"Badman wat voor weer wordt het morgen Postagentschap in het onde Leiderdorp 0 eidse agenda evenement helms afgelast Burgerlijke stand YYV-directeur wenst meer faciliteiten Bezwaren tegen belasting PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 17 JULI 1980 VVV -directeur Rovers uitNoordivijk liet voor het begin van dit strandseizoen kaarten met dit opschrift drukken. Wegens de slechte weersomstandigheden begint zijn voorraad al aardig te slinken. .j&ss&z*® Twee dappere meisjes uit Duitsland laten zich door een beetje kou niet afschrikken. Badman G. van Rooijen: "De badgasten worden vaak wel sjagrijnig van het slechte "Matige, aan de kust af en toe harde wind. Later op de dag kans op buien. Middag temperatuur circa 17 graden. Temperatuur van het water 14 graden". Weer of geen weer, het strand blijft trekken. KATWIJK/NOORDWIJK - Een gele golf overspoelt de vader landse badplaatsen. Duizenden zonzoekers met gele laarzen, gele zeiljacks en schipperspetten op het verwaaide hoofd trotseren de stevige zomerstorm en onver wachte regenvlagen om elk glimpje zon dat tussen de voort jagende wolken doorkomt op te vangen. Bij een kopje chocola demelk of een bakje soep drom men ze kleumend tesamen op de terrasjes. Toch kunnen ze niet verhullen dat het in Katwijk en Noordwijk wel eens drukker is geweest. Steen en been klagende strand tenthouders, stoelenverhuurders en campingbazen zijn wel het minste wat je in dergelijke om standigheden kunt verwachten, temeer daar zij enkele maanden geleden al te kampen hadden met zware stormen die in veel geval len flinke schade aanrichtten aan de paviljoens. Toch lijkt iedere kustbewoner die zijn geld aan de badgasten moet verdienen, zijn klachten op te sparen tot het eind van het seizoen om mogelijk dan eerst los te barsten in een vloed golf van verontwaardiging over ons klimaat, dat hen met een vierde achtereenvolgende mis lukte zomer opzadelt.' Schepjes "Ik zie het nog wel zitten. We hëb- ben een mooi voorseizoen gehad en dat maakt deze periode van slecht weer wat minder erg", meent Theo Lange, eigenaar van paviljoen "Willy Zuid" op het Katwijkse strand. Zijn strandtent ligt er verlaten bij. Een stevig in gepakt gezin met schepjes en emmertjes neemt plaats op het terras, maar besluit na enkele minuten toch maar naar binnen te verhuizen. Theo vervolgt: "Ik moet het toch vooral van de vaste klanten uit de omgeving hebben. Die komen eind juli, begin augustus terug van vakantie in het buitenland. M'n vaste klanten zijn voor mij toch belangrijker dan de hotel- en pensiongasten in Katwijk. Die zijn er maar voor een korte perio de. Als het tegen het einde van deze maand mooi weer is, dan is voor mij dit seizoen nog gemak kelijk goed te maken. Daarom kan ik pas eind september, als de tent sluit, de balans opmaken". En: "Als ik in de toekomst kon kijken en ik wist dat het weer zo slecht als nu zou blijven zou ik m'n tent allang hebben gesloten". Theo Lange verhuurt ook strand cabines. Hij heeft er thans zo'n 180 staan, de meesten leeg. Toch blijft Theo ook daarover optimis tisch. "De verhuur is wel wat minder", vertelt hij, "maar een groot deel van de cabines is al vooruit besproken voor het hele dus ik zit echt nog niet te 'Schlimm' Op het aanplakbord in de receptie van camping "De Noordduinen" in Katwijk hangt een krantefoto van een onder water gelopen ca ravan op een camping langs de IJssel. "So