Doodstraf voor aantal Iraanse samenzweerders Aanval "Le CananTop mevrouw Giscard Reagan staat voor harde lijn India en Pakistan: meningsverschil Blanke vrouw ziet niet hoe zij zwarte onderdrukt Kritiek op aanschaf Trident DONDERDAG 17 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Op gebied buitenlandse politiek en nationale veiligheid DETROIT(AFP) - Het verkiezings program van de Republikeinse Partij dat zonder debat is goed gekeurd door de conventie van de partij in Detroit, bevat ten aan zien van de nationale veiligheid en de buitenlandse politiek, de volgende hoofdpunten: nationale veiligheid: dermate verhoging van de militaire uitga ven dat de achterstand op de Sowjet-Unie wordt ingehaald en Amerika uiteindelijk weer supe rieur wordt, nucleair wapenarsenaal: snelle ontwikkeling van het mobiele raketsysteem MX, ontwikkeling van een nieuwe strategische bommenwerper, versnelling van de ontwikkeling van Kruisraket ten, hervatting van het anti-ra ket-raket- en het neutronenwa- penproject, I conventionele bewapening: aan vaarding van de doctrine van de 'globale beweeglijkheid' die het Amerikaanse strijdkrachten toe staat snel op elk punt in de wereld in te grijpen en acties te onder nemen daar waar de Russen kwetsbaar zijn. Ontwikkeling van een marine met 600 eenheden waaronder een permanente zee macht op de Indische Oceaan. betrekkingen met de Sowjet- Unie: voortzetting van de onder handelingen over wapenbeheer sing en vermindering van de strijdkrachten in centraal Euro pa. maar oppositie tegen een ak koord dat niet fundamenteel de veiligheid van de Verenigde Sta ten versterkt, zoals het geval is met het SALT-2-akkoord (dat nog niet door de Amerikaanse Senaat is geratificeerd). NAVO: afhankelijkheid van het Amerikaanse 'leiderschap'. Bij alle samenwerking en rugge spraak blijft het geboden dat de bondgenoten een rechtvaardig aandeel van de verdediging voor hun rekening nemen en nauw samenwerken bij de verwezelij- king van gemeenschappelijke doelstellingen van het bondge nootschap. Toelating van Spanje tot de NAVO. Midden-Oosten: onwrikbare steun voor Israël, waarvan het voortbestaan niet alleen een mo rele plicht is maar ook een Ame rikaans strategisch belang. Geen onderhandelingen met de PLO, die een werktuig in Russische handen is. Ontwikkeling van de betrekkingen met de gematigde Arabische staten. China: voortzetting van de be trekkingen met Peking, maar voorzichtigheid bij de levering van militair materiaal en moder ne techniek. Bescherming van de veiligheid van het volk van Tai wan tegen elke poging de status van het eiland te veranderen. Latijns-Amerika: géén hulp voor marxistische regeringen, vooral dat van Nicaragua. Bij de toepas sing van het Panamakanaalver- drag moet worden vastgehouden aan blijvende verantwoordelijk heid van de Verenigde Staten voor de veiligheid van de water weg. Portorico moet worden toe gelaten tot de Amerikaanse sta tenbond, zodat het doeltreffen der weerstand kan bieden aan Sowjetrussische druk ter plaatse. Afrika: oppositie tegen de racis tische grondwet van Zuid-Afrika en verbetering van de betrekkin gen met de Zwarte Afrikaanse staten naarmate hun Ronald Reagan sche, strategische en politieke belang voor de Verenigde Staten. wapenhandel: actieve voortzet ting van de wapenlevering aan landen wier doelstellingen sa menvallen met die van de Ver enigde Staten. KOPENHAGEN (GPD) Wie zou verwachten dat de VN-vrouwenconfe- rentie en de schaduwconferentie Forum in Kopenhagen op zoek zjjn naar gemeenschappelijke belangen en eigenschappen van vrouwen