaar was opgepept door insinuerende woorden van Tour-directeur Jacqiies Goddet. Met subliem koerswerk nam Zoete melk revanche op de zo langzamerhand hoogbejaarde Rondebaas. Alsof hij in bedekte termen een sen sationele afloop van La Grande Bouclé aankondigde, schreef hij datalleen de mannen in de witte jassen Zoetemelk nog van de zege zouden kunnen afhouden" Een opmerking die duidelijk meer gewicht heeft dan een normale speelse vondst. Want Goddet kleedde het wel erg omzichtig in. „Er blijft nog maar één mogelijk heid over, waarop Zoetemelk, ST. ETIENNE (gpd) - Pal voor de ingang van het stadion Geoffroy-Guichard, waaraan PSV al lerminst prettige herinneringen bewaart, werd het voor de zoveelste keer in deze Tour de Fran ce een Holland Festival. Duizenden Nederlan ders juichten hun kelen schor voor de held van La Grande Bouclé. In een nooit aflatend stacca to klonk het „Jopie, Jopie", toen de gele-trui- drag er werd gehuldigd. Een voorproefje, onge twijfeld, van het spektakel morgenmiddag op de Champs Elysées, als Joop Zoetemelk de eindoverwinning echt op zak heeft. .Dat alleen fatale gebeurtenissen hem nog van dit succes kunnen afhouden, werd duidelijk in de etappe over ruim 34 kilometer, die als geen ander de rit van de waarheid was. Een getergde Zoe temelk verpletterde iedereen, inclusief zijn ploegmakker Ger- rie Knetemann, die lange tijd het dagklassement had aange voerd. Het was zelfs helemaal een Neder landse dag, omdat pal achter Zoe temelk, Knetemann en de on verwoestbare Portugees Agos- tinho niemand minder dan Hen- nie Kuiper de vierde plaats ver overde. Deze klassering was royaal voldoende om „Kuipertje" terug te brengen naar de plaats waar hij thuishoort: tweede in de algemene rangschikking. Dat Zoetemelk getergd was, had niet alleeh te maken met zinspe lingen dat hij de gele trui eigen lijk alleen maar droeg omdat Bernard Hinault naar huis was gegaan. Dit soort onzin (want stoppen in een wedstrijd ten ge volge van lichamelijke uitputting of blessure hoort bij het metier) had hij reeds lang naast zich neergelegd. Maar Jacques Goddet, samen met Félix Levitan de Tour-directie vormend, had hem veel meer pijn gedaan met een artikel in het or ganiserende sportdagblad I'E quipe, waarin op insinuerende wijze werd gesuggereerd dat Zoetemelk mogelijk een be smeurde gele trui droeg. 3. Jo, 4. Hi nelk (Ned-Post) 45.38. mann (Ned-Post) 46.24. Agostinho (Por-Altig) Kuiper (Ned-De Muer) 46.50, 5. Jean-Luc Vanden- broueke (Bel-Crepel) 47.15, 6. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 47.15, 7. Ber nard Thevenet (Fra-Perurena) 47.41, 8. Christian Seznec (Fra-Danguillau- me) 47.49, 9. Ludo Peeters (Bel-Go- defroot) 47.57, 10. Jo Maas (Ned-De Bruvne) 47.59, 11. Martin (Fra-Dan- guillaume) 48 04. 12. Alban (Fra-Cre- pel) 48.07, 13. Johan van de Velde (Ned-Post) 48.13, 14. Van Impe (Bel- Lefcvre) 48.16. 15. Verlinden (Bel-Go- defroot) 48.17, 16. Martinez (Fra-Cre- pel) 48.27, 17. Nilsson (Zwe-Danguil- laume) 48.28, 18. Gauthier (Fra-Dan- guillaume) 48.29, 19. Henk Lubber- ding (Ned-Post) 48.30, 20. Criquielion (Bel-De Kimpe) 48.36. 21. Alfonsel (Spa- Perurena) 48.40, 22. Bazzo (Fra- Crepel) 48.40, 23. Vigneron (Fra-Lau- wers) 48 46, 24, Jacobs (Bel-Godef- root) 48.48. 25. Gallopin (Fra-Dan- guillaume) 48 48. 26. Brun (Fra-De Muer) 48.53. 27. Perret (Fra-De Muer) 48.54. 