"Hanig gedrag werkt agressie in de hand" ons "Palestijnse vrouw doorbreekt al eeuw traditie" 1 PAGINA 17 )NDERDAG 17 JUT.! 1080 De Overduins de boer door Sjak Jansen Was me dat even een tegenvaller giste ren. Daal je voor een visite aan de Voorschotense fa milie J. Overduin helemaal naar het puntje van Zuid- Limburg af in de stellige verwach ting van hen een heerlijk, berouwvol verhaal over een volkomen verre gende vakantie te zullen horen; pra ten zij opeens gans andere taal. Zeggen zij dat ze het in hun tent op het erf van boer Jacobs in Wit- Jan, Gerda, Bianca (9) en Peter (13) Overduin genieten dit jaar van hun zoveelste vakan tie in eigen land („Er is hier nog zoveel moois"). Liefst ontvluchten ze de „drukke en commerciële" campings en gaan ze de boer op. Dit jaar is het de vierde keer dat ze hun tent bij de boer hebben opge zet. Kaassie Jan Overduin: „Verleden jaar fietsten we hier langs en toen viel me al op datje van hieruit over alles kunt heen kijken. Toen ik ook nog hoorde datje hier bij de boer kon kampe ren, dacht ik: .kaassie. Zo doende". tem, hartje Geuldal, best naar hun zin hebben en dat die regen hun een zorg zal zijn. Daar ging m'n verhaal! Maar ze blijven ook wel op de boerderij. Bianca vermaakt zich er opperbest en niet lou ter met de kippen en het zoe ken van eieren in de hooiberg. Ze is ook een middagje met boer Jacobs meegeweest helpen met hooien. Jan Overduin (38): „Je moet niet denken dat wij ons plezier door een paar van die plensbuien laten ver gallen". En z'n vrouw Gerda (36): „Spijt hebben we er niet van dat we weer in eigen land zijn gebleven. Je kunt hier ïn dit wisselende landschap heerlijk wandelen. Mid den door de weilanden. En zwemmen doen we hier ook veel. Zij het dan in het overdekte zwem bad. Maar ach, in het bui tenland is het met het weer ook droevig ge steld". TOTO'S Wim Dijkman Kippesoep De Overduins zitten er nu dik twee weken en hebben nog een week voor de boeg. „Toen we hier kwamen was het weer gewoon bar", herinnert Jan Overduin zich. „Zo slecht is het niet meer geweest. We hebben gelukkig fijn kunnen wandelen". Criteria deze Noordhollanders schoon genoeg van de regen en zijn voortijdig naar huis gegaan. En Jan Overduin: „Of wij vol gend jaar hier terugkomen? Dat kan ik niet met zekerheid zeggen, maar wel met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid. Dan echter wel na de Tour de France. Want dan heb je hier in Zuid- Limburg die criteria. Die le ven hier enorm onder de be volking. Dat wil ik best eens van nabij meemaken". De Overduins trekken er te- saam met Peters vriendje Jan Kees veel op uit. Een uitstapje naar Aken, een excursie in een steenkolenmijn, een boottochtje over de Maas, een wandeling in de Ardennen: vanuit Wittem is dat heel makkelijk te doen. Voor boer Jacobs was dat aan leiding de familie Overduin te belonen met een aanmoedi gingsprijs, te weten een pan netje kippesoep en een ge braden haan (zelf geslacht). Gerda Overduin: „Een leuk De eerste week hadden de Overduins op het Wittemse kampeerveldje gezelschap van een familie uit Den Hel der. Eind vorige week hadden Jan Overduin met dochter Bianca: kersen plukken. Links: koffie met vlaai Boven: Bianca en de kippen (zoon Peter en zijn vriend hiel den zich verscholen) Rechts: De was drogen in de schaarse zon. een tentoonstelling geopend on der de titel "Sinaï". Ze omvat een unieke documentatie in kleuren foto's van Richard Stern, een dia klankbeeld. een bedoementent en voorwepen uit het nomaden leven. Dit alles roept een beeld op van het landschap en het leven in een woestijngebied dat de grens vormt tussen twee werelden. Mannentelefooii is succes In het Bijbelse Museum - van dins dag tot en met zaterdag open