óver de hele wereld, vergist zich. In het algemeen blijken de vrouwen de - meestal door mannen ontgonnen - politieke paden, slaafs te volgen. Vooral het Palestijnse vraagstuk wordt hiervoor aan de lopende band aangegrepen. Mede daarom is er een tweede conferentie: Forum. Hier spreken vrouwen niet namens hun regering, maar namens een organisa tie of namens zichzelf. Ook hier wordt echter menige bijeenkomst over heerst door herhaling van al lang bekende nationale standpunten: als een Palestijnse vrouw begint te vertellen over de verschrikkingen in de vluchtelingenkampen, roept een Israëlische vrouw uit een andere hoek van de zaal woedend: „Je bent een leugenaarster, je bent een leugenaar ster". Op een bijeenkomst over racisme, en met name apartheid, grijpt een Jordaanse de gelegenheid aan om steun te vragen voor de Palestijnse vrouwen. Nog tijdens de haar voorgeschreven twee minuten ruim schoots overschrijdend verhaal, probeert een Amerikaanse vergeefs voor een niet werkende microfoon te laten horen dat dit punt buiten de orde van de bijeenkomst valt. Chaos en door elkaar geroep zgn dan compleet. Om echt iets over vrouwen zelf en hun levensomstandigheden te weten te komen, is het het best om met vrouwen te gaan praten die zich niet verplicht voelen een officieel standpunt uit te dragen. Lelia Gonzales is zo n vrouw. Zij is lid van de Braziliaanse zwarte organisatie „Unified Black Movement", en ze is zelf zwart. Contact met de officiële Brazi liaanse delegatie heeft ze niet. „Zij willen niets met me te maken heb ben", zegt mevrouw Gonzales, „want ik heb me als een van de weinige zwarte vrouwen op een hoge positie niet door hen willen laten omko pen". Groot-Brittannië LONDEN (Reuter) - Het besluit van Groot-Brittannië om het stra tegische raketsysteem Trident van de Verenigde Staten te ko pen, levert het land het grootste militaire produktieprogram uit zijn geschiedenis op. Dit is de mening van defensiedeskundi gen in Londen. Naar uit bepaalde kringen verluidt houdt het be sluit een garantie in van meer dan 200.000 arbeidsplaatsen. Het produktieprogram ma, ten be drage van 11,5 miljard dollar, is bedoeld om Groot-Brittannië tot aan het jaar 2020 een vooraan staande plaats te verschaffen on der de nucleaire mogendheden. Minister van defensie Francis Pym, die in het parlement aan kondigde dat het Trident-Sys- teem wordt aangeschaft, zei dat minstens 70 procent van het geld dat met de aanschaf gemoeid is in Groot-Brittannië zal worden uit gegeven. Maar het besluit om het verouderde Polaris-systeem van Groot-Brit tannië te vervangen door het kostbaarste afschikkingssys- teem dat voorhanden is, heeft de Conservatieve regering van pre mier Margaret Thatcher nogal wat kritiek opgeleverd, vooral van de zijde van de Britse kran ten. De Times vroeg zich gisteren af of het land, geteisterd door een recessie die heeft geleid tot ern stige besnoeiingen op de openba re uitgaven, zich een dergelijk "zeer superieur systeem" kan permitteren. De Guardian be schuldigt de regering ervan "de financiële ondergang tegemoet te gaan". En de Finacial Times waarschuwt dat de Trident niet moet worden aangekocht ten koste van de Britse conventio nele bewapening. Naar verwachting zal het besluit Groot-Brittannië in een fel debat storten over de kernbewapening. De Labour-partij heeft het besluit al officieel veroordeeld en linkse Labour-leden hebben aangekon digd dat een labour-regering de transactie zal annuleren. De Brit se Liberale Partij staat evenmin te juichen. Het liberale parle mentslid Stephen Ross zei: "De