Aantal huizen dat leegstaat licht gestegen Pogingen uitwijzing illegalen tegen te gaan Diefstal oit buitenlandse treinen niet verontrustend gegroeid Zuid-Holland: ontvolking Drechtsteden tegengaan - Volgende maand valt beslissing over Egyptisch rijbewijs DONDERDAG 17 JULI 1980 Vakbonden protesteren tegen beleid justitie AARDENBURG (GPD) - Belan genorganisaties van buitenland se werknemers en medewerkers van het Aardenburgse Van Eeg- henhuis hebben gisteravond een „race tegen de klok" gehouden om te voorkomen dat de elf Ma rokkanen die maandag werden aangehouden door de rijkspolitie van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, op het vliegtuig naar Marokko zouden worden gezet. De organi saties zouden graag zien dat de Marokkanen met een toeristenvi sum voor drie maanden worden opgenomen in een Europees land. De kans dat die operatic lukt, werd gisteravond uiterst klein geacht. Het Drobleem is een diplomatieke vertegenwoordiging te vinden die de groep toelaat, en wel bin nen het korte tijdsbestek voor uitwijzing naar Marokko. Mo menteel verblijven er al vijf Ma rokkanen in het huis van bewa ring in Utrecht in afwachting van het verstrekken van officiële pa pieren door Marokkaanse con sulaten in Rotterdam of Amster dam. Het vijftal werd gistermiddag van uit het Oostburgse politiebureau naar het consulaat in Rotterdam gebracht. Toen dat gesloten bleek, klopte de politie aan bij de vertegenwoordiging in Amster dam, die eveneens dicht was. Zes andere Marokkanen verbleven gisteravond nog in Oostburg, maar zij werden vandaag om half elf op Schiphol verwacht voor de vliegreis naar Marokko. Vooraf zou het zestal door de Oostburgse gemeentearts G. U. M. de Bruyc- kere worden onderzocht op „reisvaardigheid'. Jan Niessen van het Landelijk Ac tiecomité Wet Arbeid Buiten landse Werknemers, die de afge lopen dagen in het Van Eeghen- huis is geweest, vertelde gister middag in Amsterdam dat er in het Aardenburgse vormingscen trum de afgelopen veertien dagen twintig illegale Marokkanen ver bleven. Negen slaagden erin bij de inval door de politie te ontko men. Volgens Niessen zijn zij in middels buiten Zeeuwsch- Vlaanderen. Burgemeester drs. W. L. A. Locke- feer van Aardenburg en adjudant Lenselink van de rijkspolitie verweten de actiecomité gisteren een scheve voorstelling van za ken te hebben gegeven met de suggestie dat de elf Marokkanen, die maandag werden opgepakt, allemaal afkomstig zijn uit Am sterdamse kerken. Lockefeen „Zeven van de elf zijn heel dui delijk illegale Marokanen die nooit in een kerk hebben gezeten. Ze hebben dat zelf verklaard aan een officiële Marokkaanse tolk en die verklaring is door hun advo caat ondertekend. De overige drie vertoefden een maand in een kerk en één man slechts een week". Zowel door de FNV, het CNV als de Raad van Kerken is geprotes teerd tegen de uitwijzing van de illegalen. Het CNV heeft gisteren in een brief aan premier Van Agt laten weten teleurgesteld te zijn over de kwestie. Het CNV had gehoopt dat, in afwachting van het door de Raad van Kerken en de vakcentrale gevraagde overleg ovec een menselijker wet Arbeid Buitenlandse Werknemers geen actief overheidsbeleid ten aan zien van illegalen zou worden geuit. Het FNV noemde in een brief aan Van Agt de actie van justitie en politie in strijd met de door de ministers van sociale zaken en justitie gegeven verzekering dat er geen razzia's op illegalen zullen worden uitgevoerd. De FNV vraagt in haar brief aan premier Van Agt om overleg tot stand te brengen, waarin het huidige uit voeringsbeleid van de 1-novem- berwot onderwerp van bespre king is. "Al meerdere malen hebben we de betrokken bewindslieden duide lijk gemaakt, dat wij de uitvoe ring van de wet Arbeid Buiten landse Werknemers on rechtvaardig vinden, omdat de werkelijke schuldigen van de il legale arbeid, de betreffende werkgevers die illegalen in dienst hebben of nemen, buiten schot blijven" aldus de FNV. Rechter acht vervolging drugdealers niet logisch LEEUWARDEN (ANP) - Het openbaar ministerie laat het zo genaamde huisdealerschap van softdrugs in jongerencentra toe en daarom is het vervolgingsbe