van 10 tot 5 en op zondag van 1 tot 5 uur - zijn nog twee andere ten toonstellingen te zien: een beeld verhaal over feminisme en theo logie ("De moed om te zien"), tot 1 november, en een kleine foto collectie over racisme, tot 1 okto ber. met klem. te bekijken hoe een ex tra collecte voor het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) in het collecterooster kan worden inge past. In veel plaatselijke gemeen ten zal op 21 september, de Vre- deszondag, in prediking en gebe den het vredeswerk centraal staan. Dan wordt ook de Vredes- krant van het IKV verspreid. De collecte is vooral nodig om de kosten te bestrijden die worden gemaakt voor de discussie over de kernbewapening. Wij menen dal het IKV de laatste jaren ons een belangrijke dienst heeft bewezen door met grote hardnekkigheid te vragen naar het aandeel dat de kerk in het vredeswerk kan leveren", zegt het synodebestuur in zijn brief. Droefheid over aanhouding voornaam noemen heeft geen andere betekenis dan het handhaven van een vriende lijke neutraliteit. Het is op vallend hoe snel de meeste mannen hun probleem aan de orde brengen. Belangrijk is volgens de man nenlijn, dat een mens zich niet laat beïnvloeden door wat mèn vindt. „We zijn niet bevoogdend, maar we willen dat iedereen meer doordenkt over zijn eigen situatie. Man nen zijn per traditie naar bui ten gericht en op hun werk. en niet naar hun relatie of naar binnen. Bij een aantal ge sprekken over echtscheidin gen blijkt, dat veel vrouwen die heel lang hebben gepro beerd de relatie goed te hou den er op een bepaald mo ment mee stoppen. De man nen blijven dan in een lucht ledig achter en begrijpen niet wat er is misgegaan. Er is nooit goed gepraat. De man dacht dat alles vanzelf liep". De mannenlijn betekent voor de twaalf organisatoren geen gezellig onderonsje. „Geen boerenjongens krentebrood", zoals Êwald het omschrijft. Het is wel inspannend, maar niet belastend. „Je merkt dat het zinvol is en dat feit geeft je ook veel energie". nogal naar binnen gericht. Hoe zit het nu buiten de grote steden? Veel mannen daar zijn ook bezig met hun rolpa troon en die weten het vaak niet". (Door Roelie Meijer) Politiek De twaalf mannen die onbezol digd de telefoongesprekken uit het hele land en zelfs uit België opvangen, varieren in leeftijd van 25 tot 54 jaar. Er zit een kantoorman bij en een redacteur, een verpleger, een huisman en een aantal stu denten. Een van hen is ge trouwd, de anderen worden wel aangeduid als de „nieuwe vrijgezellen". Woordvoerder Ewald: „Tot die emancipatie van mannen be hoort ook het probleem van het kostwinnen. Er zijn man nen die zeggen: ik wil wat minder gaan werken en in hoeverre is dat van invloed op de alimentatie die ik moet be talen. Na een echtscheiding zitten veel mannen met het huishouden in de knel. Velen vinden dat ze meer tijd nodig hebben om aan zichzelf toe te komen". Moet de mannenbeweging naast het ideële werk dan niet wat meer politieke activitei ten ontplooien? „Ja, uitein delijk moet je ook aan wets wijzigingen gaan werken. Er zijn wel aanzetjes in die rich ting. De FNV heeft pas gele den een weekend georgani seerd voor mannen onder het motto „Recht op het aan- AMSTERDAM - „Het tegen houden van een kernoorlog is natuurlijk belangrijker dan de mannenemancipatie. Maar als er minder hanige mannen zouden zijn, was et ook min der kans op kernwapens". Dat zegt de 30-jarige Ewald, een van de twaalf heren, die bij toerbeurt de telefoon op nemen. als nummer 252225 van de „mannenlijn" wordt gedraaid. De mannenlijn bestaat ruim vier maanden en wordt rede lijk succesvol genoemd. De officiële stichtingsakte van de telefonische luister- en in formatiedienst voor mannen is op 14 mei Van dit jaar