Liberalen hebben altijd het con cept van een onafhankelijke nucleaire afschikkingsmacht van de hand gewezen. De aankondi ging doet ons geen plezier". Enkele Conservatieve Lagerhuis leden hebben bovendien de vrees geuit dat de kosten voor het Tri- dent-systeem tot gevolg hebben dat minder geld beschikbaar is voor Englands conventionele verplichtingen in NAVO-ver- band. Maar de regering poogde maandag al dat argument te ont zenuwen met de aankondiging dat ze 3 miljard dollar gaat uitge ven aan nieuwe tanks en andere pantservoertuigen voor haar Rgnleger. TEHERAN (Reuter/UPI) - Iran heeft zijn grenzen gisteren gesloten en president Abolhassan Bani-Sadr maakte bekend dat deelnemers aan een samenzwering tegen de regering binnenkort voor de rechter zouden worden ge leid. Ajatollah Mohammes Behesti, de leider van de door geestelijken overheerste islamitische re publikeinse partij, zei op een persconferentie dat een aantal samenzweerders de doodstraf zou krijgen. Het verbod aan Iraniërs om gedu rende 48 uur de grenzen te land, ter zee en in de lucht te over schrijden, werd gistermorgen vroeg van kracht en is afgekon digd om te verhinderen dat per sonen die van samenzweren zijn beschuldigd een goed heenko men zoeken. Irak bij de zaak betrokken zijn. De bedoeling van de samenzwe ring was de laatste premier onder de sjah, Sjahpoer Bachtiar - die nu in Parijs woont - aan de macht te brengen, aldus de regering. Vragen De president verklaarde gisteren na een gesprek van een half uur met ajatollah Roehollah Cho- meini dat een aantal beklaagden 'vandaag of morgen' - in Perzië een uitdrukking die betekent 'zeer binnenkort' - berecht zou worden. Hij voegde eraan toe dat men 'krachtig' zou handelen - een standpunt waarvan is gezegd dat het door Chomeini wordt ge deeld. Behesti zei dat de rechtbank be wijsstukken zou krijgen waaruit zal blijken dat het buitenland bij de samenzwering was betrokken. De regering van Iran heeft gezegd dat de Verenigde Staten, Israël en Arafat wil mobilisatie Palestijnen in Libanon DAMASCUS (AFP) - Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, heeft in de Syrische hoofdstad Damas cus bekendgemaakt dat de PLO de Palestijnen zal mobiliseren te gen „de samenzwering van de Libanese falangisten en de zio nistische vijand tegen de Pale stijnse revolutie". Naar het Palestijnse persbureau Wafa gisteren berichtte, zei Ara fat dit bij een plechtigheid ter gelegenheid van de bevordering van kaderleden van El Fatach, de voornaamst Palestijnse guerril labeweging. Arafat doelde op de militie van de Libanese Conser vatieve Partij onder Besjir Ge- majel, die met hulp van Israël in het oostelijke deel van de hoofd stad Beiroet een onafhankelijke republiek zou willen vestigen, naar het model van de streek in Zuid-Libanon die onder gezag staat van de dissidente majoor Haddad. „Onze wapens zullen de toekomst van dit gebied bepalen. Zij die al jaren tegen Israël strij den, zullen niet bevreesd zijn voor de strijd tegen een 20.000 isolationistische verraders" al dus de Palestijnse leider. De ongewone stap om alle grenzen af te sluiten heeft een aantal vra gen opgeroepen omtrent de wijze waarop het is gebeurd en de doel- treffenheid van de maatregel. Aangezien niet duidelijk is wan neer precies de luchthaven van Teheran weer open gaat, weten de managers van een aantal luchtvaartmaatschappijen niet wanneer het consigne te geven dat vanaf een bepaald tijdstip morgenochtend weer kan wor den geland. Reizigers met boekingen op vluch ten die door het verbod getroffen werden, stroomden naar de