LEIDSCH DAGBLAD Reagan kiest George Bush Kabinet wil bouw drie kerncentrales vandaag HEERLIJK WANDELWEER' Olie prijzen dalen op vrije markt Voormalige rivaal wordt tweede man Ruim 200 nieuwe rijtuigen voor NS Schoolbojcot Z.-Afrika opgeschort DONDERDAG 17 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36218 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofoi 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld i dan kunt U mij aansluitend als abonnee notere onnee noteren krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankrmsen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden „Ja, het gaat prima. Het weer is heerlijk om te wan delen". De vierdaagse draait weer in volle glorie. Een bont en fleurig wandelend lint trekt door de streken rondom Nijmegen. Gisteren - op de tweede dag - hebben wij langs de route gestaan om een praatje te maken met de wandellief hebbers uit deze contreien. Het waren er weer heel wat. Sommigen hadden het wel moeilijk maar de meesten voelden zich uitstekend: "Heerlijk wandelweer". PAGINA 14 Bram Vermeulen met show het land in PAGINA 5 Stijgend aantal leegstaande huizen PAGINA 7 Doodstraf voor Iraanse sa menzweerders PAGINA 9 Zoetemelk zit op rozen PAGINA 11 Spanjaard leidt nu Olym pisch Comité PAGINA 12 I "Je hoeft niet naaktstrand om uitgekleed" PAGINA 16 i "Westduitse arbeiders moe ten harder werken" PAGINA 19 Bekende schoenen SCHIPHOL (ANP) - Een re chercheur van de Rijkspoli- tie Dienst Luchtvaart her kende onlangs op Schiphol een 27-jarige Pakistaan als de man, aan wie hij twee jaar geleden zijn schoenen had uitgeleend. De man werd toen aangehou den door de douane, omdat hij hasj en morfinetabletten ons land wilde binnensmok kelen. Hij had de verdovende middelen in zijn schoenen verborgen, waarop de schoenen door de politie in beslag werden genomen. De rechercheur wilde de man niet op blote voeten naar de officier van justitie sturen en gaf hem toen een paar schoe nen van zichzelf. Kortgeleden werd de man sa men met zijn vriend weer door de douane aangehou den. Ditmaal, omdat hij tien kilogram hasj probeérde mee te smokkelen. De rechercheur moest de Pa kistaan ondervragen en her kende hem meteen, omdat hij het bewuste paar schoe nen nog steeds aan zijn voe ten had. Rivierwater stijgt nog steeds: campings ontruimd LOBITH (GPD) - De natte zomer heeft in ons land gezorgd voor een heel ongewoon verschijnsel: het rivierwater stijgt tot onge kende hoogten. Vanochtend gaf de automatische peilspreker in Lobith een stand van 13,54 meter. Een waterhoogte van zo'n 10 me ter is gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Rijkswaterstaat verwacht echter dat het peil nog verder zal stijgen. De waterstand kan nog wel 80 cm oplopen. Dit heeft nare gevolgen voor de ge bruikers van de uiterwaarden. Vrijwel elke buitendijks gelegen camping langs de rivieren is reeds ontruimd of zal nog moeten worden ontruimd. Boeren hebben hun vee uit de uiter waarden moeten halen. De ver dreven kampeerders hebben slechts een beperkte keus: of de tent opslaan op hoger gelegen gebieden - veelal parkeerplaat sen - of het boeltje pakken en huiswaarts keren. De laatste dagen heeft het ook in Duitsland overvloedig geregend. Hier en daar moest op de snelwe gen door aanhoudende stortre gens het verkeer zelfs worden stopgezet. „De waterstanden zijn in de zomermaanden moeilijk te voorspellen", vertelt riviermees- ter G. Straatman uit Lobith. „Een paar dagen mooi weer, betekent al vrij gauw flinke daling van het peil. Maar ik verwacht dat het wa ter nog wel zal wassen". Onbestendk Japan kiest Zenko Suzuki als premier TOKIO (DPA) - Het Japanse La gerhuis heeft de 69-jarige politi cus Zenko Suzuki vandaag geko zen tot minister-president van Japan. Suzuki, die de leider is van de liberaal-democratische rege ringspartij is de opvolger van de op 12 juni overleden premier Ma- sajoschi Ohira. Zenko Suzuzki kreeg bij de stem ming in