Bezoekersgeld, parkeergeld, slagboomgeld en sta-geld... Dr. Kief: 'Zelfhypnose kan mensen leren slapen' f Kampeerder in Nederland hoeft niet naar naturistenkamp om zich uitgekleed te voelen... PAGINA 16 EXTRA DONDERDAG 17 JULI 1980 HAARLEM - Bezoekersgeld, parkeergeld, slag boomgeld, sta-geld. Greep uit het woordenboek van de Nederlandse kampeerder. Hij is op zoek naar de vrijheid van het buitenleven en moet er fors voor betalen. De kampbeheerder is een recreatie-exploi tant geworden, die geen vierkante centimeter van zijn terrein onbenut laat. Nederland telt 3,5 miljoen kampeerders. Een gemengd gezelschap. Mensen met lichtgewicht materiaal die het liefst in een .jungle- kamp zitten. Bejaarden in houten vakantiehuisjes. Stadsbewo ners die hun saneringswijk ontvluchten door aanschaf van een sta-caravan. Die 3.5 miljoen hebben één ding gemeen: de beschikbare ruimte. En die is zo gering, dat er veel meer vraag is dan aanbod. Dus worden er steeds weer nieuwe heffingen uitgevonden. Als kam peerder in Nederland hoefje niet naar een naturistenkamp om je uitgekleed te voelen. Een voorbeeld: Amsterdammer R. Kuijper kocht kortgeleden een toer-caravan. Hij is bewoner van een bovenhuis en wil er weieens uit. de vrije natuur in. Zonder veel moeite vond hij een vaste standplaats op een camping te Egmond aan Zee. Een plaats waarvoor hij maar liefst 1100 gulden per halfjaar moet betalen. „Inderdaad een beetje duur", vindt hijzelf ook. Op dezelfde camping staan lange rijen sta-caravans die bijna 2000 gulden per jaar moeten opbrengen. De bewoners van deze knus se optrekjes kunnen er in de wintermaanden (van oktober tot en met maart) geen gebruik van maken. „De kampeerder in ons land is volledig rechteloos", zegt Haarlem mer A. G. M. Smits. „In sommige gevallen leidt dat tot grove uitbuiting". Smits is oprichter en voorzitter van de Landelijke Federatie Kam- peerdersgroeperingen (LFK), een club die opkomt voor de be langen van kampeerders. De Haarlemse theoloog spreekt uit ervaring als hij het heeft over rechteloosheid. Hij werd zelf van een camping in Brabant ver wijderd toen hij daar probeerde een vereniging van kampeerders op te richten. Smits: „Als kampeerder heb je geen huurbescher- ming. Meestal is er helemaal geen contract of anders een contract van hoogstens één jaar. Ben je kritisch of kom je op voor je rechten, dan hoefje het volgende jaar niet meer terug te ko- Geüniformeerde mannen bij de ingang van een camping. Bezoekersgeld is op vrijwel alle campings verplicht, sommiqenvraqen ook Huurbescherming is een van de grote idealen van de Federa tie Kampeerdersgroeperin- gen. Ze wil dit recht graag op genomen zien in de Kam- peerwet die, naar verwach ting, dit najaar in de Kamer behandeld zal worden. Smits: „Het probleem in de' huidige situatie is dat de mensen bang zijn. Doods bang. Ze weten dat ze ervan afgegooid kunnen worden. We hebben als federatie een aantal processen gevoerd, maar de meeste hebben we verloren. Met huurbescher ming staan we juridisch ster ker. Dan kun je naar de kan tonrechter stappen". Sommige campinghouders stellen vreemde eisen aan hun klanten. Zo komt het voor dat kampeerders ver plicht worden hun bood schappen te doen in de kampwinkel. Een winkel waar de prijzen meestal aan zienlijk hoger zijn. Koopt de kampeerder ergens anders, dan raakt hij zijn plaats kwijt. „Ik herinner me iemand die met zijn auto een kratje pils ging kopen in de stad", vertelt Smits. „Hij mocht met zijn auto dat kampeerterrein niet op en moest dus lopen met het kratje in zijn hand. De ei genaar zag hem en ging er op af. Hij moest en zou bier ko pen in de kampwinkel. Daar was hetzelfde kratje pils vier gulden duurder. Maar die man dèèd het, om zijn plaats te behouden". Verplicht kopen in kampwin kels is een exces dat niet ge regeld voorkomt. Maar er zijn mensen die bijna niet anders kunnen. Bejaarden bijvoor beeld die niet over een auto beschikken om