vlieg ticketloketten om te zoeken naar een plaats op een latere vlucht. Meestal vingen ze bot, daar alle plaatsen al bezet waren. De Iraanse minister van oliezaken, Ali Akbar Moinfar, deelde mee dat de aankomst en het vertrek van olietankers niet door de grenssluiting van 48 uur getrof fen zou worden. Gegijzelden TEXAS (DPAIUPI) - Twee cowboys rijden langs het kadaver i koe, die door de verzengende hitte in het zuiden van de VS is bezweken. Temperaturen tot 45 graden Celcius zijn geen uitzondering op dit ogenblik en de hittegolf heeft inmiddels aan meer dan 700 mensen het leven gekost. Voor de staten die het zwaarst van de hitte te lijden hebben, heeft president Carter 14 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dat geld moet o.a. worden besteed voorde aankoop van ventilators en klimaat-regelende installaties en voor het vervoer van burgers met een gering inkomen naar hulpcentra In het noorden vernielden gisteren stormen met windsnelheden tot 160 kilometer per uur bomen, daken en elektriciteits- en telefoonleidingen. In Detroit waar de Republikeinse Partij haar conventie houdt, werd aan een hotel voor anderhalf miljoen gulden schade aangericht. De Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschapGeorge Bush, moest een kamer waar hij aan een rede werkte, verlaten. Elders in het gebouw zette hij bij kaarslicht het werk voort. Ze komt uit een gezin waar de moeder Indiaanse, en de vader zwart was. Er werden 18 kinderen in het gezin geboren, velen van hen overleden echter kort na hun geboorte. „Ik was de 17e in ons gezin. En dat was mgn geluk. Als ik een van de oudsten was geweest, zou ik voor het huishou den en de jongere kinderen hebben moeten zorgen, zoals mgn oudere zus. Wanneer zwarten hier studeren, en een hoge positie bereiken, is dat altijd een kwestie van individuele omstandigheden. Bijvoorbeeld door datje moeder kans ziet genoeg geld voor je bg elkaar te verdienen". Volgens mevrouw Gonzales hebben de meeste arme zwarte gezinnen al leen een vrouw als gezinshoofd. Mannen zitten vaak om politieke rede nen in de gevangenis (hoewel er officieel geen politieke gevangenen meer zijn in Brazilië), of zijn door de politie vermoord. Overheidscijfers in Brazilië tellen 40 procent zwarten onder de bevolking. Lelia Gonzales: „In werkelijkheid is 70 procent hier kleurling. Maar men sen met een lichtere bruine huid, noemen zichzelf blank. Dat past volle- dig in het politieke straatje van de regering, die de groei van de zwarte bevolking wil terugdringen. Zo worden jonge zwarte vrouwen, die vaak nog geen kinderen hebben, door de regering geprest om zich te laten steriliseren. Zeker 90 procent van de vrouwen die worden gesteriliseerd is zwart". Lelia Gonzales heeft veel contacten met arme zwarte vrouwen, doordat zij lid is van een „samba-school", een school waar Brazilaanse dansen wor den geleerd. Daar hoort zij ook de klachten van zwarte vrouwen over zwarte mannen die liever een blanke dan een zwarte vrouw trouwen, zodra hun financiële omstandigheden hen daartoe in staat stellen. Gonzales: „De meerderheid van de zwarte mannen uit de middenklasse is met een - naar Braziliaanse begrippen - blanke vrouw getrouwd. Zwarte Braziliaanse vrouwen voelen zich daardoor vernederd. In die zin kun je spreken van een „zwarte feministische beweging". Maar de strgd tegen staat bij ons toch nog altijd voorop." „Zwarte vrouwen in de stad oefenen in hoofdzaak twee beroepen uit huisbediende of call-girl. De laatsten hopen een rijke man te kunnen trouwen, maar komen meestal in de prostitutie