Druk om niet te verzuimen in onderwijs groot Ziektepercentage opvallend laag Resultaat onderzoek ziekteverzuim bekend ZAKEN- NIEUWS Leidse stadsrubriek DONDERDAG 17 JULI 1980 LEIDEN - De druk om niet te verzuimen in het onderwijs is groter dan bij sommige andere beroepscategoriën. Men zal niet gauw de leerlingen 'in de steek laten' of een colle ga voor de waarneming of opvang van een klas "laten opdraaien". Bovendien moet in het geval van verzuim soms een hoeveelheid leerstof worden ingehaald. LEIDEN - Het inzicht dat onderzoek naar ziekteverzuim noodza kelijk is, begint bij steeds meer bestuurders van overheidssec toren, bedrijven en vakorganisaties terrein te winnen. Het ziekteverzuim is al jaren stijgende, en daarmee stijgen ook de kosten die daaruit voortvloeien. Het kan ook de basis vormen voor onderzoek naar de oorzaken van het verzuim. Bekendheid met de oorzaken kan leiden tot een gunstige beïnvloeding van het verzuim. Het in 1975/76 begonnen onderzoek is een registratieproject. Een diepgaande studie naar de specifieke oorzaken van het ziekte verzuim in het onderwijs is nog niet ondernomen. In het schooljaar 1978/79 werd het ziekteverzuim bij een steek proef van scholen uit allerlei onderwijssoorten, uitgezonderd het universitaire onderwijs, geregistreerd. De Rijksuniversiteit Leiden en met name de Projectgroep Arbeid in Onderwijs en de Vakgroep Methoden en Technieken houden zich in opdracht van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen hiermee bezig. In een onlangs uitgekomen publikatie zijn de belangrijkste resultaten weergegeven. De wetenschap pelijke" verantwoording en een meer uitgebreide rapportage van de resultaten van het onderzoek word t eind 1980 verwacht. "Statentocht" langs Leiden LEIDEN - Dc 27,-ste "Statentocht" langs o.m. Leiden wordt zaterdag gereden. De tocht is bedoeld als herdenking van de Eerste Vrije Statenvergadering die op 19 juli 1572 in Dordrecht werd gehou den. De tocht langs alle Statensteden, o.m. Dordrecht. Gouda, Haarlem en Leiden, heeft een lengte van ongeveer driehonderd kilometer. Dit jaar hebben zich echter veel deelnemers ingeschreven - ener giebesparing? - voor de "halve" tocht. Evenals vorige jaren zal het Leid.se VVV-kantoor zaterdag om vijf uur 's ochtends zijn ge opend voor het afstempelen van de controlekaartcn. In Leiden zijn vooralsnog 22 i plan de tocht te rijden. Deze druk om niet te zou een verklaring kunnen zijn voor de verschillen in omvang tussen de verzuimcijfers van de totale beroepsbevolking en het onderwijs. Het veroorzaakt dat de verzuimfrequentie bij het on derwijs niet gemakkelijk zal stij gen. Het percentage van de werktijd dat in het schooljaar 1978/79 werd verzuimd door ziekte, is voor het onderwijzendpersoneel over alle schoolsoorten gemiddeld 4.7%. Het ziekteverzuim onder de to tale beroepsbevolking is in 1978 tot boven de 10% gestegen. Bij de mannen werd een verzuimper centage van 9.7% gevonden en bij i 12.0%. Een onderwijzend personeelslid meldt zich gemiddeld 1,3 keer ziek. Wanneer een onderwijzend personeelslid verzuimt, dan ver zuimt hij slechts 6 dagen, maar voelt zich gemiddeld 11 dagen ziek. Het hoogste verzuimpercentage werd aangetroffen bij het kleu teronderwijs (6,5%) en het laagst bij het gewoon lager onderwijs (3.7%). Over het geheel genomen was het percentage personeels leden dat geen enkele dag ver zuimde 42%. Van de in het onder zoek betrokken persoonsken merken hebben de leeftijd