leid tegen dealers inconsequent. Geen enkel huisdealerschap kan immers bestaan zonder bevoor rading en de mensen van de be voorrading. Dit zegt mevrouw mr. N.M. de Goede-Lodder, pre sidente van de rechtbank te Leeuwarden, in een vonnté dat de rechtbank gisteren heeft gewe- De rechtbank veroordeelde de 31- jarige beroepsloze M.F.V. uit Ou- dehaske en de 24-jarige assis tent-maatschappelijk werker Anne Z. uit Leeuwarden tot en kele maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboetes van 250 gulden. De officier van justitie had tegen beide verdachten hogere geld boetes geëist. In het vonnis zegt de rechtbank zich echter niet ge roepen te voelen om het beleid inzake vervolging door het open baar ministerie te toetsen. Mevr. De Goede acht de controle op het drugbeleid een politieke zaak, vooral omdat het niet vervolgen van huisdealers reeds in 1976 leidde tot een ontwerp van wet tot gedeeltelijk uit de criminele sfeer brengen van softdrugs. Ook de 25-jarige keramist Gerardo V. uit Oudebiltzijl profiteerde van het rechtbankstandpunt en werd daarom gevonnist met vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 500 gulden boe te. Tegen V. was zes maanden celstraf geëist waarvan vier voorwaarde lijk. F-16 heeft gevaarlijke brandstof aan boord LEEUWARDEN (ANP) - De vlieg basis Leeuwarden is bezig de omliggende brandweerkorpsen nader te informeren over de ver schillende aspecten van hydrazi ne, een brandstof die door F-16's wordt gebruikt in noodsituaties. Dit blijkt uit antwoorden op vra gen van het PvdA-statenlid J. Spyksma aan Gedeputeerde Sta ten van Friesland. F-16's hebben allemaal een tankje van deze' soort brandstof bij zich voor het geval dat de motor van het toestel het laat afweten of DEN HAAG (ANP) - Het aantal woningen dat leegstaat in ons land is toegenomen. Het Centraal Bureau Statistiek maakte gisteren bekend dat op 1 april van dit jaar 113.000 woningen volgens de administraties leeg ston den. Dat is een stijging met 5.000 woningen ten opzichte de laatste peildatum -1 november - toen waren 108.000 huizen geregistreerd als zijnde leeg. Het CBS wijst er met nadruk op dat de zogenaamde "administratieve leegstand" is, die niet geheel ge lijk is aan de werkelijke leeg stand. Verhuizingen van voor 1 april zijn nog niet allemaal ver werkt in de bestanden van ge meenten, woningbouwvereni gingen en dergelijke, terwijl ook veel gekraakte woningen als leeg staan geboekt. Ook tijdelijk on bewoonde woningen (geplande afbraak, renovatie) behoren tot de administratieve leegstand. Deze opstelling van het openbaar ministerie geldt totdat de leeg stands wet in werking is getreden Daarna zullen op basis van de nieuwe wet nieuwe vervolgings richtlijnen worden opgesteld. Nederlander Van het totaal van 113.000 waren er 104.000 niet meer geschikt voor bewoning doordat ze bouwvallig waren of te afgelegen. De overige 102.500 waren dit wel. Dit bete kent 2,2 procent van het totale Nederlandse woningbestand. Het percentage leegstand in het noorden is stabiel: 2,2 procent van het bestand zowel op 1 no vember 1979 als 1 april 1980. In het oosten van ons land is een lichte stijging opgetreden (van 1,7 naar 1,8 procent), evenals in het westen (van 2,4 naar 2,5 pro cent) en zuiden (van 1,7 naar 1,8 procent). Er is een lichte stijging bij de lange re leegstand (langer dan vier maanden), aldus het CBS, vooral bij oudere woningen. Bij nieuwe woningen is er een flinke stijging in de kortstondige leegstand. Krakers Bij het voornemen om gerechtelijk op te treden tegen krakers moet in een' overleg tussen de plaatse lijke burgemeester, de officier van justitie en de politiechef be keken worden, of de ontruiming maatschappelijk aanvaardbaar is. Deze kanttekening plaatsen de procureursgeneraal bij de ver volgingsrichtlijnen, die samen met het ontwerp leegstandswet zijn gepubliceerd. De vervolgingsrichtlijnen, die des tijds zijn opgesteld op basis van een uitspraak van de Hoge Raad in 1971, worden dbor de procu reursgeneraals niet overboord gezet, maar na alle kraakacties van de afgelopen jaren, iets an ders geïnterpreteerd. Uit de op merkingen van de