gete kend. Het ministerie van CRM heeft de mannenlijn een startsubsidie van 1 4400 ver leend en dat bedrag kan nog met 20 procent worden aan gevuld. „We willen geen hulpverlenende instantie zijn", zegt Ewald. „Sommige mannen zitten met zulke gro te problemen, dat we ze door verwijzen. We hebben een kaartenbak met adressen van SOS-diensten en hulpverle ners en daar komt regelmatig nieuwe informatie bij. Ons doel is het steunen van de mannenemancipatie en daar Vrede De Evangelische Kerken in Oost- en in West-Duits land zullen op 9 november kerkdien sten voor de vrede houden. De raad van de Evangelische Kerk in de Bondsrepubliek besloot daartoe deze week, nadat de Oostduitse kerk al eerder een ge lijk besluit had genomen. "De bedreigde vrede" is de reden voor dit initiatief, zo meldde de Westduitse kerk. Er zal een ge meenschappelijke liturgie voor deze diensten worden opgesteld. Echtscheiding De vragen die bij de mannenlijn binnenkomen hebben vooral betrekking op echtschei dingsproblemen. Hoe zit het met alimentatie, aan wie wor den de kinderen toegewezen en welke bezoekregeling is rechtvaardig. Zeker een op de vier telefoontjes gaat over moeilijkheden die de man door zijn echtscheiding on dervindt. Behalve informatie over plaatselijke mannenhui zen en -cafés en praatgroepen, willen veel mannen praten over contactproblemen. On geveer 15 procent van de bin nenkomende gesprekken gaat over problemen op sek sueel gebied. Onder meer over homofiele gevoelens van getrouwde mannen, over pe dofilie en travestie. Johan zegt: „Er zijn meer man nen die pedofiel worden ge noemd dan vrouwen. Het is tekenend voor de hele manier waarop je met sex omgaat. Vrouwen mogen kinderen De Raad van Kerken in Neder land heeft het ministerie van jus titie zijn droefheid kenbaar ge maakt over de aanhouding van elf illegalen buitenlandse arbei ders in het Zeeuwse Aardenburg. Het gaat hier om illegalen die eerder asiel hadden gezocht in Amsterdamse kerken. In een gesprek met Justitie wees dr. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken, erop, dat de raad begin juli de regering heeft gevraagd om nader overleg voor het vinden van een rechtvaardige oplossing. Dat overleg kan door de vakantie niet op korte termijn plaats heb ben. "Ook zij die het met bepaalde ac ties en uitspraken van het IKV oneens zijn zullen het beraad de ze functie niet willen ontzeggen". Antisemitisme. In een gemeen schappelijke verklaring veroor delen protestanten en rooms-ka- tholieken in Belgie het antisemi tisme als "m strijd met de ele mentaire eerbied die men ver schuldigd is aan de mens". "Voor de christen is het des te meer on aanvaardbaar omdat die zich noemt naar Jezus Christus". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Waar- denburg-Meerynen kandidaat P. J. den Admirant Vlaardingen. De raad betreurt het dat de politie ondertussen tot aanhouding is overgegaan. Hij verwacht, dat hangende dit overleg niet tot uit zetting van de opgepakte illega len wordt besloten. Vredesberaad. Het moderamen (bestuur) van de generale synode van de Hervormde Kerk vraagt in een brief aan alle predikanten Gereformeerde Kerken: beroepen te Gramsbergen G. P. Wijnbeek Voorthuizen. Achter het anti-zionisme vermoedt de verklaring een nieuwe vorm van anti-semitisme. omdat het de Joden het recht ontzegt op een bestaan als natie in de staat Israël. Tentoonstelling Sinai. In het Bijbelse Museum te Amsterdam (Herengracht 366) is Laila Chaled, lid vrouwensectie PLO in Kopenhagen: is veel behoefte aan". Het begon in feite een jaar of vier geleden toen in een Am sterdams kraakpand een mannenhuis werd ingericht. Het uitgangspunt was zachtaardig: mannen zijn ook lief en teder. Er kwamen cur sussen in