het Lagerhuis 291 van de 508 uit te brengen stemmen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet vindt dat er in Ne derland drie nieuwe kern- UTRECHT (GPD) - De Nederlandse Spoorwegen mogen 220 nieuwe rijtuigen bestellen, met een gezamenlijke waarde van 345 mihoen gulden. MinisterTuijnman vanverkeeren waterstaat heeft daar toestemming voor gegeven. De uitgave betekent geen extra belasting van de rijksbegro ting. „Deze investering verdient zichzelf gemakkelijk terug door de sterke stijging van het aantal passagiers", zo verduidelijkt een woord voerder van de NS-directie. De nieuwe rijtuigen zijn mede nodig geworden doordat de NS midden volgend jaar twee nieuwe lijnen opent: de Schiphollijn en de Veenen- daallijn. Het merendeel van de order zal in West-Duitsland worden geplaatst. De Duitse fabriek Talbot in Aken (die niets te maken heeft met de gelijkna mige Franse autofabriek) maakt de meeste treinstellen. Na het sluiten van Werkspoor is dat de vaste treinenbouwer van de NS. Bij het bedrijf werken meer dan 400 pendelende Limburgers. Met de nieuwe rijtuigen kunnen de Nederlandse Spoorwegen het stijgen de reizigersaanbod opvangen. centrales moeten worden gebouwd. Borssele en de Westelijke Noord oostpolderdijk komen in eerste instantie in aanmerking als vesti gingsplaatsen voor de centrales. De regering schrijft dit in het derde deel van de Energienota die vanmiddag in Den Haag is gepresenteerd. De keuze voor kernenergie wordt inzet van de Brede Maatschap pelijke Discussie die in het na jaar begint. Na afloop van die discussie moeten regering en parlement een definitief stand punt bepalen. Het derde deel van de Energienota is helemaal toegeschreven naar het gebruik van kernenergie. De kans op ongevallen met mogelijk grote gevolgen voor de omgeving van de centrale en voor latere ge neraties wordt zeer klein ge noemd. De veiligheid van de kerncentrales vloeit voort uit het ontwerp, de bouw en de bedrijfs voering, aldus het kabinet Het kabinet hanteert als argument dat elk industrieel proces niet zonder risico's voor de bevolking is. Bij de oordeelsvorming heeft een rol gespeeld dat soortgelijke risico's elders in dc maatschappij wel zijn aanvaard. Volgens de no ta kunnen bij ongevallen met kerncentrales ook maatregelen worden getroffen om de gevolgen te beperken. Genoemd wordt evacuatie van de bevolking. De nota benadrukt dat andere brandstoffen ook risico's in zich bergen die nog onvoldoende zijn onderzocht. Vastgesteld wordt dat het inzicht in de gevolgen van Kernenergie duidelijk zijn. Het gebruik van kolen draagt wat dat betreft onzekere elementen in zich. In een vergelijking met het gebruik van kolen als brandstof voor elee- triciteitscentrales komt kern energie als beste uit de bus. Vooral het feit dat kernenergie bij normaal bedrijf geen luchtver ontreiniging veroorzaakt, vindt het kabinet in het voordeel van kernenergie pleiten. Aan energie uit alternatieve bronnen wordt in de nota voorbij gegaan, omdat die eventueel pas na de eeuwwisse ling tot een wezenlijke bijdrage aan de energievoorziening kan leiden. DETROIT (GPD/Reuter)- George Bush, de hardnekkigste tegenstander van de Republikein Ronald Reagan in de voorverkiezingen, is door zijn vroegere rivaal als twee de man gekozen. Reagan, vannacht uitgeroepen tot presidentskandidaat voor de Republikeinse Partij, kwam de beslissing om Bush als kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap te kiezen vannacht zelf mededelen tijdens het partijcongres. De gehele avond hadden zich steeds hard nekkiger wordende geruchten verspreid dat de voormali ge president Ford Reagans "running mate" zou worden. Maar Ford en zijn staf bleken te streven naar een te grote rol, waardoor het presidentschap van Reagan zelf een tamelijk in houdloze functie zou worden. Vooral het feit dat voormalig mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger een belangrijke positie zou innemen in een even