procureursge neraal blijkt, dat er de afgelopen jaren zowel door huiseigenaren als door krakers methoden zijn ontwikkeld om het betreffende artikel 138 van het Wetboek van Strafrecht te omzeilen. Hierdoor dreigt het gevaar te ont staan dat politie en justitie moe ten optreden ten behoeve van eenzijdige belangen van specu lanten en dat de politie met mas sale inzet een einde moet maken aan een strafbare kraakactie. Het genoemde driehoeksoverleg zal bekijken in hoeverre optreden in een dergelijke situatie is gewenst. winnaar van wiskunde wedstrijd LEIDEN (ANP) - De 18-jarige Ka- rel Jan Schoutens uit Bergen op Zoom heeft de internationale wiskundewedstrijd voor VWO- leerlingen in het Luxemburgse Mersch gewonnen. Tijdens de wedstrijd, van 9 tot 14 juli, be haalde hij 37 punten uit een maximum van 40. Er deden veer tig leerlingen mee uit zes landen, waaronder Groot-Brittannië, Joegoslavië en Frankrijk. De tweeling Erik en Herman Ver linde uit De Meern viel ook in de prijzen en is intussen naar Oos tenrijk gereisd om daar met drie andere Nederlandse scholieren mee te doen aan de internationale scheikunde olympiade. De wiskundewedstrijd in Luxem burg kwam in de plaats van de traditionele internationale wis kunde olympiade, die deze zomer in Mongolié zou worden gehou den. Deze ging door onvoorziene omstandigheden niet door, waarna Luxemburg aanbood een mini-olympiade te organiseren. Volgend jaar komt er echter weer een grote internationale wiskun de olympiade, in de Verenigde Staten. Naar verwachting zullen daar scholieren uit twintig lan den aan deelnemen. Jongen komt onder trein HOLTEN (ANP) - Een 13-jarige jongen uit Almelo is gistermid dag op de spoorwegovergang bij Holten onder de trein Amers- foort-Enschede gekomen en do delijk verongelukt. De jongen was met een groep een fietstocht aan het maken. Hij had volgens de politie voor de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang staan wach ten op een voorbijgaande trein. Daarna reed hij de spoorweg op. Er kwam echter een trein uit te genovergestelde richting aan. TAVARNELLE - Het koninklijk gezin heeft een nieuw vakantiehuis betrokken in het Italiaanse Tavarnelle,20 kilometer van Florence gelegen. Gisteren was het de traditionele fotodag'waarop de koninklijke familie met de huisdieren voor Nederlandse fotografen poseerde. onvoldoende energie is door welke oorzaak dan ook. De piloot kan dan een soort noodaggregaat inschakelen en dankzij de hydra zine is hij dan altijd zeker van de werking. Uit de antwoorden van Gedepu teerde Staten blijkt dat hydrazine inderdaad een uiterst giftige vloeistof is die reeds bij kleine concentraties gevaarlijk is voor de gezondheid. "De kans op het vrijkomen wordt door de lucht macht uiterst klein geacht", al dus het college van Gedeputeer de Staten. De geneeskundig in specteur acht kankerverwek kende werking en misvorming van de ongeboren vrucht bij eenmalige blootstelling niet waarschijnlijk. DEN HAAG (GPD) - De afde ling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag zal eind augustus uitspraak doen in het beroep van Mevrouw Willems-Groenendaal, tegen de weigering van de Commis saris der Koningin van Zuid- Holland om haar Egyptische rijbewijs om te wisselen voor een Nederlands. De voortgezette behandeling van deze zaak (men beschikte bij de eerste behandeling van het beroep over te weinig in formatie) werd gisteren door tientallen belangstellenden gevolgd. Onder hen waren veel mensen die in Egypte een rijbewijs hadden behaald. Dit Egyptische rijbewijs om wisselen vooreen Nederlands rijbewijs levert echter veel problemen op. Een mevrouw uit Utrecht was na honderd rijlessen en vele malen gezakt te zijn voor het rijexamen, naar Egypte afge reisd om daar het fel begeerde papier te halen. Terug in Ne derland slaagde zij er niet in het Egyptische rijbewijs om te ruilen. Pogingen om een geldig Nederlands rijbewijs te verkrijgen hebben haar al duizenden guldens ge kost. Het omwisselen van de Egypti- sche rijbewijzen is alleen nog toegestaan op de provincie huizen van Noord-Holland en Noord-Brabant. Naar schat ting liggen daar op dit mo ment ruim 2000 