en het geslacht de belangrijkste samen hang met het ziekteverzuim. Met het toenemen van de leeftijd neemt ook het ziekteverzuim toe, wat vooral bepaald wordt door een langere gemiddelde ver zuimduur van ouderen. Vrouwen De kreet: 'vrouwen behoren tot het zwakke geslacht' gaat. in dit on derzoek aardig op. Over het ge heel genomen, hebben de vrou wen een beduidend hoger ver zuimpercentage dan de mannen. De kleuteronderwijzeressen die 11% uitmaken van het totale on derwijzend personeel, bepalen i. De hoogste Het onderwijzend personeel De snackbar "Broodje van Bep" aan de Beestenmarkt 2 is overge nomen door J.H.C. Dobbe. De antiekzaak "De Blauwe Poort" aan de Morsstraat 8 is op geheven. Aan de Morsstraat 8 is de winkel in dameskleding en textiel "Ma- greb" gevestigd. I Aan het van Riebeeckhof 53 is het schildersbedrijf B. Blok en J. Kluivers gevestigd. I Rozenstein's Hondenkapsalon. Hoge Rijndijk 93 is verplaatst naar Leiderdorp. I De winkel in Oosterse ingrediën ten "Tong-Penn", Bachstraat 470, is opgeheven. Daarvoor in de plaats kwam "Part-time shop", een sigarenhandel. O Aan de Carneoolstraat 78 is "Home Exchange", bemiddeling in woningruil tijdens vakanties, gevestigd. Op het woonschip Brizo, achter Hoge Morsweg 136 is de groot handel in slachtafval J. de Ridder gevestigd.. "De Nijverheid", een handwerk zaak in de Haarlemmerstraat 40, is opgeheven. Daarvoor in de plaats kwam een filiaal van sporthuis Wout Bergers. "Bloemenhuis Regina", Hoge- woerd 93, is opgeheven. bonden aan de kleuterscholen bestaat echter volledig uit vrou welijke werknemers. Wanneer het verzuim- en ziektepercentage wordt vergeleken met het vrou welijke onderwijzend personeel verbonden aan andere school soorten, blijken de verschillen niet zo groot te zijn. Het verzuim van het vrouwelijk personeel aan scholen voor het buitengewoon onderwijs is dan het grootst. Maar ook de 'dictatoriale' mannen moeten er aan geloven. In het gewoon lager onderwijs verzui men zij bijzonder weinig. Het verschil in verzuimpercentage tussen mannen èn vrouwen is bij het buitengewoon lager onder wijs en gewoon lager onderwijs groter dan in het voortgezet on derwijs. De onderzoekers denken dat dit zou kunnen duiden op een meer gelijkwaardige rol van mannen en vrouwen in hel voort gezet onderwijs. Stad en platteland De scholen in de grote steden heb ben over het algemeen meer ziek teverzuim dan de scholen van het platteland en de middelgrote ste den. Opvallend is het lage ver zuim op de protestants-christe lijke scholen, terwijl de verzui men op de openbare, rooms-ka- tholieke en neutraal bijzondere scholen, niet noemenswaard van elkaar verschillen. Echter over het geheel genomen blijkt dat de omvang van het ziek teverzuim bij het onderwijzend personeel vrijwel gelijk is geble ven. De verschillen in verzuim- maten in de onderzoeksjaren kunnen volgens de onderzoekers statistisch gezien als 'opvallend' worden beschouwd. Vragen staat vrij Vakantie (1) In de reeks vakantie-aktivitei- ten houdt clubhuis De Tam boerijn een disco-special avond. De zaal on het clubhuis aan de Valeriusstraat 73 gaat om acht uur open: de kosten bedragen één gulden vijftig. Een afscheidsavond is zater dag. compleet met fondue, dansant. gekostumeerde avond en bedoeld voor iedere wijkbewoner. Vakantie (2) In clubhuis Morschwijck vindt morgen een songfestival plaats, bedoeld voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. 