28 Thaler (WDl-Perurcna) 49.59,29. Martens (Bel-Altig)49.12.30 ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Zoetemelk (Ned-Post) 98 uur 12 minu ten en 12 seconden. 2. Kuiper (Ned-De Muer) op 6.47, 3. Martin (Fra-Dan- guillaumc) op 7.48. 4. De Muynck (Bei-De Kimpe) op 12.16.5. Agostinho (Por-Altig) op 15.29, 6. Seznec (Fra- Danguillaume) op 16.08, 7 Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 16 25. 8. Pot ters (Bel-Godefroot) op 20.53.9. Bazzo (Fra-Crepel) op 20.59. 10. Lubberding (Ned-Post) op 21.02. 11. Alban (Fra- Crepel) op 22.33. 12 Van de Volde (Ned-Post) op 25.20, 13. Criquielion Cel-De Kimpe) op 27.35, 14. Wilmann (Noo-Altig) op 27.56. 15. Ovion (Fra- Lauwers) op 29.40, 16. Van Impe (Bei- Lefevre) op 32.47, 17. Thevenet (Fra- Perurena) op 32.51, 18. Loos (Bel-Le- t'evre) op 36.28, 19. Maas (Ned-De Bruyne) op 36.36, 20. Belda (Spa-Car- rasco) op 42.34, 21. Busolini (Fra-Al- tig) op 45.27, 22. Verlinden (Bel-Go defroot) op 52.09, 23. Julien (Fra- Lauwers) op 52.29, 24. Lefarreta (Spa- Perurena) op 53.47, 25. Fernandez (Spa-Perurena) op 55.09, 26. Schepers (Bei-De Bruyne) op 55.24, 27. Plum- mer (Bei-De Kimpe) mp 58.38. 28. Si mon (Fra-De Muer) op 58.43,29. Kelly (Ier-De Kimpe) op 58.46. 30. Martens (Bel-Altig) op 58.58, 36. Oosterbosch (Ned-Post) op 1.02, 38. Knetemann (Ned-Post) op 1.06.19. 51. Van Vliet (Ned-Post) op 1.21.30, 70. Jan Jonkers (Ned)op 1.32.28.83. Schipper (Ned) op 1.58.27. SAINT ETIENNE - De Franse di rectie van Puch, de fabriek die dit seizoen een wielerploeg sponsorde, gaat het volgend sei zoen hiermee door. De Westduit sers Didi Thurau en ploegleider Rudi Altig zullen er in 1981 niet meer bij zijn. De directie heeft beiden meegedeeld dat de con tracten niet meer verlengd wor den. Dat de gele-truidrager verplette rend zou toeslaan, bleek reeds kort na de start. Joop Zoetemelk draaide met speels gemak de gro te versnelling rond. Hij en nie mand anders was de sterkste van- het geslonken veld. Dat wilde de 33-jarige kopman van Raleigh bewijzen. De Cote de Marthou- rey, een colletje van de derde ca tegorie dat na 11 kilometer op daagde, kon hem niet uit zijn fan tastisch ritme halen. De helling van Saint-heand, vlak hierna, evenmin. Zoetemelk was groots. Hij droeg de gele trui met ere. Groots was ook Gerrie Knetemann, maar uiteindelijk gaapte tussen hem en de winnaar een kloof van 46 seconden. Duidelijker kon niet aangetoond worden hoe fenome naal Joop Zoetemelk voor de dag was gekomen. Het moyenne van 45,290 kilometer per uur onder- streepe de kracht en de klasse van de winnaar. Dat Bert Ooster bosch (6e) in de spits van het dagklassement eindigde, was niet eens een verrassing Johan van de Velde zou trouwens eveneens voorin gecindigd zijn. als hij niet in het prille begin van de rit door een lekke band was getroffen. „Toen ik merkte dat mijn achtertube leegliep, heb ik meteen van fiets gewisseld", al dus de slanke Westbrabander, wiens eerste plaats in het klasse ment voor jongeren geen mo ment in gevaar kwam. Henk Lubberding moest met de negen tiende plaats tevreden zijn. Het kostte hem een plaats in het al gemeen klassement, omdat de Belg Ludo Peeters opnieuw het bewijs leverde tot de sterksten van de karavaan te behoren. Voor Hennie Kuiper betekende de strijd met het nuchter tikkend horloge meer dan alleen een pres tigegevecht. De etappe op eigen kracht was voor hem de (laatste?) gelegenheid om Raymond Mar tin van de tweede plaats in het algemeen klassement te stoten. „Ik