schlimm war es hier nicht. Zo erg was het hier niet", staat er met viltstift opgeschre ven. Aan het campingtezoek is dat te merken. De dit jaar grondig verbeterde camping "De Noord duinen" staat vol met tenten en caravans. "Bij ons is er van het slechte weer eigenlijk niets te merken. We zit ten praktisch helemaal vol. Een paar plaatsen die wat drassig zijn geworden, houden we voor noodgevallen achter de hand. Van de overige 468 plaatsen is ze ker 85 procent permanent bezet", vertelt H. E. Beugelink, in zijn eerste jaar als beheerder van de Katwijkse camping. "Ik had me natuurlijk een meei ideale start op de camping kun nen voorstellen", geeft hij toe. "Toch hebben pas twee of drie annuleringen als gevolg van het slechte weer gehad. Veel mensen die weggaan zeggen: 'Bedankt, het was ondanks het slechte weer toch leuk hier'. Er zijn er veel die nu al willen reserveren voor het volgend jaar. Als men ondanks de slechte weersomstandigheden toch terug wil komen, verwacht ik dat het hier volgend jaar nog drukker wordt". Sjagrijnig "Iedereen doet wel of het vroeger allemaal zoveel mooier was, maar ik ben al eenendertig jaar bad man hier in Noordwijk en daar voor was ik ook altijd op het strand. Ik heb hier al heel wat van die zomers zoals deze meege maakt". Noordwijker G. van Rooijen verhuurt strandcabines voor "Zeebad Noordwijk". Hij is totaal niet ondersteboven van de storm en regen, die de Neder landse kust al wekenlang in een beklemmende greep houden. "Het is nu wel heel lang slecht. Zo langdurig als dit jaar heb ik nog niet vaak meegemaakt. Ik kan me de zomer van '26 nog herinneren. Toen hebben we zes weken dit soort weer gehad, maar daarna werd het toch nog mooi. De men sen vragen heel vaak aan mij: Badman, wat voor weer wordt het morgen? Als ik dan antwoord dat het morgen beter wordt, wil len ze het meteen voor de hele week weten. Dan zeg ik, we leven per dag hier. In de toekomst kij ken kunnen we niet". De badman heeft nog wel even tijd om verder te praten. Veel werk heeft hij op het moment niet aan zijn 48 badhokjes. Slechts een paar hokjes zijn gehuurd door de echte doorzetters, die met dikke jassen aan de weergoden weer staan. Ook tijdens ons gesprek komen een paar meisjes strand stoelen huren voor de hele dag. "Aan de badgasten is het wel te merken", vindt Van Rooijen. "Je hebt er bij die het nemen zoals het valt, maar er zyn er ook die erg sjagrijnig van worden. Dat is ook wel begrijpelijk. Die mensen hebben maar een paar weken per jaar vakantie en verwonen hier voor een paar aardige centen. Dan wil je wel eens plat in je bad pak". Nieuwe maan Mensen die voor hun beroep af hankelijk zijn van de weersom standigheden hebben vaak een scherp oog voor de verschijnse len die voorbodes kunnen zijn van veranderingen in het weer. Badman Van Rooijen heeft in zijn jarenlange strandervaring een vooruitziende blik ontwikkeld en ziet een ander weertype al van verre aankomen. "Als het met nieuwe maan slecht weer is blijft het vaak vier weken slecht tot de volgende nieuwe maan", beweert hij stellig. Bij het begin van de slechte weerperiode was het nieuwe maan. Afgelopen zater dag was het w Sindsdien is het weer verbeterd". ARIEJAN KORTEWEG ADRIAAN BRANDENBURG LEIDEN. LEIDERDORP. VOOR SCHOTEN. ZOETERWOUDE - Gebo ren: Margot N., dochter van Th. Barre- veld en I.M. Huwae (Leiden): Leonoor, zoon van J. Los en M.Th.W. Willemse (Leiden); Coen J.B.M., zoon van J.C.P.M. Rosdorff en M.C.J.H.T. Lange- zaal (Leiden); Emelie L., dochter van D.W.F. Hacker en C E. Korthals-AJtes (Leiderdorp); Sabine, dochter van J.N. Leidenaars mogen ook vissen in Houtkamp LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft viswater bij de wijn gedaan, en besloten dat ook Leidenaars mogen vissen in het park De Houtkamp. Tot voor kort was dit voorrecht alleen behou den aan ingezetenen van Leider dorp. Bovendien was er de bepa ling dat er in totaal slechts hon derd mensen een visvergunning voor De Houtkamp kregen. Honderd Leiderdorpers mochten dus de afgelopen weken een be wijs van visrecht halen op het gemeentehuis. Op vertoon van een geldige viskaart, die niet no dig is voor hengelaars onder de vijftien jaar en door betaling van vijf gulden en vijftien cent, kon zo'n vergunning worden be machtigd. Dat dit bewijs erg duur is in verhouding met de voor het hele land geldige visvergun- ningskaart van 5.50 gulden, maakt voor de gemeente niets uit. De vijf gulden en vijftien cent zijn de minimale legeskosten die vol gens de verordening moeten worden gerekend om een "be gunstigende beschikking" af te geven. Daarbij moet echter wel worden aangetekend dat deze "speciale regeling" is ingesteld door de gemeente, zonder de daarvoor vereiste toestemming van de Kamer van Binnenvisse rij. De stormloop op de. zogenaamde Houtkampkaarten is tot dusver uitgebleven. Op dit moment zijn er nog maar 47 van de speciale bewijzen afgegeven. Vandaar dat nu ook mensen uit Leiden naar het gemeentehuis van Leider dorp kunnen gaan, om de rest van het beperkt aantal Houtkamp- visplaatsen op te vullen. Paes en H. de Wolf (Leiderdorp); Abra ham P.F., zoon van A.P.F. van de Groep en E.J.H. Wakka (Leiderdorp); Joyce, dochter van D. Holswilder en M. Polane (Leiden); Davis J.E., zoon van W.F.H. Brandon en E.A. Bakker (Leiden); Stef J., zoon van J. Luijendijk en K. Gassier (Leiderdorp); Jodocus J., zoon van J.C. van der Wal en M.G. Weijermans (Lei den); Jeroen W.A., zoon van J.A. Tibboel en D. Polet (Leiden); Otto, zoon van G. van Dijk en M.M. Schuilcnburg (Lei den); Sietse R.. zoon van C.D. Voorhorst en E.W.T. de Boom (Leiden); Stefan, zoon van R. Kuzee en M. Souverijn (Lei den); Wendy J.. dochter van B.A.J. van den Boogaard en C L. Willis (Voorscho ten); Alexander H.T., zoon van H. Teske en J.F.J. Driessen (Leiden); Dennis, zoon van W.F. van der Wulle en J. Later- veer (Leiden); Lune F., dochter van H.D. Bruning en C. van Gink (Leiden); Maar ten H., zoon van A.H. Tisseur en A. War- tena (Leiderdorp); Petrus M., zoon van J.P.A.M. Lelieveld en Ooijendijk (Lei den); Marcel, zoon van C.A. Candido en L.W. van der Reijden (Leiden); Natalie M.. dochter van E.H. de Groot en Y.I. Lambis (Voorschoten); Karen B., doch ter van W. Sluiter en W. Fricke (Leiden); Rafshaan Asraf, zoon van A. Abdullak- han en S.Z. Shaik (Zoeterwoude); Kika A., dochter van W.J.D.B. Stijger en C. Slingerland (Leiderdorp); Jurgen J., zoon van J.A. Trompert en H.H. Heikens (Leiderdorp); Susanne G.. dochter van A. Jonkers en W.J. Jansen (Leiden); Bianca E., dochter van D. Iseger en S.E. Vergunst (Leiderdorp); Remco, zoon van G.M.J. Janmaat en W. Hanno (Lei den); Sabine J.R.M., dochter van J.E.M.C.L. van der Ploeg en H.M. Steen tjes (Leiden); Eliunne F., dochter van H.J, Steenbergen en A.M. Peek (Leiden); Saskia H.M., dochter van J.J.F.M. Gar