naar dorp -of stad te rijden. Daarom maar eens de proef op de som genomen en onder zocht of de kampwinkel in derdaad zoveel duurder is. Het bewijs wordt onomstote lijk geleverd na twee keer boodschappen doen, een keer in een Simon de Wit-super- markt en een keer in de su permarkt op het terrein van camping Bakkum. De winkel op het kampeerterrein blijkt gemiddeld zo'n tien procent duurder. Een paar voorbeel den: koffiemelk kost in de kampwinkel f 1,95; buiten het kamp fl,80. Rijst is maar liefst 34 cent duurder (f 1,49 op de camping), koffie is acht cent duurder, een afwasmid- del kost twee dubbeltjes meer, mayonaise 15 cent. Kampeerders zelf erkennen grif dat kampwinkels duurder zijn, maar doen er niet kri tisch over. Een bewoner van Camping Bakkum: „Natuur lijk zijn de prijzen hoger. Die man moet pacht beta len!". Rust, ruimte en sfeer zijn vaak de verkoopargumenten van kampeerbedrijven, maar wie een camping benadert, krijgt het gevoel alsof hij op weg is naar een gevaarlijk militair object. Rood-wit geblokte slagbomen, prikkeldraad, borden met aanwijzingen. Op PWN-terrein Bakkum word je bovendien aangehouden door geüniformeerde man nen die naar je toegangsbe wijs vragen. In twee automa ten bij de ingang kun je voor f 1,25 een toegangskaartje kopen. Dat bezoekersgeld is een van de verschijnselen waartegen de Landelijke Federatie Kam- peerdersgroeperingen actie voert. Voorzitter Smits: „Het is één van die dingen waarvan juist bejaarden het slachtoffer worden. Vereenzaming, om dat zo'n bezoekersgeld toch een drempel is. De bedragen die gevraagd worden, varië ren van een tot vijf gulden. Als een gezin met kinderen oma en opa op de camping wil bezoeken, kan dat nog heel wat kosten". Het bezoekersgeld is inmiddels op vrijwel alle campings in gevoerd. Dat is nog niet het geval met een andere heffing, slagboomgeld, waar de LFK ook tegen protesteert. Smits: „Vroeger had zo'n cam pinghouder iemand bij de poort staan, maar die mensen worden langzamerhand ver vangen door een geautomati seerde slagboom. Zo'n ding gaat omhoog als je een kaart in een gleuf steekt. Die kaart kost inkoop misschien een tientje. Maar sommige kam peerbedrijven vragen er een „statiegeld" voor dat ligt tus sen de 25 gulden en 100 gul den. Op die manier krijgen ze een renteloos voorschot dat duizenden guldens kan be dragen". Sta-geld, bezoekersgeld en slagboomgeld behoren nog tot de min of meer reguliere tarieven. Sommige kampbe heerders gebruiken minder orthodoxe methoden om hun inkomen op te schroeven. Zo was er een campinghouder te Heiloo die ook parkeergeld berekende bij mensen zonder auto. Toen een tv-ploeg hier over een reportage wilde ma ken, werd deze onder bedrei ging met een mes van het ter rein gestuurd. Een brief in LFK-blad „De Kampeerder" onthult weer een andere werkwijze. „Ik weet wel dat kampeerders weinig rechten hebben", al dus deze brief. „Maar is het normaal dat de ondernemer op de camping waar ik sta mij drie keer per jaar van de ene naar de andere plaats sleept. Elke keer heeft hij een ander smoesje. Ik ben weduwe en ik kan niet zo goed van mij af praten. Het ergste is dat ik steeds weer voor dat versle pen moet betalen. Ten eerste 35 gulden sleepkosten en dan nog eens 150 gulden aansluit kosten. Dit is me in één jaar dus driemaal gebeurd en heeft me in totaal 550 gulden gekost". De LFK probeert deze wantoe standen te bestrijden door aan te moedigen dat kam peerders per camping een vereniging oprichten die hun belangen behartigt. Cam pingbazen reageren soms ui terst agressief op de komst van zo'n vereniging. Citaat uit een brief: „De luifel en de goot van de caravan werden vernield. De elektrische kabel werd herhaalde malen uit het contact getrokken waardoor alles in de ijskast bedierf. Een disco werd anoniem afge zegd, zodat ze niet kwamen. Een brief van de Kamer van Koophandel en een brief van een zustervereniging kwa men nooit in ons bezit. Ze wa ren