aanvragen van Nederlanders die een Egyptisch rijbewijs willen omwisselen. Egyptenaren en buitenlanders met een verblijfsvergunning krijgen in Egypte hun rijbe wijs voor de duur van vijfjaar. Toeristen in Egypte ontvan gen voor de duur van hun vi sum een tijdelijk rijbewijs De Raad van State heeft inmid dels beslist dat dat niet in ons land kan worden omgewis seld. In Nederland ontstond grote verwarring doordat men vorig jaar in Egypte, bij gebrek aan tijdelijke rijbewij zen ook aan toeristen vijfjaar geldige verstrekte met daarop de vermelding dat het om een beperkte tijdsduur ging. Namens de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, betoogde mr. C. Viegen dat de Commissaris alleen volwaardige buiten landse rijbewijzen tegen vol waardige Nederlandse rijbe wijzen in kan wisselen. De minister van buitenlandse zaken heeft volgens mr. Vie gen onlangs bevestigd dat de in Egypte afgegeven rijbewij zen het karakter hebben van een langer geldend rijbewijs. Volgens mr. P. C. Vas Nunes, raadsman van mevrouw Wil lems-Groenendaal. gaat het in deze zaak om de geldig heidsduur en gangbaarheid van het Egyptische docu ment. Overigens meende hij geen enkel verschil te zien tussen de twee soorten rijbe wijzen. Mr. Vas Nunes werd berispt door de voorzitter toen hij kri tiek had op het „smalend doen van het college' over de rijbewijzenkwestie, waarop de voorzitter reageerde met „ik neem deze verdachtma king van u niet". Mr. Vas Nu nes bood hierop zijn excuses "SAMENWONENDE EN GEHUWDp AMBTENAREN GELUK BEHANDELEN DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren die samenwonen maar niet zijn getrouwd moeten dezelfde voor zieningen krijgen als hun ge trouwde collega's. Dat is de kern van een rapport van de Werk groep Ambtelijk Beraad Alterna tieve Samenlevingsvormen (WABAS). De werkgroep wil dat samenwo nende ambtenaren net zo behan deld worden als getrouwde colle ga's bij onder meer de regelingen inzake buitengewoon verlof bij persoonlijke of familie-omstan digheden inzake uitkeringen bij overlijden, inzake vergoeding van reiskosten bij dienstreizen, en de vergoeding van verhuis kosten Het rapport van de WABAS is openbaar gemaakt door het zo genaamde Bestuurlijk Beraad, waarin de minister van binnen landse zaken samen met verte genwoordigers van gemeenten, provincies en waterschappen er naar streeft, het personeelsbeleid van de verschillende overheden op elkaar af te stemmen. Overvallers op verkeerd adres DOESBURG (GPD) - Twee ge maskerde en gewapende mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag, zonder enig succes, een overval gepleegd op de be woners van een boven een juwe- lierszaak gevestigde woning. Kennelijk dachten zij met de ei genaren van de zaak te maken te hebben, want onder bedreiging eisten ze de sleutels van het be- nedenpand. Toen zij erachter kwamen dat zij aan het verkeerde adres waren, maakten zij de tele foon onklaar en vluchtten, ver moedelijk met een personenauto, met grote snelheid. GRONINGEN (GPD) - Renee Sikkens uit Groningen kan meepraten over de activitei ten van treindieven in het bui tenland. Onlangs kwam ze met een vriendin terug van een reis naar Griekenland. Terwijl ze lagen te dommelen, werd uit de coupé waarin ze met hun beiden zaten een deel van hun bagage gestolen: weg paspoort en weg trein kaartje. Een meevaller was dat de dieven geen interesse haden voor het kampeercar- net, zodat Renée zich kon identificieren. Op de betaal- bon van haar treinkaartje reisde Renée vrij moeiteloos van Zagreb (waar ze haar spullen kwijtraakte) naar Groningen. Het bestelen van slapende pas sagiers op internationale treinvakantiereizen komt va ker voor. Zo delen stewards en stewardessen op de Medi- terraneo, een vakantietrein die van Nederland naar Italië rijdt, kettingen uit, waarmee de reizigers hun coupé kun nen afsluiten. Klachten over diefstallen op het Italiaanse deel van het traject zijn aan leiding tot deze maatre gel. Het kwijtraken van - vooral - reispapieren kan de toerist vele onplezierige uren bezor gen. Aan de grensposten is men niet altijd even gemak kelijk als in het geval van Re née Sikkens. Vaak