deniers en E.M. Vogels (Leiden); Sylvia P.. dochter van J.H.M. Baak en M.H. Cornelisse (Leiderdorp); Martinus J.W., zoon van J.A.M. Epskamp en T.M.C. van der Heijden (Leiden); Hendrica, dochter van J. van t Zelfde en H. de Roos (Lei den); Angela, dochter van F.G. Plijter en M. van Egmond (Leiderdorp); Rosa, dochter van A.W. van der Penne en W.M. Schleidcher (Leiderdorp); Wouter A., zoon van P.A. Michael en A.J. Smidt (Leiden); Johannes C., zoon van T. van der Veen en M E. Platteel (Leiden); Mi- chiel zoem van P.C.J. van Aken en M.F. Krom (Leiden); Erik, zoon van E.M. Veldstra en J.F.W. Donk (Leiderdorp). NOORDWIJK - "Nu de zon het laat afweten blijkt dat Noordwijk veel te weinig faciliteiten heeft om de badgast ook tijdens minder mooie dagen te vermaken". Dat althans is de mening van de Noord wijkse VVV-directeur Rovers, die in een brief aan burge meester en wethouders van Noordwijk nogmaals heeft aange drongen op extra voorzieningen in de badplaats speciaal voor de toerist bij minder goede weersomstandigheden. Rovers zelf denkt aan de bouw van een evenementenhal. Hij zegt: "Heeft Noordwijk de beschikking over een dergelijke hal, dan kunnen wij allerlei activiteiten organiseren zoals tafeltenniswed strijden, een spelletjesdag en noem maar op. Nu hebben wij hier slechts een sporthal die dicht is". Een grote wens van de VVV-di recteur is de aanleg van een golfslagbad. Hij kijkt daarbij met scheve ogen naar andere badplaatsen aan de kust. "Schevenin- gen, Zandvoort, plaatsen met en golfslagbad. Ook Noordwijk' moeten wij beschouwen als een internationale badplaats. Wij mogen niet achterblijven". Rovers vreest dat de Duiters ("daar moeten wij het toch van heb ben") wellicht de voorkeur gaan geven aan andere kustplaatsen als er in Noordwijk niet iets gebeurt om het voor de toerist aan trekkelijk te maken om naar Noordwijk te komen. "Als onze oosterburen in het eigen land blijven en dus naar de noordkust trekken komen zij in steden waar mogelijkheden zat zijn, ook bij slecht weer", aldus Rovers. Al zijn de weersomstandigheden de laatste vijf a zes weken bepaald niet ideaal te noemen echt somber gestemd is VVV-directeur Rovers niet. "Het zit nog altijd goed vol. Pas als de zomer voorbij is kunnen wij een beeld krijgen van de eventuele verliezen die zijn geleden". Toch stelt hij dat Noordwijk duizenden toeristen meer had getrokken als de zon wel had geschenen. "Vooral voor de strandtentexploitanten betekent dit natuurlijk een groot ver lies, daar zullen ongetwijfeld klappen vallen". De heer Bos mÊÈOm postagentschap, waar ook boeken en tijdschriften zullen worden verkoel LEIDERDORP - Na het falen van de gemeente Lei derdorp en de plaatselijke middenstand om op de plek van het oude raadhuis een winkelcentrum te bouwen, zal nu toch binnenkort de eerste nieuwe winkelvestiging in het oude gedeelte van Leiderdorp worden geopend. Het voormalige postkantoor in de Hoofdstraat wordt wordt een postagentschap plus boeken- en tijdschrifthandel. Tevens zullen de fila telisten aan hun trekken komen. Naast vakbladen zullen er in het postagentschap ook abonnementen van postzegels uit het buitenland verkrijgbaar zijn. De heer C. Bos, die de zaak samen met zijn vrouw gaan runnen, verwacht dat de winkel in het oude dorp prima zal lopen. Volgens hem krijgt het postagent schap een belangrijke aanloop, die ook door de ande re nabijgelegen winkeliers