geadresseerd aan de cam ping. Dit is slechts een kleine bloemlezing van wat u te wachten staat als u een ver eniging opricht". Volgens de heer Smits zijn bangmakerij, intimidatie en pesterij schering en inslag als kampeerders opkomen voor hun rechten. „Veel campingbeheerders zijn idealistisch begonnen. Ze de den een heleboel klussen sa men met hun gasten. Lang zamerhand bleken die bedrij ven erg winstgevend. Het werden zakelijke onderne mingen. Maar de benadering van de mensen bleef patriar chaal: zo'n sfeertje van „vader weet wel wat goed voor jullie Ongeveer duizend Nederlandse kampeerbedrijven zijn aan gesloten bij de Recron (re creatie-ondernemers in Ne derland), een overkoepelende belangenorganisatie. „Wij hanteren een standaard-con tract", vertelt de heer F. J. de Zee, algemeen secretaris van de Recron. „Daarmee probe ren we dé consument een re delijke bescherming te bie den. De ondernemer kan echt niet lukraak doen wat-ie wil. We hebben er de huurbe scherming in geregeld en bieden kampeerders de mo gelijkheid van vergoeding bij opzegging". De heer Smits van de kampeerdersfederatie is niet negatief over het Re- cron-contract, maar beklem toont dat 2000 ondernemers daar lak aan kunnen hebben, omdat ze niet bij de organisa tie zijn aangesloten. De heer De Zee: „als je zegt dat er 3000 bedrijven zijn, dan re ken je ook de hele kleine be drijfjes mee, kamperen bij de boer". Grootste oorzaak van alle problemen is zonder twijfel de schaarste. Een tekort dat op sommige campings leidt tot koppelverkoop. „Als je bij mij een plaatsje wilt, moet je een caravan van me kopen". Zo'n caravan is dan wel een paar duizend gulden duurder dan normaal. Een ander geval van de schaarste is dat het trekken van camping naar camping bijna onmogelijk begint te woraen in Neder land. Een telefonische enquê te onder een aantal Noord hollandse kampeerbedrijven leert dat ze bijna alle weieens trekkers moeten doorsturen in het hoogseizoen. Reactie bij een Zandvoortse camping: „Op zaterdag en in de bouw vak kan ik wel een mannetje bij de poort zetten om mensen weg te sturen". De kampeerders zijn ondertus sen vast van plan te blijven genieten. Een paar meter tuin tussen caravans of zomer huisjes is tenslotte meer dan waarover de meeste mensen in de grote steden beschik ken. In Bakkum kost het douchen een kwartje. „Als je je van tevoren inzeept, heb je heel behoorlijk de tijd om je te wassen", zegt een oudere kampeerder tevreden. DEN HAAG - ,£>e oorzaken van slaapstoornissen zijn bijna al tijd psychisch. Dat zijn span ningen, zorgenverkeerde eet gewoonten of een onregelmatig leven. Als dat wordt bestreden met slaapmiddelen raken de mensen geconditioneerd. Met als gevolg elke morgen een ka ter. een duf gevoel en moeite om op gang te komen. De idee dat men zonder tabletje de slaap niet kan vatten werkt versla vend. Zo kan een overmatig misbruik ontstaan, dat scha delijke werkingen ver toont Dr. Herman Kief is fanatiek in zijn oorlog tegen de uitwassen van de farmaceutische indus trie. Deze 37 jarige Amster damse psychiater maakte een vuist in zijn strijd tegen de slaapmiddelen. Hij deed da' door het samenstellen van een boek plus geluidscassette onder de titel „Leren slapen". Daarin is een methode vervat om via oefeningen en zonder mid delen in slaap te raken. Het is een vorm van zelfhypnose. .Niets bijzonders of geheim zinnigs" .aldus KiefMet is een natuurlijke fase tussen waken en slapen". De auteur is docent bij de vereniging voor Hypno therapie. waar hij artsen, psy chiaters en psychologen opleidt in het beoefenen van hypnose- technieken. Zijn specialiteit is de zelfhypnose, waarvan hij op de tape van „Leren slapen" ge bruik maakt. In zijn praktijk is voor hem komen vast te staan dat vrijwel iedereen met behulp van deze techniek dromenland kan bereiken. Mypnose is de laatste twintig jaar in de medische wereld weer enorm toegenomen", zegt hij. Jk heb een hele lijst van