terecht. Ook blanke vrouwen hebben hiervan discriminatie te lijden. Vooral als ze getrouwd zijn, kost het hun moeite een goede baan te krijgen. Men vindt vrouwen met kinderen maar lastig. Maar hun situatie is altijd nog erg rooskleurig vergeleken bij die van de zwarte vrouwen". Langzaam maar zeker ziet mevrouw Gonzales tussen de blanken en zwar ten vormen van vrouwensolidariteit ontstaan. Lelia Gonzales: „Wij kunnen ons wel solidair voelen met hen, als zij onze problemen maar begrijpen. Op de internationale vrouwendag (8 maart) van vorig jaar, wilde ik de kwestie van de onderdrukking van zwarte vrouwen door blanke vrouwen aan de orde stellen. Je kunt je niet voorstellen hoe^e daarop reageerden. Ze praten over vrijheid, uitbuiting en een hoop andere dingen, maar ze zien niet dat ze zelf zwarte vrouwen in hun huizen onderdrukken. Ik heb gezegd: jullie kunnen hier zijn, dank zij de zwarte vrouwen die jullie huishouden doen". De hojatoleslam Techrani, een ho ge Iraanse moslimgeestelijke wiens progressieve opvattingen algemeen bekend zijn, heeft zich gisteren uitgesproken voor "zo snel mogelijke" invrijheidstel ling van de Amerikaanse gegij zelden in Teheran. In een vraaggesprek met de mo hammedaanse krant Ettela'at zei Techrani dat hij 'resoluut gekant' was tegen berechting van de ge gijzelden, maar sterk voor hun zo spoedig mogelijke vrijlating. "Iran moet weer beschikken over zijn geld in de Verenigde Staten en dat kan door uitwisseling met de gegijzelden", aldus de hojato leslam, die zei ervan uit te gaan dat de Verenigde Staten voor zulk een transactie zouden voe len. PARIJS (UPI) - Het Franse sa tirische weekblad Le Canard Enchainé heeft gisteren de echtgenote van president Valéry Giscard d'Estaing er van beticht, dat zij begin deze maand op de Parijse effec tenbeurs een goede slag heeft geslagen door gebruik te ma ken van inlichtingen van in gewijden. Volgens het blad 2 Anne-Aymone Giscard haar bankier opdracht hebben ge geven aandelen te kopen in het grote chemische concern 'Rhóne Poulenc', enkele da gen voordat op 9 juli bekend werd gemaakt dat de groep haar voornaamste chemische activiteit van de hand zou doen voor ongeveer 900 min. Bij deze transactie tussen Rhóne-Poulenc en het olie concern 'Elfaquitaine' zou de adviseur van het staatshoods voor industriële zaken. Fran cois Polge de Combret, nauw betrokken zijn geweest. Toen deze transactie bekend werd, steeg de koers van Rhone- Poulenc aanzienlijk. Functionarissen van het Elyseé, de ambtswoning van de pre sident, verklaarden in com mentaar op het bericht van Le Canard Enchainé, dat het vermogen van mevrouw Gis card rechtstreeks door haar bank wordt beheerd en dat zij geen opdrachten kan geven voor koop of verkoop. Volgens het satirische weekblad dat overigens geen bedrag noemde voor de eft'ec- tenaankoop van mevrouw Giscard, had zij het recht de effecten aan te kopen en was deze aankoop volkomen le gaal. Het blad voegde er ech ter aan toe, dat "in vele mo derne staten staatshoofden zich onthouden van beurs speculaties". "Dit schijnt ta melijk normaal en van een goede moraal getuigend". Het bericht van Le Canard En chainé kon niet worden be vestigd, doordat de vereni ging van beursmakelaars een strikte geheimhouding handhaaft ten aanzien van in dividuele transacties. Naar verluidt zal de commissie van toezicht van de effectenbeurs wellicht een onderzoek in stellen naar de sterk gestegen handel in aandelen van Rhó ne Poulenc, sinds begin dit jaar plannen werden gemaakt vooreen herstructurering van het Le Canard Enchainé heeft al