met vreugde tegemoet wordt gezien. Naast Bos zal Piet Zuiderduin een bloemenzaak ope nen. Niet alleen verse snijbloemen maar ook vaste planten en bloemstukken zullen dan weer in het ou de dorp zijn te krijgen. Politie verijdelt kraakaetie LEIDEN - Vier in Leiden verblij vende buitenlanders hebben gis teren geprobeerd een pand aan de Volmolengracht te kraken. De kraakaetie werd verijdeld. Toen de gealarmeerde politie samen met de eigenaar bij het leeg staande pand arriveerde was het viertal juist bezig om huisraad naar binnen te brengen. Na overleg met de politie en de eige naar hebben de vier het pand uit eigen beweging verlaten. KAMPIOENSCHAP GEHAKTBALLEN VOORSCHOTEN - Voor het derde jaar in successie zal in de laatste helft van juli het open gehakt ballenkampioenschap van Voor schoten worden gehouden. Hier bij zal het traditie-getrouw gaan om het bereiden van de allersma kelijkste bal. Dit keer wordt de strijd, die waarbij 14 gehaktdeskundigen ook van buiten Voorschoten aanwezig zullen zijn, gehouden op zondag 20 juli. Een jury zal de produkten beoordelen op grond van smaak, vorm en kleur. Zij dient na het proeven van tenminste 28 ver schillende gehaktballen in staat te zijn de winnaar van 1980 aan te wijzen. De nummers een en twee van het vorige kampioenschap, Jelle Pijpers en Valerie Koole mans Beijnen, zullen ook dit jaar weer met bijzondere creaties deelnemen. Donderdag De Tamboerijn, Valeriusstraat73, bingo len 10-11.30 uur; 14-15.30 v Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur invaliden 19-20 uur. Architectenwinkel, Hoogl. Kerkgracht 32, 19.30-21.30 uur of Pieterskerkhof 18, 20-21 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten e.d. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 juli door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Boehmer, Florijn 18-21, Leiderdorp, tel. 894400. Zat. tot 13 uur Linnaeus, Kempenaerstr lb, Oegstgeest, tel. 153274. Wassenaar-Wassenaarse apotheek, Stadhoudersplein 13, tel. 12402. WIJKVERPLEGING Leiden-Interkruis, Middelweg 38, tef ten noorden v. d. Rijn 134604; ten zuiden Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.-Ge- zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij. van 14—15 uur. O^Sstgeest-Interkruis, Lijtweg 7, tel. Voorschoten-Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan tel. 4641. Warmond-A. Dijkgraaf, Ooievaarstraat 4. Lisse, tel. 02521-15471. LEIDERDORP - Een vijftigtal Leiderdorpers heeft bij de gemeente be zwaar gemaakt tegen het feit dat zij tweemaal onroerendgoedbelasting moeten betalen over het jaar 1978. Het gaat hier om mensen die in'de loop van dat j aar naar een andere woning verhuisden. Zij waren dan op 1 januari al in het bezit van de nieuwe woning, maar woonden daar nog niet. Nu geldt in Leiderdorp de bepaling dat mensen het hele jaar onroe- rend-goedbelasting moeten betalen over het huis waar zij per 1 januari van dat jaar woonden. Ook voor huizen die eigendom zijn per 1 januari moet echter onroerend-goedbelasting worden betaald. Daartegen nu maken de Leiderdorpers bezwaar. Tijdens de commissie beroep- en bezwaarschriften werden gisteravond de bezwaren gehoord. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN" LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post «254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders. 071-769935* Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2