's Morgens kunnen ze vanaf tien uur oefenen in het clubhuis aan de Topaaslaan. 's Middags is het eigenlijke festival. Een film wordt maandagmiddag om twee uur gedraaid. Vakantie (3) Clubhuis 't Spoortje in Noord organiseert morgen een bus tocht naar de Beekse Bergen. Deelnemers moeten om negen uur aan de Bernhardkade staan, waar ze om ongeveer vijf uur weer terug zijn. Duivensport PV Columbiahield een wedvlucht vanaf Duffel. De Uitslag: 13 4 5.. 8. en 9.C. v.d. Nieuwendijk: 2. R. de Graaf. 6. en 7. HJ. Kettenis 10. T. Platteel. De wedi^lucht vanaf St. Quentin gaf de vol gende uitslag: 12. en 4. C. v.d. Nieuwendijk3. R. v.d. Oord: 5. R. de Graaf. Tenslotte een wedvlucht vanaf Strombeek: 12.. 3..4..5.,8. en 10. C. v.d. Nieuwendijk: 6., 7. en 9. HJ. Kettenis. Vakantie (4) Clubhuis 't Spoortje heeft voor maandag een dag-zeiltocht op de Kaag in petto. Aan de Zeil tocht kunnen kinderen vanaf zeven jaar. in het bezit van een zwemdiploma, deelne men. Vertrek om tien uur. de kosten bedragen vijf gulden, 't Spoortje ligt aan de Bern hardkade. door René van der Velden Jaap Visser Hondebaantje Ed van Tols Bouvier Bewaking Holland heeft afgedaan bij de gemeente. De plakkaten van Van Tol op de ramen van de leegstaande gebouwen van de gemeente zijn verwijderd. De gemeente heeft het contract met de Bouvier Bewaking opgezegd, omdat ze geen geld meer voor de bewaking wilde uittrekken. In en buiten de gemeenteraad is de kritiek op het inhuren van de bouviers van Van Tol niet mals geweest. "Die "honden voorkomen diefstal en ver nieling", was tot nu toe de re denering van het gemeente bestuur. Blijkbaar is men gezwicht voor de redenering dat de gemeen te moet oppassen met du bieuze verschijnselen zoals particuliere bewakingsdien sten. Althans, toen de geldpot voor de honden leeg was, heeft men de pot gewoon leeg gelaten. De panden overigens ook...„ Mini-heelal De wethouders Cees Waal en Piet Hein Schoute vissen waarschijnlijk achter het net. Ook hun kwam ter ore dat de Leidse sterrekundige prof. dr. Van der Laan vindt dat er zo snel mogelijk een nieuw mo dern planetarium (weergave van het heelal met behulp van computerapparatuur) moet worden gebouwd. "Omdat", aldus prof. Van der Laan, "ons land samen met Albanië hei enige land in Eu ropa zonder modern planeta rium is". Den Haag werd ge noemd als stad waarin het "mini-heelal" zc worden geschapen. In Den Haag stond immers ook het vorige nationale planetarium dat indertijd in vlammen op ging. "Niks Den Haag", dachten Cees Waal en Piet Hein Schoute, "Dat ding nioet in Leiden komen want Leiden is een museumstad bij uitstek". Waal en Schoute hebben in middels contact gezocht met Prof. Van der Laan. die op de Leidse universiteit werkzaam is. Van der Laan heeft het wethoudersduo evenwel dui delijk gemaakt dat maar niet al te hard op een planetarium in Leiden moet worden gere kend. Van der Laan: "Een modern planetarium gaat tussen de tien en vijftien miljoen gul den kosten en heeft jaarlijks enkele honderdduizenden bezoekers nodig. In Leiden kan dat niet. In Den Haag wel. Je hebt namelijk veel andere culturele voorzieningen in de nabije omgeving en ruime parkeermogelijkheden no dig. De open plek bij de Stadsschouwburg lijkt me een uitstekende plek. We zijn dan ook met B en W van Den Haag in onderhandeling. Het spijt me voor de heer Waal maar de kaarten liggen wat Den Haag betreft toch veel beter". Haver en Gort Vooral de laatste tien jaar zijn tal van gammele woonhuisjes in de Haver- en