voelde direct dat ik een goede tijdrit zou rijden", aldus Kuiper. „Het feit dat ik een doel had. was natuurlijk een extra stimulans. Wie zou er immers niet graag als tweede in Parijs aankomen, wanneer je weet dat de eind- deze uitstekende jongen, de Tour zou kunnen verliezen. Dat zijn de mannen in de witte jassen, die werken in de laboratoriums waar de flesjes zijn afgeleverd met daarin de vloeibare substantie die de vijf door de reglementen aangewezen renners woensdag aan de aankomst hebben afgele verd. Men is nu bezig nauwkeurig het plasje van Zoetemelk te on derzoeken op - het was een een malige controle van dit soort in de Tour - produkten die familie zijn van anabolen of cortisonen". Joop Zoetemelk was onthutst over het proza van de Tour-directeur. „Het is pure waanzin. Er klopt ten eerste helemaal niets van en ik zie het als een ernstige aantijging. Ik verwacht dan ook een toelichting van hem. Hij schrijft iets over mij dat helemaal niet juist is. Ik ben toch niet zo stom dat ik me twee keer laat pakken". Injectie Hennie Kuiper opende gisteren met succes de jacht op de tweede plaats v met die plek, want wie komt Jiiet graag als tweede in Parijs aan?" n Raymond Martin. "Ik ben tevreden weggelegd is' enketel die e Zelfs et voor je in de hek- de France reëel blij- SAINT ETIENNE (ANP) - De Bourgondiër Bernard Thevenet, in 1975 en 1977 winnaar van de Ronde van Frankrijk, was in Saint Etienne hooglijk verbaasd over zijn zevende plaats in de individuele tijdrit. "Ik tussen de eerste tien. ongelooflijk", meen de Thevenet, die in 1978 toegaf zijn lichaam te hebben geruï neerd met cortisonen en dat hij zijn overwinningen in de Tour bepaald niet "naturel" had be haald. Thevenet wilde met op geheven hoofd de wielersport verlaten. Daarom ging hij naar een Spaanse ploeg en fietste dit seizoen weer verschillende ke ren in de prijzen. "Mijn tweede plaats in de etappe naar Marti- gues won ik op water". Zijn her optreden op het erepodium, al was het voor een bescheiden prijs op zijn erelijst, leverde hem verschillende aanbiedin gen van ploegen op. "Ik denk er ook over om nog een jaartje door te gaan", aldus de 32-jarige The venet. "De dokter moet het be slissen. Aan het einde van dit seizoen gaat hij me helemaal onderzoeken. Sta ik er gezond op, dan zal ik een nieuw contract tekenen". Traditiegetrouw zal de aankomst van de Tour op de Champs Elys- sees bijgewoond worden door r Be rd Thevenet een aantal autoriteiten. Minister president Van Agt is in elk geval present. Ook burgemeester Jac ques Chirac van Parijs zal de bin nenkomst van de Tour-helden bijwonen. Evenals vorig jaar is Bernard Hi nault tijdens de strijd om het we reldkampioenschap in Sallan- ches de onbetwiste kopman van de Franse equipe. Jacques An- quetil fungeert als chef d'equipe. Hij heeft met Robert Alban (La Redoute) en Raymond Martin (Miko-Mercicr) overeenstem ming bereikt over hun rol als hel per van Hinault. Dat Bernaudeau en Villemiane (van Renault-Gi- tane) in dienst van hun kopman rijden is een vanzelfsprekend heid. Anquetil zal trouwens het overgrote deel van de WK-ploeg recrutëren uit renners van Hi- naults formatie. De Ronde van Nederland staat niet op zijn programma, maar in een aantal criteria in ons land zal groene-truidrager Rudy Pevena- ge wel present zijn. „Op dit mo ment heb ik reeds contracten ge tekend om in vijfentwintig crite ria aan de start te verschijnen", aldus