eerder de financiën van het echtpaar Giscard onder de loep genomen. Nadat het blad eerst het belastingaangifte- biljet van het staatshoofd had gepubliceerd, drukte het later kopieën af van documenten waaruit zou blijken dat Gis card belangrgke geschenken inde vorm van d iamanten zou hebben aanvaard van Jean Bedel Bokassa, de dictator van het Centraal-Afrikaanse rijk die vorig jaar werd afge zet. Over oplossing kwestie-Afghanistan NIEUW DELHI (AFP/UPI) - India en Pakistan zijn het er beide over eens dat een vreedzame oplos sing moet worden gevonden voor de kwestie Afghanistan, maar ze zijn het volkomen oneens over de manier waarop dat bereikt moet worden. Dit volgens waarnemers in Nieuw Delhi, na het bezoek van twee da gen dat de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Aga Sjahi, aan India heeft gebracht. De betrekkingen tussen beide lan den zijn op bruuske wijze ver slechterd. Indiase officiële krin gen spraken gisteren hun 'verras sing en geïntrigeerdheid' uit over de toespraak die Sjahi dinsdag avond aan tafel hield. Hij had het over de 'angst van de buurlanden over de herbewapening van In dia', over een dialoog die zou moeten plaatshebben tussen mi litaire deskundigen van beide landen ter vaststelling van hun wapenbehoefte en over de Pakis taanse aanspraken op Kasjmir. Van Indiase zijde werden deze on derwerpen 'polemisch en op pervlakkig' genoemd en het mi nisterie van buitenlandse zaken in Nieuw Delhi erkende dat Sja hi's bezoek wat de untwikkeling van de wederzijdse betrekkingen betreft was mislukt. Minister Sjahi had tevens een on derhoud van ruim een uur met premier mevrouw Indira Gandhi en gistermorgen sprak hij twee uur met zijn Indiase collega Na- rashima Rao. Het was na dit on derhoud dat men in officiële mi lieus in India, verrassing en getn- trigeerdheid over Sjahi's uitla tingen uitsprak. Wat Sjahi's opmerkingen over overleg bij de bewapening en de kwestie Kasjmir betreft, wees men er van Indiase zijde op dat daarvoor eerst een 'sfeer van ver trouwen' moet zijn geschapen. Wat Afghanistan aangaat, Sjahi vindt dat er op het ogenblik geen initiatief is weggelegd voor de beweging van niet-gebonden landen. Mevrouw Ghandi daar entegen is van mening dat de kwestie kan worden opgelost door contacten tussen de Zuid- Aziatische landen, waaronder Pakistan, onder leiding van de VN Een groep landen uit de Derde We reld heeft gisteren het verzoek ingediend, de kwestie Afghanis tan op de agenda te plaatsen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die 16 septem ber in New York begint. Onder de 32 landen, die het verzoek hebben gedaan, zijn Indonesië en de buurlanden van Afghanistan Iran en Pakistan. De indieners wijzen erop. dat de voortdurende aanwezigheid van Sow jet troepen op Afghaans grondgebied en de aanhoudende uittocht van Afghanistan naar Pakistan "een ernstige bedrei ging blijven vormen van de vrede en veiligheid zowel in het gebied als internationaal". De landen herinneren aan de reso lutie die de algemene vergade ring in bijzondere zitting begin januari aannam nadat de Sowjet- Unie een soortelijke resolutie van de Veiligheidsraad met haar veto had getroffen In de re olutle van 11 januari riep de volkerenorga nisatie met name op tot "de on middellijke. onvoorwaardelijke en algehele terugtrekking van vreemde troepen uit Afganistan om het Afghaanse volk In de ge legenheid te stellen over zgn ei gen regeringsvorm en economi sche, sociale en politieke systeem te beslissen zonder inmenging van buitenaf.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9