Gortbuurt veranderd in even krikke- makkige opslagruimten. Nu de gemeente dit buurtje tus sen het Plantsoen en het Le vendaal eindelijk een face-lift geeft, vormen de opslagruim ten van particuliere eigenaars een sta-in-de-weg voor het uitvoeren van de verbete ringsplannen. Bijvoorbeeld de vier pakhuisjes om iets voor Wansink te vin den. Je zit met die verrekte duiven. In welke woonwijk je de duiven ook stopt, steeds zit je met overlast te kijken". Wansink: "Overlast? De men sen hierachter aan de Vierde Binnenvestgracht weten niet eens dat ik duiven houd. 's Ochtends en 's avonds laat ik m'n duiven los. Een soort ochtend- en avondtraining. Dat is alles. Ik zit hier geen mens in de weg". Behalve de dan plek kwijt te raken. Zoiets vind je van duivenmelker J. Wansink aan de Tweede Haverstraat 51. 55, 57 en 61. De gemeente zou liever vandaag dan mor gen beginnen aan de bouw van drie nieuwbouwwonin gen in de plaats van deze pak huisjes; gebouwd om de be woners van de Vierde Bin nenvestgracht meer licht te geven. Het liefst bewandelt de gemeente de minnelijke weg maar als de tijd dringt is onteigening van de pakhuis jes mogelijk. Wanneer de tijd dringt? De op knapbeurt van de hekjeswo ningen tussen de Derde Ha- ruim een half jaar geleden volledig afgerond. De nieuwe twaalf woningwetwoningen op de plaats van de gesloopte gemeenteschool aan de Ha verstraat zijn zo goed als klaar. Het schoolplein moet nog worden herbestraat met in het middelpunt de prachti ge hoge oude boom. Tegen over de twaalf woningen moeten nog bergingen wor den gebouwd. De funderin gen liggen er al. De volgende stap zou logischerwijze de sloop van de pakhuisjes van Wansink zijn. De heer Wansink wil - met pijn in het hart - best weg, als de gemeente hem maar vervan gende ruimte aanbiedt om zijn duivenhobby te kunnen blijven uitoefenen. Duiven op dak straat nummero 55. Onder begeleiding van het zachte geroekoekoe van de duiven vertelt hij: "Het is zonde om deze plek kwijt te raken. Uit niks heb ik in tien jaar mijn drie duivenhokken gebouwd. Ik zit hier prachtig. Zoiets vind je niet snel opnieuw". Al r duren de "onder handelingen" tussen de ge meente en Wansink. Hij ver telt dat de gemeente hem 105.000 gulden heeft geboden voor zijn pakhuisjes. "Maar wat heb ik aan geld! Ik ruil deze pakhuisjes liever met gesloten beurzen tegen de zelfde ruimte Wat is geld waard als ik mijn duivenhob by niet meer kan uitoefenen. Dan loop ik met de ziel onder ond" erder Kroketten Het liefst ziet duivenmelker Wansink dat hij langzamer hand naar een llieuwe Stek kan verhuizen. "Moet ik van stel op sprong verhuizen, dan raak ik driejaar achterop. Die trek naar het eigen hok die in de duiven zit, he. Stel. ik ben verhuisd. Mijn duiven op de prijsvlucht trekken eerst naar de oude plaats, hier aan de Tweede Haverstraat. Zij gaan op het dak zitten en denken pas een tijd later. 'Verdorie, hier staat het hok niet meer. ik moet naar het nieuwe hok'. Mooi dat ik intussen nnm prijs kwijt ben". "Als ik langzaam-aan kan ver huizen kan ik mijn oude dui ven in het hok aan de Haver straat laten zitten. In een paar jaar tijd kan ik in mijn nieuwe ven kweken. Dan lijd ik niks". Tot september duurt het vluchtaaixoen. De duiven die geen prijzen winnen doet Wansink eruit. "Diegaan naar de poelier op dc markt. Ik meen dat hij de duiven naar België vervoerd t Daar wor den ze in de kroketten ver werkt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3