Pevenage. „Voor zover ik het me nog kan herinneren zijn er daarvan een stuk of zes in Ne derland. De Acht van Chaam is er in elk geval bij. Voorts Emmen, Roosendaal en Maarheeze". Jacques Duchaussoy, de schoonvader van Joop Zoete melk, heeft in de Tour een heel speciale functie. Hij moet er on der meer voor zorgen dat de win naars van de diverse klassemen ten tijdig op het erepodium zijri voor liet ondergaan van de dage lijkse huldiging. Toen Zoetemelk gisteren opnieuw op het platform kwam voor het in ontvangst ne men van de zoveelste gele trui, kon Duchaussoy zijn tranen niet bedwingen. Zoetemelk doelde daarmee op eei dere positieve controles in dc Ronde van Frankrijk. De eerste keer was in 1978, na de tijdrit naar Avoriaz, toen sporen van amfe taminen werden ontdekt. Vorig jaar kwam tijdens de Ronde van Nederland het bericht dat na de controle in Parijs gebleken was dat de Nederlander behandeld was met een cortisone-preparaat. Zoetemelk moest toen toegeven dat hij na de bergritten inderdaad een injectie had gehad vanwege de enorme gewichtsafname die dat slopende werk voor hem tot gevolg had gehad. Terwijl Zoetemelk zich opwond over de stoot onder de gordel van Goddet, bleef Peter Post opmer kelijk kalm. „Op dat soort flau wekul moetje niet eens reageren. Daar moet je ver boven staan". En om in de insinuerende sfeer van Goddet te blijven, voegde hij er nog aan toe: „Ik vraag toch ook niet of ze de werkelijke uitslag van de controles van vorig jaar nog eens bekend maken...". In de opwinding van gistermiddag liet Goddet zich aanvankelijk niet zien. Pas na de schitterende triomf van Joop Zoetemelk in de tijdrit, die de smet van de och tenduren volkomen uitwiste, kwam de kalende baas met een verklaring op de proppen. „Ik heb in deze Ronde twee functies. Ik ben journalist en organisator. Als journalist schrijf ik wat ik denk, en wanneer ik bepaalde za ken als organisator zou weten die geheim zijn, zal ik ze niet aan de openbaarheid prijsgeven", stelde hij. Onbesproken Toch blijft het opvallend dat God det andere mogelijkheden voor een verlies van de Tour de Fran ce, zoals ziekte of een valpartij, onbesproken liet. Waarom koos hij uitsluitend het beladen on derwerp van de doping? „Dat heeft vooral te maken met deze Tour de France', merkte de ijzig kalme Goddet op. „Er is heel wat te doen geweest over cortisonen en cinabolen". Hij vermeed in dat verband overi gens de naam van Hinault te noemen, wiens reputatie kenne lijk ongeschonden moest blijven. Maar de knie van Hinault - en van de vele anderen die tijdens deze Ronde met een pijnlijk gewricht hebben gekampt - zou best kun nen passen in een cortisone-affai re, zoals vorig jaar plotseling de mysterieuze oogziekte opdook in het peloton. De schoonpraterij van Goddet werd niet overal aanvaard. Zelfs zijn mede-directeur Félix Lévi- tan meldde zich - tegen zijn ge woonte in - in het Nederlandse kamp om zich te excuseren voor de uitlatingen van zijn colle ga. DAGPLOEGEN KLASSEMENT: 1. Post (Zoetemelk, Knetemann. Oos terbosch en van de Velde) 3.07.30. 2. 1.12.50, 4. ALGEMEEN MENT: 1. Post 406 16.16. 2. Danguillaume 406.21.36, 3. Altig 406.52.11. 4 De Kimpe407.11.56.5 CTepel 407.17.13.6. Godefh 126. 3. Bazzo 103, 4. Kelly 98. Calster 89. 6 Van Vliet 88. 7. Zoi melk 77. 10 Knetemann 62. BERGKLASSEMENT: 1. Martin 210 punten, 2. Loc son 145,4. Zoetemelk 12'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10