kwalen, die met behulp van hypnose zijn te verhelpen. Ik ben van plan het ook toe te pas sen op zware patiënten, die lij den aan paranoia en schizofre nie. Het onderzoek in hoeverre het daar helpt is nog gaande. Ik krijg in mijn praktijk bijvoor beeld ook wel topsporters, die net dat beetje zelfvertrouwen missen om de top te halen. Die krijgen ook een bandje voor zelfhypnose mee. Dat bandje wordt natuurlijk helemaal op de man of vrouw afgestemd. Het enige nadeel van de ge luidsband van Meren slapen" is dat het vrij algemeen moest zijn. Je kunt dat niet voor ie dereen individueel ma ken". £)e eerste kant van het bandje is zo ontworpen dat er door mid del van slimme suggesties ge bruik gemaakt wordt van na tuurlijke hulpbronnen van een mens om te relaxen. Dat betreft twee slaapoefeningen. Bij de slaapinstructie op kant twee heb ik gebruik gemaakt van een hele geraffineerde techniek uit Amerika. Daar wordt gebruik gemaakt van indirecte sugges tie. Dus niet onmiddellijk waarneembaar, maar daar door heel effectief Deze methode om zelf te leren sla pen past precies in het streven van Kief om de hypnosethera- pie uit de sfeer van de mystiek en de showbusiness te halen. Met is in feite slechts een vorm van vervoering, waarbij een mens een verhoogd bewustzijn en concentratie heeft. Vrijwel ieder mens heeft hei vermogen om in een hypnotische trance te gaan. Als je een goed boek „in een adem" uitleest of je laat meevoeren door een goed con cert ben je ook in een trancedus onder hypnose. Het is ook een misverstand te denken dat de gehypnotiseerde in een soort bewusteloosheid verkeert. Men realiseert zich niet dat de hypnose is inge gaan. Een hypnotiseur kan ook nooit zo'n wilskracht ontwik kelen dat hij zou kunnen aan zetten tot antisociaal gedrag. Het onderbewuste beschermt een mens altijd. Iemand onder hypnose kan bijvoorbeeld best liegen. Er is ook geen sprake van symptoomverschuiving bij de patiënt. Al deze nonsens is te danken aan de slechte naam die showfiguren er aan hebben gehecht". Kief meent ook dat intelligente mensen gemakkelijker te hyp notiseren zijn. ,Zij hebben over het algemeen wat meer fanta sie. In feite kan iedereen hypno tiseren, hoewel er een zeker ta lent is vereist. Je hebt slechte en goede zangers en tekenaars. Dat geldt ook voor hypnoti seur,i. Het is ook wel gebeurd dat mensen elkaar onbewust hypnotiseren. Een adviseur van de vroegere president Johnson heeft heel wat ellende in Vietnam aangericht omdat hij via zijn suggestieve manier van praten een hypnotiserende invloed op hem uitoefende. Dat is later aangetoond" Ieder mens is gevoelig voor sug gestie, meent de psychiater, an ders zouden we bijvoorbeeld geen reclame kennen. Slechts tien procent is in staat om op een toneel het slachtoffer te spelen. Directe hypnose werkt bij ongeveer 25 procent. Maar er zijn minstens 25 methoden om hypnose toe te passen. Daarvan maakte dr. Kief ge bruik bij het samenstellen van de slaapoefeningen. Jedereen kan daar baat bij vin den, al was het alleen maar omdat je er rustiger van wordt", aldus de medicus. Met werkt kalmerend omdat' je overal afstand van neemt. De meeste mensen ademen slecht. Ze hyperventileren. Het eerste gedeelte van de geluidscassette rekent met die Verschijnselen af. Het tweede is bestemd om de mensen hun zorgen te laten ver geten. Daarbij maak ik gebruik van hun verdringingsmecha nisme. Zorgen hebben de heb belijkheid om steeds weer terug te keren. Als je de hulpbronnen die een mens normaliter in zich heeft, mobiliseert dan verdwij nen ook die zorgen of ang sten". Dr. Kief heeft het voornemen om op deze ingeslagen weg voort te gaan. Na Meren slapen" be reidt hij dergelijke projecten voor wat betreft „niet roken" en „vermageren" Meren slapen" door dr. Herman Kief; uitgever Romen-Unie boek; 101 bladzijden met ge luidscassette van 2 maal 20 mi nuten, prijs f 32,50).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16