breien, haken, naai en. verstellen en koken, maar het geheel verzandde in een wat zweverige truttigheid. Ewald omschrijft de activitei ten liever als ludiek, maar hij geeft toe dat de praktische emancipatie van de man niet helemaal uit de verf kwam. Zijn collega van de mannenlijn, Johan (27), zegt: „Weetje wat het ook was, de thema-bij- eenkomsten trokken veel mensen, ook van buiten de stad. Maar er was geen ver volg op. Dat bleef dan in de lucht hangen. Er is wel een mannenbeweging, maar die is wel knuffelen, mannen niet. Mannen mogen niet zo teder zijn. Als man doe je dat niet. Je vraagt hooguit heb je een goed rapport?" Ewald weet dat het nogal zwart wit klinkt en zegt in een po ging tot neutralisatie: „Daar hebben niet alleen pedofiele mannen last van. Als je alleen maar voor de centen bent en de rest is flauwekul, dan krijg je ook de pest in". Maar er zijn toch genoeg vaders die wel in staat zijn om hun genegenheid te uiten? Ewald knikt. „Ja. het vaderschap wordt weer herontdekt. Heel aarzelend. Je ziet ook méér vaders achter de kinderwa gen lopen. Ik denk dat het te maken heeft met die mentali teit. Als je in je persoonlijke levenssfeer wat meer gevoe ligheid en kwetsbaarheid toeliet, zou de wereld er min der agressief uitzien". recht". Daar was zoveel be langstelling voor. dat ze het in twee groepen hebben moeten splitsen". Overigens hebben noch Ewald noch Johan een hoge dunk van de geëmancipeerdheid van progressieve mannen. Johan zegt: „Als je merkt hoe linkse politici in hun privé- sfeer leven, denk je ook: laten die mensen eerst eens leren naar binnen toe te werken. Maar je moet ons niet zien als antilinks of antirechts'. Vertrouwen De mannenlijn behandelt de telefoongesprekken ver trouwelijk. Alleen als er door de vragensteller op wordt aangedrongen wordt een naam genoteerd. In het da grapport staan slechts de hoofdlijnen van het gevoerde gesprek. Dat de figuren ach ter de mannenlijn alleen hun KOPENHAGEN (GPD) - De Pale stijnse vi ou w Laila Chaled. die in 1969 en 1970 betrokken was bij kapingen van Israëlische vlieg tuigen maakt deel uit van de offi ciële delegatie van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO op de Wereldvrouwenconferentie in Kopenhagen. Ze is nu lid van de vrouwensectic van de PLO Op de vraag of zij met deze - voor vrouwen ongebruikelijke - ka pingen een doorbraak heeft bevorderd in de islamitische tra dities. antwoordde mevrouw Chaled: „Vanaf het begin van de ze eeuw hebben vrouwen al deel genomen aan de strijd van het Palestijnse volk. Onder de eerste martelaren waren vrouwen, en evenals mannen vechten vrou wen met wapens. Daardoor zijn de islamitische tradities binnen het Palestijnse volk al vanaf het begin van deze eeuw doorbro ken." Laila Chaled v« gt eraan toe dat zij op de vrouwenconfe rentie verwacht van alle volkeren die vrijheid en vrede liefhebben dat zij hun solidariteit met de Palestijnse vrouwen sullen be tuigen, zoals deze volkeren dit steeds hebben gedaan „Reactio naire volkeren zullen ons ook nu niet steunen", vindt mevrouw Chaled. Het hoofd van de PLO-delegatie, mevrouw May Sayegh, verklaar de dat haar delegatie de conferen tiezaal eergisteren had verlaten toen mevrouw Sadat het woord ging voeren, als uiting van pro test tegen de Camp David-ak koorden Volgens mevrouw May Sayegh leven vrouwen en kinde ren in de Palestijnse vluchtelin genkampen in onmenselijke om standigheden: ze hebben te wei nig voedsel, medische hulp en onderwijs. Laila Chaled wilde geen reactie ge ven op het voornemen van Israel aan de Deense regering haar uit levering te vragen: „Laten we eerst maar eens afwachten of ze het doen." was haar commentaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17