moet men dan eerst naar de ambassade om allerlei formele zaken te regelen. De dieven slaan op de meest onverwachte mo menten toe. „Ze moeten wel erg stil te werk zijn gegaan", merkt Renée Sikkens op. In een diepe slaap lagen zij en haar vriendin bepaald niet, maar toch heeft iemand kans gezien ongemerkt binnen te komen en haar leren halstasje uit een grote tas te halen. Er doen ook al verhalen de ron de dat er gevallen zouden zijn geweest waarbij de dieven slaapverwekkend gas ge bruikten om zo gemakkelij ker hun buit binnen te kun nen halen. van verzekeraars is echter geen ongerustheid te bespeuren over de omvang van de enkele treindiefstallen. Een woord voerder van de Europeeschc Verzekeringsmaatschappij in Amsterdam (waarbij vrijwel alle in Nederland afgesloten reisverzekeringen worden ondergebracht) zegt dat het verschijnsel op zich wel be- fcènd is, maar d.«t er intern geen paniek over is ontstaan. „Er komen wel claims binnen af en toe, maar het zou te veel zijn gezegd zijn gezegd van een enorme groei enorme groei spreken. Wij hebben alle mogelijke soorten reis verzekeringen in ons pakket en het is echt niet zo, dat de treindiefstallen eruitsprin- gen". Ook bij de ANWB in Den Haag kan men de berichten over treindiefstallen op omvang rijke schaal niet helemaal plaatsen. „Tot dusver zijn daarover bij ons geen mel dingen binnengekomen en klachten evenmin. Maar mis schien dat die nog komen". De ANWB heeft niet eerder een beeld van de werkelijke situatie dan na het vakantie seizoen. „Pas dan worden alle gegevens die we over bepaal de zaken binnenkrijgen ver werkt", aldus een woord voerder van de voorlich tingsdienst. DE HAAG (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen het wegtrekken van bewoners uit de steden in het zuidelijk deel van de Randstad beperken. De go meenten rond Dordrecht moeten door stadsvernieuwing en het bouwen van aantrekkelijke nieuwbouwwijken de stroom uit die steden naar West-Brabant in dammen. Dit staat in eht voorontwerp streekplan Zuid-Holland Zuid, dat het provinciaal bestuur van daag heeft gepresenteerd. In het voorontwerp geeft het college van GS zijn visie op de ruimtelij ke ontwikkeling in de Drechtste den, de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee tot 1990. Met zijn plannen hoopt de provin cie de stedelijke functies van de gemeenten- rond Dordrecht te behouden en de toenemende be bouwing van landelijk gebied te gen te gaan. De bevolkingsomvang van de Drechtsteden is de afgelopen ja- __n, met name door vertrek uit Rijnmond, weliswaar toegeno men, maar een aanzienlijk deel van de nieuwe bewoners ver huisde vervolgens weer naar West-Brabant. De migranten ves tigden zich voornamelijk in nieuwbouwkernen in landelijk gebied. Deze ontwikkeling ziet de provincie als een aantasting van het platteland en van het goed functioneren van de steden. Om dit tegen te gaan zouden de Drechtsteden de komende tien jaar naast de woningen voor ei gen behoefte nog eens zesdui zend huizen extra moeten bou wen. Van die extra woningen moeten de meeste (vijfduizend) in Dordrecht komen. Om de toenemende pendel vanuit de Drechtsteden naar met name RdUerdam af te remmen moeten er volgens GS in deze gemeenten nieuwe arbeidsplaatsen komen. Vooral een sterke groei van de dienstensector wordt zeer wen selijk geacht. Omdat de pendel toch zal blijven toenemen is het zaak het open baar vervoer krachtig te stimule- Om de onevenwichtige bevol kingsontwikkeling in de Hoek sche Waard en op Goeree-Over flakkee aan te pakken wil de pro vincie de woningvoorraad op de eilanden afstemmen op het huis vesten van eigen bevolking en economisch gebondenen In de Hoeksche Waard mag het aan tal woningen de komende tien jaar stijgen met 3.900 en op Goe ree-Overflakkee met 1760. De provincie streeft naar een uit breiding van de werkgelegenheid «lp (li- Cll.inden met i Ulin vielllui- zend arbeidsplaatsen. Tenslotte wil Zuid-Holland het ka rakter van het Deltagebied be houden. Alle buitendijkse na tuurgebieden moeten door aan koop, bestemming en beheers maatregelen worden veilig gd steld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7