tuele regering Reagan-Ford, heeft de doorslag gegeven om niet Ford, maar Bush naar voren te schuiven. Versterking De 55-jarige Bush, die door Reagan als kandidaat voor het vice-pre- sidentschap is gekozen, is in het begin van de campagne de taaiste tegenstander van Reagan ge weest. Hoewel hij de "tweede keus" is, vormt hij een aanmerkelijke ver sterking van de Republikeinse verkiezingscampagne. Bush zorgt voor regionaal even wicht, hij is opgegroeid in Con necticut en zijn politieke en za kelijke loopbaan vormde hij in Texas, terwijl Reagan met het verre Westen is verbonden. Hij heeft grote ervaring met de re gering in Washington. Bush is van 1967 tot 1971 afgevaardigde van Texas geweest. Hij werd daarna afgevaardigde bij de VN tot 1973 en van 1973 tot 1974 was hij president van het Republi keinse nationale comité. Van 1974 tot 1975 was hij hoofd van het verbindingskantoor in Pe king en van 1976 tot 1977 hoofd van de CIA, de Amerikaanse in lichtingendienst. Reagan heeft die ervaring niet. Hoewel Bush enkele liberale standpunten heeft ingenomen - in tegenstelling tot Reagan is hij voor een amendement op de grondwet dat sexuele discrimi natie verbiedt - is Bush op het gebied van de buitenlandse poli tiek over het algemeen conserva- tief.Hij was tegen het verdrag over het Panamakanaal en het nog niet geratificeerde SALT-2- verdrag met de Sowjet-Unie. Hij is voor sterke opbouw van de de fensie. Tijdens de moeilijkste periode van de Watergatecrisis was hij presi dent Nixons afgezant bij de VN- Hij weigerde kritiek te uiten op de president maar werd door dit schandaal niet aangetast. Ronald Reagan (I) en George Bush, voormalige rivalen r i op weg met als doel het Witte Huis. LONDEN (ANP) - De prij zen op de vrije markt voor ruwe olie dalen flink als gevolg van het grote aan bod, zo is in kringen van de oliehandel in Londen ver nomen. In veel gevallen liggen de prijzen op vrije markt al onder de of ficiële exportprijzen van olie die de olieproducerende (OPEC) landen op contract leveren. Tientallen tankschepen met mil joenen vaten olie aan boord lig gen te wachten voor de havens van de grote olieverbruikende landen terwijl de eigenaars van de olie ijverig proberen er kopers voor te vinden, aldus de zegslie den in Londen. Er is zoveel aan bod dat de vaarwegen langzaam vol raken. De vrije handel speelt zich voornamelijk af in Rotter dam, Londen, Singapore en New York. De prijzen zijn de afgelo pen weken voortdurend gedaald. Voor Afrikaanse olie (uit Nigeria, Libië en Algerije) worden prijzen betaald die tot 1,35 dollar per vat (159 liter) onder de OPEC-prijzen liggen. Sinds het begin van het vorig jaar heeft zich op de vrije markt een prijsstijging van onge veer 150 procent voorgedaan. De ommekeer die nu is ingetreden moet worden toegeschreven aan de geringe bereidheid van de olie- exporterende landen om hun produktie te verminderen on danks het overschot op de we reldmarkt. Het olie-overschot op de wereldmarkt is ook toe te schrijven aan de vermindering van het verbruik als gevolg van de economische achteruitgang in de Westerse industrielanden. De voorraden zijn daar bovendien tot ongekende omvang toegeno men. De stijging van de prijzen, de bezuinigingsmaatregelen en het zachte weer van de afgelopen winter hebben ook een rol ge speeld. KAAPSTAD (Reuter/AFP)- De drie maanden durende boy cot van scholen voornamelijk door leerlingen van gemengd ras in de Zuidafrikaanse westelijke Kaapprovincie is vanmorgen opgeschort. Deze beslissing werd genomen na een vergadering van het "comité van 81" dat de leiding had van de protestactie tegen de ongelijkheid in het onder wijs in Zuid-Afrika. Het ministerie van kleurlingen- zaken had eerder laten weten dat het, als de boycot zou wor den voortgezet, de scholen zou sluiten. Op de vergadering stemde de overgrote meerderheid van de scholieren voor opschor ting van boycot.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1